Rechtszaken. Gemengde Berichten. Ter terechtzitting van het kantongerecht te Goes werd Vrijdag in een rechtszaak wegens openbare dronkenschap tegen een persoon uit Heinkenszand, door twee getui gen onder eede getuigenis afgelegd, zooda nig in strijd met de verklaringen van den veldwachter-verbalisant, den burgemeester en andere getuigen, dat de de kantonrechter daarvan een relaas deed opmaken en de verdere behandeling der zaak schorste, tot dat een onderzoek naar de waarheid der verklaringen had plaats gehad. De kanton rechter deelde daarbij aan de twee verdach ten mede, dat het eerst zijn voornemen was geweest, beiden ter beschikking td stellen van den officier van Justitie te Mid delburg, maar hij daarvan was teruggeko men, alleen omdat beiden als miliciens der lichting 1888 moeten worden ingelijfd en daartoe reeds aan den provincialen adjudant overgegeven waren, die hun alleen vergund had, voor eenige oogenblikken zich te ver wijderen, om als getuigen voor het kanton gerecht op te treden. (IV. R. Ct Met instemming ontleenen wij aan de Goesche Courant, naar aanleiding van de mosschenplaag het volgende (dat wij ook verleden jaar onder de aandacht der lezers brachten.) Toch bestaat een zetr eenvoudig middel om van herhaalde bezoeken dier kleine verwoesters bevrijd te blijven. Men hespanne slechts de bedden met in kleur op den grond gelijkende b. v. zwarte dra den de musschen vliegen er tegen, schrik ken en keeren niet spoedig weer terug. lerseke. In de 4 verloopen maanden van dit jaar hebben reeds 118 personen deze gemeente metterwoon verlaten, waarvan 26 naar Amerika. Billand-Bath. Een bijna negenjarig jongetje, dat aan toevallen leed en gebrek kige geestvermogens had, is Woensdagmor gen in een greppel geraakt en daaruit le venloos te voorschijn gebracht. Hij was waarschijnlijk een straatmuzikant nageloopen, wiens muziek hem altijd be koorde. Bij terugkomst is hij zeker het pad bijster geweest, door een toeval overvallen en zoo in de greppel geraakt. Water was daar niet in, slechts wat modder, doch daar hij voorover was gevallen, was dat weinige genoeg om hem te doen ^stikken. G. C. De strooper te Koewacht die door het noodlottige schot Donderdagmiddag omkwam heet J. de Letter hij was ongehuwd 27 jaar oud en een berucht strooper. Zijn makkers, die bij de worsteling niet tegen woordig waren, wijl zij gevlucht waren, zijn terstond daarop uit hunne woningen gehaald en naar Middelburg vervoerd. Middelburg. P. C. Homburg, loodgieters knecht, herdenkt heden den dag waarop hij vooröO jaren hij defirma Van Nederveen en Zn bij welke hij nog in dienst is, te winkel kwam. Tevens viert hij zijn 74en verjaardag. Er is vanwege de assurantie een aan vang gemaakt met het opruimen van het wrak van het Zaterdag jl. aan den Noor der havendam te Veere gezonken vaartuig «de Zes Gebroeders.» Naar men verneemt is door assuradeuren van bovengenoemd vaartuig protest tegen den staat aangeteekend. M. C. Oostburg. 4 Mei. Naar wij vernemen zal het festival, dat men hier op een der zon dagen in de maand Augustus dacht te houden, tengevolge van geringe deelneming geen doorgang hebben. Voor velen, die zich aan de wanordelijk heden van het laatste muziekfeest geërgerd hebben, zal dit een verblijdende tijding zijn evenzoo voor hen die den zondag nog tot iets anders wenschen te gebruiken dan om te toonen, hoever de menseh zich verlagen kan. Ellewoudsdijk. l.l. Zaterdag kwam hier de wagen en paard van den heer Padmos roet eenige feestvierende personen, zoo dat zij ongeveer 15 minuten gaans van het dorp uitstappen moesten, omdat hun paard door «klopvuur» aangetast, voor den wagen dood nederviel. Te Bresken» is een koe van de wed. v. L., voor eenige maanden door een dollen hond gebeten, aan de gevolgen dier beet gestorven. Heinkeimnnd. Zaterdag werd eene wedu we alhier) om wanbetaling uit haar huis gezet, tot heden kon zij nog geen andere woning huren. Een voorbijganger door medelijden gedreven betaalde in een herberg 2 nachten lozies voor haar en de haren. Dat zij met hare groote en kleine kinderen niet erg vertrouwd wordt blijk daaruit daf, eigenaars van woningen niet wilden ver huren al werd maanden vooruitbetaling toegezegd. Den 3en Mei stierf te St. Annaland de ruim 81 jarige Cornells van Schouwen. De overledene behoorde in de dagen van December 1832 tot de bezetting van 't Vlaamsche hoofd, deed meermalen dienst als sleeproeier en werd ook als krijgsgevan gene naar St. Omer gevoerd. Na zijn ont slag vestigde hij zich metterwoon te St. Annaland, waar voor een paar jaar zijn gouden bruiloft onder veler deelneming is gevierd en waar thans zijne hoogbejaarde weduwe evenals ook hij in zijn leven door de diaconie wordt onderhouden. Hij was ridder van het Metalen Kruis, droeg ook de Citadelmedaille en had een medaille ter herinnering aan het ook door hem bijgewoonde Citadel-feest in Amsterdam. Thans leven in genoemde gemeente nog twee ridders van het Metalen Kruis. M. C. Zaterdag had te YlPsingen een tref fend ongeval plaats. Eenige visschers uit Arnemuiden, die des nachts van hunne vangst te Vlissingen waren binnengekomen, haastten zich om den trein te halen die te 9,52 uit V. vertrekt. Een hunner, zekere J. de R., een oppassend echtgenoot, vaJer van twee kinderen, viel tengevolge van het harde loopen bij de Keersluis dood neder. Voorts is Donderdagmorgen bij het komen op de haven van Arnemuiden een jongeling van 16 jaren aan boord van een der vis- schersvaartuigen, over boord gevallen en verdronken. Vrijdag kwamen per spoorboot Fries land ongeveer 90 landverhuizers te Enkhui-, zeu aan. Onder hen bevond zich een gezin afkomstig van Kollum, waarvan de vrouw zoo ontsteld was over het verlaten van den geboortegrond, dat haar echtgenoot het raad zaam oordeelde den terugtocht te aanvaar den, voor de afstand, die hen van hun dorpje scheidde grooter werd. En terwijl hun reisgenooten den tocht naar de Nieuwe Wereld voortzetten, bleven zij achter, om, met de eerste gelegenheid hun vroegere woonplaats weder op te zoeken. Door het hoofd der politie te Breda is naar de N. B. meldt een schrijven ge richt tot de hoofden der scholen, waarin deze worden uitgenoodigd hunne leerlingen te waarschuwen tegen openbare straatschen derijen, waaraan de jeugd zich op ergerlijke wjjze overgeeft, zooals .bijv. het stukwer- pen van ruiten, het vernielen der plansoenen, vooal in het Valkenberg, het bespotten en bemoeielijken van oude en gebrek igemen- schen enz, enz., onder mededeeling, dat voorlaan de politie in laat heeft, ten streDg- ste daartegen te waken en, zoo noodig daar van proces-verbaal op te maken. Te Amsterdam had de vorige week een treffend ongeval plaats. Ten huize rari den heer M. op de Keizers gracht, werd een dienstbode, eenigen tijd geleden, ongesteld en zij stierf Zaterdag in het gasthuis. Haar zuster, die bruid was, kwam, eeriige uren na het overlijden ten huize van genoemden heer inzage vragen van de door de doode nagelaten goederen. Dit kon onmogelijk worden toegestaan, omdat die goederen verzegeld waren. Zonder dat eenige onaangenaamheid of woordenwisseling had plaats gehad, zakte het arme meisje, door aandoening overstelpt, plotseling ineen en 't bleek weldra dat zij liad opgehouden te leven. De beide zusters, zoo spoedig in den dood vereenigd, zijn Vrijdag ter aarde besteld. Gisteren werd Christina Goedvolk, weduwe van Jut, uit de gevangenis te Gorinchem ontslagen. Velen herinneren zich nog dat echtpaar, dat den dubbelen moord pleegde op mevr. de wed. Van der Kouwen en haar dienstmaagd te 's-Gravenhage. Zij was in 1879 tot '12 jaren tuchthuis straf veroordeeld; doch ontving verminde ring van Rtraf. Vrijdag trof den kapitein der Blok- zijlsche stoomboot op zijn terugreis van Zwolle, bij Hasselt een ontzettend ongeval. Hij raakte namelijk met zijn beide handen bekneld tusschen het ijzeren touw, waarmee de achteraansleepende zoogenaamde veebok aan de boot bevestigd was. Het gevolg was dat hem alle vingers geheel of gedeeltelijk ■werden afgesneden. Alleen de twee duimen en een wijsvinger bleven ongedeerd. Door een paar leden der afdeeling Almeloo van de werkliedenvereeniging Patrimonium is tijdens de werkstaking f100 genoten uit de algemeene kas die door Exoo en Bennink werd beheerd, daar zij in de meening verkeerden dat gelden, door liet algemeen gegeven om in den nood der werkstakende arbeiders te voorzien, zonder eenig bijoogmerk door de commissie werden verstrekt. Zij meenen nu die gelden met te magen behouden en hebben daarom aan de armbesturen der protestantsche en katholieke gemeenten te Almeloo een gelijke som uitgekeerd. Werkstaking. Het ziet er te Beets nog niet rooskleurig uit. De werkstakers be ginnen daar stouter te worden. Zij beletten niet alleen hunnen kameraden, die dat zou den willen doen, den arbeid te hervatten, maar zelfs de boeren worden verhinderd hunnen gewonen arbeid op het land te verrichten. De arbeiders mogen zelfs hunne eigen tuintjes niet bewerken. De timmerlui aan de nieuwe school werden mede be dwongen het werk te staken. Enkele so cialisten uit den Haag zijn overgekomen, zeker niet om de werkstakers tot betere gedachten te brengen. In de omliggende dorpen, Hoornster- zwaagen, Tewirspel, wordt hier en daar nog door enkelen turf geladen onder be scherming der militaire macht. Men schrjjft uit het land der werksta kers (Friesland en Drente) aan de N. R. C. onder anderen het volgende De tegenwoordig telkens voorkomende werkstakingen onder de veenarbeiders wor den ten onrechte in verband gebracht met de ietwat socialistische beweging, in de ooste lijke streken van Friesland en in Drente ontstaan door de verkiezing van Domela Nieuwenhuis. Dat de sociaal-democraten zich hier en daar misschien er wel onder mengen en in troebel water visschen, kan wel zoo wezen, en het is best mogelijk dat dit aan de werkstakingen hier en daar een wat meer dreigend karakter heeft gegeven. Dit neemt evenwel niet weg, dat do werkstakingen by veenarbeiders reeds lange jaren als chro nisch kunnen worden beschouwd. Ik herinner mij nog hoe voor een kleine twintig jaar in Wolvega een arbeider, die wel eens eenige vv erkzaamheden in mijnen tuin voor mij verrichtte, maar in het voorjaar naar de veenderijen ging, die werkstakingen ais iets zeer gewoons beschouwde, als iets dat er bij hoorde. Toen ik hem, bij zijn vertrek naar de veenderij, over een en ander werk in den tuin sprak, dat nog moest worden afgedaan, antwoordde hij mijdat kan wel een veertien dagen wachten, dan zullen we wel aan het „bollejagen" wezen en kom ik toch weer thuis. (Bollejagen is de geijkte term voor werkstaking in de veenderijen). Ik hoorde den man met verbazing aan, en gaf hem mijne verwondering te kennen, dat hij, een oppassend, fatsoenlijk huisvader, er zoo lichtjes en luchtjes over sprak. Och, was het antwoord„ik wilde veel liever niet, maar het zou me slecht afgaan, als ik werkte, waar de anderen aan het bollejagen gaan. Men moeffwan den nood maar eene deugd maken er valt niets aan te veranderen." Deze gewoonte, om de goedgezinden die wel werken willen dat te beletten (zeker al een wonderlijke toepassing van de leuze „recht voor allen"! wordt |nog heden ten dage ge volgd, en moet ook de reden wezen waarom gisteren de militaire macht te Gorredyk en Beetsterzwaag werd versterkt door een veer tigtal infanteristen en ongeveer evenveel hu zaren, die 's avonds met extratrein uit Deventer ongeveer te half twaalf te Heeren veen aankwamen, en te half een stapvoets naar Gorredijk vertrokken. Ik bevond me juist in een woning aan den weg tusschen Heeren veen en Gorredijk, toen de huzaren in doodelijke stilte, alleen gestoord door het getrappel der paarden, voorbij trokken. Wegens de dichte duisternis was er zoo goed als niets te zien, toen de sombere stoet pas seerde om in het hart van Friesland de orde te helpen handhaven! Gelukkig bleek alras dat de reden van het ontbieden dezer bereden manschappen slechts was, om hen die gaarne wilden werken, maar daarin door de opruiers belet worden, re beschermen. En dit is wel noodig, wantalle arbeid wordt verhinderd. Het zal nogal eenige moeite in hebben, om de belangen der werkgevers en arbeiders met elkander te vereenigen. Door het toenemend gebruik van steenkolen en cokes, is de afti'ek turf sterk afgenomen, en daardoor de prijs van dit artikel zeer verminderd, wat natuur- tuurlijk weer op de loonen der arbeiders terugwerkt. Slechts èèn ding komo uit al deze troebe len boven alles voort, dat eens en voorgoed een einde worde gemaakt aan de gedwongen winkalnering, waarvoor nu toch letterlijk niets, waar tegen zich bijna alles zeggen laat. De directie der Maatschappij tot ex ploitatie vari staatsspoorwegen heeft aan het bestuur der vereening Het Eercteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen te'sHage meegedeeld, dat teruggave zal worden ge daan van het geld door de afgevaardigden dier Vereeniging voor de retourbiljetten RotterJam-Vlissingen besteed, toen zij naar laatstgemelde plaats reisden, om bij de begrafenis van Held Hobein tegenwoordig te zijn. Een knaapje te Venloo is de vorige week in een pot met kokende pekel ge vallen en eenige dagen daarna aan de be komen brandwonden overleden. He socialist Cohen, die zes maanden «zitten» moet wegens beleediging van on zen Koning, is dezer dagen het land uit gevlucht, teneinde zijn straf te ontgaan. Woensdag, terwijl hij te Gent was, kreeg hij bericht, dat hij België moest verlaten. Donderdagnamiddag hoorden de be woners van een steeg te Arnhem in een gesloten huis het gekerm van een kind. Men opende de deur en vond een alleen gelaten kindje op de kachel. Deerlijk ge brand is het naar een kinderziekenhuis overgebracht. EEN WEDDINGSCHAP. Dezer dagen won een zeer eenvoudig man te Oorschot een zonderlinge weddingschap. Hij nam aan om op twintig vragen telkens een antwoord te geven zóó, dat men elk woord van achteraf kon lezen, zonder dat het in 't minst veranderde. Hij vond iemand die met hem het voigende gesprek hield Hoe is uw naam? Reinier. En uw familienaam? Kazak. Hoe heet uwe vrouw Anna. Welke is haar familienaam Kortrok. Gepaste namen de familienaam voor al wordt nogal eens gekeerd. Maar hoe heette wel uw vader Otto. En uw moeder Bab. Jongens, 't is een heksenspel. Zeg eens, hebt gij ook kinderen Neen. \Y at familie hebt gij dan neg Neven. Hoe heet de straat waar gij woont? Taartstraat. Op welk nummer woont <rii Negen. Drommels 't is gelooven of toeval Men zegt dat uw vader een deftig man is geweestwat was hij Re(e)der. Dat zou men aan u niet zeggen. Wat waart gij wel op het schip, waar gij im mers lang dienst hebt gedaan. Kok. En thans, wat maakt gij om uw brood te verdienen Netten. - Daar is, meen ik, niet veel mee te verdienen. Wat is dan wel uw gewoon eten Pap. Jammer dat ge een trap af moet gaan om in uw woning te komen. Wat doet ge wel ora beneden in dat kot te geraken. Nedertreden. t Uw vrouw is hard ziek geweest, is 'tniet? Hoe zag z'er wel uit toen ze de koorts in 't lijf had? - Anna keek raar. Daar krijg ik tenminste een antwoord, dat wat langer is. Dat is een dubbeltje waard als ik het n gaf, wat zoudt gij dan doen Nemen. Geeft mij nu in ernst eens een lan ger antwoord. Gij hadt even gemakkelijk dat van 't begin at kunnen doen. Zorgdet gij ook goed voor uw vrouw toen zij ziek was Reinier Kazak deed temet Anna Kort- rok tot negen lepel pap nemen. Bravo voor 't antwoord, ook bravo voor de medicijn, zij is er stellig terstond van ge nezen. En welk was het eerste woord dat zij u zeide? Redder. Zij had geluk, maar wat hadt gij Lol. Wie weet of gij geen beter dokter voor haar zijt geweest dan dokter Metzger had kunnen zijn. Wat meent ge dat deze haar gegeven zou hebben Nepen. Juisten ik ben over uw antwoor den voldaan. Hier is uw winst. Kijk 1 Kjjk Van Keizer Friedrichk verhaalt men de volgende goede trek. Te Charlottenburg woont een arme weduwe met drie zoontjes, twee daarvan zijn met moeite in het wees; huis geplaatst, de derde, een 7jarige knaap kon niet opgenomen worden en de moeder had groote zorg om den jongen behoorlijk

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2