R CMRISTELIJK- NIEÜWSBL AD HISTORISCH Y00R ZEELAND. S, helde. 1888. No. 89. Zaterdag 28 April. Tweede Jaargang. 11 COSTUMES, L no 6 7. 1 is Smidsknecht RDEN-VLAKE. Pillen en Zalf. VERSCHIJNT F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES ■bootdienst endienst. Kerk- ei» Schoolnieuws. l. .(Prijscourant gratis.) eid. Onzuiver bloed rking van het eene of eroorzaakt ziekte; zuiver eng de laatste weder in :dert zich de ziekte en eid terug. In het uit- heelkracht hebben llol- h een wereldberoemden en de juistheid van den r zij de ziekte verdrijven herstellen, is door een en uitslag van ruim der- Een paar pillen voor ingenomen, wanneer aarmoedigheid ons over lever tot krachtdadige peren en een vroolijk Als Pil na het eten, enij zonder wederga. Zij 1 de lastige opgeblazen- onplezierigheid na het eest vervelende teekenen vertering zijn. u. m. u. m. u. m- nm 12,30 3,45 6,20 1_- 4,15 6,50 Woensd. en Zat. ,30 7.30 2,20 6,30 ,50 7,50 2,4$ 6,50 - 10,30 >7^ ,30 16,— 12,30 4,30 ,59 6,20 12,50 4,50 DË ZEEUW, ELKEN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. f 0,95 - 0,02 s P. ijs per drie maanden franco p. p. Enkele nommers UITGAVE VAN G. M. Klemkerk, te Goes EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van '1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. an of met 1 Mei door t erf geval d of ongehuwd. Bij P. id te B i e z e 1 i n g e. ELIJKS lake vm. 6 en 9. nam. 3. u. m. 7.35, nam. 1. en 4.45. den: vm. 7,15 en nm. 1.15. onmiddellijk na aankomst 2 u. vm. en 5,36 u. nam. van en naar het Spoor- st rijden. issingenMiddelburg. •trekuren Hem. 5, Zeilm. 6.30, 8, 2, 3,30, 5. 6.30 8. 10.15. 5,30, 7.15, 8,45, 10.15 5, 4.15, 5,45, 7,15, 9, 11- tussclieu Middelburg e" Vlissingen. 6.20f,8,-,9,15f,10 7 nm l,40f,2,30, 3,30| 8.^,f,9,-10,-f,ll.-, ,2.30f, 3,30, 4,30f,ö, reizen aan waarbij aan urg wordt aangelegd, n leggen aan de Keersluis Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. 27 April 1888. Gisteren hield «de Vereeniging voor Burgemeesters en Secretarissen in Noord en Zuid-Beveland» te Goes hare voorjaars vergadering in de bovenzaal van den heet' Hartman. Er waren 18 leden tegenwoordig. Het ons toegezonden verslag kunnen wij door plaatsgebrek, niet opnemen. Ver schillende punten lokten een geanimeerde discussie uit. Punten 5 en 6. Bespreking van een denkbeeld d :r Friesclre Vereeniging omtrent art. 245 der gemeentewet, kenbaar gemaakt bij schrijven van 5 Apr. jl. en advies om trent een rapport der Utrecht«che Prov. vereeniging betrekkelijk landlooperijeen en ander zal aan het Bestuur worden opgezonden. Over punt 7 de jaarwedden van Burge meesters, Secretarissen en Ontvangers in Zeeland werd zeer lang beraadslaagd. De wenschelijkheid eener betere regeling van die jaarwedden werd algemeen erkend en warm verdedigd. Ten slotte vereenigde zich de vergadering met algemeene stemmen met bet voorstel-Hartman om een schrijven te lichten aan de provii ciale staten van Zeeland, waarin hunne hulp wordt inge roepen, ten einde langs dien weg van de regeering de zoo noodige verbetering te verkrijgen. Met algemeene stemmen werd Wemeldinge als plaats van samenkomst voor de eerstvolgende zomervergadering op 21 Jum aangewezen, en een crediet van f25 uit de kas der vereeniging voor dit doel toegezegd. Als bestuursleden werden herkozen de hh. Vereeke en v. d. Bilt la Motthe, met, 17 stemmen tegen een stem op den heer A. C. de Blinde uitgebracht. De lieeren Ramondt en Bybau hadden bedankt; de laatste verontschuldigde zich ook voor zijn lidmaatschap. In hunne plaats waren aan bevolen: le de hh. J. Welleman, Mulder en Dekker. 2o Timans, v. Gorsel en Snoo. Gekozen werd bij herstemming de heer Welleman, burgemeester van Hoedekens- kerke, met 9 stemman tegen 8 op den heer P. Dekker, burgemeester van Wemeldinge. Voor de 2a vacature bekwamen de hh. Timans en De Snoo, secretarissen resp. van 's Heerenhoek en Kloetinge, ieder 8 stem men. Daar het reglement in dergelijk ge val den oudste in jaren gekozen verklaart, werd de hr. Timans als zoodanig aangewezen. Het comité tot bevordering van den aanleg van een stoomtram Schoondijke Eecloo heeft aan verschillende belangheb benden eene schetskaart toegezonden, tege lijk met eene vergelijkingstabel tusschen de oude en nieuwe reisgelegenheid. Daaruit blijkt, dat deze lijn de verbinding tusschen Gent, Brussel en Antwerpen aan de eene en Vlissingen aan de andere zijde weer gemakkelijker zal maken. Ontegenzeggelijk 's ij1 traject korter dan de lijn Breskens, Maldeghem, Gent, en gemakkelijker dan de verbinding Neuzen, Selzaele, Gent. Het comité hoopt op belangrijke subsidiën van staat, polders, gemeenten, enz., zonder welke het plan niet kan volvoerd worden. kon. besluit is benoemd tot pre sident der arrondissements-rechtbank te Breda, mr. B. Hulshof, thans substituut- officier bij de arr.-rechtbank te 'sGraven- hage. Bij kon. besluit is de commissie van deskundigen, benoemd bij besluiten van 7 Januari en 6 Maart 1887, om te onderzoeken welke ziekten van het vee moeten geacht worden besmettelijk te zijn enz., met dankbetuiging voor de door haar bewezen diensten, ontbonden. De heer C. T. Stork, lid der eerste Kamer heeft onder den titel: »De Twent- sche katoennijverheid, hare vestiging en Wenken» een werkje geschreven, waarin verschillende vragen worden beantwoord, die betrekking hebben op de geschiedenis en de oorzaken van den bloei van Twente, (Over jjsel) De inspecteur van den waterstaat in de le inspectie J.. F. W. Conrad is tijdelijk belast met waarneming van de betrekking in de 2e inspectie. De zitting van de nieuwe kamers wordt geopend door een commissie van 's Konings wege, waartoe worden benoemd de ministers. Voorzitter is de hr. mr. W. A. A. J. baron Schimmelpenninck v. d. Oye. Dinsdagmiddag, kort na de opening van de zitting, zal de Tweede Kamer des namid dags te 3 uur een openbare vergadering houden tot het benoemen van commissiën, belast met het onderzoek van de geloofs brieven der leden. De tijdelijke voorzitter van de Tweede Kamer, de heer Van der Schrieck, als oudste lid in jaren, zal in de vergadering v m aan staanden Dinsdagmiddag voorstellen om de eerstvolgende zitting te houden Woensdag, 2 Mei, twee uie 's nam., en alsdan, nadat omtrent de toelating der leden zal zijn be slist, over te gaan tot het opmaen van de nominatie van 3 candidaten voor het voorzitterschap. De beëediging of belofte afneming van de leden dei Kamers tot wier toelating besloten is zal vermoedelijk, met machtiging des Konings, geschieden door den voorzitter van elk der Kamers, nadat zij zelf in han- eeu van Z. M. ten paleize de gevorderde eeden zuilen hebben afgelegd. De 13e Juni a. s. zal voor den heer J. van t Lindenhout en de Weesinrichting te Neerbosch een gewichtige dag zijn. Dan nl. is het 25 jaar geleien dat de Inrichting tot stand kwam, toen in een kleine kamer, met gem hulpmiddelen, bespot en gemin- onn1' thanS een mac,1tige Inrichting waarin 8ÜÜ weezen worden opgevoed, en waai uit duizenden verwaarloosde weezen tot nut tige leden der maatschappij zijn opgeleid. De Weesinrichting te Neerbosch is in onze dagen van afval en God verloochening een bewijs van de onveranderlijkheid van Gods belotten en van de kracht des Geloofs, des Gebeds. Ten einde den gedenkdag van 13 Juni tot een onvergetelijke te maken heeft zich een commissie gevormd van oud-weezen om giften te verzamelen voor een feestgave We kunnen tot ons genoegen melden dat zich ook te Goes, gelijk op zoovele plaatsen een sub-commissie heeft gevormd tot dit doel bestaande uit de hh. P. Bomtneljé, G. H. de Jonge, J. Plazier, G. Verhenle, J. I. Visser en J. W. van de Weert, die de vrien den der Weezen dus in de gelegenheid zul len stellen zonder eenige moeite hunnerzijds een blijk van lieide voor Neerbosch' instel lingen te geven. We hopen dat onze Vrienden slagen en zich door overvloedige giften ruimschoots voor hunne moeite I e- loond mogen zien. Goes doet niet veel voor Neerbosch, hier is dus gelegenheid om liet verzuimde goed te maken. Kan het voor- beel I om een sub-comité te vormen, ook niet op andere plaatsen in onze provincie nage volgd worden Vergadering van den Raad der gemeente IERSEKE op Woensdag 25 April 1888, s' avonds ten 6 ure. Tegenwoordig 5 leden. Afwezig de lih. v. Oeveren en v. d. Burght. De notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. De voorzitter doet mededeeling der inge-.o- men stukken. Uit de mededeeling omtrent de steikte der bevolking, blijkt dat lerseke als n°. 7 volgt in de bevolking dezer pro vincie. Wordt voor kennisgeving aangeno men dat de milicien' der lichting 1888 voor deze gemeente worden opgeroepen voor de landmacht 4 Mei en voor de zeemilitie den 7e Mei, teneinde respectievelijk te Goes en te Middelburg naar hunne corpsen te worden gedirigeerd. Mededeeling dat het Alg. ol Burgerl. Armbest. de gevraagde toelage voor den in een krankzinnigenge sticht geplaatsten Chr. Lokerse, heeft toe gestaan, alsmede de goedkeuring der Gedep. Staten dienaangaan le. Omtrent het ver zoek v. d. Raad aan Z. M. den Koning om n. 1. het aantal vergunningen tot den ver koop van sterken drank in het klein tot 12 April 1891 tot het maximum van 12 te houden is door Z. M. goedgunstig beschikt. Wordt rapport uitgebracht omtrent het nazien der gelden en boeken van den ont vanger der gemeente, uit dit rapport bleek dat alles in orde was bevonden. De rekening en verantwoording dienaangaande is ter visie op het raadhuis voor belangstellenden te controleeren. Omtrent de Recapitulatie van het Kohier vau den Hooflelijken omslag werd mededeeling gedaan en besloten deze na eene kleine wijziging het eindcijfer aau- belangende, aan Gedeputeerden andermaal ter goedkeuring te onderwerpen. Aan Johs. de Witte, werd voor het plaatsen van een regenbak 2 c. A. gemeentegrond verkocht voor f2,50; Een nieuw reglement van orde voor het college van Burgemeester en Wet houders werd aangenomen. Omtrent de belasting der honden in deze gemeente blijkt dat het aantal aangeslagen honden 83 bedraagt. Dhr. Hartog maakt den voorz. opmerkzaam dat een hond van een zijner zoons op den staat niet is vermeld. Alsnu volgt een uitvoerig beredeneerd verslag om trent den toestand der gemeente. Wijziging in de begrooting bestaande in liet af en overschrijven eeniger gelden werd aange nomen. Omtient het post- en telegraaf kantoor werd medegedeeld dat het binnen werk door den inspecteur is opgenomen, alsmede dat de Directeur den 15e April het kantoor heeft betrokken, en dat van dien datum de huurtijd bepaald op 10 jaar tegen f 500 's jaars, door het Rijk aan de gemeente te betalen, ingaat. Omtrent het al of niet be houden van een bouwkundig gem.-opzichter, werd in eerstgenoemden zin besloten, met dien verstan le dat de standplaats des titularis in lerseke en niet daarbuiten zou zijn Werd besloten dhr. Hanninck thans als gemeente-opzichter hier werkzaam tegen 1 Juni a. s. eervol ontslag uit die betrekking te verleenen, en op een honorarium van f2>0 plus 5pct. van f2500 (zijnde dit laatste de gewone onderhoudskosten) solli citanten per advertentie voor die betrek king op te roepen. Een voorstel des lieeren Sinke om voor het geval het onderhoud meer dan 2500 gld. bedroeg dan 21 pet. uit te keeren en den te benoemen titularis van eene instructie te voorzien werd aangenomen. Dhr. Sinke wijst den voorz. op den slechten toestand van het voetpad en de beschoeiing van een gedeelte der haven. Dhr. Schipper vraagt inlichtingen omtrent de verplichting aanbeiarigende het afsluiten der toegangen tot weilanden. De voorzitter zegt dat de bevoegdheid des Raads zich slechts uitstrekt tot die wegen en paden, voorkomende op den ligger voor de wegen enz., voor het overige was de zaak voor de rechterlijke autoriteit om ten deze die zaken op orde te stellen. Eene te.'keiiing van dhr. Hanninck omtrent de paardemavkt werd voor de leden ter visie gelegd. Na eenige discussie werd in beginsel besloten om langs de won'ng van den Boer, Cuiperij en van Harmeien eene bestrating van 2 M. te leggen en voorts ballast aan te brengen, en om de passage op het met ballast belegde gedeelte voor voertuigen te verbieden. Werd in beginsel besloten den opril aan den Dam onder een flauwer talud te brengen, voor de veiligheid der voertuigen, 100 M. zal bedoelde opril worden verlengd, de oude straatkeien opgebroken er. daar mede de achterweg bestraat. Een voorstel tot het mogen aangaan van eene geldleening groot f 10ÜÜ werd in beginsel aangenomen. Nadat het Alg. Armbest. machtiging was verleend tot liet boeken van f 100 op den post onvoorziene uitgaven, zijnde een som uitgegeven voor een extra bedeeling aan de armen bij gelegenheid van den 70en verjaardag van Z. M. den Koning en dhr. Sinke eenige opheldering omtrent de begrooting van bet remmingmerk der haven had gevraagd, ging de raad over in geheime zitting. Ned. Herv. Keik. Drietal te Amsterdam F. H. Herfkens te Dordrecht, J. H. L. Roozemeijer te Arnhem en E. W. Heinecken te 's Gra- venhage. 2e. J. G. Knotnerus te 's Gra- venhage, C. B. Oorthuijs te Katwijk en C. F. Gronemeijer te Apeldoorn. Ned. Ger. Kerk (doleerend). Beroepen te Vlissingen en Koudekeike J. C. Sikkei te Hijlaard. Aangenomen naar Klundert door J. H. Feringa te Hien en Dodewaard. De heer K. Werner, cla«sikaal oefenaar te Middelburg, heeft voor het beroep naai de Ned. Geref Kerk (doleerende) te Ter- neuzen bedankt. lerseke. In plaats van dhr. Popma, die wegens ziekte verhinderd is zijne functie waar te nemen, is lot tijdflijk onderwijzer a. d. christ. school alhier werkzaam gesteld dhr, Stroo van Vlissingen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 1