Ken dronkaards-asyl. Kerk|en Schoolnieuws. Rechtszaken Gemengde Berichten. lukwensching van onzer. Koning overgaven. In het bekende proces tegen Dietz, die verscheidene geheime Duitsche Staatsstukken aan de Fransche regeering heelt verkocht, is de eisch tegen Dietz 14 en tegen diens vrouw 7 jaren tuchthuisstraf, en ontzetting uit hunne burgerrechten. Deelden wij reeds vroeger mede, dat dr. Mackenzie om staatkundige redenen de eigenlijke ziekte van Keizer Frederik zoo lang verzwegen heeft, .en daartoe door vrouwelijke inmenging was geleid geworden thans bevatten enkele bladen de mededeeling dat de val van v. Puttkamer, Pruisens eersten minister, bewerkt en verbaast is door de leiders der Duitsch-radieale (vrijzinnige) par tij. De bekende brief waarin de Keizer aan v. Puttkamer zijn afscheid gaf was door een hunner, den afgevaardigde Schrader geschreven, en door den in de laatste dagen zoo verzwakten Keizer geteekend, zonder er kennis van te dragen wat er in stond. 6 Juli '88. Bij kon. besluit is aan G. P. Wijn malen op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als kapitein-commandant van het korps, gevormd uit de vereeniging tot vrij willige oefening in den wapenhandel «Prins Hendrik» te Veere. Z. M. heeft aan mr. C. Pijnacker Hordijk, met ingang van 10 Juli 1888, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als com missaris des konings in de provincie Drente en als curator van de rijks universiteit te Groningen. In de Dinsdag gehouden openbare ver gadering van den raad van state, aldeeling voor de geschillen- van bestuur, werd o. a. mededeeling gedaan van een koninklijk be sluit, houdende beslissing inzake het beroep, ingesteld door den commissaris des konings in Zeeland tegen drie uitspraken van ge deputeerde staten dier provincie tot vrijstel ling van den dienst bij de militie van Alphon- sus Gruson, Augustus Swartilé en Leendert Coomans, lotelingen van de lichting van dit jaar uit de gemeenten IJzendijke en St. Maartensdijk. Met vernietiging der uitspraken van gedep. staten van Zeeland zijn de lotelingen A. Gruson, A. Swartilé en L. Coomans alsnog voor den dienst aangenomen. Het waarborg- en reservefonds, groot f2.450.000 effectief, premieleening van Het Witte Kruis, werd Woensdag bij de Neder - landsche bank gedeponeerd door de financieele commissie van beheer, bestaande uit de hoe ren A. J. Guepin, jhr. H. M. Huydecoper, E. S. Labouchère, P. A. L. van Ogtropen M. A. Perk, penningmeester van het hoofd bestuur der vereeniging Het Witte Kruis. Door den minister van marine is, met ingang van 16 Juli a. bij het loodswezen ter standpfaats Vlissingen benoemd tot hulp binnenloods de matroos J. van den Heuvel. M. C. Het tweede spoor op het baanvak MiddelburgBiezelinge zal in September dat op het spoorweggedeelte Biezelinge Kruininge tegen November a. s. gereed zijn. Zooals wij reeds meldden zullen de beide kamers op 16 Juli a. s. vergaderen, ter behandeling van een ontwerp van wet tot regeling der voogdij over H. K. 11. Wilhelmina Helena Paulina Maria Kroon- princes der Nederlanden, voor het geval dat zij bij hare komst op den troon minderjarig mocht zijn. Naar de Zutph. Crt. verneemt heeft Z. M. de Koning het verlangen te kennen gegeven met deze wet spoed te maken. Want wel is de gezondsheidstoe- stand van Z. M. nu de laatste maanden zeer bevredigend, doch de dokters raden voort durende voorzichtigheid aan. Daarom heeft Z. M. ook geen deel genomen aan het diner op het Loo ter eere van den afgezant die namens den Keizer van Duitschland den dood zijns vaders en zijn optreden als Keizer kwam meedeelen. De Staatscourant bevat de statuten der scherpschuttersvereeniging Voor Vader land en Koning te Terneuzen, en van de «Vereeniging tot het regelen en bevorderen van Volksvermaken» te Goes. Middelburg 5 Juli. Op een zeer eenvou dige wijze werd heden het sfofFelijk overschot van wijlen Jhr. W. J. M. de Jonge van Ellemeet, den vader van den voor eenige weken overleden rechter te Breda, in de familietombe bijgezet. De lijkkist was ge dekt door eenige van familieleden er op ge legde kransen en ook alleen de familie en eenige goede vrienden volgden de baar. Aan het graf werd alleen door den den oudsten zoon Jhr. M. W. de Jonge van Ellemeet, ook namens zijne broeders en zusters, een kort woord van dank uitgesproken aan hen, die den dierbaren overledene de laatste eer bewezen. Het reeds medegedeelde plan van eenige landgenooten om een dronkaards-asyl op te richten, is uiteengezet in een circulaire, die wij heden ontvingen. De onderteekenaars, de dronkenschap beschouwende als een ziekte, wijzen op de resultaten in andere landen verkregen met de herstellingsoorden voor dronkaards, gewoonlijk asylen genoemd. In de goede inrichtingen genezen 25 a 40 percent. Zij vragen medewerking tot oprichting van zulk een Asyl hier te lande. Blijken van instemming en geldelijke hulp worden aangenomen door den heer Herman Hoyer te Dordrecht, met wien de volgende heeren de circulaire hebben onder teekend: C. S. Adama van Scheltema te Arn hem, mr. R. D. Baart de la Faille te Utrecht, mr. C. J. E graaf van Bylandt te 's Graven- hage, dr J. Coert te 's-Gravenhage, dr. H. Fabius te Amsterdam, dr. F. van Gheel Gildemeester te 's-Gravenhage, A. Gilde- meester te Scheveningen, mr. H. Goeman Borgesius, E. W. Heinecken, Jhr. mr. J. F. Humalda van Eysinga te 's-Gravenhage, dr. C. D. Janssen te Amsterdam, E. J. W. Koeh te Scheveningen, prof, J. P. T. van der Lith te Utrecht, mr. J. H. M. baron Mollerus van Westkerke te Arnhem, dr. A. Th. Moll te Utrecht, mr. A. van Naamen van Eemnes te Zwolle, mr. C. J. Sickesz te Lochem, A. bn. Schimmelpenninck van der Oye van Nijenbeek te 's-Gravenhage, mr. F. W. J. G. Snijder van Wissenkerke te 's-Gravenhage en A. C. Wertheim te Am sterdam. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wilnis (Utrecht) dr. J. W. F. Gobius du Sart te Nieuw en St. Joosland. te Haren H. J. ter Haar Romeny te Marrumte Scherpenisse dhr. C. W. A. Nonhebei cand. te Apeldoorn. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Camperland door ds. C. Steketee te Veere. Examens Theologische School. Bevorderd van het le naar het 2e stu diejaar de hteren C. Bos, K. D. Drenth, H. Huesman en' R. Smeding. Van het 2e naar het 3e studiejaar K. Buurman, W. A. Dek ker, J. H. Koers, B. J. Lamberts, J. Meijer, A. Nieboer, D. Prins, J. C. Raarnsdonk, D. Steenhuis" en N. Wuldenga. Van de 3e naar de 4e klasse (litt) verhuisden de hh. K. en B. Brouwer, A. Brummelkamp, J. Dek ker, L. Kuiper, H. Meijering, J. Veenstra en A. Verburg. Benoemd tot onderwijzer van eene staatsschool te ^Rotterdam de heer J. B. Kusse te Hulst. Ierseke. De heer J. A. Ket te Delft, benoemd tot hoofdonderwijzer aan de school met den Bijbel alhier heeft die benoeming aangenomen en hoopt D. V. met 4 September de door vertrek van den heer Staal open vallende betrekking te aanvaarden. D. Goes. Gisterenmiddag te 2 uren werd op de Chr. Ger. Bewaarschool alhier eene open bare les gegeven die door eenige bestuurs leden, den leeraar met den kerkeraad der gemeente, benevens vele ouders en belang stellenden, te zamen ongeveer een zestigtal werd bijgewoond. Van de 117 leerlingen die deze school bezoeken waren er 102 tegenwoordig. Voor den aanvang der les richtte ds. de Pree een hartelijk woord tot het bestuur, de ouders en de kinderen, waarbij hij o.m. wees op den dank, die door allen verschul digd is aan God voor het bezit dezer school, waar, nevens het onderricht in nuttige za ken, de jeugdigen worden bekend gemaakt met den weg der zaligheid, en bracht in herinnering dat nu juist tien jaren geleden door ZEerw. eentgenoote, de eerste steen van dit gebouw gelegd werd en hoe de school zich thans in haren bloei mag ver heugen. Nadat hij de belangen der school in een krachtig gebed den Heere had op gedragen, mochten wij getuige zijn van het ondeiwijs dat tot het einde toe door velen met groot genoegen werd gade geslagen. Even voor het verlaten der school ontvingen de kinderen ieder eene hoeveelheid kersen, hun door een oud-bestuurslid geschonken. De voorzitter der Bewaarschoolcommissie dhr. M. de Jonge Jz. sprak toen nog een kort woord van waardeering en dank voor de betoonde belangstelling en uitte den wen°ch dat deze openbare les, die als uit stekend geslaagd beschouwd mag worden en welke door allen met zichtbare tevreden heid is gevolgd een middel mocht (zijn om den naam en het werk der school meer bekend te doen worden waarna hij dezen aangenamen schooltijd niet dankzegging aan den Gever van al dat goede sloot. Middelburg. De zaak van de dienstbode P. te Terneuzen, thans alhier gedetineerd, beklaagd van kindermoord, zal Dinsdag 24 Juli voor de rechtbank alhier behandeld worden. Heden hield de arr. rechtbank zitting en behandelde onder meer de zaak van J. G. zonder beroep wonende te Middelburg beklaagd van net ontvreemden van een schaap ten einde dit te verkoopen en het geld voor zich te houden. Eisch 6 maanden. Daarna de zaak van J. D. oud 54 jaar beklaagd van inbraak in een slaapstede van eene wed. te Goes. Hij had den inhoud van een paar kisten behoorende aan lui die in genoemde slaapstede hun intrek genomen hadden tijdens hnn afwe zigheid zich toegeeigend en bij verschillende menschen in omliggende plaatsen te gelde gemaakt. In aanmerking genomen dat hij reeds vele jaren, op zijn 14 jaar voor het eerst, in de gevangenis had doorgebracht was da eisch 6 jaren. Uitspraak in beide zaken over 8 dagen. Middelburg. Naar men verneemt hebben de gearresteerden J. M. de R. en E. P. V. bekend de mishandeling op J. G. G. gepleegd te hebben. Ierseke. Door de ruwe koude dagen dezer week, en de nog weinig gevonden broedoesters op de oesterbank, is nog geen begin gemaakt met het te water brengen der gekalkte pannen. In de hoop dat de volgende week de voor broedval gewenschte warme, minder ruwe dagen geve is de zoogenaamde drukte van pannen leggen tot dien tijd uitgesteld. Mej. Van Voorst Vader te Breda schonk een huis om in te richten als tehuis voor pro- testantsche militairen. M. C. Te Luinejeperd is door iemand op de kurk van een hengel een vreemd dier gevangen. Het beestje 2 decimeter lang en zoo dik als een stopnaald, bezit twee koppen. Om de twee dagen wordt het water uit de sloot verfrischt en dan kan men zien, dat het beest vrij opgewekt is. Na verloop van eenige uren begint het water te kleuren door een zekere stof, die zich van het diertje afscheidt en langzamer hand naar den bodem zinkt. Verscheidene personen hebben het beestje bekeken, maar niemand herinnert zich ooit zoo iets gezien te hebben, vandaar dat ook niemand den naam van dit beestje kent. Bij het visschen naar pietermannen werd dezer dagen een jongeling op Tessel door zulk een visch in de hand gestoken, met het gevolg dat het beenvlies geraakt werd. De arm zwol vreeselijk op en men moest geneeskundige hulp inroepen. Men vreest dat de arm zal moeten afgezet worden, Amsterdam. In een der nieuwe wijken dezer stad verschenen dezer degen een paar mannen met een handkar met huis houdelijke voorwerpen en sieraden, die zij in 't openbaar verlootten. Wonderlijker- wijze waren al de personen, die voor eenige centen loten namen, allergelukkigst. De een ging met een suikerpot, de ander met een meerschuimen pijpeen derde met een pakje sigaren, enz. weg. Toen de kar nagenoeg half leeg was en de ondernemers maar steeds in het nadeel waren, keken zij elkander radeloos aan De een haalde zijn zakdoek uit, om 't angstzweet van 't gelaat te wisschen, en bij die gelegen heid trok hij een pakje uit zijn zak, dat op den grond viel. Zijn makker raapte het op, bekeek het, en een seconde later werd het geluid van etn geweldige oorveeg gehoord. De domme kameraad had name lijk aan het heele pakje met nieten niet gedacht, en de bus bevatte derhalve enkel prijsnummers. De Haagscbe tentoonstelling van oude en nieuwe kunstnijverheid werd dezer dagen bezocht door een persoon die zeer vaardig was in het knippen van silhouetten (scha duwbeelden). Thans is gebleken dat hij ook nog een andere vaardigheid bezit, na melijk in het oplichten. Hij woonde namelijk op een kamer bij een poelier, hing daar de groote heer uit, betaalde niet en verdween nog daarenboven met een trommel met f7000 aan effecten. De politie zoekt hem. Te Spijk is de bliksem ingeslagen in de woning eener arme boerenvrouw. De geit, die aan hare zijde stond, werd terstond doodgeslagen. De vrouw bekwam echter geen letsel, doch haar huisje is geheel afge brand. De kuipers der boterfabriek te Osch hebben, wegens loonsverlaging (gevolg /an mindere drukte aan de labriek) allen het werk gestaakt. De Roo te Meppel is veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf wegens ver giftiging van zijn vierjarig zoontje. Te Duurswonde werd een jongen door een giltigen adder gebeden. Hij was cor- daat genoeg de wonde rnet zijn zakmes uit te snijden en uit te zuigen. Hij is zoo goed als hersteld. Te Oud-Beierland kreeg gisteren een 15 jarige knaap, die een jongen hit naar de weide bracht van het dier zulk een slag dat hij een been brak en levensgevaar lijk gewond werd. De jongen was gewaar schuwd niet op den hit te gaan zitten, maar hij deed het toch. De rechtbank te 's-Gravenhnge heeft Th. Schiffel reeds 107 ma d wegens dron kenschap veroordeeld thans weder 2 weken hechtenis opgelegd, en zijn opzending naar een rijks-werkinrichting voor den tijd van zes maanden gevorderd. Gister stond te Amsterdam voor de rechtbank terecht een twintigjarige knaap uit Hilversum, bekend onder den naam van «gekke Kees». Sedert langen tijd wer- i den er in die gemeente diefstallen gepleegd en den dader kon men maar niet vinden. Daar werd van alles ontvreemdpantoffels, geld, turf, lood, zakken, kortom van alles. Eindelijk werd Kees gesnapt. In de gevan genis kon hij het in 't eerst niet uithouden. Hij sloeg geregeld de ruiten zijner cel stuk, hij snakte naar frissche lucht en zeide dut hij krankzinnig zou worden, als hij al leen moest blijven zitten; hij «practiseerdesdan te veel. Sedert men hem echter bij de anderen bracht, gedraagt hij zich goed. Een halt jaar gevangenisstraf zal 'sjongelings deel zijn, aangezien hij wel bij het hoofd en niet «gek» is. Een dierenvriend schrijft aan de VI. Ct. Om honden te zuiveren van vlooien, gebruikt men carbolzuur en glycerine als 1 100. Te Oudenhoorn gaf een slager een stuk vleesch aan zijn hond. Zijn 3jarig dochtertje J stak toevallig hare hand naar dit vleesch uit. Dit maakte den hond zoo boos dat hij op het kind aanviel en dit aan het hoofdje een achttal wonden toebracht. Ze I waren van dien aard, dat onmiddellijk ge- j neeskundige hulp moest worden ingeroepen, De kleine lijdt aan wondkoorts en is niet buiten gevaar. Te Kuilenburg is Maandag iemand met een mallejan bespannen met twee paarden op hol geraakt. De man viel onder het voertuig en werd een eind meegesleept. Inwendig gekneusd, is hij aan de gevolgen overleden. Te Voorst leef t een vrouw, bij hare kleindochter inwonende; zij is geboren 15 Januari 1788 en is nog in het bezit van al hare geestvermogens. CV» Te Wittem heeft een ontzettend on geluk plaats gehad. Er is een metselaar van een hooge ladder gevallen en zwaar li gekneusd weggedragen. Men vreest voor I zijn leven. Het ongeluk is te ernstiger, de- I wijl het veroorzaakt werd door een karen fl paard die tegen de ladder opreden, juist toen de voerman der kar zich even ver- il wijderd had en dus het paard onbeheerd I staan liet. Te Moergestel sloeg eergisteren dr I bliksem in den naald van den toren, rukte ver- I scheidene leien af, sloeg in een der galm- I gaten, verbrijzelde een balk en verwijderde I zich door een der galmgaten, zonder brand te veroorzaken. Het onweder was vergezeld I van hagelsteenen, ter grootte eener erwt I Dezer dagen is te Londen overleden I «Koningin Esther», het hoofd van de sectf I die zich noemt het «Nieuw en Later Hut5 I Israëls». Zij stelt zich ten doel het over- a blijDel van het Israëlitische volk in Palestina I weder bijeen te brengen. Maar onderhaal geloofsartikelen behoort ook, zegt de «Globe»- 'I dat hun stoffelijk lichaam onsterfelijk, hun J aardsch leven onvergankelijk is, totdat hun I doel bereikt en de Messias gekomen is. 1"' J tusschen hebben een aantal der geloovige» al hun bezittingen aan de schatkist del secte geofferd, en sommigen hunner, die I welgestelde lieden waren, verkeeren thans J in volslagen armoede. Charles Becker. Naar aan de Wien# Pressc uit New-York wordt geschreven, 's onlangs, na een zevenjarige gevangenschap- in vrijheid gesteld het hoofd van een bende valsche munters. Charles Becker, die 111 het jaar 1881 in hechtenis werd genomen, toen hy op het pui twintig millioen fran bankbiljetten in om Het verhaal zijner ar: voor de volharding Amerikaanschen detr misdadigers). In de lente van 1 de detective John Bo| dat een wijdvertakte zich bezig hield mei Fransche en Engelse! was een ander, evtj drijf op het spoor, eJ het een en ander Becker Co. Boland en een twe| genaamd, ontvingen verder te onderzoekerl ren voor het misdadiJ en zijn genooten uitgej dit nu aan Europeesche lijk valt het deze taak iJ te brengen waar de p^ het huisrecht door zoov schermd. Bovendien was Bee! nam den tijd voor Hy werd door kapital zich, zonder zorg voor geheel aan zijn gevaal Becker bewoonde eerj voorstad van New-Yo Het huis stond, vo elfen terrein, dat nier woning geheel kon o\ in gezelschap van zij zijn zuster en zijn zw nen van den valschen m De detectives Moone nu een huis in de na vrouwenkleeren aan el een zoogenaamd boar| reizigers. In het huis kwamen tend detectives, onder a pende vermommingen, beambten traden op 1 ken in de nabijheid in verbluf nabij het verc vaardigen. De „houdster" van wel is waar kennis mL maar dit beperkte zicll groeten, het wisselen I nu en dan en andere b| buren gebruikelijk dank zij de waakzaam zijn familie, geen stap| Op zekeen dag ech De «waardin» deelde mede, dat haar kam nieuwe tapijten werdeL laatstgenoemde uit d| zeer goedkoope stof te Mevrouw gaf aan c. hoor en zag inderdaad van het kosthuis een het leggen van een ze- Het kleed beviel haar man opdroeg bij haar waar zij hem een bestl De gewaande handwl ook een detective, verrrl opdracht te voldoen. Hf woning, waar hij all opmeten voor tapijten house. Slechts één ka., gesloten, die van den hul in deze kamer zijn get| micaliën enz. verborgei nooit open en alle i waren genomen, om een aldaar voorhanden ziji mogelijk te maken. Vo| den haard naast de onderhouden vuur, waa de vervaardigde valse! worden vernietigd. Be afdruksels en gereedstaande vaten welke met een bijtend dat terstond alle teekene. zoogenaamde tapijtwerk in dit vertrek door te wist nu ten minste in on kende de ligging d- trekken. De detectives hoe men het best onverwacht zou kun. Natuurlijk moest ond troep beambten het iedere poging tot vlucht nu Becker er aan te sonen in de woning L, zich detectives als ingen en begonnen een spoor voorhij het huis van den Becker stond dikwijl en keek naar het wei_ jroep «werklieden» vlal H

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2