Kerk- en Sciioolnieuws. Gemengde Berichten. Burgerlijke Sfand. Overzicht van Verkoopingen De vereeniging Barnabas zal tevens den 23 Mei te Arnhem haar 17de algemeene vergadering houden. O. m. is het voorstel ingediend, dat om lid van Barnabas te lijn, niet langer als voorwaarde wordt ge steld ook lid der vereen, van Chr. Onder wijzers te zijn. Ook de vereen. Johannes zal haar alge meene vergadering den 22 Mei te Arnhem aouden. Door Z. M. is lo. aan dr. J. L. Doedes, met 18 Sept. a. s., eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit der godge leerdheid aan de Rijks U iversiteit te Utrecht, met dankbetuiging voor de door hem ge durende vele jaren den lande bewezen diensten 2o. tot hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan genoemde universiteit om onderwijs te geven in de encyclopaedie der godgeleerdheid, in de geschiedenis van het Christendom en in de Christelijke ar- ehalologie, benoemd dr. H. G. Klevn, predi kant bij de Nederlandsche Hervormde ge meente te llooge Zwaluwe. -- Naar aanleiding van de jongste oever- afschuiving aan den polder «Anna Friso» (N.-B.) is besloten, onder nadere goedkeu ring, den zeedijk te verlaten. De heer P. Francke heeft zijn ontslag genomen als lid van den raad van Grijps- kerke. De St.-Ct. van gisteren bevat de statu ten van de Vereeniging De Kerkelijke Kas te Axel. Aardeuburg. Gister benoemde de ge meenteraad met algemeene stemmen tot gemeente-secretaris den heerS. W. Weisfeet, hoofd der openbare schjol te St. Kruis, in plaats van den heer E. A. Vermere die op verzoek eervol is ontslagen na ruim 36 jarigen dienst. De benoemde stond nummer één op de voordracht; als tweede persoon kwam daarop voor de heer A. W. van Walchren, secretaris en ontvanger der ge meente Breskens. In het algemeen armbestuur, vacatures Reepmaker en Vermere, werden gekozen de burgemeester mr. P. C. J. llennequin en G. Vorsterman v. Oyen, hoofd der openbare school, te Aardenburg. De plechtige begrafenis van held Holein te Vlissingen heeft lieden (Zaterdag) hall 3 plaats. Behalve door deputatiën met de vaandels der vereenigingen Militaire Wil lemsorde en Het Eercteeken voor belangrijke krijgsbedrijven, zal aan den stoet worden deelgenomen door een deputatie der ver eeniging Van Speijkverschillende overheden, officieren der zee- en landmacht en schutterij afgevaardigden van de sociëteit van onder officieren (waarvan Hobein eerelid was) en van Amicitia en het personeel van het loodswezen. Voorts tamboers en het staf- muziekcorps van het 3e reg >ment in'anterie te Bergen op Zoom, en een eerewacht van infanterie en schepelingen der marine. Als dragers van het lijk zuilen fungeeren acht onderofficieren (drie van de zee- en vijf van de landmacht) en als slippedragers gedecoreerden en, zoo noodig, officieren van het leger. De familie van den overledene zal te voet den lijkwagen volgen. N. R. C. Ned. Ilerv. Keik. Beroepen te Tholen [vacature Ds Crull] Dr. J. VV. F. Gobius du Sart predikant te Nieuw en St. Joosland. Bedankt voor Tienhoven door P. J. v. Melle te Minncrtsga voor Alkmaar door C. B. Oorthuijs te Katwijk. Met eene rede naar aanleiding van 1 Cor. 12325 deed de heer J. Dommisse laatst pred. te Gapinge, Zondagmiddag jL zijn intrede bij zijn nieuwe gemeente te Ootmarsum. na des morgens bevestigd te zijn door den heer P. K. Dommisse, pred. te Lage Zwaluwe. die tof tekst had gekozen Jeremia 7 1 —3. Akte examens in Zeeland. Gister werden geëxamineerd 8 heeren, waarvan er 4 slaagden, id. II. Schouwen burg van Goes, H. Smid van Middelburg W Stroo van Vlissingen en J Uitterhoeve van Ovezand. CONFERENTIE der HH. Deputaten van het Syn. Convent met Chr. Geref. Kerkeraadsleden, 10 April te Amsterdam. Dr. Kuyper opende met gebed. Gezongen werd Ps. 68 vs. 4 en Gelezen Phil. 2 vs. '111. Dr. Kuyper hield de openings rede, er, noodigde de broedt rs uit onbewim peld hun gevoelen uit te «preken. Ds. Bes betreurde hel dat geen theologisch debat kon toegestaan worden. Hij vroeg o. a. hoe het b. v. te rijmen is dat de 1 doleerende kerkeraad te Amsterdam zich beschouwt als te zijn de kerkeraad over 175,000 zielen. Ds. Beuker bejammerde het dat het statuut van 69 olïer der vereeniging zal moeten zijn. Ds. Wagenmaker meende dat de Ver eeniging meerderen moet omvatten dan de dieper ingeleiden. In 1834 was het de vraag afscheiden elk die wil. Zoo zij het ook nu. Dit eischt gehoorzaamheid aan Gods Woord. Men vereenige trots bijzaken. Ds. Littooij zeide dat hij en zijn gemeente mogelijkheid en noodzakelijkheid der ver eeniging inzien. Maar met wie? Wat is hereeniging? Welk is 't onderscheid tus- schen hervormde kerk en hervormd kerk genootschap. Spreker verliet beide. Waar zijn de grenzen dan Moet spreker weer naar de llerv. kerk met de doleerenden Hij zou het niet kunnen. Voor vereeniging is de tijd rijp als de doleerenden een afge ronde kring van personen zijn. Persoonlijke bewerking der achterblijvers is onmogelijk. Deden onze vaderen het? Ds. Diemer verklaarde dat de docenten de kerkelijke organen voorbijgegaan zijn, toen zij te Kampen met de deputaten saam- kwamen. De katheder moet niet heerschen. De gemeente had moeten worden gekend. Niet aar, de mannen der Universiteit, maar aan den Heiligen Geest moet in de eerste plaats worden gevraagd. Ook het optreden van een doleerenden kerkeraad, op plaatsen waar reeds een christel. gereform. gemeente is, keurde hij af. Dr. Rutgers waarschuwde dien spreker tegen baptismemiskenning der weten schappelijke opleiding. Raad vragen bij wetenschappelijke broeders is geoorloofd, en geschiedt steeds. Het optreden van een doleerenden naast een christelijk gerefor meerden kerkeraad verdedigde hij. De chr. gereformeerden gevoelen slechts een roeping voor hun eigen kring. Ons liggen de 175,000 in de hervormde kerk mede op het hart. Vereenigen met de valsche kerk doen wij niet. Wij moeten onderscheiden tusschen kerk en kerk. De kerk naar 1816 daar zijn wij uitgeworpen. Wij begeeren haar niet meer. Toch zijn wij nog leden van de I islorische hervormde kerk. De 175000 zijn wel niet van onze kerk, maar nog vele geloovigen zijn er in, die wij maar niet zoo dadelijk als heiden en tollenaar kunnen beschouwen. Dr. Kuyper lichtte dit standpunt nader toe. Prof. Lindeboom drong er op aan dat de doleerende broeders de toestanden aan vaarden op nieuw terrein. Een vrije gere formeerde kerk was er voor 1834 niet. Ds. Brummelkamp Jr. zei: Ik wil den dam doorsteken. Onze vaders waren tegen de synodale organisatie, en hebben zich afgescheiden. De doleerenden zeggenwjj willen de kerk reformeeren. In den grond hetzelfde. Maak eenheid van woordenkeus en het wantrouwen is weg. De dam breekt door en beide stroomen ioopen in elkaar. Prof. Rutgers verklaarde terstond die woordenkeus van 34 over te nemen. Die broeders waren evengoed doleerend als hij. De chr. ger. hebben geleden om de doleantie niet om de scheiding. Prof. Brummelkamp was van .'34 tot 69 de heer en na dien tijd, na de erkenning, de Weleerwaarde Heer. Scheiding en doleantie zijn twee stroo mingen, die naast elkaar kunnen loopen. Ook onze vaderen kenden ze. B. v. Loden- stein en Voetsius. Ds. Littooij wees er op dat het hier niet een verschil van woordenkeus, maar van beginsel was. Niet wij scheiden ons van hen af, maar wij scheiden hen van ons af, moet het zijn. Dan eerst kunt gij optreden als de zichtbare kerk Christi. Dr. v. d. Bergh stemde dit toe, maar dit gaat niet op eens. Hierop volgde een breedvoerige bespreking over het statuut van 1869; waarover later. Por tel. Middelburg. Voor de onderwij- zersacte slaagden twee van de driecandidatcn, de hh. K. J. G. Van der Wal en K. Wie- lemaker van Middelburg. De examens zijn afgeloopen. Goes. Gisteren nacht tusschen 1 uur en halt 2 heeft hier in een woonhuis in de Laurens Pieter v. d. Spiegelstraat, bewoond door een alleen wonende weduwe (mej. 'de R.) met hare meid een brutale inbraak met diefstal plaats gehad. De daders hebben de voordeur opengebroken en hebben van de verschrikte bewoonsters de sleutels van de secretaire opgeëischt en hebben zich, na deze geopend te hebben, meester gemaakt van f 2000 aan bankbiljetten en specie, en van verscheidene gouden voorwerpen. Zij zijn daarop ongehinderd vertrokken. Heden morgen was men door de ijverige bemoeiingen van den heer kantonrechter en van de justitie uit Middelburg, die te 10 uur hier aankwam, de vermoedelijke daders op het spoor. Justitie en politie begaven zich naar Wemeldinge, waar twee der vermoedelijke daders werden gearresteerd. Een derde sprong onder weg in de wate ring en wist te ontsnappen. Of meerderen dan deze personen bij den diefstal betrokken zijn, kan nog niet geconstateerd worden. De dienstmaagd van vrouw de R., vertrok heden naar Wemeldinge, om aan dejustitie de noodige inlichtingen te verschaffeneen en ander dewijl de bewoonster van den schtik niet in staat was daarheen te gaan. De vermoedelijke daders zijn oude beken den van de justitie. Zij zijn naar Middelburg vertransporteerd. Opmerking verdient dat op 'toogenblik van den diefstal de politie tot drie malen toe voorbij de woninggekome i is, zonder eenig wanraad te bespeuren. Zoo geheim wisten de dader* hun werk te verrichten. Nadat het stoomschip «Prins Hendrik» van de Stoomvaart Maatschappij «Zeeland» sedert ger timen tijd heeft opgelegen, is het heden morgen naar Middelburg gesleept om aldaar te dokken. Gedurende de maand Maart 11. ver voerden de stoomschepen der Maatschappij «Zeeland» met de dagbootei van Londen naar Vlissingen 368 en van Vlissingen naar Londen 611 passagiers, benevens 538 ton stukgoederen langs beide richtingen. Met de nachtbooten werden vervoerdvan Londen naar Vlissingen 1893 en v.in Vlissingen naar Londen 1762 personen, zoomede 2440 ton stukgoederen, langs beide richtingen. In Maart 1887 beliep het personenvervoer 4077 passagiers en het goederenverkeer 2465 ton. Borssele 12 April 1888. Gisterenavond had onder deze gemeente bij den landbouwer L. W. een droevig ongeluk plaats. De knecht S. oud 24 jaar was naar de schuur gegaan zeker met een plan om te gaan schieten doch had bij het krijgen van t geweer dat op een wagen lag 't ongeluk dat terwijl hij daarmede bezig was het schot afging zoodat hij de lading io de borst kreeg en op de plaats dood bleef. Naar aanleiding van het plaatsen van vaste loodsen op de stoomschepen van de -toomvaartir.aatsch. «Zeeland» tegen een vast maandgeld, is door den minister van marine dezer dagen machtiging verleend het aantal zeeloodsen in het Ge district, zoodra de gelegenheid daartoe bestaat, met zes te vermeerderen. De burgemeester van Axel jhr. mr. J. W. J. Quarles van Uflord, eere-voorzitter van l et fanfaren gezelschap »Concordia», schonk aan deu kapelmeester van dat ge zelschap een fraaien, rijk met zilver gemon- teerden dirigeerstok. M. C. Bij de opening der stembussen te Druten op jongstleden Woensdag (verkie zing Tweede Kamer) bleek dat de stembus uit de gemeente Kerkwijk geen enkel stem briefje bevatte. Daar eerstdaags het bericht kan wor den verwacht dat de heer Paul Kruger als president van de Transvaal opnieuw gekozen is, noodigt de heer H. H. Timmer het Nederlandsche volkuit, als bewijs van instemming, drie dagen langde Trans- vaalsche vlag ter eere van den president te laten wapperen. Die vlag is gelijk aan de Nederlandsche met een groene baan dwars aan den stok. In Cincinnatië woont thans nog in 65 jarigen leeitijd de weduwe van Adam Schneider, den meubelmaker, die deel uit maakte van een afdeeling vrijwilligers en indertijd gevange i werd genomen, als ver dacht van een geweerschot te hebben gelost op den Prins van Pruisen (den laatst over leden Duitschen Keizer) toen deze op 12 Juni 1849 per extra postwagen telngelheim aankwam. De Prins werd niet gewond, maar welde postiljon. Na een jaar gevangen te zijn gehouden, werd Schneider, die als vurig republikein bekend stond, wegens gebrek aan bewijzen vrijgesproken en hij ging naar Amerika, waar hij aan den bur geroorlog deelnam en krijgsgevangen werd gemaakt. Na zijn invrijheidstelling kwam hij bij de ramp der «Sultnna» in de Missis- sipi om. Yan 11 13 April 1888. GOES. Ondertrouwd Pieter Meijler 48 j. wed. van Cornelia van der Hage met Jacoba de Munck 52 j. jd. GeborenJanus z. v. P. de Vreugd en J. van Luijk. Van 12 en 13 April '88. MIDDELBURG. Ondertrouwd: .1. Boste laar jm. 28 j. met P. Sturm jd. 30 j. K. J. J. W. van Dobbelsteen jm. 24 j. met D. de Schrijver jd. 21 j. Getrouwd: J. D. A. Tjebbes jm. 27 j. met C. J. Zegers jd. 22 j. Bevallen J. Flipse geb. de Vlieger d. M. Bos geb. de Buisonjé d. P. Bakker geb. Bostelaar d. M. Davidse geb. de Buck d. OverledenJ. P. Deijbel 90 j. wed. \an F. Machenaud. GRIJPSKERKE. In de maand Maart '88. Bevallen P. Aarnoutse geb. Franse d. L. Melse geb. de Itijcke z. Middelburg, 12 April 1888. De aanbieding was heden vrij voldoende en vond aan vorige prijzen nemers. Tarwe f6,60 a f 6,90. naar kwaliteit. Rogge f 5,25. Wintergerst f 5,30. Zomergerst a f 5. Haver f3,50. Paardeboonen f 5,90. Bruine- boonen 25 ct. duurder begeerd, f 10,25 werd gaarne ingewilligd, waarvoor echter niet algemeen werd afgegeven. Witteboonen kwamen weinig meer voor, enkele klussen werden op f 16. f 16,50 gehouden. Mesting- erwten f 6. Zaden zonder handel. Versche Boter f0,88 a f 0.92 per Kilo. Eieren f 2,60 per 100 stuks. AFLOOP VERKOOPIN3EN ENZ. Ten raadhuize te Middelburg had gisteren de verpachting plaats van de tollen op den straatweg tusschen Middel burg en Veere van 1 Mei 1888 tot en met 30 April 1891. Pachter werd J. Castel te Veere voor f 720 's jaars. Te Kruiningen werd "Woensdag ten overstaan van den notaris C. Prins aldaar, publiek verkocht een woon en winkelhuis met Schuur en erve, aankomende L. Franse, wed. Sinke. Kooper werd F. Kole te Kruiningen voor f 877 zonder de onkosten Wemeldinge. Gisteren werd in de herberg van Daane door Not. Mulock Houwer pubhek geveild een nieuw gebouwde her berg met vergunning en erf nabij 't kanaal groot 240 c.A. Bewoond door W. A. Roose. Kooper werd J. van Acker te Hansweerd voor f 2125. Het woonhuis van F. A. Stols, mede geveild, werd opgehouden op f1505. Dinsdag 17 April. Kolijnsplaat, 2 uur, door Not. Huvers, voor A. MerisonMeubelen en Huisraad. Goes, half 9, door Not. Liebort, op het „Slot Ostende", een heeren-woonhuis op de Turf- kade. Vlissingen. 10 uur, door Not. de Wolff: het barkschip Jenny groot 310 reg. ton en de ge redde inventaris. Inl. bij dhr. de Grooff. Woensdag 18 April. Vlissingen, 7 uur in de Oude Vriendschap, door Not. De Wolff lo een Huis en Erf Kolvenierstraat, 2o een Stal en Erf daarnaast. Wissenkerko voor P. v. d. Moere 10 uur, door Not. Roelof beestiaal en bouwgereed schap, 1 ruinpaard, 1 veulendragend, 1 hengst, 2 melkkoeien, 10 stuks jong hoornvee, 1400 Musterd, enz. Oostkapelle, in de herberg van Kooman, 10 uur, door Not. Tak lo. een huis, schuur en erf, op het 'dorp, hoek Brouwerijweg 87, groot 461 centiaren. 2o. 59,83 A. bouwland aan den straatweg naar Domburg. 3o. 82,50 A. bouwland daarachter. 4o. 58,40 A idem Kalfhoekschen weg. 5o. 35,75 A. idem daar achter. 6o. 45,45 A. idem daarachter. 7o. 93,70 A. weiland in Kievitshoek. O. Sabbinge, 11 uur, door Not. Pilaar bij A. Caankabinet, eikenhouten bureau, lin nenkast, kastklok, kachels, tafels, stoelen,bed, spiegels, timmermans-, metselaars- en schil dersgereedschap, stellingtouwen, gouden stukken, gouden sloten met bloedkralen, kerkboek met zilveren haken, 3 varkens, varkenshok, mest. Vrijdag 20 April. Serooskerke 10 uur door Not. Tak op „Pitteperk" 2 bruine Merriopaarden 7 en 13 jr., 4 Melkkoeien, 5 Vaarzen, 2 Kweekkalvers 25 Kippen, Varken, Karnhond, 3 Ploegen, 9 Eggen, Mutserd, Paardor.want, Meubelen enz. Dinsdag 24 April. Goes, 8 uur, in de „Prins van Oranje", door Not. Mulock Hoawer, voor erven Korstanje, lo. een bleekerij met woonhuizen, schuur, erf en tuin, Nieuwstraat D 194 en 195. Samen groot 40 A. 19 cA. 2o. een woonhuis en erf D 184, Nieuwstraat, groot 220 centiaren. Ver huurd aan G. Bodbjjl voor f2 per week. Kortgene, 2 uur, in „de Stads wijnkelder", door Not. Roelofeen woon- en winkelhuis en erf met vergunning en schuur, groot 375 centiaren. Aanvaarding 1 Mei. Middelburg, Seisstraatwog op de hofstede „Het Hoogland" van Renierse, door Not. Ver hulst een boereninspan.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2