Burgerlijke Stand. Marktberichten. Aanbestedingen. Overzicht van Verkoopingen. ADVERTENTIES. toen hii op het punt stond voor vqf-en- Stig millioen francs aan valsche Fransche bankbiljetten in omloop te doen Het verhaal zijner arrestatie is kenschetsend voor de volharding en geslepenheid van den Amerikaanschen detective (opspoorder van ""l^de^lente van het jaar 1881 ontdekte de detective John Boland door een toeval, dat een wijdvertakte bende valsche munters zich bezig hield met het nabootsen van Fransche en Engelsche banknoten. Boland was een ander, eveneens gewichtig mis drijf op het spoor, en vernam toen tevens liet een en ander omtrent de heeren Becker Co. Boland en een tweede detective, Mooney genaamd, ontvingen de opdracht de zaak verder te onderzoeken en bewijzen te leve- ren voor het misdadig bedrijf, door Becker en zijn genooten uitgeoefend. Zoo eenvoudig dit nt» aanEuropeesche ooren klinkt, zoo moei lijk valt het deze taak in Amerika ten uitvoer te brengen waar de persoonlijke vrijheid en het huisrecht door zooveel wetten worden be schermd. Bovendien was Becker zeer waakzaam en nam den tijd voor zijn ondernemingen. Hij werd door kapitalisten gesteund en kon zich, zonder zorg voor het dagehjksch brood geheel aan zijn gevaarlijke kunst wijden. Becker bewoonde een afgelegen huis inde voorstad van New-York. (Brooklyn). Het huis stond, volkomen vrij op een effen terrein, dat men uit alle vensters der woning geheel kon overzien. Hier leefde hij in gezelschap van zijn vrouw, zijn vader, zijn zuster en zijn zwager, die in de plan nen van den valschen munter waren ingewijd. De detectives Mooney en Boland huurden nu een huis in de nabijheid. Mooney trok vrouwenkleeren aan en richtte een kosthuis, een zoogenaamd boarding-house op voor r81?rf het'huis kwamen natuurlijk bij na uitslui tend detectives, onder allerlei niet in 'toogloo- pende vermommingen. Een menigte politie beambten traden op kantoren en ïnfabne- ken in de nabijheid in betrekking, om hun verblijf nabij het verdachte huis te recht vaardigen. De houdster" van het kosthuis maakte wel is' waar kennis met mevrouw Becker, maar dit beperkte zich tot een wederzijdsch groeten, het wisselen van eenige woorden nu en dan en andere beleefdheden als onder buren gebruikelijk zijn. De zaak kwam, dank zij de waakzaamheid van Becker en zijn familie, geen stap verder. Op zekeen dag echter gelukte een list. De «waardin» deelde aan mevrouw Becker mede, dat haar kamer en trappen met nieuwe tapijten werden belegd en noodigde laatstgenoemde uit de fraaie en daarbij zeer goedkoope stof te komen bezichtigen. Mevrouw gaf aan de uitnoodiging ge hoor en zag inderdaad bij het binnentreden van het kosthuis een werkman bezig met het leggen van een zeer fraai^kleed. Het kleed beviel haar zoo, dat zij dpn werk man opdroeg bij haar aan huis te komen, waar zij hem een bestelling zou opgeven. De gewaande handwerksman, natuurlijk ook een detective, vermomde zich om aan de opdracht te voldoen. Hij kwam in Becker s woning, waar hij alle vertrekken moest opmeten voor tapijten als in het Boarding house. Slechts één kamer bleef voor hem gesloten, die van den huisheer. Becker hield in deze kamer zijn gereedschap, zijn Che micaliën enz. verborgen. Dit vertrek stond nooit open en alle denkbare voorzorgen waren genomen, om een inbeslagneming der aldaar voorhanden zijnde voorwerpen on mogelijk ie maken. Voortdurend brandde in den haard naast de werktafel een wel onderhouden vuur, waarin, in een ommezien, de vervaardigde valsche biljetten konden worden vernietigd. De afdruksels en gravuren konden in gereedstaande vaten geworpen worden, welke met een bijtend zuur waren gevuld, dat terstond alle teekenen zou uitwisschen. De zoogenaamde tapijtwerker slaagde er wel niet in dit vertrek door te dringen, maar hij wist nu ten minste in het huis den weg en kende de ligging der veschillende ver trekken. De detectives beraadslaagden nu. hoe men het best Becker's woning onverwacht zou kunnen binnendringen. Natuurlijk moest onderwijl een grootere troep beambten het huis omsingelen, om iedere poging tot vluchten te verijdelen. Om nu Becker er aan te gewennen veel per sonen in de woning te zien, vermomden zich detectives als ingenieurs, opzichters enz. en begonnen een spoorweg te leggen, welke voorbij het huis van den valschen munter liep. Becker stond dikwijls in zijn huisdeur en keek naar het werk. Eens toen een roep «werklieden» vlak voorbij zijn deur gingen, gelukte het een hunner het huis bin nen te sluipen en eenmaal binnen,de deur van het geheimzinnige vertrek open tebreken. Hij nam, wat hij er vond in beslag en gaf uit het venster een teelten, Becker gevangen te nemen. In het Laboratorium werden 18 millioen Lanknoten gevonden. Becker werd tot zeven j - - r tuchthuisstraf veroordeeld. Thans, nu zijn straftijd om is verdient hij zijn brood met houtschilderwerk. De bejaarde markiezin Varela te Madrid, die alleen woonde met een dienst bode, werd in haar woning vermoord gevondende moordenaar had, na haar eenige messteken te hebben toegebracht, haar kleeren met petroleum bestreken en die in brand gestoken, zoodat de beenen reeds verkoold waren. De dienstbode werd schijnbaar ongedeerd in de keuken gevonden met een grooten hond naast zich. Zij zeide, dat de moordenaar haar had neergeveld en dat zij bewusteloos was geworden. De dader had niets van waarde meegenomen en men verdiept zich dus in gissingen omtrent de drijfveren. De dienstbode is in arrest genomen. Een van de grootste stoommeelfabrie- der wereld, bij Pesth, is afgebrand. Er waren in de fabriek meer dan 1 millioen zakken meel; het geheele gebouw was electrisch verlicht en onmiddelijk nadat de brand uitbrak ging het licht uit. Met moeite werden de werklieden gered 2 kwa men om, velen werden gewond. De örand te Sundswall brak uit in een brouwerij, men denkt door vonken die van een stoomschip vlogen; daar de stad bijna alleen houten huizen telt, breidden de vlammen zich zeer snel uit. Men schat de schade op 25 millioen gd. Te Parij's vervaardigt men tegenwoor dig glasruiten met zeer veel kleine gaten, wel ker doorsnede zoo gering is, dat zij het vertrek voortdurend van versche lucht voor zien, zonder een tocht te veroorzaken, die voor de gezondheid nadcelig zou [zijn. Deze gaatjes, als het ware poriën in het glas, dienen ter vervaardiging van luchtkleppen, ventilatie-toestellen en dergelijke. Plaatst men nu twee zulke ruiten boven elkander, dan kan men door een te verschuiven de gaatjes in de andere bedekken en zoodoende de luchtstrooming opheffen. AFLOOP VERKOOPINGEN ENZ. Terneuzen. Woensdag werd aanbesteed het herstellen van stormschade, raming f1050. Hoogste inschrijver A. Tholens f1200, laagste M. D. de Putter beiden te Terneuzen voor f840. Tevens werd nog aanbesteed het maken der gewone onderhoudswerken aan de waterkeering van den Piersenspolder en het maken van een beschoeiing. Hoogste inschrijver J. Jansen voor 1449laagste D. Tholens, beiden te Terneuzen voor f 390. Ook werden aanbesteed de onderhouds werken aan de waterkeering van dei. De Loozepolder. Hoogste inschrijver L. Koole voor f2300; laagste D. Tholens, beiden te Terneuzen voor f1790. Gisteren' werd in «de "Vergenoeging» te Middelburg door Not. Verhulst publiek verkocht lo het hofsteedje van J. Caljouw aan den nieuwen Vlissingschen weg 141,37 A. gecombineerd met perceel 2 voor f 2977 aan den heer M. J. v. Ditmar te Middelburg. 3o 46 aren bouwland, hoogste bod f 701 apgehouden. 4o 23,10 aren bouwland, hoogste bod 1376; opgehouden. 5o 65,90 aren weiland, verkocht voor f831, nan den heer W. de Rijcke te Middelburg. 6o. 24,20 aren Weiland verkocht voor f379 aan H. Dekker te Koudekerke. 7o 44 aren bouw land, verkocht voor f 810, aan C. Wouterse te Koudekerke. 8o 42 aren bouwland, hoogste bod f 812 opgehouden. Van 4 6 Juli 1888. GOES. GeborenAdriaan Pieter z. v. Marinus Krijger en Adriana Eorstanje Magrieta d. v. E. Verrijzer en M. Geluk. Overleden Anna Maria de Cock 6 dagen. Van 5 6 Juli 1888. MIDDELBURG. Ondertrouwd: I. Kan del jm. 25 j. met M. Murk jd. 22 j. C. Godeschalk wedr. 56 j. met S. Wouterse wed. 55 j. K. J. Kraamer wedr. 51 j. met J. A. Petersen wed. 34 j Bevallen E. M. Siebols geb. Steendam d. N. Z. M. Oosse geb. Stouthamer z. F. S. Tilroe geb. Ouderdijk z. C. Gil- lisse geb. de Konink z. J. Pluimers geb. Nagelkerke z. W. Krijger geb. Frieller z. Overleden A. J. Wiessner 61 j. man van L. J. Ciebrand M. H. C. Polak 15 j. d. M. 0. Seeboldt 72 j. wed. van A. Broekhoven H. H. Claassen 4l/2 m. d. GOES, 3 Juli 1888. Naar tarwe was iets meer vraag, en is prijshoudend te noteeren. Overige Artikelen weinig aangevoerd en onveranderd in prijs. Oude Tarwe f a f Nieuwe Tarwe f 6,20 a f 6,50. Rogge f 5,10 a f 5.30. Win- tergerst f 0,00 a f 0, Zomergerst f 0,00 a f0,00. Haver f2,90 a f3,10. Bruine Boonen f 0,00 a f 0,00. Paardenboonen f 0,00 a f 0,00. Koolzaad f a Groene Erwten f6.— a f6,20. Boter f 0,45 a f 0,50. Eieren f 0,65 a f 0,70. Vlissingen, 6 Juli 1888. Boter f 1,10 a f 1,15 per Kilo. Eieren f3,30 de 104 per stuks. Middelbukg, 5 Juli 1888. De aanbieding was heden klein, ebhter voldoer.de voor de beperkte vraag, voor puike Tarwe werd f 6,60 geboden, waarvoor wei nig is verkocht, doordien algemeen op f 6.75 gehouden werd. Voorts zijn nog verkocht enkele voorkomende partijtjes Bruineboo- nen a f 10.—en verder is er niets ver handeld. Versche Boter f 0,90 a f 1.00 per Kilo. Eieren f3,10 per 100 stuks. Vrijdag 13 Juli. Oudvosmeer, bij dhr. Ampt 12 uur door het bestuur van den Yan Haaftenpolderhet maken van steenglooiingwerken aan de zee wering van den polder. Aanwijzing Maandag 9 Juli van 10 tot 1 uur. Maandag 9 Juli. Ovezand, 11 uur bij wed. van 't "Westeinde voor C. Risseeuw qq. door Not. Pilaar19 perceelen hooigras in de Slake. Dinsdag 10 Juli. Koudekerke, 9 uur, door Not. Tak, in „Pax Intrantibus"' de hofstede „het Hof Brig- damme" Noordstraatweg St. Laurens met moes-, wei- en bouwlanden, 30,8674 H. En 2 huizen en erven met tuingrond op Brigdamme in 55 perceelen. En 20 perceelen hooigras. Woensdag 11 Juli. Rilland, 11 uur door Not. Mulock Houwer in de Herberg van Koets voor erven wed. de Jager, een Hofstede met 83,85 H. A. erf, tuin, boomgaard bouw- en weilanden kreek. Daarna in 2 perceelen lo. De hofstee met hetgeen gelegen is ten westen van de kree- ken 134 en 150. 2o. Het huis van A. de Jager met wat geleger. is ten oosten der kreeken. Hoedekenskerfee, 2 uur door Not. van der Kloes, hooigewas op djjken in de ambachten Hoedekenskerke en Baarland, te beginnen b^j den Plattenweg dijkpaal 6 tot aan den straat weg in Bakendorp in perceelen van 2 a 3 djjkpalen. Donderdag 12 Juli. lerseke, 11 uur door Not. Lansen Croln by Harthoorn, een woonhuis en erf 120 cen tiaren van T. van der Have. Dan 1,7658 H., wintergerst aan den Postweg, 98,10 Hectare tarwe in Hoenderkot, 1,1772 H. haver tegen de Langeweide. Inl. dhr. Pelle. Heinkenszand, in de herberg, 10 uur door Not. de Ronde Bresser, hooigras van 4 Heet. weiland #de Goudmijn" in 5 perceelen en het nagras in één perceel voor dhr. Risseeuw. Driewegen, 2 uur, bij Krijger door Notaris van der Kloes, voor erven Nijsse, 2 perceelen hooigras te velde als 1,78,40 aan den Grint weg in Klaashoek, 1,1410 aan den Coudorp- schen weg. Middelburg, 8 uur door Not. Verhulst in de Vergenoeging, lo. een huis, Bierkade G 204, 2o. een dito, Wal B 101, 3o. een dito Lange Noordstraat C 30. 4o. een dito, Lange Gortstraat I 337, 5o. een dito, Bogardstraat, D 40, 6o. een pakhuis, Koestraat, K 289 en 290a. Kijkdag van 10—12 en 2—4 uur. Donderdag en Woensdag. Vrijdag 13 Juli. Icrseke, 10 uur, bij Harthoorn door Not. de Vos, voor J. Priem, 28 perc. veldvruchten, hooi en nagras te lersekeals3,5 H. tarwe in Burenpolder, 4,75 erwten aan Zouteweg, 1,308 wintergerst aan Breeweg, 0,9221 rogge aan Hoogeweg en Molenpolder, 1,8247 haver in Molenpolder, 0,4447 platteboonen in Olzen- depolder, 17,3637 liooi en nagras in Ierseke- moer, 17 H. kanthooi. Middelburg, door Not. jTak 10 uur op de loskade, een partij afbraak van het stoom schip „Aurora" van de maatschappij Zee land met salonameublement, partij eiken hout, geschaafde en geploegde delen, kolders. Zaterdag 14 Juli. Westkapelle, door Not. Slegt 10 uur in „het Kasteel van Batavia", 12 perceelen wei en bouwland in de gemeenten 'Westkapelle en Zoutelande, en 11 perceelen vruchten te velde en nagras. Daarna 2 melkkoeien, sny- bak, stamp- en voederbakken, mest enz. van H. Minderhoud Az. Heinkenszand, 10 uur, door Not. Bresser, een woonhuis eü erf en tuin, tevens herberg met vergunning, 690 cA., bewoond door Nieu- wenhuijse. 2o. een dito 240 c.A., bewoner A. Albrechtse, sectie C 506 en 507. 's Heerenlioek, half 2 uur, door Not. Bres ser, in de herberg bij Geus een woonhuis en schuur, zynde timmermanswinkel met tuin en erf, bewoners Brandt en de Jonge, groot 390 cA. 2o. het erfpachtsrecht van 830 cA. grond aan den Mooldyk met de daarop ge stichte gebouwen, bewoners Geus en Hoon- dert. Eigenaar G. Paes. En om 3 uur voor Boonman te Ovezand 4,7932 H. tarwe, 69 A. erwten, 75 A. aardappelen wassende tusschen Borsele en 's Heerenhoek. LAATSTE BERICHTEN. Kapelle. Heden werd in het gemeentehuis het gewone jaarlijksche onderhoud van den "Willem Anna Polder aanbesteed. De raming bedroeg f '14963. Ingeschreven werd door de heeren: L. van Popering te Bruinisse f44620, S. Blok Cortgene f 44963, J. P. Verbist te Hontenisse f44400, C. de Groot, Sliedrecht f44400. C. Bolier Bruinisse f 43967, C. F. v. Fraaijenhove Neuzen f44350 H. Tolleman 's Heer Arendskerke f 43400, J. Tolleman Neuzen f44240, H. Klaassen Zaamslag f44494 A. Thoolens Neuzen f45400, B. den Exter v. d. Brink Krabbendijke f44430, A. Fou- draine Goes f43900, C. de Wilde, Katten- dijke f43790, A. van der Beek Zaamslag f13976, Jan Leijs 's Heer Arends-kerke f 44200, J. Janssen Neuzen f 43795. J. F. Adriaansens Poortvliet te Hontenisse f 13890Johs. de Jonge Biezelinge 2 biljetten een van f 13548 en een van f 43375. Behoudens nadere goedkeuring van ged. Staten is het werk aan den laagsten inschrijver gegund. RECHTSZAKEN. Vervolg.) Daarna werd behandeld de zaak van J. N. oud 21 jaar geboren te Schore, laatst woonachtig te lerseke, thans gedetineerd in de gevangenis te Middelburg. Er wer den negen getuigen gehoord. Uit de ver klaringen der getuigen bleek dat hij bij Hieftje gestolen heeft een geweer en bij Witte f 45alles geheeld door vrouw Ok- kerse, wier getuigenis niet als waarheid werd [aangenomen. Zij gaf op het geld gekregen te hebben. Voorts bleek dat N. 's avonds laat Witte op den voet gevolgd heeft tot in zijne woning, zich daarna op zolder heeft schuil gehouden tot Witte sliep, en den sleutel uit diens broekzak genomen heeft; met behulp van dien sleutel heeft hij de bureau geopend, en toen het geld ontvreemd, dat hij ter bewaring wilde geven aan Verbeek, die het echter niet hebben wilde. Daarop bracht hij het geld bij vrouw Okkerse die het heeft op gemaakt. Het Openbaar Ministerie eischte een jaar gevangenisstrafden jeugdigen leeftijd en de volledige bekentenis van den beklaagde als verzachtende omstandigheden in aan merking nemende. De verdediger, mr. C. Lucasse, pleitte vermindering voor den beschuldigde. PROVINCIALE STATEN. In de voortgezette voorjaarsvergadering der Provinciale Staten van Zeeland op heden (Vrijdag) is herbenoemd tot buitengewoon lid vanGedeputeerde Staten de heer J. M. Kakebeeke. Het voorstel van Gedeputeerde Staten tot toekenning van een subsidie aan E. W. Mus te Zierikzee tot instandhouding van zijne ambachts- en industrieschool, is aangenomen. Mede is aangenomen het voorstel van Gedeputeerde Staten, naar aanleiding van het adres der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in de provincie Zeeland tot het erlangen van subsidie uit de prov. kas voor te nemen maatregelen in het belang der paardenfokkerij in dit gewest. Een voorstel van Ged. Staten omtrent de heffing van tol op wegen in onderhoud bij de provincie, is aangenomen; ook dat om trent aanvragen van vergaderingen van ingelanden van den Zonnemaire- en Dreischorpolder en van het Waterschap Groote Boom en Goodsvliet om een renteloos voorschot voor wegsverbetering. Op het adres van W. H. Martin te Vlis singen verzoekende aan de Staten uit de provinciale fondsen eene subsidie van f 42,000 voor een aanleg- en een wandelsteiger voor het Badhotel aldaar, wordt afwijzend be schikt. Verschillende begrootingen worden goedgekeurd. De Staten zijn hierop gescheiden. Heden nam de Heere na een lang doch geduldig lijden van ruim 44 weken van onze zijde weg ons geliefd kind ELISABETH in den ouderdom van bijna 5 jaar. Doe Hij ons in Zijnen wil berusten. Middelburg, 5 Juli 4888. J. DE KAM, en Ech

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 3