na, NIEUWSBL AD VOOR ZEELAND. iche Boot CMRISTELIJK- HISTORISCH 1888. No. 113. Dinsdag 26 Juni. Tweede Jaargang. n en kleuren, ORSETTEN, ant, ranj es Bergervoet. 0 Stoomtjaik PATIST, AS, k'® Fabrieksmerk. handen: KIN- LLSTRE JAS- af f3, en hooger. VERSCHIJNT F. P. D'liuy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIEN: BERICHT. Aceijnzen. ■jren-op-Zoom. DE ZEEUW, aan. bjj den Heer letten. S naar ROTTERDAM ni 's midd. 42,u. TTERDAM naar GOES uni 's morg. 6.30 u. 3 naar ROTTERDAM ini 'smidd. 1,u. tOTTERDAM ai 's morg. 6,u. e Rotterdam bij den IE LANGE, op 'tHa- VI. BOUWMAN. 1. BOS, Jirectie. Rotterdam Nieuwe ikkenbrug. HingenMiddelburg. rekuren Rem. 5, Zeilm. 6.30, 8, 2, 3,30, 5. 6.30 8. 40.15. 3,30, 7,45, 8,45, 40,15 i, 4.15, 5,45, 7,15, 9, 11 usschen Middelburg en lissingen. 8,9,15+, 10,-- nm 1,40+,2,30, 3,30+ 7,30+, 8.30. j4* 9 10,Rit* ,2.30+, 3,30, 4,30+,5,30, 1,30. reizen aan waarbij a&n rg wordt aangelegd, i leggen aan de KeersMts elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. P.ijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,026 UITGAVE VAN G. M. Kleinkerk, te Goes en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere rege meer 10 cent. u. m. u. m- 12,30 4,- 6,20 1,- 4,30 6,50 30 ,50 ,30 ,50 Woensd. en Zat 7,30 2,20 6,30 7,50 2,40 6,50 10,30 ^'+2 ^6,12',30 4,30 6,20 12,50 Vü Die zich met 1 Juli op de Zeeuw abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. De Zeeuw verschijnt driemalen per week en kost slechts 95 cents per 3 maanden. Ofschoon zegt de Oranjevaan het Nederlandsche volk eene nog rijk bevoor rechte natie is, en tot op heden de hooge belastingen zonder veel moeite kon bijeen brengen, zoo is toch door de onpractische wijze, waarop liberale regeeringen en liberale Kamer-meerderheden 's lands gelden be heerden, de schuldenlast zoo groot geworden dat het hoog tijd wordt voor onze Regeering krachtige bezuinigings-maatregelen toe te passen. De uitgaven zijn sinds 1849 van 79 tot 118 mihoen gestegen. Vooral zal de eisch tot bezuiniging drin gend .worden, als men nog mocht overgaan tot afschaffing of vermindering van accijnzen op de eerste levensbehoeften des volks. Den accijns op den wijn, die f 1.806.000 opbrengt, gaan we voorbijofschoon, er gaan toch stemmen op, dat ook de mindere man «wel een glas wijn lust», en afschaffing van dien accijns dus gewenscht is. De overige accijnzen brengen gezamenlijk op: Accijns op suiker f 8.000.000 gedistilleerd. 23.500.000 zout 3.750.000 zeep 1.875.000 bieren azjjn. 1.000.000 geslacht. 2.800.000 totaal f 40.925.000 En als wij den accijns op gedistilleerd, welks nut voor ons volk van zeer twijfel achtige!) aard is, uitzonderen, dan geven de accijnzen aan de schatkist nog bijna 17'/., millioen gulden. Het spreekt van zelf, dat het eene on mogelijkheid is voor onze regeering zoo groote bezuiniging in te voeren, dat die som, zonder eenige stoornis aan te brengen, in de eerste jaren kan gemist worden. Wer den zij afgeschaft, dan zou langs een an deren weg getracht moeten worden in het verlies te moeten voorzien. B. v. door het heffen van een invoerrecht op enkele bui- tenlandsche artikelen. Onder de anti-liberalen is men het er evenwel niet over eens of afschaffing van accijnzen wel zóó noodig is, als velen het voorgeven. Invoerrechten uitstekend dan kunnen de directe belastingen ver minderd worden. Maar de accijnzen 'drukken niet zóó. In het Centrum wordt door een inzender van den accijns op zeep gezegd, dat deze werkelijk slechts betaald wordt door hen, die het willen, en als het warè een belasting op een artikel van weelde is geworden. «Zeep», zoo vervolgt hij, «is zeer zeker een groote ■^behoefte voor een elk, in elk huishouden. Cleanliness is next to Godliness, zindelijk heid komt terstond na Godsdienst, zegt de bekende zeepmaker Pears niet onjuist in een zijner vele advertentiën. Doch liet kunstje om door loog, olie en water te mengen en te koken, zeep te maken, is zoo algemeen verspreid dat de armste huisvrouw het kent m toepast. Aldus vervaardigde zeep is kleur- oos, doch zeer goed en even bruikbaar als die in eene zeepziederij vervaardigd. Blee- kers maken zelfs op dezelfde wijze hun zeep. En wat de accijnsen op bierazijn en geslacht aangaat, deze zijn. volgens dien inzender, zoo gering, dat hij eene afschaf fing dezer accijnzen, alleen een cadeautje aan brouwers, azijnmakers en slagers zoude achten. De vermindering, zelfs afschaffing dezer accijnzen acht hij niet belangrijk ge noeg, om den prijs dezer levensbehoeften in het klein te doen dalen. De afschaffing van den accijns op het varkensvleesch in 1852 heeft dit, volgens hem, bewezen. Er kende men in de Tweede Kamer niet al gemeen, dat de afschaffing der laatste ac- cijnsverhooging op het gedistilleerd, alleen den tjppers baten zou? Algemeen erkent de détail-handel dat eene kleine verhooging of verlaging van accijns, den prijs van het betrokken artikel niet treft. Het voor een paar jaren in België vastgestelde invoerrecht van 10 püt. der waarde op vee, heeft de schatkist bevoordeeld doch op de vleesch- prijzen geen invloed gehad. Herhaaldelijk is dit verschijnsel in de Belgische bladen besproken. Bljjft echter het zouf. Daarvan sehrijft de inzender «Onder de voornaamste levensbehoeften an den mensch, bekleedt het zout eene eerste plaats. Een missionaris verzekerde eens, dat het gemis aan zout, de materieele oorzaak is van cannibalisme bij wilde stammen in Midden-Afrika, en dat hij door geschenken van zout alles gedaan kon krijgen. De accijns op het zout bedraagt negen gulden per 130 kilogram, dus 472 cent per oud pond of x/2 kilogram. Oppervlakkig beschouwd is dit, op een artikel dat on- veraccijnsd f3 per 100 kilogram kost, ont zaglijk veel, en zonder onderzoek is men spoedig geneigd op afschalfing of vermin dering van dezen accijns aan te dringen. Bij nauwkeurig onderzoek is het echter overtuigend gebleken, dat een knap werkmansgezin met vijf a zes kinderen, gemiddeld niet meer dan een kilogram zout per week noodig heeft. Zulk gezin betaalt dus nog geen f 2.50 per jaar aan dezen accijns, die bijna 4 millioen 'sjaars aan de schatkist opbrengt. Het eigenlijke volk zou dus, bij eene afschaffing of ver mindering van den zoutaccijns, zooveel niet gebaat zijn, als oppervlakkig beschouwd, wel schijnt.» «In vergelijking, zoo besluit de inzender, met andere landen van Europa,[waar koffie, tabak, in sommige zelfs graan, vrij zwaar belast zijn, betaalt het Nederlandsche volk zeer weinig accijns op eerste levensbehoef ten, en ik betwijfel het len zeers'e of afschaffing der accijnzen op zout, zeep, bier, azijn en geslacht de gelukkige gevolgen zouden hebben, die velen er zich van voorstellen.» Leugen om bestwil. Mackenzie schijnt dan nu zelf erkend te hebben, dat hij opzettelijk het bestaai. van kanker bij zijn hoogen patiënt onzeker heeft gelaten om een bijreden. Voor hem als medicus bleef geen twijfel over, of hij had met kanker te doen, maar politiek belang eischte, dat de aanwezigheid van kanker ontkend wierd. Ware er toch kanker, en dus een onge neeslijke kwaal geconstateerd, dan had de Pruisische grondwet uitzicht op een regent schap geboden en ware én Keizer Friedrich én zijn gemalin buiten regeeringsinvloed gebleven. Bevestigt zich deze opvatting, dan treedt deze «leugen om bestwil» o. i. in nóg on gunstiger licht. Immers, er zou dan blijken, dat men de strekking en bedoeling der Grondwet, om de leiding van den Staat niet in de hand van een ongeneeslijk kranke te doen lusten, opzettelijk verijdeld heeft, en dat deze ongeneeslijk kranke zelf opgeofferd is aan de hooge ambitie van eene vrouw. Had de tragische lijder zijn stille rust in San Remo kunnen blijven genieten, hoe veel lijden, hoeveel spanning, hoeveel over spanning van kracht ware hem gespaard gebleven 1 En omgekeerd, hoe heeft deze meer politieke dan medische medicatie het snerpende van zijn lijden verhoogd Standaard. 25 Juni 1888. Vrijdagavond hield de gemeenteraad te lerseke eene vergadering hoofdzakelijk ter eindbeslissing omtrent de verbetering der Paardenmarkt. Voorat deelde de voorzitter den uitslag mede van de dien namiddag gehou den aanbesteding van eenige gemeente werken. Voor perc. 1 reparatie lijkenhuisje en hek begraafplaate (raming f 47.69) was de hoogste inschrijver L. Laban f65.70 en de laagste A. Marteijnf46; perc. 2 reparatie der dokterswoning en omtuining bij school 2, h. insc.hr. W. Goeman f30.76, 1. i. C. Ridderhof f 26.35 (ram. f 49,39j), perc. 3 gedeeltelijke bestrating achterweg en verleg ging van den opril dim (raming f441,15) h. i. A. Foudraine te Goes ,f 497 en 1. i. L, Laban f 461perc. 4 verbetering Paar- denmarki met een Irottoir van Belg. 1:1. en verder bestorting met Holl. ballast (ra ming f 884.82 h. i. P. Dronkers te Kapelle f 840 1. i. L. Laban f 768perc. 5 id ge heel met Belg. klinkers (raming f 1054,65) h. i. J. de Jonge te Kapelle f1100, 1. i. L. Laban f998; perc. 6: het maken nieuwe beschoeiing bij de haven (raming f277.84) h. i. C. Ridderhof f 301, 1. i. A. Marteijn f215. Overige inschrijvers waren voor perceel 1 M. Korstanje f56, W. Goeman f'54, J. v. Driel f53 en C. Ridderhof f51,11. Voor perceel 2, A. Martijn 129,50. J. v. Driel f27,80, L. Laban f27,60. Voor perceel 3, P. Dronkers te Kapelle voor f491. Voor perceel 5 P. Dronkers, f 103,3 en A. Fou draine f1017. Voor perceel 6 J. v. Driel, f295, L. Laban 1275, A. Foudraine f270, J. de Jonge, Biezelinge, f 270, P. Dronkers f 255, W. Goeman, f 249 en M. Korstanje f227. Verder deelde de voorzitter mede, dat alle perceelen aan de laagste inschrijvers werden gegund met uitzondering van het 4e en 5e, waaromtrent de raad nog moet beslissen. B. en W. stelden voor de paarden markt buiten den keiweg geheel te laten beklinkeren, hetwelk met 5 tegen 2 st. werd aangenomen. Daardoor wordt L. Laban aannemer van perc. 5 voor 998. Ingekomen was de mededeeling van Gedep. Staten dat aan den in 's Rijks krankzin nigen gesticht te Delft verpleegden persoon van Chr. Lokerse, een subsidie was ver leend van 's Rijkswege van 140en van de provincie van f 75 's jaars, alsmede goed keuring der aantegane leening van f 1000. De wijzigingen in de begrooting werden door den raad, behoudens goedkeuring der Gedep. Staten goedgekeurd. Aan het einde der openbare zitting bracht dhr. Hartoog ter sprake de afschaffing der kermis naar aanleiding van een vroeger dienaangaand ingediend verzoek. De voorz. geeft dhr. Hartoog in overweging deze voor den raad gewichtige zaak eens te overwegen, en ze dan de e. k. verg. te bespreken, dit voor stel des voorz. droeg de goedkeuring des heeren Hartoog en der andere raadsleden weg. De raad ging alsnu over in geheime zitting. Zaamslag. Voor de betrekking van ge meente geneesheer, alhier, sedert Maart dezes jaars vacant, heeft zich tot heden, éen sollicitant aangemeld. Salaris flOOO. Bij de stemming voor commissarissen van den polder Walcheren zijn herkozen de hh. J. Minderhoud Pz. te Aagtekerke met 145, D. Coppoolse te Biggekerke met 148, jhr. mr. L. Schorer te Middelburg met 139, P. de Visser te Aagtekerke met 138 en P. Melis Pz. te Serooskerke met 128 stemmen. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren: C. J. J. A. van Teijlingen te Middelburg, die 61 en M. Bakker, te Zoutelande, afgetreden commissaris, die 50 stemmen verkreeg. Verder verkregen de heeren J. Borsius 9, G. Geschiere 8, J. Riemens Lz. 7. H. W. Allaart 6, L. Simonse 5, J. Louwerse Cz. 4 en J. Wisse 5 stemmen, terwijl ver schillende andere personen een kleiner aan tal stemmen verkregen. Gekozen tot lid van den raad der gemeente Kats, de heer C. M. Augustijn anti-revolutionair. Op hem en den tegen- candidaat waren beiden 21 stemmen uit gebracht. Als oudste van jaren was hij de gekozene. Krnininge. Door den gemeenteraad werd, met algemeene stemmen, benoemd, tot ge meente-geneesheer dhr. C. E. Fiedeldy, arts te Rotterdam. De straataarde en de asch uit de aschbakken werd verhuurd aan J. vau Iwaarden voor _46 gulden. Door den voorzitter werd medegedeeld dat de collecte voor den gewapenden dienst had opge bracht f 16,70. Naar wij vernemen, is op 's Konings bevel op 31 Mei 11. de adsistent-resident E. van Assen ter Oostkust van Atjeh, die ook belast was met de politieke leiding en aangelegenheden aldaar, door den minister van koloniën door tusschenkomst van den gouverneur-generaal per telegraaf naar Den Haag ontboden, ten einde met het opper bestuur aldaar den staat en gang van zaken op Atjeh te bespreken. Het schijnt den minister van koloniën dus ernstig gemeend te zijn den nauwkeurigen stand van zaken uit den mond van een bekwaam deskundige te vernemen, betgeen allicht met pacificatie plannen in den geest van het herstel van het sultanaat in verband staat. Hbld

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 1