C. I AUGUSTUS Kerk- en Sclioolnieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Ingezonden Stukken. vaderen, voor mijn volk een rechtvaardig en zacht vorst te zullen zijn, vroomheid en godsvrucht aan te kweeken, den vrede te beschermen, de welvaart des lands te bevorderen; armen en verdrukten een helper het recht een trouwe bewaker te zijn. v anneer ik Goc^ om krach t bid om deze koninklijke plichten, die Zijn wil mij oplegt, te vervullen, zoo word ik daarbij gesteund door vertrouwen in het Pruisische volk; een vertrouwen waartoe een terug blik in onze geschiedenis mij het recht verleent. In goede en in booze tijden heeft Pruisens volk steeds trouw zijn Koning ter zijde gestaan. Op die trouw, welke jegens mijne vaderen in alle gevaar steeds onwrik baar gebleken isreken ook ik, in het bewustzijn, dal ik haar van ganscher harte vergelde, als een trouw vorst, beiden gelijke lijk sterk in toewijding aan het gemeen schappelijke vaderland. Aan dit bewustzijn van de wederkeerigheid der liefde, die mij met mijn volk verbindt, ontleen ik het vertrouwen, dat God mij de kracht en de wijsheid geven zal om mijn ambt tot heil des vaderlands te vervullen.» Keizer Wilhelm II, over Duitschland sinds 1870 is hij de derde heerscher werd den 27 Jan. 1859 geboren. Zijn oorspron kelijke naam Frits werd later in Wilhelm veranderd. Tot zijn 6e jaar had hij onder wijzeressen toen kreeg hij leermeesters en ging op 15-jarigen leeftijd naar 't gym nasium te Cassel, waar hij vooral de ge schiedenis beoefende. In 1877 kwam hij als luitenant in dienst bij de garde en studeerde vervolgens twee jaar te Bonn, waarna hij in den echt trad met princes Augusta van Sleeswijk Holstein. Uit dit huwelijk, zijn thans 4 kinderen geboren. De prins legde zich nu toe op de staats wetenschappen, maar vormde zich vooral als militair. Hij deed dit met voorliefde en was deswege bij zijn grootvader keizer Wilhelm zeer bemind. Reeds heeft hij bewijzen van zijn groote kennis in de krijgskunde gegeven. Met vorst Bismarcp is ds prins steéds inni g bevriend geweest De nederlaag der liberalen in België is bij de herstemming volkomen gemaakt. Voor den Senaat verloren zij te Brussel 7 van de 8 zetels. Slechts één Senator werd herkozen. Voor de kamer verloren zij mede één zetel, en behielden er slechts één, daar alleen burgemeester Buis herkozen werd. De overige 15 zetels werden voor de onaf- hankelijken (vermomde clericalen) gewonnen of behouden. De Kamer is thans samengesteld uit 97 clericalen en 41 liberalen de Senaat uit 19 liberalen en 50 clericalen. De nederlaag der liberalen te Brussel is gevolg van den afval der radicalen. Thans is bekend geworden het telegram dat de Keizerin-weduwe Victoria, toen Keizer Frederik gestorven was, aan de Keizerin- moeder Augusta verzond. Het is van den volgenden inhoud «Om uwen eenigen zoon schreit zij, die zoo trotsch en gelukkig was, zijne vrouw te wezen met u, arme moederGeen moedei heeft ooit zulk een zoon bezeten! Wees fier en sterk in uw leed. Hij heeft u nog heden morgen laten groeten.» 20 Juni 1888. Benoemd tot burgemeester van St- Philipsland, de heer J. J. Geense. Naar wij vernemen, zou de Minister Keuchenius niet voornemens zijn de betrek king van Gouverneur van Suriname te vervullen, alvorens hij mr. Smidt, die aan 't eind dezer maand verwacht wordt, daar over heeft geraadpleegd. De gemeenteraad van Aagtekerke heeft besloten tot afschaffing der kermis, aldaar jaarlijks gehouden wordende op Vrijdag na 24 Juni. (Per Tel.) 's Gravenliage, 20 Juni 1888. Z. M. heeft benoemd tot Gouverneur-Gene raal van Ned. Indië Mr. Pynacker Hordijk, vroeger Minister van Binnenlandsche zaken. De benoemde behoort tot de liberale partij, liep als Staatsman steeds in de lijn van Tliorbecke en betoonde zich als minister niet ongenegen de grieven der minderheden op schoolgebied te erkennen. Hij is libe raal, ja, maar een van de besten. (Per Tel.) Amsterdam. Bij de herstem ming voor een lid van den gemeenteraad is gekozen de hr. Armand Sassen met 5077 stemmen. Dhr. J. A. Wormser had 4149. De heer J. van 't Lindenhout deelt heden in de Kroniek, in «het Oosten», mede dat de commissie van oud-weezen hem op 13 Juni de belangrijke som van f26.000 heeft ter hand gesteld, als door haar door middel der sub-comité's op vele plaatsen in ons Vaderland verzameld. De jaarvergadering werd door 1600 per sonen bezocht, waaronder 5 uit Duitsch land en Prof. Henri Dosker uit Holland (N. Amerika). De heer v. 't Lindenhout ontving 37 telegrammen en ontelbare brie ven. Onder deze ook een gedicht door den directeur der Heldringgestichten, dat wij in het bijvoegsel opnemen. St, Laureus. Bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad is met 31 van de 59 stemmen gekozen de heer \V. MARIMSSEN. De heer J. Marinissen had 27 stemmen. Een biljet was in blanco. Onze kiezers te Kats mogen 'toch vooral Vrijdag niet verzuimen te gaan stemmen. De anti-revolu tionaire kiezers zullen zich wel niet lang behoeven te bedenken op wien zij stemmen zullen. Hun man is de heer Augustijn. Doch ook zij, die nu eens in de eerste plaats op b e- k w a a m h e i d letten, zullen hem verre verkiezen hoven zijn tegen- candidaat. Denkt er om, kiezers 1 gij behoeft uw brief; e aan niemand te laten zien. De stemming is vrij. Niemand mag u d w i n g e n op den een of ander te stemmen. Zoo een ieder stemt naar zijn geweten, wordt zeker gekozen. De heer Sassen, het thans gekozen gemeenteraadslid te Amsterdam schijnt al eene zeer wonderlijke opzatting omtrent den zuiveringseed te hebben. De heer Sassen, tevens rijks ambtenaar, heeft namelijk bij de eerste stemming, toen hij candidaat was, een of meer, doch zeker één man van het personeel der rijks-spaarbank in dienst van het verkiezing* bureau gesteld. Een onvoor zichtigheid van den voorzitter der liberale kiesvereenigiog mr Jolles, bracht dit aan het licht. Deze had zich namelijk aan een heer, met wien hij in gesprek was, den secretaris der radicale kiesvereeniging, laten ontvallen dat dit een heer was, dien de heer Sassen te zijner beschikking gesteld had. Van 10 uur tot 12V4 uur deed deze ondergeschikte van den nu gekozen can didaat verkiezingsdienst, ook met mede weten van den heer Sassen, want hij kwam namens dien heer aan mr Jolles meedeelen, «dat de heer Lalleman niet komen kon.» Van liberale zijde traeht men deze inder daad niet goed te praten zaak te verbloe men. Wat geschrijf en geschreeuw zou 't geweest zijn in de liberale pers, als de zondaar in dezen eens roomsch of antire- revolutionair geweest ware! En toch is dit «toevallig» nog maar één staalje van onzedelijken verkiezingsijver. O, zoo van onze dorpen eens al de pressiën van liberale ambtenaren op antirevolitior.aire van hen afhankelijke kiezers mochten openbaar gemaakt worden; hoe men zich verbazen zou! Verbazen, allermeest hierover dat de jarenlange omgang met «liberalen» zooveel «Clericale» slaafschheid en angstvalligheid, zooveel middeleeuwsche traagheid en on mondigheid kon verwekken en hoe weinig beschaafd de beschaving, hoe weinig vrij de vrijheid is, die door deze heeren werd ingevoerd. In dezen doet zelfs Amsterdam voor het achterlijkste dorp niet onder. PER TELEGRAAF. Utrecht. Bij de ge meenteraadsverkiezing alhier zijn gekozen de heeren Jan Kol, Vink en mr. Crommelin, candidaten der liberalen en van dr. Brons- velds kiesvereeniging. Zij bekwamen resp. 1354, 1297 en 1291 stemmen. De heeren mr. J. M. Schout Velthuvs, mr. A. G Wolf en Bfinkenheym (antiliberalen) ver kregen resp. 1010, 924 en 900 stemmen. Ned. Herv. Kerk. Goes. Het kiescollege heeft met 34 van de 38 stemmen beroepen ds. W. Klercq te Koudekerk a/d Rijn. Beroepen te St. Annaland F. A. van Schaik te Groote lindtte IJlst ds. J. Post te Charlois. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Kamperland C. Steketee te Veere. Op het Zuiderzendingsfeest, den 11 den Juli a.s. op het landgoed «Goeree» bij Bergen op Zoom te houden, zullen als sprekers optreden Ds. B. J. Swaan te Gouda openingsrede; Ds. W. H. Gispen te Amster dam; P. Groote te Utrecht; Ds. C. Ilattink te Apeldoorn; Ds. D. J. Karres te Bruinisse; Ds. E. Kropveld te Alblasserdam; Ds. C. J. Lammerink te Scheveningen; de heer W. Lelie te 's-Gravenhage; de heer Mr. O. J. graaf v. Limburg Stirum te 's-Gravenhage; de heer T. M. Looman te Amsterdam; Ds. II. Metz te Schiedam; Ds. P. van Paassen te Franeker; de heer Schorl te Amsterdam; Ds. A. Voorhoeve te Amsterdam. Door den heer. J. P. van Melle te Groningen werd heden met goal gevolg liet eerste candidaats eximen in de Theo logie afgelegd. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Dinsdag zijn veroordeeld wegens: slaan van een ambtenaar; H. J., 48 j., werkman Axel, tot 7 d. gev. en J. P., 37 i., werkman te Sluis tot 2 d. gev. mishandeling: P. M., 20 j., land bouwer en P. K., 23 j., landbouwerkknecht, beiden West-Souburg, ieder tot f5 b. s. 5 d. h. /ft Vrijgesproken zijn: J. M. a., tu j., h/v. van P. W., zonder beroep, en P. W., koopman, beiden Missingen, de le beklaagd van mishandeling, de 2e van mishandeling van een eigen kind. Op Vrijdag, 6 Juli 1888 zal voor de openbare terechtzitting der arrond. recht bank te Middelburg terechtstaan A. N. 21 jaren, schipper geboren te Schore, wonende te Ierseke, thans in de gevangenis te Middelburg, ter zake dat hij den 12 April jl. omstreeks 11 a 12 uur in het huis bewoond door Aarnout Wisse te Ierseke heeft weggenomen een tlesch met brandewijn, een grauw linnen zakje en een som van f 45 in geld. In deze zaak zijn van wege het Openbaar Ministerie negen getuigen gedagvaard. Ambtshalve verdediger is mr. C. Lucasse. Uit Vlissingen meldt men ons, dat het sedert een paar weken reeds hangende plan tot het voor eigen rekening doen bouwen van een sociëteit voor het Neder- landsch loodswezen door de leden van die sociëteit thans definitief is vastgesteld Aan leiding tot dit besluit is een geschil, gerezen tusschen het bestuur en den kastelein der sociëteit, den heer But. Deze verklaarde zich niet bereid, het in 1889 eindigende huur contract te her-ieuwenwel wilde hn het gebouw met inventaris verknopen, doch eischte daarvoor eene som van f 3bOUU. die door het bestuur der sociëteit niet ten onrechte eene buitensporige werd genoemd. Dit verschil van meening leidde natuurlijk tot onaangenaamheden. Weldra verscheen, in tegenstelling met de steeds zoo gastvrij verleende introductie, aan een der ramen van het net sociëteitsgebouw de voor menig Boulevard-bezoeker minder welkome ken nisgeving »Geen introductie», terwijl kort daarop de heer But door het bestuur der sociëteit verplicht werd, zijn eigendom te ontruimen. Voorloopig is in het sociëteits gebouw een kastelein geplaatst. doch voor expiratie van het huurcontract m 1889 hoopt het bestuur der Nederlands' loodsensocieteit een eigen gebouw te bezitten, dat, naar wij vernemen, naast de Belgische loodsen societeit zal verrijzen. Aan dat gebouw zal dan voortaan ten goede koinen een bedrag van f 800 per jaar, dat door he Rijk aan den kastelein But wordt betaald voor huur van het wachtlokaal der lood sen in het benedengedeelte der sociëteit. Een zeldzaam voorbeeld van moeder lijke inschikkelijkhei I in de dierenwereld doet zich, naar de M. C. verneemt, voor bij een landbouwer onder Poortvliet. Deze had toen het vee naar buiten ging, ook twee paarden ieder met een veulen, die den stol verlieten. In de weide gekomen wisselden de veulens van moeder zonder dat de ouders er zich tegen verzetten. Zij loopen nog steeds vreedzaam in dezelfde weide. Wordt een der paarden in t land gebruikt, dan zoogt het andere de beide veulens. Jiisse. Maandag j. 1- had alhier een smartelijk ongeluk plaats. Voor het aan bouwen van een schuur bij het nieuw o-ebouwde huis van J. van Boven, was diens 19 jarige zoon daarvoor om een voer hout geweest. Bij het lossen daarvan klom hij op de bus van het achterwiel van den wagen teneinde een ribbe over de ronde te lichten. Bij het afstappen moest lnj natuurlijk de ronde vastgrijpen. Deze greep nu is zeker mislukt; en tengevolge daarvan viel hij van het wiel achterover op oen grintweg. De ribbe kwam terecht op zijn hoofd, waarna hij bijna onmiddellijk een lijk was. Wie beschrijft de droefheid der ouders. Predik: 9 vs 12. De heer C. L. van Woelderen, direc teur der Stoomvaart Maatschappij «Zeeland» te Vlissingen, die verscheidene weken ge leden in het ruim van een der mailbooten viel en daardoor een zijner armen ernstig kneusde, heeft zich naar Amsterdam begeven, teneinde door dr. Mezger te worden behandeld. Tot groote blijdschap van Vlissing's jeugd, wapperde heden morgen ten 10 ure de Nederlandsche driekleur van den toren, het door den heer Oost Lievense aange kondigde sein, dat het groot gymnastiek feest aan het Badhuis heden middag ten 2 ure voortgang zal hebben. J. 1. Woensdag moest liet feest worden uitgesteld, wijl 's morgens het weder niet gunstig aanzag en daar de lucht ook heden zeer naar regen dreigt, was de olijdschap voor de schooljeugd dub bel groot bij het zien waaien der vlag. De luchtreiziger F. L'Hoste, die 11. Donderdag in gezelschap van de heeren Jules en Wolff met den ballon Kopenhagen in de Zuiderzee terechtkwam, verloor bij die schipbreuk zijne jas, inhoudende eene por tefeuille met f 200 aan geld. De wakkere luchtschipper werd aan het hoofd verwond. (Zie vervolg in het Bijblad.) Buiten verantwoordeljkheid deiRedactie M. de Red. Toen gij, voor een paar weken, uwen lezers het «reglement op de inrichting en het bestuur der Christelijke Gereformeerde Kerk in Nederland» te lezen gaaft, zeide mij iemand, dat hij het zoo gaarne ook in uw blad besproken zag. Nu, indien het u goed is, wil ik wel met een enkel woord aan dat verlangen voldoen. Hoe langer hoe meer toch, maar vooral na het lezen der pas verschenen brochure van professor Wielinga is het mij duide lijk geworden, dat ons in den laatsten tijd zooveel besproken reglement niet in over eenstemming is met ons kerkrecht en met onze confessie. Dat ik en velen met mij dit niet eer hebben ingezien, kan ik alleen daaruit verklaren dat wij er niet in en voor leefden en het daarom zelfs met aan dacht niet lazen, laat staan overwogen. Doch hoe dit zij, ik zeg bij deze professor Dr. Kuyper in de eerste plaats en Prof. Wielinga in de tweede dank, voor alles wat zij van dit ons reglement gezegd heb ben. Zij hebben er niet te veel van gezegd. Inderdaad inde rechtssfeer van den Staat is het onze grondwet, dus een statuut. Immers het geldt daar eenig en alleen, (Professor Wielinga zegt het terecht)«de benaming van Grondregl ement is zelfs niet ten eenenmale onjuist, daar het zich inde rechtssteer van den Staat over Confessie en Kerkenorde heenwelft.» Naar mijne bescheidene meening zou dat nu minder kwaad kunnen, indien het daarvan maar uitdrukking; indien het daar mee maar in volkomene overeenstemming was doch dat is het niet. Het is m. i. niet tegen te spreken, dat het wel wat onbijbelsch collegia d is. Dat wij ook als vereenigde kerken, dus ook als geheel, met een gemeenschappelijk reglement bij de Regeering bekend staan, was en is nog mijn bezwaar niet. Maar dat ons optreden als ééne Kerk bij en door dit reglement niet naar de H. Schrift, de Confessie en de historie is, is mij thans duidelijk. Volgens de H. Schrift, de belijdenis en de historie toch heeft Jmen eerst plaatselijke kerken, en dan, of daarna de vereenigde kerken, die eene kerk of dè kerk in zeker land uitmaken. Zou nu ons reglement niet collegiaal zijn, dan moesten er eerst de kerken en dan de kerk in vermeld zijnen optreden; doch erger dan het tegendeel is waar. Erger dan het tegendeelimmers, in artikel één treedt de kerk op, en in artikel twee, neen, niet de kerkenmaar de leden der kerkeerst in artikel 3 is er sprake van «gemeenten.» Waar der Regeering gezegd wordt, wie tot «de Christelijke, Gereformeerde kerk behooren», wordt er alleen van «leden», maar gansch van geen kerken gewag ge maakt. Deze hoogst belangrijke brochure, uit, gegeven bij den heer J. H. Bos te Kampen, beveel ik zeer ter lezing aan. Dat nu is, gelijk gez de H. Schrift, èn naar ij de historie eene zeer gro| Met voorbijgaan van de dè kerk in de rechtsfeei eeniglijk en alleen op. Mi tijden en gelegenheden l-v waarin de kerken zich di Maar nog erger is het, sche stelsel is voortgeze erlangt in de macht die commissie is gegeven. In regeering gaat deze mac de provinciale, ja van de «a te boven. Lees maar met staat in artikel 5; let vo mjj gecursiveerde; het lui «Aan deze commissie opgedragen van alles wat in last gee't. Verder is haar opgedragi van alles wat uit de 6< Ch ristel tjke Gereformeerd Regeering voortvloeit. Door eenige Provinciale tot eenige zaak, die de ke aangaat, aangezocht ziji daarover gelijk zij nuttig zonder evenwel eenige kei ring in hare handelingen Gij ziet, zij voert niet bepaalde zaken, haar door last gegeven, uitmaar 1 gedragen» de behartiging de betrekking van de chri meerde kerk tot de regeer En wordt zij in «eenige za in het gemeen aangaat, eenige provinciale kerkvei «handelt zjj daarover gelijl goed oordeelt». Welnu, als dat niet is, i van den Staat boven de pi algemeene Synode te staai Iret niet. Inderdaad, wij hebben machts-centralisatie te doer Staat gemakkelijk, en daan vallig isde Staat toch met drie personen, die vooi handelen, dan met drie honc te doenwat echter i booze tijden wel eens duur kunnen komen. Daarenboven spreekt nocl ordening, noch onze confes: Bijbel van eene zoodanige eene commissie met zulk ee overvleugelende macht. Mogelijk zegt deze of gen nodale commissie is, volgen; gebonden aan de H. uw welnemen, van de H. S het geheel niet gesproken ii van '69. Dan toch aan onze bel: Ja, die «erkent zjj volledig e zinsbehouding, als de uitdru' geloof». Maar, wie zal bij conflict De Regeering Ze zal er aan wagen, óf niet zelden rr Groninger leer er mee in overe Wel, dan zal het de synoi doen want zij «behartigt a betrekking tot de regeering Maar als deze commissie tegenpartij wordt, Izegt me, bij de regeering niet verlore vóór gij tegen haar zijt opg Vergeet daarenboven niet, lement staat dat «in het bei de kerkorde gevolgd wordt van In zaken van «bestuur» is alzoo alleen gebonden aan de; En zegt men nu, de Dordtsc is als het er op aankomt ook genoegals zij daaraan gebo nog wel schikken dan moet i ken, dat er zelfs in betrekking ti orde staat«In het bestuur de: zooveel de omstandigheden het ren, de kerkorde gevolgd v 1619.» En wat kan er als he nu wel niet gebracht word goed bedoelde woorden standigheden het [niet verhin slotte alles. Voor mij blijft e over dan op zijn goed zeeuw: nen, dat ons reglement bijnal «in de handen gelegd heeft va missie, die onze kei kenordenini Want te zeggen, de Svi de heeren, helpt ons ook ai volgens het reglement benoei slechts één nieuw lid orri de en hoevee! kan er in drie niet gebeuren De Synode kan ze afsniji loen ophouden «leden» te

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2