I Wc Be r Do op H eer T Buitenland. Wat hebben wij nu aan de hand Gemengde Berichten. des aan te j B van des op gem Kal Aar mei Hoe '1 E 1 S peli blol Ket Gee ken Zee Mei en woi Ir den die Zij T men boer A. wore lage gun; VUll' dan i.i en ee.i wijs dat en sprt Hildebrand, uw humor reikt niet hooger dan den nok van een gereformeerd bede huis gij en Jonathan, en zelfs Matthias Claudius, de Wandsbecker bode, kunnen niet vergeleken worden in rijkdom van humor bij dezen correspondent. Wat ter wereld is er geestiger dan met iemands vervormd gelaat te spotten, vooral als die «iemand» een Christusbelijder iszij het ook een man met meer staatsmanswijsheid in de pink, dan heel de Santekraam van spichtig opgescho ten correspondenten en redacteuren van Arnhemmer enz in hun lenden Dr. Schaepnian schreef onlangs over verschillende wijzen van ,achenglimlach, grimlach grijnslach. Maar ik vraag, welke grijnslach zal er wel op het aange zicht des correspondenten te lezen geweest zijn, toen hij die fatale woorden neerschreef En wat zou de oude Goesche gedaan hebben, zij de protestantsche, de geloovige Geglim lacht, gegrimlacht of gegrijnslacht En zou het geen tijd worden, in chris telijke kringen de quarantaine op zulke bladen toe te passen In de laatste dagen was de toestand van Keizer Frederik niet gunstig. Volgens sommigen is dit een gevolg van een ongeluk, een verzuim of een misverstand. Vi ijdag nacht zag de kamerdienaar, die de wacht hield, dat de keizer het zeer benauwd had. Het kon ook niet anders, want de canule, het glazen pijpje in zijn keel, was verschoven. De kamerdienaar ging dr. Hovell roepen, die in de aangrenzende kamer sliep; doch deze verstond hem niet en sliep door. Dr. Hovell verstaat namelijk geen Duitsch en de kamerdienaar verstond geen Engelsch. Eenige uren later liet hij zich bewegen op te staan en te gaan zien en nu bleek dat de hulp der andere doctoren dringend vereischt werd. Zij kwamen en legden een nieuwe buis, waardoor het hoesten minder werd. De gevolgen zijn evenwel niet achterge bleven. Daar de eerste canule niet goed gelegen had en dus verstopt was geworden, was de afgescheiden stof uit het strotten hoofd, in plaats van door de canule den weg naar buiten te nemen, langs de canule in de bronchies gevloeid enhad aldaar een ont- stekingverwekkende uitwerking gehad. Men hoopt dat er nog geen longontsteking aan wezig zij. Overigens is de toestand des keizers bevredigend Ook in het Noorderdepaitement is de blufferige generaal Boulanger mei verplet terende meerderheid gekozen. Zijne verkie zing heeft een gewichtige beteekenis voor Frankrijk. Zij leert d it het aantal ontevre denen in dit land legio is. Dat de oude republikeinen al meer op der. achtergrond geraken, om plaats te maken voor de ra dicale. Dat de oude pai tijen van wanorde en verwarring, die Frankrijk sinds eeuwen ten ondergang voerden, nog niet zijn uit gestorven. En eindelijk dat het Fransche volk in beginsel tl evenmin republikeinsge- zind is, als bijvoorbeeld het Duitsche. Frankrijk wordt rijp gemaakt voor de dictatuurdat wil zeggen het stille veria ïgen des volks gaat uit naar een man, naar een Napoleon IV, die het land de welvaart brengt, die de republiek niet gafen het Fransche leger tot roem voert, gelijk eens de Bonapartes. Het Fransche volk laat zich o, zoo gaarne door een alleenheerscher de kluisters aanleggen, als het maar luide ju belen mag van vrijheid en roem. Het Fransche volk dat God verwierp, wil toch een iemand of een iets, waarvoor het zich in het zweet loopt, waarvoor het leeft. Eens was Gambetta de lieveling, doch de dood nam hem weg. Zou Boulanger het nu worden Het heeft er veel van. Niet dat deze man groot is. Ook Napoleon III had geen enkele gave des geestes, waarop hij bogen kon. Doch voor het Fransche volk is grootheid eene bijzaak. 18 April '88. Van goed ingelichte zijde verneemt men, dat aan Z. M. den Koning de vol gende voordracht van een nieuw Mi nisterie is aangeboden Mr. M. baron Mackay, Binnen- landsche Zaken. Jhr. mr. G. L. E. M. Ruys van Beerenbroek, Just'tie. Jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort, Financiën. J. P. Havelaar, [hoofding. van de pro vine, waterstaat in Drente J Wa terstaat, Handel en Nijverheid. Jhr. C. Hartsen, Buitenlandsche Zaken. Kolonel J. W. Bergansius, [direc teur der Artillerie-inrichtingen te Delft], Oorlog. Mr. L.W. C. Keuchenius, Koloniën. Marine nog niet bekend. Wjj, Nederlanders, begroeten in den gene raal Gehazi v. d. Heijden, in de tweede kamer door den heer Rutgers indertijd v. d. Heijden den groote genoemd, nog altijd den held van Samalangan. En ook onze Koning doet dit want Z. M. houdt van hem en waar hij maar kan, stelt hij hem in hooge eere. Maar wat is er nu gebeurd Daar komt op eens in de bladen de oud kapitein Kellermann vertellen, dat er van een heldenfeit van v. d. Heijden hij Samalan gan niets aan is. Zooals algemeen bekend is werd de kolonel v. d. Heijden met belooningen en eerbewijzen overladen, omdat hij, naar de berichten destijds luidden, zwaar gewond op een paard was ge sprongen, voor de gelederen is gereden om de weifelende manschappen tot den strijd aan te vuren en ter overwinning te voeren. De heer Kellermann echter schrijft „Dit verhaal is van het begin tot het eind een verdichtsel „Hiermede heeft men de natie verschalkt en hare geestdrift ten toppunt gevoerd. Voor dit hem aangewreven wapenfeit zijn hem de hoogste onderscheidingen te beurt gevallen me® heeft hem zelfs in de hoofdstad des lands met buitengewonen luister ontvangen hem is een aanzienlijk kapitaal geschonken te zijner eere zijn médailles geslagen en van dat gevecht is eene schilderij gemaakt; ook is hij door den volksmond tot „held van Samalan gan" geproclameerd. Wanneer ik beweer, dat dit verhaal van a—z onwaar is dan doe ik dat op dezen grond, dat ik den generaal v. d. Heijden door een toevalstreffer heb zien ver wond raken op een oogenblikdat hij nog geen enkele schikking tot het gevecht had genomen of daaraan een begin van uitvoering had doen geven, dat ik den gekwetsten opperbev. met behulp van den majoor P. E. J. H. Dompseler naar de kolonne, staande binnen den rand van kampong Tamboea, heb teruggeleid en aldaar aan de zorgen van de officieren van gezondheid heb toevertrouwddat ik eerst daarna het initiatief tot den aanval heb genomen door dien in persoon aan de spits der troepen te volvoerendat, nadat ik zelf vlak voor de vij andelijke versterking gewond was geraakt, ik bij het opbreken der ambulance uit kam pong Tamboea, den controleur le kl. H. van Heuekelum behulpzaam ben geweest om den opperbevelhebber te paard te doen stijgen; dat hij door ons aan het hoofd der ambulance is begeleid naar de werkende troepen, die even voor onze hereeniging de vijandelijke versterking hadden vermeesterd, dat de ge wonde opperbevelhebber door de troepen, die buiten de genomene versterking waren opgesteld, met een „hoerah" werd begroet. Ik geloof hiermede te hebben aangetoond, dat, wat het gevecht van Kotta Blang Te- moelit (slag van Samalangan) betreft, de ge neraal destijds kolonel v. d. Hejjden niet het minste aandeel heeft gehad aan de voorbereiding, noch aan het verloop van het gevecht, noch aan de behaalde overwinning." De Amsterdammer zegt naar aanleiding hiervanWelnu hoe moet de geschiede nis van den slag bij Samalangan beschreven worden Heeft kol. v. d. Heijden, aan wiens dap perheid niemand zou twijfelen, ook al hei ft hij bovenbedoeld heldenfeit niet bedreven, recht op de eer hem door koning en va derland zoo gul geschonken, of heeft de generaal gepronkt met een andermans vêeren, en is de verdienste van den min dere op rekening van den meerdere geboekt Bij de infanterie zullen de miliciens der lichting 85 van Aug. tot 15 Sept. en bij de artillerie die van de lichting 8G gedurende vijf weken voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen komen. De groote bladen melden dat de gezonds- heidstoestand van den koning vooruitgaande is. Z. M. heeft alleen zi,n appartementen nog niet verlaten, maar verricht geregeld zijne gewone werkzaamheden, waarmede hij ech ter eenigszins later op den dag aanvangt dan vroeger. In l.et plan van Z. M. om in het laatst der loopende of in het begin der volgende maand Het Loo te betrekken, is tot dusver nog geen verandering gekomen, en zelfs is er sprake van, dat Z. M. tegen den zomer ook naar het buitenland zou wenschen te gaan. Bij koninklijk besluit zijn de majoor Seijflart en de kapitein v. Vlijmen, gekozen kamei leden in de districten Utrecht en Vechel, op non-activireit gesteld. Benoemd tot Rijks-schatters de heeren L. Oranje te 's Gravenpolder, M. Gleruin en M. le Clercqte Kruiningen; M. Buitendijk te Goes, D. Vermette's Heer-Arendskerke en J. van Vijven Gz te Heinkenszand. Aan P. C. van der Vliet, is op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als '2e luitenant bij het korp«, gevormd uit de vereeniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel Prins Headrik te Veere. Goes. De heeren J. C. de Buck, J- Fokkinga en P. J. Bartelse hebben een oproeping gedaan tot het oprichten van een burger-schiet- en schermvereeniging daar toe werd gisteren in de Prins van Oranje een vergadering gehouden. Dertien personen waren tegenwoordigdrie hadden kennis gegeven verhinderd te zijn, ofschoon in stemmende met het plan. De heer Roskes achtte, in strijd met de mee ning der commissie, het wenschelijk, dat een weerbaarheids corps werd opgericht. De commissie had daartegen bezwaren en wees op den weinigen lust, die bij de schutterij wordt aan den dag gelegd. Tien van de aanwezigen achtten het wenschelijk liet een of ander op te richten. Doch daar de belangstelling zoo gering was, gaven zij in bedenking, een en ander nog eens te over wegen en in een volgende samenkomst nader te overleggen. Kerk- en Schoolnieuws. Ned. Herv. Keik. Beroepen te Breskens, ds. J. v. d. Kieboom te Buren. Aangenomen naar Steenbergen door A. M. Venker te Brouwershaven. Benoemd tot onderwijzer aan het instituut Ringlever te Rotterdam de hr. L. L. Beneker te Hoedekenskerke. Ds. Dunner, die in het Christelijk Weekblad een verslag geeft van de ook door ons besproken vergadering tot be spreking omtrent de vereeniging van dolee- rende en chr. gereformeerde kerken zegt aan het eind «Ik «prak na de vergadering met sommige broeders, maar vond bij hen weinig voldaan heid met den afloop der samenkomst. De geest en toon, die er van weerzijden ge- heerscht had, was broederlijk en goed, maar men had verwacht, dat wij elkander wat nader zouden gekomen zijner waren er zelfs die meenden, wij waren verder van het gewenschte punt verwijderd.» Dr. Kuyper verklaart in de Heraut «De eene groep kerken kan in geen ge meenschap treden met een genootschap, dat als zoodanig de kerken in zich sluit.» Maandag vertrokken de Nederlandsclie pelgrims ongeveer 300 in getal, in gezelschap van HH. DD. HH. de bisschoppen van Breda en Roermond, mgr. Leyten en mgr Boermans, naar Rome. De commissie ter afneming van examens voor chr. bevvaarschoolhouderessen de hh. H. Pierson en J. Snoep, te ZettenG. P. Post te 's Gravenhage en de dames T. A. Rengers te Amsterdam en IV. Verdonk te Utrecht nam gedurende 4 dagen dit examen af. De uitslag was gunstig. In '86 slaagden 13 van de 24 candidatenin '87 slaagden 18 van de 28 en thans 17 van de 22. Er waren er 11 voor acte A, lichter examenen 6 voor acte B., zwaarder examen. Benoemd tot onderwijzer te Leiden de hr. J. C. Boot rustend hoofdonderwijzer, vroeger te Zaamslag, thans te Zierikzee. Aan den bekenden kinderschrijver, den lieer P. Louwerse, is, om redenen van gezondheid, op verzoek eervol ontslag ver leend als plaatsvervangend hoofd aan een der openbare scholen te 's Gravenhage, met ingang van 1 Juli, e. k. Het besluit 8 Maart jl. door kerk voogden en notabelen te Tholen genomen ten einde de tegenwoordige pastorie zoo danig te verbouwen, dat de bestaande en kelvoudige woning, door een dubbele huizing geschikt voor twee predikanten, zal worden vervangen, is Zaterdag door de gemeente met 86 tegen 24 stemmen aangenomen. Voor de door het overlijden van den heer Stuart opengevallen betrekking van hoofd aan school E te Vlissingen, hebben zich 16 sollicitanten aangemeld. Uit hel verslag van de Deutichemsche stichtingen, onder leiding van den heer ds. J. van Dijk Mz. blijkt, dat de chronisch geworden te korten in den laatsten tijd zijn verminderd; een paar inrichtingen hadden zelfs een paar guldens batig saldo. Binnen enkele jaren zullen 50 studenten in de theologie gereed zijn. \oor de ge zamenlijke stichtingen en opleidii g van predikanten werd ontvangen f 137,064 en uitgegeven f144,668, zoodat er weder een tekort was van f 7624,50. Waarvan voor de opleiding van predikanten op Ruimzicht f18.686, aan de academies Utrecht, Gro ningen, Amsterdam f24576, voord e Lucas- stichting f31532. Voorloopige opleiding 18203. Evangelisatie 6853. Vooi de 4 chris telijke scholen 11.613, voor het suppletie fonds 5160 ontvangen. Met de mededeeling dat de heer Van Dijk in ds. F. Kampstra een medewerker heeft gevonden, eindigt liet verslag. Door de classicale vergadering, gehou- pen te 's Gravenhage (gecombineerde c'assis Leiden), is aan den Weleerw heer A. van Schelven, rustend leeraar der Belgische Christelijke zendingskerk, het consent, be doeld in Art, 25 der DorJreehtsche kerk orde, gegeven. Met dankbaarheid aanvaardde de classis de aanbieding van genoemden bioeder om in den tijd zijner ruste den Ned. Gereformeerden kerken in de bedie ning des Woords en der sacrementen ter hulpe te komen. Goos. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben twee personen, vermoedelijk N. en W., een dertiental bakken, gevuld met faecale stoffen, die op den vuilnisman wachtten, in verschillende wijken der stad omgeworpen. De politie had de daders al spoedig te pakken. Eenige jongelui in deze stad, Inden der chr. geref. kerk, hebben aan ruim een zestigtal een oproeping gezonde* tot liet tot stand brengen van een Gemengd Koor. Te dien einde werd gisteren avond in de chr. bewaarschool een vergadering gehouden. Er waren 31 personen opge komen, van wie dertig toetraden tot de vereeniging, die tot motto heeft: «Al wat liefelijk is en wel luidt.» De hr. Poolmeijer die vooraf aangezocht was om ook een eventueele directie op zich te nemen, heette de aanwezigen welkom. Een bestnurwerd gekozen, de hh. Pooimeijer, directeur en voorzitter, G. Verheule, A. C. Mulder en I. v. Riet. Verder werd de contributie bepaald op 5 cent. De avonden van repe titie op dinsdag van 8 tot 10 uur. Over Realiteit kon nog niet heslist worden. Een concept-reglement, bereids door den heer Poolmeijer ontworpen werd met kleine wijziging aangenomen. lorseke. Tijdens den diefstal in Goes is ook alhier bij een alleenwonend oud man geld uit zijn broekzak en uit zijn kast ontvreemd. Een Vlissingsche loodskotter heeft bij Dungeness aan den grond gezeten, doch is met hoog water geheel onbeschadigd weder vlot gekomen. Naar de N. R. C. uit Vlissingen ver neemt zal het mailstoomschip Bromo morgen (Dondeulag) zijn proeftocht houden en daarna terstond naar Rotterdam vertrekken, ter verdere uitrusting voor de eersto reis naar lndië. Den 5 Mei hoopt da Bromo te vertrekken. Gezagvoerder is de heer Boon, vroeger kapitein op de Batavia. Naar de N. R. C. verneemt heeft Maandagnacht bij helder eu fraai weder in het Engelsche kanaal een aanvaring plaats gehad tusschen het Belgisch stoom schip Vena, bestemd naar Terneuzen en het stoomschip Biela, bestemd naar Londen. Eerstgenoemd schip zonk. Van de opva renden verdronken er 16 en werden er slechts vijf gered. Onder de geredden behoort volgens de M. C. ook de als loods dienstdoende loodskweekeling le klas G. J. Meijndert, van liet Nederlandsch loodswezen te Vlissingen. Als mede de kapitein en de eerste stuurman. Omtrent bedoelde aanvaring meldt deN. R. C. na ier, dat de Vena, dicht nabij de Biela plotseling van koers veranderde, daar door dwars voor den boeg van de Biela ge raakte en een zoo groot gat in de zijde bekwam, dat het onmiddellijk zonk. Vol gens haar is ook de loods verdronken. Te Rotterdam heeft een vrouw, een echte heldin, twee inbrekers uit hare woning verjaagd. De inbrekers waren over een muur van een afgebroken koffiehuis geklommen en drongen zoo het achterhuis van de daar naast staande woning binnen. Doch de vrouw, de huishoudster sloeg er duchtig op los. Een hunner gaf zelfs luid schreeuwende kennen, dat zij hem de hersens insloeg. Zij kozen het hazenpad met achterlating va« een vleeesehhouwersmes en een zakje met peper. Te Nijkerk is weder een oud-strijder van "Waterloo overleden, namelijk de 92 jarige Herman Willemsen v. d. Pol._ De overledene bekwam den '16 Juni 1815 in het gevecht bij Quatrebas een schrampschot in den rechterarm. tt Sc Nog is heelaas te Almeloo niet en B. Scholten hel aan hunne fabriek der heeren Gebr. nog. De afdeeling die Almeloo verlate daar. Eenige wei' van H. en B. dat zij oude touwei mede te werken, konden opschieten dienen, als zij gewen: was in zooi er gegr die het eerst terug; touwen gekregen li voorraad op was, aan de later teru schaft worden. De werklieden weer te zullen staki Scholten bekend thans wegging voor Daarop wenschten keofonds, wat voor Thans is de wer dan de eerste maal die vroeger aan het gingen nu ook mee. door. Gebr. Scholten dat van de werkliedi gevorderd worden, van het ziekenfonds gebracht. De zulke gelden zoudi directie blijven gesc Gisteren waren alk om het werk te hei- van de waarschuwin door de hh. Scholtei Te Appelscha I een werklieden veree onderlinge geldelijkr dan honderd huisvai Ook in de gro Amsterdam (provincif pluis. De veenarbeid gestaakt. Er zijn pleegd. Bijna geen Infanterie uit Assen Het verzoek kermis te 's Gravenli meenteraad met 33 wezen. Een romantis nenkort te Londen langwekkende rechts van een baronet ma jaren een reisje in lief le bij die geleger een Fransch staf oft Het jonge paar w den eeht verbondei consul te Marseille, weken keerde de jor geland terug en k\ overeen, daar hij n hun huwelijk tot zj geheim te houden. Ii de jonge vrouw na terug maar bevond die haar verplichttei tenis te bekennen. De vader, een he loofde haar niet, en klooster ging. Hij zich voor zijn nichtj duagde dezen tot den jongen man toebracht. Om niet komen, was de jongi zaakt in een kloostei De ridderlijke nee zijn wonden genezer jongen Engelschmai zijn kant stelde dezi orn zijn vrouw wee zijn reis naar Zuid 1 loos. Hij waande j trouwde verleden ja een rijk grondeigen: De vrouw in het onderricht; het geiu en thans is zij reef komen om hare ree weg te doen gelden. -r- In het dorp Loire) had liet vol echtelieden X., was een jongentje van 4 spel gezien. De orn en lieten het kind oud maanden, ter mes lag. Het kind het gezien had, nan in het lijf van zij schreeuw der arme toe en in haar schri moordenaar zulk

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2