NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. r GEDACHTENIS CHRISTELIJK- HISTORISCH de Kazerne J. RIEMENS. 1888. No. 105. Donderdag 7 Juni. Tweede Jaargang. Onschuld en Misdaad. D. RIJHDERS. OMBOOTDIENST oot „TELEGRAAF. VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES De Tentoonstelling. per Kilo. Op Duitsche wijs 24, bruine 22. grove Rijst 7, i, Stijfsel 11, Vermicellie 15, Lampolie 29, Zoete Olie 60 de Kop. Geurige grove Thee Ham 11 ct. per ons. D'HUIJ te Middelburg is AAN 13den Mei 1888 in de Oo tkerk uitgesproken DOOR Prijs 0,25. ten voordeele van deChriste- school in de Bogardstraat. ijgbaar het portret van -wij- lEw. heer Ds. D. RIJNDERS,*? [gave uit het gunstig bekende len heer BADER. 'OOMBOOTDIENST Middelburg en Zierikzee. itie Zierikzee Spoorweg Goes. 1 u n i. ilburg >rg.41.30 6,45 8.— 8.— 8,- 7- 8,- idd. 5,— Van Dinsd. Dinsd. Woen. Dond. Vrijd. Zaterd. Zond. Zierikzee 5'smorg. 7.— 5 'smidd. 3.30 6 7 8 9 10 Maan. 11 3,30 3,30 3,30 12.- 6- 12,— Vlissingen, Middelburg en Rotterdam. li van vertrek in Juni. Van Van Van Rotterd. Vlissingen Middelb. naar naar naar Middelb, Rotterd. Rotterd. en Vlissingen 5 V. V. V. 9,45 6 8,30 9,45 7 9,45 8 8,30 9,45 9 8,30 9,45 9,45 11 8,30 9,45 9,45 Juni. rdam van Antwerpen iorg. 2.30 3,30 5- 6,30 Dinsd. 5'smorg.2.30 Dond. 7 5.— Zater. 9 6.30 Dinsd. 12 8,— t 5,17 9.35 2,3 9.45 2,14 5 26 9,52 2,2 L 10,5 2,34 10,14 2,43 5,45 10,22 2,51 10,29 2,58 10,34 34 10,43 3,13 10,49 3,19 11,2 3,32 11,12 3,45 6,21 11,23 3,54 11,32 4,3 6,34 11,50 4,40 6,40 12,40 5,36 7.26 1,8 6,2 7,48 1,18 6,12 7,56 5.52 6,22 6,31 6,39 6,46 6,51 7,— 7.6 7,19 7,29 (7,40 '7,49 8.7 9,17 &42 9(61 d, en wacht daartoe de gers op en te Vlissingen DE ZEEIIW, ELKEN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prjj3 per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,025 UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Er worden zoo hier en daar wel eens klachten gehoord over de verbastering onzer tentoonstellingen. Die het programma voor de aanstaande tentoonstelling heeft ingezien, zal moeten erkennen dat deze klacht niet geheel zon der grond is. Een tentoonstelling, mits zij aan haar doel beantwoorde, is uitstekend. Zij bevordert persoonlijke toenadering en verbroedering tusschen verschillende con currenten op landbouwgebied en verheft den landbouwersstand zij geeft gelegenheid, in een gemakkelijk overzicht, door per soonlijke waarneming, kennis te nemen van alles wat tot verhooging der rassen en tot veredeling der plantenwereld door men- schenvernuft bedacht en door menschenvlijt bewerkstelligd werd. Zij opent de oogen voor de gebreken in eigen arbeid en voor de meerdere voortreffelijkheid van dien des anderen; en noodigt uit tot nadoen en overdoen en beter doen, alles tot voordeel van den landbouwer en tot bevordering van kennis en ondervinding. En wie nu in dat tentoongestelde vee en in die granen nog iets meer ziet dan het belichaamde vernuft; wie er den Schepper in ziet, wiens stem zelfs bij het lispelen van het kleinste blaadje gehoord wordt, die kan op eene Gode verheerlijkende wjjzeaan zulk eene ten toonstelling deelnemen. Tot zoo ver hebben wij dus allen, lof over voor de commissie die zulk eene ten- FEUILLËTON. (ïi. VIII. WROEGING. Hét was reeds laat in den nacht toen Bella Westerly aan de deur van haar huis afscheid nam van haar geleider. Zooals Aleida gedacht had, had het ge- voellojze meisje gesproken over den diefstal en het tooneel, dat daarop volgde, op een zoo lichtzinnige wijze dat zelfs de meest onnadenkende harer toehoorders er door geschokt was. «Hoe, Bellahebt gij uw eigen nichtje naar de gevangenis laten brengen riepen sommigen. «Ik ik heb er mij natuurlijk niet mêe bemoeidmama wilde het recht zijn loop laten hebben. Gjj kunt u niet begrij pen hoeveel dingen van waarde wij missen; daarbij was het mijne nicht niet.» «Was zij niet verloofd met de Wilt?» vroeg een ander. Een blos van schaamte bedekte Bella's gelaat, zij leunde over den rand van het bootje en stak hare hand in het water, terwijl zij uitriepO, ja, dat zou zij ten minste wel graag willen «Zoo is zij dan niet wezenlijk «Weineen, natuurlijk niet. De Witt zou er niet aan kunnen denken. Zij is van lage afkomst, geslepen, listig en gemeen en buitendien, zij was de dochter van papa's stiefzuster en geen druppel van ons bloed roopt door have aderen.» Maar toen zij weer thuis was, huiverde zg van de sombere stilte, die er in huis heerschte. Aleida kwam anders altijd achter de meid aan, om haar te helpen aan haar hoed of in het ontdoen van een of ander toonstelling in het leven roept; en durven wij haar, als loon voor haren veel om- vattenden arbeid een ruime inzending, een vriendelijk onthaal, een goeden afloop en een dankbare herinnering toewenschen. Mogen wij evenwel ook de keerzijde van de medaille even bekijken En dan is het grootste bezwaar dat wij tegen deze, als tegen elke, tentoonstelling hebben, dat zij namelqk niet beantwoordt aan haar naamniet getrouw bljjlt aan de pretenties, waarmede zjj is opgetreden. Een tentoonstelling moet een tentoonstel ling zijn. Eene feestelijke stemming mag er heerschen. Op het terrein der viije mededinging behoeft ons geen kerkhof- lucht tegen te waaien. Zal het goed zijn, dan moet op de weide van den heer Ka- kebeeke op Vrijdag 15 Juni de polsslag van Zeelands welvaart gevoeld worden. Een Fransch spreekwoord zegt«Als Parijs verkouden is niest geheel Europa.» Eveneens kan gezegd worden, als de ten toonstelling mager is, dat het met de voor treffelijkheid van onzen veestapel niet zoo geheel gunstig staat. Tenzij slechts een deel der landbouwende bevolking aan de tentoonstelling heeft deel genomen. Zal nu deze deelneming algemeen kunnen zijn, dan dient het hoofdbestuur der maat schappij er voor te zorgen dat de tentoon stelling haar doel niet voorbij streve. Voor dit laatste bestaat gevaar. Volgens bet kleedingstuk. Toen hare kamenier Laura haar met hare groote zwarte oogen aan zag, sloeg zg de oogen plotseling neer. Het meisje scheen hare gedachten te raden. «Praat nu alsjeblieft niet over zulke ake lige dingen, nu ik naar bed ga,» riep Bella gejaagd, bijna toornig uitwaar is mama «Op haar kamer. Zij had van avond hoofdpijn en ging liggen; na dien tijd heb ik haar niet meer gezien.» «Nu maak haar dan maar niet wakker. Dan zal ik maar dadelijk naar mijne kamer gaanik ben erg moe, zulke feesten breken iemand altijd op.» Zoo sprekende, volgde zij haar kamenier naar hare kamer. «Waar is de courant van dezen avond vroeg zij, nadat zij haar nachtrok had aan getrokken. Laura stond reeds met het blad in de handen, en toen Bella het opnam, begon haar kamenier haar weelderig, gitzwart haar uit te kammen. Na de eerste bladzijde vlug doorgelezen te hebben, sloeg zij de scheepslijst op. Deze las zij aandachtig, eerst driftig, waar na z\j blijkbaar den naam van elk schip nog eens afzonderlijk las. Laura s oog volgde dat van hare meeste res, en een veel beteekenende glimlach speelde om hare lippen, toen Bella het blad blijk baar onvoldaan ter zijde legde. «Waar denkt gij dat juffrouw Aleida nu zit vroeg het meisje, geheel bezig met haar werk. «Waar zij thuis hoort,» hernam Bella, op haar lip bijtende en ondanks zichzelven beefde zij. «Zij zag er anders niet naar uit», hernam Laura behoedzaam. Aleida was altijd vriendelijk voor haar geweest. «De menschen zien er dikwijls beter uit dan zg zijn,» antwoordde Bella ongeduldig. programma zal de tentoonstelling twee dagen duren, voor eene heusche tentoonstelling al kort genoeg; doch lettend op den tjjd van het jaar, kan ieder daarin berustsn. Maar wat heeft men nu in die dagen aan de tentoonstelling? I.ees liet hier. Donderdagmorgen vergadering op het «Slot». Daarna des middags een rijtoer. Daarna des avonds een muziekuitvoering, en eindelijk des nachts een luisterrijk ball Het is inderdaad gelu ;kig dat de heer G. J. v. d. Bosch op dien dag den stoom ploeg in werking zal doen zien; anders werden onze goede landbouwers van eene tentoonstelling op Donderdag niet veel gewaar. Vrijdag is het echter beter. Dan is er om 10 uur opening voor de leden; en om 12 uur voor het publiek. Voor het publiek, ja, mits het 25 cents entree betaalt. Den census ook zelfs op de tentoonstelling Gelukkig dat de socialist het niet hoort. Hij zou anders reden hebben te vragen, of de arme landbouwer dan ook niet ge nieten mag van de vruchten mede van zijn arbeid. En nu geven wij terstond toe, dat aan de organisatie eener tentoonstelling ontzaglijke kosten verbonden zijn, die dezen maatregel volkomen rechtvaardigenmaar ontneemt dit den socialist het recht van klagen, vooral als hg zoo iets gehoord heeft van het «luisterrijk» bal Tegen het overige van het programma «Gelooft ge, dat zij die dingen gestolen heeft vroeg Laura. «Wat wilt ge daarmee zeggen, hé vroeg Bella. Zij ging tegenover haar staan en zag haar met starre oogen en bleek gelaat aan. «Wel, jufrouw Bella!» riep Laura uit. verbijsterd over haar (vreemden, schul digen blik«ik dacht zoo, dat als een der dienstboden van plan was geweest, om er zich meê uit de voeten te maken, en dan bemerkende, dat gij er zooveel drukte van maaktet, de schuld wel op haar had kun nen laten vallen.» «Gij hebt werkelijk een opmerkens- waardigen vluggen geest.» zeide Bella, zichzelven geweld aandoende, maar nog zichtbaar bevende, «zorg maar, dat ge u zelve niet in moeite helpt.» «Kom, ik weet immers dat ik onschul dig ben en vrees dus niets ter wereld. Onschuldige menschen komen altijd het verst,» zeide zij, met een blik op Bella, en de schuldigen worden vroeg of laat gestraft; hoe het zij, ik [houd juffrouw Aleida tot zulk eene verschrikkelijke slechte daad niet in staat.» «Aleida was een listig meisje,» hernam Bella, die trachtte haar ontroering te verbergen. «Gij kunt nu we! heengaan de rest zal ik zelve wel doen. Ik moet nog een briefje schrijven.» Toen Bella alleen was, viél zij op den kant van haar bed neer; zij lag «nbe- weegelijk, met open oogen en ontdaan gelaat. Zij kon niet slapen, want schuld gevoel had een ijzeren hand op hoar ge legd, en deed haar steeds aan haar mis daad deuken. Hoe komt Laura er toe om zoo te spreken, dacht zij, terwijl zij zich haar zonderling gedrag herinnerde, «zij zal toch niet Zij sprong plotseling hebben wij minder bezwaar. Dat de muziek van Kruininge 's fanfarengezelschap de feestelijke wijding der tentoonstelling ver hoogt, wie zal het afkeuren? Het eenige waarop wij de aandacht ves tigen, is dit De tentoonstelling duurt slechts vijf uren, al het overige is gewijd aan vermaak. Wil men volksvermaken organiseeren, met een tentoonstelling er bjj, ons is het wel. Maar dan spreke, men niet van eene tentoonstellingmaar van een uitspanning. Wordt echter de tentoonstelling als de hoofdzaak aangediend, dan behandele inen haar niet als iets bijkomstigs. Ontwikkeling, vermeerdering van kennis en belangstelling worden bij eene gezonde evenredige indeeling van werkzaamheden het meest gebaat. Gaarne hadden wij ons nu eens onverdeeld bij deze echt nationale zaak aangesloten. Op het terrein eener tentoonstelling kan de partijtwist zwijgen. Het paard van den «liberaal» eet daar vroolijk uit eenzeltden bak met het rgdier van den «antirevoluti onair». En ook hunne meesters kunnen daar, als ware er geen verscheidenheid van inzichten, broederlijk met elkander omgaan. Of echter het Bestuur bij de samen stelling van haar programma voor deze tentoonstelling zich door dit ideaal heeft doen leiden, meenen wij te mogen betwijfelen. Ons dunkt dat althans het «luisterrijk bal» niet zonder protest van anti-revolutio- op en wierp een angstigen blik om zich heen, gekweld door de vreeselijke gedachte, dat haai misdaad ontdekt was; maar zich zelve moed insprekende, werd zij weder kalmer, en poogde in slaap te vallen. Doch de slaap week van haar bed het bleek ge zicht van haar beleedigde nicht kwam haar voor den geest, de gevangenis, de eenzame cel, Aleida klagend, weenend, gillend, ster vend, dit alles verjoeg den slaap van haar kussen, en met angstigen, onhoorbaren tred ging zij naar de tatel, om de lamp op te draaien, zoodat de kamer helder verlicht was. Zij zette zich in een gemakkelijken schommelstoel, in de hoop dat de schom melende beweging haar in slaap zou doen vallen. Maar neen, zij kon hare oogen niet gesloten houden, alle voorwerpen in de kamer zag zij met verwilderden blik aan. «'t Is verschrikkelijkriep zij eindeljjk uitzij ging naar haar lessenaar, nam «enige droppels van een drank en beproefde toen in slaap', te vallen. Voor een korte poos gelukte haar ditdoch plotseling schrikte zij wakker, doordat zij hevig bij haar arm werd geschud. Laura stond over haar heen gebogen en schudde haar wakker. «Ik ben het juffrouw Bella, gij gildet in uw slaap. Ik dacht dat er dieven in huis waren, en dorst nauwelijks komen. Word eens wakker, jufvrouw, ge zijt ziek. Zoo'n buitenpartijtje deugt niet voor u.» «Hé, wat een akelige droom, ik dacht dat ik in de gevangenis zat.» «Arme juffrouw Aleida,» zuchtte Laura. «Kom ga nu maar weer weg,» riep Bella ongeduldig, «de droom zal nu wel over zijn.» Op hetzelfde oogenblik stond Aleida voor haar tralievenster in de gevangenis het was middernacht. Wordt vervolgd. I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 1