VWBKSTIUIMi Burgerlijke Sland. Veemarkt Marktberichten. Boekbeoordeeling. Overzicht van Verkoopingen. ADVERT EIS Tl EfS op Vrijdag den 18 Mei 1888, openbaar verkoopen Een HUIS en Erf met Tuin, Een HUIS en Erf met Schuurtje en Tuingrond, aan te besteden: Het doen van eenige her stellingen en vernieuwin gen aan de SCHUUR, de SCHAAPSKOOI en het WAGENHUIS, van de hof stede, bewoond door de Wed. C. Maehielse in den polder Öud-Hinkelen- oord onder Woensdrecht. van het Departement «ft. Zij zal den naam ns». Maatschappij worden ontkoppelbare tweeling stoommachine en stalen vaartuig zullen wor- Als eene bijzonderheid kan van hier gemeld landbouwer Ms. Groe- older, eene koe eene ereld bracht, voorzien mde hoofden en een mei. De moeder had zwaar te verantwoor den boer behouden, f niet lang na de ge- het concours, Donder de handboogschutterij ilhier gehouden, werd enigingen deelgenomen: van Wolfertsdijk met s Heerenhoek met 3, Ierseke met 5, «St. bbendijke met6, «Oefe- van Hansweert met van Woensdrecht met van Ossendrecht met 6, joger heide met 10, en van Huibergen met rrijzen werden behaald de Kater van Wolferts- Hoogei heide, Groffevan v. d. Linde van Wol- in het door den Privy uitgevaardigde verbod Vlissingen komende ordt het schapenvervoer iden voorloopig gestaakt, iercurius» vertrok met fde transport, circa 1800 n naar Deptford, waarna ;erdam gaat. Het stoom- reeds heden van Vlis- •dam vertrokken. Gedu- loop van de bestaande schapen nu over Rot an over Vlissingen wor- toomschip «.Stella» der )t-Maaischappij is bij de tweede zwarte aarde) door lekkage ge- ;hip Drie gebroeders schipper W. Roomir.an, van Boom naar Delft, niet boven water houden. ;n gedeeltelijk de in ven- ags te Bath aan wal iltje te meer van den rvloed van onderwijzend en, dat voor een paar iemand met postpapier de onderwijzers akte in bezit hij zich reeds een •heugen.» beter gedaan zoo men had laten leeren igmorgen is de Noordsche Henrichten, van Terneu- >en zij naar zee zeilde, aar. den grond gevaren an een sleepboot afge- reede geankerd. Engelsche stoomschip ipt. Dew, van hier ledig stemd, is Vrijdagochtend haven met hoog water lam gevaren en blijven lag is het echter met assistentie vlot gekomen s vervolgd. is Zaterdag een man bij room er onder geraakt en e (O) raakte een vierjarig in de sloot. Hoewel de spoedig er uit gehaald toch reeds verdronken. i veaneemt dat een te ch it ons land zich naar teneinde de inrichting Ier stoomponten op de eren. Dit schijnt in ver- het voornemen om op en dergelijke ponten 1,1 •s in de veenderijen te Lemsterland, hebben nu estaakt. Zij eischen an loon. i ontmoette te Tdburg in kamaraad W. v. d. L- i zocht en hem eer.en Icht gat. Toen S. zich jet v d. L. hem zoo hevig in den vooratén vinger van de linker hand, dat het bloed er uit spatte. S. trok den vinger met een paar tanden van v. d. L. uit den mond, waardoor deze zoo woedend werd, dat hij S. met een mes eene diepe snede over de linkerwang en door het oor toebracht. Op het hulpgeroep van den gewonde snelde de politie toe en arresteerde beiden. Aan boord van den gouvernements- stoomer Sperwer is ter reede van Macassar het volgende voorgevallen: De bemanning had geëxerceerd, en de wapens werden door een matroos, die daarmede belast was, schoongemaakt en opgeborgen. Terwijl hij daarmee bezig was, ging hij, met een ge weer bij zich, schijnbaar zonder erg en zonder in het minst argwaan op te wekken naar een stoker, die aan de werkbank stond en bracht spelende de loop van het wapen tegen diens hoofd onder het uiten van de woorden: «Kameraad, ik zal je dood schieten», waarna hij aftrok. Er volgde echter geen schot, zoodat zelfs de stoker dacht met eene grap te doen te hebben. Eenige oogenblikken later kwam de matroos echter opnieuw terug en her haalde hetzelfde spel als de eerste maal, doch nu ging het geweer wel af, en kreeg de arme stoker het volle schot dwars door het hootd heen, zoodat hij onmiddellijk dood was. Toen men den moordenaar overmees terde, kon niet belet worden dat hij op het dek viel en zijne handen in het bloed van den gevallene doopte en vervolgens die handen aflekte, onder de opmerking dat de smaak eenigszins «asem» was. Vreemd is het dat de stoker zóó weinig wist hoe innig hij door zijn collega werd gehaat, dat hij zich voor de tweede maal waagde aan een spel dat voor hem op zoo dramatische wijze afliep De Noellische Handelsschool te Osna- brück, tegenwoordige directeur Dr. Linde- mann, viert haar vijfentwintig jarig bestaan en wel op 21, 22, 23 Mei a. s. Den eersten dag wordt 's avonds te 5 ure een extra-trein verwacht met de oud- hollandsche scholieren. Uit alle oorden van Europa komen deelnemers. Uit Zweden, Denemarken, Engeland, Frankrijk en zelfs uit Amerika en Australië, te zamen circa 700 feestvierenden. Den tweeden dag wordt er een optocht gehouden met de Artillerie- en Infanterie- muziek kapel. Den derden dag wordt er een bezoek gebracht op het kerkhof waar de afgestorvene directeuren Sleumer en Noelle liggen: op die graven worden kransen neergelegd en de muziekkapellen voeren er een koraalstuk uit. Verder loopt op dienzelfden dag een extra trein naar de George Mariën-Hütte op een kleinen afstand van Osnabrück waar ijzererts gevonden wordt en in kolos sale fabrieken tot ijzer vervaardigd wordt. Alle hotels zijn reeds besproken zoodat velen bij burgers hun intrek zullen moeten ne men. Men wil in Holland f3000 samen brengen en dit bij deze gelegenheid aan de school overhandigen, met het doel, on- vermogenden mèt goeden aanleg, in de gelegenheid te stellen de school te bezoeken. De school telt op het oogenblik, behalve die uit verschillende andere rijken ongeveer veertig Hollanders. De school heeft een drie jarigen cursus. LAATSTE BERICHTEN. (PEKTEL.) Den Haag 14 Mei. In de zitting der Tweede Kamer van heden werd de hr. mr. A. R. Arntzenius als griffier beëedigd, benevens de kamerleden Land en Reekers die als leden hebben zitting genomen. Thans kwam aan de orde de interpellatie van den heer Domela Nieuwenhuis. Deze heer schetste den allerellendigsten toestand van de turfmakers en veenarbeiders tegenover de groote voordeelen der bazen. Hij achtte de werkstaking dan ook ver klaarbaar. Hij wees op het misbruik bij gedwongen winkelnering en drong aan op een noodwet bepalende uitbetaling van loon in algemeen gangbare munt. Ook moest in die wet voorkomen een verbod van den dwang tot aankoop van winkelwaren bij veenbazen. De minister van justitie verdedigde de houding der autoriteiten tegenover hen die anderen wilden dwingen om den arbeid te staken. De regeering zal den arbeid beschermen in het belang van recht en orde. Een wet telijke regeling ware onmogelijk zonder giondige enquête. De regeering bereidt de sociale wetten voor en zal daarbij de punten door interpellant aangestipt, ernstig over- De heer Van der Feltz bestreed de juist heid der gegevens van den heer Nieuwen huis. De heer Oppedijk eieneens. De heer Domela Nieuwenhuis hield echter zijne be wering vol en constateerde dat dp minister weigert een noodwet in te dienen. Ingekomen is een voorstel derlieeren de Beaufort c. s. tot samenstelling van een analytisch verslag. AFLOOP VERKOOPINGEN ENZ. In het bericht uit Stavenisse (zie vorig nommer onder de „afloop aanbestedingen") komt voor C. Bolier te Bruinissedat moet zijn C. D. Bolier te Scherpenisse. Te Colijnsplaat werd Vrijdag ten ge- meentehuize aanbesteed: lo het maken van een bazaltmuur aan de haven, ter lengte van 46 M. zonder bjj- levering der basalt. Ingeschreven werd dooi de heeren W. D. van der Moer voor f1127. C. Kievit voor f999; beiden wonen te Colijns plaat. De raming bedroeg f1123. 2o. Het verleggen en bijleveren van de tekort zijnde steen eener straat (Raming f 290.) Inge schreven werd door de heeren C. Kievit voor f295 en W. D. van der Moer voor f254. Aan de laagste inschrijvers zijn beide werken gegund. Wilhelminadorp. Heden (Maandag) werd door het dijkbestuur van den Wilhelmina- polder alhier aanbesteed herstel en onder houd tot 30 April '89 der aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken. Inschrijvers waren de hh. Jacob van Eek te Hardinxveld f 2797, Corns, de Wilde Az., Kattendijke f2744, en B. den Exter van den Brink, Krabbendjjke, f 2685. Aan den laagsten inschrijver gegund. Van 10 tot 14 Mei 1888. GOES. Eerste huwelijksafkondiging van Nicolaas Gelok 24 j. jm. van Goes met Clasina v. Baaien 22 j. jd. van Heinkenszand. Wil lem v. d. Ende 27 j. jm. van Goes en Seija Breeweg 25 j. jd. van Kloetinge. Geboren Jannetje Cornelia d. v. Corn. v. Zweeden en J. Droogers. Francina <1. v. Maarten Goedhart en Martina Goedhart. Overleden Jacobus Cornelis Maria van Kalmthout 31 j. ongeh. Maria Hartog 69j. wed. van C. Zoutewelle. Van 12 14 Mei 1888 MIDDELBURG. OndertrouwdJ. I. de Back jm. 27 -, met A. C. Bos jd. 25 j. P. A. Dentz jm. 30 j. metJ. de Graag jd. 28 j. J. J, Moens jm. 23 j. met M. C. van de Pol jd. 22 j. W. P. van de Abeele jm. 26 j., met J. H. Luppers jd. 20 j. J. M. Baaij jm. 29 j. met F. Jasperse jd. 29 j. P. den Boer jm. 31 j. met E. J. van Halst jd. 24 j. A. J.. van Esjm. 25 j. met M. van den Berge jd. 21 j. p. de Jong jm. 27 j. met P. Kole jd. 25 j. BevallenC. A. C. Fagginger Auer geb. Nonhebei d. A. T. de Hooge geb. v. Fraeijenhove z. Overleden: H. A. de Man 65 j. d. C. Warnar 95 j. wede. van H. S. GaiHiot J. Israël 65 j. man van D. M. Ackermans. Rotterdam, 14 Mei 1888. Op de Veemarkt waren heden aangevoerd 218 vette runderen, 0 magere dito, 115 vette- en graskalveren, 281 schapen ol lammeren, 466 varkens, biggen. De prijzen waren als volgtvette runderen le qual 74, 2e qual. 70, 3e qual. 65 a c. kalveren le qual. f 1,05, 2e qual. 90 a 80 c schapen le qual 602e qual 55varkens le qual. 23 a— c, 2e qual. 21 a 3e qual. 19; licht soort 18 a 19 c. VLAS. Er was heden aangevoerd 22694 steen blauw en 2354 steen wit, de prijs f 0,00 a f'0,00 handel bestendig. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe f 2.10 a f2,30. Champions f 1.20 af 140, Magnum bonum f a fFlakkeesche Jammen f 1.80 a f2,10. Poters fl.70 a fl,90. Handel flauw. Rotterdam 14 Mei 1888. Aanvoer matig. Tarwe en Rogge 10 en 15 cents hooger. Overige artikelen onveranderd. Buitenlandsche hoogerMeel 25 cent hooger. Nieuwe Tarwe f 6,10 a - 7,55 Rogge.,- 4,70 - 5,55 Wintergerst - 4,50 - 5,25 Zomer gerst- 4.50 - 5,— Chevallier- 0,00 - 0,— Nieuwe Haver - 2,00 - 3,70 Paardenboonen. - 5,00 - 5,75 Duivenboonen - 6,25 - 7, Erwten- 6,— - 6,20 Kookerwten - 6,80 - 7,50 Bruine Boonen. - 9,— -11,— Witte12,50 -15, Koolzaad.- 0,00 - 0,00 Kanariezaad Axel 12 Mei '88. Oude Tarwe f 0,00 k f 0,00. Nieuwe Tarwe f 8,60 a f9,00. Rogge f6,25 a f 6,50. Winter gerst f 7,50 a f8,Zomergerst f0,k fü,Haver f5,50 a f6,25. Kookerwten f0,af'0,—Voererwten f 7,0(1 a f7,25. Paardenboonen f7,CO a f7,50. Lijnzaad fat—,.Alles per 100 K. G. Aardappelen f0,00 per 104 K.G. Het jaar 1672, gedenkwaardig voor Vorst en Volk, voor Kerk en Staat door S. A. v. d. Hoorn, pred. te Tiel. Te Goes bij G. M. Klemkerk. Deze rede, op sommige plaatsen van ons land uitgesproken, wordt thans door den druk in ruimer kring verspreid. De schrij ver heeft op verdienstelijke wijze getracht het zoo ongelukkige jaar 1672 vooral in zjjne oorzaken en gevolgen te beschou wen. Getracht om de partijdige meening van velen omtrent den staatsman De Witt weg te nemenen nier het minst om den held van dit jaar, onzen eenigen Stadhouder Willem III te teekenen als den moedigen Calvinist, die de natie wist af te voeren van den heilloozen weg, waarop zfj niet zonder de medewerking zijner voorgangers (Van het Remonstrantisme naar Rome) geraakt was. Wij noemen deze rede eene belangrijke bijdrage tot de kennis onzer vaderlandsche geschiedenis. Een dergelijke studie over het jaar 1747 zagen wij ook wel gaarne te bekwamer tijd van den geachten schrijver verschijnen. Daarin kan dan het bekende prinsejirijmpje van blz. 5 op zijn plaats zijn. Vereeniging van de Nederduitsch Gereformeerden (Doleerende) en de Christelijke Gereformeerden, door A. Littooij pred. te Middelburg. Te Mid delburg bij P. P. D'hujj. Een ernstig woord, dat de ernstige vraag naar vereeniging van wat bijeenhoort, op praetisch terrein overbrengten glashelder uiteenzet de bezwaren die vooralsnog deze vereeniging naar Schrijvers rondborstig uitgesproken meening, in den weg staan. Dit geschrift verdient ernstige overweging en bespreking. Vooral waar de Schrijver de bedenking weerlegt als zou de Chr. geref. Kerk de „massa" hebben losgelaten en de mogelijkheid van bewerking dier „massa", op de wijze, zooals de doleerende kerken dit bedoelen, op goede gronden in twfjfel trekt. X. Dinsdag 15 Mei. Goes, 12 uur op Bekaf voor A. Willeboer, door Not. Pilaar4 paarden, 2 tentwagens, 2 vigelanten, 2 barouchetten, 1 Arreslee, 2 tilbury's, snijbak, snfjmolen, geeselsteen en paard, 3 eggen, harnas, enz. Woensdag 16 Mei. Terneuzen, in de 't Nederl. Logement, 2 uur, door Not. Drogmans: een woonhuis (broodbakkery), schuur en erfpachtsrecht van den grond 143 c.A. Ierseke, 11 uur in de herberg bij Harthoorn voor Zandee: weiland tusschen Rietpiers- wegeling en Everschenweg 1 perc. 19870 C. Wisseberke, 6 uur in „de Kroon" voor erven Dees door Not. Overman: een woonhuis, schuur, enz. met erfpachtrecht van den grond L 788, groot 285 centiaren. Donderdag 17 Mei. 's Gravenpolder, 3 uur, in de herberg van Zaaijer, door Not. Liebertden korenmolen met erf en 1 perceel bouwland groot 38,50 A. Middelburg, 8 uur in de „Vergenoeging," door Not. Tak een huis en erf, Noordpoort straat M 6171 c.A. 2o. een dito Nederstraat O 199. Daags voor en op den verkoop te zien van 10 tot 12 en 1 tot 4 uur. Wissekerke, aan 't woonhuis van erven Dees dojr Not. Overman, 10 uureeninboe del a contant, o. a. eikenhouten kabinet 5 veeren bedden, kasten, tafels, stoelen por selein, keukengereedschap, blik-, koper-, glas- en aardewerk. Vlissingen, Koningsweg L 137 door Not. van Ujje Pieterse, 2 uur. Inboedel. Vrijdag 18 Mei. Goes, door Not. Gallis Merens, 10 uur, op „het Slot Ostende"meubelen van dhr. Da_ vidis, o. a.zwart palissander buffet, kastje stoelen met fluweelen en trypen zittingen,' canapé, theetafel, tafels, spiegels met cuivre poli en andere lijsten, meubelgordijnen en embrasses enz., tapijten, pianino met stoeltje, kachels, beddegoed, tuinbank, slee, blik-, ijzer-, glas-, porselein- en aardewerk. Donderdag kijkdag. Krabbendijke, 11 uur, ten woonhuize van Nieuwenhuise door Not Mulock Houwer meubelen, o. a. eikenhouten kabinet, 2 ouwer- wetsche eikenhouten kasten, 2 bureaux, 1 commode, 2 spiegels, 2 klokken, 4 tafels, 2 ka chels, 2 veeren bedden, springveeren matras, vloerkleeden, koper-, blik-, glas- en aardewerk, 3 paar gouden stukken, 3 gouden sloten met bloedkoralen, 1 paar gouden spelden, gouden bellen enz. Aagtekerke, in de herb, van Maljers door Not. Tak 10 uurlo. het hofsteedje van Slab hen, steenenweg naar Westkapelle. 2o. een huis met tuin op 't dorp, 3 Aren. 3o. een dito met schuurtje en tuingrond by de hofstede van Dekker 650 Centiaren, 2 mestputloopers, mestput enz. Dinsdag 22 Mei. Goes, 8 uur door Not. Pilaar in de „Prins v. Oranje" voor van de Veldedubbel huis, schuur en hoveniering aan den Cingel 1237 c.A. Woensdag 23 Mei. Kwadendamme, in de herberg bij Timmer man 10 uur door Not. Overmaneen woon huis en erf in de gemeente Hoedekenskerke, Langeweegje 120 c.A. Aankomende erven Franse. Donderdag 24 Mei. Middelburg, 8 uur, in de „Vergenoeging" door Not. Verheijde buitenplaats „Zomer- lust" n.l. woonhuis, loods, bloemenkas, erven, tuin, boomgaard, vijver, aan den Veersehen Singel S 68, groot 48 A40 c.A. Bezichtiging Donderdag en Woensdag van 1 tot 4 uur. Vrijdag 25 Mei. Zierikzee, half 1 in de sociëteit van Kanaar door Not. v. d. Lek de Clercqhet tiendrecht op 6 blokken (Spabroek, Boeropzeehoek, Dui- vekeethoek, Rochushoek en Laurashoek onder St. Annaland). Orezande, 10 uur voor C. Vermeulen bij wed. Rijk door Not De Vos: een woonhuis met erf en tuin in den Westblazenkop C 45, 46 en 47bis. Samen 1225 centiaren. Maandag 28 Mei. Ierseke, 11 uur voor Th. v. d. Have door Not. Lansen Croïneen woonhuis en erf aldaar, groot 12,10 A. Informatiën dhr. Pelle. De Notaris A. M. TAK zal voormiddags ten 10 uren in de herberg bij J. Maljers, te Aagtekerke in het HET bewoond door O. SLABBEN staande en lig gende in de gemeente Aagtekerke aan den steenenweg naar Westkapelle groot 1 H. 64 A. 98 c. A. Te veilen in 7 perceelen en in massa. aldaar op het dorp groot 3 A: aldaar bij de hofstede van W. DEKKER, groot 6 A. 50 c. A. Na afloop daarvan zal op gemeld hof steedje nog worden verkocht 2 Mestputloopers, 1 vet Varken, 2 magere Varkens, de Mestput, 1 Wind molen, Handrolblok, Trekrijf, Spek- standerHandwagentjeBalken, Stijlen, Afbraak, Brandhout, voorts een fraai Boogkabinet, Kastklok en meer an Ier e goederen. Nadere inlichtingen te bekomen ten kan tore van voornoemden Notaris. De heer A. G. V. HOMBACH te Hulst, zal op Vrijdag 25 Mei 1888, des middags te half een ure in de herberg «La belle Vne» te Woensdrecht trachten Aanwijzing daarvan zal plaats hebben op Vrijdag 18 Mei de« morgens te 9 ure. Nadere inlichtingen en het bestek is, tegen toezending van fl, te bekomen bij den opzichthebbende C. HOLLLSTELLE te T h o 1 e n. PIK, TEER, OLIE en VERFWAPEN, Alle soorten VERNISSEN. VERF, TEER KWASTEN en BORSTELWERK. Bazen genieten Rabat. W. STOOF, Middelburg,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 3