Gemengde Berichten. Ingezonde Vervolgens zyn vakscholen noodig, waar de landbouwer op éénvoudige wijze, in de practfjk van zijn vak wordt onderwezen, en wintercursussen voor jongelieden en volwassenen tot aanvulling en herhaling van sommige deelen der theorie. Een onmisbaar hulpmiddel by dit onder wijs zijn de zoogenaamde proefvelden of demonstratievelden, waarop den landbouwers aanschouwelijk wordt voorgesteld, welke resultaten door eene behoorlijke behandeling en bewerking, door het gebruik van de beste zaden en door het aanwenden van de beste werktuigen kunnen worden verkregen. Bij het rapport zijn een drietal nota's gevoegd. Namelijk éene van de heeren Adolf Mayer, T. H. M. Borret, H. F. Bultman en H. M. Hartog, die zich niet kunnen vereenigen met het gevoelen der meerderheid, voor zoover betreft het land bouwonderwijs op de gewone lagere school, en meenen het te moeten afkeuren om reeds de lagere school dienstbaar te maken aan dit onderwijs. De lagere school, zeggen zij, moet dienst baar blijven voor alle kinderen, en bijzon dere vakken kunnen bij de vorming van kinderen tot algemeene kennis niet op den voorgrond gebracht worden. Het landbouwonderwijs omvat ook te veel, dan dat men het als eene bijzaak kan beschouwen; oppervlakkig gegeven onderwijs, halve of kwart kennis, zal niets anders dan nadeelig werken. Eene Tweede nota is van de heeren D. Fontein de Jong, C. van Eysinga, G. J. Dommer van Poldersveldt. K. A. Godin de Beaufort, D Bauduin, G. J. van den Bosch, H. M Hartog, J. M. Kakebeeke en W. A van Yerschuer, die meenen dat bij de behandeling van dit onderwerp de aandacht zich te uitsluitend bepaalt bij het onderwijs aan onzen aankomenden landbouwersstand en geen rekening is ge houden met de middelen, die tot eene da delijke verbetering kunnen leiden. Het zijn niet alleen de jongelieden, wier ont wikkeling meer ter harte dient te worden genomen, maar ook zij die reeds in het bedrijf zijn geplaatst, hebben raad en voor lichting noodig. En geldt dit in het alge meen voor verschillende onderdeelen van het landbouwbedrijf, in de eerste plaats is zulks een vereischte bij de zuivelbereiders. Voorts heeft de ondervoorzitter-rapporteur prof. Cort van der Linden in eene uit voerige nota een hoogst belangrijk over zicht gegeven van het landbouwonderwijs in Groot-Britannië, Ierland, Denemarken, Frankrijk, Duitschland en België. Programma voor de Tentoonstelling van Paarden en ander Vee te Goes op 14 en 15 Juni 1888, door de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt. Woensdag 43 Juni 's avonds 7 uur Ver gadering van het Hoofdbestuur in «de Prins v. Oranje» Donderdag 14 Juni 's morg. half tien algemeene Vergadering op «het slot Ostende». Om half 3 afrit «Slot Ostende». Rijtoer door den Wilhelminapolder, Heerenpol ier, Perponcherpolder en Schengepolder, door de afd. Heinkenszand den bezoekers aange boden. De directie van den Wilhelmina polder zal den Stoomploeg in werking doen zien. Ten 8 uur des avonds Muziekuitvoering door het Harmoniegezelschap «Euphonia», dir. de hr. J Kooiman, in de zalen enden tuin van de Sociëteit «Van ongenuchten vrij.» Daarna luisterrijk bal. Vrijdag 15 Juni, om 10 uur opening voor de leden ten 12 ure voor het publiek. Tentoonstelling van Paarden, Rundvee, Schapenen Varkens, op het feestterein van den heer A. Kakebeeke, aan de looierij. Ontvangst aan het station van het fan faren gezelschap «Eendracht maakt macht» te Kruiningen, door de feestcommissie. Wandeling door de stad. Ten half 2 matinée op het feestterrein, door de Muziek van het bovengenoemde fanfaren gezelschap; dir. dhr. H. C. Baarens. Des middags ten 5 uren gemeenschappelijke maaltijd in de Schouwburgzaal der Sociëteit V. O. V. te Goes. De» avonds ten 8 uren Concert door het Harmonie-gezelschap «Euphonia». Illuminatie en verlichting van den ruin. Programma's verkrijgbaar bij de afdeelings secretarissen. Voor logies wende men zich tot den heer I. G. J. Kakebeeke te Goes. Niet leden der maatschappij hebben toe gang tot de tentoonstelling tegen betaling van 25 cents, doch niet tot de muziek uitvoeringen iri de Sociëteit, tenzij zij lid der Sociëteit zijn. Toegang mei hunne Dames. Dinsdagavond werd te Scherpenisse eene vergadering gehouden door de afdee- ling Tolen der Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw. Ongeveer 30 leden waren tegenwoordig. Uit de rekening van den Secr.-penningmr. bleek, dat de ontvangsten over 1887 goed slot 1886 bedroegen f 1787,29; de uitgaven f565,28, terwijl de schuld der afdeeling door uitloting van aandeelen verminderd is tot f 1000. Verder werd behandeld het concept reglement voor de vereeniging tot aankoop van gewaar borgde meststoffen en zaaizaden. Na eenige wijzigingen werd dit ontwerp met nag. algemeene stemmen aangenomen. De aftredende bestuursleden L. J. Dorst, van Stavenisse; A. J. de Wit Andriessen, van Tolen; A. J. Bierens, van St Anna'.and, D. Holier, Gz. en Christ. Hartog, Az. van Scherpenisse, werden met nage noeg algemeene stemmen herkozen. De eerste twee respectievelijk ook als voorzitter en secretaris. In de plaats van het oveileden bestuurslid L. Groenewege werd gekozen als zoodanig de heer N. Polderman, bur gemeester van St. Maartensdijk. Tot afge vaardigden ter algem. vergadering, enz. wer den gekozen de h.h. L. J. Dorst (voorz). en A. J. de With Andriessen (secr). en hunne plaatsvervangers le h. h.A. Wa- gemaker en M. J. Stoutjesdijk, beiden van Tolen. De voorzitter sluit hierop de verga dering. Vlissingen 31 Mei. De gi-Ueren vertrokken Engelsche schoener Jona, kapt Tuck, van Antwerpen naar Londenis lieden uit zee teruggekomen en op de reede geankerd met gescheurde zeilen. Gisteren morgen te half 3 werd te Aardenburg brand ontde t in een op zich zelf staand houten schuurtje, staande in de nabijheid der herberg «de oude haven.» buiten de Westpoort, 't Schuurtje met riet gedekt, brandde geheel uit. Een tent tusschen thuis en 't verbrande perceeltje opgeslagen, by gelegenheid der kermis, waarin zich o. a. een piano-orgel bevond, tneel op eenige zeilen na, die tot bedekking dien den, en verbrandden, gespaard. Door het geblaf van een hond, dien een kermisreiziger met zijn zoon in den stal slapende bij zich had werd de brand ontdekt. Spoedig werd de buurt gewekt en zonder dat de spuit be hoefde in werking te komen, werd de brand die door heerschende droogte en de naby heul van gebouwen en houtmijten een grooter onheil had kunnen veroorzaken, gebluscht. Twee koeien werden gered. Ongeveer 20 kippen zij n omgekomen en eenig stroo werd een prooi der vlammen. Eenige mannen ontvingen brandwonden, en waren zeer vaardig om, schier ongekleed zonder brand spuit, alles snel te helpen blusschen. Het schuurtje was geassureerd. Gisterenmorgen te 6 uren vertrok van de fabriek der Kon. Maats. «De Schelde» te Vli-singen de torpedo-boot groot model «Batok» naar de marinewerf te Amsterdam, om aldaar geheel te worden afgetimmerd en voltooid. Yzendijke 31 Mei. Heden was alhier een jongetje van 11 jaar aan 't zwemmen, toen hij, zich te ver begevende, plotseling grond onder de voeten miste, naar beneden schoot, en verdronk. Oostburg 30 Mei. Heden werd alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer F. J. Hennequin, in' leven kantonrechter alhier. Een schare van vrien den en belangstellenden was den lijkstoet tot op het kerkhof gevolgd, waar dhr. De Smidt, plaatsvervangend kantonrechter, bij de geopende groeve herdacht, hoe de over ledene dertig jaren lang met onkrenkbare trouw, de groot te onpartijdigheid en nauw gezette plichtsbetrachting zijn ambt alhier had waargenomendaarbij herinnerd, hoe hij, niettegenstaande zijn lichaamslijden, toe twee dagen voor zijue dood zijne werkzaam heden had verricht. Namens de familie bedankte de heer J. H. Hennequin, burge meester van Sluis, dhr. De Smidt voor diens gevoelvolle woorden, aan ue nage dachtenis zijns broeders gewijd en de vrien den en belangstellenden voor de laatssteeer den overledene bewezen. Oostburg 30 Mei. Toen heden middag de landbouwer de S. met zijn phaeton van de markt huiswaarts keerde, sprong even voorbij den Hoogen Dam het voorriem van den dissel stuk, zonder dat de voerman het direct bemerkte. Het paard verwijderde zich daardoor van den dissel en dewijl de wagen eenigszins begon te draaien, ging deze van den weg af en kantelde dien ten gevolge in de Boomkreek. De twee mannen die van voren zaten, konden er nog tijdig uitspringen, maar twee andere mannen en een vrouw, die meer naar achteren zaten, maakten de buiteling mede. De wagen kantelde geheel om, met de wielen naar boven. Met veel moeite gelukte het de drie drenkelingen uit hunne benarde poritie te verlossen. Een der mannen kwam er ta melijk ongedeerd van af, doch de andere man en de vrouw hadden zulke hevige kwetsuren, dat er geneeskundige hulp voor ingeroepen is. Het Loo. Het verblijf van het koninklijk gezin kenmerkt zich door de gewone be drijvigheid. De koningin en het Prinsesje rijden dagelijks uit en de koning neemt een aantal beschikkingen die bewijzen dat hij zich gezond gevoelt. De buitenlucht is echter nog niet vriendelijk genoeg voor de wandeling. De werkzaamheid van Z M. is nog in geen enkel opzicht) verminderd. Staat«- en andere zaken worden behandeld op de gewone u.tvoerige manier. In het park achter het paleis zijn de werkzaamheden in vollen gans. De boer derij, bekend onder den naam van het boerderijtje van prinses Marianne, wordt verbouwd. Er komt een verdieping op, en wordt geschikt gemaakt voor woning van den bloemist De «Toschjeswei» is herschapen in een rijbaan voor de Prinses die zich met hare ponies dagelijk oefent in het Paardr jden. Nog altijd geldt in het vorstelijk gezin de leefregel: «Vroeg op en vroeg naar bed.» Reeds te half 9 woidt ontbeten; en fe9 uur vangen de lessen aan, die elk een hall uur duren en telkens met een ht.lf uur tusschenruimte worden gegeven, zoodat de Prinses ook weer gelegenheid heeft te half een aan tafel het tweede ontbijt te gebrui ken. Het gewoon lageronderwijs geeft de hr. Gedeking; de Fransche les mej. Liotard de Engelsche miss Saxon Winter, de Duitsche de koningin zelt, muziekles de heer P. Stortenbeker. Tot de meest geliefkoosde uitstapjes der Princes behoort een ritje naar den Herten kamp in het S lerensche bosch, waar zij er zich een feest van maakt, de herten an jachthonden, die haar dan ook allen kennen, uit de hand te voeden. Des avonds om half 9 wordt het Prinsesje naar hare slaap kamer geleidwaar haarna den welbesteden dag, een uitnemende nachtrust wacht. De Koningin, die hare rijtoeren verder uitstrekt, verrast de omgeving her haaldelijk door afwisseling van rijtuig en bespanning, en bewijst zoodoende onwille keurig dat onze koningsstallen niat ten on rechte onder de fraaiste van alle hoven worden gerekend. Er bevinden zich op liet Loo 22 rijtuigen en 26 raspaarden behalve de 5 ponies die door ieder bewon derd worden. H. Met de garnalenvischerij te Hellevoet- sluis gaat het dit jaar zoo slecht, dat reeds drie schuiten van Tholen herkomstig, de vangst hebben gestaakt en derwaarts zijn teruggekeerd. Het eerste jaarfeest van het «Leger des Heils» in Nederland zal eerstdaags te Amsterdam worden gevierd en bij deze ge legenheid zal de derde dochter van den «generaal», miss Eva Booth Nederland door haar overkomst verblijden. Van het Lieve-Vrouwenbeeld te Heesch in de Roomsche kerk is een groote gouden ketting, lang 2 meter, met kruis en me daillon van groote waarde gestolen. Te Ylaardingren is een knaapje van zes jaar in een kalkput geraakt. Het kind was terstond dood. Te Herten verdronk een 2jarig kindje in een mestpoel. De verlenging van den diensttyd van de militie te land der lichting 1882, met één jaar gat aanleiding tot een geschil tusschen den Commissaris des Konings in Zeeland en Gedeputeerde Staten, welk geschil Woensdag voor den Raad van State werd behandeld. Drie Zeeuwsche jongelingen traden in 1882 als plaatsvervanger in dienst en gingen diarna als vrijwilligers bij het staand leger of bij de koloniale troepen over. Hunne broeders die meenden, op grond van broederdienst van den inilitiedienst voor de lichting 1888 vrijstelling te kunnen erlangen, werden door den militieraad in Zeeland voor den dienst aangewezen doch, na ingebrachte bezwaren, door Gedep. Staten dier provincie vrijgesteld, omdat deze van oordeel waren, dat de dienst als plaats vervanger, met den bij het contract be paalden termijn van 5 jaren eindigt, en de vrijwillige dienst dus na dien termijn als broederdienst in aanmerking komt. De Commissaris des Konings evenwel vereenigde zich met het gevoelen van den militieraad, dat n et de verlenging van den diensttijd voor de lotelingen ook die van de plaatsvervangers wordt verlengd, en zij dus in die betrekking blijven, tot de lichting waarvoor zij zijn ingelijfd, is ontslagen. Te Heelsnm is een kind, al spelende in een pot met kokend water gevallen en aan de bekomen brandwonden bezweken. Te Schimmert (Limb.) bestaat onee/- nigheid tusschen den pastoor en zjjne paru-1 chianen over een muziekgezelschap, dat zich niet in de gunst van ZErw. mag ver- heugen. Zondag heeft de pastoor van den kansel zeer tegen een openbare uitvoering van dit muziekgezelschap uitgevaren. De geineentenaren hebben dit protest beantwoorH met een tegenprotest, waarbij zij 's nachts al de ruiten bij den pastoor ingooiden. De uitvoering ging toch door. Postduiven ten dienste der zeemacht. I De postduivenvereniging te Toulon heeft aan boord van de kaniioneerboot Saint Louis le Salins een duivenslag ingericht en daaraan twaalf jonge duiven gegeven, die J Zich zeer spoedig aan haar drijvend vei-blyf y en aan het kannongebulder hebben gevend; want er werden wekelijks zeshonderd schoten gedaan. Men heelt ze zells gewend om Vj onder het varen uit hun slag" te komen en er weder in terug te keeren. De duiven vliegen om het schip, begeven zich soms naar de Hyères-eilanden, en keeren weder in hare kajuit terug, zoowel op zee als 1! op de ankerplaats. Men is begonnen zt op korte afstanden los te laten, en dezi afstanden langzamerhand te vergrooteu mei behulp van een stoom barkas. Onlangs wer den de duiven in een mand medegegeven aan de Couronne, een grootei schip, dat bij het aanbreken van den dag onder stoom ging om eenige mijlen verder een schietoelening te houden. Te kwart voor 8 liet men met het eerste kanonschot de duiven los; tij vlogen eerst eenige oogenblikken rondom het schip, zonder eenige vrees te toorieo voor liet kanongebulder of voor den root; de schoten volgden elkander zelfs zeer snel op. Toen de duiven zich in de richting geteld hadden, tiokken zij terstond naar Salins terug, daar lag de St. Louis voor anker. Te half 9 kwamen zij aldaar aan. Slechts een duif was op den mast van de Couronne blijven zitten; en vertrok eerst tegen den middag. Nu deze proef zoo goed gelukt is, zal de vraag der drijvende postduivenstatiocs ten dienste der marine spoedig zijn opge lost. In 1887 kwamen te New-York 405001) landverhuizers uit Europa. En wel uil Duitschland 81,864. Ierland 56 860. Engeland 45,696. Italië 44,271, Zweden 37,8C2. Rus land 33,203. Hongarije 1/,719. Schotland 14.864.Noorwegen 13,011. Oostenrijk 11,762. Denemarken 8,275.Bohemen 6,449.Frankrijk rijk 5,999. Nederland 5,500. Zwitserland 4.537. Finland 4,031. België 2,362. Rumelië 834.Griekenland 612.Luxemburg 572. Spanje 485. Syrië 175. Turkeije 162. Armenië 161. IJsland 148. Andere landen 226. De \olksstem van Pretoria meldt: De heer Pritchard die juist van de Kaap- sche goudvelden aangekomen is, toonde ons een zakje met goud dat hij van dat district had medegebracht. Het bestond uit nuggets, die uit den grond gewasselieo zijn zonder hulp van eene machine. Er waren stukken by zoo groot ale een hoen derei. Als eene bijzonderheid deelde hij mede dat uit 4 kruiwagens grond niet minder dan 22 oneen goud gewassclien werden terwijl er geregeld uit tlke kar- vacht een ons goud gewasschen wordt. De Conpagnie aan welke deze rijke grond behoort, de Waterval Gold Mining Company, is van plan binnen kort eene machine op te richten, daar er natuurlijk bij deze wijze is van bewerking veel verloren gaat. Zjj is tevens van plan in den loop van de volgende maand over de 1000 oneen goud ten toon te stellen in de Natal-Bank alhier. Wanneer wij nog melden dat die heeren in een tijd van drie weken 1447 oneen J goud uitgewasschen hebben, volgens den heer Pritchard, dan kan men zich een denkbeeld maken van den rijkdom der plaats. Een waaghals, Samuel Osborne, is in A een klein éénpersoons roeibootje het Engel- sche kanaal overgestokenhij legde 40 a 50 Eng. mijlen in dertien uren af, by een ster ken wind. Een jaar geleden deed Osborne 1 reeds van zich spreken, toen fiij vijftig mij len in twaalf uren roeide. Uit Zurich meldt men, dat mevrouw Kempin. die aldaar in de rechten gestudeerd en den docterstitel .verworven heeft, zidij.- als privaatdocent in 't Romeinsch recht ge vestigd heeft en reeds een cursus houdt- in afwachting eener gevraagde aanstelling aan de univet siteit. De aanleiding tot haar optreden in deze richting is, dat haar ge weigerd werd voor haar man als Procure" in een proces te ageeren. De rechter be sliste dat 't Zwitsersch recht dat niet toelaa "Windt horst bruiloft meer dan ar van gelukwenschin, gouden monstrans, verscheidene stich Paus zond hem zijl tiën kwamen herr 600 Amerikaansch vele bisschoppen. Volgens de sche gezantschap ti poorten naar Elzas- zoo als tot nu toe personen, die zich voegen voor het vis om na verloop van terug te komen, en gekregen hebben, i talen, in plaats van Franschen, die sier Elzas-Lotharingen, k middellyk. Een Frt 24 uren vertoeft ir Elzas -Lothari nge n moeten doenhij kn dat hem vergunt 8 die 8 weken moet hj LAATSTE Men seint ons uit Heden is de vertrokken, om een naar den vermoede! kindermoord door J. M. de Red. Wij hebben hier voor den gemeenterar ming nog moet pla herstemming wil ik ik er zelf bij betrok opmerken dat de niemand kan genoo gevuld stembriefje te Er is echter, later liberale zijde, een cir mijner bestrijding, di onhandigheid en ver feiten mag heeten. O zwijgen indien niet de hand lag, dat de s niemand anders is df en het niet anders c den dat een burgen meenteraadsverkiezing vermoeden vindt zijn ring voorkomende ir dat ik mij bewoog in dergelijke uitdrukking Ingezonden stuk in de teekend W. doch cesch hij gelegenheid mijner Staten van Zeeland en geholpen heeft. Het spreuk te wezen, naa van ik tevergeefs he zoggen dat ik mij ni zekeren «ruimen krin inwoning Dat kon o doctor ook niet en za die prys stelt op vrij! Vragen mag ik daar lilx'raal, te treden op van zijn tegenstandei meer bescheiden te zi ieder toekomende vrij he om in «ruimer kring» dat zeggen wil, hebt» Ciindidaatsstelhng voor 1 Tweede Kamer kunne waar ZEd. Schoolopzie hem naar ik meen, Van geheel anderen diging dat ik in de St zou gesproken en ges het lelang onzer Genn dezeColijnsplaat vro een subsidie van f200 tractement van den d< tegen gesproken en g< myne vaste overtuigin ons kon gemist wo het salaris van den zonder verhonging van voudige bezuiniging. N door liberalen werd de de weelderige inricht Colijnsplaat. Men had gen zwijgen. Het vei was ongetwijfeld niet als Lid der Staten ver uitsluitend de gemeent weet men ook wel. subsidie moet beperkt behoevende gemeenten makkelijk subsidie aa de vraag of het recht en direct mede te doen b

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2