- I [r] O m e le IV u la v< t naire zijde had moeten worden gevoteerd. Men versta ons echter wel. Wij juichen elke poging tot opheffing van onzen land bouwenden stand, mits zij langs de van God gestelde lijnen loopt, van harte toe. Im mers zijn landbouw en veeteelt de oudste en meest natuurlijke Dedrijven der menscbheid. Kain landbouwerAbel schaapherder. Ook vorsten hebben zich met die bedrijven ingelaten. Zie 2 Kron. 2610. Toch zij de landbouwer die zijn Bijbel eert, voor zichtig dat hij ook bij de bekroning van zijnen arbeid, bescheiden blijve en Godede eere geve. Alleen op dien weg kunnen ten toonstellingen nuttig zijn. Reeds in de oudheid brachten de landbouwers van het beste dat zij hadden. [Jesaja 28 vs. 24 enz.] Doch ook daarvan was hun Schepper het middelpunt, gelijk vers 26 zegt, dat Die hen leerde. Vele leden der maatschappij voor land bouw, voorzoover zij op Walcheren en Zuid- Beveland wonen, hebben met de oude vreeze God«, die onze stoere vaderen bezielde, nog niet g( broken. Wat ook de tijdgeest annexeere, laat hij op u niet behoeven te rekenen. Het zal ons verheugen wanneer ook van uw vee bekroond wordt. Zij het dan in uw hart, niet als bij Nebucadnezar (Dan 430) die op het door «hem» gebouwde wees, en door zulk een harde vernedering tot de er kentenis zijner afhankelijkheid komen moest (zie vs. 34)maar veeleer als Jacob, die (Gen. 3210) «zich geringer achtte dan al deze weldadigheden.» En wanneer straks ook deze tentoonstel ling zal afgeloopen zijn. laat dan uwe blijd schap en dankbaardheid niet opgaan in de viering van een luisterrijk (balmaar als eertijds Jacobs dankoffer, die de tienden den Heere gaf, (Gen. 28 22) aan uwe arme medebroeders ten goede komen. Het kunstje. In sommige bladen !ee«t men het volgende: „Te Westmaas was uitbreiding van het onderwijzend personeel volgens de wet noodzakelijk. Fluks werd het „kunstje van Wijmbritseradee 1." en andere gemeenten toegepast en de school voor kinderen die den 12 jarigen leeftijd bereikt hebben, gesloten. Gedeputeerde staten van Zuid-Holland protesteerden, maar het hielp hun niet. De minister Mackay heeft be slist, dat er geen termen zijn voor de liooge regeering om tusschen heide te komen want dat de gem eenten vrij zijn aldus te handelen Wat beduidt nu dit bericht? Wat is daar voor «kunstje» gepleegd te Wijmbrit- seradeel En waardoor heeft de minister Mackay zich medeplichtig gesteld aan dit booze spel? Och 't is eene zeer gewone geschiedenis. De gemeenteraad te Wymbritseradeel had eene verordening aangenomen, waarin onder an deren bepaald was dat voor kinderen beneden de vjjf en boven de 12 jaar die op de school wenschten toegelaten te worden, toestem ming van Burgemeester en Wethouders noodig was. Dit besluit van den antirevolutionairen gemeenteraad deed een ttorm opgaan onder de liberalen. Gedeputeerde Staten van Fries land keurden de verordening af. Zij zouden dien gemeenteraad wel eens modus leeren. Doch deze wendde zich nu tot den Koning, en Z. M. door minister Heemskerk inge licht, keurde de verordening goed. Natuurlijk. Zijne Majesteit onze geëer biedigde Koning heeft te veel eerbied voor de autonomie der gemeenten, dit wil zeggen het recht dat iedere gemeente heeft, om zelf hare eigen verordeningen te maken, dan dat hij zich in de tirannieke denkbeelden van Frieslands Gedeputeerden zou kunnen vinden. Die verordening, door minister Heemskerk en door Z. M. den Koning goedgevonden, noemt de liberale pers een kunstje. En de naam van Mackay, die het in een derge lijk geval te Westmaas, met den Koning en zijn ambstvoorganger eens is, wordt er met de haren bijgesleept. En vraagt gij nu waarom die antirevolutionaire gemeenteraad deze "verordening maakte De schooldrijvers in die streken wilden nog een onderwijzer op de school er bij hebben. Nu wilden zij, door hunne kinderen zeer lang op school te houden het gemeen tebestuur tot dien maatregel dwingen.Immers de wet vordert voor een zeker aantal leer lingen ook een zeker aantal onderwijzers. En nu zag het gemeentebestuur dat bij afwij zing van oude, voor de lagere school volleerde kinderen van boven de 12 jaar, die men opzettelijk naar school bleet zenden, de kosten voor een nieuwen onderwijzer konden verme den worden. In de tweede kamer werd aangetoond d at het onderwijs door dezen maatregel niets heeft geleden; en de schoolmeesters, de mannen van het vak zeiden zelf, dat het niet aanging zulke volleerde knapen tegelijk met kinderen van elf jaren een onderwijs te doen ontvangen waaraan zij volstrekt geen behoefte meer hebben. Van het goede te veel. Waarde Vriendl Gij vraagt mij of ik de Goesche Courant gelezen heb. Zeker en met genoegen las ik het ingezonden stuk van Y. Z. te X., alsmede het antwoord van de redactie. Ik dacht onder het lezen zoo bij mij zelf Wat is het toch goed, dat andersdenkenden over eene zaak soms zoo precies eender kunnen denken, als wij. Er zijn menschen, bij wie het steeds als een paal boven water staat, dat de tegen stander ongelijk heeft, en die daarom van dien tegenstander nooit iets lezen. Er zijn ook menschen, die meenen dat alleen het blad da' zij lezen de waarheid heeft. Zie, dit is eene eenzijdigheid, dien gij moet tegengaan- Een liberaal heeft niet altijd ongelijk en een niet-liberaal heeft het niet altijd mis. Wij moeten ons, als de bewoners van- Berea, veel meer er op toeleggen, te onder zoeken, of de dingen alzoo zijn. Maar om nu op Y. Z. te X. terug te komen. Het kan best zijn, dat die man nooit anti-liberale bladen leest. Nooit ge hoord heeft, dat van onze zijde wel eens tegen het groote getal normaalscholen werd gereclameerd. Best mogelijk, hoor ik u zeggen. Maar heeft die Y. Z. er dan niets van geweten, dat gij juist op dien dag over de Normaal scholen schrijven zoudt? Eu ik antwoord u weder: Neen. Daarom verblijdt het mij dan ook te meer, dat er tusschen uw vriend Teunis en bovengenoemden Y. Z. zulk een over eenstemming van gedachten heeft geheerscht. Het geeft mij hoop, dat ik niet zoo geheel en al ongelijk heb gehad. Ik sprak van «overvloed, nadeelig»; hij zei: «men kan van het goede te veel hebben.» Ik zeide: «het aantal zonder werk loo- pende bezitters of bezitsters der onderwij- zersacte bedraagt drie duizend en nog wat»—; hij sprak «gematigd berekend zijn op 't oogenblik tusschen de 2500 en drie duizend jeugdige onderwijzers en onder wijzeressen zonder betrekking.» Nog duidelijker komt de overeenstemming uit bij het volgende Teunis in de Zeeuw zei: Maar dan blijf ik tocb nog zeggen, dat ik be zwaren tegen de normaal scholen heb. Zij kweeken een stroom van onderwijzers, goede en slechte, bescheidene en pedante, die toch geen betrekking kunnen krijgen. Die op vaders zak blijven loopen. Die financieel een lastpost zijn voor iedere zuinige huishoudster. Die de maatschappij iu den weg loopen. Die den moed verliezen en tot eene be roepskeuze komen, waar door zij altijd bedorven zijn. Of die zich uit bal- oorigheid aansluiten bij de partij der ontevredeneu. Men treft tege woordig onder onze soldaten on der de conducteurs op onze trams onder de oesterwerkers ouder de socialisten, onder de le- diggangers, of onder de factotums op vaders werk plaats verscheidene jon gens aan, die wel de acte in hun zak dragen, doch den waarborg missen dat deze acte, nu een renteloos, later nog een rentegevend kapitaal zal zijn Y. Z. in de Goesche Courant zei: Voor sommigen is nog eene toekomst in de Transvaal, maar de mees ten ontbreekt het aan geld voor de reis. Velen, hunkerande hun eigen brood te verdienen, zijn nolens volens vojt on- bepaalden tijd ten laste haiiuer ouders of betrek kingen Anderen, in «ie nog eenige moed zetelt, nemen dieust als militair, gaan als koloniaal naar Indië of vertrekken naar de Vereenigde Staten, ook jongelui, die op 's Rijks Kweekscholen eene kost bare opleiding genoten hebben. Zelfs zijn er, die met postpapier venten. Iu Zuid-Beveland is mij een aanbevelingswaardig jongmensch bekend, die reeds in 't voorjaar van 1885 zijn examen heeft gedaan en aan eene ktv ek- Bchool is opgeleid, terwijl hij iiu veldarbeid verricht. Haast zou ik het o 11- z e d e 1 ij k durven noe men, zoo houderden, ja duizenden onderwijzers aan te kweeken, wier diensten voor verreweg 't grootste deel nimmer zul len gevraagd wurden. Én de slotsom van ons beiden, is al even eenstemmig. Luister maar. Ik zei: «En dan zoudt gij 'tmij nog kwalijk nemen, wanneer ik nog een paar normaalscholen gaarne opgeruimd zag?» En Y. Z. zegt«Ik zou in 't algemeen belang bijna alle normaallessen willen op heffen. In Zeeland zou ik er slechts eene willen behouden.» Ja, zelfs de redactie der Goesche Courant gat Teunis op één punt gelijk. Ik heb namelijk gesproken van de goed- koope en aangename wijs, waarop de nor maalschool iemand aan een betrekking helpt. De bovengenoemde redactie spreekt van een minder kostbare leverantie van onderwijzers die de normaalscholen gewoon zijn. Ik ben deze mannen dankbaar voor hunne onge vraagde ondersteuning. Dat de redactie der Goesche Courant nog maar altijd droomt van de geldelijke uit voerbaarheid der schoolwet, wat betreft de aanstelling en bezoldiging van minstens zoovele onderwij'ers als er nu leegloopen, 't is zeker te bejammeren. Doch zoo 1 et waar is dat de droom de avond- en de morgenschemering der ziel kan genoemd worden, dan is hij bij deze redactie zeker wel het laatste. Want ook zij verraste ons met dit gulden woord «Er moet thans ge streefd worden naar vermindering van het aantal aspirant-onderwijzers.» Waarde Vriend, ik vraag U, heb ik geen eer van mijn arbeid Is het niet veel, haast te veel, mijn eersten brief zooveel in stemming te zien vinden van de mannen der overzijde Het geeft den burger moed. Nu zal ik u nog wel eens meer een let tertje schrijven. Ergens, 5 Juni '88. TEUNIS. De Kerk. De Middelb. Courant doet het haren lezers voorkomen, als zouden wij er met het in gezonden stuk van den heer Franso min of meer hebben ingezeten. Dit is echter zoo niet. Op de verzuimen der kerk vóór 1816 en van het kerkgenootschap na 1816 hebben wij zeiven reeds gewezen. En van hetverzuim van enkeie predikanten kwam ons ook wel eens wat teroore. Maar dat in het bedoeldestuk de predikantenstand gedeclineerd moest worden en zonder levering van bewijs eene voor stelling van de predikanten gegeven werd, als waren zij op het eiland Candia geboren, dit kou er bij ons niet in. Bovendien de schrijver woont te Middel burg, waar de moderne heer Koch verre van lui was en de nagedachtenis van Non hebei in eere is; en Heinekens gemis zeer wordt gevoeld en Klaarhamer nog steeds met jeugdigen (jver arbeidt. Van het meeren- deel der anderen weet ook deze «chrijver het slechts van hooren zeggen. Als één weesvader of een zijner helpers wel eens te weinig vaderlgk met de weezen omgaat, behoef ik het gansche corps daarom nog niet in discrediet te brengen. Dit is het wat wijbehoudens instem ming met wat er waars in dit stukske voorkwam, tegen den inhoud te zeggen hadden. Trouwens de heer Fr. wist zelf te goed dat hij met zijn stukje niet verlegen be hoefde te zitten, daar hij ons bij particu lier schrijven een uitweg aanwees die tevens als dreigement gold. Doch voor dreigemen ten zijn we nog met bang. 6 Juni 1888. Onze lezers worded bij deze attent gemaakt op de advertentie in de liberale bladen van Goes en Middelburg, en op het woord van aanbeveling door de redac tiën dier bladen geschreven in het belang van den origelukkigen Russisehen Israëliet den heer E. ten wiens behoeve de heer G. Nathan te Goes gelden inzamelt. Van de 'reeselijke mishandelingen waaraan deze achtbare man heeft blootgestaan, hebben wij reeds vroeger melding gemaakt. Wij stemmen van harte in met wat de redacteurs der Goesche en der Middelburgsche Courant ter aanbeveling hebben gezegd. Wij voegen er echter alleen nog aan toe, dal voor hei, die gelooven dat de zaligheid uit de Joden is, bij de stem der barmhar tigheid o k die der dankbaarheid heeft te spreken. Hier is een verdrukte uit het oude Bonds volk, een beminde om der vaderen wil, die dringend hulp noodig heeft. In zijn va derland van alles beroofd, tot zelfs van zijn gezicht en zijn gezondheid en van d.erbare betrekkingen, vraagt hij van het christelijk Nederland een gave der ltefde. Ook de hr. G. M. Klemkerk te Goes wil zich gaarne belasten met de ontvangst uwer gaven. Naar aanleiding van l et bovenstaande spreken wij onze verw indering er over uit dat de vriend van den heer E. met zijn aanvrage om hulp ook niet bij de red. van de Zeeuw geweest is. Te meer, daar wij reeds voor weken op de mishandeling van den hr. E, de aandacht hadden geves tigd. Wij zijn wei niet gewoon adverten- tiën van dien vriend te ontvangen, doch zijn bede om hulp hadden wij desgevraagd gaarne gratis opgenomen. Goes. In de raadsvergadering van Vrij dag is aan de orde Notulen. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Aanvrage om remissie van aan slag in den H. O. over 1887. Idem in de belasting op de honden. Voorstel van B. en W. tot at- en en overschrijving op de begrooting van uitgaven over 1887. Reke ning der verbouwing en uitbreiding van de gasfabriek. Verantwoording der gezond heidscommissie van hare kosten over 1887. Begrojting idem voor 1889. Opmerkingen van Gedep. Staten betrekkelijk de verorde ning in het belang der openbare gezondheid en de instructie voor de deskundigen tot het onderzoek op trichinen enz. met rapport en voorstel van B. en W. (Per Tel). Amsterdam. Gekozen tot leden van den Gemeenteraad de heeren JAN P. KORTHALS ALTES [eand. van Grondwet en Burgerplichtmet 4242 en C. V. GERRITSEN [cand. der andere kiesver- eenigingerij met 4027 stemmen. Herstemming tusschen J. A. Wormser met 3707 en Armand P. Th. Sassen 1.] inet 3879 stemmen. Verder bekwamen de heeren Th. G. Schilt [1.] en Ed. J. J. Kuinders [k.J resp.3668 en 3565 stemmen. Naar wij vernemen, heeft de nestor van de leden van den Raad van State, de heer mr. C. H. B. Boot, aan Z. M. ontslag uit zijn betrekking verzocht. De Commissie van Rapporfeuis over het voorstel van de heeren Lohman en Schaepman tot herziening van het Reglement van Orde van de Tweede Kamer is heden bijeengekomen, tot vaststelling van het af- deelingsverslag, hetwelk dus weldra zal verschijnen. Van den dag, waarop de Memorie van Antwoord van de voorstellers wordt ont vangen, zal 't afhangen of de Kamer tegen Dinsdag 19 dezer tol hervatting van het werk kan worden bijeengeroepen. Stavenisse 4 Juni 1888. Ofschoon men had gedacht dat het telefoonkantoor alhier weg zou gaan blijft men het echter be houden, in het zelfde lokaal waar het thans gevestigd is. Doordat de tegenwoordige beambte belast met de post en telefoon tegen Juli gaat verhuizen, en 't rijk noch de Gemeente genegen waren om de telefoon naar de nieuwe woning van dien beambte over te bi engen, besloot de gemeenteraad sollici tanten op te roepen voor die betrekking. In de heden gehouden raadsvergadering werd dan ook tot telefoniste benoemd Mejuffrouw C. van 't Hof met 4 stemmen, tegen 3 op Mejuffrouw W. Hout. Benoemd tot commies-ontvanger te St. Kruis de heer A. H. de Vlieger te Ellewoudsdijk. In belang der reizigers meldt de M. C. dat de laatste booten op Breskens en Ter- neuzen tot nadere aankondiging hoogstens een half uur wachten op aankomst van den trein van 5.52 te Vlissingen. Axel. Gekozen tot dijkgraaf van den polder Beoosten blij Benoorden, de heer P. Koster en tot gezworen de heer Arie de Putter. Krabbendijke. Tot lid van den raad va cature K. Nieuwenhuise is gekozen de heer Th. van Doorn (a.) met 71 van de 126 geldige stemmen. De heer B. den Exter v. d. Brink (1.) had 47 stemmen. Zaamslag 5 Juni '88. Uit de bekende voordracht is in de heden gehouden verga dering van het dijkbestuur der Wateikee- ring van de calamiteuze M.ugaretha-, Kleine Huisseus- en Eendiagt polders, bij die wa- terkeeiing, tot werkbaas benoemd, de heer J. C. Eijke, wonende alhier. St. Laurens Bij de gister alhier plaats gehad hebbende verkiezing van een lid van den gemeenteraad werden ingeleverd 57brief- jes. Geldige stemmen 56. Herstemming is noodig tus=chen de hh. Willem Marinisse met 27 en J. Marinisse met 26 stemmen Keik- en Schoolnieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Vroornshoop en te Linscholen dhr. P. Snoep, cand. te Goes; te Dreischor D. Th. Uden Masman te Bak- keveen. Bedankt voor Rilland-Bath door A. v. d. Hoeven, cand. te Rotterdam. Verbetering. Ds. Giltaij van 's Heer- Arendskerke zal Zondag niet des voor maar des namiddags in zijne gemeente zijn ge dachteniswoord spreken. Benoemd tot onderwijzer aan de open bare school te Grijpsketke de heer A. de Smidt te Nieuw- en St. Joosland. SLUIS 5 Juni. Gisteren was het voor de Chr. School alhier een heugelijke dag, toen haar tien. jarig bestaan op feeste werd. Op een uitnoodiging y hadden de dames C. O C. V. Hennequin vrienden der school gi met eene bijdrage uit de bleken om de onkosten 1 De feestviering werd openbare les in de versit de leden van hot Best leerlingen en andere bel: uitgenoodigd. Yóor den aanvang der derwijzer dhr. C. Hondiu spraak aan dat er wel om feest te vieren. Tien werd de school geopend wier namen in herinneri en thans is het getal tc toen werd de school b< krompen lokaal (de vroeg thans mag zy zich verhe van een ruime localiteit geheel naar de eischen de waarlijk er was reden t bovenal tot dank aan Go dan ook alle eer wilde „Soli, Deo Gloria" op eei drukt. Immers, waar zo altjjd met tekorten hebbe deze in de 10 verloopen nooit met een slecht said Nog bracht de Hoofdon van wijlen den heer J. ring, die zulk een werkza heeft in de oprichting ningmeester zoolang dier van Psalm 1031 en g les, loopende over Byb- Ned. taal, aardrijkskunde enz. Ten lO'/a ure werd klas voortgezet onder le P. J. L e e n h o u t s. Daarna nam de voorzit ds. J. Ossewaarde het w< bestuur, de onderwijzer; kinderen geluk te wensi ZEerw. wees op den gro< school geschonken, herir plichting van Christenc kinderen christelijk ond^ en dankte de contribuan ijver en de trouw, waarm ting gesteund hadden. Voo den bloei, waarvan deze s 10 jaar 25 kinderen nu nu 3toen 1 onderwijze er was reden tot feestv J. H. Hennequin,! gemeente betuigde zijne het gehoorde en zijne ii dit feest, terwijl ZEdAc! schen uitte, en zich een verklaarde van het ch de beste wenschen voor deze openbare les met dai gesloten. Voor de kinder lijke feest eerst ten 2 ure leide van de onderwijzei bestuur en eenige dame schilden in optocht naa ken, de buitenplaats vai Hennequin, voor beschikbaar gesteld. N; van een half uur, onder liederen aan de plaats gekomen, vlijde men ziel waarna ververschingen uitgereikt Met de jonge strijd gehouden in het lende manieren, terwijl de grasperken vermaal springen en andere speler voorbij. Het was een kinderen, zoo ongedwongi dit begreep ook de Heer van de gelegenheid gel deze spelende en etende grafeeren. Yóor het einde der fee eene tombola zonder niete eindelijk aan allen nog werd uitgereikt. Ten acht ure eindigde kinderen opgetogen van tuigen door de heeren Sanders daartie ver. gebracht werden. „Soli Deo G Middelburg. De heer der' school voor on- en n de Langedelft alhier, hee nemen tegen 1 October uit die betrekking gevra Ierseke. Dinsdagavoni met de leden der dering, welke ten toestand dier inrichting toestand bleek van zijn, dat er staande., moest gedaan worden te vermeerderen of Het laatste werd met en om dat te voorkomen doen wat in zijn vermog houding der school; geld met 5 ct. per yerhoogen. zoo 3 de v oft dien w I beslot

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2