lek iddelburg. Pompos©", aa Corona". Herberg sche Boot CHRISTELIJK- NIEUW SBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND. >chelde. 1888. No. 87. Dinsdag 24 April. Tweede Jaargang. Bergervaet. LTHUIJSEW. 1 te koop of te huur: ng en Winkel, he Stoomtjalk Beleefd Verzoek. op het Sigaren- 2;azijn verkrijgbaar. eene nieuwe VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES De nieuwe Ministers. Kerk- en Schoolnieuvt s. Fabrieksmerk. itten aan. 0 e s bij den Heer "e letten. MET nering, staande te WE- een gunstige plaats aan bij JACs. VAN ACKER VlissingenMiddelburg. 'ertrekuren Rem. 5, Zeilm. 6.30, 8, 0 2, 3,30, 5. 6.30 8.10.15. 5,30, 7,15, 8,45, 10,15 45, 4.15, 5,45, 7,15, 9, 11. tussclien Middelburg en Vlissingen. n. 6.20f,8,-,9,15f,10,-- 2.nm. l,40-j-,2,30, 3,30f a.' 8.-,f,9,-10,-f,11.-, ,2.30f, 3,30, 4,30f,6, e reizen aan waarbij aan iburg wordt aangelegd, iten leggen aan de Keersluis DE ZEEUW, 'f S i Bi oi, a <5*1 ;in t.,i »i i i «i...i Q J OES naar ROTTERDAM April 's morg. 8.— u. ROTTERDAM naar GOES April 's morg. 3.30 u. OES naar ROTTERDAM April 'smorg. 10,u. n ROTTERDAM April 's morg. 3,u. te Rotterdam bij den DE LANGE, op 'tHa- ij M. BOUWMAN, ij J. BOS, i Directie. e Rotterdam Nieuwe Pakkenbrug. rijd. 6,30 6,50 4,30 4,50 elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,025 UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. u. m. u; m. u.m- nm 12,30 3,45 6,20 1,- 4,15 6,50 Woensd. en Zak 7,30 2,20 6,30 7,50 2,40 6,50 10,30 "'Z 12,30 4,30 6,20 12,50 4,50 Herinnering aan de bewoners van Zuid-Beveland dat zij deze maand moeten zorgen voor den ijk. HoedekenskerkeW oensdagvoormiddag 'sGravenpolder, ook voor 's Heer Abtskerke, Woensdagnamiddag. Kapelle, ook voor Schore. Donderdag en Vrijdag Wemeldinge, Zater- dag. Ierseke, Maandag en Dinsdag 30 April en 1 Mei. Krnininge 2 en 3 Mei des voormiddags. Krabbeudijke, ook voor Waarde, 3 Mei des namiddags en 4 Mei. Rilland-Bath 5 Mei. Onzen abonné's in Zuid- en Noord- Beveland, Staats-Vlaanderen en el ders, behalve dien op Walcheren, wordt beleefd verzocht het abonne mentsgeld van dit blad, over tema ken, hetwelk bedraagt: Voor hen die Januari betaalden en drie Nos. p. week ontvingen f 0,95. Voor die twee Nos. ontvingen - 0,65. Wie sinds October niet voldeden, zijn f 1,90 of f 1,30 schuldig. Den 25 April zal over het bedrag worden beschikt bij hen, die meer dan één kwartaal verschuldigd zijri. Dit alles geldt niet den abonné's in Walcherendezen gelieven alle opgaven en betalingen te doen aan den uitgever F. P. D'HUIJ te Mid delburg, doch alle andere abonné's aan den Uitgever G. M. KLEMKERK. Goes, April '88. Wilt gij weten, wie zij zijn? De Usel- bode zal *t u zeggen. Mr. Aeneas baron Mackay, rechter in de rechtbank te Zutfen, sedert 1876 lid van de Tweede Kamer, tot Voorzitter daarvan gekozen, toen de Rech terzijde een meerderheid van 44 (op de 86) stemmen had, onderscheidde zich steeds door zijn grondige adviezen en heldere be- toogen, niet alleen wat de groote algemeene zaken betrof, doch ook als specialiteit, waar de leges, de handels- en fabrieksmerken en andere zoogenaamde «kleinigheden» aan de orde waren. De vierde van liet edele ge- slacht der Mackay's (wijlen de vice-president van den Raad van State, Aeneas, behoorde i ook tot de anti-revolutionaire partij) die S zitting nam in de Staten-Generaal, werd reeds vroeger als voorname leider zijner partij aangemerkt, toen hem ook een op dracht tot Kabinets-formatie gewerd. J h r. m r. Hartsen is oud-lid van de Eerste Kamer en behoort tot een dier ver mogende koopmans-familiën van Amsterdam, die als de keizers der Amstelstad golden. Hij is de schrijver eener brochure over Indische belangen «door een Amsterdamsch koopman.» Hij bedankte eenige jaren ge leden voor een benoeming tot lid van den raad van state. Jhr. mr. Godin de Beaufort, een nog jong staatsman, lid van den ge meenteraad en de Prov. Staten van Utrecht, een bekwaam financier, is reeds eenige jaren als de toekomstige minister van Financiën der Rechterzijde gedoodverfd geworden. Zelfs de liberale partij heeft van hem goede ver wachtingen. Hij is pas 38 jaren oud. Jhr. mr. R u y svice-president van de rechtbank, en lid van den gemeenteraad te Maastricht, staat wegens zijn zaakrijke rede voeringen en zijn beleidvolle tactiek (o. a. bij de debatten over de grondwetsherziening) hoog aangeschreven en heeft zich als een bekwaam rechtsgeleerde meer dan eens betuigd. Kolonel Bergansius, een bekwaam man, die nu een tiental jaren geleden het legerkamp te Oldenbroek in primitieven toestand vond, en er, door zijn geest van orde, tucht en regelmaat, een artillerie schietschool van maakte, die volgens getui genis van Minister Weitzel, «een der besten van Europa» is, werd reeds twee jaren ge leden, op een voorloopige lijst van Kabinets formatie vermeld- Een man, die zich zelf geheel en al ge vormd heeft, en zich in weinige jaren door talent en noeste vlijt tot de hoogste rangen opgewerkt; in 1877 werd hij tot kapitein, in '1880 tot majoor, in 1884 tot luit.kolonel, n 1887 tot kolonel en directeur der artillerie- inrichtingen te Delft benoemd. M r. Keuchenius, oud-lid van den Raad van Indië, de oudste zijner collega's, is reeds vroeg als ambtenaar naar Indië getogen, keerde terug in 1854, was gedurende 2 jaren secretaris-generaal bij het Departe ment van Koloniën, keerde in 1858 naar Java terug en was een der raadgevers van den Gouverneur-Geueraal (tot 1866, toen hij in het vaderland teruggekomen, te Arnhem tot lid van de Kamer gekozen werd en in September van hetzelfde jaar door zijn vermaarde motie tegen Minister Mijer aanleiding gaf tot een Kamerontbinding. Andermaal naar Java teruggekeerd was hij aldaar werkzaam als Advocaat en redac teur van het Bataviasche Handelsblad en is in 1879 naar het vaderland teruggekeerd nadat Gorkum hem ter Tweede Kamer af gevaardigd had Elected I submit, «gekozen dan kom ik over» had hij getelegrapheerd), waar andermaal zijn luide, als hamerslagen neervallende gezegden en zijn onverbiddelijke tronie hem den bijnaam van het «zwaard zonder genade» verwierven. De «kliek» die in Indië de baas speelt, is bang voor hem. J. P. Havelaar, Minister van Waterstaat, is sinds 1884 ingenieur van den Prov. Wa terstaat in Drente. H. Dyserinck, Minister van Marine, werd 1 Jan '1857 op lSjarigen leeftijd luitenant ter zee 2e kl. en in 1883 kapitein ter zee. Hij maakte in 1859 de expeditie naar Boni mede, waarvoor hij een eervolle vermelding genoot. Van 1865 tot 1869 was hij of ficier-instructeur te Willemsoord. In 1874 nam hij deel aan de expeditie naar Atjeh en werd vervolgens chef der le afd. bij 't departement van Marine in Indië. Hij is thans chef van het vak van uitrusting en onder directeur aan de directie der Marine te Willemsoord. De heer Dyserinck is ridder in de orde van den Nederland chen Leeuw en van de Eikenkroon en heeft het eereteeken voor krijgsverrichtingen ln Boni en Atjeh met de gesp en de Atjeh-medaille. Vatten wij samen wat de liberale pers, met name het Vaderland, van de personen der ministers (niet van het ministerie) zegt, dan konten wij tot de volgende slotsom De heer Mackay staat hoog aangeschre ven, hij is door en door kundig. De heer Godin de Beaufort is een der talentvolste en zaakkundigste woordvoerders der rech terzijde. De heer Keuchenius is een man van de meest uitgebreide kennis, die met koloniale zaken vertrouwd is als geen ander. De heer Dyserinck is een wetenschappelijk ontwikkeld, ambitieus zeeofficier, de stichter en leider van de vereeniging tot behandeling van op de zeemacht betrekking hebbende onderwerpen. De kolonel Bergansius heeft, als artillerie specialiteit een goedei. naam. De hr. Ruys heeft meer wets- en detailkennis dan een zijner geestverwanten Van den hr. Havelaar is niets; van den heer Hartsen, ge -n goeds bekend. 23 April 1888. Het bestuur van do Vereeniging lot bestrijding van knoeierijen in den boterham del schreef het vorige jaar een prijsvraag uit, waarbij eene som van duizend gulden werd uitgeloofd voor een eenvoudige, nauw keurige en zekere methode om de aanwe zigheid van vreemde vetten in boter aan te tonnen. Dit loffelijk streven der vereeniging is mislukt. Van de acht antwoorden, die zijn ingekomen, beantwoordt, volgens het oor deel der jury, niet een aan de gestelde eischen. De uitgeloofde prijs is dus niet toegekend. Koudekerke. Gekozen tot lid van den gemeenteraad de heer W. Reijnierse. Z. M. de Koning heeft Zaterdag te 10,45 uur de nieuw benoemde Raadslieden der Kroon ter beëediging ontvangen. Jhr. Alewijn, directeur van het Kabinet des Knnings, woonde in ambtsgewaad de plech tigheid bij en las het eedsformulier voor. De Ministers van Oorlog en van Marine ver schenen in groot tenue, de overige Ministers in hun nieuw ambts-costuum. De beëediging, die in de «roode salon» plaats had, duurde slechts eenige oogenblikken. De nieuwe Ministers hebben Zaterdag te 12 uren de portefeuilles van hun voor gangers overgenomen. De afgetreden Ministers namen met een kort en hartelijk woord afscheid van de hoofdambtenaren, en stelden hen aan de nieuwe titularissen voor. Naar wij vernemen, is de opening der nieuwe Kamers van de Staten-Generaal thans bepaald op Dinsdag 1 Mei a. s. Sclrore. Het kohier van den hoofdelijken omslag der gemeente Schore over 1888 is vastgesteld op 1257,57 gulden, verdeeld over 83 belastingschuldigen. De hoogste klasse bedraagt 152,52 gulden en de laagste kla'se 2,21 gulden. Z. M. heeft op voordracht van den minister van binnenlandsche zaken subsidie verleend tot behoorlijke inrichting van het lager onderwijs; en wel behalve de 30 p. Ct. nog f750 aan Oudelande, f1200 aan Waarde, f300 aan Serooskerke en f500 aan Retranchement. De St. Ct. bevat het kon. besluit waarbij, met ingang van 20 April, den minister Heemskerk onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan den koning en den lande bewezen eervol ontslag werdt verleend en baron Mackay als zijn opvolger wordt aangewezen benevens het kon. besluit waarbij met 21 April het ministerie onder de gebruikelijke dankbetuiging eervol wordt ontslagen en de gisteren genoemde heeren benoemd worden. Daar de heeren Keuchenius, Ruys van Beerenbroek, Godin de Beaufort en Mackay, lid der Tweede Kamer zijn, moeten nieuwe verkiezingen plaats hebben in de districten Eede, Maastricht, Gouda en Amersfoort. - Herbenoemd tot burgemeester van Hoedekenskerke dhr. J. Welleman van St. Maartensdijk dhr. N. Polderman, van Kat- tendijke dhr. G. J. v. d. Bosch en van Oostkapelle dhr. j hr. De Jonge van Ellemeet Het ministerie Heemskerk, dat nu is afgetreden, is vijf jaren aan het bestuur geweest, althans wat drie zijner leden be treft de minister Heemskerk, Du Tour van Bellinchave en Weitzel. Geen kabinet sedert 1848 heeft zoo lang geleefd, dank zij de zwakheid en beginselloosheid der liberale partij. Ter vergelijking is hier een overzicht van verschillende ministeries, die optraden in de maand en het jaar achter elk aan gegeven en zoolang leefden als daarna wordt gemeld. De Kempenaar, Mei 4848 1) jaar, Thor- becke, le maal, Nov. 1849, 3) j., Van Reenen, April 1853, 31 j., Simons, Juni 1856, j j., Van Rappard, Jan. 1857, Ij., v. Tets, Maart 1858 2 j., v. Heemstra, Febr. I860, 2 j., Thorbecke, 2e maal, Febr. 1862, 4 j., Geertsema, le maal, Febr. 1866, f j Heemskerk, le maal, Juni 1866, 2 j., Fock, Juni 1868, 2( j.. Thorbecke, 3e maal, Jan. 1871, lf j.. Geertsema, 2e maal, Juli 1872, 2 j., Heemskerk, 2e maal, Aug. 1874 31 j., Kappeyne, Nov. 1877, ll j-, Van Lijnden, Aug. 1879, 3f j., en Heemskerk, 3e maal, April 1883, 5 j. Dus 17 ministeries in 40 jaren den gemiddelden duur van 3jjaar hebben slechts 7 overschreden. Ned. Herv. Ketk. Drietal te IJlst, Beijers te Heerde, Karsen te Bruinisse en Post te Charlois. Beroepen te St. Annaland N. C. J. de Minjer te Hoog Blokland. Het class, bestuur van Zwolle heeft de vijf Doleerende notabele i, die vroeger geschorst waren van htoi ambt bij de Ned. Herv. Kerk ontzet. Tegen den predikant dr. Schot zal een gerechtelijke ei.-ch tot ontruiming der pastorie en tegen den ker kdijken ontvanger G. J. Meilink tet over gave van de kerkelijke kas worden ingesteld Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Heinkenszand door ds. O. Steketee te Veere. Naar men verneemt, zijn in de com missie voor het eindexamen der hoogere burgerscholen in Zeeland voor 1888 be noemd de heeren J. Vermeulen, dir. van, P. de Koning, dr. H. Japikse, H. Snijders

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 1