Rechtszaken. Landbouw enz. Gemengde Berichten. Burger lij Mark tb van Bath naar Rilland. De Heer A. Le Clerq, architect te Kruininge, zal Leiast worden met het opmaken van een voorloopig bestek en eene begrooting der kosten. Tijdens deze vergadering nam de Heer W. van Strien, voorzitter van het College van Notabelen, zijn ontslag als lid van dit college. De bisschop van Breda heeft benoemd tot kapelaan te Koewacht den heer E. N. A. van Rompu en tot kapelaan te Oost burg den heer L. C. A. van Brogtrop. Koes. Tot leden van het Kieskollege der Ned. Herv. Gem. alhier zijn gekozen de nil. M. A. van der Hell, E. van den Bosch en C. La ban. 's Gravenhage. Het O. M. bij het ge- rechtshof alhier eischte gisteren bevestiging van de vonnissen der Middelourgsche recht bank in zake mishandeling door 3 Yersekers, tijdens de militieloting te Kapelle; en van verduistering door een gewezen stoker der Vlissingsche duinwatermaatschappij. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg Heden \rijdag zijn veroordeeld wegens huisvredebreuk en mishan- d e 11 n g: M. V., 4ij., arbeider te Kloetinge, tot f 8 b. s., 6 d. h. bedreiging: K. S., 30 j., koopman te Hansweert, tot 7 d. gev. mishandeling: J. C.'v. H., 21 j arbeider te Goes en M. de V. 33 j.', vrou w van Ch. M., te Eede, ieder tot 14 d eev c' p' h h Gv- f 21 i-> en J- v. d. b., 21 j., allen schippersknechts te Goes, ieder tot 7 d. gev. mishandeling vaneen dier: H. K., 55 j., stuurman, zonder bekende woonplaats, tot f10 b. s. 6 d. h. plegen van ontuchtige han delingen: J. L., 19 j., smidsknecht te meuwvliet, tot 14 d. gev. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen westelijk dee schrijft men ons. De vooruitzichten zijn in deze streken voor den landbouwer volstrekt niet gunstig. Vele gewassen zijn achterlijk en slecht ontwikkeldenkele zijn uit ereden en lier- zaaid, andere toonen nog hun kwijnenden toestand. Wel kwam de warmte der laat ste dagen veel ten goede, maar nu weder wordt het gebrek aan een vruchtharen re gen erg gevoeld en zeer wordt, voor alles naar regen verlangd. Sommige landen worden veel van worm geplaagd, hetwelk wordt toegeschreven aan het niet tijdig wieden; het onkruid neemt dan ook zeer de overhand. Dat alles is weer het gevolg van het niet, of niet ge noegzaam braken der landen; zoodat er boeren zqn, die geen enkel gemet de nood zakelijke rust gunnen; 'twelk zich natuur lijk moet wreken Dit verkeerde wordt nu wel door kunstmatigemeststoflen eenigermate vergoed, maar 't blijft een kwaad, waar tegen met ernstig genoeg kan gewaarschuwd worden en dat op veler hoofd zal weder- keeren, in den vorm van groote schade. Hansweerd. De commies V. ontmoette Donderdag aan den kanaaldijk iemand met een vollen zak op de rug. Op de vraag wat de zak inhield wilde de man niet ant woorden, waarop de beambte hem naar het kantoor wilde medenemen. De man daar niet opgesteld zijnde wierp den zak van den rug en wilde hem in het kanaal werpen wat door den beambte verhinderd werd. Toen de man daarin niet slaagde koos hij het hazenpad. Bjj nader onderzoek bleek dat de zak gevuld was met gedroogde pruimen. Of hier aan diefstal moet gedacht worden is niet met zekerheid bekend, daar de man sedert dien tijd niet meer gezien is en niets aangaande de pruimen vernomen is. De kapitein V. d. Hurk, commandant van het algemeen depót van discipline te Vlissingen zal weldra den dienst met pensi oen verlaten. Zaamslag. Heden heeft hier een ernsti" ongeluk plaats gehad. Bij het veebouwen van een schuur is een werkman die zich daar nog in bevond, gedood. Men was, in de meening dat er niemand meer in de schuur was, begounen deze omver te halen, en zoo verloor de ongelukkige het leven. s Heerenhoek. De kwaadwilligere die de paarden van P. R. een steek met een mes hebben toegebracht, zijn nog verder gegaan. Nu heeft men een brietje op de deur van 't huis geplakt met groote be dreigingen; zoo men zegt stond er op: eerst komen wij om uw goed en dan oin uw bloed. Het is zeer te weuschen dat de politie hen eens in handen kreeg. Blijkens de 1 Juni aanvangende dienst regeling op de Nederlandsche staatsspoor wegen wordt, wat de lijn VlissingenBreda betreft, de eerste trein 10 minuten vervroegd; in plaats van te 6,34 gaat hij te 6,24 uit Vlissingen; en gaat dus 7,01 uit Goes. De trein van 7,16 van Vlissingen blijft behouden, doch stopt niet te Middelburg, doch wel de nieuwe trein die te 7.24 van Vlissingen vertrekt, 7.31 van Middelburg, 7,54 van Goes en 8,31 van Bergen op Zoom gaat. De trein van 9,35 van Vlissingen blijft, even als die van 2,3. Te 5,5 gaat een trein van Vlissingen direct door, waarop te 5,17 een trein volgt, die te Middelburg, Goes en Bergen op Zoom stopt. Het vertrek van Middelbnrg is te 5,26, van Goes te 5.45 en van Bergen op Zoom te 6.21. De trein van 5,52 uit Vlissingen, 6,2 uit Middelburg, 6.31 uit Goes blijft. In tegenovergestelde richting blijft de trein die 8.51 uit Goes gaat en te 9 28 te Vlissingen aankomt; wordt een trein inge legd, die 10.48 van Roozendaal vertrekt direct doorgaat naar Vlissingen (haven) en daar te 12 uren aankomt. Hierop volgt een trein die 10.56 van Roosendaal vertrekt, te 11,10 van Bergen op Zoom, te .11,45 van Goes en te 12,07 van Middelburg om te 12,15 te Vlissingen (stad) te arriveeren. De trein 11,53 van Roosendaal en 1,55 te Vlissingen (stad) blijft behouden, evenals die van 3,15 van Roosendaal, maar deze komt 19 minuten vroeger te Vlissingen. In den daaropvolgenden trein is een kleine wijziging: hij komt echter op den gewonen tijd te Vlissingen aan, even als die van 10 uur 's avonds; ook komt te 10.8 nog een sneltrein te Vlissingen aan. De trein, die vroeger Dinsdag te 11 u. van Bergen op Zoom naar Goes reed, ver valt. In plaats daarvan zal op dien dag de trein die te 10.56 uit Roozendaal vertrekt op alle stations tussehen Bergen op Zoom en Goes stoppen en ook derde klasse pas sagiers vervoeren. M. C. Tweeden Pinksterdag is het zoontje baron v. D. te Wageningen, bij het uit halen van vogelnestjes uit een boom gevallen, met het ongelukkig gevolg, dat hij een arm brak en .mogelijk nog inwendig werd gekneusd. Het voornemen bestaat bij de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij om van 1 Juni tot 1 October a. s. speciale retourkaarten uit te geven, geldig voor heen en terug op den dag van afgifte van Amsterdam, Scheveningen, Den Haag, Leiden, Rotterdam naar Arnhem of Wageningen en omgekeerd, tegen iets meer dan het enkele reisgeld. Wij hebben vroeger wel eens geme.d dat zekere Spermen te Rotterdam zijn be minde met een aardappelmes, waarmee zij aardappelen zat te schillen, in de herberg haars vaders heeft doodgestoken. Een gevangenis-traf van slechts vijf jaren is thans door den rechter tegen hem geëischt. Zoo ook heeft zekere Blezer le Gulpen, een meisje aan wie hij zijn liefde verklaard had, doch die hem afzeide, met een ijzeren hamer doodgeslagen. Het O. M. te Maastricht eischte ook tegen dezen moordenaar slecht» vijf jaren. In de venen onder Steen wijk erwold en Oldemarkt was gister geen enkel arbeider meer aanwezig. Die niet vrijwillig mee deed, werd door overmacht gedwongen en moest daarbij ook nog in den bollejagenden troep mee rondtrekken. Er hadden zelfs mishandelingen plaats. Het getal der werkstakers bedraagt ongeveer duizend. Het plan was heden weder bijeen te komer, onder leiding van den socialist Croll uit Den Haag. Eerst zal men ook de turfmakers onder Giethoorn dwingen het werk te staken. De eisch der arbeiders was oorspronkelijk vei hooging van loon ad. 15 cent per roede. Thans verminderden zij hun eisch tot 10 cent per roede. Zekere heer Ansem heeft zich, gelijk vroeger tot de vorige Tweede Kamer, ook weder tot de nieuwe Tweede Kamer gewend met een adres om schadeloosstelling voor vijf jaar lijdens en 't verlies van zijn be staan, hem naar zijn beweren berokkend door een geneesheer, die hem verkeerd behandeld heeft. Een meisje te Leek, oud 7 of 8 jaar, bezig zijnde met aan den waterkant bloempjes te plukken, is in de vaart ge vallen en verdronken. Bij een brand te Groningen is een geheel eenig en niet t« vergoeden kunst werk verloren gegaan. De heer v. d. "Worrn, de eigenaar der afgebrande woning, is af stammeling van den Leidschen buigemees ter P A. van der Werff. Het eenige portret, dat van dezen burgemeester ge schilderd werd, en wel in 1613, was dit. Het is in den brand gebleven. Men herinnert zich de klachten over de ontzettende vermenigvuldiging der konij nen in vele oorden van Australië. In den laatsten tijd zijn nit Lincolnshire in Engeland twaalf scheepsladingen wezels, de bekende konijnenvijanden, ongever 4000 stuks, naar Australië verzonden. Te Herrenberg (Wurtemberg) heeft een jongen van 12 jaren een van 8 jaien met steenen het hoofd verltijzeld, teneinde zich meester te maken van diens laarzen. De jeugdige boosdoener ging, nadat hij de daad had bedreven, naar huis, en at met smaak en hij bleet halstarrig alles ontken nen, hoewel hij de gestolen laarzen had aangetrokken. De bewoners van het Balkan gebergte- kennen een vogel, dien zij den wespeneter noemen. Hij is ook een doodvijand en de schrik van honigbijen, maar heeft, zooals zijn naam aanduidt, een bepaalde voorkeur voor wespen. Hij vervolgt zijn prooi niet groote vlugheid, en in de vlucht vangt hij binnen een ongeloofelijk korten tijd een aantal van de genoemde insecten. Die vogel wordv, hoe zonderling het ook moge klin ken, met een hengel gevangen. De kinderen steken eene kromme speld door het lijf van eene wesp (de jeugd kent geen medelijden) en maken haar aan een langen stevigen draad vast. Het insect vliegt op en wordt weldra door den roofvogel ingeslokt. t ls een treurig schouwspel den ongelukkigen wespeneter aan het einde van den draad te zien tegenspartelen als een jonge karper, terwijl hij naar beneden wordt getrokken. A. Tassclien de Fuldaen Torn heeft men sedert lang een aanvang gemaakt met de boringen voor de Milseburg-Tunnel. Reeds i» men een kilometer in den bergrug door gedrongen. Onlangs heeft echter daarbij een ernstig ongeluk plaats gegrepen. Bij h»*t doen springen d 'r rotsen door middel van dynamiet kwamen eenige werklieden, na een welgeslaagde ontploffing, te dicht bij de plaats der ontbranding, [en vier stortten door het inademen van stik«tofgas bewuste loos neder. Zij w°rden terstond van de ge vaarlijke plek gedragen en alle pogingen in het werk gesteld om de levensgeesten weder op te wekken, wat slechts bij èen gelukken mocht. De drie slachtoffers van eigen onvoorzichtigheid waren gehuwd en hadden een talrijk gezin. Van alle kanten komen uit Noord- Duitschland en de eilanden berichten dat het steppenhoen zich daar thans algemeen vertoont, evenals in Zweden en Denemarken. De vogel is vóór 25 jaar voor het eerst in deze streken gezien. Men denkt dat hij wegens gebrek in deze landen gekomen i«. Men zal trachten hem in N. Duitschland inheemsch te maken. Men zegt dat eenige voorposten van Uit naderend leger reeds ons land bereikten. Vrijdac 18 dezer vloog een fraai volwassen mannetje tegen een telefoondraad te Loos- duinen aan, hetgeen zijn dood tengevolge had. Gisteren 24 Mei is het huwelijk tussehen prins Hendrik van Pruisen en prinses Irene van Hessen voltrokken. Woensdagavond was de bruid te Charlottenburg aangeko men en door de Keizerin verwelkomd. Een groote volksmenigte juichte haar toe. De huwelijksplechtigheid begon om twaalf uur in den mid lag. De bruidskroon dei- prinses werd door de ambtenaren der behatkamer aan de Keizerin gebracht, die deze kroon eigenhandig op het hoofd der koninklijke bruid plaatste. Daarop gat de keizer bevel dat de kerkelijke inzegening kon beginnen. Men schaarde zich in op tocht om zich naar de kapel van het paleis te begeven. In den langen stoet zag men de Keizerin tussehen den Keizer, en den rrrootheitog van Hessen. "Vlak achter de regeerende versten volgden de prinses van Wales met de kroonprinses van Pruisen, en de Pruisische kroonprins Wilhelm met de jg ooihertogin Sergius van Rusland. Daarna de kroonprins van Griekenland melde e,-tonuses van Saksen Meimngen. Dan de ..rcothertog Sergius met prinses Victoria van Hessen, echtgenoote van prins Lodewijk van Battenberg, die zelve met aanwezig was. Daai achter kwamen de overige vorstelijke personen twee aan twee. De processie werd besloten door den erfprins van Reus en de prinsen van Hohenzollern De bruiloft liep stil af. De Keizer hield zich goed. Hij omhelsde de jeugdige ech telingen hartelijk. De kroonprins bracht in zijn plaats den gebruikelijken heildronk. Daarna had de gewone, van oudsher ge bruikelijke plechtigheid der verdeeling van den kousebaud der bruid onder de aanwe zigen plaats, waarmede het feest als altjjd werd besloten. Het verslag van 1887 betreffende den slavenhandel van Egypte was vele jaren feitelijk een doode letter, maar in de laatste jaren worden 2- a 3000slaven vrijgemaakt Vooral kolonel Schaefer een Luxemburger, heeft zich in deze zaak verdienstelijk gemaakt. Voor de vrijgemaakte vrouwen is te Kairo een thuis opgericht, waar zij den eersten tqd kunnen doorbrengen. Als propaganda tegen het Boulangis- me zullen in de Fransche departementen 3 inilhoeu afbeeldingen worden verspreid, voorstellende den generaal, in 1871 de man nen van de Commune vertredende en ge- gewapend met een zweep het volk voor zich uitdrijvende. Bij het verbreeden van de kanaal- boorden der Zuid Willemsvaart te Smeermaas nabij Maastricht, is uitgegraven de slagtand van een mammoutli. Deze tand heett de verbazende lengte van drie meter en is 23 centimeter in middellijn. Ongelukkig kon men hem niet geheel aan het daglicht brengen, daar hij door een verblijf van 4000 jaren onder de aarde tot kalk is overgegaan, en bij aanraking breekt. Men heett echter nog verschille ide groote stukken kunnen behouden. Te Uden (N. Br.) is Woensdag brand ontstaan tengevolge van het spelen met lucifers door kleine kinderen. Het gevolg was dat binnen een uur tjjds vier hofsteden werden in de asch gelegd. De schade be draagt f30,000. De lezers herinneren zicli de treu rige geschiedenis, onlangs meegedeeld, dat namelijk een Duitsche kinderjuffrouw te Zutfou door een persoon tot een[roudreizen- den troep straatmuzikanten behuorende, wérd herkend, als te zijn een kindermoordenares naar wie door de Duitsche justitie gezocht werd. Het meisje is hierop terstond aan de Duitsche justitie uitgeleverd; dochbij het gerechtelijk onderzoek bleek zij onschul dig te zijn. Zij is thans te Zutfen terug gekeerd en bij hare vroegere meesteres weder in dienst getreden. AFLOOP VERKOOPINGEN ENZ. Middelburg. Donderdag avond 8 uur werd op de bovenzaal der Sociëteit „de Vergenoeging" in veiling gebracht „de buitenplaats" Zomerlust gelegen aar. den I Veerschesingel. Hoogste bod f5701. Opgehouden. Goes. Heden (Vrijdag) te 11 uur werl in «de Prins van Oranje» door het bestuur f van «de Breede Watering bewesten Ierseke» publiek aanbesteed: Perceel 1 het leveren en lossen van 350 scheepston gesorteerden Vilvoordschen steen. Inschrijvers de hh. L. van Eek, Middelburg f 1720. I. Keulemans, Niel [Belgiël f 1625,50. F. Mouthaen, Zi«- rikzee f1569. J. v. Eek, Hardingsveld f1519. Dezen laatste gegund. Raming was 11750. Perseel 2. idem van 160 scheepston grove en 400 scheepston fijue grint. Raming f 700. Inschrijvers Joh. Volker, Sliedrecht f980 Corn. Bakker, Sliedrecht f720, C. Vel, Ivolijnsplaat f 649. Gegund aan C. Vel. Perceel 3. Het amoveeren der houten Waterkeering in de Watei leiding van 1843/45 nabij de Wemeldingsclie sluis, en het bouwen van een steenen duiker, lang 10 M. en met 2 openingen, elk breed 4M. Raming f12650. Ingeschreven door C. Romeijn, Haarlem f 14780. P. J. Staal Hansweert f14600. P. J. Visser Hansweert f 14448. C. de Groot Sliedrecht f 14440 D. van Maris Kapelle f13211 J van de Linde Kattendijke f12999. C. de Wilde Kattendijke f12888. P. Drom kers Kapelle f 12589. A. Meuheere Kloetinge t 11800. Jacob Kosten Wemeldinge f11700. I M. de Regt lerseke 10594. L. Laban Ierseke t 110584. Gogurid aan L. Laban te Ierseke I voor f 11000. 10. Eenigel Bl Perceel 4. Eenjarig onderhoud der sluizen gebouwen, booten, peilschalen enz. Raming f1340. Ingeschreven door: Jac. Kosten te Wemeldinge voor f1371.71. L. Laban te Yerseke voor f 1246. M. de de Regt te Yerseke voor f 12f Kapelle voor f 118i Kattendijke voor f 1 d. Linde. Daarna had de het gedurende 1888 leidingen, binnenboe watergangen in gez< ceelen. Perceel 1. Inschrjj F. Cornelisse f90, allen te Kattendijke. Kleunen. Perceel 2. J. de Drl D. de Puijt idem f 4(| tinge f36, B. van f31,95. Gegund aari Perceel 3. J. de Dl Engelsman, Kattendijl id., 150,50, B. v. Kil Kapelle f 48,45, P. aan P. Vermaas. Perceel 4. A. Buil hout f 30, A. de Mal 128, P. Bliek 127, A| en C. Kuzee ieder f21,50. Gegund aanl Perceel 5. J. B. Vl hout en A. Burgs iel f 33.50; C. Kuzee ff de Winter ieder f 3ti A. Geene f 25. Geguf Kattendijke. Perceel 6. J. de Dl f50. B. van Kleul aan v. Kleunen. Perceel 7. D. de f42,50, B. v. Kleune f 35. Gegund aan P. Vil Perceel 8. L. de Hl f 40,40. P. Vermaas 19,90. Gegund aan Perceel 9 A Evei Boven f 65, H. Beenll aan Beenhakker. Perceel voor f 35. Perceel 11. J. B. Engelsman f 25,50, A. de Maker f 24, H gund aan Becnhakkeil Perceel 12. L. Pol f32.40, A. de Makerf f24. Gegund aan Perceel 13. A.\ hakker f 17, A. v. Lie| f 16,25, Joh. v. Lieit f 15, A. Leijs f14. Kappelle. Perceel 14. L. Pi ieder f'39. Joh. var Liere. f36. P. Duivl Leijs f34. Gegund Peiceel 15. Th. Ml 1 18, H. Beenhakker H. Beenhakkei te Bil Perceel 16. J. B. ieder f 20, A. Geene 1 G. Botbjjl f 10, Fh aan Fh. Murre te God Ptrceel 1/. C. MieJ f C. Mieras te Ierseke Perceel 18. F. Hood nanilusse f 19 Geguil te Wemeldinge voor 1 Perceel 19 W. ll de Jonge f48. Gegul te Nisse. Waar geen som b staat, is het voor de gestaan. Van 23 2 GOES. Gehuwd I jm. en Clasina van 1 Heinkenszand. Geboren Adriaan F. de Nooijer. Overleden Adriaan I de Rubber en Tanne Van 24 en MIDDELBURG. J Back jm. 27 j. met P. A. Dentz jm. 30 jd. [28 j. J. J, Moen van de Poll jd. 22 j. 37 j. inet M. A de Bevallen J. Walrf d. J. Viergever g N. Cornelisse ge Overleden L. H M. W. van Sorge 4 72 j. wed. van L. Lo G Tengevolge van den weinig bezocht en de m

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2