CHRISTELIJK- HISTORISCH SMATTES L no 6 7 1888. No. 118. Zaterdag 7 Juli. Tweede Jaargang, #1 Zomermantels nd er mantels, a PERS. C 6 Gröes. ui Schelde. NIEÜWSBL AD Y00R ZEELAND. Beleefd verzoek. ss y's Pillen en Zalf. de LIGNY, Goes. Ie soorten van rstad). C. Oranje Lz. gen een prachtige sorseei ing M. GREEP. VERSCHIJNT elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. en F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Uithuizigheid. Buitenland. Gr. EN.(Prijscourant gratis.) kerheid. Onzuiver bloed werking van het eene of veroorzaakt ziekte; zuiver breng de laatste weder in rwijderi z,ich de ziekte en indheid terug. In het uit- leze heelkracht hebben Hol- zich een wereld beroemden en, en de juistheid van den irdoor zij de ziekte verdrijven Iheid herstellen, is door een oeden uitslag van ruim der ezen. Een paar pillen voor gaat ingenomen, wanneer >f zwaarmoedigheid ons over- de lever tot krachtdadige lansporen en een vroolijk ellen. Als Pil na het eten, artsenij zonder wederga. Zij ijk al de lastige opgeblazen- en onplezierigheid na het meest vervelende teekenen spijsvertering zijn. iming der restende ;n beneden den inkoop. de patronen en grootten prijzen verkrijgbaar. dito uurzaamheid zeer aanbeve- oor Woonkamers, Kantoren, enz. ad ir, alle prijzen. nst tnsschen Middelburg Vlissingen. vm. 6.20f, 89,15f, 10,7 12.—, nm l,40f,2,30, 3,30f 6,30, 7,30+, 8.30. vm. 8.—,f,9,—10,—f,11---» 1.,2.30f, .3,30, 4,30f,5,30, 30f9,30. de reizen aan waarbij aan ouburg wordt aangelegd, ooten leggen aan de Keersluis VlissingenMiddelburg- Vertrekuren en Rem. 5, Zeilm. 6.30, 8, .30 2, 3,30. 5. 6.30 8.10.15- urg 5,30, 7,15, 8,45, 10," 5 2,45, 4.15, 5,45, 7,15, ZEEUW, Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers- 0,026 UITGAVE VAN G. M. Klemkerk, te Goes van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Onzen abonnés in Zuid- en •OS* Noord-Beveland, Staatsvlaanderen en elders, behalve dien op Walcheren, wordt beleefd verzocht het verschuldigde abonne mentsgeld over het eerste halfjaar '88 over te maken, hetwelk bedraagt: Voor wie 3 maal per week ons blad ontvangen en sinds Januari niet betaalden 1.90voor wie 2 nrs. ontvingen ƒ1,30. Wie in April voldeden, zijn ƒ0,95 of ƒ0,65 schuldig. Den 18en Juli zal bij hen, die meer dan één kwartaal moeten aanzuiveren, over het bedrag worden beschikt. Dit alles geldt echter niet den abonnés in Walcheren, dezen gelieven alle opgaven en betalingen te doen aan den Uitgever F. P. D'HUIJ te Middelburg; doch alle andere abonnés aan den Uitgever G. M. KLEMKERK. Goes, 6 Juli 1888. nm 30 Dinsdag, Vrijd. 20 6,30 40 6,50 30 4,30 50 4,50 u. m. u. m. u. m- -12,30 4,- 6,20) 1 4,30 6,50 Woensd. en Zat 7,30 2,20 6,30 7,50 2,40 6,o* 10,30 6,20 12,50 4,50 Deze ongelukkige kwaal, die zoowel de lagere als hoogere standen heeft aangetast, heeft reeds in menigen huiselijken kring het levensgeluk verwoest en tal van jam meren na zich gesleept. In de Huisvrouw werd een stuk ge plaatst van dokter Coronel, die heftig op komt tegen den trek naar uithuizigheid, de ziekelijke zucht naar uitgaan, welke zich bij volwassenen openbaart en door hen bij de jeugd wordt gevoed. Zij neemt het schrijven van Dr. Coronel over en voegt er eenige opmerkingen aan toe. Wij vonden dit stuk zóó waar, zóó leerzaam en voor lagere en hoogere standen zóó van pas, dat wjj het onzen lezers niet mochten onthouden, hopende, dat het, al ware het slechts voor enkelen, eene heilza me uitwerking zal ten gevolge hebben. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. Wij laten het artikel van Dr. Coronel met de opmerkingen van d e o u d e Rot- terdamsche hier onveranderd volgen. «Onze veelbewogen tijd, met zijne vele aanleidingen tot overspanning, kenmerkt zich maar al te veel door den trek naar uithui zigheid. Die trek wordt veelzijdig ge kweekt door den welberekenden tact van industrieelen van allerlei aard. Hier door schouwburgondernemers, daar door café- chantanthouders, ginds door paardrijdersvoor stellingen, overal door de bekende bier- en koffiehuizen. Niet alleen 's winters, maar ook des zomers vinden de uithuizigen overvloed van gele genheden om hunne begeerten te bevredi gen. Sommige van die gelegenheden staan niet alleen open vóór en worden niet alleen bezocht door volwassenen, maar ook door kinderen, wier ontvankelijk gemoed de ruwste schokken op hun zenuwleven daardoor on dervinden. Want het zijn niet bij voorkeur de gelegenheden, waar hooger kunstgenot wordt gesmaakt, maar bovenal die plaatsen van bijeenkomst, waar de kunst in lager sieren wordt tentoongesteld. Naar klassieke concerten, opera's en tooneelvoorstellingen JLDWel Tonden wjj in sommige vekn 'S W?nSa* dat het door over worde. Wij nemen het gaarne nemen de uitgaande ouders in den regel hunne kinderen niet mede, omdat, zooals zij beweren, de toegangsprijs daarvan te hoog is, en de hooge kunst, die daar be oefend wordt, voor de onontwikkelde jeugd nog niet toegankelijk wordt geacht. Sinds de zoogenaamde emancipatie (f) der vrouw deze ook tot de gezellin van den man heeft gemaakt in uitspanningslokalen, vroeger uitsluitend door mannen bezocht, ziet de moeder er volstrekt geen kwaad in, dat haar kind nu en dan, onder geleide der ouders, dergelijke uitspanningsplaatsen bezoekt. Oppervlakkig beschouwd, gaat het daar zeer ordelijk en zedelijk toe. Maar hetgeen het kind daar aanschouwt van jon gere en oudere lieden, die tot de bezoekers van dergelijke inrichtingen behooren, werkt niet weinig mede tot vroegrijpheid, tot een trek naar genotmiddelen, die voor zijn leef tijd niet geschikt zijn en van lieverlede bij hem den lust doen ontwaken om zich in gelijken geest te emancipeeren Waar het kinderlijk gemoed nu niet op zulke openbare plaatsen van uitspanning geschokt wordt, daar wordt het geprikkeld in die menigte clubs en clubjes, die men reeds aantreft bij kinderen van 10 en 11 jaar, en waaruit de kinderpartijtjes voort spruiten met alle airs en allures, eigen aan die, door volwassenen bezocht. IJdelheid, begeerzucht, behaagzucht en hoogmoed worden daar rijkelijk gevoed. De moeders wedijveren in pronk- en praalzucht met el kander, om hare kinderen een toch zoo sierlijk mogelijk uiterlijk te verschaffen. Zij prentten haren dochtertjes de lessen der coquetterie in en prijzen haar, als zij bij de thuiskomst echt nuffige opmerkingen weten te maken over hetgeen zij in het gastvrije huis hebben waargenomen. Is het te verwonderen, dat uit zulke kinderen ouderen groeien, die voor hunne ouders in zingenot niet willen onderdoen, maar deze veeleer de loef willen afsteken in ijdelheid en uithuizigheid 1 Wanneer wij nu nagaan dat die uithuizig heid veel geld kost, aanleiding geeft tot babbel- en lasterzucht, dan moet het niet verwonderen, dat de vrede en welvaart in vele gezinnen daardoor verstoord worden, en dat men geen recht heeft over malaise te klagen, als men, door eigen schuld, eene malaise van de ergste soort, die van het huiselijk leven, zich vrijwillig op den hals haalt. Zou het niet goed zijn, dat onze aanslaande moeders wat beter voorbereid werden voor het stille huiselijk genot, met zijne opvoedende en verheffende kracht, dan ze op te kweeken tot koninginnen van de cercles van de groote wereld? Wij wen- schen van onze aanstaande vrouwen noch blauwkousen, noch kousenbreisters temaken, maar wat de Dultscher noemt«tuchtige Hausfrauen,» die haar grootste genot vinden in een goed huisbestier, in eene degelijke opvoeding harer kinderen, in het ware levensgeluk van haar gezin, in echten huiselijken vrede en vreugde. Zal men daartoe geraken door onze jonge dochters naar kost- en kookscholen te zenden? Ik geloof het niet. Alleen het goede voorbeeld der moeder, de levenspraktijk in eigen ge zin, zijn de meest natuurlijke, de meest tot het doel leidende middelen.» «Tot dusver» hervat de Rotterdam mer «de waardige schrijver, aan wiens getuigenis men alleen reeds op grond zijner rijke en rijpe ervaring groot gewicht be hoort toe te kennen. Wie zal het durven loochenen, dat hij den vinger heeft gelegd op eene wonde- plek onzer samenleving? Dat zal niemand onderstaan, die onbe vangen in het ronde schouwt en niet door blinde ingenomenheid met de richting onzer eeuw eigenlijk onbevoegd is tot oordeelvellen. Of moet het niet ieder onpartijdige tref fen, dat, terwjjl de klachten over kwijnende welvaart toenemen, alle openbare vermake lijkheden druk worden bezocht en de plaatsen, waar de zinnen worden gestreeld, meestal overvuld zijn Die neiging tot het zoeken van zijne le vensvreugd buiten den huiseljjken kring is ook al eene vrucht van het navolgen door onze natie van de gewoonten, bovenal in Frankrijk in zwang. Uit dat land der politieke revolutiën is ook die sociale om wenteling gekomen, door welker invloed de heilzame beteekenis van het gezin werd verzwakt en ook andere opvattingen ont stonden omtrent de jonkvrouwelijke teeder- heid, de levensvorming en de levensroeping der vrouw. Dr. Coronel had bij zijn schrijven aller eerst het oog op de burgerklasse, maar gelijk wij reeds opmerkten de uithuizig heid en hare heillooze gevolgen vergiftigen ook de samenleving in de eenvoudige klassen. De geëerde schrijver zoekt bet herstel van de door hem met zooveel eenvoudige wel sprekendheid geteekende kwaal in het goede voorbeeld der moeder, in de levenspraktijk in eigen gezin. En voorzeker, eene moeder vermag veel zij kan de goede engel worden voor hare omgevingzij kan haar kroost, dat zij het aardsche leven schonk, op hooger leven voorbereiden. Maar in dat hoogere beginsel moet dan ook de ware redding voor de samenleving worden gezoebt. Tot de oude en beproefde beginselen van godsdienst en zedelijkheid moet worden teruggekeerd. De wezenlijke hervorming komt niet van be neden, maar van boven. Zij gaat uit van den enkele tot allen. Moge daarom ons volk steeds meer gedachtig worden aan dat woord uit de gewijde Bladen, dat gerechtig heid een volk verhoogt, maar dat de zonde is eene schandvlek der natiën.» (t) Toekenning van gelijke rechten aan de vrouw en aan den man. De Jonge van Ellemeet. Jhr. "W. C. M. de Jonge van Ellemeeti jongstleden Zondag te Oostkapelle overleden, 'was een te beminnelijk en bemind figuur dan dat wij Jonze hulde aan zijne nage dachtenis zouden willen onthouden. Als alle De Jonge's was ook deze land edelman een waardig vertegenwoordiger van een kring, die aan het uitsterven schijnt. Door kunde en karakter, door beschaving en rijkdom, door adel en stand geheel geschikt om in de kringen der grootsten en edelsten des lands zich te be wegen, was hij door grondbezit en aanleg veel meer nog de aangewezen man om den landbouwenden stand te dienen en de be langen van den landbouw te bevorderen. Een zeldzaam man was hij, die den tact had de brug te willen vormen tusschen den landbouw en de aristocraten. Kunst en wetenschap ter eener, landbouw en nijver heid ter anderer zijde verliezen in hem een vriend, een bewonderaar, een steun. Een werkzaam leven, een tijdperk van zeven en zeventig welbestede jaren werd met zijn heengaan afgesloten. Het aantal ronde Zeeuwen, die bij den populairen geslachtsnaam ook de populaire daad hadden, is weder met een verminderd. Er wordt op elk gebied, meer dan men thans reeds zeggen kan, in jhr. De Jonge v. Ellemeet verloren. De overledene heeft ook in 1830 den tiendaagschen veldtocht medegemaakt hij was toen student te Utrecht. Een rondzendbrief. De goede gevolgen van het optreden van Mr. Keuchenius den minister van koloniën, worden al meer gezien. Al meer blijkt in onze Indiën, dat het ZExc. ernst is, de zaken goed aan te pakken, en waar het kan, door bezuiniging, de achteruitgaande bevolking op te heffen uit den staat van verval, waarin de druk der laatste jaren haar gebracht heeft. De beheerders van suikerfabrieken hebben namelijk een brief ontvangen van den volgenden inhoud «Het is der aandacht van de regeering niet ontgaan, dat de welvaart der inlandsche bevolking in vele streken van Java gedurende de laatste jaren aanmerkelijk is achteruit gegaan, deels ten gevolge van de vermindering der prijzen, die zij voor de producten van haren landbouw kan bedingen, deels ten gevolge van de moeilijke tijden, welke de particuliere industrie, met name de suiker industrie heeft te doorworstelen. De laatste omstandigheid toch heeft rechtstreekschen invloed op de welvaart, omdat het zeer waarschijnlijk is dat de fabrikanten gaande weg hunne uitgaven tot het minimum beperkt hebben, en de loonen en huurprijzen voor den grond een evenredige vermindering hebben ondervondenwaaruit voortvloeit dat in de laatste jaren ook de fabriek onder uw beheer vermoedelijk minder geld onder de bevolking zal gebracht hebben, dan in goede jaren het geval was. «De regeering, voornemens zijnde door verlaging van belastingen, en zoo noodig, door andere maatregelen de bevolking te gemoet te komen, wenschte gaarne den omvang te kunnen beoordeelen van de schade, die de bevolking ondervonden heelt door den achteruitgang der suikercultuur, waarom ik bij deze uw medewerking inroep om ten opzichte der fabriekeenige gegevens daartoe te verstrekken volgens den aan achterzijde voorkomenden staat. Gaarne zou ik deze opgaven volgens bedoeld model zoo mogelijk tegen het einde dezer maand ontvangen.» Ook deze maatregel van den minister Keuchenius zal zijnen ouden tegenstanders niet onwelkom zijn. Wij zijn dankbaar voor dien zegen. «Indien iemands wegen den Heere behagen, zal hij zelfs zfjne vij anden met zich bevredigen!» De Keizer van Duitschland heeft gisteren middag Generaal Verspyck en diens ordon nans officier baron v. Heeckeren ontvangen, die hem een eigenhandig schrijven ter ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 1