Kerk- en Schoolnieuu s. Landbouw enz Gemengde Berichten. geering dit oogluikend toelaat, doch wanneer er jonge onderwijzers hun plaats moeten vervullen zal dit wel anders blijken. Finantieel kunnen de vereenigingen ook veel nut doen door suppletiefondsen, bijdra gen enz. Het ligt dus wel degeljjk op den weg der christelijke jongelingsvereeni- ging om allereerst bij haar leden zelf en daarna weder in hun omgeving voor dit schoone doel werkzaam te zijn. Vooral dit punt werd met warme be langstelling besproken. Van de overige punten als van minder belang zijnde deelen wij nog mede dat de volgende samenkomst D. V. te Goes zal worden gehouden, doch de tijd wanneer kon nog niet worden bepaald. Deze samenkomst werd door een 50tal personen bijgewoond, waaronder wij ook opmerkten Ds. Fregeres en dhr. Ligthelin die door hun voortdurende tegenwoordigheid en deelneming aan de besprekingen hun belangstelling in de zaak toonden. Het was een zeer genoeglijk en broeder lijk samenzijn en wg hopen dat de gehou den besprekingen tot den bloei der J. V. mogen dienstbaar gemaakt worden. Ue minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden a. dat, nu uit ingekomen ambtsberichten gebleken is, dat de doorvoer van schapen, bokken en geiten gevaar oplevert voor den gezondheidstoestand van den Nederlandschen veestapel geen afwijking meer zal worden toe gestaan van het verbod van doorvoer van buitenslands van schapen, bokken en geiten, bedoeld in artikel 1 van het koninklijk besluit van 8 December 1870 Staatscourant no 194); b. dat aan de commissarissen des konings in de onderscheidene provinciën verleende machtiging om die afwijking toe te staan (Staatscourant van 8 April 1885) is inge trokken c. dat reeds gegeven en thans nog gel dende vergunningen tot doorvoer zijn ver vallen. Bij Z. M. besluit van 10 dezer is de ontvanger der loodsgelden te Brouwershaven G. J. ISevenhuyzen, wegens meer dan vijf- en-zestigjarigen leeftijd, met ingang van den len Juli a. s eervol uit zijne betrekking ontslagen, behoudens aanspraak op pensioen, en de commissaris der loodsen te Brouwers haven J. van Hoboken, met ingang van dienzelfden datum, tevens benoemd tot ont vanger der loodsgelden daar ter plaatse. Per Tel. Den Haag 14 Mei. Eergisterenwerd door een beroerte getroffen aan de gevolgen waarvan hij gister.is overleden,de pas gepensi oneerde procureur-generaal aan het gerechts hof te 's-Gravenhage dhr Mr. A. van den Bergh, die bijna 40 jaren in het openbaar Minis terie werkzaam was in Limburg, Noord- Brabant en Zuid-Holland. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Axel C. J. L. Ruijsch v. Dugteren te Nieuw Vennep te West maas S. blees wijk Visser te Rijsoord te Rilland-Bath de heer A. v. d. Hoeven cand. te Middelburg. Aangenomen naar Kralingen door H. v. Selm te Leerdam naar Breskens (toez). door W. H. H. Dijkman, candidaat te Rot terdam. Bedankt voor St. Annaland door N. C. J. de Minjer te Hoog Blokland. Oosfburg. Naar we vernemen hoopt de hierheen beroepen leeraar ds. Scholte den 27n Mei zijn afscheidsrede te Hontenisse te houden en 3 Juni hier zijn intree te doen. 's Heer Abtskerke. Onze beroepen leeraar ds. B. M. Mantz hoopt den 10 Juni te Breskens zijn afscheid te prediken en den 17en daaraanvolgende alhier zijne intrede te houden. Dit jaar zal de jaarlijksche algemeene vergadering voor de Vrije Universiteit te Zwolle gehouden worden op Donderdag 28 Juni en 's avonds te voren de ure des gebeds. De hervormde predikanten van Gees teren, Gelselaar, Varsseveld en Wierden hebben geweigerd op het aanstaande zen- dingsfeest te Gelselaar op te treden, dewijl er ook doleerenden zullen spreken. Voor het eind-examen der H. B. S. in Zeeland hebben zich 13 aspiranten aan gemeld en wel 7 uit Middelburg, 4 uit Zierikzee en 2 uit Goes. Zaamslag 12 Mei. Op 1 Juli a. s. zal het 25 jaren geleden zijn, dat de lieer A. H. de Vries, hoofd der openbare dorps school alhier, die betrekking in deze ge meente aanvaarde. 23 Juni 1858. trad ZEd. voor het eerst, te Ellemeet (Schouwen) als hoofd eener school op. N»Jk za' het hem dien dag niet aan huldeblijken, vooral van die zijner cemeen- tenaren niet ontbreken. Katteudijke. Ons heele dorp heeft Zater- dag feest gevierd. Het was bij gelegenheid van het 25jarig feest van den heer P Kruijsse, hoofd der school. Algemeen was de belangstelling. Groen en vlaggen op verscheidene plaatsen getuigden van de achting, die men hier ons geacht hoofd der school toedraagt. Het gemeentebestuur, schoolkinderen et. enkele oud-leerlingeu boden den jubilaris geschenken aan. Onder de vele bezoeken die hem gebracht werden, tVT' iVan ^en ar,'-"sc'10°lopziener. lot laat in den nacht weid er cezellio feest gevierd. Geen oogenblik werd de rust verstoord. Dit feest laat een aangename herinnering achter. Slechte één di.| is te betreuren dat het feest samenviel niet den Uag des Heeren. - Naar wij vernemen zal ds. Hacksteen fitf: ,te Brussel Donderdagavond 7 uur té Middelburg in de Chr. Ger. Kerk L D optreden. Middelburg'. Vrijdagavond werd met den trein van 6,2 alhier aangebracht het h .TV te Utrecht overleden predikant Ds. D. Rijnders. Een groote menigie be- ang.stelle.iden waren aan het station, waar het lijk door den kerkeraad werd opge wacht, aanwezig, waaronder vele vroegere vrienden van den overledenen gezien werden. Gistei en voormiddag werd in een buiten gewoon druk bezochte godsdienstoefening in de Oostkerk door Dr. J. Riemens hét afsterven van Ds. Rijnders herdacht, naar aanleiding van het woord j.Gedenkt uwe voorgangeren die II het Woord Gods ver kondigd hebben, en volgt hun geloof na aanschouwendede uitkomst hunner wande ling Want Jezus Christus is gisteren en heden en tot in eeuwigheid dezelfde Heden middag te., éen ure had de plechtige ter aarde bestelling plaats. Een groote menigte had zich r.aar de woning des over leder.en begeven om het lijk grafwaarts te vergezellen. Rondom den lijkwagen hadden zich de leden van den kerkeraad geschaard, terwijl hh. predikanten der Hervormde kerk in rijtuigen plaats namen waarachter een deputatie uit de leerlingen van den over- edene, alsmede uit de schoolkinderen der beide Christelijke scholen waarvan ds Riin- ^»'et voprzuterschap had bekleed. Aan het kerkhof gekomen werd de stoet opge wacht door de leden van het classicaal bestuur en de schoolkinderen der Chr. Burger- en Diaconieschool. De weg langs welken de stoet voorbiHri" was met menschen bezaaid. Dr I Rie° mens sprak bij het geopend graf een woord van liefde en lof, dankzegging en gebed ernst entrust. ZEerw. zei onder anderen «Het was de wen-ch van den overledene geweest dat er bij zijn graf niet zou ge sproken worden, - geen krans dekt dan ook de lijkkist. De traan, die in menig I oog welt, is het bewijs dat men meer ge voelt dan men met veel kransen zeggen kan. Namens den Kerkeraad spreek ik het hier vol mondig uit Ds. Rijnders heeft deze gemeen te met ijver, trouw en kracht gediend en met welsprekendheid den Heiland Jezus Christus verkondigd. Nu rust hij uit van zijn lijden dat veel is geweest. Een jaar geleden stonden wij hier, en mocht ik hem een woord van troost toespreken, toen wij zijn Willem in dezen kuil lieten. Gods genade zij met de weduwe en kinderen. Gods vertroostingen zijn met de betrekkingen en leerlingen, met de schoolkinderen die hij zoo liefhad. Den Heere de dank voor hetgeen hij ons in broeder Rijnders gegeven heeft.» Meteen hartelijk gebed en dankzegging eindigde spreker zyn rede. De schoonbroeder des overledenen dankte namens de weduwe voor de vele blijken van belangstelling tijdens zjjne ziekte, bij en na het overlijden er. ook op dezen oogenblik ondervonden, en dr. Riemens voor de troostvolle woorden door hem gesproken. I ij riep een laatst vaarwel toe aan den afgestorvene die op den hemelvaartsmorgen heenging naar het rijk der verlosten en gezahgden, naar Christus die zijn leven was. Na het zingen van ps. 84 6 keerde de diepgetroffen schare huiswaarts. Men schrijft ons uitZeeuwsch Vlaanderen: Alt? men het lanil doorgaat en de vruchten beziet, dan bemerkt men aanstonds, dat alles op enkele uitzonderingen na van de vorst en de voorjaarskoude geleden heeft Dit geldt natuurlijk de vruchten, die ver leden jaar gezaaid zijn. Over de van t jaar gezaaide vruchten is nog bijna geen oordeel te vellen alleen kan men zegden dat het vlas, eienals de zomergerst, over t algemeen een zeer goeden opgang heeft en thans met de klaver om regen verlangt. Over een goeden opgang valt echter met te roemen bij d; win tergerst; deze heeft, vooral op het zuiver braakland, zóóveel van de vorst geleden, dat verscheidene landbouwers ze omgereden en verzaaid hebben. De oorzaak hiervan is voorname lijk te zoeken naar het schijnt in de losheid van den gron I, zoodat de vorst er diepei in kon doordringen. Waar de wmteigerst op bastaard-braakland is gezaaid staat ze dan ook veel beter. De wintertarwe, hoewel eveneens van de voist geleden, staat over t algemeen redelijk. Enkele stukken zijn door de vorst te dun gewordenToch moet het ons verw inderen, dat ze, door elkaar genomen, nog zoo goed staatZe is verleden jaar meest nat" ge zaaid, wat toen geen goede hope gaf. De vorst heeft echte: den grond losser gemaakt en daarn.ee tevens de vrucht een goeden dienst beween. Het zelfde kan men echter niet van het koolzaad zeggen, dat hier evenals zomer tarwe weinig gezaaid is. Daaronder heeft de vorst veel kwaad aan gericht. De koude noorden- en noordoosten winden hebben het daaren Doven weini» goed gedaan, evenmin als aan de klaver" en de kunstweiden. Terwijl het zaad om warmte verlangt, vragen deze om warmte en regen. Naar den tijd van 'tjaar zien ze er zeer schraal uit. Goes. Door de vrouw van een der be klaagden in zake den diefstal bij vrouw De Roo, is dezer dagen een bankbiljet uitgegeven groot f 40. De politie vermoedde dat dit biljet van den diefstal at komstig was. Een ingesteld onderzoek bevestigde dit vermoeden. Vrijdag heeft vrouw D. R. te Middelburg voor den rechter van instructie verklaard, dat het bankbiljet van haar afkomstig was. Zij meende het te herkennen onder anderen aan een stempel van rooden en blauwen inkt, waarvan bedoeld biljet was voorzien. Goes. De Vereeniging tot bevordering van_ volksvermaken vindt in haar plan om een muziektent te doen vervaardigen veel steun, want de rentelooze leening van f 500, in aandeelen groot f10, was in korten tijd voheekend. Met het aanbesteden der tent is men echter verplicht te wachten tot de bereids aangevraagde rechtspersoonlijk heid der vereeniging verkregen is. Aan ruim een veertigtal gymnastiek-\er- eenigingen in Nederland en België is eene mtnoodiging gericht, om aan het turnfeest, dat vanwege de genoemde vereeniging bij voldoende deelneming op Zaterdag 21 Jul. a., alhier zal gegeven worden, deei te nemen Op de Vrijdag door ingelanden van het waterschap Kruiningen gehouden ver gadering werd de rekening over het dienst jaar 1887 vastgesteld in ontvang op f16465 8 in uitgaaf op f 13716.32, alzoo met een goed slot van f 2748.86. De begrooting voor 1888 werd, naeenige discussie, vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 13511.36s, terwijl het dykgeschot met f 1 is verminderd en gebracht op f 7.50 per H. A. Het voorstel van het bestuur om uit de onvoorziene uitgaven gelden te nemen voor let bouwen van eene woning voor een sluiswachter werd met 18 tegen 14 stemmen verworpen, terwijl een voorstel van den heer C. der Weduwen om bij de situatiesluis eene hulpwaterleiding te maken van 300 meter lengte met algemeene stemmen werd aangenomen. yf q Gedurende de maand Maart j. 1. wer den met de stoomschepen der stoomvaart- Maatschappij «Zeeland vervoerd per dagdienstvari Londen naar Vlissingen 354 personen en 45 ton stukgoederen, van Vlissingen naar Londen 850 peisonen en 392 ton stukgoederen. Per nachtdienstvan Londen naar Vlis singen 2057 passagiers en 190 ton stuk- goaleren. Van Vlissingen naar Londen 2' 53 passagiers en 1670 ton stukgoederen. In Maart 1887 werden langs beide richtingen vervoerd4077 passagiers en 2465 ton stukgoed. Met gunstig gevolg werd Zaterdag van de werf der Kon. Mij. «De Schelde» te hssingen te water gelaten een «talen Ra derstoomschip, lang 32 Mr., wijd 6 Mr. en diep 1.90 Mr. De bestemming dezer boot is ten dienste der Hydrografie in Nederland, terwijl de bouw onder directie van het Departement van Marine plaats heeft. Zij zal den naam dragen van «Buijskens». Aan de genoemde Maatschappij worden mede vervaardigd een ontkoppelbare tweeling compound oscilleerde stoommachine en stalen stoomketel, die in het vaartuig zullen wor den geplaatst. St. Maartensdij'k. Als eene bijzonderheid uit de dierenwereld kan van hier gemeld worden, dat bij den landbouwer Ms Groe- newege, Oudeland-polder, eene koe eene levend kalf ter wereld bracht, voorzien van twee goed gevormde hoofden en een ïug als van een kemel. De moeder had het by de geboorte zwaar te verantwoor den, doch bleef voor den boer behouden. Het kali echter stierf niet lang na de ae- boorte. 6 Rilland Bath. Aan het concours, Donder- r? o C'00r 'la,|dboogschutterij «Uns Genoegen» alhier gehouden, werd door de volgende vereenigingen deelgenomen: «Doel naar hooger» van Wolfertsdijk met o, «Goncordia» van 's Heerenhoek met 3 «St. Sebastiaan» van lerseke met 5, «St' Sebastiaan» van Krabbendijke met 6, «Oefe ning en Uitspanning» van Hansweert met a' c ;0°ruUgang» van Woensdrecht met o, «St. Sebastiaan» van Ossendrecht met 6 «Eendracht» van Hoogerheide met 10 en «De Gouden Leeuw» van Huibergen met 3 leden De hoofdprijzen werden behaald door de Heeren M. de Kater van Wolferts- dijk, A. Janse van Hoogerheide, Groffe van Woensdrecht en A. v. d. Linde van Wol fertsdijk. Ten gevolge van het door den Privy Council in Engeland uitgevaardigde verbod tot invoer var. over Vlissingen komende Duitsche schapen, wordt het schapen vervoer over hssingen na heden voorloopig gestaakt. Het stoomschip «Mercurius» vertrok met het laatste geoorloofde transport, circa 1800 stuks, van Vlissingen naar Deptford, waarna die boot naar Amsterdam gaat. Het stoom schip «Minerva» is reeds heden van Vlis singen naar Amsterdam vertrokken Gedu rende den verderen loop van de bestaande contracten zullen de schapen nu over Rot terdam, in plaats van over Vlissingen wor den vervoerd, per stoomschip «Stella» der Kon. Ned. stoomboot-Maatschappij. Vrijdagmorgen is by de tweede zwarte ton (schaar van Waarde) door lekkage ge zonken hel tjalkschip Drie gebroeders, van Alblasserdam, schipper W. Boomman geladen met steen, van Boom naar Delft Men kon het schip niet boven water houden. Schipper en knecht en gedeeltelijk de inven taris zijn des middags te Bath aan wal gebracht. Als een staaltje te meer van den tegenwoordigen overvloed van onderwijzend personeel kan dienen, dat voor een paar dagen te Rozondaal iemand met postpapier liep te venten niet de onderwijzers akte in den zak, in welker bezit hij zich reeds een paar jaar mag «verheugen.» Had men niet beter gedaan zoo men hem een ambacht had laten leeren Hssingen. Zondagmorgen is de Noordsche brik Hydra, kapt. Henrichten, van Terneu- zen naar Kotka, toen zij naar zee zeilde, boven de dokhaven aan den grond gevaren doch met hehulp van een sleepboot afge bracht en hier ter reede geankerd. Ternenzen. Het Engelsche stoomschip Baron liambro, kapt. Dew, van hier ledig naai Middlesbro bestemd, is Vrijdagochtend bij het uitgaan der haven met hoog water op den Oosthavendam gevaren en blijven zitten. Zondagmiddag is het echter met hoog water zonder assistentie vlot gekomen en heeft het de reis vervolgd. fo Varsseveld is Zaterdag een man bij het vellen van een boom er onder geraakt en gedood. Te Borne (O) raakte een vierjarig jongetje al spelende in de sloot. Hoewel de moeder het nog al spoedig er uit gehaald had, was het kind toch reeds verdronken. Hel Centi um veaneemt dat een tech nisch ambtenaar uit ons land zich naar Londen zal begeven, teneinde de inrichting en het gebruik der stoomponten op de Theems te bestudeeren. Dit schijnt in ver band te staan met het voornemen om op sommige der rivieren dergelijke ponten in dienst te stellen. De turfmakers in de veenderijen te Echten, gemeente Lemsterland, hebben '>u weer het werk gestaakt. Zij eischen - cent verhooging van loon. Dezer dagen ontmoette te Tilburg zekere W. S. eenen kamaraad W. v. d. L- die twist met hem zocht en hem eencn slag in het aangezicht gat. Toen S. zich wi.de verzetten, beet v. d. L. hem zoo hevig in den voorste^ hand, dat het bloed den vinger met een L. uit den mond, watj werd, dat hij S. me snede over de linker toebracht Op het gewonde snelde de p| beiden. Aan boord van stoomer Sperwer is het volgende voorgevi had geëxerceerd, en door een matroos, dit schoongemaakt en op daarmee bezig was, weer bij zich, schiji] zonder in het minst naar een stoker, die stond en bracht spel wapen tegen diens h van de woorden dood schieten», wai volgde echter geen stoker dacht met ed hebben. Eenige ooge de matroos echter op^ haalde hetzelfde spel doch nu ging het ge de arme stoker het 1 het hoofd heen, zoodi was. Toen men den terde, kon niet belet het dek viel en zjjne van den gevallene die handen aflekte, dat de smaak eenigszin is het dat de stoker zóó hij door zyn collega zich voor de tweede i| spel dat voor hem wijze afliep De Noellische H brück, tegenwoordige mann, viert haar vgfe en wel op 21, 22, 23 Den eersten dag ure een extra-trein \t hollandsche scholieren Europa komen deelr Denemarken, Engelan uit Amerika en Austr 700 feestvierenden. Den tweeden dag gehouden met de Ar( muziekkapel. Den derden dag gebracht op het kerkho directeuren Sleumer die graven worden kr1 de muziekkapellen voej uit. Verder loopt op extra trein naar de (I op een kleinen afstq waar ijzererts gevondt sale fabrieken tot ijzei Alle hotels zijn reeds fj bij burgers hun intrel men. Men wil in Hot brengen en dit bij de school overhandigei vermogenden mèt go gelegenheid te stellen De school telt op h< die uit verschillende ar veertig Hollanders. De jarigen cursus. LAATSTE B| (PER TEL. J Den zitting der Tweede Kal de hr. mr. A. R. ArI beëedigd, bet.evens de| en Reekers die als genomen. Thans kwam aan de van den heer Domela heer schetste den aller van de turfmakers en vet de groote voordeelen d Hij achtte de werk. klaarbaar. Hij wees i gedwongen winkelnerii een noodwet bepalend, in algemeen gangbare in die wet voorkomen dwang tot aankoop a veenbazen. De minister van de houding der aul hen die anderen wil den arbeid te stak! zal den arbeid be belang van recht er| lelijke regeling ware grondige enquête. De sociale wetten voor en z door interpellant aange wegen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2