che Boot NIEÜWSBL AD VOOR ZEELAND. CHRIST ELIJK- HISTORISCH LIGrNY, Bergervoet. inkel Goos. Stoomtjalk DEN-VLAKE. 1888. No. 104. Dinsdag 5 Juni. Tweede Jaargang. t e keuze: akjes van at f 1,90 ooger. itte Bessenwijn, Likeuren, unch, Cognac, atz Elixer, Elixer, lts Morgendrank. ootdienst ndienst. VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'liuy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIE*'j Overvloed, nadeelig! Auibachtsonclerwijs. Belastingen. Fabrieksmerk. aan. bij den Heer TSTRAAT GOES. af f 1,75 en hooger. 11 2,00 n t, y, 0 en f 1,40 2,50, f3,00 en hooger. van af f 14, n naar MAAT in kor- ispelijke coupe. S naar ROTTERDAM 1 's morg. 6.30 u. TERDAM naar GOES ni 's midd. 2.u. naar ROTTERDAM ni 's morg. 8,30 u. OTTERDAM 's midd. 1,u. e Rotterdam bij den E LANGE, op 'tHa- BOUWMAN. BOS, irectie. Rotterdam Nieuwe kkenbrug. E L IJ K S ke vm6, nam. 1,30, 6 u. •m. 8.40, nm. 4,40, 6.50. n: vm. 420 en m. 12 u. middellijk na aankomst. 0 u. vm. en 6 u. nam. an en naar het Spoor- rijden. 2,3 2,14 2,21 2,34 2,43 2,51 2,58 34 3,13 3,19 3,32 3,45 3,54 4,8 4,40 5,36 6,2 6,12 t 5,17 5 26 6,45 6,21 6,34 6,40 7.26 7,48 7,56 5,52 6,2 6,9 6,22 6,31 6.39 6,46 6,51 7,— 7.6 7,19 7,29 7.40 7,49 8.7 9,17 9.42 9,51 ht daartoe de d te Vliasingea li ZEEUW, ELKEN MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. P.ijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers- 0,025 UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Waarde Vriend! Een wonderlijk opschrift, zult gij zeggen. Is dit wel te rijmen, een overvloed, die tegelijk nadeelig is? En ik antwoord u: Zeer zeker. Laat ik u dadelijk zeggen, waarover ik het nu eens met u heboen wil. Ons land heeft namelijk wel geen over vloed van welvaartwaar toch een grooten overvloed van onderwijzers, en van Normaalscholen 1 Het eene is een gevolg van het ander. Normaalscholen, die ik bedoel, zijn gij weet het scholen, waarin kwêeke- lingen voor de onderwijzersacte worden voorbereid. En het aantal zonder werk loopende bezitters of bezitsters dei onder wijzers-acte bedraagt drie duizend, en nog wat Wie beklaagt ze niet 1 Ja, de thans gevallen meerderheid heeft onderanderen op haar geweten, dat zij den iongeling of de jonge dochter alle achting ne ett doen verliezen voor den stand, waarin zij geboren zijn. Het is een feit, dat niet in de eerste plaats naar aanleg of geschikt heid voor de taak der opvoeding, maar naar gezindheid om het contingent te helpen vast houden, gevraagd werd. Wat dit zeggen wil? Als ik mij niet vergis, moeten er altijd een zeker aantal leerlingen op een Nor maalschool opgeleid wo. den, zal bedoelde school subsidie van het rijk kunnen erlangen. Zoodra het aantal leerlingen minder bedraagt, dan het getal, dat recht op subsidie geett, dan houdt natuurlijk dat subsidie op en de onderwijzers der Normaalschool kunnen van elkander wel afscheid nemen. Daarom niet waar, wij zijn immers allemaal men- schen i doen de heeren maar wat zij kunnen, om de jongelui op het getal te houden. Bestaat er vrees, dat dit getal op een zeker tijdstip niet kan bereikt worden, dan wordt daaraan een mouw gepast. Jans vader en lans' vader weten nog maar niet wat zij hunnen kinderen laten leeren. Jan wil mettertijd op een kantoor, en Jans heeft heelemaal geene voornemens, maar voor tijdverdrijf en om de aardigheid zal zij eens voor de acte gaan werkenhoewel onderwijzen zal zij toch van der leven niet doen. Welnu, dan is het spoedig gevonden. Jan komt op de Normaalschool en Jans ook. Tegen Klaas, die onderwijzers-examen moet doen, wordt eenvoudig gezegd, dat hij een half jaar moet wachten en zoo houdt men het bij het vereischte getal. Dus niet alle leerlingen der normaalscholen zijn bestemd om examen voor onderwijzer of onderwijzeres te gaan doen? Verre vandaar. De Normaalschool,wier taak het is menschen op te leiden tot onderwijzer of onderwijzeres, of beter gezegd tot opvoeder ot opvoedster, doet meer dan dat. Zij «herbergt» ook dames, die in een jonge dames-instituut tehuis behooren, doch naar het oordeel van papa, (die het overigens goed doen kan) even goed op de Normaal school kunnen gevormd worden, te meer wijl het hem niets kost. Zij helpt ook jongelieden voort, wien het om de acte niet te üoen isen helpt tegelijk domine s dochter of meesters zoon op een goedkoope en aangename wijs aan eene betrekking. Of ik daarvan aan de normaalschool een verwijt maak? Of zij het helpen kan? Of de leeraren er van weten Deze vragen klinken mij te anti-liberaal. Ik wensch ze niet te beantwoorden. De «liberalen» hebben steeds beweerd dat de Normaalscholen (er zijn er heel wat te veel in ons lieve vaderlandin een bestaande behoefte voorzagen. Dus zal het wel zoo wezen. Of nu echter in de stad waar ik woon dé bestaande behoefte zoo groot is, en of het door mij aangeduide euvel er ook niet een weinig is op te merken, zie op deze vraag durf ik vooralsnog geen ontkennend antwoord te geven. Mij dunkt, wanneer eens het subsidie werd opgezegd, aan nor maalscholen waar dat euvel aanwezig is, of ten minste dreigt, er zouden er, ozoo weinig overschieten. Wees dankbaar, hoor ik u zeggen, het kon nog erger zijn. Immers, wanneer al de jongelui door u bedoeld, eens heusche onderwijzers of on derwijzeressen moesten worden, dan zou het getal werk- en werkelooze onderwijzers misschien nog grooter zijn. Gij hebt gelijk. Maar dan bljjf ik toch nog zeggen, dat ik bezwaren tegen de nor maalscholen heb. Zjj kweeken een stroom van onderwij zers, goede en slechte, bescheidene en pe dante, die toch geen betrekking kunnen krijgen. Die op vaders zak blijven loopen. Die financieel een lastpost zijn voor iedere zuinige huishoudster. Die de maatschappij in den weg loopen. Die den moed ver liezen en tot eene beroepskeuze komen, waardoor zij altijd bedorven zijn. Of die zich uit baluorigheid aansluiten bij de partij der ontevredenen. Men treft tegenwoordig onder onze sol datenonder de conducteurs op onze trams onder de oesterpl ukkersonder de socialis ten, onder de lediggangers, of onder de factotums op vaders werkplaats verschei dene jongens aan, die wel de acte in hun zak dragen, doch den waarborg missen dat deze acte, nu een renteloos, later nog een rentgevend kapitaal zal zijn. En ter voorbereiding van dezea ongeluks toestand, die den zakken der leeraren van de normaalscholen het meest ten goede komt, heeft het Nederlandsche volk nu al jarenlang een deel van zijn belastingpen ningen geofferd. Ook die belasting is een kapitaal, waarvan haar de rente wordt uit betaald in den vorm van krachtige jonge lingen die wel een acte hebben, maar beter af zouden zijn, wanneer zij een goed vak geleerd hadden. En dan zoudt gij 't mij nog kwalijk ne men, wanneer ik nog een paar normaal scholen gaarne opgeruimd zag? Uw Vriend TEUNIS. Ergens, 4 Juni '88. Van de piactische ambachtsscholen zijn wij geen voorstanders en wel (ondermeer) om de volgende redenen 1, Omdat aan een goed georganiseerde burgeravondschool of soortgelijke inrichting dezelfde theoretische kennis kan worden verkregen als aan een practische ambachtsschool. 2. Omdat de verdiensten van een jongen gedurende de drie leerjaren aan de practische ambachtsschool doorgebracht, door het gezin van een ambachtsman, in de meeste gevallen niet kunnen worden gemist 3. Omdat de practische opleiding in de gewone werkplaats veel meer waarde heeft voor het vak dan die op een practische ambachtsschool is verkregen. Er zijn veel meer redenen op te geven, slechts ééne, aan de practijk ontleend, die onze opvatting in alle deelen rechtvaardigt, vinde hier nog een plaats: «Bij Burgemeester en Wethouders (van Amsterdam) is een adres ingekomen van het bestuur der Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst te Amsterdam naar aan leiding van het voorstel tot reorganisatie van het onderwijs der afdeelmg B van de Academie voor Beeldende Kunsten en Tech nische Wetenschappen. Het bestuur noodigt B. en W. uit de beslissing in deze zaak nog aan te houden en de voorgestelde re organisatie nader te overwegen. Het bestuur, te laat kennis hebbende kunnen nemen van deze reorganisatie, is echter desverlangd gaarne bereid zijne be zwaren nader te motiveeren. Het bestuur acht het hier noodig nog te wjjzen op het volgende 1. dat het grootste aantal leer lingen in de afdeeling B handwerkslieden zijn, en dat deze handwerkslieden, be halve aan deze instelling, slechts aan de ambachtsschool onderwijs kunnen genieten; 2. dat de ambachtsschool echter slechts aan enkele ambachten ten goede komt, en ook de sociale toestand van de arbeidende klasse het bezoek aan de ambachtsschool slechts vergunt aan een zeer klein deel der ambachtslieden, in die vakken waarin aldaar onderwijs wordt gegeven 3e dat de ondervinding dan ook leert, dat niettegen staande groote geldelijke op"fferingen, van deze inrichting slechts weinig door den ambachtsstarid wordt en kan worden ge bruik gemaakt, en zij voor niet meer dan wellicht 5 a 10 pCt. der jeugdige am bachtslieden toegankelijk is; 4e dat alzoo een avondschool voor de groote meerderheid der aanstaande ambachtslieden onmisbaar, ja, de eigenlijke algemeene inrichting voor vakonderwijs steeds zal moeten uitmaken 5e dat ook de voorstellen betreffende den vervolgcursus voor aanstaande opzichters, teekei.aa's, werkbazen, enz. blijken dragen dat daarbij niet in voldoende mate is acht gegeven op de belangen der leerlingen.» (April 1887.) Wij zijn het volkomen eens met den inhoud van dit adres, daarin wordt veel bevestigd aangaande de practische am bachtsscholen, waartegen wij reeds bij her haling, met woord en schrift, hebben ge waarschuwd; echter hadden wij dat zoo niet van die zijde verwacht, immers is er nog niet lang geleden, vóór den tijd dat dit adres werd ingediend, door een commissie, benoemd door de «Maatschappij ter bevor dering der Bouwkunde» in ons land, aan- ged, ongen o. a. op de oprichting van ambachtsdagscholen in groote steden, waar voor de uitgave per jaar en per leerling op 1125 a f 200 werd geraamd. Ondanks het onpractische van de practische ambachts- scl olen, dat voor ieder onpartijdig deskun dige, die de kwestie au fond heeft bestudeerd, hoe langer hoe meer in 't oog springt, ondanks de ervaring van| ruim een kwart eeuw worden er nog altjjd sommigen ge vonden die de oprichting van zulke soort scholen, of die noodig zijn of niet, voorstaan; in het hootdartikel van het «Sociaal Week blad» van 10 Maart .jl. wordt betoogd dat eene uitgave door den staat of door de gemeente V3n ongeveer f 175 per jaar en per leerling voor zulke scholen, alleszins gerechtvaardigd kan worden genoemd, en wel om het eenigszins zonderlinge motief dat gymnasia en h. b. s. nog meer geld kosten Neen, dien weg moeten wij niet uitwij kunnen op veel eenvoudiger wjjze, zonder het stichten van scholen onze mannen helpen. Om misverstand tusschen onze geestverwanten en ons te voorkomen, zullen wij lo rondweg verklaren wat wij met vakonderwijs aan arbeiders niet bedoelen 2o. zullen wij de te volgen methode het vakonderwijs aan jongelingen en vol wassen arbeiders in groote trekken schetsen en de vakken aangeven, die naar gelang van plaats en omstandigheden noodig zullen zijn te behandelen; 3o. de onderwijzers aanwijzen die voor dit onderwjjs in aan merking kunnen komen, om zoodoende de kosten van het onderwijs tot een minimum te herleiden. Z. Bovenstaande uit de Delvenaar overgeno men, verdient wel overweging. Met veel van wat de schrijver zegt, stemmen wij in. Het spreekt van zelf dat van financieële bezwaren niet op alle ambachtsscholen sprake kan zijn. De Inzender in de Maas- en Merwebode schrijft hierover nog het volgende «De Minister van Financiën heeft hij eene circulaire v. d. 19 Mei j. 1. medegedeeld, dat, hoezeer de belasting verschuldigd is door het hoofd des gezins, de ontvanger aangiften welke gedaan zijn dooi meerderjarige inwo nende zoons, niet mag weigeren, als zijnde in strjjd met art. 31 der wet op de pers. belasting. «Het ligt nl. niet op den weg van den ontvanger, om eene beslissing te nemen ten aanzien der soms moeielijk te beantwoorden vraag, wie in den zin der belastingwet als 't hoofd van 't gezin is aan te merken. Bij art. 31 toch is bepaald, dat de regeling der belasting naar de eerste vier grond slagen aan Controleur en Burgemeester ge zamenlijk is opgedragen. «Wel behoort de ontvanger het be schrijvingsbiljet uit te reiken aan hem, die volgens zijn gevoelen het hoofd des gezins of de gebruiker van het perceel is. Wordt dan de aangifte onderteekend door een meerderjarigen inwonenden zoon, dan behoorte in die aangifte berust te worden, tenzij volkomen vaststaat, dat een ander naar art. 24 der wet de belasting schuldige is.» 4 Juni 1888. Het rykslelegraaikantoor te Goes ver- O In 't „Sociale Weekblad" van 24 Maart 1888 wordt het cijfer van f 175 na „nader verkregen inlichtingen" tot het bedrag van f 120 a f130 teruggebracht,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 1