Bazar C 6 Goes. IN aar Transvaal? Marktberichten. Veemarkt Burgerlijke Slaud. Aanbestedingen. Overzicht van Verkoopingen. ADVERTENTIES. ANDRIES STEKETEE, in den ouderdom van 44 jaren. M. GREEP. te onderhouden. Te vergeefs beproefde zij steeds ook dien derden knaap in t gesticht te krijgen vooral omdat hij zelf zoo gaarne met zijn broertjes wilde samenzijn. Onlangs kwam de jongen op 't denkbeeld den Keizer te verzoeken zich met de zaak te bemoeien. Hij ging naar 't paleis en vroeg Z. M. te spreken. Dat gelukte niet, maar men had schik in het ventje en zei hem, dat hij maar een brief moest laten schrijven. Te huis gekomen deed hij 't zelf. Op een uit een schrift gescheurde blad schreef hij «Lieve Keizer Mijn twee broers zijn in het wees huis, ik verlang zoo erg naar mijn broertjes. Lieve Keizer, beveel toch dat ik ook naar Potsdam moet komen. Uw u liefhebbende Karl.» Eenige dagen geleden kreeg de moeder bericht, dat haar jongetje, in gevolge bevel des Keizers, op verzoek van den knaap zelf, ojgjL Oct. in het gesticht kan komen. In de N.' Frov. Groninger Courant lazen wij onderstaand ingezonden stuk. M de RA Nu de zucht tot emigratie naar de Transvaal meer en meer toeneemt, kan het, dunkt mij, zijn nut hebben te publiceeren, wat ik dezer dagen van daar ontving. De schrijver, reeds eenige jaren in Transvaal woonachtig, is bevoegd om een oordeel uit te spreken. Op verschillende vragen door mij gedaan, ontving ik ongeveer het volgende De Hollander die hierheen wil emigreeren, moet moed bezitten; geen tegenspoeden, die hem eerst zeker zullen overkomen, moeten hem afschrikken. Hij moet zelfstandig zijn en geen hulp van anderen verwachten: bijna iedereen hier zoekt alleen zijn eigen voordeel. Boerderijen hier en in Holland zijn twee verschillende zaken. Ieder, zelfs de knapste boer, moet hier eerst minstens één jaar ondervinding opdoen. Of, om zoo te zeggen, moet hij eerst één jaar bij een boer in de leer gaan, wil hij zich niet aan mislukking blootstellen. Op veeteelt moet hij zich bij den aanvang niet hoofdzakelijk toeleggen, daar 10 gewone koeien hier niet meer melk geven dan 1 Hollandsche; verbetering van den veestapel kan eerst later beproefd worden door inge voerde stieren enz. Zaaierij is eigenlijk het vereischte bij onstot nog toe weinig behartigd. Die zich daar met hart en ziel op toelegt, moet het goed gaari, al begint hij met klein kapitaal. Om een boerderij te beginnen is men noodig: 1 wagen (gebruikte) prijs f 500. 8 trekossen - 480. 1 ploeg - 42. 1 kaffer, loon in 'tjaar -144. 1 jaar levensbehoeften voor 1 persoon -240. Zaaizaad pl. m. voor - 200. Verder gereedschap - 60. Noodige meubels - 60. 1 rijpaard met zadel -168. Koopprijs van een plaats of stuk daarvan loopt uiteen van f4800 tot f24000. Huur gaat van f60 tot f1200. Dikwijls huurt men voor een gedeelte van den oogst, zegge 1/3 af te geven. Een plaats is ongeveer 2000 H.A. groot, waar van slechts gewoonlijk 100 of 2' 0 H.A. voor zaaierij geschikt is, wegens gebrek aan water; 't overige is weideveld. Grond nabij een marktplaats is moeielijk te krijgen, maar daarin voorziet deossewagen. Voor emigranten geef ik de voorkeur aan de districtenPretoria, Middelburg en Lij denburg. Voor groote zaaierij worden alleen de volgende aitikelen verbouwd: Koren, haver, gerst en mais. 't Laatste 'heeft het voordeel geen water plaats te behoeven. Koren geeft de minste voordeelen wegens moeilijke bewerking. De prijzen loopen als volgt uit een: Koren van f6 tot f 18 per H.L. Haver - 3 -18 Gerst -9 -12 Mais - 6 -18 Graan uit Holland mede te nemen mag voor proefnemingen misschien resultaten opleveren, voordeel is er niet bij, aangaande de groote transportkosten. Gereedschappen zijn beter, maar men moet goed weten welke, zal men ze hier kunnen gebruiken. Ik kan aanraden: ijzeren egtanden, zichten en schoppen. Het klimaat is hier heerlijk, uitermate gezond en frisch; geen Hollander zal Nederland daarin terugwenschen. Met het oog op Hollamische toestanden is in Transvaal voor boei enknechten zonder kapitaal, veel toekomst, hoewel ze niet van het standpunt moeten uitgaan: ik wil zóó veel verdienen. Neen, hij moet tevreden zijn al krijgt hij eerst slechts kost en klee- ren. Maar hij kan spoedig vooruitgaan en zal dat zeker als hij goed werkt. Boeren werkvolk is hier hoog noodig maar wordt gewoonlijk niet met geld betaald. Hij krijgt een stuk grond, vee enz. en heeft daardoor het voordeel ongemerkt een eigen zaak te krijgen. Hij kan zich opwerken tot boer en zal dat, als hij eerst door een zuren appel kan heen bijten. Handwerkslieden, kuipers uitgezonderd of zij moeten ook timmerwerk verstaan, zullen hier steeds ruim hun brood vinden en zelfs overhou den. Hun loon bedraagt meer dan zes gulden per dag. Aanraden om naar de Transvaal te gaan wil ik niet, maar voeg er alleen dit bij: Ieder Hollander dien ik nog hier ontmoet heb, zegt na drie maanden hier geweest te zijn: «was ik hier maar nooit gekomen.» Maar dezelfden, die dat zeggen, getuigen na een driejarig verblijf alhier«ik wench nooit weer naar Holland terug te gaan,» en zoo zeg ik met hen. Nog eens, moeite heeft ieder in "t begin te wachten, meer dan in eenig land op aarde wellicht, maar 't is vaste overtuiging dat geen land meer toekomst heeft dan Transvaal met zijne rijke pas ontdekte hulpbronnen LAATSTE BERICHTEN. Beroepen te Kats de heer W. H. A. Dj-jkman. candidaat te Rotterdam. AFLOOP VERKOOPINGEN ENZ. Temeuzen. Vrijdagavond weid alhier aanbesteed het gededteiijk afbreken van de kerk van wijlen ds. Bakkei en het terzelfder plaatse bouwen van een keik voor de Ned. Ger- (doleerende) gemeente alhier. Inschrijvers waren de hh. M. D. Putter f 1803; W. Lensen f 1580J. Kolijn f1450 en p A. Miele f1438. Allen alhier. Ten behoeve van den polder Oud- Noord-Beveland is de levering voor het rlienstiaar 1888— 89 van 120 scheepston gesorteerde Vilvoordsche steen, 204 scheeps- ton aesorteerde Lessinische, 120 scheepston afval van laatstgenoemde steen, 307 scheeps ton brikken, 2570 stuks gecreosoteerde den nen perkoenpalen en 4400 stvks masthouten staken opgedragen aan den heer A. Schner te Colijnsplaat voor f -920. - Het bestuur van den polder Nieuw- Noord-Beveland droeg de levering van 100 scheepston gesorteerde Vilvoordsche steen en 1500 stuks nieuwe eiken perkoenpalen op aan dezelfden voor f750. Voor beide aanbestedingen was slechts 1 biljet ingeleverd. O- Botterdam 7 Mei 1888. Aanvoer matig. Tarwe en Rogge 10 cents hooger. Overige artikelen onveranderd. Bui- tenlandsche onveranderd; Meel stil. Nieuwe Tarwe i a L«j Rogge 450 5 25 Wintergerst - 4,50 - 5,zo Zomergerst- ^-ou - o, Chevallierom q'ta Nieuwe Haver - 4,69 - Paardenboonen. - o,UO - o,/o Duivenboonen - 6,25 - i. Erwtenb,- - 6,zo Kookerwten - b,8U - j,ou Bruine Boonen - 9,— -ID Witte■tS.SO -!V: Koolzaad- 0,00 - 0,00 Kanariezaad - 6 i Axel, 5 Mei 88. Oude Tarwe f 0,00 a f 0,00. Nieuwe Tarwe f 8,50 a f 8,75. Rogge f 6,50 a f 6,75. Winter gerst f7,50 a f8,—. Zomergerst f7,— a f7,50. Haver f6,— a f6,75. Kookerwten f7,50 af7,75. Voererwten f6,75 a f7,00. Paardenboonen f7,CO a f7,40. Lijnzaad fal 11,50. Alles per 100 K. G. Aardappelen f0,00 per 104 K.G. Rotterdam, 7 Mei 1888. Op de Veemarkt waren heden aangevoerd 207 vette runderen, 0 magere dito, 76 vette- en graskalveren, 124 schapen of lammeren, 538 varkens, C biggen. De prijzen waren als volgtvette runderen le qual 72, 2e qual. 68, 3e qual. 62 a c. kalveren le qual. fl,00, 2e qual. 90 a 80 c schapen le qual 60; 2e qual 55; varkens le qual. 20 a— c, 2e qual. 18 a 3e qual. 16; licht soort 18 a 19 c. VLAS. Er was heden aangevoerd 3t20 steen blauw en 18696 steen wit, de prijs f 1,60 a f2,40 handel bestendig. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe f 2.10 a f2,50. Champions t0.70 af 090, Magnum bonum f atFlakkeesche Jammen fl,80 a f2,10. Poters f 0.00 a f0,00. Veel aanvoer, weinig vraag. Van 4 7 Mei '88. GOES. Getrouwd Josias Johannes Visser 26 j. jrn. met Adriana Karolina de Leeuwen 24 j. jd. Geboren Jacobus z. v. Pieter Johannes Cardon en Jacomina Almekinders Willem z. v. Adriaan van der Sluijs en van Elizabeth Maria MargarethadeMeulmeesterJohan na Cornelia d. v. Arie van de Leur en van Aaltje Carola Kil Hendrik z. v. Hendrik Reijerse en van Cornelia Blanker Pieter Hendrik z. v. Jan de Bruijne en van Maria Hendrika Snoodijk. Overleden Andries Steketee 44 j. z. v. Jacob Steketee en van Maria Johanna Over- sluijs beiden overleden. Van 5 7 Mei '88. MIDDELBURG. Bevallen A. Joosse geb. Flipse d. J.Barbier geb. de Bruijne d. A. Mesu geb. Deist z. J. E. Tismeer geb. Gilde d. OverledenJ L. Vermoet 20 j. z. J. G. E. Dominik 1 j. z. A. van Oosten 3 w. z. Schouwing. Op de wegen en voetpaden Oostkapelle Woensdag 9 Mei. Kloetinge en Nisse Woensdag 9 Mei. Heinkenszanil en Kapelle Woensdag 9 Mei. Ovezand Vrijdag 11 Mei. Veere Zaterdag 12 Mei. Zontelande Maandag 14 Mei. Borssele Woensdag 16 Mei. Vrijdag 11 Mei. Stavenisse, 10 uur, door het bestuur der waterkeering van het cal. waterschap Sta venisse herstel enz. der aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken aan de waterkeering tot 30 April '89. Zaterdag 12 Mei. Tolen, 12 uur, aan het Raadhuishet met selen van een riool met klepsluis en het ver smallen en verdiepen van een deel der Vest bij de Oudvosmeersche barrière te Tolen. Bil jetten voor 11 Mei bij den burgemeester. Maandag 14 Mei. Wilhelminadorp, 11 uur in het gemeente huis door het dijkbestuur van den Wilhelmi- napolder herstel enz. tot 30 April '89 der aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken. Bestekken verkrijgbaar bij dhr. E. van den Bosch a 30 cent. Aanwijzing door J. Visser Az. te Sas van Goes. Woensdag en Zaterd. a. Donderdag 17 Mei. Ondelande, 11 uur in het gemeentehuis door het dijksbestuur van den polder Baarland herstel enz. tot 30 April 1889 van aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken. Bestek ken a 60 cent bjj den heer van der Bilt La Motthe, te Goes. Aanwijzing 14 Mei door G. Moerdijk. Vrijdag 18 Mei. Kruiningen, door het Dijksbestuur van den polder Kruininge 1 uurVernieuwing en onderhoud der aarde-, kram-, rijs- en steen glooiingwerken voor 1888. Aanwijzing 18 Mei van 8 tot half 11. Het bestek ligt in de herberg van Verwer. Inl. de heer Bolier, opzichter. Donderdag 24 Mei. Neuzen, in 't logement van Susijn, 3 uur, door 't bestuur der waterkeering van den Nieuwe Neuzenpolderherstel enz. der aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken. Aanwijzing Woensdag van 11 tot 1 en Zater dag 19 Mei van 1 tot 3 uur. Dinsdag 8 Mei. Middelburg, 10 uur, Notarishuis, door Not. Verhulst7 kabinetten, pijporgel, linnen- en andere kasten, salon-, uittrek-, speel-, wasch- en andere tafels enz. Kijkdag Zaterdag en Maandag van 10—4 uur. Woensdag 9 Mei. Krabbendijke half 1 in herberg van Krijger voor dhr. Davidis door Not. Merens 1 heeren, huis met schuur, waschkot enz. staande op 21,30 A. grond met erfpachtsrecht. Wolfertsdijk, 11 uur, op Oost Nieuwland rundvee en loopvarkens. Goes, 10 uur op 't Slot, door de heer Pelle Huishouden, naaimachines, porselein, stort bad, mestputloopers enz. Donderdag 10 Mei. Ierseke, 6 uur (aanwijzing 2 uur) in de Oesterbeurs, verpachting der Ondertanden in den Molenpolder. Vrijdag II Mei. Middelburg 10 uur door Not Verhulst in „St. Sebastiaan" Bouw- en Weilanden behoorende aan het Gasthuis te Middelburg. Dinsdag 15 Mei. Goes, 12 uur op Bekaf voor A. Willeboer, door Not. Pilaar4 paarden, 2 tentwagens, 2 vigelanten, 2 barouchetten, 1 Arreslee, 2 tilbury's, snijbak, snijmolen, geeselsteen en paard, 3 eggen, harnas, enz. Woensdag 16 Mei. Terneuzen, in de 't Nederl. Logement, 2 uur, door Not. Dregmans: een woonhuis (broodbakkerij), schuur en erfpachtsrecht van den grond 143 c.A. Ierseke} 11 uur in de herberg bjj Harthoorn voor Zandee: weiland tusschen Rietpiers- wegeling en Everschenweg 1 perc. 19870 C. Wissekerke, 6 uur in „de Kroon" voor erven Dees door Not. Overman: een woonhuis, sehnur, enz. met erfpachtrecht van den grond L 788, groot 285 centiaren. Donderdag 17 Mei. 's Gravenpolder, 3 uur, in de herberg van Zaaijer, door Not. Liebertden korenmolen met erf en 1 perceel bouwland groot 38,50 A. Middelburg, 8 uur in de „Vergenoeging," door Not. Tak een huis en erf, Noordpoort straat M 6171 c.A. 2o. een dito Nederstraat O 199. Daags voor en op den verkoop te zien van 10 tot 12 en 1 tot 4 uur. Wissekerke, aan 't woonhuis van erven Dees dojr Not. Overman, 10 uur: een inboe del a contant, o. a. eikenhouten kabinet, 5 veeren bedden, kasten, tafels, stoelen por selein, keukengereedschap, blik-, koper-, glas- en aardewerk. Vrijdag 18 Mei. Goes, door Not. Gallis Merens, 10 uur, op „het Slot Ostende"meubelen van dhr. Da vidis, o. a.zwart palissander buffet, kastje, stoelen met fluweelen en trypen zittingen, canapé, theetafel, tafels, spiegels met cuivre poli en andere lijsten, meubelgordijnen en embrasses enz., tapijten, pianino met stoeltje, kachels, beddegoed, tuinbank, slee, blik-, ijzer-, glas-, porselein- en aardewerk. Donderdag kijkdag. Krabbendijke, 11 uur, ten woonhuize van Nieuwenhuise door Not, Mulock Houwer: meubelen, o. a. eikenhouten kabinet, 2 ouwer- wetsche eikenhouten kasten, 2 bureaux, 1 commode, 2 spiegels, 2 klokken, 4 tafels, 2 ka chels, 2 veeren bedden, springveeren matras, vloerkleeden, koper-, blik-, glas- en aardewerk, 3 paar gouden stukken, 3 gouden sloten met bloedkoralen, 1 paar gouden spelden, gouden bellen enz. Dinsdag 22 Mei. Goes, 8 uur door Not. Pilaar in de „Prins v. Oranje" voor van de Veldedubbel huis, schuur en hoveniering aan den Cingel 1237 c.A. Donderdag 24 Mei. Middelburg, 8 uur, in de „Vergenoeging" door Not. Verheü de buitenplaats „Zomer- lust" n.l. woonhuis, loods, bloemenkas, erven, tuin, boomgaard, vijver, aan den Veerschen Singel S 68, groot 48 A. 40 c.A. Bezichtiging Donderdag en Woensdag van 1 tot 4 uur. Woensdag 30 Mei. Wolfertsdijk, door het bestuur der oester maatschappij „Wolfertsdijk" een gemetselde oesterput, loods en steiger en verpachting van perc. 16 en 17 in de Zandkreek. Voorts de mossels op die perceelen 50,000 uitschot, 250,000 oesters le soort, 150,000 2e en 300,000 3e aanslag '86, 5 H. L. Kif, 200,000 afsteeksel50,000 aangeslagen pannen '87, 400 ziften van 1 en 2 M., roeiboot, kruiwagens, planken, tangen. Ver- kooping in de herberg van v. d. Voorde. Inl. de heer Pelle. Donderdag 31 Mei. Wolfertsdijk, 2 uur, in de herberg van v. Strien door Not. Mulock Houwer12 H. bouw- en weiland in de polders Oosterland en Oud-Sabbinge, in pacht bij v. d. Bliek. Heden overleed zacht en kalm, in de hope des eeuwigen levens, na een lang en geduldig lijden van vijf maanden, onze gelief6 CORNELIA MAGDALENA in den ouderdom van vijftien jaar en zes maanden. Wissenkerke, 4 Mei 1888. J. VAN SCHOUWEN. S. VAN SCHOUWEN— Van Hee. Tot mijne diepe smart overleed heden zacht en kalm, in de hope des eeuwigen levens, mijn hartelijk geliefde eenig over gebleven Broeder, de Heer A. STEKETEE. Goes, 6 Mei 1888. V Hartelijk dank aan de vele vrien den en bekenden die blijken van belang stelling gaven bij gelegenheid der voltrekking van ons Huwelijk. J. STEKETEE en Echtgenoote. Heinkenszand, 1 Mei '88. ONTVANGEN EEN PRACHTIGE SORTEERING in alle prijzen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 3