NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRIST ELIJK- HISTORISCH 1888. No. 86. Zaterdag 2! April. Tweede Jaargang. VERSCHIJNT elken MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,025 G. M. Klemkerk, te Goes EN F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIEN Buitenland. Kerk- en Schoolnieuw s. DE ZEEUW, UITGAVE VAN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere rege meer 10 cent. Herinnering aan de bewoners van Zuid-Beveland dat zij deze maand moeten zorgen voor den ijk. Ellewoudsdijk, ook voor Driewegen, Maan dag. Baarland, ook voor Oudelande, Dins dag. Hoedekenskerke, Woensdagvoormiddag. 'sCJravenpolder, ook voor 's Heer Abtskerke, Woensdagnamiddag. Eapelle,ook voorSchore, Donderdag en Vrijdag, Wemeldinge, Zater dag. lerseke, Maandag en Dinsdag 30 April en 1 Mei. Tweede voorjaars-veemarkt tevens Paardemarkt, Dinsdag'24 April. Goes. Het Program van Aktie. De antirevolutionairen en roomschen heb ben vóór de verkiezing eenige punten aan gegeven, die zij,-zoo zjj meerderheid werden in de tweede kamer, zouden aanpakken. Dit «program» hebben ook wjj indertijd medegedeeld. De liberalen, met name de heer Goeman Borgesius, toen hjj te Goes en Middelburg sprak, hebben tegen dit «program» geen ander bezwaar gemaakt, dan dat het grooten- deels van de liberalen gestolen was. Wij mogen dus verwachten, wanneer straks de nieuwe regeering enkele punten uit dit «pri gram van actie» in behandeling neemt, dat dan de liberale partij haar zal steunen. Want te zeggen: «.wij hebben dit al zoo lang gewild, en nu willen wij het van m niet hebben», kan wel van jongens, die knikkeren, niet van staatslieden verwacht worden. Altijd verondersteld dat de «diefstal» bewezen is. Treurige tijdingen, ofschoon niet van eenerlei aard, komen tot ons uit Berliju en uit Parijs. Opgewondenheid heerschte gisteren in de laatste stadneerslachtigheid in de eerste. Boulanger vierde daar zjjn triomf. Hier wacht de treurende bevolking op den dood des beminden keizers. Den dood. Want dat hij er van bovenop zal komen, gelooft thans de Keizer zelf niet meer. Tot zijn hofprediker zei hij of liever hij schreef dit op een papiertje, want spreken doet hij niet dat hjj niet meer bidden mocht om genezing, maar om een spoedig uiteinde. De doctoren zijn in hun oordeel over de oorzaak der verergering niet eenstemmig. De een meent dat de longontsteking gevolg is van de invloeiing van zooveel etter, toen in dien noodlottigen nacht het buisje in de luchtpijp verschoven was geweest en de lijder door een misverstand vier uren had geworsteld tegen benauwdheden. De ander echter meent, dat zij ontstaan is door ver kankering der long, wijl de aanwoekeringen benedenwaarts zijn voortgezet. Het laatste bericht meldt dat de lijder eenige verade ming had, omdat een menigte etter door de buis naar buiten is gevloeid. Te Parijs ging het gisteren onstuimig toe. Terwijl het Duitsche volk zijn vorst ziet sterven, zag het Fransche volk zijn redder aankomen. Boulanger deed zijn intocht in de stad en in de Kamer. Uit 25000 kelen werd hem het leve Boulanger toegejubeld. Het regende kransen en bloemen. In de Kamer echter werd zijn komst kalm opgenomen toch deed men reeds gedeeltelijk zijn zin, door met 240 tegen 215 stemmen een commissie te benoemen om de verschil lende voorstellen aangaande grondwetsher ziening te onderzoeken. Of het nieuwe radicale ministerie Floquet lang leven zal, is niet bekendvertrouwen heeft het niet veel maar wantrouwen durft men het toch (ook niet. Men heeft het gesmeekt, radicale hervormingen in te voeren en de natie te verlossen van het onbestemde, dat de republikeinsche meerder heid haar jarenlang gebracht heeft. Men ziet het: de liberale partij heeft ook in Frankrijk voor goed uitgediend. Zij heeft niet beantwoord aan hare beloften. Zjj is tegengevallen. Net als in Spanje, in Duitsch- land, in Zweden, in Denemarken, in Oosten rijk, in Engeland, in Belgis en in Nederland. Er zijn nog genoeg uitstekende liberalen in Europa. Een liberale partij, vareend door een leidende liberale gedachte is er niet meer. Een nieuwe partjj is in wording da radicale. De toekomst ligt niet verre, dat zij en de antirevolutionaire de eenige partijen zullen zjjn, die worstelen zullen om den voorrang, of om het belang van ons vaderland. Men kan die toekomst tegenhou den, toch daagt zij. 20 April 1888. Het nut van het «Nut» schijnt ook te Middelburg niet meer beseft te worden. Althans Woensdagavond waren behalve het bestuur slechts zeven leden tegenwoordig. Meegedeeld werd dat van de bibliotheek een ruim gebruik gemaakt wordt. In 't bestuur Werd gekozen in plaats van mr. v. Hoek dhr. v. d. Harst. Tot afgevaardigde ter algemeene vergadering dhr. Dorenbosdie tevens benoemd werd in de commistie voor de hulpbank, vacature Luteijn. Uit Vlissingen schrijft men aan de M. C. De naam van den gezagvoerder, die den loodskweekeling le kl. Meijnderts redde, is gebleken te zjjn P, M. Johannessen. Uit nadere mededeelingen is gebleken dat de redding is bewerkstelligd met de vlet van de brik; Meijnderts zat toen in de boot die bijkans vol water was. Deze boot is aan boord van de brik Theodor medegenomen. Ook is gebleken dat Meijnderts zijn oliepels heeft uitgetrokken, toen hij van de Vena in zee sprong, terwijl hij zich later, zwem mende, ook van zijn pijekker heeft ontdaan. Hij verklaart verder 2l minuten gezwom men te hehben eer hij de boot bereikte. Naar aanleiding van eene opmerking van De Tijd, waarbij dat blad zijne ver wondering erover uitdrukt dat de heer Kel- lerman eerst nu zijn onthullingen doet, schrijft deze «Tot uw toelichting diene, dat ik deze in de jaren 1883 en 1886 reeds heb ver strekt daar waar zulks behoorde. Ten slotte stel ik er prijs op, te verklaren dat ik den generaal Van der Heyden, de meeste achting toedraag in zijn hoedanig heid van krijgsman en troepenaanvoerder, maar dat ik tegen de lezing van het gevecht bij Samalangan met alle kracht moet op komen». Een scheidsgsrecht zal moeten uitmaken wat er van aan is. Nienwerkerk. Dinsdag vergaderden de ingelanden van den polder de Vierbannen te Capelle. De jaarwedde van den dijkgraaf werd op f 500 gebracht. Het dijkgeschot werd met f 0,50 per II. A. dijk en land ver minderd. Voor den op 1 Aug. e. k. af te treden gezworen B. Giljam werd een voor dracht opgemaakt, de heer Giljam, ondanks den heftigen tegenstand, werd no 1. De 4e algemeene vergadering van de Vereeniging tot christelijke verzorging van krankzinnigen en zenuwlijders in Nederland, zal Donderdag 26 April te Utrecht plaats hebben. Vooraf gaat een openbare samen komst, waarbjj de heer W. Van Oosterwijk Bruijn over het onderwerp «De krankzin nigheid en het huisge/in» zal spreken. Op de agenda komen o. a. de volgende punten voorBenoeming van 2 bestuurs leden, door periodieke aftreding van den heer L. Lindeboom (herkiesbaar), en het bedanken van den heer J. G. W. Zahn. Behandeling van voorstellen van bestuur, o. a. de vraag of de Vereeniging ook eerlang de verzorging van doofstommen en blinde kinderen op zich zal nemen, dan wel, of de Vereeniging pogingen van anderen daartoe met ingenomenheid zal begroeten, en van een der afdeelingen: de 3e klasse worde gesplitst in 2 afdeelingen A en B. De ver- pleegkosten bedragen voor klasse 3 A f 300 en voor klasse 3 B f200 'sjaars. St. St. Maartensdijk. Voor de verkiezing voor den gemeenteraad kwamen 182 van de 242 kiezers op. Hiervan verkregen de hh. M. D. Hage, 40 A. Kloet Mz. 32, M. P. Groenewege 29, J. Hage 22, N. Nelisse 20 en A. Elenbaas 18 stemmen. Herstem ming alzoo tusschen M. D. Hage en A. Kloet. Op de voordracht van 't Ministerie, den Koning aangeboden, Woensdag reeds meegedeeld, komt voor Marine voor de naam van den kapitein ter zee H. Dyserinck. Benoemd met 1 Juli tot gemeente geneesheer te 'sHcereiikoek de heer G. C. Schilham, genees-, heel- en verloskundige te Heinkenszand. De heer J. Van den Dries te Hein kenszand staat op de voordracht voor Secre taris der gemeente Eede. Mr. E. Fokker te Middelburg is tot Voorzitter der J.ïberale Unie gekozen. Mr. E. H. Karsten nad wegens voortdurende ongesteldheid bedankt. Krijgt de heer Levy nu nog geen beurt Waar is hier de dankbaarheid Een onderwijzer te Workem. die eenige malen solliciteerde naar eene betrek king bij 't onderwijs, doch altijd, door den overvloed, zonder succes, gaat nu als plaats vervanger bij de nationale militie. En ondanks dien overvloed heeft de minister van binneni. zaken weder ter kennis gebracht van belanghebbenden, dat er aan de Rijks kweekscholen kweekelingen kunnen geplaatst worden. De «Christelijke Schoolbode» roept dan ook uit: Aan zeven rijkskweekscholen! En dan komen straks de gemeentelijke inrichtingen ter opleiding van onderwijzers hare deuren nog open zetten voor menschen, die gaarne kosteloos opgeleid worden voor 'n goed baantje. En als zij klaar zijn? Dan wordt de een klerk en de ander winkelier en een derde schipper en een vierde zoekt Amerika of de Transvaal en een tal wacht geduldig als volontair, tot het eens zijn beurt krijgen zal. En die kunstmatige kweekerij geschiedt op kosten van den staat d. w. z. wordt betaald van de belastingpenningen der burgerij. Die oproeping geschiedt jaarlijks machi naal evenals bij een klok de wijzer op 12 uur komt te staan. CONFERENTIE der HH. Deputaten enz. met Chr. geref. Kerkeraadsleden op 10 April '88. (Slot.) Het punt wegruiming van het door dr. K. gewraakte statuut der chr. ger. kerken van 1869 komt aan de orde. Prof. Rutgers zegt de bezwaren er tegen zijn niet dat de Geref. kerken te boek staan bij de Regee ring, maar dat dit is geschied en nog geschiedt met haar eigen toestemming. De naam is eerst niet goed opgegeven, en later, door haar eigen toedoen, dat bestendigd, krachtens 't «tatuut van 1869. De plaatselijke kerken hebben haar recht prijs gegeven niet, dat zij de goederen liet, want dit zullen wij ook met pleizier doen. Als een nieuw genootschap kunnen wij niet mededoen, noch het recht der aloude kerk opgeven. Het statuut is ingericht voor één kerk genootschap, waardoor de gemeenten on- derdeelen worden. Dit moet leiden tot hiërarchie, waardoor het geheel de overmacht krijgt over het deel. De Over heid zou in dien geest ook besluiten. Dit kunnen wij niet aanvaarden. Daarom ook niet kerk maar kerken. Ds. Gispen zegt een hoogmoedige ge dachte in zich te hebben voelen opkomen, namelijk dat hij het nu eens beter weet dan de professor. Het bezwaar van dr. Rutgers bestaat niet. Men droome toch niet van een naiionale publiekrechterlijke kerk. Sinds 1796 is er geen publieke kerk meer. Met de werkelijkheid wordt gerekend. De revolutie werkt door. En zijn er nu in Gods Woord aanwij zingen dat de Christ. Geref. kerk niet staan mag, als zij nu staat, in de staats rechterlijke vormen van den tijd Een advokaat kan met ons Reglement bewijzen, dat elke handeling tegen Dordt in krach teloos zou zijn. Wij drukken te veel op scheiden. De Doleerenden hebben zich ook afgescheiden. Doch als de plaatselijke ge meente zich mag laten erkennen waarom dan niet de gezamenlijke kerk als geheel Als dit statuut vervalt, vervalt niet de kerk. Wij hebben ons juist opgegeven als wij waren. Eerst Ger. kerk onder 't Kruis, enz. de regeering heeft ons eerst genoemd Christ. Afgescheiden doch dien naam haatten wij. Nu hebben wij den rechten naam Christ. Gereformeerd. Dus geen klachten wij zijn ingeboekt zooals wij waren. Bovendien plaatselijke toestanden te rege len, dat mag zelfs de synode niet. Spreker hoopt op een middelweg. Ds. Beuker acht

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 1