Kerk- en Sclioolnieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. ook dat van hem, die het vorig tijdperk zoo waardig heeft gesloten en wiens leiding by de ingewikkelde beraadslaging over het strafwetboek en de wijzigingen in dat van strafvordering, van evenveel inzicht getuigde als van beleid. "Wij, mijne heeren, staan thans aan den ingang van een nieuw tijdperk in het Nederlandsche staatsleven; moge daarbij het gemeen overleg tusschen 's Konings regeering en de volksvertegenwoordiging rijpe vruchten dragen tot heil van het vaderland. Daartoe ruste 's Heeren zegen op onzen arbeid en worde mij ook kracht en wijsheid geschonken naar lichaam en geest om uwe beraadslagingen te leiden opdat zij bevorderlijk zijn aan den goeden naam van de vertegenwoordiging van het Nederlandsche volk. Ik verklaar het voorzitterschap van de Tweede Kamer der staten-generaal te aanvaarden." Aan het programma van de algemeene vergadering der maatschappij tot bev o r d e r i n g v a n landbouw en veeteelt, in Zeeland, te houden te Goes den 14den Juni 1888, en van de tentoonstelling van paarden, hoornvee, schapen, varkens, werktuigen, enz., te hou den den löden Juni 1888, door de afdeeling „Heinkenszand" van bovengenoemde maat schappij, op de weide van den heer A. Kakebeeke gelegen aan de looierij t,e Goes, ontleenen wij het volgende Woensdag den 13 Juni, des avonds te zeven uren, zal eene bijeenkomst van het hoofdbestuur gehouden worden inf het koffiehuis „De Prins van Oranje" te Goes. Donderdag den 14 Juni, des voormiddags te half tien uren, is de algemeene vergadering op het „Slot Ostende" en des namiddags te half drie uren zal een rijtoer worden gehouden. Vrijdag den 15 Juni is de tentoonstelling van paarden, hoornvee, schapen, varkens, werktuigen enz., terwijl bij genoegzame deelneming, des middags te 5 uren in de schouwburgzaal der sociëteit „Van Onge- nuchten Vrij" een gemeenschappelijke maal tijd der leden zal plaats hebben. Op de algemeene vergadering zullen o. a. de volgende onderwerpen worden besproken lo. Het wenschelijke om by de hooge regeering aan te dringen op het aanwenden van pogingen bij de Belgische, om vrijdom van inkomende regten te verkrijgen voor het vee, dat uit Nederland naar België wordt vervoerd, in te leiden door den heer Pieter De Muijnk, landbouwer te Sint-Kruis. '2o. Het braakstelsel wordt door velen niet meer gevolgd maar zou op den duur het land zijne vruchtbaarheid behouden- b. v.' na een tijd van 40 a 50 jaren. In, leider de heer M. V. W. Van Bijlevelt te Rilland-Bath. 3o. Welk krachtvoeder is voor het vee als het voordeeligste te beschouwen Zijn het de thans vrij goedkoope granen jen peul vruchten, dan wel sommige afval- of bij producten van fabrieken, die in den vorm van meel of koeken in den handel gebracht worden In te leiden door den heer G. J. Van der Linde te Kortgene. Voor de tentoonstelling worden de vol gende prijzen uitgeloofd Paarden, onverschillig van welk ras voor gemengd en landbouwgebruik. 1. Hengsten, minstens 3 jaar oud, geboren voor 1 Juni 1885, eerste pry' f50, tweede prijs f'25. 2. Hengsten, 2 jaar oud, geboren vóór 1 Juni 1886, eerste prijs 120, tweede prijs f IC. 3. Merriepaarden, min stens 4 jaar oud, geboren vóór 1 Juni 1884, eerste prijs f25, tweede prijs f 15. 4. Merriepaarden, 3 jaar oud, geboren vóór 1 Juni 1885, eerste prijs f20, tweede prijs f10. 5. Merriepaarden, 2 jaar oud, ge boren vóór 1 Juni 1880, eerste prijs f 15, tweede prijs f 7,50. 6. Ruinpaarden, minstens 4 jaar oud, geboren vóór 1 Juni 1884, eerste prijs f 25, tweede prijs f 15. -7. Ruinpaarden, 3 jaar oud, geboren vóór 1 Juni 1885, eerste prijs f 20, tweede prijs 110. 8. Ruinpaarden, 2 jaar oud, geboren voor 1 Juni 1886, eerste prijs f 15, tweede prijs f 7,50. 9. Eenjarige paarden, onverschillig van welk geslacht, geboren voor 1 Juni 1887, eerste prijs f 15, tweede prijs f 10, derde prijs 7,50. 10. Spannen Werkpaarden, onverschillig van welk geslacht, eerste prijs f 30, tweede prijs f 15. Rundvee 11. Springstieren van vol bloed Durham ras, minstens twee jaar oud eerste prijs 130, tweede prijs f20. 12. Springstieren, onverschillig van welk in landsch ras, minstens twee jaar oud. eerste prijs f30, waarbij komt f 15 uitgeloofd dooi de afdeeling Zeeland van de vereeniging het Nederlandsch Rundvee-stamboek, onder voorwaarde dat de stier ingescgreven is in het Nederlandsch Rundvee-stamboek of ingeschreven zal worden, tweede prijs f 2C 13. Springstieren, onverschillig van welk inlandsch ras, minstens 1 jaar oud, eerste prijs f 20 tweede prijs f 10. 14 Melkkoeien, de schconste en beste 3 melkkoeien van énen eigrnaar, eerste prijs f20, tweede prjjs f 10. 15. Melkkoeien, de schoonste en beste enkelvoudige inzending van èènen eigenaar, eerste prijs f 15, t weede prijs f'10. 16. aarzen, tweetands onverschillig van welk inlandsch ras, eerste prijs f 15 tweede prijs f 10. - 18, MelktandsYaarzen, onver schillig var. welk ras, eerste prijs f 10, tweede prijs f 5. Schapen, onverschillig van welk ras, geschoren, behalve een flinke vlok wol, die aan een tier voorbouten moet blijven. 19. Springrammen, eerste prijs flO, tweede prijs f 5. 20. Ooien, minstens 3 stuks van èènen eigenaar, eerste prys f 10, tweede prijs f 5. Varkens, onverschillig van welk ras. 21. Beeren, eerste prjjs flO, tweede prijs f5. 22. Zeugen, eerste prys f 10, tweede prijs f 5. Werktuigen. 23. Voor de volledigste verzameling der nieuwste en verbeterde landbouwwerktuigen, prijs f50. In vorenstaande prijzen is welwillend bij gedragen door den algemeenen voorzitter mr. J. Moolenburgh f 50. den vice-voorzitter dhr. J. M. Kakebeeke 110, den alg. pen ningmeester dhr. M. Volkrijk Liebert f 10, den alg. secretaris dhr. J. H. Snijders f 10, den voorzitter der afdeeling dhr. E. van den Bosch f 10. den perminingmeester der af deeling dhr. J. J. Van Weel flO, den secretaris der afdeeling dhr. I. G. J. Kakebeeke 110, de bestuursleden de heeren C. J. Labrijn f5, M. de Jager f5, N. Van Stee 15 C. Zuidweg f3. J. De Dreu f 2,50, H. Minnaard f2,50, A. Nijssen f2, den heer G. J. Van den Bosch f 5, den heer A. Padmos f 2,50. G. C. In verband met de Juni a. te Goes te houden landbouwtentoonstelling zijn door de afdeeling Heinkenszand der Maatschappij tul bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland eeuige Goesche hecen uitge- noodigd zich tut een feestcommissie te vormen. In een Maandagavond door die commissie gehouden eerste vergadering werd tot voor zitter gekozen de heer Z. D. van der Bilt La Motthe, terwijl het secretariaat werd opgedragen aan den heer 1. D. Fransen van de Putte. i Er werd besloten drie concerten te doen plaats hebben en wel Donderdag 14 Juni 's avonds in den tuin der sociëteit fan Ongenuchten vrij, gevolgd dooi balVrijdag 15 Juni 's namiddags op het tentoonstel lingsterrein en 's avonls, ria het diner, in den tuin derzelfde socië eit. De op Donderdag te houden rijtoer zou gaan van Goes door den Wilhelininapolder naar Wolfaartsdijk, vandaar door den Hee renpolder over 's Heer-Arendskerke naar Goes terug. M. C. Maandag werd te Hulst de eerste vergadering gehouden der Nederlandsche protectionistische landbouw-vereeniging, af deeling Hulstde voorzitter F. Hombach besprak het voordeel van bescherming. Zjjn rede vond algeheele instemming. Een huishoudelijk reglement zal worden samengesteld door de hh. Hombach (voorzit ter der afdeeling) van den Eeckhout, onder voorzitter en Charles Burm, secretaris penningmeester. Tegen 1 October is er weer gelegen heid tot plaatsing van leerlingen aan de rijks kweekscholen voor vroedvrouwen te Amsterdam en te Rotterdam. Belanghebbende moeten van haar verlangen om geplaatst te worden voor 15 Julie, k. schriftelijk kennis geven aan den voor zitter van den geneeskundigen raad der provincie. Voor Zeeland is dit dr. B. Carsten, te 's Hage. Het Handelsblad verneemt dat de heer Otto van Rees zijn ontslag heeft gevraagd als gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië. De Landbouwvereeniging te Wemel- dinge heeft bij circulaire de bewoners, evenals ten vorigen jare. uitgenoodigd de rnusschennesten van hunne daken te ver wijderen, om voortteling te beperken. In de gisteren gehouden zitting der Tweede Kamer is tol griffier der Kamer benoemd de heer mr. A. R. Arntzenius, referendaris bij het dep. van binnenlandsche zaken op een tractement van f 4500 met 44 van de 86 stemmen. Maandag zal de hr. Domela Nieuwen- liuis den minister van justitie interpelleeren, een vraag doen, naar aanleiding der werk stakingen in de venen. De interpellatie heeft na tr R. v. A. verneemt ten doel, om bij den min. van justitie aan te dringen op de spoedige indiening van een wetsont werp, waarbij verboden wordt de arbeiders te dwingen hun inkoopen te doen in de winkels van hun bazen. De M. C. bracht de volgende niet onbelangrijke cijfers onder de aandacht harer lezers. In 1884 werden uitgegeven 16,270,711 plakzegels a f 0.05, in 1885 15,741,342 en in 1886 15,950,914, wat in liet laatstge noemde jaar der schatkist f 797,545,70 opleverde. Het zegelrecht op effecten heeft in 1886 bedragen f 542,949,78, wat eene nominale waarde in effecten vertegenwoordigt van niet minder dan 1936 millioen guldeus. Dit cijfer vertegenwoordigt alleen de no minale waarde der effecten, welke voor 1 Juni 1886 niet ter zegeling waren aan gebodeu. Naar aanleiding van verschillende angstverwekkende berichten in Fransche bladen omtrent dentoestand van onzen Koning kan stellig verzekerd worden dat die toe stand niet onrustbarend is. Benoemd tot ontvanger der invoer rechten en accijnzen te Leeuwarden de heer D. J. P. N. Guijmaus, thans te Zierikzee. De postkantoren hebben dezer dagen een aanschrijving ontvangen, om nauwkeu rig te letten op tie vele misbruiken bij het verzenden van drukwerken. Echter is het toegestaan om op gedrukte naamkaartjes de 'etters p. f. of p. c. of p. r. of p. p. c. of gelukwensch oïrouw beklag te schrijven. Uok geschreven visite kaartjes of naamkaartjes kunnen als druk werken verzonden wordendus niet 1 cents postzegel voorzien. Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van Woensdag 9 Mei 1888. Voorzitter Jhr. Mr. L. Schorer. Afwezig de heer Snijders met kennis geving. De Notulen der vorige vergadering werden geh zen en goedgekeurd. Op voorstel van Burg. en Weth. werd besloten aan J. J, Franso voor f400 af te staan de door hem aangevraagde grond op de Beenhouwerssingel teneinde daarop wonin gen te bouwen. Naar aanleiding van een ingekomen ver zoek van G. P. van der Bilt c. s. tot weg ruiming van een tegenover zijn woning gelegen vuilnisbak deelden Burg. en Weth. mede dat zij de ingezetenen die hiertegen bezwaar mochten hebben bij publicatie heb ben opgeroeden, doch dat niemand verschenen is, en daar ook zij het niet in het alge meen belang achten bedoelden bak in stand te houden, vragen zij machtiging om hem te doen wegnemen. Alzoo werd Ouder overlegging van een door de gas- commi-sie ingezonden schrijven met bijlagen deelden Burg. en Weth. mede dat bij hen geen bezwaar bestaat om genoemde com missie aanstonds te machtigen de door haar genoemde hoofdleiding te doen veranderen en een brandkast aan te schaffen. Het voorstel betreffende de brankkast werd verworpen. Besloten werd een brandkluis te doen metselen. Tegen de wijze echter waarop zij die uitgave zouden wenschen te regulariseeren bestaan bij hen eenige bedenkingen welke zij gaarne in overleg met de gascoramissie zouden op lossen. Zij geven den Raad in overweging om tot het verleenen van bedoelde machti ging te besluiten doch de vaststelling van een suppletoire begrooting der gasfabriek aan te houden in afwachting van een nader door hen in te dienen voorstel. De Raad vereenigde zich na bespreking hiermede niet. Op voorstel van Burg. en Weth. werd aan mej. A. Haubrich eervol ontslag ver leend, op haar verzoek, als onderwijzeres aan school F. met ingang van 23 Juni a.s. of zooveel vroeger als haar te benoemen opvolgster in dienst zal treden. Tot onderwijzeres aan school D werd benoemd mej. A. M. van Neck te Zaandam. Besloten werd het verzoek van Jhr. Mr. L. Schorer om vergunning tot aanleg van een electrische geleiding voor zijne reke ning van zijn buitenplaats Torenvliedt naar het Raadhuis voor zooveel de ge meentewerken en eigendommen met die geleidiug in aanraking komen tot weder- opzeggens in te willigen mits de aanleg daarvan in het Raadhuis ten genoege van burg. en weth. geschiedt. Bij de com missie van fabricage bestond geen bedenking. Het kohier inkomstenbelasting 1888 werd vastgesteld op f 72229,50. Ingekomen was een verzoek van M. de Vos, veerman voor den dienst aan het veer van de Bazaltka le naar de zwemschool orn eene jaarlijksc'ne toelage van f 100, daar de inkomsten aan genoemd veer steeds afnemen en hij volgens zijne instructie den geheelen dag daaraan gebonden is, zoodat hij niet op andere wijze in zijn onderhoud kan voorzien. Het verzoek werd in handen gesteld van Burg. en Weth. ter fine van praeadvies. Nog werd overgelegd het proces-verbaal der kasopneming van den gemeente-ontvanger. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Renesse en Noord welle J. Visser te Venhuizen te Amsterdam P. H. Herlkens te Dordrechtte Waarde (toez.) ile heer D. Meerburg cand. te Kat wijk a/z. Aangenomen naar Vlaardingen door J. van 't tl ooft te K tudekerke. Bedankt voor Goes door H. A. E. Hei- necken te Amerongen Chr. Ger. Keik. Bedankt voor Schiedam door P. Biester- veld te Gorinchem. Kampen, 7 Mei. De nieuw beroepen leeraar bij de oud-Gereformeerde gemeente alhier, Ds. D. Wijting van Goes, werd Zon dagmorgen in zijn dienstwerk bevestigd door zijn ambtgenoot Ds. E. Fransen pre dikant te Lisse, naar aanleiding van Jes. 62 6 en 7. Des namiddags deed de be vestigde zijn intrede en koos tot tekstwoor den Jae. 1 21b. By beide plechtigheden kon het kerkgebouw nauwelijks de opge komen schare bevatten. Nu ds. Moll te 'sHage eervol eme ritaat ontving, is dr. L. Proes te Leeuwar den de oudste der dienstdoende predikanten iu de Ned. Herv. Kerk. Diakenen der Ned. Ger. Kerk te Middelburg op de Diaconale Conferentie te Utrecht daartoe aangewezen, hebben beslo ten tot het houden eener prov. diak. con ferentie op Woensdag 30 Mei a. Punten van behandeling: a. De maatschappelijke toestanden, de oorzaken en de geneesmid delen der ellendeb. De stichting of het onderhoud van stichtingen der barmhartig heid, door Classis of Provincie, c. In hoe- vecre arme diaconieën door meer bemiddelde kunnen gesteund worden. In de classis Eindhoven circuleert bij de p. edikanten een adres aan de Synode der Ned. Herv. kerk (van ds. A. Carlier te Deurne), dat reeds instemming vond, om te verzoeken terug te komen op de in het vorige jaar genomene besluiten om predi kanten, die ophielden lid der Ned. Herv. kerk te zijn, vervallen te verklaren van hun lidmaatschap der algemeene weduwenoeurs. De classis Rotterdam der doleerende kerken heeft in hare voortgezette vergade ring van 7 Mei, na gehouden colloquium, ten overstaan van de deputaten van het convent met den door de Ned. Geref kerk (doleerende) van Kralingen beroepen predi kant A. O. Schaafsma, het door die kerk op hem uitgebracht beroep goedgekeurd. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg Dinsdag zijn veroordeeeld wegens wederspannigheid: J. V., 23j,, dienstknecht Axel, tot f3 b. s. 3 d. h., en P. W., 29 j,. landbouwer Westkapello, tot f 8 b. s. 6. d. h.; beleediging vaneenambtenaar D. J., 44 j., en J. C., 27 j., arbeiders Dom burg, ieder tot t 8 b. s. 8 d. h.; Slaan van een bedienend be ambte: R. v. d. V., 51 jonderbaas Hoofdplaat tot f8 b. s. 8 d. h. bedreigingmeteenigmisdrijf J. M. G., 18 j., sigarenmaker Middelburg tot 7 d. h.: beleediging: J. J. VI 30 j. metselaar Terneuzen, tot f15 b. s. 10 d. h.; diefstal: U. V., 17 j, en P. J. d. L. 16 j,. schippersknechts Terneuzen, ieder tot '1 m. gev.; en verduistering en diefstal: F. J., 18 j., dienstbode Middelburg, thans ge detineerd tot 1 j., gev. Allen in de kosten. Ierseke. Een jongen van een rondreizend scharenslijpersgezin, hetwelk in de schuur van den landbouwer Poelman nachtlogies had verkregen, waagde zich te kort bij de peesnijmachine, daardoor is zijn hand tusschen de kamraderen beklemd geraakt, met het noodlottig gevolg, dat zijn middelste vinger geheel verioren is en de wijsvinger zwaar gekneusd. Op de Maandag onder Baarland ge houden publieke verkooping van een land- bouwersinspan bracht het vee goede prijzen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2