Gemengde Berichten. de aanvallen, waaraan het Volksonder wijs in de laatste jaren heeft blootgestaan En nog geenszins is de overwinning behaald, hetgeen spr. toeschrijft „aan de flauwheid van eigen partij, waarvan velen, omdat goed volksonderwijs veel geld kost, zich ten deele hebben aangesloten by de tegenpartij." Of de traagheid van eigen partij hier terecht door den voorzitter „flauwheid" wordt genoemd, is niet zoo gemakkelijk met beslistheid togen te spreken, wel ech ter hebben zich den laatsten tijd in den boezem der Vereeniging zelf verschijnselen voorgedaan, die min of meer het vermoeden wekken, dat achter die traagheid nog iets anders schuilt en wel een verlevendiging van het bewustzijn, dat de strijd tegen de byzondere school een onrechtvaardige is. Door de Amsterdamsche afdeeling der Vereeniging toch is reeds de wenschelijk- heid van subsidieering van bijzondere scho len ter sprake gebracht en van tijd tot tyd hebben leden zich reeds tegen art. a verklaard, door het op te nemen voor een openbare school als aanvulling en de bij zondere als regel. De Vereeniging voor Christelijke on derwijzers en onderwijzeressen in Nederland begon gister l.are jaarlijksche algemeene vergadering te Arnhem, in de Buitensoeieteit. Ongeveer 300 onderwijzers en onderwij zeressen, van de laatsten slechts een schamel aantal, waren aanwezig. Bij ontstentenis van den voorzitter, den heer A. Meijer, opende de ondervoorzitter, de heer H. Bijleveld, de vergadering en toonde al zeer spoedig, det de presidents hamer hem volkomen was toevertrouwd. De heer B. riep den aan wezenden het welkom toe, en noodigde uit tot het aan heffen van het le en 3e vers van den 103en psalm, waaraan gereedelijk voldaan werd hierop werd Philippensen 3 gelezen. De voorzitter zette hierop uiteen, dat zich, bij toeneming, verschijnselen voordoen, die hel christelijk onderwijs belemmeren, en somde het zware der taak op, die voor christelijke onderwijzers is weggelegd, maar daarbij ook met ingenomenheid melding makend van de schoonere toekomst, die. na de laatste verkiezingen voor de Tweede Kamer, voor dit streven zoude kunnen zijn weggelegd. De heer J. H. Voerman, lid der regelings commissie te Arnhem riep den aanwezenden het welkom toe en verzekerde hun, dat alles zal worden aangewend, om den leden eene aangename herinnering aan deze dagen te doen bijblijven. De heer Schut, van Oosterbeek, mede lid der regelingscommissie, gat den leden eene niet verwerpelijke voorspiegeling van verschillende kostelooze geneugten die hen wachtten, als bezoek aan Sorisbeek, Bron beek, Vogel- en Plantentuin, enz. hl a afloop van deze en andere formali teiten, werd besloten om het hoofdbestuur dezer Vereeniging te latenj bestaan uit negen leden. Dit na verwerping van een voorstel Derksen, om bedoeld college tot een getal van dertien uit te breiden. De dag van de jaarvergadering der vrije Universiteit te Zwolle is een week vervroegd en is dus 21 Juni. Woensdag 20 Juni heeft de ure des gebeds plaats. Dr. Kuyper zal de vergadering van Don derdag presideeren, terwijl dr. De Hartog, des middags een referaat zal houden in een openbare vergadering. Does. Maandag middag te half een reed een lljarig meisje met een kinderwagen aan den Oostsingel. Zij reed van de helling van den rijweg, om op het pad te komen, doch kon den wagen niet inhouden die met de drie kinderen, die er in zaten, te water viel. De hond van de familie ging dadelijk te water en trok een der kinderen naai den kantverder werden de kinderen door een (voorbijganger gered. Het waren alle vier kinderen van den hr. J. v. E. Men schrijft uit Middelburg aan de N. R. O. Ons gemeentebestuur is in onderhande ling getreden met den heer Pennock, die een gemeentesubsidie heeft aangevraagd voor het maken van een ontsmettingsoven. Aangezien volgens den tegenwoordiren stand der wetenschap eene behoorlijke ontsmetting van kleedingstoffen, lijf- en beddegoed, ma trassen enz. alleen mogelijk is bij inwer king van stoom van minstens 100° C., is het te hopen dat de onder handelingen den gewensehten uitslag zullen hebben, en de burgerij in staat moge gesteld worden gebruik te maken van een deugd elij ken ontsmettingsoven, welke aan de eischen des tjjds voldoet. Het vinden van 1900 in de arrestan tenkamer te Iersoke heeft de politie te Wemeldinge tot een itadei onderzoek bij de vrouw van Roosendaal aangespoord, het welk tot uitkomst geleid heeft, dat ruim f 000 in papier, tusschen de voering van haar borstrok genaaid, is ontdekt, t rwijl zij later de plaats noemde, waar f 140 in goud was te vinden. Inmiddels zijn Roo sendaal en later ook Ockerse tot algeheele bekentenis gekomen, en hebben zij Zater dagavond in tegenwoordigheid der justitie de weide en den boom aangewezen, waar onder zij de gestolen sieralen verborgen hadden. 's Heerenhoek. Tusschen Dinsdag en Woensdag nacht is bij den landbouwer P. R. een paard in de weide eon diepe wond in de borst toegebracht, vermoedelijk met een mesj, terwijl een ander een slag gehad heeft met een stek of eenig ander voorwerp. Hier schijnt kwaadwilligheid in het spet te zijn. Kapelle. Bij den landbouwer F. de Back te Biezelinge is Maandagmorgen een koe aan het miltvuur gestorven en lieden verbrand. Onder de miliciens van dit jaar is er een, welke de lengte heeft van 2.2 meter. Hij is thans te Arnhem in g.tinizoen geen uniform was voor die afmeting geschikt, en tot dusverre zag men den milicien dus ook nog niet in tenue. (Arnh. Gt.) Zooals onze le-ers weten heeft zich tijdens de vrij langdurige werkstaking op de fabrieken der Heeren Scholten te Alineloo een commissie gevormd, die gelden bijeen bracht om de gevolgen der werkstaking voor de werklieden zooveel mogelijk te verzachten. Een aanzienlijk bedrag werd daartoe bij eengebracht. Toen er nog circa f 1600 over was in handen der socialistische leiders, kwam onverwacht Doinela Nieuwenhuis in Almeloo. In alle haast werden de ex- werkstaktrs bijeengeroepen en handig als altijd, deed Dornela Nieuwenhuis maar terstond het voorstel om die f1600 tot eenig sociaal-democratisch doel te bestemmen. De werkiieden stemden onmiddellijk' -.J-oe, dus zouden die f1600 onttrokken worden aan liet doel, waartoe zij gegeven werden. Al spoedig kwam men echter tot beter inzicht en de heeren, die bovengenoemde commissie samenstellen, moesten nu een beslissing van de werklieden uitlokken. Zij zonden daartoe aan elk van bedoelde werk lieden een circulaire, waarop de vraag werd gesteld of zij (de werklieden) het voorstel van Domela Nieuwenhuis goedkeurden. En wat was het resultaat? Van de 413 circulaires werden 40c terug- ontvtngen, rnet de mededeeling, dat zij niets van Domeia's voorstel weten wilden. Slechts 8 werklieden hielden zich stil! Als Domela Nieuwenhuis iets voor zijr. partij wil doen, waarom besteedt hij dan niet liever een klein deel van zijn eigen groot kapitaal; hij alleen kan beter f 1600 missen dan de 400 arme werklieden te Al meloo met hun allen. Deze laatste wenk, aan de Goesclie Courant ontleend, heeft onze volkomen instemming. De «Tw. Ct.» verneemt, dat voor rekening van de sociaal democratische partij te Almeloo is aangekocht een perceel, gelegen in de Oranjestraat. Volgens loopende geruchten, zal in dit gebouw een coöperatieve broodbakkerij en winkel worden gevestigd en, zoover de ruimte het toelaat, dienen tot het houden van vergaderingen. Dezer dagen wandelde iemand met een armen blinden man door Loosdrechts straten. Medelijdende bewoners gaven den stakker een aalmoes. Doch de stakker bleek al spoedig een liefhebber van brandewijn te zijn, liefst genuttigd uit een bierglas. Hij trad namelijk met zijn maat een herberg binnen en deed aldaar zijn best aan de «klare». De drank bracht den armen «blinde» echter in zulk een opgewekte stemming, dat hij onverwachts weer «ziende» werd. Hoe dit uitkwam? Wel, eender Loosdrech- ters had de vriendelijkheid van tegen hem te knikken, toen hij de herberg verliet; en de «blinde» knikt-1 terstond even vriende lijk terug. Of men nog langer medelijden met den blinden man heeft gehad Een jongeling te Osch ging op Hemelvaartsdag jagen en had bij het kruipen door eenig struikgewas het ongeluk dat de haan van zijn geweer onverwachts overging, waardoor hij de volle lading in den pels kreeg. Hij is aan de gevolgen overleden. Middel om te zien of eieren versch zijn Neem een kom water, waarin opgelost wordt 3 lood gewoon keukenzout. Als het ei denzelfden dag is gelegd, zink het tot den bodem en naarmate het ouder wordt rijst het, namelijk méér dan 3 dagen oud zwemt het midden in der. pot is het ouder dan 5 dagen dan zwemt het op de oppervlakte van het water en steekt er des te meer boven uit hoe ouder het is. Dezer dagen werd in verschillende couranten vermeld, dat door eene gewijzigde voeding der zieken in de militaire hospitalen de zoogenaamde «ratjetoe» is vervallen; dit bericht is zeer onvolledig. Niet alleen is de ratjetoe vervallen, maar voortaan z il'en de spijzen aan de zieken op eene meer nette en aangename wijze worden toegediend. Des middags ontvangen de zieken voortaan niet meer het in de soep uitgekookte vleesch doch wordt het vleesch gebraden, en evenals in ieder gewoon huishouden behoorlijk gesneden, zoodat het uitdeelen van min of meer groote stukken vleesch, door een houten of ijzeren pin bijeengevoegd, geheel is vervallen. Voorts wordt hun bij den 4de i maaltijd boter op het brood verstrekt, hetwelk hun, 't klinkt ongelooflijk, nog steeds droog werd uitgereikt. Wat het bier betreft, zoo kon dit in flessehen worden aangesc .aft, zoodat de deugdelijkheid en smakelijkheid hierdoor zeer worden bevorderd. Van enkele levensmiddelen is ook het ration vergroot; in tijden dat de aardappelen ininder voedzaam en smakelijk zijn, kunnen de chefs der hospitalen in de plaats hiervan boonen, erwten enz. verstrekken. Bij de bereiding der thee wordt geen gebruik meer gemaakt der blikken theeketels waa'in de thee een onsmakelijk vocht wordt en een blauw grijze kleur verkrijgt, maar worden hiertoe ketels gebi uikt, waarin het aftreksel der thee zijn natuurlijke kleur behoudt. Te Amsterdam gaf een kruier de politie kennis, dat hij twee bankbiljetten, een ad f 1000 en een ad f25, had gevon den. Als eigenaar van dit geld heeft zich aangemeld een notaris, wiens bediende het had verloren. De waarde is aan den eige naar teruggegeven, die de eerlijkheid van den kruier met f 50 heett beloond. Te Pont-Euthon (dep. Eure) is een spinnerij afgebrand. De schade bedroeg 190.000 frs. Een werkman, die vluchten wilde, viel van een booste van 15 meter en was onmiddellijk een lijk. De protestaritsche kathedraal van St. Paul (Buffalo) is door een gasontploffing in de gewelven onder de kerk, het gevolg van te hooge drukking, een prooi der vlam men geworden. De schade wordt op l/r millioen dollars geschat. Detilleux, dc ongelukkige werkman die in een put was bedolven is volgens de «Voltaire gestorvenmen was tot 2 meter genaderd van de plek, waar hij zich bevond. Terwijl 350 werklieden in de Pelori- tana-tunnel (Spoorweg MessinaPalermo) werkzaam waren, ontwikkelde zich onver wachts een zoodanige hoeveelheid gassen, dat bijna allen bewusteloos neervielen. Het gelukte en meesten na eenige uren weder bij te brengen, maar een 60-tal kwamen tengevolge van verstikking om. Een deel van den tunnel stortte ook inhet werk s tijdelijk gestaakt. De Engelsche Regeering heeft be sloten een Iersche Katholieke Universiteit op te richten. Een photograaf in de stad Shelbyvill, 111., (Noord-Amerika) heeft onlangs een portret gemaakt waarop vijf geslachten waren vertegenwoordigd. De groep bestond namelijk uit een 86 jarige dame mevrouw Chatherwood, haren 61 jarigen zoon dr. Chrterwood, hare 38 jarige kleindochter, mevrouw Hoxie, haar 19 jarige achterklein dochter, mevrouw Eva Curington en het kind van deze, een drie maanden oude zuigeling. Blijkens een statistiek der Koninklijke Veeartsenijschool te Berlijn werden aldaar van 1 April 1887 tot 1 April 1888 in een rond cijfer 3600 honden van verschillend ras gedood. In hetzelfde tijdbestek werden als op straat verongelukt aangegeven 2600 honden, terwijl bovendien 2050 honden, die niet van belastingpenningen waren voor zien, werden opgevangen, en na bij de wet bepaalden termjjn niet door de eigenaars teruggehaald. Deze honden werden eveneens van kant gemaakt. InhetAsyl voor honden der nieuw opgericht i Vereetdrjing tot Be scherming van Dieren moesten ook nog zeshonderd honden gedood worden. Te zamon zijr. lus 8880 honden inèènjaar te Berlijn gedood en hunne lijken of vernietigd of tot industrieele doeleinden gebruikt gewor den. Omstreeks 1200 honden werden bovendien nog als vermist opgegeven. Het meerendeel is hondendieven van beroep in handen gevallen, die of de dieren op andere plaatsen verkocht of ze vetgemest en aan den kok overgeleverd hebben. Men schrijft uit Londen aan het «N. v. d D.» De tekst der verordening van den«Prvy Council», waarbij de invoer in Engeland, Wales en Schotland van slacht vee uit Vlissingen verboden wordt, is open baar gemaakt in de «London Gazette» en luidt als volgt Tenzij en totdat de geheime Raad anders beschikt, zullen slachtbeesten, komende uit de haven van Vlissingen, in het Koninkrijk der Nederlanden, niet in Engel and of Wales of Schotland geland worden. Een orde van gelijke dagteekening ver biedt den invoer van slachtvee uit andere havens dan de verbodene in schepen die bin nen 28 dagen te voren vee aan boord had den, dat afkomstig was van verboden ha vens, of daar geweest zijn, of die vee aan boord hebben, dat in aanraking is geweest met vee in de verboden havens. Het resultaat van laatsbedoelde verorde ning islo. dat de stoomschepen «Mercurius» en «Minerva» voor 28 dagen niet in staat zullen zijn slachtvee uit eenig land naar Engeland te vervoeren2o. dat de schepen der Nederlandsche Stoomboot-Maatschappij of eenige daarvan weizicht in hetzelfde ge val zullen verkeerer., en 3o. dat de Zeeuwsche boeren geen vee naar Engelsche markten kurn.en zenden via Rotterdam, alles na tuurlijk zoolang de verordening van kracht blijft. Voor de meubel makers. Inde bosschen van Californië ireft men prachtige bo.imen aan, die een ongekenden omvang hebben. De ondernemer van een tentoonstelling noo digde onlangs de exploitanten van houtzage rijen bij circulaire uit hem de schoonste planken te zenden. Hij ontving daarop plan ken van 1.80 M., benevens anderen van 2 M. breedte. Nauwelijks waren zij voor het publiek tentoongesteld of een derde zagerij, omtrent de zaak ingelicht, deed lie.n op haar beurt planken van 3 eu 3.30 M. breedte toekomen. Het aantal landverhuizers naar Ame rika neemt steeds toe. In de eerste vier maanden werden uit Nederland naar Amerika vervoerd 3147 landverhuizers uit ver schillende landen, en 258 kajuitspassagiers. Er waren 1125 Nederlanders bij. Over het geheele vorige jaar vertrokken er 8057 en 959 passagiers. Met het oog daarop is het niet ondien stig mee te deelen wat wij dezer dagen in de Standaard lazen «De Zuid Afr. Republiek deugt op het oogenblik nog niet voor allen. Timmerlieden, metselaars, ververs, zadelmakers kunnen werk vinden. Een zadelmaker verdient min stens f 5, hoogstens f 9 per dag, on kan na aftrek van logies van f 30 tot f 130 per maand overhouden. Boeren kunnen hier best terechtals zij kapitaal hebben, dan kunnen ze binnen eenige jaren schat rijk zijn. »De levenswijs is landelijkvroeg op, vroeg naar bed. 'tls er gezond. Bij het behandelen van zaken wordt vaak Engelscli gesproken. Kleederen zijn uiterst goedkoop alleen schoenen zijn duur en slecht. Wie voor zich zelf mettertijd wil beginnen, doet het best zich voor alle materialen krediet in Nederland te verzekeren. Aan het koopen van een huis is thans bij den grooten bloei en vooruitgang van Pretoria aldaar haast geen denken. Wie werken wil, kan zeer zeker vooruitkomen. «Het is goed vóór men naar Transvaal vertrekt, zich te vergewissen omtrent toe standen enz., want deze zijn veranderlijk Brieven van aanbeveling zijn niet noodig; wel brenge men zijn kerkelijke attestatie meê. Voor de reis neme men zoo weinig mogelijk kleeren, zooveel mogelijk contant geld mee, dat inen hier te lande voor Engelsch verwisselt. Een uitrusting mee te nemen is onnoodig.» De Stand, geboft, dat deze mededeelingen juist zijn, al zien ze meer uitsluitend op Pretoria, en voegt er bij, dat ook omtrent hen, die in den laatsten tijd vertrokken, de berichten alles behalve ongunstig luiden. Ook voor telegrafisten, onderwijzers e. a. is er nog wel plaats. De Nederlandsche kolonie op Groot Suikerboschkop verkeert in bloeienden toestand. Te Gonsenheim is een afschuwelijks misdaad gepleegd. Zekere Engel, die zonder werk was, verliet met zijn vrouw de ech telijke woning, die weldra in lichtelaaie stond. Toen men er binnendrong, vond men de verbrande lijkjes van vier kinderen. Het echtpaar is gevangen gezet,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2