Kerk- en Schoolnieuw s. Rechtszaken. Gemengde Berichten. seke, Kruiningen, Krabbendijke, Rilland— Bath, Schore, Waarde. Goes, Woensdag 13 Juni, des voormiddags te 10 uren, voor Baarland, Borsele, Drie wegen, Ellewoutsdjjk, Goes, 's-Gravenpolder, 's-Heer Arendskerke 's-Heerenhoek, Hein- kenszand, Hoedekenskerke, Kattendijke, Kloetinge, Nisse, Oudelande, Cvezand, Wol- fertsdijk, Veere. Donderdag 14 Juni, des voormid dags te 10 uren, voor Aagtekerke, Domburg, Grijpskerke, Oostkapelle, Serooskerke, St. Laurens, Veere, Vrouwepolder. Kortgene, Woensdag 20 Juni, des voormid dags te 10 uren, voor Kats, Kolijnsplaat, Kortgene, Wissekerke. Middelburg, Vrijdag 22 Juni, des voor- middags te 10 uren, voor Arnemuiden, Middelburg, Nieuw en St. Joosland. Gemeenteraad van Vlissingen. Zitting van Vrijdag 18 Mei, des namid dags te twee uren. Voorzitterde heer A. Smit Afwezig de heer v. d. Beke Calleniels, met keunis- geving. Na voorlezing en goedkeuring der no tulen van het in de vorige zitting verhandelde, doet de voorzitter mededeeling van eenige ingekomen stukken, waarondereen schrijven van Gedeputeerde staten, houdende goed keuring van het kohier van den hoofdelijken omslag over 1888, begroot op f29.425. Vervolgens komen in behandeling de volgende voorstellen van B. en W,. lo. Tot goedkeuring van de rekening /an de Zeemans en Visschersbeurs over 1887, aanwijzende een batig saldo vant 8759.91. Aldus wordt be loten. 2o. Tot goedkeuring der gehouden ver pachting van het vi»chrecht in de gemeente havens en op de kleine binnen vest en op een gedeelte van den Middelburgschen Vlis- singschen Watergang, een en ander voor 3 jaren, ingaande 1 April 1888 He teerste perceel wordt verpacht aan B. H. Determan te Vlissingen voor f.5terwijl het tweede perceel wordt toegewezen aan M. Vader te Vlissingen voor f73.25. Vervolgens komt in behandeling het aan B. en W. om praeadvies in handen gesteld adres van den directeur der Burgeravond school, om verhooging zijner jaarwedde, die naar adressants meening niet in ver houding staat tot hit aantal zijner lesuren, vergeleken bij die van de overige leeraren aan de burger-avondschool. Dit verzoek wordt gesteund door de commissie voor middelbaar onderwijs, wier advies strekt tot verhooging van de jaarwedde met f50. üver dit voorstel staken de stemmen (zeven voor en zeven tegen). Het wordt dus aan gehouden tot de volgende vergadering. Gunstig wordt beschikt op het verzoek van P. A. Fruitier te Vlisdngen, om ver gunning tot plaatsing eener kiosk ot ver- verschingstent aan het strand der badplaats, volgens daarvan overgelegde teekening echter onder beding, dat het gebouwtje binnen drie maanden na dagteekening van het besluit ten genoege van B. en W. op daartoe door hen aan te wijzen plaats worde daargesteld eri de verkoop der ver, verschingen zich zal bepalen tot melk, bier- minerale wateren en eetwaren. De concessie wordt aan adressant verleend voor den tijd van drie jaren, terwijl door hem recognitie f '10. per jaar zal verschuldigd zijn. Nog wordt door B. en W. overgelegd een missive van den ArrondissementsSchool- opziener waarbij tengevolge van ongesteld heid van den onderwijzer aan school B. den heer A. J. Frenks wordt voorgesteld tot tijdelijken onderwijzer aan te stellen den heer C. J. Steur, tijdelijk onderwijzer aan de openbare school ie Ritthem. Dien overeenkomstig wordt besloten en B. en W. toègestaan het aangevraagde rrediet voor de bezoldiging van dien onderwijzer ad f500 's jaars. Vervolgens wordt goedgekeurd het voor stel van B. en W. om, ter voorziening in het gebrek aan ruimte op de openbare lagere scholen A en B, met het oog op nieuw te verwachten leerlingen, voorloopig de volgende maatregelen te nemen welke in het belang der gerneenteünantiën worden vereischt le voor school A weder 2 lokalen toe te 1 voegen aan de reeds bestaande hulpschool in l et voormalig Takehnagaziju der Marine, aa te vragen in huur bij de directie der Maatschappij «de Schelde.» i 2e. Voor School B. ter bekoming van 1 schoolruimte, het gymnastiek-lokaal aldaar ter beschikking te stellen, met verplaatsing der leerlingen voor hei gymnastiek-onderwijs J naar een der daarvoor bestemde lokalen in 1 eene andere daartoe aantewijzen school. De kosten van inrichting der beide lokalen met ameublement worden op f 1421 begroot. Aan B. en W. wordt een crediet van f-125 verleend, voor helmbeplanting bij de badplaats. Na goedkeuring eener af- en overschrij ving op de gemeentebegrooting voor 1887, sluit de Voorzitter de vergadering. Goes. De hr. baron Schimmelpenninck v. d. Oye heeft wegens verandering van woonplaats ontslag gevraagd als 2e luitenant bij de dienstdoende schutterij alhier. In plaats van genoemden heer is de luitenant la suite de hr. A. S. Fransen v. d. Putte, voorgedragen ter benoeming. Het voorstel van de hh. De Beaufort c. s. omtrent de uitgave \an een kort ver slag van de handelingen der Kamer, strekt dat de Kamer besluite: «een kort verslag van haar zittingen te doen vervaardigen »een commissie te benoemen van vijf leden die de ambtenaren, met het verslag belast, zal benoemen, en vóór de uitgave van dat verslag de noodige maatregelen zal ti effen «de huishoudelijke commissie uit te noo- digen om zich met deze commissie te willen beraden omtrent de vtranderingen,, die de inrichting van de zaal der Tweede Kamer zal moeten ondergaan. «de Regeering van deze besluiten kennis te geven en haar uit te nuodigen de voor deze zaak benoodigde gelden op de begroo ting te willen brengen.» Onder den titel «Openbare geheimen» heeft de heer E. P. Sol de lezing uitgegeven der lezing door hem voor de Kiesvereeniging «Amstei's burgerijgehouden (Leiden, S. O. Van Doesburgh). De vrij lijvige brochure geeft zuiver het gesproken woord weer en behan delt dus van alles en nog wat in vrij los verband. De tijd ontbrak den schrijver zijn stuk uit- en om te werken. Doch ook zoo biedt zij veel wetenswaardigs, veel wat getuigt van een scherpe opmerkingsgave en een juisten critischen blik. Wel laat zij ook verscheidene vragen onbeantwoord, wat intusscheu bij een lezing van éen avond, loopende over zoo ontzaglijke rijke stof niet te verwonderen is. Daaronder deze belangrijke vraag, die wij telkens geneigd zijn te stellen, waar wij kritiek lezen over ons Indisch bestuur, hoe het budget der toekomster uit zal zien. De heer Sol wil, gelijk vele hervormers, verschillende belastingen afschaffen, die de Europeanen drukken, de Javanen van te zware landrente ontheffen niet het opium-pachtstelsel breken, wat niet meer; daartegenover voor meer open bare werken, zorgen, en als dan de vraag rijst, hoe de uitgaven door de inkomsten te dekken, worden wij tevredengesteld met een wissel op de toekomstde toenemende welvaart, het vermeerderd productief ver mogen en wat dies meer zij. Dat is ons wel wat al te luchthartig. Vad. Ned. Hen. Kerk. Beroepen te IJ 1st ds. D. J. Karres te Bruiuistete Kleverskerke C. A. W. Non hebei, cund. te Apeldoorn te Schore en Vlake J. Ph. F. van de Plassche, cand. te Utrecht. Het bericht dat de heer W. H. H. Dijkman, cand. te Rotterdam voor Kats bedankt en Breskens aangenomen heeft, is voorbarig. ZEerw. heeft nog goen besluit genomen. Opmerkelijk is het dat boven staande vergissing door alle bekende bladen de Middelb. Crt. uitgezonderd begaan is. Chr. Ger. Keik. De eerstvolgende Synode der Chris telijke gereformeerde kerk zal dit jaar in de n aan.l Augustus e. k. te Assen worden gehouden. Ruim 80 afgevaardigden zullen daaraan deelnemen. Er bestaat te Goes een vereeniging die onder den naam Samuel, bijdragen tracht te verzamelen voor het christelijk onderwijs alhier. Deze vereeniging, dagtee- kenende van 1864 en opgericht door de hh. Den Boer en M. Sterk, met wijlen de hh. Meijer, P. den Herder en B. Faberij de Jonge, gaf in den laatsten tijd weinig teekenen van leven. Dit deed de beide over gebleven bestuursleden besluiten door op roeping van oud-leeilingen te |beproeven of deze vereeniging weer niet wat op te knappen was. Er waren ongeveer vijftig oud-leer lingen tegenwoordig, die na voorlichting door de hh. Wirtz en Den Boer tot de vereeniging toetraden. De contributie, ten voordeele der chr. school te Goes bedraagt 2 cents per weektoch teeken len enkelen der jeugdige aanwe/..gen voor een hooger bedrag in. Wij hebben van deze herleefde vereeniging goede verwachtingen. Zij is versterkt met vele jeuglige krachten. Vooral onder het vrouwelijk personeel zag uw berichtgever er meer dan eene, wier jeugdige ijver en belangstelling in de zaa i des Heereu op zoo menig ander gebied reeds bleken, en wier medewerking de ons zoo dierbare chtisielijke school, onder Gods onmisbaren zegen, zeer ten goede kan kómen. De hr. Wirtz wees op het zeer treurige verschiji.sei onder de oud-leerlingen der chr. schooldat enkelen, die thans wat geworden zijn in de maatschappij, haar den rug toekeeren, of zelfs vijandig tegen haar over staan. Moge de toewijding der nieuw-toegetredenen veel vergoeden en het gebed der gemeente om een zegen voor de Goesche school steeds vermenigvuldigen! Te Tolen, waar men sedert 29 Juni 1886 te vergeefs predikanten beroepe Iq heeft, is nu door den kerkeraad besloten aan het classikaal bestuur machtiging te verzoeken geen beroep uit fe brengen, al vorens óe nieuwe predikantswoningen gereed zuilen zijn. üp het gisteren te Utrecht gehouden examen voor chr. bewaarschoolhouderessen slaagde o. a. Voor acte A, licht examen, mej. S. v. Houten te Westkapelle. Op Woensdig 4 Juli chr. nat. Zen- dingsfeest te Boekenrode bij Benuebroek, eigenares mevr. Willink. Ds. H. V. Hoger- zeil zal de openingsrede uitspreken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden [Vrijdag] zijn veroordeeld wegens mishandeling: 1. M. de L., 19 j, arbeider, W. B, 21 j., boerenknecht, 3. A v. G., 22 j., arbeider, 4. P. v. G25 j., arbeider, en 5, T. W., 16 j., boeren knecht, allen te Cortgene, ieder tot 3 m., gei.J. lVT, 26 j., arbeider te Oudelande, tot f12 b. s. 16 d. h.G. L. v. D., 15 j., telegrambesteller te Krabbend ij ke tot 14 d. gev. wederspannigheid: 1 P. v. H., 19 j., en 2 S. H., 18 j., arbeiders te Goes ieder tot 7 d. gev. oplichting: G. H. v. M., 22 j., kleer maker te Bergeu-op-zoom tot 6 m. gev. Allen in de kosten. Ierseke. De justitie is inzake den be kenlen diefstal te Goes weer wat nader tot haar doel gekomen. Door den brigadier der rijks-veldwacht Pover en den veldwachter Koster is heden morgen alhier in de cel gevonden een bankbiljet a f 300, twee ieder var. f 200 en twee ieder van 1100. De verdachte O is waarschijnlijk de oorzaak van deze vondst op deze plaat*. Genoemde bankbiljetten waren zoo accuraat verbor gen, dat men zich er over verbazen moet, dat zij gevonden zijn. Vooral als men weet dat dezelve met spelden onder tegen de brits (legerstede) van den onlangs hier gearresteernen en tijdig bewaarden ver dachte vastgehecht waren. Voorts vernemen wij dat te Middelburg tusschen de zolen van de pantoffels van Okkerse gisteren ver.-cheidene gouden tien tjes ontdekt zijn, benevens gouden munt stukken en stuivertjes; de laatste ziju door de wed. de Roo bepaaldelijk herkend. Ook onder de te Ierseke gevonden bank biljetten waren nummers die vrouw de Roo toebehoorden. Voorwaar een prachtige vangst! Van de werf der firma Boele te Slikkerveer is gister te water gelaten de voor rekening der heeren C. Noels Sc Co. ie Hansweert gebouwde ijzeren sehroef- sleepstoomboot tiansweert. Machine en ketel zijn vervaardigd aan de fabriek van H. J. Koopman te Dordrecht. Heinkenszand. Woensdagvoormiddag werd een kind van 2'/a jaar van den vrachtrijder W. P. dat even aan het oog zijner groot moeder was ontweken door haar schijnbaar levenloos uit de sloot opgehaal I. Toepassing van middelen voor drenkelingen mochten nog gelukken het knaapje van een anders wissen dood te redden. Krniningen. Woensdag waren hier eenige jongens bezig met «haasje over» te springen, toen een jongen vau omstreeks 11 jaar het ongeluk had mis te pakken en er jover heen vfeog, zoodat hij op zijn arm terecht kwam met het ongelukkig gevolg dat hij zijn sleutelbeen brak. De fabriek van gebroeders Palthe te Almeloo is gisteren avond een prooi der vlammen geworden. Naar men zegt zijn eenige werklieden omgekomen. De bliksem heeft Woensdagavond hier en daar nog al eenig kwaad gedaan. Te Rnarloo is de R. C. kerk met een daar naast staande woning in de asch gelegd. Te Enter werd het kruis en het dak der protestantsche kerk vernield. De R. C. kerk te Harreveld (Geld.) is geheel afgebrand. Te Voorst brandde een denuenbosch af, groot 4 hectaren. Te Hillegersberg waren twee knaapjes van zes jaar in den boomgaard aan het spelen, toen de bliksem hen tegen den grond wierp. De een werd gedood; de ander bekwam verschillende brandwonden. Z. M. de kening, de koningin en het prinsesje zijn Donderdag per extra trein te 9,40 uit de residentie naar Het Loo vertrokken. De vorstelijke personen wer den door eene talrijke menigte aan het paleis en aan het stationsplein begroet. De houding van den koning logenstrafte volkomen de onrustbarende geruchten om trent zijn gezondheidstoestand verspreid. Z M., die in een open rijtuig naar het station reed, zag er welvarend uit, groette de juichende menigte en liep met lang- zamen doch vasten tred. Dezer dagen werd te Bergen op Zoom een oplichtersbende gearresteerd, wegens het berooven van een beschonken persoon. De bende bestond uit drie vrouwen en twee mannen. Deze laatsten werden terstond naar de gevangenis te Breda overgebracht doch de drie vrouwen werden voorloopig in de kazerne der marechaussee in arrest gesteld. Terwijl zij in de arrestkamer zaten werd er telken aan de voordeur van het gebouw gebeld zonderdat iemand scheen open te doen. Een der vrouwen wist toen de deur der arrestkamer open te maken en ging, zonder gezien te worden, door de gang naar de straatdeur die zij opende. Er stond een telegraafbeambte te bellen, die een telegram bracht. De vrouw nam het aan en teekende het telegraatbewijs. De beambte vertrok daarop, niets kwaads vermoedende. De vrouw ijlde daarop naar haar oude vertrekje terugechter niet om het op nieuw te bewonen. Daartoe was de begeerte naar vrijheid haar te machtig. Neen, zij verloste ook hare medegevangenen en alle drie kwamen ongemerkt over de Belgische grenzen. Te Friedrichshagen, bij Berlijn, is Dinsdag het eerste gedmkteeken voor Keizer Wilhelm plechtig onthuld. Ter verbetering van het bericht om trent de zending van den heer Tak naar Duitschland, kan het Vaderland mededeelen, dat de Duitsche Regeering bereid is voor het verkeer met Hamburg den dienst over Boxtel-Wezel te bestendigen, doch dat voor de vooi loopig reeds vastgestelde zomerdienst- rege.ing niet afgeweken wordt van het voornemen de brievenmaal naar Berlijn te leiden over Venlo-Crefeld-Keulen, waartoe een sneltrein om 5 uur 5 van Vlissingen vertrekken zal, terwijl 12 min. later de trein volgt, die over Boxtel-Wezel gaat. Niet beslist echter is, vooralsnog, of deze regeling van het Berlijnsche verkeer blijvend zal zjjn. AFLOOP VhRKOOPINGEN ENZ. 's Gravenpolder. Gisteren (Donderdag! werd in de herberg van Zaaijer, ten overstaan van den notaris mr. Liebert publiek geveild de korenmolen met erf en een perceel bouw land, groot 38,50 A. Kooper werd Marinus van Boven, voor P. van Boven, molenaars knecht te Ierseke, beiden wonende te Bieze- linge, voor f' 5010, behalve de 125 percent onkosten benevens f 17.75 voor exploiten en doorhaling hypotheek. De erfpachtsoin van voorschreven grond is f 60 in het jaar. Wissenkerke. Ten overstaan van notaris Paardekooper Overman, is Woensdag alhier in de herberg „de Kroon", verkocht voor de erven DeesHet recht van erfpacht op een perceel Grond met het daarop staande Woonhuis en Schuur aan den Molenweg alhier groot 2 Are 85 c.A- Kooper werd Marinus Verhulst te Wissenkerke voor f 800. Tcrneuzen. Woensdag werd in 't Nederl. Logement, ten overstaan van notaris Drog mans geveild een Woonhuis (broodbakkerij) met Schuur en erfpachtsrecht van 143 c.A. grond. Hoogste bod was f3375. Opgehouden. Aan het gebouw van het Prov. be stuur' te Middelburg had heden de aan besteding plaats van het vernienwen van het remmingswerk in de binnenhaven te Hansweerd en het herstellen van een due dalf in de buitenhaven aldaar, behoorende tot de werken van het kanaal door Zuid- Beveland. Ingekomen waren 5 biljetten; minste inschrijver de heer P. J. Visser Gz. te Hansweert voor f 3693. Verder werd ingeschreven door W. J. de Haan te Eede f3830, P- J- Staal to Hansweert f3999, J. Bruggeman te Hansweert f 4040 en C- de Groot te Sliedrecht f4084.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2