NIEUWSBL AD VOOR ZEELAND. CHRIST ELI JK- HISTORISCH 1888. No. 103. Zaterdag 2 Juni. Tweede Jaargang. VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Onze arme soldaten in Tndie. De nieuwe minister van koloniën. Kerk- en Schoolnieuws. Rechtszaken. Landbouw enz. DE ElIW, elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. Enkele nommers f 0,95 -0,02^ UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 40 cent. De heer Lely besprak dezer dagen inde jaarvergadering van het Ned. militairen Bond het ongelukkig en diep rampzalig lot onzer soldaten in Indië. De heer Lely zeide onder meer «Tijdens mijn ruim zesjarig verblijf in Indië, waarvan ik bijna drie jaren, telkens met tusschenpoozen in Atjeh doorbracht, ben ik in de gelegenheid geweest het leven van den soldaat én te velde én in garni zoen gade te slaan, of liever mede te leven. Vooral heb ik bij ervaring leeren kennen het algeheéle gemis aan godsdienstige op wekking en Evangelieverkondiging. Hij ziet zich geplaatst tusschen menschen die niet menschen genoemd kunnen worden, die hun lust zoeken in het hard.t te vloeken, te moorden en met het heiligste te spotten. Hij moet zich daaraan gewennen, want hel Kau niet anderszware diensten en ontbe ringen moet hij zich getroosten, en wanneer hij zich niet bespot en uitgelachen wil zien, op het laatst ook «soldaat» worden, dat is met hen mede doen. De Zondag werd er tijdens mjjn verblijf niet geheiligd. Er werd gevochten, alles ging zijn gang als op een gewonen dag alleen te Kotta Radja kenmerkte die rustdag zich, deordat men op den weg van de militaire cantine naar Kotta beschonken soldaten zag waggelen; want een cantine bezit Kotta Radja, maar een protestantsch bedehuis, hoe klein ook, vindt men er niet. Is hel te verwonderen, dat hij, die zich teleurgesteld ziét en zich het Indische leger heel anders had voorgesteld, met den grooten hoop mededoet? Hij toch heeft niemand; met wien hij kan omgaan, kan nergens heen dan naar de contine; en hoe menigmaal wordt er in den drank vergetelheid gezocht. Hij eindigt met mede te doen, en luistert niet meer naar de stem van zijn geweten. Onder al die duizenden militairen, van welke de helft ongeveer bestaat uit Christe nen, wordt nimmer hetEvangelie verkondigd. Zij, die hun leven wagen voor de eer onzer vlag, leven en sterven daar, zonder dat ooit om hun geestelijk heil gedacht wordt. Niemand trekt zich hunner aan. De militair heeft niemand met wien hij kan sprekenhij gevoelt zich door niets gebonden; zelfs de brieven uit het vaderland, waarnaar vroeger zoo gretig uitgezien werd, worden onbeantwoord gelaten er is niemand, die hem een «tot hiertoe, en niet verder toeroept. Veldpredikers vindt men bij ons leger niet. Predikanten zijn er niet. Zendelingen arbeiden op de Noordpunt van Sumatra niet. Ja toch, Roomsch-Katholieke priesters vinden tiaar sinds het begin van den Atjeh-oorlog (1873) hun arbeidsveld door geen enkel Protestant betwist. Aan ziek- en sterf bedden in het hospitaal te Panteh Perak vindt men hen den troost van hunnen Godsdienst aan hunne geloofsgenooten ver kondigen, terwijl de Protestant daar sterft vei laten van al wat hem lief en dierbaar .s, zonder den minsten geestelijken bijstand.» Zegt zelf, lezersis het lot van den protestantschen soldaat, daar niet ver schrikkelijk I Waarl\jk, wij weten maar half, hoe treurig het gesteld is met den boedel dien het ministerie-Mackay van zijn voorganger heeft overgenomen al moet erkend worden dat de toestand nog treuriger zou geweest, zijn zoo de laatste voorganger niet een ministerie Heemskerk ware geweest. Moge het de nieuwe regeering gelukken, ook in dit gemis onzer Indische militairen te voorzien en het zedenbederf in zijn voortgang te stuiten. Over het optreden van den heer Keuche- nius als minister van koloniën verheugt zich het Batavasch Handelsblad ten zeerste en naar aanleiding daarvan schrijft het de volgende voorspellingen Met het optreden van den heer Keucheni- us als minister van koloniën is de Dies i r a e (dag van afrekening) aangebroken voor de karakterloozen, die ter wille van hun loopbaan en hun pensioen, meer dan een menschetxleven lang, elke poging om een zaak aan te pakken in het algemeen be lang, vermeden en onderdrukt, doch daar entegen elk kwaad verborgén hebben gehou den, dat door de ambtenaren bedreven werd. De poel hunner ongerechtigheid, tot dus ver door onbetrouwbare verslagen en door ministerieele behendigheden aan de publieke controle onttrokken, is thans daarvoor toe gankelijk. Eindelijk zal aan het licht komen hoe de Indische bevolking in het geniep gedrukt, geknepen en beroofd is door een vast aaneen gesloten partij, welke in Nederland zich al te goedkoop een schijn vanvrijzinnigheid gaf, door zich te verheffen op de door haar meer op het papier dan in werkelijkheid tot stand gebrachte vermindering der heerendiensten, en zal het blijken water is van haar valsche bewering, dat de Javaan liever en beter in geld dan in arbeid opbrengt. Nu een nieuwe gouverneur-generaal te wachten is, geheel onafhankelijk en waar schijnlijk een tégenstander van de zoogenaamd liberalen in Nederland, bestaat er eindelijk kans dat het berooide van den kolonialen boedel, tot dusver zoo zorgvuldig vérborgen door valsche, mooi gemaakte begrootingen, in zijn vollen omvang bekend worde, en dat men het steeds bedekte en daarom meer en meer voortwoekerende kwaad kunne peilen. Daarin kan de redding der koloniën schuilen, want elke genezing berust op de juiste ken nis der kwaalen daar deze laatste zeer diep schuilt, immers hierin is gelegen, dat Indië geregeerd wordt van buiten af, door een parlement, dat er weinig van weet, en daarenboven slecht ingelicht wordt,) is het m hooge mate verblijdend, dat van de groene tafel eindelijk eens eerlijk getuigd worde, dat het verval der koloniën voor een groot deel te bijten is aan het onvoldoende van het toe zicht, door eene uitheemsche, buiten Indië wonende en levende tweede kamer uitge oefend. Van wien mag deze getuigenis juister en vollediger verwacht worden dan van dezen minister, wiens optreden reeds genoeg blijkt om den hoofdman van het liberalisme in Indie Uet bewmd te doen nederleggen. Het anti-revolutionnaire program, is wat de koloniën betreft, belichaamd in den hoer Keuchemus, den onverzettelijken tegenstan der der begrooting bij do wet, waarvan hij het ondeugdelijke heeft ondervonden door zijn onmacht als lid van den Raad van Indiê, om haar hier te controleeren, en waarvan hij de gekunstelde onwaarheid zoo herhaaldelijk en scherp heeft doen uitkomen by de behande ling der onbetrouwbare cijfer-groepeeringen van zijn met de oude Kamer in het niet verzonken voorganger. 1 Juni 1888. Kruiningen. Door den minister van W H. en N. is vergunning verleend tot het plaatsen van eene weegbrug aan het sta tion Kruiningen. Wij geven hierachter een nieuwe lijst, Zomerdienst op de Spoorwegen. De Zomerdienst is gisteren begonnen. Herbenoemd tot dijkgraaf van den Molenpolder de -hr. J. Janse. Gisteren had in het polderhuis inde Abdij te Middelburg de opening plaats van de ingeleverde biljetten ter inschrijving op de 7e of laatste serie der geldleening van f200.000; groot f 10.000. Inschrijvers de hh. L. E. Hendrikse voor 10 aandeelen ad f990 per obligatie; Van Heel en Co. voor 2 aand. ad f1020; I. Boasson Zn. voor 20 aand. ad. f 1015.12 en 2 aand. ad. f 1020.11; Fokker Sc Zn. voor 2 aand. ad f 1012.50 en 8 aand. ad f 1000 Van der Leijé comp. voor 10 aand. ad f 1020 Van den Bcoecke, Luteijn en Schouten voor 2 aand. ad f 1020.12, 1 ad. 1020,10, 1 ad f 1020, 1 ad f 1015, 2 ad f1010 en 3 ad 1005; J. A. Zip voor 3 aand. ad. f'1060 en 10 aand. ad. f 1020.76. M. C. Benoemd tot direcleur van den stoom tram VlissingenMiddelburg de heer H. de Volder te Thielt (België). Yronwepolder. Gekozen tot lid van den gemeenteraad (vac. de Nood) de heer W. Pouwer met 44 tegen 28 stemmen. In het hoofdkiesdistrict Amerongenis gekozen tot lid der Provinciale staten van Ütrecht de antir. candidaat jhr. mr. L. van den Berch van Heemstede met 831 st. Mr. J. L. baron Taets van Amerongen (lib.) ver kreeg 635 st. Uitgebracht waren 1482 st. Ter vervanging van wijlen den heer P. A. de Jonge, is door de vergadering van ingelanden van het waterschap Over- zand, benoemd tot dijkgraaf de heer P. A. Rijk te Overzand, tot dusver gezworene en tot vertegenwoordiger in den dijkraad van het calamiteuse waterschap Ellewoutsdijk Borssele den heer J. C. Rosseel te Overzand. In de plaats van den heer P. A. Rijk voor meld werd als gezworene gekozen de heer A. de jonge P Az. ingeland, wonende te Overzand. Ned. Herv. Kerk. Op het zestal te 's Gravenhage vaca ture ds. Moll komen onder onderen Voor de hh. J. C. Montijn te Schiedam, C. B. Oort- huijs te Katwijk a/Z en J. H. L. Rooze- meijer te Arnhem. Aangenomen naar Axel door C. J. L. Ruijsch v. Dugteren te Nieuw Vennep; naar Breskens door W. H. H. Dijkman, cand. te Rotterdam; naarLinschoten (toez.) door dhr. P. Snoep, cand. Bedankt voor Noordeloos en voor Westmaas door S. Sleeswijk Visser te Rijsoord voor Wijngaarden door dhr. P. Snoep, cand. te Goes. Op het examen voor machinist-leer- Ifng 2e klasse te Hellevoetsluis behaalden L v. Boven, van Middelburg en H. P. de Loe- nen van Vlissingen het hoogste aantal punten. De classe Dokkum der Christ. Ger. kerk heeft deze conclusie aangenomen «De classe oordeelt, dat ter wille van de vereeniging met de doleerende kerken het tegenwoordig reglement kan worden losge laten, mits door een plaatselijk reglement de goederen nog beter gewaarborgd worden De Pinkstercollecte in de chr. geref. kerken van Zeeland heeft opgebracht te Neuzen f 49,30 te Zaamslag f 34,65te Axel f32,12; te Goes f125; te Wolfaarts- dijk f22,05; Baarland f9,47; Bruinisse f16; Kamperland f6; Zierikzee (St. D.) f37,24. De Amsterdamsche rechtbank deed gisteren uitspraak in de zaak van de brand stichting in de Warmoesstraat. De slager W. kreeg 3 jaar en de dienstbode 1 jaar gevangenisstraf. De juffrouw werd vrijge sproken. De arrondissements-rechtbank te Rotterdam heeft C. Bontekoe, die zijn 19 jarige beminde met haar aardappelmesje doodstak veroord jeld tot slechts vijf jaren tuchthuisstraf. In haar rapport aan den minister van waterstaat wijst de landbouwcommissie er op dat het door het toenemend wereld verkeer en de toenemende concurrentie voor den landbouwer meer en meer een» levenskwestie wordt om door kennis en vaardigheid uit te munten boven zyne buitenlandsche mededingers. De school te Wageningen moge niet geheel aan aller verwachtingen hebben voldaan, het middelbaar onderwijs, daar gegeven, heeft goede vruchten gedragen Deze school zal bij iedere practische organisatie van ons landbouwonderwijs moeten behouden blijven en het uitgangspunt moeten wor den van de gewenschte hervormingen. Eenige hervormingen zullen niet achter wege mogen blijven en het zal bovendien wenschelijk zyn dat nog enkele scholen tot stand komen, op de wijze als thans afdeeling A is ingericht, maar gevestigd in andere deelen van ons vaderland. Bo vendien zullen scholen van meer eenvou- digen aard, zoogenaamd winterscholen, moeten worden opgericht om in de be hoeften van technisch onderwijs te voorzien voor hen, die eene meer geregelde en vol ledige opleiding voor hunne kinderen niet kunnen bekostigen. Doch met eene behoorlijke inrichtiLg van ons middelbaar landbouwonderwijs kan niet worden volstaan. Aan den oenen kant is het noodig dat de gelegenheid worde in het leven geroepen om ook liooger landbouwonderwijs te ontvangen, opdat hy, die zichten volle wetenschappelijk wenscht te vormen, niet noodig hebbe tot het verkrijgen der vereischte kundigheden buitenlandsche universiteiten te bezoeken. Aan den anderen kant is het dringend noodig, dat ook voor de meer aanvankelijke opleiding der landbouwers worde zorg ge dragen. Ook voor de massa, die geen ge bruik kan maken van de middelbare scholen, moet de gelegenheid geopend om zich naar hare behoeften theoretisch te ontwikkelen en practisch te bekwamen. Daartoe zal op de herhalingsscholen ten platten lande veel meer en beter onderwijs moeten worden gegeven In de landbouw kunde.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 1