NIEUWSBLAD Y00R ZEELAND. CHRISTELIJK- [)lmer Teer HISTORISCH Schelde. D 5 GOES, h. L no 6 7 1888. No. 109. Zaterdag 16 Juni. Tweede Jaargang. Kazerne. Massee Zoon in Handschoenen. ORDEN-VLAKE. one KOEK, tegen wRÜIDKNIERSWA- iicdunne 'EER verkrijgbaar. RUIMING HEIJKAMMassee, GOES. orbootdienst igendienst. VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Buitenland. Kerk- en Schoolnieuw s. Gemengde Berichten. T 10 ct. per ons, \NKET 10 SCHUIM 10 1ROOD 8 j LEINGOED 7 GEBAK 10 j. j, DE ZEEUW, j. IN (Prijscourantgratis.) 18 ct. heerlijke op Duit- en 24, bruine 22, Grove r 30 en 40, gerookte worst 27s, reuzel 25, blom 7 ct. reel 12 ct. de kop. Peekof- eel 6, Sago 15, schoensmeer ie mosterd 20 ct. per flacon, te ham en gerookte zult uit vegers, potten, pannen, Je meest concurreerende GOES steeds de prima qual. n f 12,per heele ton. 7,halve s> G E L IJ K S Vlake vm. 6, nam. 1,30, 6 u. vm. 8.40, nm. 4,40, 6.5 orden: vm. 4,20 en m. 12 u. en onmiddellijk na aankomst er 10 u. vm. en 6 u. nam. 0 :al van en naar het Spoor- !ulst rijden YlissingenMiddelburg. ertrekuren Rem. 5, Zeilm. 6.30, 8, 0 2, 3,30. 5. 6.30 8.10.15. r5,30, 7.15, 8,45, 10,15 >,45, 4.15, 5,45, 7,15, 9, 11 tussclien Middelburg en Vlissingen. n. 6.20+, 8,-,9,15f,10, - 2.—, nm l,40f,2,30, 3,30f 10, 7,30+, 8.30. n. 8.—,+,9,—10,—+.11--, -,2.30+, 3,30, 4,30f 5,30, H", 9,30. Ie reizen aan waarbij aan iburq wordt aangelegd. >ten leggen aan de Keersluis elken MAANDAG- "WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers- 0,02= UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere rege meer 10 cent. 0 u. m. u. m. u.n>. nm 12,30 4,- 6,20 l'_ 4,30 6,50 isdag, ■ijd. 6,30 6,50 4,30 4,50 Woensd. en Zat- 7,30 2,20 6,30 7,50 2,40 6,50 10,30 4 6,12',30 460 6,20 12,50 45° L* Gereglementeerde Ontucht. Ook te Bergen op Zoom begint het te dagen. Bij de behandeling in den gemeen teraad van de Politie-verordening heett het raadslid dr. De Meulemeester, daarin ge steund door den heer Rogier, zich verklaard tegen het onzedelijk stelsel, waarbij aan ontuchtige vrouwen bij reglementaire be palingen bescherming en steun verleend wordt, en deze ongelukkigen aan het schan daal eener wekelijksche keuring worden onderworpenzoodat aan jonge mannen, die tegen de wet der kuischheid wenschen te zondigen, van regeeringswege waarborg wordt verleend, dat zij, zich overgevende aan de schandelijkste ongerechtigheid, daarvan geene schadelijke gevolgen zullen ondervinden Een reglement dus, regelende de wijze waarop de onzedelijkheid bevorderden de veer kracht onzer jongelingschap 1 angzaam ge dood wordt Reeds voor 10 jaar werd door den wak keren ds. Pierson tegen de reglementeering der prostitutie gepredikt. Gevolg was dat uit alle partijen mannen van naam, ook artsen zich aan zijne zijde schaarden. Socialisten als Domela Nieuwenhuisradica len als Gerritsen liberalen als prof. De La- veleye uit Luik met antirevolutionairen als Keuchenius en Schimmelpenninck v. d. Oye v. Nijenbeek, en met vele invloedrijke room- schen in bond, allen sloten zich aaneen, om dit ongerechtige bedrijf van vele stede lijke regeeringen te keeren. Na Groningen, Zwolle, Den Haag, Amers foort volgt thans Bergen op Zoom, waar in den gemeenteraad een poging gewaagd wordt om met dien sleur te breken. Aan dr. De Meulemeester komt dank en lof toe voor de kloeke en heldere uiteenzet ting zijner bezwaren. Wel stond hij nagenoeg alleen. Maar wat nood. Over een jaar heeft hij allicht een bondgenoot gewonnen. Een bolwerk gebouwd op oude zeden en gewoonten is niet zoo spoedig omvergehaald. Het minder schadelijke van het geheel vrijlaten wordt ook niet zoo spoedig ingezien. Doch de gestadige drup doorboort zelfs den hardsten steen. De Belgische verkiezingen voor Kamer en Senaat zijn voor de clericalen wederom zeer gelukkig geweest. Wel kunnen de liberalen bij de herstemming veertien zetels te Brussel winnen; doch thans bij eerste stemming zijn zij op alle liniën ver slagen. Er moesten 64 clericalen aftreden, en 5 liberalen, en van deze laatsten werden er nog 2 door hun clericalen tegencandidaat verdrongen. O Het raadsverslag in De Zoom zegt Desgevraagd verklaarde dhr. de Meule meester principieel bezwaar te hebben tegen het geheele Hoofdstuk. Spr. verklaarde te zijn een tegenstander van de gereglemen teerde prostitutie, omdat die de onzedelijkheid zooal niet bevordert, dan toch gemakke lijk maakt. Spr. is van oordeel, dat B. en,..,^- .geroepen zijn om de openbare ze delijkheid te bevorderen, wat volgens hem niet strookt met het geven van concent tot oprichting van en het reglementeeren der bordeelen. Daarom wenscht spr- die bevoegd heid op te heffen en het geheele hoofdstuk uit de Verordening te lichten. Ook hier wordt het gezien, gelijk in alle landen van Europa, waar het voor enkele jaren oppermachtig was, dat het liberalisme heeft uitgediend. De natiën keeren het al meer den rug toe. Vooral sedert hier en daar de anti-liberale meer derheid aan de regeeiing geweest is, is het wantrouwen des volks begonnen te wijken. Men lette op deze dingen. Ook de Nederlandsche regeering kan er op rekenen, zoo zij met vaste hand weet te regeeren, en gerechtigheid doet, dat het Nederlandsche volk haar zal steunen. Zoo maar wederzijds vertrouwen gewekt wordt, dan zal al het andere wel komen. Het liberalisme takelt af, niet door ge brek aan waardige, bekwame staatslieden; maar wegens gebrek aan beginsel, aan samenbinding, aan leidende gedachte. Bij hen toch is de hoofdvraag: hoe 'behoud ik de meerderheid in 't cijfernietwat eischt het landsbelang? In de groote landen als in de kleine, wordt gezien, wat in 1848 ook niet tegen te houden was, dat de meer behoudende bestanddeelen wegsterven, om plaats te maken voor meer vooruitstrevende elemen ten. Ook in België sterft het geslacht der oude liberale oomes uit; terwiji de neven die hen vervangen moeten op het staat kundig erf, radicaal zijn, juist zooals dit wegstervende geslacht het in '48 was. Zoo krijgt de natie, zoo krijgt ook België nieuw leven. Bloeie dit fel bedreigde leven, na dezen gelukkigen uitslag, ook bij onze zuidelijke naburen met nieuwe kracht op' en ondervinde de natie zoo hier als elders, stoffelijk en geestelijk de gevolgen van de zoo lang gezochte kentering in de regeering van den Staat. Keizer Frederiks toestand is sterk achter uitgaande. Men vreest het ergste. De rijkskanselier en de ministers zijn naar Berlijn teruggekeerd. De geneesheeren heb ben gisteren meegedeeld dat de linkerlong ontstoken is tengevolge van het binnendrin gen van stoffen uit den slokdarm. De ademhaling deed een sterk rochelend geluid hooren. Pogingen om de ademhaling ge makkelijker te maken, faalden. In de laatste dagen kon de Keizer ook geen voedsel meer tot zich nemen. Alle vensters werden opengezeten door bedienden met waaiers werd lucht toege wuifd, daar de Keizer veel gebrek aan adem had en naar lucht hijgde. De geheele keizerlijke familie werd ten paleize vereenigd, ook zij n jongste dochter Sofia, die dezen dag juist haar achttienden verjaardag vierde. Ook de moeder des Keizers, de oude Keizerin-weduwe Augusta werd ontboden. Gisteren middag heeft de Keizer, toen hij zich even oprichten kon, een hartelijk af scheidswoord aan prins Bismarck geschreven, wien hij het met een vriendelijk knikje overhandigde. Diep bewogen kuste de rijkskanselier 's Keizers vermagerde hand. Hij schreef tegelijk op een briefje aan zijn dochter Sofia, die bij hem stond: «Blijf biaaf en goed. Dit is de wensch van uwen stervenden vader, d Inmiddels vernemen wij dat de Keizer hedenmorgen is overleden. 15 Juni '88. Cadzand. Vernamen wij met leed, dat onze Burgemeester Jhr. van Doorn door vertrek naar Veere ons ging verlaten, dat verlies werd ons in ruime mate vergoed daar het Zijne Majesteit behaagd heeft, om in diens plaats te benoemen den heer J. Eras mus, dijkgraaf van de Watering Cadzand en lid van den raad dezer gemeente. Een man die in vorige betrekkingen steeds ge toond heeft de rechte man op de rechte plaats te zijn, en van wien wij ook in zijn nieuwen werkkring het beste durven hopen. En wat ook veel zeggen wil, hij is een man uit ons midden. Bij koninklijk besluit is de heer J. van 't Lindenhout, directeur der Weesin richting te Neerbosch, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De Volksraad van den Oranje-Vrijstaat heeft bijna eenparig den President Brand als zoodanig herbenoemd. Met verlof der Familie geeft de Bazuin de twee volgende koepletten, die per brief kaart van vrienden toegezonden werden. Van den grijzen Dsr» C. S. Adama van Scheltema Bij het overlijden van mijn hooggeach- ten vriend Prof. A. Brummelkamp. De Heer riep tot zijn rust den kloeken, wakkren strijder. In woord en wandel geen door liefde en eenvoud blijder Getuige van zijn Heer dan vader Brummelkamp. Zijn leven, door Gods Woord en Geest een heldre lamp, Trok harten tot hem aan, en dwong verstokte zielen Berouwvol aan den voet van Jezus' kruis te knielen Nu rust hij van zijn werk; en wacht voor 's hemels troon Den dienstknecht, uit de hand zijns Meesters, trouwheids-kroon Uit hoogachting en deelneming, C. S. Adama van Scheltema. Arnhem 4 Juni 1888. Van den zoo welbedaagden predikant, dichter en schrijver Ds. J. P. Hasebroek. Op 't graf, de woninge des doods, Eens hooggeschatten landgenoots, Naast wien 'k in lang verleden dagen 's Lands School bezocht, de buks mocht dragen, Om later, elk in eigen sfeer, Saam 't werk te doen van èenen Heer, Dien 'k bij dat alles hoog waardeerde, Om hoofd, hart en karakter eerde Op 't graf diens diep betreurden Mans Leg 'k mijn vergeet-mij-nieten-krans, Met handen, die ter beê zich vouwen Heer droog de tranen, die 't bedauwen J. P. Hasebroek. Amsterdam, 5 Juni 1888. Ned. Herv. Kerk. Drietal Den Haag J. C. Montijn te Schie dam, C. B. Oorthuijs te Katwijk a. Zee, .T. H. L. Roozemeijer te Arnhem. Beroepen te Nieuwvliet G. L. Haspels cand. te Nijmegente Resseen hr. A. v. d. Hoeven,cai.d. te Rotterdam. Vanwege de hoofdcommissie van het Zuider Zendingsfeest op 12 Juli a. s. nabij Bergen-op-Zoom te houden, is aan verschei dene dames het verzoek gericht of zij ge negen zijn op te treden als Commissarissen door te bedienen in de cantine, bij het verschaffen van koffie, broodjes en eieren, limonade enz., bier uitgezonderd. Voorheen geschiedde dit door bezoldigd personeel, doch het Bestuur stelt zich voor dat de hulp van dames commissarissen meer gewenscht zal zijn. Iedere commissarisse zal U/2 uur dienst doen. Wij vernemen dat althans uit Goes reeds door enkelen het verzoek wel willend is beantwoord. BIEZELINGE. Naar het zich laat aan zien zal hier de kersenoogst dit jaar bui tengewoon rijk zijn. Ook zullen er waar schijnlijk veel pruimen zijn. De appel- en pereboomen echter dragen weinige vruchten. Aardenburg, 14 Juni. Dat met het kermis- gewoel, het kermisgespuis niet verdwijnt, bleek weder heden. Een kermiswagen met huisgezin, bestaande uit man vrouw en enkele kinderen, komende van Sluis en getransporteerd wordende door eenige maréchaussees, met bestemming naar België kwam tot hier op de Markt; nadat de man onderweg en in deze gemeente al veel tpgenstand had geboden, weigerde hij halsstarig verder voort te gaan en wierp zich ter aarde, zoodat de politie genoodzaakt was, hem te binden, in zijn wagen te dragen en vervolgens zelve zich met het verdere vervoer te belasten. Een revolver met twee schoten beladen, in zijn bezit, werd veilig heidshalve in de lucht afgeschoten. Het meest te beklagen zijn wel de kinde ren, die van der jeugd af aan, in zulk een treurige omgeving worden opgevoed! Als iets zeldzaams wordt gemeld, dat te Giessen-Nieuwkerk bij den lieer G. Kooijman een bokje is, dat op de uiterste puntjes van de hoornen flinke haarpluimen heeft. Utrecht. Vijf personen waren Maandag avond zoo luidruchtig dat zij door een politieagent moesten aangemaand worden rustig te zijn. Dit verdroot een uit het vijftal, die dan ook den agent aangreep en tegen den grond wierp. Een worste ling volgde, waarbij een paar burgers den agent te hulp snelden. Het gelakte echter niet den woestaard te arresteeren. Gulpen (Limburg). Vrijdagmiddag waren de bewoners eener hoeve alhier, allen naar het veld. Een dief maakte daarvan gebruik door het huis binnen te sluipen en verschei dene voorwerpen en geldswaarden weg te nemen. Daarop begaf hij zich naar de schuur, waar de eigenaar, onverwachts thuis gekomen, hem aantrof en hem vroeg wat hij verlangde. De onverschrokken dief antwoordde dat hij stroo kwam koopen, en toen hem gezegd werd, dat daar geen stroo te koop was, vertrok hij. Spoedig echter ontdekten de bewoners welk soort stroo- kooper in hun huis geweest was. De dief is niet meer gezien. Botterdam. Dinsdagochtend is een dron ken man op de groote markt over een groentemand gevallen. Toen men hem

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 1