Goes, CHRISTELIJK- NIEUWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND. F Zn., WIJZER, helde. 1888. No. 102. Donderdag 31 Mei, Tweede Jaargang. 75 B. li LAGE prijzen en stad- en land- bij Mej. Wed. G. ijscourant bij hem WEEDEN. i H. DE WILDE. kens en Tijken, wen twee Kussens, ertregt Co., 6'^ VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES: Onze wenschen. Onschuld en Misdaad. ÜB 30 Woen. 30 Dond. 31 Vrijd. Zaterd. Zond. Maan. Dinsd. Dinsd. DE ndergeteekenden voor zeer de prijzen verkocht rima soort Kapok van en hooger. wij onze geachte be- "kzaam, dat wij tot de n Bedden, geen andere iverdeVeeren gebruiken, per van een Veeren Bed teekend schriftelijk be- ellen, met de verklaring, ugdzaamheid der Veeren nde twee jaren borg tstraat, C. 218, GOES. nbare School te Grijps- raagd een rwedde van f400. 1 Juni 1888, franco n den Burgemeester RKE. BOOTDIEN ST Iburg en Zierikzee. rikzee Spoorweg Goes, iJuni. Van Zierikzee Dinsd. 29'smorg. 7.30 7,30 6,- 6.30 7.— 7,30 7,- 5 'smidd. 3,30 elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers- 0,02= UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. u. m. u. m. u. m. nm 12,30 4,— 6,20 1,— 4,30 6,50 Woensd. en Zat. 30 7,30 2,20 6,30 ,50 7,50 2,40 6,50 - 10,30 - H,,-r ,30 6,— 12,30 4,30 ,50 6,20 12,50 4,50 Onder het vele goede, dat ons in de troonrede beloofd is, neemt ongetwijfeld de toegezegde schoolwet eene eerste plaats in. Dit staat dan ook vast: aan de grie ven van duizenden tegen de bestaande schoolwet moet worden tegemoet gekomen. Er moet in Nederland eene regeling van het schoolwezen komen, zoo, dat niemand geldige redenen tot klagen heeft. Hoe kan dat? zal misschien menigeen vragen. Naar onze overtuiging kan dat alleen door de «Vrije school». En in die overtuiging staan we niet alleen. Al wie met ernst en met aandacht gelezen heeft het werk, dat onze Lohman reeds vóór jaren over de Vrije school geschreven heelt, zal tot de slotsom komen, dat de Vrije school voor Nederland ons ideaal moet zijn. Maar die Vrije school mag het volk niet worden opgedrongen, op dezelfde, wijze zooals een maal het Nederlandsche volk vastgehecht is aan de neutrale school. Volstrekt niet, geen dwang in een land, dat zooveel heeft moeten lgden voor het beginsel der vrijheid de vervolgden van thans mogen niet op hunne beurt als vervolgers optreden. Daar om moet de regeering zich voor het oogenblik tevreden stellen met uit de schoolwet alle bepalingen weg té nemen, die de ontwikkeling der Vrije school tegenhouden. FEUILLETON. (10. 73 ot^jjeCrx. ok_ Zt-We-Z2- «Lieve», zei mevrouw RichardsonVot Alei- da, toen zij weer tot bewustzijn gekomen was, «gij moet trachten wat kalmer te zijn. Kunt gij uw hart niet voor Goduit- storten en Hem smeeken om onderwerping in uw lot, vertrouwende dat Hij uwe on schuld aan het licht zal brengen «Ik heb altijd gebeden» zeide Aleida met zwakke stem, «van den tijd af dat ik aan moeders schoot knielde, maar gisteren avond en nog dezen ochtend was ik doordrongen van de gedachte, dat het onrechtvaardig was, dat ik verdacht moest worden, terwijl ik mijn geheele leven voor anderen heb gewerktterwijl ik slechts zelden aan mijn eigen gemak heb gedacht terwijl ik steeds de grillen, de eigenbaat, ja zelfs de belee- digingen verdragen heb van hen die mij hulp verleenden. De gedachte kwam in mij op dat God dit onheil van mjj had kunnen afwenden.» «En dat had Hjj ook kunnen doen als het Zijn wil geweest was, en Hij zal 't nog. doen, als gij vertrouwen in Hem stelt. Lief kind, zijt gij waarlijk Christen en verzet gij u zoo tegen Gods Voorzienigheid «Als Christen te zijn een geheele onder werping van gemoed insluit durf ik nog zoo stout niet spreken. Dikwijls heb ik ge- lacht hoe liet ik God had, als ik in mij- elve liep te zingen, en gelukkig was in mijn lot; maar nu kan ik mijne zinnen nauwelijks bjj elkander houdensrrak zij -^droevig, 1 «Wjj zullen daarover niet verder spreken», eernam mevrouw Richardson, wier zeldzame menschenkennis haar wel deed inzien dat Aleida s hart door leedgevoel overweldigd op het oogenblik voor geen reden vatbaar Nog op andere zaken moet hierbij gelet worden. Als wij vragen tegemoetkoming aan onze grieven, mag dat niet ten koste van het onderwijs. Het volksonderwijs moet door den nieuwen toestand wel beter maar niet minder worden. Met het oog hierop zou ongetwijfeld het zoogenaamd restitutiestelsel alle aanbeveling verdienen, omdat dit geheel op den bestaanden toe stand past. Alleen is hiertegen dit bezwaar, dat daardoor de uitgaven, die het rijk en de gemeenten zich voor hef lager onderwijs moeten getroosten, nog hooger zouden worden. Verkeerde nu de schatkist nog in de vette jaren, dan zou hier niets tegen zijn, maar daar de magere jaren reeds lang verslonden hebben, wat van de vette jaren over was, zoo mogen we niet helpen om onze schatkist nog lichter te maken. Er moet dus iets anders op gevonden wor den en dat is naar onze meeningschool geldheffing van allen, die het betalen kun nen. Wanneer men op alle scholen, zoo openbare als bijzondere, door de gegoede ouders laat betalen, wat het onderwijs hunner kinderen kost, dan zullen daardoor de inkomsten der gemeenten zeer stijgen en er behoeft toch niets aan de school veranderd te worden. Alle gegoede libe ralen kunnen dan bij voortduring hunne kinderen naar de openbare school zenden was. «Hebt gij er iets op tegen mij de namen uwer betrekkingen te noemen Aleida zweeg een korte poosdaarop ant woordde zij met gedempte stem Wat zou ik er op tegen hebben mijn tante heet Westerly. Zij woont in het Amalia Park.» «Westerly», riep mevr. Richardson verwon derd uit, wel, die ken ik heel goed, ofschoon ik haar sedert den dood van haar man slechts zelden gezien heb. Maar nu herinner ik mij u ook weer uw gelaat kwam mij zeer bekend voor. Twee jaar geleden bezocht ik uwe tante. Zij zat in een rood gemeubileerde kamer; zij was niet wel, en een bleek meisje met blonde krullen zat naast haar ijverig te naaien. Ook herinner ik mij nog dat, toen ik haar iets u aangaande vroeg, haar ongunstige opmerking mij al zeer weinig kiesch en vriendelijk klonk.» «O, hoe griefden mij hare woorden,» zeide Aleida, «ik gevoel nu weder, wat ik toen gevoeldedezellde koude rilling, maar ik dorst van mijn naaiwerk niet opzien, daar mij de tranen in de oogen stonden. Ja, dat was ik, arme weeze, die tenminste daar geen vrienden had, en dikwijls met hardheid bejegend werd. Maar toen mijn oom nog leefde, had hij mg lief; hij hield zooveel van mijn moeder, die een halve zuster van hem wasen hij geloofde nimmer wat zij van mij zeiden, vooral niet van Bella. Ogij kunt u niet voorste len, wat ik van haar heb moeten verdragen.» «Arm kind, ja ik begrijp het. Vroeger was ik goed met uwe tante bekend, en na alles wat ik van Bella gezien heb, moet ik zeggen dat ik nog nimmer zulk een geslepen en bedriegelijk kind gezien heb en ik ge- lool wel dat zij als vrouw zoo diep gezon ken en verdorven zal zijn, als zich toen reeds liet voorzien. De lietdelooze opvoeding, die zij genoot, is er schuld van; maar de ring en de ketting waren dus van haar mits zij zeiven de kosten betalen. Dat dit kan, heeft de geschiedenis der laatste dertig jaren bewezen. Duizenden christenouders hebben al jaren lang het schoolgeld voor hunne eigen kinderen betaald én daaren boven ook nog helpen betalen het schoolgeld van hunne rijke en arme buren, wier kinderen op de openbare school gingen. Op deze wijze zou ééne onrecht vaardigheid zijn weggenomen; niet langer zouden we gekweld worden door de grievende gedachte: «wij moeten, omdat we den Bijbel liefhebben, het schoolgeld helpen betalen voor de kinderen van vaak schat rijke ouders, die zoo weinig behoeven te betalen, alleen omdat ze liberaal heeten.» Nu nog de tweede onbillijkheid: Ouders, die het schoolgeld voor hunne kinderen niet of niet geheel kunnen betalen, worden hiervan vrij gesteld mits zij hunne kinderen zenden naar de school zonder Bijbel. Die laatste voorwaarde moet vervallen. Hoe dit kan Zeer eenvoudig. Laten we het met een voorbeeld ophelderen. In de gemeente Goes bestaan vier openbare scholen, eene school met den Bijbel en eene katho lieke school, waarop echter alleen meisjes gaan. (Wij spreken hier uitsluitend van scholen voor lager onderwijs.) Werd nu de wet gewijzigd, zooals we dit wenschen dan zouden de ouders, die het konden doen «Ja», hernam Aleida «den ring kreeg zij van haar vader, terwijl hij ziek was voor eenige teleurstelling, die zij daardoor ondervond; alleen dit reeds maakte hem heilig in mijne oogen, daar haar vader op zijn sterfbed voor mij sprak.» «En het geld «Dat was van mijne tantezij zeide dat zij net voor alle zekerheid in den zak van haar nachtrok had geborgen en nu werd het in mijn koffer gevonden, behendig tus- schen de voering verstopt. O voor geen geld zou ik het voorgevallene nog eens beleven. De gedachte alleen maakt mij half krankzinnig.» «Denk aan Jezus, mijn kind; Hij leed onschuldig tot in den dood, terwijl in Zijn hart nimmer de minste zondige gedachte was op gekomen. Hij kent uw verdriet. Hij heeft te meer medelijden met u, daar gij even als Hij door schuldige han ion verraden zijt. Hij zal terugzien op zijn éigen lijdens- smart en verlangt u alle tranen van uwe oogen af te wisschen.» «O, welk een zoeten troost hebt gij mij gegeven,» zeide Aleida, en de tranen die de angst weerhouden had, begonnen te vloeien. Zij weende in stilt e. Het deed haar goed. Het verkoelde haar het verhitte brein, en verlichtte haar beklemd harten toen zij in ruimer mate begonnen te vloeien, sprak mevrouw Richardson niet meer doch liet haar vrij uitweenen. En lang nog, nadat het hevige snikken bedaard was, lag zij geleund tegen me vrouw Richardson, als om bij haar be scherming te zoeken, Deze sloeg haar arm om het bedroefde meisje en sprak haar fluisterend woorden van rnoed toe. Aleida, gesteund doorliet zoete bewustzijn vaneen deelnemend hart gevonden te hebben, voelde zich niet meer zoo verlaten. Zij droogde hare tranen en beloofde haar best te zullen doen, om in hare diepe droefenis zelf het volle schoolgeld betalen, onverschil lig waar zij hunne kinderen zenden, dit schoolgeld zou fl,50 a f2 per maand be dragen. Dus voor school A, de open bare school, waar alleen kinderen van gegoeden gaan, behoeft dan geen belasting meer betaald te worden. Op school B. zouden kernen de kinderen, wier ouders slechts het halve schoolgeld konden betalen op school C. zij, voor wie slechts een vierde van het schoolgeld kon betaald worden en op school D, zij, die niets kunnen betalen, al het overige, al wat dus op dit schoolgeld te kort komt, betaalt de burgerlijke gemeente. Wanneer nu echter de ouders te kennen geven, dat zij onvermogend of minvermo gend zijn, maar toch gaarne hunne kinderen op de School met den Bijbel of op de Katholieke school willen hebben, welnu ook dan betaalt de burgerlijke gemeente het tekortkomende schoolgeld. Het spreekt van zelf, dat dit naar een vasten maatstaf zou moeten geschieden, zoowel de Clasificatie der leerlingen, als de vaststelling van het bedrag der uitkeering, maar deze maatstaf is nog al gemakkelijk te vinden. Althans in Goes bestaat reeds zulk een Commissie van Classificatie die nu alleen voor de open bare scholen optreedt, maar dan ook zou moeten bepalen in welke klasse de kinderen der overige scholen zouden komen, wier ou ders het volle schoolgeld niet kunnen betalen. op haar Heiland te zien en Hem om hulp te vragen. «Ik zal u wat naaiwerk zenden, als de cipier het toelaat, en kunt gij teekenen «Ja», zeide Aleida, terwijl iets van hare vroegere opgewektheid haar gelaat scheen te verhelderen. «Dan zal ik potlood, papier, pen en inkt zenden. Wees niet neerslachtig. Ik zal u eiken dag komen bezoeken, en ik zal mor gen naar uwe tante gaan, om uit te vis- schen wat de redenen kunnen zijn van haar schandelijk drijven. Ik zal u ook frissche bloemen zenden. Hebt gij geld bij u Aleida had vijl dollars bij zich. «Dan zal ik met de cipier een schikking maken voor uw eten. Gij zult geen ge vangeniskost krijgen. De cipier zal u ook niet afzetten. Houd moed; denk er aan, dat ik voor u bid; vergeet niet ook voor uzelve te bidden Een schaduw, neen, een diepe duisternis scheen in het vertrek te vallen, toen me vrouw Richardson dit verlaten had de oude, sombere duisternis van den vo- rigen dag en den doorgebrachten nacht. Wederom dezelfde knellende visioenen de koele landelijke wegen, waarin zij omgedoold zou hebbben, bloemen zou hebben verzameld, en zij met hare nichtjes hare vreugdekreten zou hebben doen weerklinken, indien haar dit verschrikkelijk ongeluk niet overkomen was. Opnieuw overviel haar een beangsti gend voorgevoel bij de gedachte aan iemand, die nu misschien de haven naderde. In hare gedachte verheugde hij zich reeds bij voorbaat over de vreugdevolle ontmoeting zijnef welbeminde. Maar geen de minste gedachte, dat het deugdzame en begaafde meisje, dat hij zijne liefde geschonken had, zich ophield in de vertrekken eener gevan genis. Wordt vervolgd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 1