Landbouw enz. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Burgerlijke Sfand. Markberichten. Overzicht van Verkoopingen. jarig bestaan op feestelijke wijze herdacht "word. Op een uitnoodiging van het schoolbestuur hadden de dames C. O s s e w aar de en C V Hennequinte dien einde by de vrienden der school giften ingezameld, die met eene bijdrage uit de Schoolkas voldoende bleken om de onkosten te dekken. De feestviering werd begonnen met eene openbare les in de versierde school, waartoe de leden van het Bestuur, de ouders der leerlingen en andere belangstellenden waren uitgenoodigd. Voor den aanvang der les wees de Hoofdon derwijzer dhr. C. Hondius in een korte toe spraak aan dat er wel waarlijk reden was om feest te vieren. Tien jaar geleden toch werd de school geopend met 25 leerlingen, wier namen in herinnering gebracht; werden en thans is het getal tot 93 opgeklommen toen werd de school begonnen in een be krompen lokaal (de vroegere Chr; Ger. Kerk) thans mag zij zich verheugen in het bezit van een ruime localiteit met drie afdeelingen geheel naar de eischen des tijds ingericht. Ja waarlijk er was reden tot blijdschap, maar bovenal tot dank aan God, aan Wien men dan ook alle eer wilde geven, getuige het „Soli, Deo Gloria" op eender schilden uitge drukt. Immers, waar zoovele Chr. Scholen altijd met tekorten hebben te worstelen, heeft deze in de 10 verloopen jaren hare rekening nooit met een slecht saldo gesloten. Nog bracht de Hoofdonderwijzer den naam van wijlen den heer J. Sanders in herinne ring, die zulk een werkzaam aandeel gehad heeft in de oprichting en haar als Pen ningmeester zoolang diende. Na het zingen van Psalm 103:1 en gebed begon thans de les, loopende over Bijb. geschiedenis, lezen, Ned. taal, aardrijkskunde, Vad. Geschiedenis enz. Ten 10'/2 ure werd deze met de laagste klas voortgezet onder leiding van den heer P. J. Leenhouts. Daarna nam de voorzitter van het bestuur, ds. J. Ossewaarde het woord om het school bestuur, de onderwijzers, de ouders en de kinderen geluk te wenschen met dit feest ZEerw. wees op den grooten zegen in deze school geschonken, herinnerde aan de ver plichting van Christenouders om hunne kinderen christelijk onderwijs te verschaffen en dankte de contribuanten voor hunnen ijver en de trouw, waarmede zij deze inrich ting gesteund hadden. Voorts schetste ZEerw. den bloei, waarvan deze school getuigtvoor 10 jaar 25 kinderen nu 93; toen 1 lokaal nu 3toen 1 onderwijzer, nu 2, voorzeker er was reden tot feestvieren. Ook de heer J. H. H e n n e q u i n, burgemeester dezer gemeente betuigde zijne tevredenheid met het gehoorde en zijne ingenomenheid met dit feest, terwijl ZEdAchtb. de beste wen schen uitte, en zich een beslist voorstander verklaarde van het chr. onderwijs. Met de beste wenschen voor de toekomst werd deze openbare les met dankzegging aan God gesloten. Voor de kinderen begon het eigen lijke feest eerst ten 2 ure, toen zij, onder ge leide van de onderwijzers, de leden van het bestuur en eenige dames met vlaggen en schilden in optocht naar „Kruisdyk" trok ken, de buitenplaats van den heer J. F. Hennequin, voor dat doel welwillend beschikbaar gesteld. Na eene wandeiing van een half uur, onder het zingen van liederen aan de plaats der bestemming gekomen, vlijde men zich op het gras neder, waarna ververschingen in overvloed werden uitgereikt Met de jongens werd een wed strijd gehouden in het loopen op verschil lende manieren, terwijl de meisjes zich op de grasperken vermaakten met touwtje springen en andere spelen. De uren vlogen voorbij. Het was een vroolijk gezicht de kinderen, zoo ongedwongen te zien spelen dit begreep ook de Heer A. Zonnevijle, die van de gelegenheid gebruik maakte om deze spelende en etende groepen te photo- grafeeren. Voor het einde der feestviering werd nog eene tombola zonder nieten gehouden, terwijl eindelijk aan allen nog een sinaasappel werd uitgereikt. Ten acht ure eindigde dit feest, toen de kinderen opgetogen van blijdschap met rij tuigen door de heeren J. S t e r n en Is. Sanders daartoe verschaft, huiswaarts gebracht werden. „Soli Deo Gloria!" Middelburg. De heer L. de Man hoofd der school voor on- en minvermogenden in de Langedelft alhier, heeft naar wij ver nemen tegen 1 October a s. eervol ontslag uit die betrekking gevraagd. Ierseke. Dinsdagavond had het Bestuur met de leden der chr. school eene verga dering, welke ten doel had, den financieelen toestand dier inrichting te bespreken, welke toestand bleek van zoo treurigen aard te zijn, dat er staande de vergadering de keuze rnoest gedaan worden ot de inkomsten zoeken te vermeerderen ot dien arbeid te staken. Het laatste werd met weemoed vernomen en om dat te voorkomen, beloofde ieder te doen wat in zijn vermogen was tot instand houding der school; besloten werd het school geld met 5 ct. per week per kind te yerhoogen, Goes. De afdeeling Heinkenszand der Zeeuwsche Jandbouivrnaatschappij hield gisteren morgen in de «Prins van Oranje» eene buitengewone vergadering, die door den heer E. van den Bosch werd gepresi deerd en door 64 leden bijgewoond. In de eerste plaats werd mededeeling gedaan van de samenstelling van onder- scleidene com missiën als de feestcommissie, die voor den rijtoer, het diner en de ont vangst der inzendingen. Verder werd door den voorzitter mede gedeeld, dat door den heer Commissaris des Koning» nog aan het hoofdbestuur is gemeld, dat Z.Ex. voor de tentoonstelling te Goes de som van 125 wenschte beschikbaar te stellen, en ook het voornemen heeft de algeo eene vergadering bij te wonen. Daar dit bericht te laat ontvangen is om in het programma bij de andere bijdragen te worden opgenomen, wenscht het bestuur die bijdrage te converteeren in 2 verguld zilveren medailles, en die niet uit te loven in de plaats van andere reeds vastgestelde prijzen, maar als blijk van erkentelijkheid tegenover den scheaker, die als bijzondere onderscheiding toe te voegen aan twee reeds uitgeloofde eerste prijzen en alzoo te bepalen Voor hengsten minstens 3 jaar oud als eerste prijs 150 en eene verguld zilveren medaille, uitgeloofd door den heer Commissaris des Konings in Zeeland. Voor melkkoeien de schoonste en beste 3 melkkoeien van éénen eigenaar, eerste prijs f20, benevens eene verguld zilveren medaille, uitgeloofd dooi den heer Commissaris des Konings in Zeeland. De aanmeldingen bedragen reeds ruim 100 stuks en zullen nog aanzienlijk ver meerderd worden o. a. door de collectieve inzending van den heer G. J. van den Bosch te Wilhelminadorp, buiten mededinging enz., terwijl ook uit Schouwen nog inzendingen zjjn toegezegd. Bij de reeds door het hoofdbestuur be noemde keurmeesters-veeartsen de heeren Mazure Sr. te Middelburg en Kegelaar te Hontenisse zijn door de inzenders nog aan gewezen Voor Paarden de hh. A. van der Have Oosterland en Voorbeijtel te Ritthem. voor Rundvee, B. G. van der Have Ouwer- kerk en A. Wagenmaker Tholen. Voor Werktuigen Job van der Have Nieuwerkerk, P. de Keyzer Cortgene en J. W. Wagtho Tholen. Rilland Bath. Daar er door de land bouwers dikwijls geklaagd wordt over het groote nadeel, dat de musschen in veld en tuin te weeg brengen, besloot de land- bouwvereeniging «Reigersberg» een paar jaar geleden, om voor iedere musch, die by den Secretaris dier vereeniging bezorgd wordt, 1 cent te betalen, dit jaar beslont men, om ook de eieren aan te nemen, en die met '/a cent per stuk te betalen. Dat van dit aanbod nog al gebruik gemaakt wordt, bljjkt uit het feit dat er gedurende de maand Mei bijna 1600 jonge musschen en eieren aangebracht zijn. In Zuid-Beveland is de aanslag peren, pruimen en kersen zoo veelvuldig, dat, wanneer geen wind of andere omstandig heden een groot deel doen mislukken, de vruchtzettiug buitengewoon groot zal wezen. De arrondissements-rechtbank te Assen deed gisteren uitspraak in zake de arbeiders, die zich in de tweede helft van April, bij gelegenheid van de werkstakingen in de veenstreken onder de gemeente Emmen, aan ongeregeldheden hadden schuldig ge maakt. Wegens het mishandelen van een ver vener en het inwerpen van glasruiten zijn drie arbeiders veroordeeld tot een gevange nisstraf van 12, 11 en 9 maanden; wegens het mishandelen van een vervenerèèn arbeider tot een gevangenisstraf van 7 maanden; wegens het inwerpeu van glas ruiten: drie arbeiders tot eene gevangenisstraf van drie maanden en twee arbeiders tot eene gevangenisstraf van twee maanden|; wegens diefstal van karaffen sterken drank; èèn arbeider tot eene gevangenisstraf van 3 maanden en èèn tot eene gevangenisstraf van 2 maanden, wegens het binnendringen in de woning van een vervener tegen diens wilzes arbeiders tot eene gevangenisstraf van 4 weken; wegens het beleedigen van militairenèèn aabeider tot eene gevange nisstraf van 1 maand. Goes. Gisteren heeft, zekere P. alhier, in drift ontstoken, dewjjl hij meende dat zijne kinderen door de kinderen van zekeren K. verongelijkt werden, een dezer iaatsten, een meisje een hevigen vuistslag op het hootd toegebracht. Dit veroorzaakte nog al eenige opschudding. De politie kwam en maakte proces verbaal op. Op uitdrukkelijk verlangen van wijlen den heer Andr. Steketee, onlangs te Goes overleden, zijn de volgende belangrijke gif ten geschonkeD, te weten: Aan de Ned Her- vorme kerk f5000, aan de diaconie idem f 5000, aan het orgelfonds idem flOOC, aan de Zondagschool Maranatha f500, de Christelijke school f500, aan het gasthuis f 500, aan de jongelingsvereeniging: Ken den Heeie f500, Allen te Goes, Aan de Zon dagschool te 's-Heer Hendrikskinderen f 500, aan de weesinrichting te Neerbosch f1500, aan de Marthastichting te Alfen aan den Rijn f500, aan Ds Van Dijk te Doetinchem f500, aan de Heldringsgestichten te Zetten 500, aan de Hope Israels te Amsterdam f 500, aan het semniarie Depok te Batavia 1500, aan de Utrechtsche zendingsvereen- ging 12500. Allen vrij van rechten der successie. St. De heer v. d. Klooster zal, zoo moge lijk met 1 Juli, een tweede boot in de vaart brengen tusschen Sluis en Brugge. De M. C. meldt dat de kortste weg tusschen de Belgische badplaatsen en Vlissingen dan over Sluis zal loopen, terwijl die weg tevens de goedkoopste zal zijn. De Belgische sleepboot Valk bracht Zondagnamiddag te Hans weert binnen het Nederlandsche aakschip 'Wisselvallig, schip per A. v. d. Pluijm, beladen met tarwe van Antwerpen naar Pruisen. De mast was overboord gezeild. Vlissingen. De op de Spijkerplaat ge strande vischsloep Veere I, is zonder assis tentie weder vlot gekomen. Maandag avond zette te Rotterdam een voerman die kalk aanbracht aan een werk eene kruik aan den mond, meenende dat daarin water was. De kruik bevatte echter eene vergiftige vloeistof, bestemd om door de loodgieters bij hun werk gebruikt te worden. Het gevolg was, dat de man na een vreeselijk lijden deB nachts isoverleden. Men meldt uit Stoenwijk aan de Zw- Ct.: Vrij algemeen is het werk in de veenderijen hervat, tegen soms in vorm verschillend verhoogd loon. De daders van de visschenvergiftiging te Oosterbeek zijn gevonden. Men meldt dat een viertal personen in deze zaak be trokken zjjn, waaronder ook de gemeente veldwachter, die reeds is ontslagen. Niet alleen uit vernielzucht, maar ook om de visch tot eigen gebruik aan te wenden, had men vergiftig voedsel in den vjjver ge worpen. Een paar der daders hadden reeds een zoodje nrede naar huis genomen, een hunner ongeveer 70 stuks. De moeder van het dezer dagen in het Boterstraatje te s Gravenhage te von deling gelegde kind is in eene andere stad door de politie aangehouden. AFLOOP VERKOOPINGEN ENZ. Bij de aanbesteding, tot het vernieuwen van r\jswerken en het maken van steen- strook en krammat, voor het waterschap Poortvliet, zijn ingekomen 8 biljetten. Laagste inschrijver C. D. Bolier te Scherpenisse voor f3647, Het werk is gegund. Goes. Gisterenavond werd alhier op «het Slot Ostende» door not. Mulock Houwer publiek geveild een Woon- en Winkelbuis en Erf, in de Papegaaistraat C. 123, eige naar C. v. Agten. Hoogste bod f1700. Opgehouden. Dinsdag middag werd dror den not, J. De Vos voor den heer H. F. van Ren- terghem publiek verkocht in het hotel Zout- kent: een in de haven iiggend Tjalkschip groot 60 last met roeiboot, ruimen inventaris, zeilen en touwwerk. Verkocht en toege wezen aan P. van de Velde te Terneuzen voor f1100 bijkomende voor eenige aan boord zijnde goederen benevens 125 percent onkosten. Goes, Door het Burgerlijk Armbestuur alhier, is gisteren avond aanbesteed het leveren van de noodige turf en Ruhrkolen tot Mei 1889. Inschrijvers waren voor Ruhrkolen B. den Hond, 51 cent, I Fokke, 50 cent, en I. Remijn 48 cent; alles per Hectoliter. Inschrijvers waren voor korte turfH. Z. Hjjlkema, 50 ct. p. 100, J. B. Zandstra, 47 ct en E. J. Blaauw 435voor lange turf p. ton, H. Z. Hijlkema 30 ct., J. B. Zandstra 29 ct. en E. J. Blaauw 26 ct. Aan de laagste inschrijvers is de levering gegund. Voor New Castle kolen was niet ingeschreven. Van 4 6 Juni 1888. GOES. Geboren: Anna Jacoba d. v. Lieven Nonnekes en Maatje Zuidweg. Carolus Ludovicus z. v. Carolus Ludovicus Fagel en Anna Maria van den Heuvel. Elizabeth Antonetta Cornelia d. v. Bastiaan Samuel Molhoek en Neeltje Jacoba van der Straate. Van 5 en 7 Juni 1888 MIDDELBURG. Getrouwd C. J. Adsi- aanse jm. 33 j. met M. Jongepier wed. 34 j. Bevallen L Polvliet geb. Aerle z. M, P. de With geb. Koeleman d. J. M. Herrebout geb. van Wjjk d. M. E. Pa- pegaaij geb. van Heuven z. Overleden W. J. Zeegers 73 j. wede van P. Gilde C. Kooman 72 jaren wed. van K. 't Hein. KRUIN ING EN, 6 Juni '88. Tarwe f7,25 a 16.75. Rogge f5,55 a f5,W. Gerst 5,00 a f 4.50. Z. Gerst f4.80, a f4,50. Haver f3,00 a f2,50. Erw ten f 7,a f6,40. Boonen 1 af W. Koolzaad f - af Z. Koolzaad t~," a f-,-. OOSTBURG, 6 Juni 1888. Oude Tarwe f af—,—. Nieuwe Tarwe f6,60 a f7,10. Rogge f5,60 a f 0,00. W. Gerst f5,- a f5,40. Z. Gerst f4,75 a f5,20. Haver per 100 kilo f6,50 a f7,00 Erwten f6,— a f6,25. Kookerwten f7,—Boonen f—,— a f Paardenboonen f5,50 a f 5,80. Alles per H. L. uitgezonderd de haver. Boter f0,50 per l/s kilo. Eieren f0,70 per 26. Vrijdag 8 Juni. Vlissingen, 7 uur in de Oude Vriendschap door Not. de Wolffeen huis, Lange Noord straat C 11, en 1 dito Hooikade K 180. Middelburg, 10 uur aan den Schoorsteen vegers Singel door Not. Verhulstgeschaafde en geploegde vuren Delen, platen enz. Maandag 11 Juni. 's Heer Arendskerke, half 11 door Not. De Ronde Brosser aan het Zuid-Craaiertsche veer: houtwaren, als planken, stijlen, brandhout van het schip Jenny. Middelburg, 2 uur door deurwaard. Kouion in de Balans, manufncturen van Emanuel te Tiel. Ierseke, door J. Molhoek aan zijn schuur Damstraat1 zwart ruinpaard 7 jr., 1 dito merriepaard 5 jr., 7 melkkoeien, 3 runderen, 1 kalf, landbouwgereedschappen, meubelen. Inl. dhr. W. Pelle. Donderdag 14 Juni. Goes, half 2 in de „Prins van Oranje" Panden beleend over Jan. tot Maart 1887. Vrydag 15 Juni. Vlissingen, 7 uur in de Oude Vriendschap door Not. de Wolffhuizen en erven, Lange Groenewoud H 1, Lange Noordstraat B 17, Vrouwestraat F 119, Branderijstraat G 107, Brandeiqjstraat G 104, Oude Markt F 43 en Korte Noordstraat E 117. Dinsdag 19 Juni. Goes, 8 uur, in de „Prins van Oranje" voor erven P. Nonnekes door Not. Pilaareen huis, Wijngaardstraat A 82. VlissingeD, in de Oude Vriendschap 7 uur, door Not. De Wolffeen huis en erf, Lange Walstraat H 220. Woensdag 20 Juni. Nisse, 10 uur door Not. Bresser voor erven van Dammeeen herberg met vergunning, schuur en erf, 2350 cA. bewoond door C. de Blaey. Een perceel bouwland in den Zuidzak te Heinkenszand, groot 133,80 Aren. Koudekerke, 10 nur, door Not. Loeff ten huize van C, Roozeeen hofsteedje met huis, schuur euz. aan het Vroon bjj Dishoek. 2o. 50,60 A. bouwland nabij gemeld hofsteedje van wijlen J. de Bree. En om 1 uur meubelen en landbouwgereedschap. Dombnrg. 10 uur, door den burgemeester een vat met 500 L. alcohol. Vrijdag 22 Juni. Wissenkerke, 11 uur, in „de Kroon" door Not. Huvers de windkorenmolen „De Onder neming" met varkenshok, erf, werf, dreef, boomgaard. Dagelijks te bezichtigen. Woensdag 27 Juni. Middelburg, in het gerechtsgebouw voor A. v. d. Visse te Goes tegen Z. Verhage te 's Gravenpoldereen woonhuis en gevolge met het erfpachtsrecht op 540 cA. grond waarop het staat. Zijnde 3,10 Aren tuin. 140 cA. huis en erf en 90 cA. erf. Vrouwepolder. 2 uur, door Not. Slegt in de herberg van Tilroelo. een hofsteedje, nl. woonhuis, schuur en verderen timmer met de daarbij behoorende erf en grond, groot 11,06 A. 2o. een wagenhuis met boomgaard en bouwland to Serooskerke, achter het vorige perceel, 27,68 A. Woensdag 4 Juli. Middelburg, door Not. Takde hofstede behoorende tot de nalatenschap van weduwe Brouwer, 33,0446 H-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 3