L Kerk- en Sclioolnieuws. Gemengde Berichten. Transvaal. Ti a J80n- De Duitscll in ketenen en werd reeds een i hangen, maar onmiddellijk w!| jaren, een jaarlijksche bijdrage te verleen en van f3000. Door den commissaris des Konings ■worden de verbodsbepalingen tegen het vangen, doo ien en vervoeren van de bonte kraai, de roek, de kauw, kerkkauw, toren- kauw, torenka, de huismusch, de ringmusch boom-, berg-of veldmusch, voor de geheele provincie Zeeland opgeheven, en zulks van 1 Juli 1888 tot en met 31 Maart 1889. De heer F. Domela Nieuwenhuis heeft een wetsontwerp ingediend strekkende om de gedwongen winkelnering en de daarui' voortspruitende nadeelen voor de arbeiders tegen te gaan. Het wetje bestaat uit 8 artikels en één overgangsbepaling en is vergezeld van eene korte Memorie van Toelichting. De art. 1, 2 en 3 regelen de uitbetaling van het loon de art. 4 en 5 handelen over het verbod van dwang uitteoefenen voor het koopen van winkelwaien; de art 6, 7, 8 regelen de gevolgen der overtreding. De overgangsbepaling luidtDe schulden der arbeiders ontstaan ten gevolge van het inkoopen van winkelwaren in den winkel der werkgevers, worden van Staatswege afbetaald, in dier voege, dat a/a van de geboekte schuld zal worden vergoed. Het Vaderland meldt ter aanvulling van een vroeger bericht omtrent de verla ging vin het traktement van den gouver neur generaal van f 160.000 op f 132.000 dat voortaan reis- en verblijfkosten wordt uitgetrokken f 20,000 en f 8,000 in plaats van f 60,000 en 120,000. Met de benoe ming van den nieuwen gouverneur generaal bezuinigt de minister Keuchenius dus weer f 80.000; een aardig sommetje inderdaad. Waarlijk koning Otto geniet een «konink lijk» jinkomen. Zegge twee honderd en veertig duizend gu lden. En dan te moeten erkennen zoo wat niets tot stand gebracht te hebben in de vijf jaren waarin deze ko ning uit 's rijks schatskist een miljoen en twee honderd duizend gulden getrokken heeft. Middelburg. Uit het jaarverslag van de VereenigingUit het volk voor het volk blijkt dat zij dit jaar weer met vrucht heeft gewerkt. De Floralia tentoonstelling slaagde weder uitstekend, de volkszangschool bloeiten de aquarellen-tentoonstellingen vol deden zeer. De vooizitter mr. G. N. de Stop pelaar deelt mede, dat het plan bestaat in Au gustus of September een vliegerwedstrijd te doen plaats hebben; en in 1889 een Zeeuwsche tentoonstelling te houden van kunst, toege past op nijverheid, waaraan vermoedelijk zal verbonden worden een wedstrijd voor werklieden, die in hun vrije uren voorwerpen vervaardigd hebben. Tevens dat hij een tuin aanbood, gelegen achter het door hem geschonken gebouw van het Zeeuwsch genootschap, tot het inrichten van een kinderspeeltuin. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren R. Neelmeijer en M. v. Boven, in plaats van de heeren P. D. Koning en W. J. Sprenger. In de maand Juni werden door het Rijkstelegraaf Kantoor te Goes veizonden 877, ontvangen 747, opgenomen en verder gezonden 507 telegrammen; samen 2131. Het telephoonkantoor te Wolfertsdyk ver zond 19, 'en ontving 12, samen 31, en dat te 's Gravenpolder resp. 22 en 16 samen 38 telegrammen. Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van Maandag 2 Juli. Voorzitter Jhr. Mr. L. Schorer. Afwezig de heeren Van Berlekom en Den Bouw meester. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen een verzoek van den heer M. L. Jacobson om hem als makelaar te be noemen en eenzelfde verzoek van den heer W. N. de Brakke. Ingekomen kennisgeving van de com- I missie van finantiën dat de uitgelote obli- gatiën kunnen worden vernietigd; opgedragen aan een commissie uit den raad. I Dat voor de oudheidskamer tengeschen- j ke is ingekomen van den heer M. C. Roest den gevelsteen uit zijn huis in de Molstraat van den heer H. J. Hendrikse het uithangbord I eener stalhouderij vijf ringen voorstellende den dam met de graanbeurs: van dhr. J. J. Worell geschilderde rooms, van den heer C. VV Bauwer een partij schilderijen van het be stuur der godshuizen twee blokken, die vroeger voor straf moesten meegedragen worden, een afgestaan aan het Zeeuwsch ge- nootschap voor wetenschappen. Den gevers zal namens den raad een schrijven van dankbetuiging gericht worden. Voorts zijn ingekomen de Gemeentereke ning vooi 1887, wordt overgelegd en gesteld s jn handen van de commissie van finantiën. Het jaarverslag der zweminrichtingen het verslag van de commissie belast met het eindexamen der burger-avondschool. Aan de orde kwam een verzoek van den heer Dr. J. Riemens, om eervol ontslag wegens vertrek naar elders, als leeraar in de Hebreeuwsche taal aan het Gynasium alhier. Burg. en W. stellen overeenkomstig het advies van den Inspecteur en van Cura toren over het Gymnasium voor den heer Dr. J. Riemens eervol ontslag te verleenen met ingang van 1 September a. s. Alzoo werd besloten. Vervolgens werd overgegaan tot de be noeming van een lid in de Commissie voor de Suatie van Polderwater door de Stads vesten (vacature Mr. W. A. van Hoek) ge kozen werd de heer A. P. Snouck Hurgronje. Niets meer te behandelen zijnde wordt de zitting gesloten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Schoonhoven dr. J. W. F. Gobius du Sart te Nieuw en St. Joosland. Bedankt voor Zaamslag door d«. J. A. v. Boven te O. en W. Souburg. Ter classicale vergadering te Dord recht heeft ds. Cromsigt in een warme rede gewezen op den treurigen toestand van het Nederl. Herv. genootschap. Was hij tegen agitatie, tegen kerkhofsrust was hij evenzeer. Hij zou het goed vinden zoo aan de Synode gezegd werd dat de classicale vergadering geen vrede kan hebben met den tegenwoordigeii toestand der kerk en haar verzoekt middelen te beramen, die een werkelijke herstelling aan de kranke kerk zouden verschalTe... De oorzaak der krank heid zegt spreker ligt vooral in de organisatie. Er zijn in de hervormde kerk te veel besturen, die rechtscollege zijn ge worden. De bestuursinrichting in de kerk heeft een beslist wereldweb karakter. De synode zie dat in en handele, opdat er ein delijk eens eene organisatie kome, die bij de gemeente des heeren past. De classicale vergadering te Nijmegen heeft een blijk van rechtschapenheid ge geven, dat melding verdient. Zy heeft namelijk verklaard dat de (doleerenden) predikanten De Gaaij Fortman en v. Lie gen, ofschoon zij thans buiten de kerk staan, toch als leden der beurs moeten er kend blijven. Wel is er een bepaling in het reglement gemaakt, dat de weduwe, om aan spraak op Jde „uitkeering te hebben, jaarlyks verklaren moet dat zij lid is der hervormde kerkdoch dit is alleen geschied met het oog op weduwen die roomsch wordenniet ten nadeele van hen, die men niet bena- deelen mag, waar zij uit overtuiging met den gang van zaken geen vrede meer kon den hebben, en toch gen geld in het weduwen - fonds hebben bijgedragen. Bij kon, besluit is: aan dr. C. H. D. Buys Ballot, met ingang van 18 September, eervol onslag verleend als hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijks-universiteit te Utrecht, met dankbetuiging voor de door hem gedurende vele jaren den lande bewezen diensten; en in zijn plaats benoemd dr. V. A. Julius, leeraar aan de gemeentelijke hoogere burgerschool te Delft. Te Utrecht slaagde bij het aanvul lingsexamen dier- en delfstof'..unde de heer J. Snoep. De examens a. d. Theol. School zullen 10 Juli aanvangen. In het geheel hebben zich 46 sollicitanten aangemeld namelijk voor examen B 11 en examen A 13. De overigen voor het litterarisch. De vjjfde zitting der voorloopige Synode van Ned. Geref Kerken werd Vrydag ge opend met het zingen van Ps. 87 vs. 1, 3 en 4, het lezen van Matth. XVI vs. 13 en volg, en het gebed. Vervolgens kwam aan de orde het vijfde punt van het Rap port der Commissie van Advies over het examen. Overeenkomstig dit rapport werd besloten, dat voortaan de Candidaten in de H. Godgeleerdheid eer zij in de Kerken optreden, praeparatoir zullen worden ge ëxamineerd, en dat in de Classes de tijd zal worden bepaald, wanneer deze bepaling in den loop dezes jaars in werking zal treden. Met nadruk werd ook uitgesproken de dringende noodzakelijkheid om in de Kerken niemand te laten optreden, dan na behoorlijke onderzoeking aangaande leer en leven, terwijl de Deputaten tot de sa menkomst dezer Synode in het najaar worden gecontinueerd Vervolgens kwam aan de orde 't Rapport der Deputaten van 't Synodale Convent over do diaconieën, met dat van de commissie van advies over de punten der agenda, de diaconieën rakende. Wegens den rijken in houd wordt besloten deze rapporten met dankzegging aan Deputaten in de acta op te nemen, en in de najaarsvergadering nader te behandelen, terwijl eene commissie wordt aangewezen, óm bij circulaire van de kerken gegevens te verkrijgen over Zondagsont heiliging en over de verhouding van pa troons en werklieden. Daarna wordt het rapport der Deputaten over de Zending gelezen met dat van de commissie van advies over de punten aangaande de Zending. Naar aanleiding van deze rapporten wer den, om de kerken op te wekken tot meer steun der Zending en het daarheen te leiden, dat het werk der Zending allengs door de kerken worde overgenomen, alsmede om te gelegener tijd een zendingscongres saam te roepen met afgevaardigde leden en ker keraden, gedeputeerd de BB. Lion Cachet en Hovy, met machtiging om de ingekomen gelden te administreeren, en voor wat aan gaat de voorbereiding van het Zendings congres iR overleg met Br. Wagenaar. Enkele ingekomen vragen werden beant woord, met name over de toelating tot 's Heeren Avondmaal en de daartoe af te leggen openbare belijdenis des geloofs over verschillende vragen in zake den H. Doop. Daarna kwam aan de orde een rapport aangaande het ambt der ouderlingen, welks conclusie, strekkende om eene vergadering van ouderlingen zoo wel regeerende ouder lingen, als Bedienaren des Woords te doen samenkomen, werd aangenomentot voor bereiding dier samenkomst zijn gedeputeerd de bb. van Veeloo, Vlug, van den Bergh de Waal Malefijt en Vrolijk. Dergelijk rapport werd over het ambt der geloovigen uitgebracht, tengevolge waarvan Dr. Wagenaar werd uitgenoodigd om een gesshrift over dit onderwerp te willen samenstellen, die op zich neemt aan die nitnoodigirig te voldoen. De vraag over het houden van een bededag werd aange houden tot de volgende vergadering dezer Synode, overeenkomstig het advies der Commissie. Nadat nog rapporten waren uitgebracht over enkele punten van het agendum, niet onder bepaalde rubrieken saam te brengen, werd deze Synode verdaagd tot nadere bijeenroeping door de Kerk van Utrecht, en deze zitting, na vaststelling der korte no tulen en het zingen van den Morgenzang vs. 6 en 7, met gebed gesloten. Kechtszaken. Heden is te Middelburg gevankelijk binnengebracht de in 't politieblad gesigna leerde, gisteren te Delft gearresteerde Jan Uodmond, die aldaar onder een valschen naam eene woning had gehuurd. a. s. Vrijdag 6 Juli wordt voor de Arr. Rechtb. te Middelburg zijne zaak behandeld waarbij hem wordt ten laste gelegd ver schillende diefstallen met braak t« Goes in de maand Februari gepleegd. In deze zaak zullen 18 getuigen wegens 't Openbaar Ministerie worden voorgebracht. De Officier van Justitie te Haarlem ver zoekt te worden bekend gemaakt, met de namen van de personen, die in den laatsten tijd goederen op crediet hebben afgeleverd aan Cornells Hz. Bakker, zich noemende en schrijvende handelaar in effecten te Landsmeer, thans wegens oplichting te Haarlem gedetineerd, of wel aan zijne hand langers Lotlewijk Kok en C. Jbzn. Visser, te Landsmeer, Beemster of Amsterdam woonachtig. Toezending van de briefwisseling, die tot de aflevering heeft geleid, wordt tevens verzocht. Aan de werf van de heeren Smit, te Kinderdijk, is met goed gevolg te water gelaten de schroefstoomboot «de Schelde,» bestemd voor het vervoer van passagiers en g ie leren tusschen Zierikzee en Rotterdam. Tusschen de stations Woensdrecht en Rilland is Zaterdagmorgen de baanwachter Willemse op den OosterscheMe-dam dooreen trein overreden en vreeselijk verminkt. Hem werd een arm en een beer. afgereden. Met denzelfden trein naar het station ge voerd, bleek hij reeds overleden te zijn De man schijnt overgeloopen te zijn, zonder te weten dat de trein reeds zoo dicht in de nabijheid was. De ongelukkige was een jong oppassend man, en laat een jeugdige vrouw met twee kinderen na. Rilland-Bath. Gedurende de maand Juni zijn bij den Secretaris der landbouwver- eeniging Reigersberg niet minder dan 3000 jonge musschen en eieren aangebracht. Iersfcke. De voerman van Stee alhier, geregeld dienst op station Kruiningen doende, is met rijtuig waarin vier personen zaten, omvergeslagen en in een sloot terecht gekomen. Het ongeval ontstond doordat het paard schrikte, van een man met een orgel, op zijn reis mar de Kruiningsche kermis. Met den schrik zijn de passagiers vrijgekomen. Bostiaan Sloter, arbeider, werkte dezer dagen des namiddags te Hoon aan het werk met drie andere werklieden. Ieder had een a kruik water bij zich. Nadat zij die geledigd hadden, werden die weder gevuld. Sloter had de zijne na de vulling achter een hoop stroo gezet. Eenigen tijd later er weer heen gaande om te drinken, bemerkte hij dat er damp en een phosphorusachtige lucht uit opkwam. Dit verwonderde hemte meer daar hij zeker wist, dat hij er niets dan schoon water in gedaan had. Twee zijner kameraads hadden intusschen gezien dat een der anderen, zekere L., zich tot tweemalen \an hen verwijderd had. En daar L. toch Sloter niet best zetten kon wegens een vroegere gebturtenis, viel op hem terstond verdenking. Hy greep daar op de kruik en goot ze leeg in de sloot, en spoelde daarna de ledige flesch uit. Doch ook daarna bleef de leelijke lucht in de kruik hangen. De kruik werd hem daarop afgenomen. Te huis gekomen sloegeu de j arbeiders haar stuk, om te zien wat er dan toch wel in was. Dit geschiedde in tegenwoordigheid van een meisje, die eerst, evenals de anderen, uit de kruik damp zag opstijgen en na het verbreken der kruik een opgerold zoogenaamd spek wortel blad te voorschijn zag komen, dat vol gaatjes was en de bovengenoemde vreem de lucht veroorzaakte. De justitie heeft werk van de zaak gemaakt. De dagen zijn voorbij toen het aan voeren van de eerste haringen een gebeur tenis was in het maatschappelijk leven. Menschen van zekeren leeftijd herinneren zich nog, hoe het op de eerste dagen na Sint-Jan op den weg van den Haag naat Delft wemelde van wandelaars, die in span ning de verschijning tegemoetzagen van de sjees of den ruiter met zijn tonnetje achter op den zadel gebonden, spoorslags den tocht van Vlaardingen naer Den Haag makende om koning "Willem I den eersten haring te brengen. De Koning gaf ir.dien ons geheugen ons niet bedriegt twintig dukaten voor dit geschenk van Hoekof Legel, de twee groote concurreerende visch handelaars uit die dagen. Er was niets te zien aan dien man te paard, en eigenlijk kon het ook niemand, behalve genoemde handelaars en hunnen ruiter of voerman, schelen, wie de premie behaalde, maar het was de mode en in dien tijd waren de menschen bescheidener in hunne eischen als het vermaken en uit spanningen gold. (Arnh. Ct.) In de Vecht, onder Gramsbergen, is een steur gevangen, wegende honderd en tien halve kilo's. Te Breda ontstond brand in het huis van een gepens. kapitein van het O.-I. leger en wel doordat hij zich rookende te bed had begeven. Ingeslapen zijnde, ontwaakte hij spoedig en nog bytjjds, daar de bed gordijnen in vlam stonden, terwijl ook zjjn bed reeds in brand stond. By zijn pogingen tot blusschen b kwam de oud-officier vry ernstige brandwonden, zoodat hij naar het gasthuis is overgebracht. De brand werd door buren gebluscht. Uit Maarsen wordt gemeld: Toen de 72 jarige Z. F. Dunk, alhier, zich gisteren morgen naar de woning zijner dochter be gaf, zag hij by het passeeren van de Wetering nabij deze gemeente, een paar klompjes op het water drijven. Zelf gebrekkig, kon hij geen verder onderzoek instellen, maar ver telde zulks dadelijk bij de tehuiskomst aan zijn dochter, die z;ch onmiddellijk naar de aangeduide plaats begaf en, tot haar groote onsteltenis, op den bodem der wetering haar eigen kind, een vijfjarig meisje, ontdekte. Nadat zij zich te water had begeven, nam zij het op haar armen en hield het boven water. Zoo trachtte zij aan wal te komen, maar dat mocht haar niet gelukken, zoodat de arme vrouw, die in dien toestand verder niets tot behoud van haar kind kon uitrich ten, ongeveer een kwartier in het water had doorgebracht, alvorens er op het gejam mer en geroep hulp kwam opdagen, waar door zij uit dien wanhopigen toestand werd gered en op het droge gebracht. De aangewende pogingen tot opwekking van het leven van haar dochtertje bleven zonder gevolg; het kind was reeds overleden Te Sehoonrewoerd heeft een tortelduit uit twee eieren drie jongen gebroed, die alle leven; zij zijn nu 12 dagen oud. Hollanders in Zuid-Af rika. Wij ontvingen een algemeen verslag van den toestand der Nederlandsche vestiging in het district Lydenburg in de Z. Afri- kaansche Republiek. De nederzetting is gevestigd op de plaatsen Grootsuikerbosch- kop en Elandslaagte, gele; Steenkampsberg van het di De groote transportweg v Middelburg naar Lydenbui de Pelgrimsrust en Spitskoj dwars over de breedte va Zij is groot 5094 Rijn), r nog 4800 morgen voor ui zijn. Op 34 Dec. 11. bedi 48 blanken en 16 gekleu De huizen worden er gebo steen, met een dakbedekki niseerd ijzeren dekplaten Het klimaat is er gematig In Augustus begint de za ten minste de grond er v< Voorts /olgen eenige we schen uit Nederland, die zi willen vestigen. Deoverko van nog eenige kleine boer van arbeidslieden, ambachts triëelen wordt algemeen gr boeren, die veel vee willen groote uitgestrektheden b< getal, waarvoor gronden 1 uitgegeven, meer beperkt, tot Durban, Natal, bedrager voor de tweede klasse A' 21 persoon; en voor de derde Voor kinderen is het tai Ofschoon de derde klasse 0| booten verre van geriefelijk wel gebruikt worden, en daarin gedurende de drie wel duurt, volstrekt niet onhourl schen die gewoon zyn zich Te Durban aangekomen L te wenden tot den agent d ter bevordering der hanc tusschen Nederland en Zuid- J. B. Vönck, wien door der Warmoesstraat, Amsterdan Maatschappy, op kunnen w De reis van Durban gaal smith, een dorp aan de gre en Transvaal, per spoor en v in met den ossenwagen. E Ladysraith kost voor den pi "S 5. Voor families dien een willen huren welke 6000 A 7( wicht kan vervoeren, za! ge 35 betaald worden. Te Ladysmith moet men zi' levensmiddelen voor twee o de inkoopen daar te Ladysn best gesctiieden door middel der Nationale Bóeren-Handel daar, wiens adres de heer Vi wel zal willen opgeven. De beste tyd om uit Nederl ken is van de maand Augus de maand Februari. De slotsom van dit verslaJ geacht worden eene sterke zyn om naar hier te kome tot op zekere hoogte mag f danig gelden. Men houd in het oog, dat dit goede 1 te slecht is voor luiaards er die ook in deze Republiek w >r Voorts late men zich niet zoovele schoonschijnende voor ke somtijds in sommige Hol verschijnen en die klaarhlij zijn uit pennen van lieden, d niet anders kennen dan doe in de dorpen en eene enkel kar of reiswagen van eene andere. Onlangs nog kwam in eei sche bladen een brief voor van een Hollander die hier klerksbetrekking bekleedt, er aangeraden dat eenige Holla te zamen eene plaats zoud daarop te zamen gaan boere plaatsen zoo werd gezegd 600 kunnen worden geko echter voorzichtig, want moj wezen dat somtijds op vend goede plaatsen voor zulke p kocht, die tijd is zoo goed als vl plaatsen worden tegenwoordi I driemaal hoogere prijzen verl f Volgens berichten uitKlil de Europeesche gevangenen di I behandeld. Ljpton Iley mor een gewone Arabische land f ev Is de zoogenaamde »r Mahdi, d w. z. hy moet het paard van den Mahdi lc| banier en een lans en den De schade, veroorzaakt 3 hanen in Algerië, bedraagt ruil Het Engelsche volk I vernieling van de spaansche Oil Vloot in 1588 door de Engel:

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2