Kerk- en Schoolnieims. GtMiiengde Berichten. Ingezonden zonder onderscheid van nationaliteit ap plausIk heet u welkom en draag u op aan de oude burger®. Werkt eendrachtelijk te zarnen, en Gods zegen zal op u rusten, en gij zult zijn tot zegen van het vaderlard. Er zijn echter drie klassen vreemdelingen. Gij die gekomen zijtniet om u duurzaam hier neder te zetten, die niet van plan zijt en niet begeert om uit uw oude staatsver- bond uit te treden en niet wenscht gena turaliseerd te worden van dezen staat, doch die slechts schatten wenscht te verzamelen en terug te keeren naar uw oude vaderland, ook u roep ik toewelkom in ons midden. Wij misgunnen u de rijkdommen die gij hier verzamelt niet, doch terwijl gij hier woont, zijt gij verplicht u te onderwerpen aan de wetten des lands en alsdan zijt gij gerechtigd op bescherming van personen en goederen. Er is nog een derde klasse van inkome- lingen. Gij, die hier gekomen zijt om u onder ons neer te zetten doch niet wenscht genaturaliseerd te worden, maar vreemde lingen onder ons wilt blijven. Ook u roep ik toe: Welkom! Wij zullen u als vreem delingen behandelen, doch gij kunt aan spraak maken op bescherming van persoon en goederen onder de wetten des hands Wij zullen u niet verwijten dat gij vreem delingen zijt. Weest gehoorzaam aan de wetten des lands, werkt samen met de oude burgers, en uw verblijf zal een zegen zijn voor den staat en het vaderland, dat wij allen zoo liefhebben {luide toejuichingen). Wanneer gij ooit ter uggaat naar uw oude vaderland en gij wederom lust moogt gevoelen om tot ons terug te keeren, dan zullen wij u weder met open armen ontvangen en u al de voorrechten schenken die de staat kan geven. Gekleurde onderdanen, een kort woord tot u. Gij hebt ook aanspraak op bescherming onder de wetten van dezen staat. Ook gij zult vooruitgaan, het zal van u zelf afhangen of gij gebruik zult maken van de voorrechten om beschaafd te worden of niet. Gij moogt de beschaving aannemen of verwerpen naar uwe keuze. Ook voor u smeek ik den zegen des Allerhoogsten af. Ik heb gezegd. 11 Juni '88. By kon. besluit is op verzoek eervol ontslag verleend aan den 2de-luit. by de dd. Schutterij te Goes H. N. baron Schim- melpenninck van der Oye onder gehouden heid dat hij de op hem uit kracht der wet nog rustende verplichtingen als gewoon lid der schutterij volbrenge. Tot 2deluit. bij die schutterij is benoemd A. S. Fransen van de Putte, thans 2de luite nant a la suite. Goed riemen snijden uit een ander mans leern zegt het spreekwoord. Dit bleek dezer dagen weer, toen de minister van koloniën tot de ontdekking kwam, dat met het lieve landsgeld soms wel wat raar wordt omgesprongen. Zoo heeft het mini sterie van koloniën voor de advertentie «Dienstneming in Indië» f35500 aan de heeren Nijgh betaald. Dit is veel, en de minister zal trachten op die advertentie te gaan bezuinigen. Voorts is thans uitgekomen dat de ministrieele bureaux al hunne advertentiën in liberale bladen plaatsten, en dus om de grootste helft der natie zich niet bekreunden, dwin gende daardoor o, hoe echt liberaal toch de aannemers en winkeliers enz. die niet van de liberale richting zijn, om de liberale bladen te lezen. Zulk eene stuitende begun stiging ging uit van de ministers. Er kwam nog meer aan het licht. Vorige ministers van koloniën waren uitsluitend geabonneerd op liberale bladen, en steunden dus, op rijkskosten, uitsluitend de liberale pers. Zoo komt daar eiken dag het Han delsblad, de Amsterd. Courant, de Amster dammer, de A. Rott. Courant, de Arrth. Courant, het Utrechtsch Dagblad, het Nieuws v. d. Dag, het Vaderland, het Dagblad en de Indépendance. Nu heeft inr. Keuchenius aan dezen misstand dadelijk een eind gemaakt. Af geschaft zijn de Amsterd. Cour., wijl het geen staatkundig blad en de Indépendance wijl het een uitsluitend Belgisch blad ge worden is. En nu heeft ZExc. er bij be steld voor de heeren ambtenaren De Stan daard, De Tijd, de N. Groninger en het Centrum zoodat aan het ministerie van koloniën thans gelezen worden 6 liberale bladen, 1 radicaal, 1 conservatief, 2 room- sche en 2 antirevolutionaire bladen Ons dunkt, alleszins billijk. Dat wij over een dergelijke nietigheid en zeker later over nog wel andere nietigheden telkens schrijven moeten, komt alleen daar van daan, dat de groote liberale pers, en de kleine natuurlijk ook, aanhoudend klein. zielig genoeg is, dergelijke nietigheden op te rapen en er de regeering mee in het aangezicht te werpen. En toch komen zij er altijd scheef meê uit Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Tjalleberd A. J. H. W. Brandt te Zierikzeete Wilnis F. Kijftenbelt te Hoevelaken. Aangenomen naar Linschoten door dhr. P. Snoep cand. Bedankt voor Aagtekerke en Kattendijke door B. v. Eijselstein, cand. voor Hen drik Ido Ambacht dr. J. W. GobiusduSart te Nieuw- en St. Joosland. Overleden P. J. Rienstra oud 58 jaar Sinds 1857 hulpprediker te Dordt, en siDds 1858 pred. te Veere. Chr. Ger. Kerk. Drietal te Camperland Ph. J. Wessels te Zierikzee, C. Steketee te Veere en B. Veen- stra te Vlissingen. Bevorderd tot arts J. Hocke Hooge- boom, geb. te Zonnemaire. Voor de betrekking van onderwijzeres aan school D. te Middelburg (vacature mej. Buijze is door burg. en weth. de volgende voordracht opgemaakt: 1 mej. C. II. Tig- gelaar te Terneuzen. 2 mej. J. H. Adriani te Uithuizen en 3 mej. W. F. van Loenen aldaar. Die voor school F (vacature mej. A. Haubrich) bestaat uit de dames 1 S. C. van Emden te Arnhem, 2 A. van der Steen te Renkum en 3 M. A. Zegers te St. Laurens. M. C. Aan 's rijks universiteit te Utrecht promoveerde tot doctor in de rechtsweten schap, met proefschritAfpersing en afdrei ging, de heer J. J. Clotterbooke Patijn van Kloetinge, geboren te Zeist. Axel, 9 Jnni. Zondag 17 Juni a. s. zal in de Chr. Ger. Kerken te Terneuzen, Axel en Zaamslag het 50 jarig bestaan der kerken godsdienstig herdacht wjrden. 's Heer Arendskerke, Gisteren herdacht onze geachte predikant Ds. C. Giltaij P.A.z. zijn veertig-jarige loopbaan als Evangelie dienaar met eene rede naar 1 Petrus 1 vers 24 en 25. Eene talrijke schare waaronder ook van elders woonde de plechtigheid bij. Na het einde zijner rede werd hem door de gemeente Psalm 134 vers 3 toegezongen. Krulnfugen. In de Zaterdag gehouden vergadering van de afdeeling Ivrabbendijke der onderwijzersvereeniging Zuid-Beveland werd met algemeene stemmen op een na tot Secretaris herbenoemd dhr. I. Lijbaart hoofd der school te Krabbmdijke. De heer Z. Bouwens hoofd der school »e lerseke hield eene lezing over het handhaven der orde in de school. Vooral de meening dat het kind steeds tot werken geneigd is, lokte eene warme discussie uit. Door de leden van het Ned- onderwij zersgenootschap werd met algemeene stem men tot lid van het hoofdbestuur gekozen dhr. Leopold. Rreskens. Zondagmiddag nam onze leeraar ds. B. Mantz, zegenend afscheid van onze gemeente, met een rede naar aanleiding van Hebr. 138. Het kerkgebouw was stamp vol. Den scheidenden leeraar werd Ps. 134 3 toegezongen. Goes. De directie der sociëteit V. O. V. zal op Dinsdag 19 Juni des middags 4 uur een luchtballon doen opgaan. De luchtreizigers F. Lhoste en Wolff hebben daartoe onder handeld. Vrijdagavond kwam te Zoutelande een vrachtwagen met koopmansgoederen beladen. Overmatige lading noopte den voerman aldaar een tweede paard te huren, daar de lading (men zegt van meer dan 300 kilo) voor een enkel paard te zwaar bleek. Niet ver buiten het dorp reed de wagen buiten den steenweg er. zakte een der achterwie len tot bijna de helft weg, terwijl van het andere alle spaken blaken. De voerman moest alles achterlaten om hulp uit Middel burg te halen, daar men naar zijn oordeel te duur was orn van Zoutelande dat vrachtje verder te vervoeren. M. C. De officier van justitie te Zierikzee maakt bekend, dat een persoon, zich noe mende Jan Wissink, tuinman, wonende te Haarlem, doch aldaar niet bekend, in Mei jl. op Schouwen verschillende personen heeft bedrogen, door met het aanwenden van listige kunstgrepen landbouwzaden voor bloemzaden te verkoopen. Zijn signalement is: leeftijd tusschen 40 en 50 jaar, freed in de schouders, hoofd groot, aangezicht vol en zonder baard, oogen groot en blauw, beenen krom, gekleed met zwart stoffen jas, blau wlakensche pet, met glimmende staande klep, en bij zich dragende een zwartglim mend handkoffertje en een catalogus, waarop staat «Groenewege.» De officier van justitie voormeld verzoekt opsporing en bericht. Hauswtert. Vrijdag vertrok uit deze plaats een huisgezin bestaande uit 7 personen naar Amerika. Gezeten op een wagen versierd met groen en vlaggen reed het hoofd des gezins voor het vertrek, tot afscheid van zijne medeburgers de verschillende straten van Hansweert door. Goes. Wij bezochten heden het tentoon stellingsterrein; en vonden daar alle® ge reed voor de komende tentoonstelling. De palen voor het vee zijn geslagen, de loodsen opgericht; enz. alles voorspelt eene aange name bedrijvigheid. Goes. Viijdagavond is bij eene bewoonster in de Langevorststraat alhier een petroleum- hanglamp op de tafei gevalb n. De gordij nen geraakten bijna in branddoch aan gebrachte hnlp voorkwam grootere on heilen. (Per tel.) Krabbendijke. Heden namiddag werd door den heer Burgemeester de eerste steen van het gemeentehnis gelegd. Schipper I. Beekman komende met eene lading tarwe van 50 last uit Antwer pen en bestemd voor de firma Wed. J. H. C. Kakebeeke te Goes heeft gister morgen aan de Hompel bij de witte ton, noordelijk aar. het Goesche Sas gelegen, met zijn schip («De twee zustersneen lek gevaren De schipper heeft het nog kunnen sturen tot aan de buitenhaven van het Sas, alwaar het schip in een kort tijdsverloop zonk. Doch vooraf had men met een drietal schepen het een en ander en nog wat graan gered; natuurlijk ook de opvarenden. Schip en lading zijn verzekerd Een echtpaar te Haarlem, in den zomer van verleden jaar aldaar gehuwd, verkeerde reeds eenige maanden later in zoodanigen armoedigen toestand, dat man en vrouw bijna eiken nacht van politiewege onder dak moesten worden gebracht. Zij bezaten om zco te zeggen have noch goed rrieer, en hun uitzicht is nu, dat zij, van landlooperij beticht, binnenkort naar eene rijks-werkinrichting zullen worden overge bracht. Tegen den soldaat R., van het kolo niaal werfdepot, is eene vervolging ingesteld, omdat hij zich in den loop van de maand Mei jl., door zich uit te geven voor baron Van H. uit Leiden, gelden en goederen deed afgeven en logies wist te verkrijgen, In de duinen van Terschelling vliegen en nestelen thans een zeer groot aantal steppenhoenders. De dieren zijn zeer vlug van bewegingzij hebben de grootte onzer grootste duivensoort, zijn veelal grijs van boven en van onderen zwart, terwijl de eieren wat grooter zijn dan die der duiven en bont gevlekt. Vele eierenzoekers zijn voornemens het broeien niet te verstoren, om zoodoende de teelt van dit jaar voor een volgend jaar te lokken. Eenige dagen geleden werden in de grondverf staande huizen op het Oranjeplein te 's Hage met zwarte verf besmeerd. Die huizen kwamen Vrijdagavond geheel in de verf, doch omstreeks 10 uur bleken dezelfde schendende handen weder hun baldadig bedrijf te hebben volvoerd; thans was de verf met teer bedekt. Mogelijk is hier wraak in het spel, want een der huizen van het geheele blok, dien eigenaar toebehoo- rende, bleef gespaard. Te Tilburg deed zich dezer dagen het volgende zeldzame geval van diereninstinct voor Bij den heer H. had eene kat op den hooizolder jongen geworpen. Eenige dagen later vernamen de bewoners een geweldig rumoer op den zolder, en toen een onder zoek naar de oorzaak werd ingesteld, zag men, dat de poes woedend hare jongen verdedigde tegen de aarvallen van eenen grooten vreemden kater. De poes sloeg de aanvallen zoo geweldig af, dat de kater telkens genoodzaakt was te vluchten, waar van de kat gebruik maakte om achter eenvolgens hare jongen onder het hooi te verbergen. Toen dit geschied was, ging zij zelve tot den aanval over, met het gevolg dat de kater, toen hij door het zolderluik naar beneden vluchtte, door de moedige kat werd besprongen en doodgebeten. Donderdag was een 32 jar-'ge land bouwersknecht uit Oppeven gemeente Oirs- beek (L.) op de voeikar gezeten, toen het begon teregenen. Terwijl hij zijn parapluie opstak, schrikte het voor de kar gespan nen paard en sloeg op hol. De man viel van de kar. geraakte onder het wiel en werd zoodanig gekneusd, dat hij twee uren later een lijk was. De weduwe van den horlogemaker Naundorff te Delft, die op zijn grafsteen vermeld staat als hertog van Normandië zoon van koning Lodewijk XVI, is Vrijdag op 85 jarigen leeftijd te Teteringen overleden De oud-marketenster van Waterloo Elske van Aggelen, te Wageningen, vierde dezer dagen haar 94 sten verjaardag. Onder Horst is een 4 jarig kind in een kuil onder het zand bedolven geraakt, en gestikt. Op den Kadijk te Amsterdam werden twee kinderen door een vrachtwa gen overreden. De eene, die het wiel over het hoofd kreeg, overleed kort daarop. Vier Duitschekwartjesvinders zijn te Amster dam opgepakt en worden over de grenzen gebracht. Door dr. E. Barger, van Amsterdam is «Sarepta», het nieuwe gebouw bij Haar lem der «Christelijke Vereeniging voor de Verpleging van lijders aan vallende ziekten», plechtig ingewijd. Als sprekers traden nog op de heer Looman, van Amsterdam an de directeur der stichting «Sarepta» en «Behes- da», de heer Creutzberg. Het gebouw bestaat uit veertien ruime, eenvoudige, doch doelmatig ingerichte vertrekken. Te Gouda is een man, werkzaam op een bleekeiij, door een toeval overvallenen in een ketel met kokend water gevallen. De ongelukkige werd in zeer einstigen toestand naar het ziekenhuis gebracht. In de «Heilssoldaat» lezen wij: »Be\- «lerok, van Socialist tot Heilssoldaat!» Wat de couranten al lang geleden mededeelden, ofschoon toen te onrechte, is eindelijk waar geworden. Zondag en Maandag was hij in ons midden in Amsterdam om den Heer te loven en te danken voor zijne redding. Nog pas kort geleden had hij, zooals hij zelf verhaalde, met het Leger des Reils gespot. Doch |thans had hij na jaren lang op verschillende weger, naar geluk gezocht te hebben en dat niet kunnende vinden, zich zelf aan Jezus gegeven. Nu is zijn getuige nis dat hij waarlijk geluk en vrede heeft gevonden in het bloed des Lams. »God zegene hem. En onze bede is even als de zijne: De Heer gebruike hem nog tot terugbrenging van velen die door hem vroeger op den dwaalweg zijn gebracht.» Het hof te Luik heeft in hooger beroep zekeren Laurent Wolfs, die er zijn werk van maakte, aan hen, die zich voor den dienst in Nederl.-Indië wilden aanmelden, valsche papieren te verschaffen, veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf en verlies van burgerschapsrechten gedurende vijf jaien. Zijn medehelper van Wensen, ge boren te Leiden, kwam met twee maanden gevangenis viy. Opnieuw zijn vijf a zeshonderd joden uit Odessa verdreven, en vele anderen zullen moeten volgen. Voor het meererideel be- hooren zij tot de arme kiassen, en de ellende, die door deze ongelukkigen op hun weg naar de grenzen wordt uitgestaan, is bijzon der groot, daar de hitte op dit oogenblik schier ondragelijk is. OntzettendEen jonge Braziliaan, Her- ques, at te Monaco met zijn broeder en schoonzuster; na zijn beide gasten te hebben gedood, schoot hij zichzelf dood. Hij had vroeger twist gehad met zijn broeder over geldzaken, maar zich gehouden alsof hij met hem op den besten voet stond. Bij een spoorwegongeluk te Tampico (Mexico) zijn 18 personen gedood,41 gewond. Ook op Hawa'i (Sandwich-eilariden) is nu een wet tegen de Chineezen ingevoerd, j volgens welke zij, die de eilanden verlaten, daarop niet terug mogen keeren, dan op verïoon van hun belastingsbiljet, reiskaartje, pas en een portret. Bovendien moeten zij bewijzen, dat zij geen landlooper, misdadiger bedelaar of opiumschuiver zijn, of vermoe delijk binnenkort op 's Rijks kosten moeien verzorgd worden. Met het oog op liet tot tweemalen toe zoek raken van het bekende Posenei vrouwenadres aan de Buitsche Keizerin- heeft H. M. gelast, dat haar brieven niet meer aan het bureau van den hofmaarschui bezorgd, maar door de postboden reen streeks in haar apartementen gebracn moeten worden. Deze mededeeling hee nogal opzien verwekt. Door de marechaussee te Sittard '3 naar Maastricht overgebracht zekere J- die aan twee kinderen, welke met een kop pel runderen uit een< huiswaarts keerden, een dig maakte en er zich Maastricht mede verwi wachter van de zaak oi na en achterhaalde hem den eigenaar terug bezo handen der politie. Uit Eibergen wor De verhoogde graanrec hebben hier langs deze smokkelhandel in het dezelfde wijze als het dragen in sommige Gro met gedistileerd. Het in hoeveelheden graan is ir verbonden, dat de VI tegenwoordig hunne in rogge en meel bij eenen neerzetten, van waar lat kinderen zakjes met dri< haald en vrij binnengebi Bij sommige goedharti Hollandsche grens staan tien Pruisen, zakken worden afgehaald. Beha goed te bergen, moetei nog zorgen, dat de ki verkeerden zak scheppen meenemen dan de geoor anders de ambtenaren Iedere gang spaart n< recht uit, zoodat te be niet veel koren by het wordt. In den trein van Batley kregen een man de man mishandelde zijl toen uit het raam. Me teloos op den weg, de de coupé. De man w< een hospitaal, de vrou voort. Twee dames te al hare stadgenooteft, dii als reisbelasting minstens welk geld bestemd naaisters, die ziek zijn aan ontspanning, voor buiten of naar eene bai Ten vorigen jare bra- reisbelasting zooveel op naaisters voor dat geld zondheid konden op baden te gebruiken. In Zuid-Beieren hevige storm- en hagelI aan den oogst toegebra De Fransche ma op 79 jarigen leeftijd g in 1867 divisie-generaal den oorlog in Italië chef d werd hij Min. van Ooi- at toen Oilivier Minister in 1870 weer minister, mi Bij de oorlogsverklaring hij ee berucht ge- Wy zyn zoo volkon moest de oorlog twee j knoop zouden behoeven In den oorlog hield hij hij krijgsgevangene. Na hij zich voor een poos genissen tegen Bazaine verpletterend. Sedert ee stil. Nu hij dood is h< slechts twee Maarschalk Mac Mahon. LAATSTE BE l'er telegraaf. Opge van waarborg en belast zilveren werken te Mid het kantoor dier zelfde daalingedeeld onder d vincie Zeelandeervol vanger van den waarbo burg de heer Van Visvl controleur dier middelei heer Popta, thans te Mi tot essaieur te Roosend dijk thans te Middelbur Mijnheer de Rco Misschien is het niet in onze dagen zoovee gesproken wordt, dat gereformeerden in den dit statuut onder de at hebbenden te brengen. REGLEM Op de lnrichtinn der Christelijke Geref Nederlo Art. De Christelyke Geri Nederland erkent vollw

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2