Kerk- en Schoolnieuws. Vrije Universiteit. Landbouw. Rechtszaken. Gemengde Berichten, Met goed gevolg is examen in den Postdienst afgelegd o. a. door J. Padmos Geagr. klerk te Bruinisse W. H. de Horn Telegr. 2 klasse te Bruinisse en is met goed gevolg examen in den Telegraafdienst afge legd o. a. door de geagreëerde klerken C. de Jonge te Tholen. P. L. Ie Rov te Sluis en C. L. Doens te IJzendijke. Cadzand. Vrijdag j. 1; had hier de feeste lijke installatie plaats van onzen nieuw benoemden burgemeester. Na den eed in handen van den Commissaris des Konirgs afgelegd te hebben, werd hij op zijn terug reis naar de gemeente aan de grenzen opgewacht door een deputatie gekozen uit de burgerij, en een groote schare van belangstellenden; hem werd aldaar bij monde van den voorzitter der deputatie, een warm en dankbaar welkomstwoord toegesproken. Z. E. Achtb. antwoordde met zijnen oprechten) dank te betuigen, voor alle eer en zoovele gevoelens Van sympathie hem daar reeds bewezen, welke zijne verwachtingen zooverre overtroffen, en zeide ook nog o. o. hoe gaarne hij ook een ander ingezetene in zijne plaats gezien had, dat, de belangen eri zijne achting en toegenegenheid voor onze gemeente bij hem te hoog stonden, om het aanzoek hem door de hooge regering gedaan van de hand te wijzen. Nog werd hem een wel komstlied toegezongen, waarna hij zijn tocht begeleid door een eerewacht van 69 ruiters en gevolgd door een stoet van 25 rijtuigen naar het dorp voortzette. Ook daar was het allerfeestelijkst. Twee eere poorten waren opgericht, en ook het raad huis was prachtig versierd. Ook daar werd hem een welkomstgroet gebracht en een paar bouqetien aangeboden. Geheel den dag werd verder in feestelijke stemming: doorgebracht, en besloten met illuminatie en eenig vuurwerk op de weide van den heer A. Brevet. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Nijkerk door P. naar J. v. Melle te Minnertsga. De Standaard, verneemt dat de heer C.a Staal, hoold der school te Ierseke, de benoeming naar Tiel heeft aangenomen. Velen te Ierseke zullen dit met leedwezen lezen. De heer Staal toch is om zijn karakter en werkkracht bij zijne scholieren en hunne ouders over het algemeen zeer gezien. Zij hij ook te Tiel ten zegen. Het prov. kerkbestuur van Zeeland heeft ds. Wolf te Veere, vroeger te Game ren, van zijn lidmaatschap der Ned. herv. kerk ontzet. De achtste jaarvergadering van de «Vereeniging voor hooger onderwijs op gereformeerden grondslag» is Donderdag gehouden te Zwolle. Evenals de vorige jaren, werd de verga dering voorbereid door eeti bidstond. Daar toe hadden zich Woensdagavond ongeveer een negenhonderd tal broeders en zusters vereenigd in het kerkgebouw van de Chr. geref. gemeente, waar te 7 uur dr. Geesink van Rotterdam optrad. De vergadering was, naar de «Stand.» meldt, druk bezocht, de zaal was stamp vol. In het college van directeuren werden gekozen tot directeur, de heer G. 11. Thomassen a Thuessink van der Hoop tot in. plaatsvervanger, de heer C. M. E. Van Lijben Seis, en tot 2n plaatsverv. de heer Th. Heemskerk. Punt 7 van het agendum betreffende den «effectus civilus» werd aangenomen. (Punt 8. (Is het raadzaam dat de vereeniging de oprichting van een gymnasium in de hoofd stad bevordere werd ter afdoening in han den van directeuren gesteld evenzoo punt 9) Bepaling van de plaats, waar de volgende algemeene .vergaderingzal worden gehouden. Dr. A. H. De Hartog verdedigde destelling: «Naar den eiscli der Gereformeerde beginse len mug, in het verband van de paedago- gische roeping der Universiteiten een Hospitium niet ontbreken. Wederkecrig treedt, jui't in dat verband een Hospitium in het ware licht.» De. heeren Bavinck en Rutgers bi achten enkele bedenkingen in het midden over doel en1 inrichting van een Hospitium, die door den inleider en dr. Kuyper werden beant woord. Volgens het achtste jaarverslag van de «Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Gereformeerden grondslag» over 1887, is het aantal Hoogleeraren thans zes, na het vertrek van Prof. Hoedemaker. Pogingen om te voorzien in de ledige plaats van Prof. Dilloo bleven nog vruchteloos. Het presidium van het college der curatoren ging over op Mr. Keuchenius. Ds. Felix, de vroegere voorzitter, bleef er toe behooren. De vrije Universiteit telt thans 77 stu denten, waarvan 58 in de Godgeleerdheid, 6 in de Godgeleerdheid en Rechtsgeleerd heid, 2 in de Godgeleerdheid en Letteren, 5 in de Rechtsgeleerdheid en 6 in de Let teren, terwijl aan 3 personen, die niet als student waren ingeschreven, verlof gegeven werd om onkeie lessen bij te wonen. Een viertal candidaten ir. de Theologie zijn In 1887 als predikanten beroepen, in het ge heel dus 12. In dit jaar werden met goed gevolg 8 candidaats examens in de God geleerdheid, 11 propaedeutische voor de Godgel., 1 Doctoraal examens in de Rechts gel. en 1 candidaats-examen in de Rechtsgel. afgelegd. De lessen werden door alle studenten geregeld gevolgd, terwijl het gedrag der jongelieden geen aanleiding gaf tot klach ten. Voor het einde des jaars kwamen nog elf zitkamertjes in het hospitium, waar 27 studenten verblijven, gereed, door het verbouwen van een tuinhuis. De ruimte is echter nog zeer beperkt. De bi- liotheek, waarvan druk gebruik gemaakt wordt, breidt zich door schenking en aankoop voortdurend uit Uit het «Studiefonds» genoten bijna der tig studenten onderhoud. De uitgaven voor dit fonds bedroegen t 8109 en de ontvang sten f 5063, zoodat dit jaar met een tekort van f 3046 sloot. Toch wordt de verhouding van credit en debet hoe langer zoo gunstiger. De vereeniging ontving in 1887 f 50,977 en gaf f 50,434 uit zoodat een bastig saldo van 1543 in kas is. De schenkingen en col lecten, vergebleken bij 1886 verminderden, doch de contributiën stegen. De schuld van het Hospitium, welks re gent Dr. A. H. de Hartog en Directrice Mevr. Wed. A. C. E. Mond met ijver en toewijding de belangen behartigen, steeg door de verbouwing tot een halve ton gouds. «Wij hebben dezen schuldbrief uitgebreid voor het aangezicht van Hem, wien het goud en het zilver is,» zegt het verslag. Deze jaarrekening is in zeker opzicht die van de vrienden der Vrije Universiteit. Mo gen zij een offer der dankbaarheid aan God voor deze stichting afzonderen, die meer en meer blijkt in 't harte des vofks te leven. Standaard. In de omstreken ven Etten Leur (N Br) is een insect gevonden dat zoo het verme nigvuldigd de beetwortelsuikercoltuur met met den ondergang dreigd; dewijl het zijn vernielzucht bij voorkeur bot viert aan de jonge beetwortelplantjes en geer.e geringe schade veroorzaakt. Sommige velden zijn letterlijk met deze diertjes bezaait. Een exemplaar is ter onderzoeking aan de land bouwschool te Wageningen gezonden. Uit inmiddels ontvangen beschrijvingen en af beeldingen blijkt duidelijk dat men hier te doen heeft met de beruchte sylpha opasa, welke in den laatsten tijd op de beetwor telen der Fransche noordelijke departementen zulke schrikbarende verwoestingen aanricht. De rechtbank te's -Gravenhage beves tigde Zaterdag de vonnissen der rechtbank te Middelburg, waarbij een werkster van 's Heerenhoek wegens diefstal tot 8 maanden en een commissionair te Hontenisse tot 1 jaar veroordeeld werd ter zake van poging tot het doen afgeven van f 100 door den waarnemend burgemeester van Stoppeldijk. Eveneens bevestigde het hof een vonnis der Zierikzeesc e rechtbank, waarbjj een landbouwer uit Duivendijke wegens mishan deling tot 3 maanden gev. was veroordee.d. Een treurige zaak diende voor de rechtbank te Assen. Geert R., arbeider te Meppel, stond terecht onder beschuldiging zijn 4-jarig zoontje met arsenicum te hebben vergeven. Het kind was voor rekening der gemeente uitbesteed, maar aan R. was aangezegd, dat, nu hij hertrouwd was, hij het kind met 1 Mei weer bij zich moest nemen. Ook had zijne vrouw, met wie hij reeds dikwijls twist had, zóó dat zij zelfs zijn huis weer had verlaten, gezegd, slechts te willen terugkomen als de kinderen het huis uit waren. Op 26 Maart was beschuldigde voor zich en zijne kinderen in een verzekeringsfonds gegaan. Den 12den April gaf hij aan het jongetje een boterham, naar de aanklacht luidt, met arsenicum, den 6den April door hem gekocht, met dit gevolg, dat het kind reeds na eenige uren overleed. De subst.-off. van justitie, mr. Scholten, eischte levenslange opsluiting. Goes. Vrijdag was het 35 jaren geleden dat den oud-strijder den hoogEdelgestrengen heer M. J. Soutendam alhier het commando over de schutterij werd opgedragen. De bijna 78 jarige grijsaard gaat nog steeds onvermoeid voort de belangen der schutterij te behartigen. Zijn wij wel onderricht dan is Z. H. E. G. de eenig overgeblevene vrij williger, zoowel in het leger nis in de schutterij nog in activiteitonder de vele die in 1830 ter verdediging van Koning en Vaderland de wapenen hebben opgevat. Goes. Zaterdagmorgen heeft de politie alhier een weggeloopen soldaat uit het depot van discipline te Vlissingen gearresieerd en met den trein van 1,17 naar zijn gar nizoen teruggebracht. Men schrijft aan de M. C. uit Ylis- slngen. Naar wij vernemen worden de kansen om het, eerst als onzinnig uitge kreten, denkbeeld: aan de badplaats alhier een wandel- en aanlegstijger te doen ver rijzen steeds gunstiger. Een groot deel van het kapitaal is ver zekerd en het zal van de belangstelling der naast belanghebbenden afhangen of we al dan niet een belangrijk vreemd kapitaal tot ons zullen kunnen trekken. Door He Maatschappij tot exploitatie van grcnden was bereids f 12.000 toege zegd; en nu ook de gemeenteraad f12,000 heeft beloofd zijn wij de verwezenlijking van het idee al zeer nabij gekomen. Ierseke. Sedert een paar nachten meende de heer M. alhier in de omgeving van zijn huis verdachte personen te hebben waar genomen, waartegen hij maatregelen nam, om iudien ar omstandigheden voordeden zich te verdedigen, te dien einde plaatste den Heer M. een geladen geweer bij zijn slaaplaats. j. 1. Zaterdagavond werd het geweer van plaats verwi seld waarbij het schot afging en zijn rechterhand zwaar gewond werd. Middelburg. Een groote volksmenigte trok gisteren middag door onze straten voorafgegaan door een zieken wagen van het garnizoen waarin zich het lijk van een op noodlottige wijze om het leven gekomen militair bevond. Zekere milita.r B. uit Koewacht afkom stig had zich met een paar kameraden naar buiten begeven met jhet doel zich te baden, onder de gemeente Arnemuiden begaf hij zich te water, en vond een on verwachte en vroegtijdige ,daad. Dezer dagen werd aan een man, die met postpapier langs de huizen liep, werk aangeboden. Daartoe werd hem een spa gegeven. De man wilde er echter niets van weten. Hij zeide dat hij het voor niet minder dan f 1.25 daags doen wilde; want dat hij anders zijn oude handwerk wel aan de hadd kon houden. Naar Artis te Amsterdam zijn van Tessel drie levende en 2 doode steppenhoen- ders verzonden. -Een stoker en een matroos van het wachtschip te Hellevoetsluis kregen de vorige week op de kermis te Oudenhoorn twist om een zeer nietige reden amelijk wie hunner aan de beurt was een borrel te bestellen. De matroos maakte zich bij die gelegenheid zoo woedend dat hij den armen stoker op den grond wierp er» hem eenige doodelijke steken in de rechterzijde, vermoedelijk ook in de long, toebracht. Al weer dus die sterke drank! Vrijdag wilde de viouw van een baanwachter op de lijn BredaRozendaal (nabij Zegge), de hekken sluiten, toen zij op eenigen afstand een kind, tusschen de rails opmerkte, dat daar lag te slapen. Hoewel de trein nabij was, liep zij er heen en had het genoegan het kind te redden. De vrouw werd evenwel door de locomotief gekwetst, doch gelukkig niet ernffig. Vrijdagmiddag woedde er boven de provincie Utrecht een hevig onweder, dat vergezeld ging van hevigen regen en hagel. Enkele steenen waren zoo groot als knikkers. De bliksem sloeg in de zaal der civiele zittingen van de arr. rechtbank te Utrecht, volgde de gasleiding en verliet het gebouw zonder schade te veroorzaken. Zij verbrij zelde een boom, die totaal van buien naar beneden aan splinters werd geslagen, en een schoorsteen van Paushuizen zonder brand te veroorzaken. Te Iugen is een arbeiderswoning af gebrand tengevolge van verregaande onacht zaamheid der bewoners. De ouders waren namelijk uitgegaan, de zorg over twee jeugdige kinderen aan het oudste dochtertje, eer. meisje van vijf, zegge v ij jaren over latende. De kachel waarop pap gekookt was, stond op den deel, in de nabijheid van riet en stroo, en was nog aan, tuen zij heengingen. De oorzaak van den brand schijnt dus bekend. Maandagochtend kwamen te Utrecht vijf jongens aan, die een weddenschap hadden aangegaan, dat een hunner in 6 uren van Amsterdam naar Utrecht zou loopen. Hij deed het in 5 uur en 10 minuten. Drie zijuer vrienden hadden hem per rijtuig, en de viei'de per tweewieler gevolgd. Als een sterk bewijs hoe gehecht som mige duiven aan haar hok kunnen zijn, wordt uit Kaatsheuvel gemeldVoor vijf jaren bij een wedvlucht, werd een duif van den heer 1). op de terugreis te Antwerpen gevangen, aldaar op de markt verkocht en een geheel jaar opgesloten gehouden. Ver scheidene malen had zij daar gebroed, maar toen ze werd losgelaten, liet zij wijfje en jongen in den steek om haar vorig hok weder op te zoeken. Korten tijd daarna nam dezelfde duif deel aan een wedvlucht, werd weer gevangen, en eerst nu, na vier jaren losgelaten. Deze week kwam zij in haar vroeger hok te Kaatsheuvel in N'. Brabant terug. Bij het afbreken van het korenpak huis «de oude korenaar» te Wormerveer had op 16 April j. 1. een vreeselijk ongeluk plaats. Het houten geraamte van den voorgevel werd gestreken, maar de nokbalk die van de dakspanten was losgemaakt en waarvan niettemin het hijschkatrol was bevestigd, kwam daarbij met al de binten naar beneden, en twee werklieden werden tnsschen het neervallende houtwerk zooda nig beklemd, dat zij bijna onmiddellijk den getst gaven. Een paar anderen, waaronder Klaas Gor ter, de bouwkundige, onder wiens toezicht het werk werd uitgevoerd, konden nog bijtijds door een vluggen sprong hun leven redden. Deze G. stond gisteren voor de rechtbank te Haarlem terecht, beklaagd van onwilligen manslag, en te dier zake werd tegen hem door het O. M. een hechtenis geëischt voor den tijd van 3 weker,. Door het verhoor van een tweetal architecten en een zevental getuigen, meest allen ook deskundigen, was gebleken, dat bekl. ver- zuimd had die voorzorgen te nemen, die ieder in zijn plaats zou hebben genomen. Zijn schuld was, meende 'tO. M. gelegen in zijn onbekwaamheid, zijn gebrek aan de noodige kennis. De rechtbank zal over 14 dagen vonnis wijzen. In het jaar 1877 zoo verhalen de Duitsche bladen woonde prins Friedrich (de thans overleden Keizer) de groote manoeuvres van het legercorps in de omstre ken van Königsberg in Oost-Pruisen bij. Op den 2en September werd voor keizer Wilhelm een parade gehouden. De ver strooid liggende troepen waren met bet y grauwen van den ochtend uitgerukt en keerdeu eerst na zonsondergang in het gar nizoen terug. De vorstelijke personen logeerden in het kasteel der eerwaardige kron-vngsstad. Het was rreds laat in den avond, toen de Kroonprins in gezelschap van een adjudant het lokaal voor de eerewacht voorbij kwam. Hij wenkte den schil Iwacb- ten het gebruikelijke eerbewijs na te laten en trad aan het venster van het wachthuis om te zien wat daar binnen voorviel. De dienstdoende vaandrig, gekleed in de voor geschreven uniform, zat in de offlcierskamer aan de tafel en was ingedommeldjde vermoeie- nissen van den dag deden hun rechten op den jongen man gelden. De Kroonprins trad zacht naar binnen en zag voor den vaandrig op tafel een papier liggen, waarop te lezen stond «Lieve moeder Heden, w afloop der parade, heb ik vernomen dat ik binnenkort tot officier zal worden bevorderd. Verheug u met mijMaar waar moet de 1 officiers-uniform vandaan komen Ge heb1 alles voor mij gedaan, zijt arm en ik moet mij elders hulp verschaffen. Schulden is een leelijk woord, en wie zal ze betalen Zoover was debrief aan de moeder gek»' men toen de vaandrig, misschien wel pein zende over een antwoord op deze m°eie' lijke vraag en zwaar vermoeid als hij was. jt in een zoeten slaap viel. De kroonprins nam hem behoedzaam de pen uit tie ham en schreef onder de vraag «Friedrich I helm, Kronprinz Daarop verwijderde zich, zonder den vaandrig te wekken. Men kan zich de verbazing van den jong1' held voorstellen, toen den naam van den kr op zijn vraag las en v wie hem een bezoek garnizoen teruggekeer schrijving om de reken uniform bij den hotma opdat de knoonprins z nen nakomen. Dit ges Op den dag van 's princes Victoria al de dien lijken lijder tot zich k aldus toe: »Papa heeft allen en ieder in t bijz en trouw, waarmee gij dank te zeggen en aan zijn portret als aanden gaf hen de portretten ove voor de lijsten. Een man kwam loopen en vroeg aan h een goochelkunstje moe de man er koud en ho waard zjjn toestemmin vroeg nu drie hoeden, di en liet zich door den h brood geven. Daarna zeide hjj, dat gaan, eer hij drie stukk het verlangde was gebi snede brood met een st ieder van de drie h hemdsmouwen op en v het kaas en brood zou brengen onder één h stukken brood met k zeide hij, dat hjj nie zonder iets te drinken, een liter ale en nu derde stuk verdwenen. «Nu mijne heeren», welken hoed wil u het Men wees een hoed dien op bet hoofd en ootren der verbaasde toe zaal uit. Toen men den wilde achterhalen, was hem te vinden. Omtrent de laatst Prinses Marie van Saks men, dat de lijderes re einde voelde naderen, hartroerend afscheid va Daarna werd haar 't Hei gediend en zij sliep in. koorts sterk toe en ree toestand hopeloos. Konigi verwijlde den ganschen bed, totdat Prins Fre aangekomen. De Erfgro burg en zijn echtgenoot Albrechtsberg, toen de lij De Prins van Saksen-Al troostbaar zijn zijn hu slapene was zeer gelukk een lijkdienst plaats ge doop van het voor 1 dochtertje der Prinses. Een Fransch schrij aan het Italiaansche vol hebben wantDe gro was Dante. een Italiaan De grootste lierdichter Italiaan. De grootste ridderlijke een Italiaan. De dichter met de gr kracht was Ariosto, een De grootste en geesti Boccaccio, een Italiaan. De grootste schilder d was Rafael, een I'.aliaan. De grootste beeldhouwer was Michel Angelo, een De politieke geest der g Maechiavelli, een Italian De grootste philosoof was De ontdekker der nieu we fel Columbus, een Itali De grootste natuurvors een Italiaan. Een der grootste compo een Italiaan. En de man, die een V geregeerd heeft was N ap L De prijs van een dagen van Eduard Kon II—925) bedroeg Bijbel 37 pondsterWng man werd toen met a pei dag voor zijn werk men gemakkelijk bereke werkman toentertijd gee of hij moest er meer da al zijn verdiensten voor Wat is onze eeuw da ♦■én dubbeltje koopt men Testament, en voor enk den Bijbel.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2