Ingezonden Stukken. PINKSTEREN. Burgerlijke Stand. Marktberichten, Veemarkt De kinderkamer voor de vier jonge leeuwtjes der Berlijnsche diergaarde is naar een der oppassershuisjes verlegd en slechts enkelen wordt het vergund een kijkje te nemen. Dat zij vafcjfe ouders het leeu- wenpaar moesten worden gescheiden, is niet hunne schuld, maar, gelijk men zich herinneren zal, die van de mama, die aan stalten maakte om de kleinen te verscheuren. En deze hebben een voortreffelijke pleeg moeder bekomen in een grootte Leon berger teef, die Lotte heet. Lotte is het toonbeeld van moederlijke bezorgdheid met roerend geduld voedt zij de kleinen en wordt nooit onvriendelijk, schoon zoo een jonge leeuw toch anders toepakt, en scherper klauwen heeft dan de zuigelingen, die zij vroeger heeft leeren kennen. Nu en dan slaat ze, weliswaar, het gebroed, dat om haar heen speelt, met vreemden blik gade en de zwaarmoedige uitdrukking in haar oog schijnt te zeggen, wat zoo menige moeder met een stille zucht tyj zich zelve denkt: «Merkwaardige kinderen, dat! Wanneer ze me maar met boven 't hoofd groeien 1» Maar zulke opwellingen gaan spoedig voorbjj, ijverig neemt Lotte haar plichten waar en wee dengene die het wa gen zou een harer pleegkinderen aan te vatten. Alleen de oppasser, die met haar vertrouwd is, mag dit ongestraft doen. Een eigenaardig tweegevecht had dezer dagen plaats in de wachtkamer van het spoorwegstation te Antwerpen, Twee boe rinnen, van oudsher vijandinnen, ontmoetten elkander daar, ieder met een mand vol eieren bij zich, bestemd voor de markt. Zij begonnen elkander ducluig uit te schelden, en weldra wierp de een, in woede, een ei naar het hoofd van haar tegenpartijdeze deed even zoo en nu vlogen de broze kogels door de zaal, tot schrik van de ijlings vluchtende omstanders en tot schade voor de banken en kussens. Toen de politie kwam om de vechtenden te scheiden en proces-verbaal op te maken, waren al de eieren op, en dropen de heldinnen van den gelen inhoud harer zonderlinge kogels. De heer Piet Jou bert, kommandant generaal van de Zuid-Afrikaansche Repu bliek, zal naar de Wereldburger» verneemt, dezer dagen een Europeesche reis aanvaarden en dan ook Nederland bezoeken. De Paus moet hebben gezegd, dat Parnell zijn jongste inmenging in de Iersche aangelegenheid verkeerd heeft opgevat. Daar de Nationalisten zelf het veldtochtplan en het boycotten afkeuren, was het te meer de plicht der Curie het volk te wijzen op het verkeerde daarvan. Dat Salisbury den Paus voor zqn optreden een dankbetuiging zou hebben gezonden, is onjuist. Volgens de «Parti Ouvrier» heeft Boulanger den 8n met een aantal Bonapar- tisten bij Robert Mitchell gedejeuneerd. In dien Boulanger volgens zijn gewone taktiek dat bericht mocht tegenspreken,» voegt het blad er bij, «dan zullen wij meedeelcn uit welke geloofwaardige bron we het ontvingen, en dan zal hij andermaal een leugenaar blijken te zijn.» De personen, die bij gelegenheid van het diner in Café Riche werden gearresteerd, zijn veroordeeld tot 15 frs. boete en 3 dagen gevangenisstraf. Twee jaren geleden werden aan Prin ses Gortschakoff te Parijs diamanten ont stolen ter waarde van 209.000 frs,, maar die bovendien voor de Prinses een bijzon dere waarde hadden, daar zij die bij haar huwelijk van den Czaar ontving. De schul digen, haar kamenier en haar moeder, zijn thans in een Duitsch stadje ontdekt, waar de vroegere kamenier met een prachtige broche pronkte. Bij den keizer van Brazilië hebben zich weder kenteekenen van zenuwverlam ming voorgedaan. De toestand is ernstig. Reeds werden hem de laatste heilige sacramenten toegediend. Daarentegen ver betert de toestand van den keizer van Duitsclilnnd met den dag. Voordat de ziekte van den Keizer van Brazilië een ernstige wending nam, raadden de geneesheeren hem het gebruik van baden aan. Hij ging daartoe eenige malen naar een koudwaterinrichtirg te Milaan en kreeg daarvoor de volgende rekening drie baden met afwrijvingen 1000 fr., koffie 75 fr., fooien 50 francs, te zamen 1125 francs. Een der bladen, die deze rekening onder de oogen kreeg, gaf den Minister van Financiën den raad een belasting voor te dragen op het Milaansche badwater 1 - In een van de vele kloosters van Mon- Cassin, gesticht in de zesde eeuw door St. Benedictus, leefden twee monniken broeder Oremus en broeder Jacobo. Toen beiden eens wegens een of ander vergrijp waren opgesloten in een cel, vonden zij een spel uit, dat gespeeld werd met kleine witte blokjes, (waarschijnlijk kalk) met zwarte stippen. Door deze blokken in alle mogelijke combinaties aan elkander te sluiten, zochten zij den tijd in hun gevan genschap te verdrijven. Daar de abt hen zorgvuldig bewaakte en ieder oogenblik naar hen kwam zien, waren zij overeenge komen, oin op het eerste geluid van zijn voetstappen den vesperpsalm aan te heffen: Dixit Dominus DominoDaar zij ech ter van het vers niet meer kenden dan de ze drie woorden, kwamen zij nooit verder dan domino, dat later de naam werd van het nieuwe spel. Een aan de Kaap de Goede Hoop verschijnend blad, bevat het volgende ver haal: Een liefhebber van paarden ontdekte dat een van zijn paarden bijziende was. Op een afstand van zes voeten, kon het een gelen wortel niet zien. Hij nan. het mede naar een oogdokter, die zijn oogen onderzocht en tot het besluit kwam, dat het dier een no. 7 holvormigen (contaaf) bril noodig had. Deze werd aan den halster vastgebonden. Zoodra dit gedaan was, scheen het paard verbaasd, dat het dadelijk verder kon zien, en spoedig kon men nemer ken dat het van de verandering genoot en gedurig door de deur van den stal stond rond te kijken, zooals het vroeger nooit deed. Wordt het ingespannen, dan is het frisscher dan te voren, en de schichtigheid, die zoo lastig was, is verdwenen. Toen de eigenaar het naar het veld zond om te grazen, werd de bril natuurlijk afgenomen, maar dadelijk kon men zien dat liet paard in 't geheel niet op zijn gemak was. Den geheelen dag stond het aan den ingang van het kamp te hinneken, totdat zijn heer den halster met bril er aan liet halen. Zoo dra die aangezet was, liep het op een galop en gaf alle teekenen van uitbundige blijdschap. Een student plaatste onlangs de volgende advertentie: Een vroom jongmensch zoekt huisvesting bij een hoogst fatsoenlijk ge zin, 't welk zijn voorbeeldig en zedelijk gedrag als een tegemoetkoming wenscht te beschouwen voor kost en inwoning. Men adresseere zich enz. De luchtreiziger Frederic 1Hoste, broeder van den onlangs verongelukten luchtreiziger, is Donderdagmiddag te Den Haag opgestegen. De ballon stootte bij de opstijging tegen den schoorsteen eener woning, zoodat deze (de schoorsteen namelijk) omverviel en in den tuin er woning te recht kwam. De ballon is daarna opgeste gen, en behouden weder neergekomen. Hebt gij den Heiligen Geest ontvangen (Hand. 19 2). Hebt gij den Heil'gen Geest ontvangen Nam Hij ooit intrek in uw hart? Werd toen de zonde u tot smart Werd 't in uw binnenste toen bange, Daar gij Gods hoogheid had getart Hebt gij den Heil'gen Geest ontvangen? Heeft Hij u in uw loop gestuit? Deed Hij u roepen overluid i Bracht Hij u tranen op de wangen Dreef Hij uw hart naar Jezus uit? Hebt gij den Heil'gen Geest ontvangen Bracht Hij u biddend op de knièn, Om Gods geduchte wraak t 'ontvlièn Deed Hij met smachtend zielsverlangen U in 't geloof op Jezus zien Hebt gij den Heil'gen Geest ontvangen Schonk Hij u vrede in 't gemoed In Jezus' sehulduitdelgend bloed Ontlokte Hij u blijde zangen. Deed Hij u juichen «God is goed Hebt gij den Heil'gen Geest ontvangen En heeft Zijn licht u ingeleid Hoe Jezus' borggerechtigheid Uw naakte ziele is omhangen U ter bedekking werd bereid Hebt gij den Heil'gen Geest ontvangen Die u de hoop in 't harte geeft Dat eens uw ziele opwaarts zweeft, Om in der hemellingen rangen Te leven waar Üw Jezus leeft? Welzalig hij, die op die vragen Getuigen mag door Gods gensf: «Ik heb dien Geest ontvangen Ja 1 Voor mij heeft Jezus 'tkruis gedragen; Voor mij stierf Hij op Golgotha.» Goes, 20 Mei '88. T. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur 1 Veredeling en beschaving, ziedaar de twee groote factoren in het menschelijk leven, waarnaar het denkend deel der natie sedert tal van jaren heeft gestreefd. Alle hoogere en lagere apostelen der neutraliteit hebben bijna een halve eeuw den \olke verkondigd, dat alleen de volksopvoeding door den Staat de wezenlijk vrome en vroede mannen zou opleveren. Wanneer de heerlijke vruchten van het openbaar onderwijs eens zouden worden gezien en de schoone harmo nie in de opleiding tot Christelijke en Maatschappelijke deugden van Aardenburg tot de Veluwe hare vruchten zou hebben gedragen, dano, heerlijke toekomst 1 dan zouden wij de volmaking schier bereikt hebben. Gevangenissen zouden overbodig, krank zinnigengestichten onnoodig geworden zijn, en bij kermissen, publieke vermakelijkheden en feestdagen zou de natie het bewijs leveren, hoe uitnemend de Staatsfabriek had ge werkt. Wat zouden wij christenen, ons ver heugen M. d. R., al ware er slechts ten deele aan de hoog opgeschroefde verwach tingen beantwoord! Helaas, wij zien juist het tegenovergestelde van hetgeen is voor gespiegeld. Het getal misdadigers is grooter dan ooit, de krankzinnigengestichten zijn overvolen hoe openbaart zich de natie bij feestelijkheden Het doet mij waarlijk leed op de laatste vraag te kunnen antwoorden, dat ik onze goede stad tot zoo ongunstig voorbeeld mag stellen. Dat men hier van een «pretje» houdt, wordt in publieke verga deringen onverholen uitgesproken, maar dat het zoogenaamd genot bij alle publiek ver maak zoo ontaardt in het uitbraken der lie- derlijkste straatdeunen en gepaard gaat met vechtpartijen en allerlei baldadigheden is een zeer droef teeken des tijds. Het jongste Pinksterfeest waarop de Gemeente des Hee- ren bij vernieuwing de uitstorting des Heiligen Geestes herdacht, kenmerkte onze stad weer door het botvieren aan het schandelijkste zingenot. Des avonds was er zoo een echte kermisdrukte dat het niet doenlijk was ongestoord 's Heeren straten te doorwandelenen wat wordt tegen dat alles gedaan Niets 1 Pret maken en feest vieren is en blijft Art. 1 van het program van het denkend deel, terwijl de wetten door de regeering uitgevaardigd tot beteu geling der straatkabalen, eenvoudig niet wor den nageleefd. Of is M. d. R. onder anderen de drankwet bij feestelijke gelegenheden niet van kracht Ik verzeker u plechtig wanneer de Politie de Artikelen 20 tot en met 23 dier wet in de laatste dagen strikt had toegepast, er zou vrij wat minder god deloosheid zijn bedreven dan nu 't geval is geweest. Wil men waarlijk de natie niet verder in het verderf storten, dan dient men toch streng de hand te houdpn aan de bevordering van eerbaarheid, orde en rust en in de eerste plaafs de wetten te handhaven, die daaraan bevorderlijk kunnen zijn. Ziet men zooals hier, dat de pretma kers de gemeente zoo hebben bedorven dat bij feestelijke gelegenheden de politiemacnt te zwak zou zijn, dan vrage men ter uit voering der «wet» versterking der politie. Het is zeer te wenschen, dat ook in zake pret maken voor onze goede stad spoe dig een betere toekomst aanbreke. Uw dw. dn. P. Goes, 22 Mei 1888. AFLOOP VERKOOPINGEN ENZ. Door het bestuur der „Yereeniging tot het regelen en bevorderen van volks vermaken" te Goes, werd Zaterdagavond aanbesteed het bouwen van eene muziek tent. Volgens bestek moet dit eene acht kantige worden, rondom front, 7 meter breed en 7.-50 hoog. De tent krijgt geen vaste plaats en moet te dien einde uit en in elkander worden genomen om haar op te stellen, waar men zulks verlangt. Vier in schrijvingen waren ingekomen te weten van de heeren Johs. de Jonge Wz, voor f 480 W. de Beste voor f 478.50W. J. van de Weert en Zonen voor f459 en B. den Boer voor f 448. Het werk is gegund aan W. J. van de Weert en Zonen. M. C. 1 Van 18 23 Mei '88. GOES. 1ste huwelijks afdondigingvan Cornelis Johannes Adriaanse 33 j. jm. van Middelburg onlangs te Goes met Martina Jongepier 34 j. wed van B. de Rijckevan Middelburg. Geboren Franciscus Joseph z. v. J. Wal- rave en M. Albert Jacob z. v. P. Lip- lijn en M. van der Kempe Maarten Willem z. v. J. de Kok en F. Meeuse Johanna Maria d. v. J. W. van de Weert en M. van Zweeden Maria Thomassiene Cornelia d. v. D. Boel en V. M. Croin Pieter z. v. A. van der Bliek en F. Bal. Overleden Johannes Laurus Kouwenberg 62 j. wed. eerst van Katharina Carlier laatst van Maria Otte Maatje Pieternella 8 j. d. v. Dingenis Schipper en Jacomina Witte - Marinus Hendrikus 1 j. z. v. Marinus Cornelis van Kalmthout en Geertruida Huige Van 19 23 Mei 1888. MIDDFLBURG. Ondertrouwd C. F. Drenth jm. 25 j. met M. E. E. van Heulen jd. 27 j. F. J. van Simmeren jm. 31 j. met M. C. Ovaa jd. 27 j. Getrouwd: G. Kranendonk jm. 25 j. met C. P. van Hoeflakeu jd. 20 j. Bevallen F. Puijpe geb. Aarnoutse z. L. M. van Sorge geb. Priester z. M. J. Bosdijk geb. van Oosten z. M. Roth geb. Minderhoud z. C. Stofregen geb. Vader d. O verledeJ. C. Entink 4 m. z. H. L. Spitsmaker 63 j. man van M. Scheerens J. M. Wieling 24 j. d. C. Bal 57 j. man van E. A. C. Varton J. L, Ba- rentsen 7 j. z. A. C. Steeketee 83 j. man van C. P. Hendrikse S. van Witsen 62 j. vrouw van E. Boas'on. GOES, 22 Mei 1888. Tengevolge van den feestdag was de beurs weinig bezocht en de aanvoer geringin de prijzen der granen was geen merkbare ver andering. Oude Tarwe f a f Nieuwe Tarwe f 7,- a f 7,25. Rogge f 5,- a f 5.30. Win- tergerst f 5,00 a f 5,05. Zomergerst f 4,50 a f 4,80. Haver f 2,90 a f 3,20. Bruine Boonen f9,75 a f 10,25. Paardenboonen f 5,20 a f5,40. Koolzaad f a Groene Erwten f6.— af 6,50. Boter f0,375af 0,425. Eieren f0,60af 0,625. Vlissingen, 18 Mei 1888. Boter f 0,88 a f 0,75 per Kilo. Eieren a f2,60 per 104 stuks. Axel, 19 Mei '88. Oude Tarwe f 0,00 a f 0,00. Nieuwe Tarwe f 8,75 a f 9,10. Rogge f 6,50 a f 6,75. Winter- gerst f7,75 a f8,Zomergerst f7,a f7,50. Haver f5,75 a f6,50. Kookerwten f0,afO,Voererwten f7,00 a f7,25. Paardenboonen f'7,25 a f 7,50. Lijnzaad f a t Alles per 100 K. G. Aardappelen f0,00 per 104 K.G. KRUININGEN, 23 Mei '88. Tarwe f 7,40 a f 7.00. Rogge f 5,50. a f5,W. Gerst 5,00 a f 5,25; Z. Gerst f5.a f4,80, Haver f3,00 a f2,75. Erw ten f 6,a f7,Boonen f af W. Koolzaad f- a fZ. Koolzaad t—a f— OOSTBURG, 23 Mei 1888. Oude Tarwe f af—,—. Nieuwe Tarwe f 6,75 a f 7,45. Rogge f 5,25 a f 5,60. W. Gerst f5,- a f5,40. Z. Gerst f4,75 a f5,20. Haver per 100 kilo f5,25 a f5,75 Erwten f6,— a f6,25. Kookerwten f7, Boonen f—,— a f Paardenboonen f5,25 a f 5,75. Alles per H. L. uitgezonderd de haver. Boter f0,50 per y, kilo. Eieren f0,65 per 26. Rotterdam, 22 Mei 1888. Op de Veemarkt waren heden aangevoerd 786 vette runderen, 1040 magere dito, 263 vette- en graskalveren, 115 schapen of lammeren, 480 varkens, 2( 2 biggen. De prijzen waren als volgtvette runderen le qual 70, 2e qual. 65, 3e qual. 60 a c. kalveren le qual. f 1,05, 2e qual. 90 a 75 c schapen le qual 60; 2e qual 55; varkens le qual. 22 a c2e qual. 20 a 3e qual. 18; licht soort 18 a 00 c. VLAS. Gedurende de afgeloopen week was de vraag op het land vrij algemeen, en is er een en ander omgegaan tot zeer vaste prij zen, vooral de betere soorten blijven de aandacht trekken en Worden wel zoo duur betaald. Heden werden 9036 steen aan geboden, hoofdzakelijk in de mindere soorten en waarvan het grootste gedeelte tot onge veer vorige prijzen langzaam opruimde. Aardappelen. Zeeuwsclie blauwe f 2.00 a f 2,25. Champions 11.00 a f 1.10, Magnum bonum f a tFlakkeesche Jammen fl,50 a f 2,10. Poters f0.40 a f0,75. Veel aanvoer, tamelijke vraag. De prijzen van Boter waren heden als volgt le kwal. 48 c,2e kwal. 44 c.3e kwal. 38 c. Voor stukken van een halve kilo werd 55 a 75 cent betaald. Geen eieren.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 3