clie Boot behoorende bij „DE ZEEUW" van Zaterdag 28 April 1888. DEN-VLAKE. Stoomtjalk AT RIEK ite Organ. EMBRASSES, ele Franjes. Al LIES, en ETTEN. 'GW JT, *OES. Wat wij er van zeggen. De macht der Ambtenaars. ndienst. Veldwijk. LEUR G. ANSCH ORGEL, le en toon, volmaaktheid gdzaamheid en goed en teekening. ANGEN: mantels, s in a n t e 1 s, mantels. LLE KEUZE: racss ogelijke en Neteldoeken. STOFFEN, EN RINGEN. ijnen worden laar gemaakt ehangen. ILLE TAFELKLEEDEN. E KEUZE: EDIJiGSTUKKEN, en 9 PAKJES. :3sne=:-. ./JccJeaasss- ootdicnst Zoowel de roomsche als de antirevolutio naire partij heeft het voorrecht uit twee groepen te bestaan, een rechtergroep en een linkergroep, die het in beginsel wel eens zijn maar in de «wijze waarop» eenigszins verschillen. Met een voorbeeld worde dit opgehelderd. Mannen als Mackay, Huberen Beelaerts Ihebben evengoed Ons Program tot leid draad voor hun optreden gekozen, als b. v. Fabius, Donner en Okma. Toch blijkt het als, het op de toepassing aankomt, dat de laatste drie vrij wat har der naar bet doel loopen dan de eerste drie. Terwijl Beelaerts zacht aan komt wande len, vliegt Okma voort als een hazewind. En in den deftigen pas van Huber kan een man als Donner die van versnelde nrarschen houdt, zich zeker niet altijd schikken. Althans wanneer het op uitvoering van enkele artikelen van Ons Program aankomt. Toch geldt van beiden dat zij op een zelfde doel afgaan, alleen nog met dit voor deel, dat bij het optreden van beide groepen de wederkeerige invloed van dien aard is, dat de eei-.e tot meer voortmaken gedron gen wordt, en de andere den pas een weinig mag inhouden. Zieder eene korte, jpnag het zijn een verstaanbare uitlegging van wat in de bladen genoemd wordt de gauche en de droite. Tot de gauche (spreek uit koosj) belmo ren dan mannen als Lohman, Heemskerk, i Donner. Tot ie droite (sp eek uit derwaat) Tot voork, iiin} van misverstand geven wij aan regelen 10, 2de kolom van ons olad van Donderdag li. deze wijziging, dat te daar voorkomende vergelijking alleen slaat op moed en onverschrokkenheid ook waar tegenstand schier algemeen is. behooren o. a. Huber, Beelaerts en En- gelberts. Nu heeft het de aandacht getrok ken dat de gauche in het nieuwe ministerie slechts door een man zal vertegenwoordigd zijn, namelijk door mr. Keuchenius. Som mige bladen van de andere zijde wezen er terecht op, dat in den jongsten verkiezings strijd hel hardst geijverd was door de leiders uit de gauche (de linkerzijde onzer partij) door Lobman, Heemskerk, Noordtzy en de heeren Fabius. En toch gingen de mannen der droite (rechtergroep) met bet grootste deel ran den buit strijken. Namelijk Mackay, De Beaufort en HavelaarHartsen en Ruys. Ligt daarin nu iets onbillijks Ons dunkt neen. Wij zeiden reeds dat de hi' Mackay niet verantwoord zou geweest zijn, als hij door passen en meten tot een gelijke ver deeling der zetels gekomen was. Immers men biedt geen portefeuilles aan, om iemand een plezier te noenmaar om het Vaderland te dienen. Het landsbelang vorderde in de eerste plaats dat bekwame mannen werden gezocht. En wijs mij nu in de linkergroep onzer partij een speciali teit aan, die op het gebied van financiën kan wedijveren met onzen Godin de Beau fort, den man der rechtergroep. Noem mij éen man in de rechtergroep die Keuchenius in kennis van onze koloniën evenaart. Wat dunkt u, is hiermede bet raadsel niet grootendeels opgelost Bovendien weten wij, van best ingelichte zijde daaromtrent ingelicht, dat reeds ter stond aan den heer Lohman een porte feuille is aangeboden, doch dat deze heer gemeend heelt, het vaderland, en dat wil zeggen den koning en liet volk, beter te kunnen dienen, door in de kamer te blijven dan door achter de groene tafel te kofhen zitten. De hr. Mackay heeft daarbij dan ook gezorgd, de Kamer niet van al hare beste krachten te berooven en door verplaatsing van haar zwaartepunt naar het ministerie de beteekenis en den invloed onzer partij, en van de rechterzijde te verzwakken. En zoo zien wij dan ter eener zijde Mackay en De Beaufort aan de regeeringstafel, en Beelaerts en v. Asch v. Wijck op de ban- kender volksvertegenwoordiging plaats nemen. Keuchenius verliet de Kamerdoch Lobman bleet er. De drie afgetredenen maakten tegelijk ruimte voor enkele bekwame anti revolutionairen. Nog altijd hebben mannen als J. E. N. Schimmelpenninck, v. Löben Seis en v. d. Bord aonspraak op een ka merzetel. Mogen de verkiezingen van 15 Mei mee vallen, dan kan de antirevolutionaire partij aan het werk. Veel wijsheid zal noodig zijn, om zoo veel, wat averechtsche regeer kunst, nog meer wat regeeringloosheid bedierf, te herstellen. Onze lezers, voor zoover zij het voorrecht hebben, niet alleen zichzelven, maar ook anderen in den gebede te gedenken, zullen toch wel niet verzuimen, voor deze nieuwe wetgevende macht te bidden. Ook onze nieuwe vrienden, en wij denken daarbij ook aan de hh. Lucasse en Glin- derman, die over eenige dagen hunne ge wichtige intrede in het staatsleven hopen te doen, mogen ten allen tijde ervaren, dat de heilbeden hunner broederen, Zeelands trouwe kiezers, ben volgen en dat God de Heere hun voor en hun achtertocht mag zijn. Met onwillige honden slecht hazen vangen, zegt het spreekwoord. Dit geldt ook in de maatschappij, inde kerk, ia de school, in den Staat, ja waar geldt dit niet. Nu zij het ver van ons, als wij dit spreek woord aanhalen, een hatelijkheid te willen zeggen, aan wien ook. Maar wij willen de aandacht toch wel vestigen op een groot bezwaar, waarop ons nieuwe ministerie stuit; op een zeer ernstig perikel, waaraan het bloot staat; op de zeer gevaarlijke macht van de ambtenaren bij de verschillende ministeriën. Er zijn acht ministers. Ieder van die acht heelt zijn departementdat wil zeggen, hij heeft zijn werk en dat wordt verricht door een groot aantal ambtenaren in een opzettelijk daartoe ingericht groot en grootsch of minder groot en minder grootsch ge bouw te 's Gravenhage. In ieder geval heeft zulk een minister tal van ambtenaren onder zich, die zijne bevelen hebben op te volgen. Namelijk 2e en 4e klerken, adjunct-commiezen en commiesen en referendarissen. Van deze laatsten kan een minister zeer veel steun en gemak lobben. Menig minister, mis schien ook wel uit het thans afgetreden ministerie, zou met de handen in het haar, en zeker niet zoovele jaren op het kussen gezeten hebben, als hij den steun van zijn referen laris had moeten derven. Nu zullen wij geen kwaad zeggen van de ambtenaren aan onze ministeries. Doch wij zeggen zeker niet te veel, als wij be weren, dat er veel te veel zijn, en dat zij elkander aan sommige afdeelingen althans vaak in den weg loopen. Die deze ambtenaarswereld van nabij kent, zal zeker een groot deel er van niet voor werkezels groeten. En juist deze laatsten zijn het, die een minister, o zooveel kwaad kunnen doen. Op een enkele uitzondering na zijn deze heeren allen liberaal, want door begunstiging van liberale ministers, of yriendea enz. enz. van hooggeplaatste liberalen kwam er E L IJ K S ke vm. 6 en 9. nam. 3. u. 7.35, nam. 1. er 445. nvm. 7,15entim. 1.45. nmiddellijk na aankomst u. vm. en 5,36 u. nam. van en naar het Spoor- rijden dngenMiddelburg. ekuren em. 5, Zeilm. 6.30, 8, 3,30, 5. 6.30 8. 40.15. .30, 7,45, 8,45, 40,45 ,4.15,5,45,7,15, 9, 14. sschen Middelburg cn lissingen. •20-j-, 8,— 9,15-}-, 40, nm. 4,40-}-,2,30, 3,30f 40,—f,41.— ,2.30-}-, 3,30, 4,30-1-6,—, eizen aan waarbij aan rg wordt aangelegd, leggen aan de Keersluis S naar ROTTERDAM il 's morg. 2.u. TERDAM naar GOES i 's morg. 9.u. S naar ROTTERDAM ei 'smidd. 2,30 u. OTTERDAM i 's morg. 9,30 u. e Rotterdam bij deu E LANGE,op 'tHa- 1. BOUWMAN. J. BOS, lirectie. Rotterdam Nieuwe kkenbrug. ketels bedroeg in 1877 nog geen 3000 en vier jaren later 3763. De verwarming«op- pervlakte in vierkante meters bedroeg 72263 in 1877 tegen 92,434 in 1883. Het aan - tal stoommachines vermeerderde in 1877 tot 1883 van 2775 tot 3519. De nominale paardekracht bedroeg in 1877 slechts 31,451 en in 1883 reeds 44,603. Men ziet uit deze getallen dat Nedeiland nog vooral een land van de middelbare en kleine industrie is; dat echter de groole industriezij het ook langzamer dan in andere landen, (percentsgewijze vermeerde ring der stoomketels in Pruisen van 1879 tot '86 4,65 percenten in Nederland 1877 tot '83 3,85 percent) regelmatig in ontwik keling vooruitgaat. Niet begunstigd door het bezit van steenkool en grondstoffen, niet beschermd door hooge invoerrechten, blijft den Nederlandschen fabrikanten, een voor recht goedkoope arbeidskracht. Uit het enquête-verslag put de schrijver de gegevens voor vrouwen-en kinderarbeid, waaromirent hij o. a. het volgende opmerkt De steilte van kinderen bedroeg in Nederland van '80 tot 85 gemiddeld 1888 dat is bijna 19 percent. Daarentegen in de fabrieksteden Maas tricht 21, Eindhoven 30 en Gouda 33 pet. Nog opvallender zijn de gevolgen van vrouwen- en kinderarbeid ten opzichte der ontwikkeling. In 1874 konden in Maastricht 12% van de kinderen van 12 jaar niet lezen of schrijventerwijl thans, dank zij het verbod van kinderarbeid tot het twaalfde jaar dit getal tot 3% is gedaald, waarbij men echter 5% moet tellen, die maar ge- brekkig kunnen lezen. Recruten, die niet lezen of schrijven kunnen, heeft men in Nederland b(jna 10 percent; in Pruisen bijna 2 percent. Iri de ongunstigste provincie van Nederland, namelijk N. Brabant, bedraagt het '17 per cent in de ongunstigste provincie van Pruisen (Posen j nog geen 9 percent, dat is net de helft. In de gunsligstejprovincie van Neder land, Noord-Holland, bedraagt het aantal ongeleerde recruten toch nog bijna 6 per- cent. In de gunstigste provincie van Pruisen (Sleeswijk-Holstein) ruim een tiende percent. Men ziet heter is nog heel wat te ver beteren. De kleine Christelijke Pers heet, bij onze vrienden, niet in de maatschappelijke be- hoelten van markten, effecten, verknopingen, verhuringen, verpachtingen, publiciteit, enz. te kunnen voorzien. Van waar komt dit laatste? Daar zijn onze vrienden zehen de schuld van. Zij steunen met hun abonnementen en ad- vertentiën de vijanden van bun Heer en onthouden aan de Christelijke Pers wat deze behoeft om in alles te kunnen voor zien. Laten wij eens beproeven in omgekeer den geest te handelen, en zij zullen zien, wat de Christelijke Pers doen kan. (N. Z'jü. Grt), 1 Mei 1888. De Vereeniging tot Christelijke verzor ging van Krankzinnigen en Zenuwlijders hield Donderdag in het Militairen Tehuis hare 4e jaarvergadering. De opkomst van leden en afgevaardigden was niet groot. Doch dit is niet te ver wonderen. Nu de Vereeniging in zooverre haar doel bereikt heeft, dat zij een gesticht voor die ongelukkige lijders, een bloeiend gesticht vooral heeft mogen tot stand bren gen, ligt het in den aard der zaak, dat de jaarvergaderingen, hoe belangrijk en leerzaam overigens, niet die practisehe re sultaten meer kunnen hebben en ook niet behoeven te hebben als de eerste vergade ringen. Tot de openbare samenkomst bad ieder toegangen men mocht ver- w.chten dat de bespreking van het on derwerp De krankzinnigheid en het huisgezin zeer belangrijk zou zijn. De heer van Oosterwijk Bruyn behandelde het onderwerp op zijn gewone degelijke wijze. Scherp deed de geachtespre- ker uitkomen het verschil tusechen was het huisgezin behoort te zijn en hetgeen h"t werkelijk is. Ook de besprekingen, die naar aanleiding daarvan gehouden werden, waren belangrijk. Dr. v. d. Berg h deed uitkomen, dat elke stichting trachten moet zich overbodig te maken. 3°. hs. v. Mantgen en Dr. van oen tsergh leidden daar de godsdienstoefening 4°. het gesticht voor zenuwlijders zal op 1 Juni geopend w orden 5°. Veldwijk heeft een eigen graf ver kregen 6°. De uitgaven, die door eene verbetering in de geldelijke administratie, thans slechts over 9 maanden liepen, even als de ontvang sten bedroegen iuim 41 duizend gulden tegenover 34 duizend gulden van het vorige volle boekjaar 7°. De ontvangsten belripen ruim f 43348 waarvan 6056 aan contributiën en f32000 aan verpleegkosten. De contributiën bedroegen over het vorige volle boekjaar f 7000de verpleegkosten 17 duizend gulden. De vergadering werd door Ds. J. C. Beesse van Vlissingen met dankzegging gesloten. Or. Naar wij vernemen is de heer B. M. den Boer te Goes, benoemd tot lid van 't hoofdbestuur van de vereeniging bovenge noemd, zulks in de plaats van dhr. J. G. W. Zahn die bedankt bad. Prof. Lindeboom werd herkozen. Het aantal verpleegden be draagt 61 mannelijke en 61 vrouwelijke, De belangstelling der kiezers in de verkiezingen voor de Provin ciale Staten is nog niet groot. In korten tijd leden de antirevolut'o- nairen in twee districten de neder laag, wnar zij in diezelfde districten op 6 Maart, bij de verkiezing voor een lid der tweede Kamer zegevier den. Te Gorinchem namelijk en te Zutfen werd de liberale candidaat met verpletterende meerderheid ge kozen. 't Is weer het oude liedje. Ook de nieuwe kiezers beseffen bet ge wicht van de verkiezingen voor de Provinciale Staten niet. Als er in de Provinciale Staten geen veran dering komt, dan helpt al ons wer ken voor de Tweede Kamer niets. Want de leden van de Provin ciale Staten kiezen de Eerste Ka- en net uezwaar uat ue iviezei aiuju zyu naaui zou moeten opgeven kan worden ontgaan door telken jare na het sluiten der kiezers lijsten aan alle kiezers een kaart toe te zen den die zij bij iedere stemming zouden moeten medebrengen om tot de stembus te kunnen worden toegelaten. Ook bepleit de hr. Six het aanvoeren van -het stelsel, volgens hetwelk de namen der candidaten tot op ze keren termijn vóór elke verkiezing moeten worden opgegeven aan den burgemeester der hoofdplaats van het kiesdistrict. Die namen worden dan alphabetisch op de stembriefjes gedrukt, en de verkiezing geschiedt door middel van het plaatsen van een stempel in het verkiezingslokaal zelf. Door die wfjze van stemming zou de mogelijkheid vervallen dat ten onrechte een briefje van onwaarde werd verklaard. De schrijver is tegen ver vroeging van het uur der inlevering van de stembriefjes, doch is er voor dat de inle vering des namiddags te 2 uren werde ge schorst en daarentegen des avonds gedurende twee of drie uren voortgezet wordt, natuur lijk met waarborg van verzegeling der stem briefjes. De gemeenteraad van Hulst behan delde Woensdag een adres van C. van der Bent te Middelburg, nopens het houden eener conferentie ter bespreking van de aangevraagde concessie tot het leggen van een stoomtram van Hulst tot Walzoorden. Tot leden dier commissie werden benoemd de heeren Arie Smit, burgemeester van Vlissingen, Smit V en Diepenveen te Kin derdijk, H. A. A. baton Collot d'Escury rentmeester van het kroondomein en lid der prov. Staten van Zeeland, en P. Adri- aanssen, wethouder te Hontenisse. De con ferentie is bepaald op Donderdag 3 Mei a. Tem. Ct Naar de Wereldburger verneemt, heeft, men te Barber f on (Transvaal) het plan opgevat, tot organisatie van een comité, vertegenwoordigende de geheele Transvaal- sche goudvelden, dat zich ten doel stelt om naar de Parijsche tentoonstelling van 1889 eene groote inzending te sturen, die een nauwkeurige voorstelling zal geven van de goudmijn-industrie in Zuid-Afi ika. De inzending zal bestaan uit aardkundige stoffen en jkaarten, monsters kwarte en alluviaal goud, modellen van mijnen en werken, en modellen van stamp- en andere machines.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 5