CHRISTELIJK- NIEIJW SBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND. he Boot >er ons. :en. rgervoet, rpetten, orstelwerk, IJZEN. |ÏSE, Goes. ÏLBINDERU- 1888. No. 99. Donderdag 24 Mei. Tweede Jaargang. VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES erkboeken. D'HUIJ, Stoomtjaik [otterdam bij den jANGE.op 'tHa- BOUWMAN. BOS, ctie. Onschuld en Misdaad. Kerk- en Schoolnieuw s. irkea. 11 H 11 11 11 11 11 Fabrieksmerk. j den Heer N D E N: DE SOORTEN. enieten rabat. DE ZEEUW, elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers- 0,02® UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. beveelt zich voortdu- >1 BINDEN van alle n aan zijn BOEKHAN- ïij daardoor in staat, rijzen tevens solied MIDDELBURG. iaar ROTTERDAM morg. 6.u. IRDAM naar GOES s morg. 2.30 u. naar ROTTERDAM '8 morg. 8,30 u. 'TERDAM morg. 2,30 u. tterdaai Nieuwe enbrug. 23 Mei 1888. Middelburg. De geneeskundige raad van Zeeland is tegen den 26sn Mei a. s. des avonds te 7 uren in de abdij alhier bijeen geroepen. Behalve eenige rapporten van het bureau voor scheikundige en micros copische onderzoekingen, zijn de volgende onderwerpen, de algemeene volksgezond heid betreffende, aan de orde gesteld: onderzoek van bier op salicylzuurcre- dietaanvrage tot onderzoek van levensmid delen de krankzinnigenverpleging in Zeeland, en eindelijk de vlas industrie op Schouwen. Vergadering van den Raad der gemeente Iersebe op Zaterdag 19 Mei 1888. Tegen woordig 6 leden. Afwezig met kennisgeving dhr. Hartog. De notulen der voorgaande vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De voorz. doet mededeeling der ingekomen stukken. Van de hh. W. Goeman en C. Ridderhof dat zij hunne benoeming als tegenschatters voor de personeele belasting aannemen. Als lid der commissie voor het 'schatten'der localiteiten voor den kleinhan del in sterken drank, is in plaats van J. Laban, benoemd dhr. D. Spruit. De som van het vergunningsrecht over het dienst jaar 1888, bedraagt f 320 verdeeld over 12 localiteiten. Van Gedep. Staten de goedkeuring van eenige posten van af- en overschrijving op de begrooting, alsmede de goedkeuring betreffende de wijziging in het kohier van den Hoofdelijken Omslag. Reclame van J. Dordmond, D. Kouman, P. Machielse en Hage (Schoenmaker) om trent hun aanslag in de hondenbelasting; aan genoemde personen wordt voor een halfjaar vrijstelling verleend. Op een schrijven van G. Verborg om vermindering in de FEUILLETON. (9. TROO! «Ik heb uit mijn tuin eenige bloemen voor u meegebracht.» «0, ik dank u, wat zijn zij schoon. Wilt ge niet gaan zitten Doch nu eerst be dacht zij dat er geen enkele zitplaats was dan alleen de harde bank, waarop het on aangeroerde eten van den vorigen avond stond. Zij stamelde eenige woorden; het hart zonk haar in de schoenen; zij wendde het gelaat af, en n u voor het eerst welden tranen in hare oogen. «Als gij het mij vergunnen wilt, zal ik naast u komen zitten», zeide mevrouw Richardson, en de daad bij het woord voe gende, nam zij naast Aleida plaats, die haar nog niet durfde aanzien. «Ik woon hier vlak over», zeide mevrouw Richardson. «O, dan zijt ge zeker de dame, die ik gisteren avond zag o, was ik maar zij zweeg hierop. «Hadt gij reeds gewenscht, dat ik u zou komen opzoeken?» «Dat meende ik niet.» hernam Aleida bewogen, «maar ik wilde dat ik zoo vrij was als gij. O, mevrouw aL gij wist wat ik dezen nacht geleden heb; ik dacht dat Je duisternis en de ellende altijd zouden aanhouden.» Een zware zucht bracht haar tot zwijgen. belasting wegens vertrek naar Goes, werd gunstig beschikt. Ingekomen een verzoek van de hh. de Boer c.s. om het ontwerp tot verbetering der Paardemarkt eenigszins te wijzigen, na eenige bespreking werd in beginsel aangenomen, om de bewoners der paardemarkt die bij de bestrating belang hadden, te adviseeren of zij mede wilden werken tot het verkrijgen eener bestrating zooals in het adres des heeren de Boer c.s. was verzocht. Omtrent het laten pas- seeren van voertuigen op genoemde markt bleef de raad bij zijn vroeger besluit, n.l. dit niet toe te laten. Een voorstel omtrent het oliën of kleuren der muren van het postkantoor, wei d verworpen. Hoe te han delen met het batig saldo dat na het ver werpen van voornoemd voorstel beschikbaar zou zijn, werd besloten dit met den zaak waarnemer van den vruegeren aannemer van bet postkantoor te regelen in dien zin dat ot die som bij den post bijkomende werken, dan wel door afschrijving op het bedrag der aannemingssom zou gevonden worden. Een voorstel omtrent het al of niet direct gereed maken, eener instructie voor den te benoemen bouwkundig ge meente-opzichter werd in laatstgenoemden zin met 4 tegen 2 stemmen besloten; tegen de hh. Lemson en Schipper. Tot bouw kundig gemeente-opzichter werd gekozen dhr. P. J. Feij, dokmeester op het eiland Onrust bij Batavia, thans met verlof hier verblijf houdende. Met den benoemde stonden op de voordracht de hh. Vermeulen van Enkhuizen en Soeters van Ierseke. Buiten de voordracht verwierven de hh. Snijder en v. d. Jagt te Ierseke, ieder 1 stem. Nadat de door het Burgerlijk of Algemeen Armbestuur aangevraagde goed- «Ik beklaag u diep, mijn lieve ik be klaag ieder, die van zijn vrijheidis beroofd, en ik ben opzettelijk hier gekomen om u te troosten. Ik heb eenige boeken meege bracht, die u den tijd zullen korteneenige bladen die u misschien zulien bevallen.» «O, hoe zal ik hier kunnen lezen vroeg Aleida met een angstigen blik. «Ik kan hier nauwelijks ademhalen, het is mij of die tralies mij dwars door het hart zijn gestoken.» «Gij zijt dus voor 't eerst in zulk eene verblijfplaats «O, mevrouw riep Aleida uit, op een toon van bitter verwijten haar oogen straalden van verontwaardiging haar wan gen gloeiden en hare geheele houding gaf gekwetste eigenwaarde te kennen. «Vergeving», sprak mevrouw teeder. «Voor het eerst hier», herhaalde Aleida bitter; «o, hoe zal ik het hier uithouden? Wat moet ik hier beginnen! Slechts eens in mijn leven zag ik de muren eener ge vangenis van buiten; en haar ruwvoorkomen alleen deed mij tranen inde oogen komen. O, ik ben gruwelijk verongelijkt; gruwelijk slecht behandeld! beticht van een misdaad, waaraan ik even onschuldig ben als gij| mevrouw. Soms denk ik, dat ik krank zinnig zal worden; de vreemdste gevoelens komen in mij op. Nimmer te voren heb ik zoo iets onder vonden; zulk een doodangst, zulk een ziele- strijd als ik heden nacht doorgestaan heb Gisterenmorgen was ik nog zoo gelukkig.» Een zenuwachtige rilling voer haar door de leden, terwijl zij deze woorden uitsprak. keuring in eenige wijzigingen der begrooting waren toegestaan, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Tot Dijkgraaf van den Goeschen polder in plaats van wijlen den heer J. Vermeule is door de ingelanden met al- gemeene stemmen benoemd de heer M. de Bukx te Goes, en tot gezworen in plaats van de heer de Bokx de heer A. Zandee te 's Heer Hendrikskinderen. Naar sommige bladen vernemen, denkt de heer Ari Smit, burgemeester van Vlissingen als zoodanig zijn ontslag te nemen, en zich elders metterwoon te vestigen. Oostburg. De gemeenteraad heeft be sloten eene subsidie van f 100 voor den tijd van 30 jaar te verleenen voor den aan te leggen straatweg door de Appelstraat. Ned. Berv. Kerk. Beroepen te Aagtekerke dhr. B. v. Eijselstein, cand. te Utrecht. te Noordeloos S. Sleeswijk Visser te Rijsoord te Hijker- smilde P. J. van Melle te Minnertsga te Hendrik Ido Ambacht dr. J. W. F. Gobius du Sart, te Nieuw en St. Joosland. Drietal te Rotterdam Montijn te Schiedam Muller te Nijmegen Oorthuij-- te Katwijk a. Z. Bedankt voor Renesse en Noordwelle door J. Visser te Venhuizen. Ned. Ger. Kerk (doleerend). Op het zestal te 's Gravenhage komen «Waarvan zijt gij beschuldigd?» vroeg mevrouw Richardson, in angstige afwachting van haar antwoord. «O, van een zoo afschuwelijk iets; iets, waaraan ik nooit gedacht heb; nooit heb ik kunnen onderstellen dat iemand zoo iets tegen mij zou inbrengen. Een kostbare ring en een bankbiljet zijn in den zak van deze japon gevonden. Hoe zij er in kwamen weet ik niet; maar het ergste en vreemdste van alles is de koffer. In mijn koffer, dien ik den vorigen avond zelf pakte; want ik zou naar mijn oom buiten de stad gaan (hier hield zij een oogenblik stil, bij de herinnering aan het geluk dat zij nu moest missen) in mijn koffer werden een ketting van juweelen van mijn nicht en negen bankbiljetten van honderd gulden gevonden. Mevrouw», zoo ging zij voort, en keek haar daarbij met hare heldere en onschuldige oogen aan, «toen ik dien avond naar bed ging, was mijn koffer gesloten, en er was niets anders in dan mijn kleeren. Mijn reiskleedjes had ik pas afgemaakt, en in den zak zat niets anders dan deze zakdoek en deze beurs. Dit is alles, wat ik er van zeggen kan; behalve nog, dat mijne nicht volhield, dat zij mij had gezien met den ring in mijn handen, terwijl ik het bank biljet tegen het licht bekeek. God daarboven», zeide zij met ten herrlel geslagen blik, «is mijn getuige, dat zij noch het een, nich het ander heeft kunnen zien.» «Ik geloof u, ik geloof alles, wat gij zegt», zeide mevrouw Richardson, haar vriendelijk de hand reikende. voor de hh. Ph. J. Wessels van Zierikzee en J. C. Sikkel te Hijlaard. Beroepen te Meppel J. O. Sikkel te Hijlaardte Terneuzen als oefenaar, K. Werner van Middelburg. Bedankt voor "Vlissingen en Koude- kerke door J. C. Sikkel te Hijlaard. Chr. Ger. Kerk. De Zeeuwsche pastorale conferentie zal dit jaar op Donderdag 14 Juni a. s. te Middelburg gehouden worden. De Agenda bevata Exegese van Rom. 14 23b. Inl. ds. J. Boss te Meliskerke. b. Welke moet de gedragslijn zijn der christelijke gereformeerden, in betrekking tot de Ned. ger. (doleerenden)? Inleider ds. A. Littooy te Middelburgc. Hoe is het best te voorzien in de behoefte der kas voor emiriti enz? Inleider de heer B. M. den Boer, te Goes d. Iets over het eigenaardige van Zwingli's theologie. Inleider ds. J. Westerhuis te Terneuzen; e. De gebrekkige toepassing der tucht in de geref. kerk na 1618 in hare oorzaken en gevolgen. Inleider ds. J. W. Gunst, te Brouwershaven f. De geloofsgenezing. Inleider ds. J. Middel, te Baarland. g Schuilt er voorde christe lijke gereformeerde kerk werkelijk gevaar in het reglement van 1869 Inleider ds S. de Jager, te Serooskerke. De Pinkstercollecte voor de Buiten- landsche zending Zondag jl. in de Christ. Geref. Kerk te Goes gehouden heeft op gebracht de belangrijke som van f 121.73. Volksonderwijs. Onder leiding van den heer Mr. H Goeman Borgesius werd gister de algeme ene vergadering gehouden van de Yereeniging V olksonderwijs". In zjjn inleidingswoord wees de voorzitter Er lag toch zooveel onschuld en eenvoud in Aleida's woorden; hare oogen tee enden eene zoo volkomen waarheidsliefde en haar schoon, onschuldig uiterlijk zou een ieder overtuigd hebben. Aleida greep de hand van mevrouw Richardson en omklemde die, terwijl hare borst zich van aandoening be woog zij liet echter een flauwe zucht hooren. «Het bewustzijn van uwe volkomen on schuld zal u tenminste tot steun dienen», zeide mevrouw Richardson. «Daaraan heb ik eigenlijk nog niet gedacht», zeide Aleida, hare tranen drogende. «Het is alsof ik door mijn plotselinge schande geheel verpletterd ben. Bedenk eens, dat ik gisteren nog gelukkig en vroolijk was tehuis bij een deftige en beschaafde familie; in minder dan een oogenblik werd ik als een dief gebrandmerktik, die nimmer iets gaf om juweelen of geld, uitgezonderd de luttele som, die ik noodig had, om mij be hoorlijk te kleeden. Ach, en dit is nog niet alles. Ik zal voor het gerecht moeten ver schijnen, en wat dit ook beslisse, ik geloof dat ik het niet zal kunnen dragen. Ten prooi aan openlijken smaad, geschandvlekt door eene beschuldigingO en met een kreet vol wanhoop viel bet arme meisje bewusteloos op haar bed. Eenige oogenblikken lag zij als levenloos; maar de eenvoudige middelen, die mevrouw Richardson aanwendde, brachten haar al lengs tot kennis en vol droefheid zag zij in het deelnemend gelaat, dat over haar gebogen was. VVordt vervolgd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 1