Burgerlijke Sfautl. Mark (berichten. Oesteibeurs S c h o u vv i n g. Aanbestedingen. Overzicht van Verkoupingen. ADVERTENTIE. een school in Frankrijk had gezonden. Het landgericht heett daarop bepaald dat de scholen in een der Duitsche Staten «open bare» scholen zijn; niet de scholen in een andere vreemde niet-Duitsche mogendheid, zooals b. v. Frankrijk. De schoolplichtiglieid heeft een staatkundige beteekenis en dient om een nationale opvoeding te verzekeren, waaraan bovenbedoeld kind zonder toestem ming der overheid was onttrokken. Boven dien is de landverhuizing in Elzas-Lotha- ringen zeer moeilijk. Ouders die hunne kinderen naar Frankrijk sturen, loopen groot gevaar, dat ook die kinderen mettertijd als landverhuizers worden beschouwd, en dan gaat terugkeeren niet gemakkelijk. Het electrotechniseh instituut Albin Hernpel in Diesden heeft proeven genomen, in hoeverre nikkel geschikt is om er spitsen van bliksemafleiders van te vervaardigen. De proeven gaven als resultaat dat nikkel even goed als goud of' platina tegen alle weersinvloeden bestand is. Door den veel lageren prijs van nikkel kunnen de spitsen zonder groote kosten veel zwaarder gemaakt worden, waardoor het geleidend vermogen niet minder is dan bij platina. Verder behoeven de leidingen niet zoo dikwijls nagezien te worden als bij platina-spitsen het geval is. Men schrijft uit New-York. Dezer dagen ondernam de luchtreiziger Hogan, het op een hoogte van tienduizend voet uit zijn ballon te springen, zonder zijn valscherm zelfs te openen, maar dit aan de luchtdrukking over te laten. De opstijging had plaats te Jackson in Michigan, waar de luchtreiziger woont. Hier verzamelden zich op het aangekondigde uur een menigte verslaggevers. Sportsmen en vertegenwoor digers van den militairen stand, die allen met belangstelling de zorgvuldige toebereid selen tot het waagstuk gadesloegen. Velen beproefden nog den heer Hogan van zijn roekeloos voornemen af te brengen maar alle pogingen waren vruchteloos. De meesten voorspelden den luchtreiziger een zekeren dood. Hogan steeg, om vijf minuten over elf op en verhief zich tot de duizelingwekkende hoogte van tienduizend voet. Daarop dreef hij langzaam driehonderd voet noordwaarts. De toeschouwers zagen met ingehouden adem naar den ballon, die zich als een donkere stip in de heldere lucht vertoonde. Zij, die met verrekijkers gewapend waren konden duidelijk waarnemen, hoe Hogan zijn toebereidselen tot den sprong maakte. «Hij durft nietriepen enkelen. «Neen» zeiden weer anderen, «hij staat op den rand van het schuitje.» Zoo was het. Hogan ging op den rand van het schuitje staan en bevestigde met de grootste koelbloedigheid het uiteinde van liet vahcherm aan zijn gordel. Hij verwachtte, dat het scherm eerst na een daling van drie tot vierhonderd voet zou opengaan en men zag hoe hij het stevig vastsjorde, opdat het door den schok niet zou worden losgerukt. Dan hief hij de armen op tot den sprong gereed. Velen uit de menigte wendden zich bleek en sid derend af- een schreeuw van ontzetting weerklonk het volgende oogenblik Hogan had zich laten vallen. Als een kanonskogel schoot het lichaam door de lucht naar omlaag een twee driehonderd voet en nog bleef het scherm gesloten. Daar weergalmde een juichend hoezee het scherm vatte lucht, opende zich en de val kwam bijna plotseling tot stil stand, om dan in een langzaam dalen over te gaan. Drie minuten na den sprong, landde de vermetele man behouden en wel op het open veld. Hogan zeide, dat hij den adem slechts voor weinige seconden verloor en bij het ontplooien van het scherm gemakkelijk had teruggekregen. Het valscherm is van dik laken vervaar digd en heeft een doorsnede van twintig voet. Sterk zwaaien kon de toestel niet, daar het gat in het midden der overspan ning een middellijn heeft van vier duim. Hogan had nooit te voren een anderen lucht reiziger met een valscherm zien manoeuvree- ïen en zelfs er slechts een paar malen en op betrekkelijk geringe hoogte gebruik van gemaakt. De Berlijnsche diergaarde kwam in het jaar 1856 in het bezit van een reuzen- schildpad van ongeveer 300 pond gewicht. In het schrijven dat aan dit geschenk was toegevoegd, vertelde de heer Gülich op welke wijze het kolossale dier aan de ongeveer een tafelbord groote verwonding van het rug schild gekomen was. In het jaar 1813 ve,d. de schildpad toen reeds van aan zienlijken omvang in het huis van een koopman in zuidelijk Brazilië opgenomen 1 en genoot gedurende een geruimen tijd een liefderijke behandeling van alle leden van het huisgezin, daar ze met de kinderen was opgegroeid en als een erfstuk der familie beschouwd werd. Op zekeren morgen kreeg de huisknecht een neger, bevel, hout klein te hakken en dam- deze zoo spoedig geen houtblok vinden kem, baalde hij de schildpad te voorschijn en bediende zich van haar rugschild, om zich van zijn opdracht te kwijten. De gezond heid van het dier heeft er niet onder ge leden; alleen zag men nog in 1856 aan de onregelmatige verwonding van het rug schild, hoe goed de slagen met de scherpe bijl zijn aangekomen. Den neger heeft men op zijn eigen rug trachten duidelijk te maken, wat voor onrecht dierenplagen is. De schildpad was, toen zij naar Berlijn werd overgebracht, reeds honderd jaar oud, maar verkeert nog op den huidigen dag in Maken den welstand. Te Keulen heeft zich het merkwaardig geval voorgedaan dat een 76jarige man. die van zijn derde jaar af aan het linker oog blind was geweest, dus 73 jaren lang, door een oogarts werd genezen. Hij was eerst wegens een ook sinds jaren bestaande cata ract aan het, rechter oog geopereerd, en toen bleek den oogarts dat ook het linker oog voor een gelijksoortige operatie ge schikt was. Een vreemd proces werd dezer dagen gevoerd tusschen een rentenier en een wissel wachter te Bahrenfeld. Laatstgenoemde beweerde, dat de rentenier hem een huis beloofd had, voor het geval dat zijne trouw hem een twaalfde kind schonk. Het dozijn kinderen kwam inderdaad vol en nu ver langde de spoor wachter zijn huis. De rentenier beweerde, dat die belofte niet meer dan een grap was ge wee-1, maar de rechtbank wees des wachters eisch toe, als hij wilde bezweren dat hij de belofte ernstig had opgenomen. De rentenier pro testeerde tegen liet toelaten van zulk een eed, maar zijn protest werd afgewezen. De spoorwachter legde den eed at en ver kreeg 4500 Mark als schadevergoeding voor liet niet voldoen van den rentenier aan zijne belofte. Bij het bezoek van president Carnot te Agen, zakte een stellage in, juist toen Carnot den eersten steen van het lyceum wilde leggen. Een groot aantal der genoo- digden vielen, 20 werden gewond. Een dame brak haar been. De dochters van Keizer Friedrieh maken nogal eens uitstapjes te paard. Zij leggen groote bezorgdheid voor haar beesten aan den dag en gaan schier dagelijks in den stal, om te zien of er goed op gepast wordt. Prinses Victoria houdt het meest van haar prachtigen bruinen Trakebner hengst «Toledo» en een schoone merrie, uit de stoeterij van Bornstadt afkomstig Prinses Sophie geeft de voorkeur aan haar Trakhener vos-merrie «Löwenzahn», terwijl Prinses Margaretha zeer gehecht is aanhaar Engelsche merrie Darling» een beest van beroemde schoonheid. Van 2 4 Mei '88. GOES. Ondertrouwd Marinus vanEikeron 29 j. jm. met Pieternella Vermeulen 28 j. jd. Pieter van de Visse 24 j. jm. en Johanna Remijnse22j, jd. v. Kloetinge. GeborenRoelof z. v. Johannes Jacobus Claassei.s en Clara Duijvené. OverledenMaarten 1 m. z. v. Adriaan Jacobs en Maatje Kosten. Van 3 4 Mei '88. MIDDELBURG. Ondertrouwd J. p Baljé wed. 55 j. met J. Busquet wed. 49 J- ~F. Flinkjm. 28 j. met J. Brouwer jd. j- A. M. J. van de Weghe jm. 24 j. met K. Polvliet jd. 25 j. J. W. Bos jm. 24 j. met M. C. van Buchove jd. 26 j. H. van Leeuwen jm. 23 j. met M. Bos- schaait jd. 23 j. F. Koekman jm. 28 j. met P. C. van Maaren jd. 21 j. R. E. Heersma jm. 24 j. met G. Davidse jd. 23 j. Getrouwd J. Jongepier jm. 26 j. met L. Braber jd. 26 j. J. Lavooij jm 22 j. met E. Pruijmers jd. 22 j. J. A. Rouffaer jm. 26 j. met L. M. Verhage jd. 26 j. Bevallen J. M. Meeuwse geb. Ludikhuijze d. OverledenM. L. Muilman 8 w. z. A. M. Rijbering 42 j. vrouw van K. J Oost Lievense. AFLOOP VERKOOP1NGEN ENZ. Goes. Het gewone schoonmakerswerk /an het Gasthuis werd gisteren door het bestuur aanbesteed. Drie inschrijvingsbiljetten wer den ingeleverd. Door A. Smit voor f 145; N. Hageman f134 enJ. Plazier f 130. Voor die som werd het werk aan Plazier gegund. Krabbendijke 4 Mei. Gister avond is alhier door Kerk voogden der Hervormde gemeente aanbesteed a. het maken van 9 banken met gesloten rugleuningen; het gedeeltelijk vernieuwen der beschotten in de zijbanken I liet witten der binnenmuren van kerk en consistoriekamer, en liet schoonmaken van het koepeldak, b. het verven der kerk met consistorie-kerkmeubelen. Er was ingeschreven voor werk a. door H. A. Breker voor f 158,50, J. P. Pannv f '158.1. Visser 1157.50, C. van Boven f 147.50. Voor werk b. door A. J. Kruyse vonr f460 en door W. Gingnagel (te Goes) voor f389. De werken zijn aan de minste inschrijvers gegund. GOES, 1 Mei 1888. Er was veel vraag voor Tarwe en Rogge, die beide ruim vorige verkocht werden. Ove rige Artikelen weinig aangevoerd en onver anderd in prijs. Oude Tarwe f a f Nieuwe Tarwe f 6,80 a f 7,-. Rogge f 5,- a f 5.25. Win- tergerst f5,— a f 5,05. Zomergerst f 4,60 a f 4,75. Haver f 2,90 a f 3,10. Bruine Boonen f9,75 a f 10,25. Paardenboonen f5,— a f5,25. Koolzaad f a Groene Erwten f'6.— a f6,80. Boter f0,375 a f 0,45. Eieren f0,45af0,55. Vlissingen, 4 Mei 1888. Boter f 0,88 a f 0,94 per Kilo. Eieren f 3,00 a f 2,80 per 104 stuks. Middelbubg, 3 Mei 1888. Alleen van Tarwe was eene ruime aanvoer ter markt, die aan vast vorige weekprijzen genegen koopers vond, puike kwaliteit f 7 betaald, waarvoor zelf niet algemeen werd afgegeven, mindere soorten f 6,90 a f 6,80. Rogge f5,25. Winter Gerst f5,30. Zomer Gerst f5. Haver f3,50. Paardenboonen f6, Bruine Boonen f 10,50. Witteboonen zonder handel. Groene Kookerwten f 7,50. Mesting- erwten f 6. Kanariezaad f 9. Versche Boter f0,86 af0.90 per Kilo. Eieren f2,50 per 100 stuks. Ierseke, 4 Mei 1888. Verkocht eenigc partijen Zaaioesters van f 1.25 tot f7.— Op de wegen en voetpaden Loudekcrke Maandag 7 Mei. Oostkapelle Woensdag 9 Mei. Kloetinge en Nisse Woensdag 9 Mei. Ovezand Vrijdag 11 Mei. Zontelande Maandag 14 Mei. Vrijdag 11 Mei. Stavenisse, 10 uur, door het bestuur der waterkeering van het cal. waterschap Sta venisse herstel enz. der aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken aan de waterkeering tot 30 April '89. Aanwijzing Maandag van 11 tot 1 uur. Zaterdag 12 Mei. Tolen, 12 uur, aan het Raadhuishet met selen van een ripol met klepsluis en het ver smallen en verdiepen van een deel der Vest bij de Oudvosmeersehe barrière te Tolen. Bil jetten voor 11 Mei bij den burgemeester. Maandag 14 Mei. Willielminadorp, 11 uur in het gemeente huis door het dijkbestuur van den Wilhelmi- napolder herstel enz. tot 30 April '89 der aarde-, kram-, rüs- en steenglooiingwerken. Bestekken verkrijgbaar bij dhr. E. van den Bosch a 30 cent. Aanwijzing door J. Visser Az. te Sas van Goes. Woensdag enZaterd. a. Donderdag 17 Mei. Ondelande, 11 uur in het gemeentehuis door het dijksbestuur van den polder Baarland herstel enz. tot 30 April 1889 van aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken. Bestek ken a 60 cent bij den heer van der Bilt La Motthe, te Goes. Aanwijzing 14 Mei door G. Moerdijk. Vrijdag 18 Mei. Kruiningen, door het Dijksbestuur van den polder Kruininge 1 uurVernieuwing en onderhoud der aarde-, kram-, rijs- en steen glooiingwerken voor 1888. Aanwijzing 18 Mei van 8 tot half 11. Het bestek ligt in de herberg van Verwer. Inl. de heer Bolier, opzichter. Maandag 7 Mei. Baarland, 10 uur door C. Allemekinders 5 merriepaarden 13, 7, 4 en 2 jr., 19 stuks hoornvee, 1 weischaap met lammers, 100 kip pen en hanen, 12 eenden, 2 menwagens, 1 chais op riemen, 1 arrestee, koebak en goten, ploegen, eggen, harnas, bouw-, melk- en zol- dergereedsckappen enz. Inl. dhr. Pelle. Baarland, 2 uur in herberg van Mullie door Not. van der Kloes voor ambachtsheeren van Baarland, Oudelande en Hoedekenskerke, (verpachting) 7,3604 zee- en binnendijk onder Baarlandde helft in 4,71 binnendijken al daar, uit de_ pacht gekomen van gebroeders Traas. 29,0056 zeedijk, schor, wegelingen, zijkanten van wegen in Hoedekenskerke; uit de pacht gekomen van Jan Tramper. Inl. geven de notaris en de heeren Fransen van de Putte en Zoon- Dinsdag 8 Mei. Yrouwepolder, 10 uur, door Not. Verheij in de herberg bij Tilroe216,30 A. weiland onder Yrouwepolder en 86,96 A. bouwland en sprink onder Serooskerke. Middelburg, 10 uur, Notarishuis, door Not. Verhuist7 kabinetten, pijporgel, linnen- en andere kasten, salon-, uittrek-, speel-, wasch- en andere tafels enz. Kijkdag Zaterdag en Maandag van 10-4 uur. Woensdag 9 Mei. Krabbendijke halfl in herberg van Krijger voor dhr. Davidis door Not. Merens 1 heeren, huis met schuur, waschkot enz. staande op 21,30 A. grond met erfpachtsrecht. Wolfertsdijk, 11 uur, op Oost Nieuwland rundvee en loopvarkens. Goes, 10 uur op 't Slot, door de heer Pelle Huishouden, naaimachines, porselein, stort bad, mestputloopers enz. Donderdag 10 Mei. Ierseke, 6 uur (aanwijzing 2 uur) in de Oesterbeurs, verpachting der Ondertanden in den Molenpolder. Vrijdag II Mei. Middelburg 10 uur door Not Verhulst in „St. Sebastiaan" Bouw- en Weilanden bekoorende aan het Gasthuis te Middelburg. Woensdag 16 Mei. Terneuzen, in de 't Nederl. Logement, 2 uur, door Not. Dregmanseen woonhuis (broodbakkerij), schuur en erfpachtsrecht var. den grond 143 c.A. Ierseke, 11 uur in de herberg hij Harthoorn voor Zandee: weiland tusschen Rietpiers- wegeling en Everschenweg 1 perc. 19870 C. Donderdag 17 Mei. 's Gravenpobler, 3 uur, in de herberg van Zaaijer, door Not. Liebertden korenmolen met erf en 1 perceel bouwland groot 38,50 A. Middelburg, 8 uur in de „Vergenoeging," door Not. Takeen huis en erf, Noordpoort straat M 6171 c.A. 2o. een dito Nederstraat O 199. Daags vóór en op den verkoop te zien van 10 tot 12 en 1 tot 4 uur. Vrijdag 18 Mei. Goes, door Not. Gallis Merens, 10 uur, op „het Slot Ostende" meubelen van dhr. Da vidis, o. a.zwart palissander buffet, kastje, stoelen met fluweelen en trypen zittingen, canapé, theetafel, tafels, spiegels met cuivre poli en andere lijsten, meubelgordijnen en embrasses enz., tapijten, pianino met stoeltje, kachels, beddegoed, tuinbank, slee, blik-, ijzer-, glas-, porselein- en aardewerk. Donderdag kijkdag. Dinsdag 22 Mei. Goes. 8 uur door Not. Pilaar in de „Prins v. Oranje" voor van de Veldedubbel huis, schuur en hoveniering aan den Cingel 1237 c.A. Woenfcdag 30 Mei. Wolfertsdijk, door het bestuur der oester- maatschappij Wolfertsdijk" een gemetselde oesterput, loods en steiger en verpachting van perc. 16 en 17 in de Zandkreek. Voorts de mossels op die perceelen 30,000 twijfelaars, 50,000 uitschot, 250,000 oesters le soort, 150,000 2e en 300,000 3e aanslag '86, 5 H. L. Kif, 200,000 afsteeksel, 50,000 aange slagen pannen '87, 400 ziften van 1 en 2 M., roeiboot, kruiwagens, planken, tangen. Ver- kooping in de herberg van v. d. Voorde. Inl. de heer Pelle. Heden behaagde het den Heere van mijne zijde weg te nemen mijne hartelijk geliefde Echtgenoote JANNETJE SCHOUT, in den ouderdom van 48'/2 jaar, mij nala tende 7 kinderen waarvan de meesten te jong zijn om hun groot verlies te beseffen. Kruiningen, 30 April 1888. J. VAN SPARRENTAK. Hartelijk dank aan de vele vrien den en bekenden die blijken van belang stelling gaven bij gelegenheid der voltrekking van ons Huwelijk. J. STEKETEE en Echtgenoote. Heinkenszand, 1 Mei '88. De ondergeteekenderi betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling hun op den 29sten April betoond. G. GEERTSE en Echtgenoote. Vlissingen, 3 Mei 1888. Aan allen die hunne belangstelling op onderscheidene wijzen hebben doen blij ken op 1 Mei 1.1. betuigen wij bij dezen onzen dank. J. OSSEWAARDE, en Echtgenoote, Goes, 4 Mei '88.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 3