NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRIST ELI JK- HISTORISCH WIJZER, L no 6 7. 1888. No. 100. Zaterdag 26 Mei. Tweede Jaargang. OSSING Ruhrkolen, se C. Duvekot, RIAANSE, kens en Tijken, wentweeKussens, ertregt Co., avenhaagsche heekbank RUGGE. ei 1888. r, en puik oud eedijzer, en hooger. wij onze geachte be- rkzaam, dat wij tot de en Bedden, geen andere iverde Veeren g bruiken, oper van een Veeren Bed teekend schriftelijk be tellen, met de verklaring, eugdzaamheid der Veeren ende twee jaren borg VERSCHIJNT F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES: Onze studeerende jongens. Doinela Nieavvenluiis in de Tweede Kanier. Kerk- en Schoolnieuws. J. N (Prijscourant gratis.) n e lading ent vrij aan huis en op GOES. DE T, C 82, MIDDELBURG, voortdurend aan als Com- elige prijzen. ondergeteekenden voor zeer 1de prijzen verkocht prima soort Kapok van tstraat, C. 218, GOES. nbare School te Grijps- vraagd eert rwedde van f400. r 1 Juni 1888, franco an den Burgemeester ■'RKE. er leen onder eerste hy- op Landerijen en Huizen ug te betalen in eens, in nnuïteiten. n inlichtingen te bekomen T. E. GERLACH, te Mid- issingenMiddelburg. rtrekuren Rem. 5, Zeilm. 6.30, 8, 2, 3,30, 5. 6.30 8. 10.15. 5,30, 7.15, 8,45, 10,15 15, 4.15, 5,45,7,15, 9, 11 tusscken Middelburg en Vlissingen. 6.20+, 8,-,9,15t,10,~ nm. 4,40f,2,30, 3,30f 8.-,f,9,-10,-+,11.-, ,2.30f, 3,30, 4,30f,6, reizen aan waarbij aan urg wordt aangelegd, n leggen aan de Keersluis ei.ken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. Enkele nommers f 0,95 - 0,02= UITGAVE VAN G. M. Klemkerk, te Goes en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De opdrijvers van het onderwijs (alzoo zegt het Dompertje) mogen niet verzuimen het regeeringsversiag van den staat der hoogere-, middelbare- en lagere scholen over het jaar 1886,87 in te zien. Vooral merkwaardig is wat daar gezegd wordt van de hoogere burgerschool te Nijmegen. Daar staat «Afgaande op het getuigenis van den 11 directeur, geeft het gedrag der leerlingen reden tot tevredenheid, doch liet de vlijt van anderen nog al te wenschen over Hij schrijft dit laatste toe aan de vele en velerlei gelegenheden tot uitspanning, en aan het met al te veel ij vei beoefenen van sommige spelen, alsof het studievakken zijn. Denk aan het rijwiel (de velocipede). De commissie van toezicht deelt deze meening ten volle. Zij voegt daar het volgende bij «Tot lichaamsoefening en uitspanning be hoort tijd gegeven te worden, en aan de gelegenheid is tegenwoordig geen gebrek, 't Zou de vraag kunnen wezen, of deze niet te overvloedig wordt. Het cricketspel, wiel- rijden en andere lichaamsbewegingen, hoe uitnemend ook als ontspannend voor den geest, en versterkend voor het lichaam, geven door het houden van vergaderingen, van wedstrijden en feesten aanleiding tot gewoon ten en gebruiken die slecht passen bij den jeugdigen leeftijd der leerlingen. Zeer wen- schelijk ware het dat de zedelijke invloed van het toezicht der ouders zich tegen het dreigend gevaar deed gelden.» Och ja, roept het Dompertje uit, de com missie moge vrij adviseeren dat de ouders hun zedelijken invloed tegen het dreigend ge vaar doen gelden, de jongelui-sportmen, die aan zichzelf zijn overgelaten, zullen de oudjes wel laten praten. Want hoe weel derig de lokalen, waarin de hoogere burgers hunne levenswijsheid opdoen, ook mogen ingericht zijn, 't is tocli altijd nog veel pleizieriger, zich als cricketspeler, wielrijder ot turner in de natuur te vermeien, dan zich uit te slooven in een abracadabra van wetenschap, waarvan het grootste gedeelte voor hen op lateren leeftijd niet liet minste practische nut heeft. Men mag dit betreuren, maar meer nog de tractementen der leeraars, en de inrich ting en onderhoudskosten der schoolpaleizen, die uit de schatkist betaald worden. Dat is letterlijk in het water geworpen geld.» VAN BiUJGGE. 8,—'snam. 1245, 6,15 '8,_, 12,45 6,15 6,35, 6,35, 12,45,8,— 8_ 12,45,6,15 6,35, 12,30.5,30 en terug; Donderdags de Markt te BRUGGE 9,45 's morgens, is er urgplaats te brengen (Vervolg.) Over de rest van het in bedoelde zitting der tweede kamer gesprokene, kunnen wij verder zwijgen. Wij hebben alleen nog te onderzoeken, nu in de kamer van liberale, en van antirevolutionaire zijde op de on juiste en overdreven voorstellingen van dezen volksvertegenwoordiger gewezen werd, te onderzoeken namelijk hoe men buiten de kamer denkt over Domela 's kennis van de de veenderijen. En dan laten wij een deskundige spreken, die in de Tijd, er bet volgende van zegt: »De ondergeteekende meent, als op zichter in een groote veenderij, in deze een woordje te mogen meespreken, als zijnde zelf gedurende vijf-en-twintig jaren turfma ker geweest en sedert 1881 opzichter: niemand zal das kunnen beweren dat hij het niet went. Er bevinden zich onder zijn onmiddellijk opzicht zeventien turfrnakers, welke meest allen vaders van huisgezinnen zijn. De algemeene toestand waarin deze huisgezinnen verkeeren, zal hij in de na volgende regelen schetsen. «Voor zoover zij niet wonen in huizen van de heeren verveners, hebben ze meest hun boerderij, welke gewoonlijk bestaat in het verbouwen van aardappelen en rogge, het fokken en mesten van varkens, het houden van een of twee koeien en eenig klein vee, als schapen, geiten, kippen enz. Meestal wordt de arbeid voor de boederij door de vrouwen verricht, ten minste als het droog weder is, want dan is het manvolk hoog- noodig bij de turfmakerijis het echter regenachtig, bijv. in het voorjaar, dan hel pen de mannen flink mede, om de velden te bebouwen. Men zal dan ook des win ters omstreeks Nieuwjaar of Kerstmis bij geen enkelen turfmaker komen, hij wien geen proviand voor den winter genoeg aan wezig is, alsaardappelen, rogge, boonen, en het schoonste sieraad een, bij sommige, twee vette varkens aan den zolder. Er bestaan, natuurlijk, uitzonderingen op den regel; enkelen zijn er, evenals bij alle andere vakken, aan wie geen zalf te strij ken is, en welke, zeer begrijpelijk, des winters gebrek moeten lijden. Voor zoover de turtmakers in huizen van de patroons wonen, zijn de toestanden van die der eerst- bedoelden niet verschillendalleen dient hier te worden aangestipt wat gewoonlijk aan den patroon daarvoor moet betaald worden. Er woont hier een die voor drie koeien weiland en oak heel wat hooiland bij zijn woning heeft, bovendien een flink stuk goed bouwland, een boekweitveld en vrij turfbrand; voor dit alles betaalt hij tachtig gulden per jaar. De meesten echter, welke slechts een of twee koeien kunnen weiden en eenig klein vee houden, betalen van vijf en veertig tot vijf en twintig gulden voor huis, land en vrij brand. «Nu zal men vragen: Wat kunnen die menschen met turfmaken verdienen? Ieder een zal zeker begrijpen dat ook in dit vak alle werklieden niet even flink zijn. Een vader met twee aankomende zonen verdient bv. per jaar zeven honderd gulden; een ander met een jongen van 15 a 16 jaar bij de vijfhonderd gulden, weder een ander, die alleen werkt, bij de f300; altijd, wel be grepen,in acht maanden tijds, want des winters als sneeuw en ijs den baas spelen, blijft de turfmaker bij het haardvuur zitten of gaat s avonds op een avondpraatje bij de buren, terwiji de ongehuwden dag in dag uit zich met schaatsenrijden vermaken. Vraag hun dan niet, om het een of andere werk te verrichten, ze zouden u heel bedaard onder het oog brengen, dat vader en grootvader in den winter ook niets deden dan het vee voederen en eenige paren kousen breien. En als soms Maart, zooals in dit voorjaar, hun ook nog verbiedt den neus buiten dé deur te steken, lachen ze daar wat om, en smaakt hun het eten daarom volstrekt niet minder. Gewoonlijk wordt hier in Januari met de turfrnakers afgerekend; velen zijn er, die dan nog bijna honderd gulden kunnen ontvangen. «Men zal uit het bovenvermelde ontwaren, dat er van een ellendigen toestand geen sprake kan zijn, te meer daar al het geld hun in klinkende munt wordt uitbetaald. Voor het verdiende geld voorzien zij zich van eev flink stuk kleeren; en al dragen de dochters geen tournures, ze mogen zich des Zondags gerust laten zien met haar van flinke stof gemaakte japonnen en neep jesmutsen. «Wat de baggerlïeden aangaat, voor zoover ze in huizen van de patroons wonen, ge nieten ze dezelfde voorrechten als de turfrnakers: voor hen die van elders komen zijn flinke keten opgericht, goed met riet of pannen gedekt. Ze krijgen bij hun aankomst ieder een deken en keukenge reedschap waarmede zij zich behoorlijk kunnen redden. Dat het er in sommige keten wel eens wat slordig uitziet, zal zeker wel aan hen-zei ven te wijten zijn; ieder zal toch beprijpen, dat het hun niet ver boden is, den boel zindelijk te houden. Een goed baggerman kan naar gelang van kracht en bekwaamheid tusschen de twee a drie gulden per dag verdienen. Men denke nu niet dat deze toestanden alleen bestaan waar schrijver opzicht houdt. O neen, al zijn collegaas, opzichters, hebben hem verklaard dat de verhoudingen bij hen dezelfde zijn. De heer Domela Nieuwenhuis weet in zijn redevoering zoo haarfijn te vertellen hoeveel een vervener per roede verdient: schrijver dezer zou hem echter aanraden, eerst eens beter te onderzoeken hoe de vork in den steel zit. Het staat, zijns inziens, zoo mal, al? een heer, die een steek met een degen heeft gekregen, zulke grove bokken schiet. De heer Domela Nieuwenhuis sprak van 1600 turven in de roedehier worden er slechts 1200 gestoken, in Friesland en in de meeste andere veenderijen is het ook zoo. Voorts zeide hij dat daarvoor f3.50 wordt ontvangen. Maar er is ook turf, die voor f 1,80 en f2 weggaat, terwijl de meeste wordt verkocht voor f2,25 a f2,50 per duizend stuks. Hoe het dan met de winst voor den vervener staat, kan men gemakkelijk nagaan, wanneer men let op de jaarlijks terugkeerende rekeningen van timmerman, scheepstimmerman, smid enz. (de arbeiderswoningen kosterij gemiddeld per jaar f 15 aan onderhoud)en men brengt daarbij in rekening het geld, dat aan bankroeten verloren gaat, voorts de kansen van het verdrogen of nat blijven der turf, 't welk »teeds met zeer groote schade gepaard gaat, en in de lagere veenstreken het wegspoelen van millioenen turven, zooals in Januari 1863 bij de stad Kampen het geval was, dan zal men tot de over tuiging komen, dat de veenbazen, willen ze hehoorlijk kunnen bestaan, de loonen der arbeiders onmogelijk kunnen verhoogen, en tevens dat er ook geen behoefte aan loonsverhooging bestaat.» 25 Mei 1888. Bij koninkljjk besluit is aan den luit. kolonel B. A. Egter van Wissekerke directeur van 's rijks militaire kleedings- magazijn te Woerden een pensioen ver leend van f1674 'sjaars. Men schrijft ons uit Kolijnsplaat dato gister Bij de gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad bleek j. 1. Donderdag dat er herstemming plaats moet hebben tusschen de heeren Huvers en Haringman, die beiden 61 stemmen verkregen. De heer J. Adam te Goes heelt eer vol ontslag aangevraagd uit zijne betrek king van gemeente?apoteker aldaar, welke door hem gedurende 33 jaren wordt bekleed Naar wij vernemen circuleert tegen woordig bij de kiezers te Kapelle en Bieze- linge een adres aan den raad dier gemeente ten einde te verkrijgen dat bij volgende verkiezingen het stembureau gesplitst worde en er een bureau zal geplaatst zijn te Kapelle en een te Biezelinge. Het is zeer te hopen dat alle kiezers van de noodzake- lijkneid daarvan zullen overtuigd zijn en zij het adres dus met hunne handteekening zullen ondersteunen. Voor zoover den [kiezers [het adres ter onderteekening niet mocht worden aange boden, kunnen zij zich daartoe vervoegen, te Kapelle bij L. Kooman en te Biezelinge bij W. Slabbekoorn. Naar de M. C. verneemt zal de heer F. Domela Nieuwenhuis, lid der Tweede kamer, Zaterdag 2 Juni in eene openbare vergadering van de Vereeniging Algemeen kies- en stemrecht, te Middelburg als spreker optreden. Woensdag herdacht de heer J. Ha zenberg, dokter in de genees-, heel- en verloskunde te Vlissingen den dag waarop hij sinds 50 jaren zijn werkzaamheden als dokter verrichtte. Tevens werl hem het eereteeken voor 35jarigen dienst als officier van gezondheid bij de dd. schutterij uit gereikt. Van alle zijden werden den ju bilaris blijken van belangstelling betoond. Onder anderen werd hem door eene com missie uif een groot deel der burgerij namens haar een zilveren beker met schaal vereerd. Aan de Tweede Kamer is door dhr. Timmer te Amsterdam een adres verzonden, waarin geklaagd word dat er geen handels- en ook geen uitleveringstractaat bestaat tusschen Nederland en de Znid Atrikaansche republiek (Transvaal). Ook wordt er in ge wezen op de begeerte van velen aldaar en in ons land, dat zulk een handelstractaat tot stand komeen voor wat betreft een uitleveringstractaat wordt gewezen op het feit dat vele Nederlanders naar Transvaal trekken, en daaronder ook misdadigers kunnen voorkomen. Dat eindelijk nog andere Nederlandsche belangen in Zuid- Afrika dringend behartiging vereischen en verlaging bijvoorbeeld van de enorm hooge port voor brieven en drukwerken, bestemd naar de Transvaal, meer dan wenschelijk is. Ten slotte wordt op het nemen van maatregelen aangedrongen, opdat de ge vraagde tractaten zoo spoedig mogelijk tot stand komen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wijngaarden c. a. en te Linschoten (toez.) dhr. P. Snoep, cand. te Goes. Bedankt voor Schoonhoven door ds. F. Kijftenbelt te Hoevelaken: voor Varik en voor Sirjansland door den heer P. Snoep cand. te Goes. Killaud-Bath. In de Woensdag gehouden vergadering van Kerkvoogden en Notabelen der Ned. Herv. Gem. werd eindelijk besloten tot het verplaatsen van het kerkgebouw

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 1