NIEUWSBL AD VOOR ZEELAND. CHRIST ELI JK- HISTORISCH 1888. No. 98. Zaterdag 19 Mei. Tweede Jaargang. VERSCHIJNT elken MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0.026 G. M. Klemkerk, te Goes EN F. P. D'huy. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES: Domela PNïeuvvenliuis in de Tweede Kamer. DE EUW, UITGAVE VAN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Een bericht en een vraag. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is bepaald, dat het schriftelijk gedeelte van het examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer en hoofdonderwijzeres, voor het jaar 1888, zal plaats hebben op 26 en 27 Juni e. k., dat de mondelinge examens zullen aanvangen op 16 Juli d. a. v., en dat de commissiën, met het afne men dezer examens belast, zitting zullen houden te Breda, Arnhem, ,s Gravenhage, Amsterdam, Deventer er. Groningen. In de commissie te Arnhem is o. a. be noemd de heer J. Vermeulen, dir. der R. H. B. S. te Middelburg, De heeren, die examineeren zullen, zijn bijna allen liberalen, hoofden van staats scholen of leeraren bij 't middelbaar onder wijs. Meer dan veertig behoorpn tot het denkend deelslechts vijf commissieleden zijn geheel of gedeeltelijk onze beginselen toegedaan, namelijk de heeren Kat, Bijle- veld, Feringa, Jansen en Mackenzie. De eerste is niet eens op eene christe lijke school. Alleen de hh. Feringa, Jansen en Bijleveld behooren tot de onzen. Is dit niet onbillijk Een hoof dot. der wijzer te Harlingen zei eens tot een schoolopziener <t Waarom noodigt gij niet wat meer hoofden van christelijke scholen uit, om te examineeren T» De goede man gaf daarop gulhartig dit niet zeer vleiend antwoord «Zij kunnen het niet.» Wel ja merkte loen bedoeld hoofd der chr. school zeer terecht aan zouden de heeren van de openbare school het dan alleen kunnen? Toen onze verdienstelijke Smelik hoofd der openbare school te Medemblik was, zat hij altijd in examencoinmi-siën. Sinds den tijd echter dat hij hoofd der christelijke school te 's Gravenhage werd, heeft men hein nooit weer in eenige commissie voor examens gewaagd. Had die man op zijn reis van Medemblik naar '^Gravenhage dan alle bekwaamheid en geschiktheid voor het afnemen van examens zoek gemaakt? Wel neen; 'tis niets dan partijdienst vriendjesbegunstiging, onbillijke protectie, en dat waar die heeren zich bij de jongste verkiezingen zoo met hand en tand tegen de protectie hebben verzet. Het nieuwe ministerie handele voortaan ook in deze zaak eens naar eisch des rechts, door de kracht te breken van het protectie- stelsel in zake de afneming der Staats examens Of ook het schaffe de Staatsexamens voor onderwijzers der chr. scholen af en geve hun vrije examens, naar een program door hun eigen volkje in elkaar gezet. Voor de vrije school vrije examens, behoudens toezicht der overheid op de degelijkheid. (Vervolg.) De minister van Justitie vond dat de heer Nieuwenhuis den toestand te zwart gekleurd had. Er zijn ongunstige omstandigheden, doch ook gunstige. De voortbrenging van turf is niet vooruitgegaan sinds steenkool en petroleum met haar gingen wedijveren. Toezegging van loons verlaging was noodzakelijk het gevolg daar van en van daar werkstakingen. Toch is werkstaking geen uitvinding van den laatsten tijd. Reeds voor jaren geschiedde dit „bollejagen" door de „trekkers", rond trekkende veenarbeiders, die goedgezinde werklieden beletten te werken. De maatregelen tegen de werkstakingen keurde de minister goed; in 't belang van recht en orde zal hij ze voortaan gelasten. (Toejuichingen rechts en hier en daar links). Ook de min. vindt gedwongen winkel nering onrechtvaardig. Er zijn misbruiken; maar doordien de arbeiders in een vorig jaar schuld hebben gemaakt, zyn zjj ver plicht bij hun schuldeischers te komen koopen 'tls echter moeilijk aan die misbruiken een einde te maken; alleen als de arbeiders al liet noodige met contant geld be talen, zou aan die misbruiken een einde te maken zijn. Nu zegt de interpellant, dat hij geene waarde hecht aan plechtige verzekeringen, ook niet van deze regeering, doelende op de zinsnede over de sociale toestanden in de openingsrede. De regee ring echter hoopt weldra te bewijzen dat hare toezegging ernst was. Zij kan echter niet in drie weken na haar optreden uitge werkte plannen geven. Dat is bepaald on mogelijk. Maar dit antwoord zij op de vraag van interpellant, dat zij hare aan dacht zal blijven wijden aan de door hem aanbevolen punten en overwegen of ze wettelijk te regelen zijn. Overigens is de eisch omtrent de betaling der loonen te algemeen, en zijn er uitzonderingen denk baar. De „goedgezinde" arbeiders (en hieronder verstaat de minister alleen en uitsluitend menschen, die lilijven werken, ondanks de dreigementen der werkstakers) moeten ove rigens ter wille der orde tegen de kwaad- gezinden beschermd worden, (Onder deze laatsten verstaat de minister hen, die het werk staken niet alleen, maar ook anderen willen noodzaken, hetzelfde te doen;) Ook de heer v. d. Feltz (lib.) vond dat er op de beschuldigingen van den heer Domela Nieuwenhuis nog wel wat valt af te dingen. Hij zei o. a., onder toejuiching van leden uit alle partijen, dat zijdelingsche ophitsingen of goedkeuring van feiten of mogelijke opstan den, als waarop interpellant wees, misplaatst zijn in 't lands vertegenwoordiging. Hij kwam op tegen de juistheid van interpellants bere keningen, gegrond op zijne meening dat de veenbazen wel wat konden missen van de winsten om 10 ct. loonsverhooging te geven. De heer Domela Nieuwenhuis heeft niet gelet op alle uitgaven, zooals op kosten voor het bestokken van het veenop risico, water, vorst en vuur, door welke laatste elementen dikwijls veel turf verloren gaat. Rekende hij met die kosten en tegenspoeden, hij ware ge komen tot andere cijfers. Het staat dus niet vast, dat de verveners hooger loon kunnen geven. De lage loonen zijn oorzaak van de werkstaking, zeide D. N. O. a. f6 per week voor een arbeider is te 's Hage zeer gering Maar de toestanden zijn niet gelijk. Buiten leeft de arbeider grootendeels van de vruch ten van eigen grond en oogst, waarvan zijn gezin leeft. Tegenwoordig leeft de arbeider zeer goedkoop door de lage prijzen der levens middelen. Ook is een werktijd van 10 uren, beginnende om 4 uur, bij zonsopgang, en ein digende om 2 uur, niet te lang. De loonen zijn inderdaad niet te laag. Te Nieuw Am sterdam bestaan nog de loonen, die 6 jaren geleden werden gegeven. Waarom nu gezegd, dat het volk tot werkstaking moet overgaan? De verplichte winkelnering is ja een kwaad, maar het eigenbelang drijft de arbeiders er heen, omdat de veenbazen-winkeliers hen helpen in tijden dat zij niets verdienen en de gevolgen zich openbaren van het niet zorgen voor den moeielijken dag. Bovendien, zij be hoeven niet te koopen bij den werkbaas, als zij bij hem niet willen blijven. Waren de werklieden spaarzaam, de gedwongen winkel was niet noodig. Het is dus niet onbillijk, dat de veenbaas zijne schulden weer inlost, als hij moet laten werken. Wordt vervolgd. 18 Mei 1888. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan gedeputeerde staten der provin ciën een aanschrijven gericht, hoofdzakelijk luidende «Art. 37 der kieswet bepaalt dat de voor zitter van den gemeenteraad den kiezers stembriefjesdoet toekomen, waarop, zoo het eene keuze voor den gemeenteraad geldt, het zegel der gemeente; zoo zij voor de provinciale staten of Tweede kamer moet geschieden, dat der hoofdplaatsen van het hoofd- en van het onderkiesdistrict staat afgedrukt. «In eenige gemeenten meent men dat dit voorschrift toelaat, dien zegelafdruk te ver krijgen door middel der boekdrukpers. Dit is niet de bedoeling der wet. Hare bedoe ling is geen andere, dan door dien zegelaf druk een waarborg te erlangen, dat het stembriefje inderdaad door den voorzitter van den gemeenteraad is verstrekt. Een wapenindruk, die door iedereen kan worden gebruikt, levert zoodanigen waarborg niet op. Het schijnt oorbaar, dat het af drukken van het door de wet voorgeschre ven z -gel op de stembriefjes voortaan door zegeling geschiede. De inrichting van het gemeente-zegel wordt geheel aan het in zicht van gemeentebesturen overgelaten. «In navolging van art. 2 van het kon. besluit van 13 Maart 1844 Stblno 18) kan het zegel der gemeente bestaan in haar wapenteeken daaromheen kan eenig rond- schrift aangebracht wordenhoofdzaak is dat de zegelstempel blijke die der gemeente te zijn. Art. 37 zegt ook, dat bij verkiezingen voor provinciale staten en tweede kamer het stembriefje moet vertoonen net zegel van het hoofd- en onderkiesdistrict. Het stembriefje zal dus in deze gevallen van twee zegelen moeten voorzien zijn ook in die onderkiesdistricten welke bestaan uit een deel van een gsmeente. Dan moet het gemeentezegel twee maal afgedrukt worden. Art. 37 zegt ook dat de stembriefjes wor den verzonden bij gesloten brief van oproe- ring. Hier wordt bedoeld bepaalde sluiting van den brief of van den briefomslag.» Aan het verslag der vereeniging tot bevordering der Homoeopathie in Nederland over het jaar 1887 ontleenen wij het volgende; Het bekomen van homoeopathische artsen. In het vorige jaar had het Hoofdbestuur zich in connectie gesteld met een sollicitant een praktiseerend arts naar aanleiding eener geplaatste advertentie, ten einde dezen, in dat geval in staat te stellen om de ho moeopathische geneeswijze in buitenlandsche hospitalen praktisch te onderzoeken. Door nadere informatiën is evenwel de wensche- lijkheid gebleken, om dezerzijds terug te trekken. Later zijn wij nogmaals in de gelegenheid geweest een reeds praktiseerend geneesheer te leeren kennen, die zich bereid verklaarde de Homoeopathie in het buiten land te bestudeeren en omtrent wien de inge wonnen informatiën bij uitstek gunstigluidden doch ongelukkiger wijze is deze arts op het laatste oogenblik van zienswijze veranderd, waarschijnlijk uit overweging, dat, ingeval hij zich niet met de beginselen onzer ge neeswijze zou kunnen vereenigen, hij een reeds vrij nitgebreide praktijk zou hebben prijs gegeven, om zich daarna weder een nieuwe te moeten vormen. Behalve deze beide jonge d 'Ctoren, hebben zich in den loop van het nieuwe vereeni- gingsjaar nog vier medische studenten aan gemeld, \an welke wellicht drie, en stelhg twee, een buitenlandsche reis gaan onder nemen, zoodra zij hun artsexamen, dat waarschijnlijk nog vóór het najaar vaa 1888 door hen zal worden afgelegd, achter den rug zullen hebben. In den allerlaatsten tijd wendden zich weder verscheidene medische studenten en drie artsen tot het Hoofdbe stuur, doch, aangezien wij nog in nadere correspondentie met dezen wenschen te treden, zijn wij vooralsnog niet in staat dienaangaande stellige mededeelingen te doen. In ieder geval blijkt hieruit reeds, dat in onze vereeniging meer en meer belang, ook door heeren dokters, wordt gesteld. Het aantal leden en donateurs is in dit jaar toegenomen van 40 tot 47, contribu- eerende een bedrag van f 860 per jaar. Begunstigers waren er 47, thans zijn er 80, met een totaal contributiebedrag van f109. Het bestuur heeft zich dit jaar bepaald tot het verspreiden der beide in het vorige jaar verschenen brochures, die aan al de leden der vereeniging gratis werden toege zonden en bovendien ook aan verschille nde personen, die belang in de homoeopathie schenen te stellen, werden uitgereikt. Hoewel van wege de vereeniging geen meerdere werken zijn uitgegeven, is toch de Hollandsche litteratuur over homoeopa thie verrijkt door de vertaling van drie werkjes uit het Duitsch, door het lid onzer vereeniging, den heer H. Merckens te Vlis- singen, met namen lo. De kleine homoeopa thische huisdokter, ad f0, 0; 2o. De aan wending van de voornaamste geneesmiddelen voor uitwendig gebruik, ad f 0,-40en 3o. De Cholera en hare snelle en zekere genezing door de Homoeopathie, ad f0,3ü, (verkrijgbaar gesteld en uitgegeven door den heer Dr. Willmar Schwabe te Leipzig.) Door den commissaris des Konings in Zeeland is bepaald dat het onderzoek der in de provincie zich bevindende verlofgangers van de militie te land, om het even uit welke provincie zij afkomstig zijn, onverschil lig tot welke lichting zij behooren, zóodat daaraan ook onderworpen zijnde verlofgan gers der lichting 1883, vermits aan dezen het bewijs van ontslag nog niet is afgegeven, zal plaats hebben in de gemeenten en op de dagen en uren, als hieronder zijn aan gewezen. Vlissingen, Zaterdag 9 Juni, des voor middags te 10 uren, voor Biggekerke, Kou- dekerke, Meliskerke, Oost-enWest-Souburg, Ritthein, "Vlissingen, Westkapelle, Zoute- lande. Tholen, Maandag 11 Juni, des voormiddags te 10 uren, voor Oud-Vosmeer, Poortvliet, Scherpenisse, St. Annaland, St. Maartensdijk, Sl. Philipsland, Stavenisse, Tholen. Kapelle, Dinsdag 12 Juni, des voormiddags te 10 uren, voor Kapelle, Wemeldinge, Ier-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 1