NIEÜWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH 1888. No. 110. Dinsdag 19 Juni. Tweede Jaargang. VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES: BERICHT. Buitenland. DE EIIW, elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,025 UITGAVE VAN en van 1 5 regels -25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere rege meer 10 cent. Die zich met 1 Juli op de Zeeuw abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. De Zeeuw verschijnt driemalen per Week en kost slechts 95 cents per 3 maanden. Berlijn. Keizer Frederik was de machtigste mo narch op aarde. Geen Shah noch Sultan, geen Tsar of Mikado, die zich met hem meten kon. Een tweede leger als het zijne was er niet, en geen ander vorst kon be schikken over zulk een staf van mannen van den eersten rang. om onder hem en in zijn naam het rijksbewind te leiden. En toch deze machtigste onder de kin deren der menschen zinkt inéén en be zwijkt aan doodelijke zwakheid. De Heere Heere nam zijn adem weg, en hij stierf. Ongeëvenaard veerkrachtig en sterk was zijn gestel; ongeknakt zijn geestkracht; ongebluscht en onverdoofd zijn zielemoed en toch sterft hij weg in het midden zijner jareneen keizer van een enkel seizoen Al wat wetenschap en kunst bepeinzen of verzinnen, al wat liefde en toewijding uitdenken of gissen kon, om de voort woekering van het verderf te stuiten en het dierbaar leven te sparen, overstroomde hem meer dan dat het hem ontbrak. De scha duw der medicijnmeesters week niet van zijn ziekbed. En toch vrat de schrikkelijke kanker rusteloos voort, tot de long geraakt wierd, en de geest des levens hem verliet. Hartroerend spreekt hier de kleinheid van het machtigste menschenkind, en hoe ontzaglijk dreunt in dat doffe dreunen van de klokken te Berlijn de stemme van de Majesteit des Heeren. Misschien hangt het lot van vier keizer rijken en koninkrijken en republieken aan het voortgesponnen of afgesneden worden van dezen levensdraad. En God snijdt het leven ook van dezen vorst af gelijk een druiventros. En met dat sterven komen plotseling de kasteelen en raadsheeren en pionnen op het Europeesche schaakbord heel anders te staan. De oppositie in Duitschland slaakt een bangen zucht van teleurgestelde hoop en ver twijfelde moedeloosheid, terwijl de sabels in heel Pruisen weer met dubbel geraas op het plaveisel kletteren. De stroom, die den Christus uit Duitseh- lands nationale leven bannen wilde, droogt op, en de machten der reactie grijpen de Banier des Kruises weer aan, om haar triomf over de volkeren te vieren. De verborgen vijandschap tegen Rusland laat de vleugelen hangen, en de oude sym pathieën tusschen de Hohenzollerns en Hol- stein-Gottorpers gaan nogmaals heur werking doen. In Oostenrjjk trekt angst door de harten en in Frankrijk zien de kenners van weer en wind stormen uit het Oosten naken. geland v°e\t, dat het te Berlijn een sym pathieken keizer verloor. Italië beweent een keizerlijk bondgenoot, die bondgenoot was ook van zijn politiek. En nu, wat zal uit dit alles voor de O Pruisen en Rusland. machtige worsteling der geesten van heel Europa, wat ook voor ons vaderland worden? Eene dichte sluier onttrekt aan ons oog de toekomst, waarin het antwoord op die vraag verborgen ligt 1 Slechts dit wil de Heere, dat ook zulk een aangrijpend sterven tot de vorsten en volken van andere rijken spreken zal, en dat in die andere rijken ook de kinderen des volks een iegelijk gedenken zal aan zijn eigen boosheid. En voorts vraagt een kind van God niet meer. Zijns is het gelooven, het lief hebben, het hopen. «Vreest niet» spreekt God Almachtig den zijnen toe. Ik de Heere ben het, die voor u zal strijden!» St, NADERE BIJZONDERHEDEN. De keizer van Duitschland, Frederik III, is zonder doodsstrijd gestorven. Het laatste uur was hij bewusteloos. Donderdag ge bruikte hjj het avondmaal onder voorgang van den predikant Persius. Bij het afscheid nemen van den rijkskanselier legde de keizer diens hand in die der keizerin. In het laatste uur dat zijn dood voorafging, hield keizerin Victoria de rechter hand des lijders omvat. De tegenwoordige keizer Wilhelm en zijne gemalin stonden links van het bed. Talrijke aanvragen van souvereinen om trent den toestand werden nog ontvangen, toen de oogen des lijders reeds voorgoed gesloten waren. In de laatste dagen liet ook de president der Fransche republiek herhaaldelijk naar den toestand vernemen. De keizerin-weduwe, door eene diepeen eerbiedwekkende smart aangegrepen, heeft zich terstond in hare vertrekken afgezonderd. Het lichaam des overledenen ligt uitge strekt op een ijzeren praalbed. De handen omvatten een cavaleriesabel. Op de borst ligt een krans, dezelfde welke wijlen keizer Wilhelm na den slag bij Wörth aan zijn zoon schonk. Witte zijden doeken omhullen het lijk dat met rozen, viooltjes en lauweren be dekt werd. Voor enkele begunstigden was het kei zerlijk lijk op het slot Friedrichskron te zien. Een ooggetuige zegt «Het lijk ligt nog in de sterfkamer, waar alles onveranderd gebleven isDe medi- cijnfleschjes nog op de tafels en het tee kengerei der Keizerin nog op eene tafel dicht bij het bed. Het gedempte licht en de tegen de vensters kletterende regen maken den indruk van het geheel nog te somberder. Het gelaat is ontzettend vermagerddoch de edele lijnen er van zijn behouden geblevenmarmerbleek steekt het af tegen den vollen bruinen baard, die nog maar weinig vergrijsd was. Op de borst, met een purperkleurig kleed bedekt, ligt een verwelkte lauwerkran®. Daarbij het ordeteeken van den Zwarten Adelaar, de kurassiers-sabel tusschen de gevouwen han den en een grijze ruitermantel over de voeten. Slechts weinige andere toeschouwers waren aanwezig. De plechtige stilte in het afgelegene, tusschen zware boomen, als in tooverslaap verzonken liggende slot, maakte eenonuitsprekelijken, diep treurigen indruk.» De opening van 's keizers lijk heeft Za terdagmiddag plaats gehad. Slechts de kranke deelenhals, strottenhoofd en longen werden geopend. Het onderzoek openbaarde hoofdza kelijk de geheele vernietiging van het strottenhoofd door kanker, en de ontsteking der fijnere luclitpijpstakken tengevolge van het binnendringen van bedorven stoffen. Het geheele strottenhoofd was veretterd, en vertoonde zich als een weeke slappe massa. Van het kraakbeengestel des strot- tenhoofds waren bijna geene noemenswaar dige overblijfselen meer aanwezig. Op de plaats van het strottenhoofd vond men een zeer groot gat. Daarentegen was niet waar te nemen, dat de slokdarm doorboord was. Het in de laatste levensdagen van den kranke voorkomende verslikken, dat ge houden werd voor een teeken, dat deslok- darm doorboord was, is zeker hierdoor ver oorzaakt, dat het strottenhoofd, na de ver ettering van het kraakbeengestel, alle zelf standigheid verloren had, waardoor bij het toevoeren van vloeibaar voedsel kleine hoe veelheden overliepen in het strottenhoofd, en van daar in de longen terechtkwamen. Het protocol der handeling werd opge maakt en door alle doctoren geteekend. De 29 jarige Kroonprins heeft terstond, als Wilhelm II de regeering aanvaard, met een dagorder aan het leger en de vloot. De eedsaflegging van het garnizoen heeft plaats gehad. Hedenmorgen had de begrafenis in de Vredeskerk te Potsdam plaats. De Vredes- kerk ligt geheel van het gedruisch der we reld afgezonderd, te midden var. groen ge boomte aan een klein riviertje tnsschen de beide historische kasteelen der Hohenzollerns Friedrichskron en Sans Soucis. Ingevolge de laatste wilsbeschikking van Keizer Frie- drich en den wensch der Keizerin-weduwe had Keizer Wilhelm II gelast,, dat de be grafenisplechtigheid slechts door de naaste familieleden kon worden bijgewoond, en voornamelijk een militair karakter zou dra gen, zonder praal. Keizer Frederik was den 18 October 1831 te Potsdam geboren. Ir. 1858 huwde hij met Victoria, oudste dochter der koningin van Engeland. In 1878 nam hij tijdeijrjk voor zijn vader de regeering waar. Zijn staatkunde stemde wel eens niet overeen met die zijns vaders. Zoo keizer Frederik ambteloos burger in Nederland geweest ware, hij zou tot de «liberalen» zijn gerekend geworden. Zijn zoon 'is meer de man des behouds, in de richting van zijn grooten grootvader. Hem wenschen we een langdurige ge zegende regeering toe. Er zij vrede in zijne dagen; het Duitsche rijk bloeie ja gansch Europa moge zich in het optreden van dezen nieuwen vorst verheugen, in wiens schaduw mannen als Möltke en Bismarck en Stöcker nog lange mogen wonen 18 Juni '83. De Amsterdamsche verkiezing voor 3 leden van den Gemeenteraad trekt ook buiten de hoofdstad de aandacht. En geen wonder. Daar ter stede hebben Antirevolutionairen, roomschen en radicalen, allen ontevreden met den gang ven zaken, getoond genoeg gezond verstand te hebben om de handen ineen te slaan, teneinde eens andere leden inden Raad te krijgen dan die een zekere kies- vereeniging verkiest te zenden. Want als een Gemeenteraad werkelijk een vertegen woordiging der gemeente moet te zien geven, is het toch wel wat al te naief, om voor de 39 zetels, slechts één of 2 en dat nog nauwelijks, voor anti-liberalen over te laten. Dat is te dwaas om van te spreken. En 't beste is, om dat den «geleerden domkop pen» eens gevoelig aan 't verstand te bren gen. Daarom stelden de drie genoemde partijen door hun kiesv. candidaat de hh. Gerritsen radicaal, Kuinders roomsch en den heer Wormser antirevolutionair. De eerste werd gekozen, de tweede viel en de derdejkomt in herstemming met Mr. Sassen, liberaal. Geen wonder dat nu de radicale en room- sche kiesvereenigingen hun best doen om den heer W. gekozen te krijgen. Daartoe worden vergaderingen belegd en den heer Wormser werd verzocht zijn pro gramma daar uiteen te zetten. Dat hij dat doet spreekt als een boek. Doch enkele liherale correspondenten uit de hoofdstad schrijven nu heel deftig dat de heer W. op die vergaderingen komt, maar vergeten dat hem dit gevraagd wordt. Waarom toch dit niet er bij gemeld? Ach de heer Wormser is maar antirevolutionair; is chef der Uitgeversfirma Höveker en Zoon, en deze firma geeft slechts Kerkelijke geschrif ten en traktaatjes uit. Verbeeld u nu eens die ergernis der gedachte alleen dat een uitgever van traktaatjes lid wordt van Am sterdam's gemeenteraad 1 Nu is 't wel waar, de heer W. is een der bekwaamste uit gevers, een man van energie en werkkracht, een talentvol bestrijder van het Socialisme een goed spreker, een heldere kop, een uitnemend schrijver maar 't is toch met dat al maar een uitgever van kerkelijke ge schriften gen ^traktaatjes. Alzoo verluidt althans de correspondent der Goesche Crt. De [goede j man weet zeker niet dat de firma Höyeker waarvan de heer W. chef is een zeer uitgebreid fonds heeftwaaron der ook Groen's werken, Da Costa's brieven, Beets' stichtelijke uren benevens tal van werken van theologische en letterkundige waarde. De bedoelde schrijver kent zeker geen andere godsdienstige werken dan een enkele brochure en traktaatjes. De corre spondent der Goesche ga maar eens 100 «traktaatjes», als Groens handboek enz. koo- pen hij zal dan zien van welke dikkes trak taatje de heer Wormser uitgever is Zoo ziet men dat het niet alleen Haag- sche correspondenten z\jn, die hun publiek wat wijs maken en dat het ?niet allen koks zij n die lange messen dragen. We hopen van harte dat de heer Worm ser gekozen worde. De heer Hovy zal in hem een krachtigen steun, een (geestverwant hebben. Goes. De collecte voor den gewapenden dienst alhier gehouden op 18 Juni (Water- loodag) bracht f38,25 op. De in de troonrede aangekondigde Staatscommissie tot voorbereiding van de Wetten op onze Landsverdediging, is thans door den Koning benoemd. Voorzitter is de Minister van Oorlog, de heer Bergansius leden zijntwee leden der Eerste Kamer Mr. Baron Rengers (lib), en Mr. Baron

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 1