Fr anj es» CHRISTELIJK- NÏEÜWSBL AD HISTORISCH VOOR ZEELAND, N SHia, ten en kleuren, CORSETTEN, kant, et-Vereeniging, 1888. No. 108. Donderdag 14 Juni. Tweede Jaargang. lergen-op-Zoom. e n, 'SCH PATIST, ÏKAS, 11,3( /TELEGRAAF."' VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Kleinere Volken. V Tot waarschuwing voor Nederland. Buitenland. Kerk- en Schoolnieuw s. VP TE MIDDELBURG, straat, ingang Poort naast L. KLAASSEN.) i a deposito, 't zij in eens, ilten opvorderbaar, tegen rente, bedragende thans tot Crediet-verleening in flöOO tot f60.000. De agent DE KANTER. 1IDDELB.-ROTTERDAM. litgezonderd Zondags, ngen. Van Middelburg en 45. MBOOTDIENST deiburg en Zierikzee. Zierikzee Spoorweg Goes. Juni. Van Zierikzee Tl-' 4.— 4- 5.— 5.— 11,30 6,— 4,- Dinsd. 12'smorg. 7. Woen. 13 7,30 Dond. 14 6, Vrijd. 15 6,30 Zaterd.16 7. Zond. 17 6,— Maan. '18 7,30 Dinsd. 19 7,— Dinsd. 49 'smidd. 3,30 Juni. (n van Antwerpen 6.30 7,30 6- 9- Dinsd. 12'smorg. 8. Dond. 14 9. Zater. 16 9. Dinsd. 19 3,— t 5,17 ,35 2,3 2,14 .45 5 26 ,52 2,21 ,5 2,34 ,14 2,43 5,45 ,22 ,29 2,51 2,58 ,34 34 ,43 3,13 ,49 3,19 ,2 3,32 ,12 3,45 6,21 ,23 3,54 ,32 4,3 6.34 ,50 4,40 6,40 ,40 ,8 5,36 6,2 7.26 7,48 ,18 6,12 7,56 wacht daartoe de op en te Viisaingen 5,52 6,2 6,9 6,22 6,31 6.39 6,46 6,51 7,— 7.6 7,19 7,29 7.40 7,49 8.7 9,17 9,42 9,51 DE ElIW, ELKEN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers- 0,025 UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere rege meer 10 cent. Onze eeuw streeft naar de vorming van een wereldrijk, als tegenbeeld van het Rijk Gods op aarde. De groote rijken zijn voor dat streven de wegbereiders. Zij beheerschen den toe stand, zij sleepen door de macht van het voorbeeld de kleinere meè. Het doel van dit streven is, met uitwis- sching van alle eigenaardigheden van histo rie en traditie, zoowel in het geestesleven ah in het maatschappelijk leven der vol ken, één opvatting te doen zegevieren en alles op éên leest te schoeien. De vrijheids- en gelijkheidsbegrippen uit den Revolutie-tijd, van hun scherpste kanten ontdaan en in gematigd liberalisti- schen vorm op het geestelijk, het huiselijk, het maatschappelijk en staatkundig leven aller volken toe te passen, ziedaar wat men beoogt. De kortstondige wereldheerschappij van den eersten Napoleon was de eerste po ging onzer eeuw, om dit haar droombeeld tot werkelijkheid te maken. Die poging werd bij Waterloo gefnuikt, maar het droombeeld als zoodanig spookt nog rond en in onze dagen doemt het weer duide- ijker dan vroeger aan den horizon op. Natuurlijk zou, indien dit revolutionaire streven slaagde, een éénheid en verbroe dering onder de volken geboren worden, die ze schijnbaar nader tot elkander bracht, dan ze ooit zijn geweest. Maar omdat die eenheid geforceerd, ge kunsteld zou zijn en slechts zou kunnen verkregen worden ten koste van het eigen aardige d-it ieder volk afzonderlijk in den strijd voor waarheid en recht heeft ver kregen, zou zij valsch, door en door onhis torisch en tegen Gods bedoeling zijn. Want gelijk ieder roensch, zoo heeft ieder volk zijn aandeel aan den strijd voor recht en gerechtigheid op aarde, in zijn eigen vorm en zijn eigen mate. Dat stempelt het karakter van een volk met die eigenaardige trekken, welke het van ieder ander onderscheiden en trekt voor altijd het spoor, waarin het zich naast de an dere volken heeft te bewegen. In dat spoor te blijven is het volbrengen van zijn taakvan dat spoor af te wijken is het verzaken van zijn roeping. Hoe sterker dus de strooming naar het vestigen van zulk een wereldrijk trekt, des te duurder is der volken roeping om zich rekenschap van hunne eigenaardigheden te geven en voor de êelste schatten uit hun verleden te waken. En die roeping rust in ie eerste plaats op de kleinere volken, omdat die uitteraard het echt-nationale gemakkelijker en volle diger uit den vroegeren tijd hebben bewaard en, zonder stem in het Europeesch kapittel, ook niet gedwongen zijn zich met de groote, invloed uitoefenende rij ken te meten. Zonder zich door een Chineeschen muur van de noodzakelijke en vruchtbare aan raking met de grootere volken uit te slui ten, moeten dus de kleinere op hunne hoede zijn, dat die aanraking het ken merkende, het nationale in hun zijn en streven niet versmelten doe in het vage algemeene. Laten zij dit toe, dan worden ze inner lijk opgelost eer ze het weten en zijn rijp v°or annexatie, eer uog een der machtigen naburen een uitwendige aanleiding vindt om ze in zich op te nemen. Bij tijds moet er daarom gewaakt wor den. Gewaakt, door niet gedachteloos mee te drijven op den buitenlandschen stroom. Door niet zichzelf te minachten, al denkende of zeggende dat alleen over de grenzen het ware te vinden is. Door niet te vergeten zijn oorsprong, zijn ge schiedenis, zijn helden en martelaren. Door het licht te laten vallen op het kenmer kende in zijn verleden, dat aan te prijzen bij het nageslacht als echt en het, gezui verd, te bewaren en te entwikkelen. Ook wij Nederlanders zjjn een klein volk Ook wij moeten jaloersch zijn op het bewaren onzer nationaliteit. Ook wij zijn door God gesteld, om met andere kleinere volken ten voormuur te zijn te gen dien drang naar een wereldrijk, in ons revolutionaire werelddeel zoo sterk. Daarom mag het protest niet verstom men tegen de aschgrauwe neutraliteit die men aan de volksschool heeft opgelegd, en moeten de frissche kleuren der zestiende eeuw weèr worden opgehaald in het verhaal onzer landshistorie. Daarom moeten wij aflaten in onze modes, in onze lectuur, in onze kunst en wetenschap, van al wat slaafsche navolging is of dreigt te worden van het uitheemsche, het niet-nationale. Onze eigene litteratuur moet weêr wor den gekend en beoefend, niet bij voorkeur, niet uitsluitend slechts de vreemde génieën. Uit onzen Bilderdijk, onzen Da Costa, onzen Vondel en Huyghens moet weer de rijkdom en het smijdige van onze moe dertaal worden opgedolven, en het moet uitgesproken worden dat Multatuli niet de eenige is die het Hollandsch in zijn macht had en dat hij zijn groot talent, helaas, misbruikt heeft om ons geloof en daarmeê onze nationaliteit te ondermijnen. De studeerende jeugd moet gewezen worden op het Hollandsch van den Sta tenbijbel, het doorvoede, gedegene, krachtige en prachtige Hollandsch dat men in onzen tijd haast niet meer hoort. In de conversatie, in onze advertentiën, in de aanplakbilletten van sporen en boo ten zelfs, en niet. het minst in onze hoofd artikels, zoo voegen wij, die dit schoone stuk uit de Nieuwe Groninger Courant met instemming overnemen, er bij, moet een taalkundige zuivering plaats hebben, die op zich ztlf beschouwd een kleinigheid lijkt, maar die werkelijk mede moet werken om ons te doen blijven wat we zijn Nederlanders. Nederlanders van echten bloede, die hun Vaderland liefhebben omdat God hethun heeft gegeven en die het met hun bloed verde digen willen tegen allen, die het aan dien God en daarmeê aan zijne roeping willen ontstelen. De bestaande overproductie op het gebied van het onderwijs gaf aan een Franschman de hieronder volgende regelen in de pen. Met de Werkmansvriend, waaraan wij ze ontleenen, oordeelen we dat ons land er een leering uit trekken kon. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. «De redenen, waarom het socialisme toe neemt, zijn van drieërlei aard. Zie ze hier 4. het steeds toenemend aantal geleerden die uit den boezem des volks voortge komen, de wapenen des geestes ter be schikking van het volk stellen. 2. de Beurs, die aan den middenstand zijn bezittingen ontneemt hooit het, alle gij speculanten l 3. de grootindustrie, die den kleinhandel vernietigt. Van de eigenaren worden dag- looners en uit de handwerkslieden fabrieks arbeiders. We dachten aan deze waarheden, vooral die sub. 1 genoemd, toen we 't volgende lazen over Oostenrijksche toestanden Er wordt algemeen geklaagd, niet over gebrek aan onderwijs, maar over te veel onderwijs. Iedere jongen, die niet dom is, wordt bekwaam geacht om een akademische oplei- ding te genieten. Niet alleen dat de jongelieden gedurende hun studentenjaren armoe lijden, o k als zij hun diploma bezitten, kunnen zij niet rondkomen. Sommigen dier studenten zijn ergens op een vliering of in een kelderwoning onder dak. Zij leven op water en brood. Twee studenten in de medicijnen aan een der grootste universiteiten hadden een zomerlang in 't geheel geen onderkomen en sliepen buiten de stad in een schuur of hooiberg. Een van die beiden had niet meer dan 40 kreutzer daags te verteren, waar hij droog brood voor kocht. Wanneer zij hun doctoralen graad be haald hebben, zijn zij er nog niet beter aan toe. Zij kunnen misschien een plaatsing bekomen als privaat-dccent of tijdelijk professor, maar wat baat zulks? Een dier privaat-docenten, de bekwaamste van al zijn collega's in de wiskunde, staat nu kaartjes al te geven aan het station en is blij dat hij die betrekking heeft. Een ander solliciteerde voor de zooveelste maal om een betrekking als leeraar of professor aan een rijksinrichting en diende een verzoekschrift in bij den minister van onderwijshij ontving ten antwoord dat voorloopig geen kans voor hem bestond, daar een der mededingers, «die een sigaren winkeltje had opgezet.» moest geholpen worden «wegens de groote armoe Ie, waarin hij verkeerde.» Terwijl er aldus geleerden te '.veel zijn, ontbreekt het alom aan bekwame en goed onderwezen ambachtslieden; zij die uitne mende handwerkslieden hadden kunnen worden en vooruit kunnen komen in de nijverheid, zijn nu doctors en meesters zonder werk. Zóo is het in Oostenrijk; ook in Duitsch- land is groote overvloed van beschikbare krachten voor betrekkingen, die een akade mische opleiding vereischen. Nu reeds geeft de Hoogeschool op 2750 zielen éen arts, welke verhouding straks nog onnatuurlijker wordt. Jaarlijks zijn in Pruisen noodig 160 leeraren die aan een Hoogeschool gestudeerd hebben thans bedraagt het aantal candidaten minstens 1000!» Veel vooruit gaat bet met den keizer van Duitschland niet. De laatste berichten luid den weder ongunstig. De Vorst kon in de laatste paar dagen moeilijk slikken. Of dit nu slechts ligt aan verminderde beweeg lijkheid der keelklep, dan wel aan voort gezette storing in de dieper gelegen deelen, is nog niet uitgemaakt. Best mogelijk dat de vloeibare voedseldeelen, als melk enz. in plaats van in den slokdarm, naar de luchtpijp hun weg vinden. De geneesheeren raadpleegden over een nieuwer soort van kunstmatigen aanvoer van voedsel. 13 Juni '88. (Per Tel.) Den Haag. Uit Montraux is tijding ontvangen van het overlijden van den bekenden letterkundige Mr. C. Vosmaer. Alhier is overleden de oud-raadsheer van den Hoogen Raad inr. Donker Curtius. Poortvliet. Maandag vierde de heer E. C. van Rijssel alhier zijn 50 jarige ambts vervulling als geneesheer. De gemeentenaren gaven door het uitsteken der vlaggen, door liet aanbrengen van groen aan de woning van den jubilaris blijken van belangstelling. Het muziekgezelschap uit Tolen bracht den jubilaris een serenade. Tot laat in den nacht was daar een ordelijke feestelijke stemming. Middelburg. Men verneemt dat het per ceel in de Wagenaarstraat ten behoeve van het «Zeeuwsche genootschap der weten schappen» zal verbeterd en ingericht worden. Dit werk is onderhands aanbesteed aan den heer G. A. Go ethals. Veere 12 April. Heden werd in allen eenvoud en stilte het lijk van ds. P. J. Rienstra ter aarde besteld. Aan het sterf huis was een krans op de kist gelegd. Aan den ingar.g der begraafplaats namen kerk voogden en kerkeraadsleden de lijkbaar op en droegen hun overleden vriend grafwaarts. Toespraken werden, volgens verlangen van den afgestorvene, niet gehouden. De oudste zoon, de heer B. A. Rienstra, bedankte de aanwezigen voor hunne belangstelling. Een inzender in de Middelb. Courant vestigt er de aandacht op dat de directie der spoorboot Middelburg Zierikzee eer. veel te groote winst trekt, gerekend naar de groote jaarlijksche subsidie van f 12000 die deze dienst van de provincie geniet. De man maakt de onzes inziens verstandige opmerking dat algemeen belang gaat boven het bijzon dere, en dat wij al belasting genoeg betalen, en maant de provincie aan dien dienst over te nemen. 0 Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Cadzand J. Erasmus en van Zuidzande A. J. Borghstijn. De Nederlandsch Indische Landbouw- maatschappij te Amsterdam keert dit jaar 2'/2 percent dividend voor het aandeelen kapitaal uit. Wemeldinge. Donderdag 21 Juni zal hier de zomerbijeenkomst van de Vereeniging van burgemeesters en secretarissen plaats hebben. Het tienjarig bestaan der vereeniging zal worden herdacht. Ook moet voorzien worden in de vacature Ramondt, voortdurende door liet bedanken van den heer J. P. G. Timans, De voordracht bestaat uit de hh. P. J. v. d. Mandere, D. Mulder en P. Dekker Jz. burgemeesters van Kapelle, Ovezande en Wemeldinge. Ned. Berv. Kerk. Bedankt voor Dreischor door H. Uden

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 1