)st-lndië, VEL!! •arasols, In-tas-' 7 ilden. CHRIST ELIJK- NIEUW SBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND. Schelde. L no 6 7. 1888. No. 106. Zaterdag 9 Juni. Tweede Jaargang. en En-tous-cas, lden. OEN. OEN. it leggen van Biezen- latten en q-Vlechtmatten, 's Pillen en Zalf. VERSCHIJNT F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES De Zending en Indië. Buitenland. N (Prijscourant gratis.) i van eene militaire lof kunnen voor den -1 n d i premie 3 van zijn korps, meesters geven gratis ikende maakt bij dezen zijn ■■tigers bekend, dat hij is de Lange Vorststraat naar oepoort, in het perceel be door A. KWAAK, waar van den verkoop van j, alsmede het maken en i spoedige en nette bedie- bij dezen bekend dat bij is en verkoop van e voornaamste fabrieken van den alle concurrentie, een druk bezoek vereerd blijf ik inbeveling, GOES. erheid. Onzuiver bloed werking van het eene of veroorzaakt ziekte; zuiver breng de laatste weder in «vijdert zich de ziekte en idheid terug. In het uil- se heelkracht hebben Hol- zich een wereldheroemden en de juistheid van den zij de ziekte verdrijven herstellen, is door een uitslag van ruim der- Een paar pillen voor D ingenomen, wanneer zwaarmoedigheid ons over lever tot krachtdadig0 en een vroolijk Als Pil na het eten, "tsenij zonder wederga. 4iJ l al de lastige opgebkzen- >n onplezierigheid na bet meest vervelende teekenen w id ze i ieid >eden :en. door gaat de ns[ Hen. nspcren lijsvertering zijn. 30 insdag, /rijd. '6' 3 i,30 6,50 0 4,30 0 4,50 u. m. u. m. 12,30 4,— I,— 4,30 Woensd. en 7,30 2,20 7,50 2,40 10,30 II ,r- 6^— 12,30 6,20 12,50 u.m. 6,20 6.50 Zat- 6,30 6,50 4,30 4,50 DE ZEEUW, elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers- 0,025 UITGAVE VAN G. M. Klemkerk, te Goes en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dezer dagen heeft minister Keuchenius aan de verschillende zendingsvereenigingen, aan de christelijke gereformeerde, zoowel als aan het Nederlandsch genootschap van 1797 (een genootschap dat reeds verschei dene moderne zendelingen uitzond,) een schrijven gericht, met verzoek om het werk der zending in de koloniën, waar het Islamisme onder de Heidenen meer veld wir.t, krachtig door te zetten. Sommige menschen, die slecht gelezen hadden, veroordeelden dit schrijven. Zij vonden dat Keuchenius beter gedaan had met te zwijgen over dit toenemend moha- medanisme, want ook de mohamedanen zijn onderdanen der Nederlandsche regee ring en nu koos de Nederlandsche regeering tegen hare eigene onderdanen partij. Die zoo oordeelden hebben evenwel het schrijven van den minister slechts gelezen. Tot de uitgesproken vrees voor partijdig heid bestaat geen grond. De minister toonde zeer juist de grens te weten, waar de ambtelijke bevoegdheid eenei' Nederlandsche rogeering ophoudt. De minister sprak duidelijk van «tegen- gang van den toenemenden invloed van den Islam oDder de heidenen van den Indischen Archipel.» Nu zijn er altijd menschen, die door personenhaat, of eigenlijk door Christophobie zoo verblind zijn dat zij zelfs het goede in hunnen tegenstander niet willen erken nen. Bij deze menschen heeft de tegen stander altijd ongelijk. Hen rekenen wij er nu eens buiten. Aangenamer is het ons te kunnen wijzen op althans eén eer lijken tegenstander, den liberaal mr. Bergs- ma uit Apeldoorn, die het in dezen voor den antirevolutionairen minister opnam. Hij zegt o. a. in het Handelsblad: „De minister heeft bepaaldelijk het oog op die streken in de buitenbezittingen, waar de Islam nog niet geheel heeft ge zegevierd over het heidendom doch er steeds meer vorderingen maakt, met name de binnenlanden van Sumatra, Borneo en Nieuw-Guinea. „Met goeden uitslag werd althans in de onderafdeelingen Silindong en Toba gear beid door de Barmensche zendelingen; en hunne bekeerlingen bleken bij den aanval van Singer Mabaradjain 1883 goede grenswachters tezijn van ons ge bied, waarom dan ook die zendelingen door ons daar gelaten en beschermd zijn. Ware de Evangelisatie er op hetzelfde tijdstip begonnen als in den Minahassa (Noorden van Celebes), zeker zouden de resultaten even beslist zijn geweest als ln dat landschap, waar nagenoeg de heele be volking tot het christendom is overgegaan, en gelijk u- bekend, niet tot naam-christen- dom alleen." Daarop wijst de liberale schrijver op de voordeelen van het christendom: „Welk voordeel dit indirect voor ons ge zag heeft gegeven, nu de Menadoneezen officieel Amboneezen genoemd het beste aandeel leveren van de lnlandsche soldaten voor het Indische leger, behoef ik u niet te vermelden. Ook in de gouvernements- knngen wordt het nu zeer betreurd, dat men indertijd aan het zendelinggenootschap dat in de Minahassa arbeidt, de vergun ning heeft geweigerd, eenige zéndelingen te doen overgaan naar het aangrenzende landschap Bolaang Mongondou. toen nog heidensch, thans reeds geheel voor den Islam gewonnen." Na gewezen te hebben op de scholen der zendelingen, die de beste inlandsche scholen zijn, gaat Schr. voort „De teleurstellingen by het inlandsch on derwijs ondervonden daarmee vergeleken, \geven recht tot de vraag, of het wel m o g e 1 ij k zal zijn, de volkeren van den archipel te brengen tot wezenlijke bescha ving, als nieteerst door hunne bekeering tot het Christendom de grondslag daarvoor is gelegd." Iets verder lezen wij „De aanschrijving nu is geen uitdaging geen der Mohamedaansche drijvers zal haar daarvoor houden." En ter overtuiging van hen, die de dwaas heid nog niet inzien van een overbrenging der Nederlandsche liberale Schoolwet-neu- traliteit naar Indië, zegt hij nog 't volgende „De Mahomedaan begrijpt niets van onze neutraliteit, van een godsdienstloozen Staat. Hy ziet in zijne overherschers de vertegen woordigers eener natie die het christendom als haren.godsdienst belijdt. Als w(j hem dwongen christen te worden, zou hy dat beter kunnen verklaren, dan wanneer wij, zooals gewoonlijk, kleurloos en onverschillig zijn op dat punt. Hij ziet dat voor zwakheid aan. Wij toonen hooger te staan dan hij, door hem geheele vrijheid van godsdienst te verleenen, maar niet door een angstvallige, en nog veel minder door eene verzoenende politiek te drijven tegen over den Islam (de predikers van Mahomed). Heeft eens de wederoprichting van de mos kee te Kotta Radja (hoofdstad van Atjin) ons iets gebaat? De islamiet bukt, maar hij buigt nooit. Ten slotte biedt deze liberaal aan mi mister Keuchenius bij den uitgesproken lof ook zijn onverdeelden steun. Hij eindigt „Daarom verheug ik my dat deze Minister durft te spreken als vertegenwóordiger eener christelijke natie, ook ten aanhoore van de Mahomedanen, en ik schaar mij gerust aan zijne zijde, echter or.der deze voorwaarde, dat hy nimmer zoo ver ga om den over gang van Inlanders tot het christendom offiiciëel te begunstigen. Het moet geen eer of voordeel aanbrengen den Christennaam te belijden. Dat is een groot kwaad in het Westen, b. v. in Nederland; maar nog groo- ter in het Oosten, b. v. in Indie het zou den arbeid van de zendelingen oogenschijnlijk bevorderen; maar in den grond bederven." Zoo is het. Het Kunstje. Wat wij eergisteren nog niet wisten, is ons thans ter ooren gekomen. Door de inrichting van het leerplan op de scholen te Wymbritseradeel voor kinderen van 6 tot 12 jaar (niet-voldoende redenen uitge zonderd) heeft de gemeenteraad aldaar f5000 jaarlijks bespaard. Voorwaar een kunstje, aller navolging waardig. Naar de Daily News uit Konstantinopel verneemt, slaat Rusland in zijne jongste nota tegen de Porte eenen dreigenden toon aan. In de nota wordt der Porte herinnerd, dat zij nog 900,000 Turksche ponden aan Rusland of aan Russische onderdanen schul dig is, en dat de vroegere Russische nola's onbeantwoord zijn gebleven. Mocht dit laatste weder gebeuren, zegt de nota, dan zou de Russische regeering uit zelfrechtvaardiging zich genoopt kunnen zien, den volledigeu tekst der nota openbaar te maken en te vens ernstigere maatregelen te nemen, om de betaling te verkrijgen van hetgeen Tur kije van de oorlogschatting nog niet vol daan heeft. In Turksche kringen gelooft men, dat Rusland Erzeroum wil bezetten, als onder pand. De hertog van Aoste, gewezen koning van Spanje (van 1870 tot 1873), en weduw naar sedert 1876, is, naar men zegt, ver loofd met princes Marie, dochter van prins Jeróme Napoleon en prinses Clotilde, zuster van den hertog van Aoste. De prins telt 43 en de prinses 21 jaren. BRUSSEL, 7 Juni. Heden namiddag te 2 uur heeft de officieele opening der ten toonstelling door den Koning plaats gehad, in tegenwoordigheid van de koninklijke familie, het diplomatieke korps, de ministers, senaatsleden, burgerlijke en militaire auto riteiten, en ongeveer 3000 genoodigden. De koninklijke familie werd bij hare aan komst met geestdrift toegejuicht. In de rede, die luide werd toegejuicht, zeide koning Leopold o. a. «Vele vreemde volkeren nemen aan de tentoonstelling deel, en ik dank hen voor die sympathie. België heeft zich op oecono- misch terrein tot den rang verheven eener groote mogendheid, maar aan de grenzen verheffen zich weder overal de slaghoomen der douane. Het oogenblik is aangebroken voor onze kapitalen om plaatsing te zoeken aan verre kusten; gaan wij niet steeds vooruit, dan is dit ieitelijk achteruitgang. Met vertrouwen wijs ik het Belgisehe volk dien weg, welke zonder buitengewone in spanning te eischen, het vaderland in de 20e eeuw zal bengen op een hoogte, welke het werk van 1830 waardiglijk bekroont.» 8 Juni '88. Men schrijft uit Ierseke aan N. R. C. De oestercampagne kan thans beschouwd worden als afgelcopen te zijn, slechts enkele vaten worden nog naar Engeland verzonden, maar dit is van geen beteekenis meer. De werkzaamheden voor de volgende campagne zijn in vollen gang, zooals het schoonmaken der bezaaide gronden, hetgeen dit voorjaar zeer tijdroovend is. want de banken zijn bijzonder vuil geworden en de groei der oesters is aangevangen, dit jaar wat vroeger dan andere jaren, en zulks niettegenstaande het gure en ongunstige voorjaarsweder; dus de gronden moeten zoo spoedig mogelijk zuiver gelegd worden. Met het afsteken der broedoesters van de pannen is men nagenoeg gereed, terwijl het kalken der pannen ook goed vooruitgaat. Over het algemeen zal het nu afgeloopen seizoen bij de oesterkweekers slechts zeer matige voldoening ach te; laten; het product was niet zeer best, de oesters over het algemeen slecht gevischt en niet zwaar van stuk, de prijzen laag deels tengevolge van de minder goede qualiteit der oesters en deels tengevolge van de onbesuisde en door niets gerechtvaardigde concurrentie. Het had er veel van of de oesterkweekers het er op toegelegd hadden om in de kaart te spelen van de oesterkooperszonder vol doende gronden bood men tot steeds dalende prijzen aan, en het grootste kwaad was, dat men kle:ne oestersoorten, nog geheel onvolwassen, bij millioenen aan de markt bracht. Door dit laatste wordt onbereken baar kwaad gesticht; de oesterkweekers verdedigen het, door geldnood aan te voeren, maar toch is het eene wijze van geld maken, die noodlottig moet worden voor hen die het in practijk brengen. Men be rekent dat minstens 15 millioen kleine oesters verzonden zijn, en dat niet alleen 2e maar ook 3e soorten, natuurlijk tegen bespottelijk lage prijzen; de eenige goede zijde hiervan is, dat al wat weg is het volgende seizoen buiten de concurrentie is gesteld en de beschikbare hoeveelheid oesters tot een veel kleiner cijfer zal terugbrengen. Ook op sommige plaatsen van de Ierseker oesterbank en voornamelijk op het noordelijk en noordoostelijk gedeelte heeft de vorst nogal veel kwaad gedaanhet zuidelijk en zuidwestelijk deel der banken kwam daar vrij goed af. Met hoeveel vreemde en onverklaarbare verschijnselen men bij de oesterkweekerij te doen heeft, kan blijken uit het feit, dat niettegenstaande de winter vrij streng was, de vorst tot zeer laat aanhield, het voorjaar bijzonder guur was met scherpe winden, zoodat algemeen een zeer lafe groei verwacht werd, in de laatste jaren deze groei op dit tijdstip nog nooit zóó sterk was doorgezet als thanshet zeewater is vrjj hoog van temperatuur pn men kan dan ook een vroegen broedval verwachten. Als de nAtuur nu dit jaar wat wil me dewerken, dan is het te hopen dat de kweekers al het mogelijke zullen doen, om de oesters zoo goed als maar kan te laten doorgroeien; niets mag verzuimd worden om weer dezelfde qualiteit van oesters te verkrijgen als voorheen. De Minister van binnenlandsche zaken heeft goedgevonden met wijziging der be schikking van zijnen ambtsvoorganger van 41 Februari jl. no. 740, afdeeling binnen- landsch bestuur, voor zoover daarbij de gemeente Kruiningen is aangewezen als onderkiesdistrict van het hoofdkiesdistrict Hontenisse, voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal, die gemeente te splitsen in de volgende onderkiesdistricten van dat hoofdkiesdistrict 4 ste onderkiesdistrict Kruiningen. Het dorp Kruiningen met zijne omgeving (wij ken A en B)2de onderkiesdistrict Krui ningen. Het onderdeel Hansweert met zijne omgeving (wijk C). Men schrijft ons uit Kolijnsplaat De heer C. J. Huvers is tot lid van den Raad gekozen. Na fel bestreden te zijn is de overwinning nu te schooner. De strijd droeg echter een onverkwikkelijk karakter en niet het minst werd daaraan door on derwijzers en andere gemeenteambtenaren deel genomen. Eén onderwijzer was boven mate ijverig in het aanprijzen van den liberalen candidaat. Men verwacht dat de heer Huvers in den raad zijn invloed wel zal aanwenden om te bewerken dat deze onderwijzer voortaan tevens wat minder verkiezingsagent zal zijn! Een vorige maal hadden de hh. Huvers en Haringman ieder 61 stemmen. Thans stond het Huvers 69 en Haringman 67. In de vergadering van den gemeente raad te Goes op heden Vrijdag, waren de hh. Joncquière en De Jonge met kennis geving afwezig.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 1