NIEUWSBL AD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH 1888. No. 83. Zaterdag 14 April. Tweede Jaargang. Beleefd Verzoek. VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Herinnering aan de bewoners van Zuid-Beveland dat zij deze maand moeten zorgen voor den ijk. Goes. (Ook voor Kloetinge, Katten- dijke, 's Heer Hendrikskindeien en Wissekerke) heden en Maandag. 16 April. Wolfaartsdijk 17 April. Heinkenszand, ook voor 's Heer Arendskerke, 18 April en 19 April 's morgens. Onzen abonné's in Zuid- en Noord- Beveland, Staats-Vlaanderen en el ders, behalve dien op Walcheren, wordt beleefd verzocht het abonne mentsgeld van dit blad, over te ma ken, hetwelk bedraagt Voor hen die Januaii betaalden en drie Nos. p. week ontvingen f 0,95. Voor die twee Nos. ontvingen - 0,65. Wie sinds October niet voldeden, zijn i'1,90 of f 1,30 schuldig. Den 20 April zal over het bedrag worden beschikt bij hen, die meer dn één kwartaal verschuldigd zija- Dt alles geldt niet den abonné's in Walcherendezen gelieven alle opgaven en betalingen te doen aan den uitgever F. P. D'HUIJ te Mid delburg, doch alle andere abonné's aan den Uitgever G. M. KLEMKERK. Goes, April '88. JN'og lang niet klaar. Buitenland. Vereeniging van Chr. Onder wijzers en Onderwijzeressen. DE ZEEUW, elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. P.-ij s per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,02' UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere rege meer 10 cent. De Kiesvereenigingen moeten wakker blijven, zeiden wij in een vorig nummer. Vooral met het oog op het zeer groote gewicht van de verkiezingen voor de provin ciale staten. Zou het mogelijk zijn dat de liberale meerderheid in Zeeland door een antiliberale wordt vervangen Vraag eerst of het rechtvaardig zou wezen? Laten wij zien. Zooals gij weet zijn er in onze provin ciale staten 42 leden, the tot voor weinige jaren op een enkele uitzondeiing na, allen liberaal waren. Thans heeft het door en door antiliberale Zeeland het zoo ver gebracht dat van de 42 leden in de provinciale staten zes tot de antirevolutionaire partij behooren en hoogstens drie der anderen met onze vrienden meegaan. Een verhouding dus van 33 tot 9. Onbillijk voorzeker, als men weet dat van de vijf Zeeuwsche leden der tweede Kamer vier beslist tot de anti-liberalen behooren. Over die onbillijkheid valt echter niet ie redeneeren. Het is 's volks eigen schuld, dat de verhouding zoo ongerechtig is. Als er voor een lid der provinciale staten gestemd moest worden, kwam men eenvou lig niet op, of stemde den liberaal. Een domheid voorzeker, dewijl de Pro vinciale Staten de leden der Eerste Kamer kiezen en dus op duim en vinger voor te rekenen was dat nu het orthodoxe Zeeland twee liberale leden naar de Eerste Kamer zou zenden. Want van een vertegenwoordiging van alle partijen hebben ook de Zeeuwsche libe ralen, de besten niet uitgezonderd, nooit willen weten. Doch daarover geen woord meer. Het is nu eenmaal zoo. Verandering daarin te brengen, is dan ook alleszins eisch van rechtvaardigheid. Ja zelfs, 't is ook mogelijk. Er zijn tijdens de jongste verkiezingen in Zeeland, met uitzondering van Zierikzee, uitgebracht ongeveer 4900 stemmen op liberale candidaten en 8200 op anti liberalen. Hieruit volgt, dat de kiezers voor de pro vinciale Staten de partijverhouding aldaar zoo kunnen wijzigen dat van de 36 leden minstens 22 anti-liberalen kunnen zijn terwijl Zierikzee van de zes leden zeker twee anti-liberalen dient af te vaardigen. Het kan in Zeeland dus worden 24 anti liberalen en 18 liberalen. Reeds in het volgende jaar (1889) woiden de kiezers geroepen aan dit uitzuiverings- werk te beginnen. De kiesvereenigingen moeten van nu af door redevoering en ge sprek de noodzakelijkheid en de betamelijk heid daarvan aan het volk duidelijk maken. Met wat goeden wil zal dan in 1889 de meerderheid in Zeelands provinciale Staten kunnen verplaatst worden. Het is wel jammer dat de wet ook zelfs onze provinciale Staten tot politieke kies- collegiën heeft verlaagd; en de partijen daardoor genoodzaakt zijn, zelfs bij het be stier onzer provinciale huishouding, naar Staatkundige en godsdienstige denkwijze te vragen. Doch dit is niet onze schuld. Achting en waardeering voor personen spreke overal waar het kan; bij een ver kiezing echter is 't niet de persoon dien men bestrijdt, maar de richting, die hij volgt; de beginselen die hij belijdt; de be langen der partij die hij wenscht te versterken. Daarom was het dan ook zoo weinig verstandig van een der Zeeuwsche kiesver eenigingen, bij de aanbeveling van haren candidaat voor eene staatkundige verkiezing, van den persoon des candidaats te vertellen, dat hij «niet doleerde maar zijn kerk ge- getrouw bleef». Maar er is meer te doen, dan op het belang van de Eerste Kamer-verkiezingen te wijzen. "Van zijn tegenstander leert een mensch, een politieke partjj 't meest. De Zuid Bevelandsche liberalen, geïnspi reerd door Hoedekenskerke's bekwamen burgemeester, hebben het goede voorbeeld gegeven, dat alleszins navolging verdient. Zij maakten een lijst van werkzaamheden voor de volgende vier jaar, ook met bedoeling om de kiezers wakker te houden tegen de eerstvolgende staten-verkiezing. Enkele vaagheden in deze tabel kun nen ons niet beletten, deze met instemming aan onze vrienden in Zeeland ter overneming aan te bieden. Zij luidt: Deze kiesvereenigingen zullen zich ten doel stellen a. Het bespeken en stellen van candi daten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, van de Provinciale Staten en den gemeenteraad. b. De bespreking van zaken, die betrek king hebben op het bestuur van Staat, provincie en gemeente. c. Het ter lezing geven van en het houden van besprekingen over belangrijke artikelen in de bladen van de tegenpartij zooals De Standaard, De Tijd en Recht voor Allen. d. Het ter lezing geven van en het houden van besprekingen over gewichtige brochures door kundige personen van ver schillende politieke richting in het licht gegeven. e. Den minder ontwikkelde op onpartijdige wijze voorlichten omtrent alles wat hij wenscht te weten of dient te weten. f. Het in zyn eigen kring bevorderen van ontwikkeling, beschaving, vaderlands liefde, rechtvaardigheids- en vrijheidszin en vooral van eerbied voor het gezag en de wet- Met verpletterende meerderheid werd in het departement Dordogne (Frankrijk) de gecensureerde generaal Boulanger tot af gevaardigde der kamer gekozen. Het kon ook wel niet anders, want de Bonepartis- ten (vrienden van het Keizerrijk) hebben hem gestemd. Het is verwonderlijk, hoe het Fransche volk zoo geheel op eens, een man zoo mid delmatig, zoo eerzuchtig, zoo oproerig, zoo kinderachtig als deze oud-minister toont te zijn, -kan liefhebben en met hem door dik en dun gaan. Nu moet gezegd worden, dat wie een wei nig doordenkt in Frankrijk, zich met wal ging afwendt van dezen man, die om volks gunst vleit en door een air van zelfstan digheid aan te nemen het gezag, de tucht en de eer der overheid op bedenkelijke wijze aanrandt. Alle bladen uit alle partijen haten dan ook dezen volksmenner. Een hunner zegtHet is treurig dat Frankrijk de vreeselijke lessen van 1870 heeft vergeten, waaruit blijkt, dat voor de leiding eens legers in den moderoen oorlog uiterlijk innemende eigenschappen waarde loos zijn, een wetenschappelijke geest daar entegen alles vermag. Het leger van Frank rijk heeft gedurende 18 jaar de bedrijvig heid eener bijenkorf getoond, liet heeft vestingen gebouwd, plannen uitgewerkt, de artillerie tot stand gebracht, enz. Bou langer daarentegen is niet de eerste soldaat, maar de eerste kwajongen van Frankrijk. Zelfs den naam dat hij een goed republi kein is, mist hij. Hij is niets. Hij is desnoods de man van alle partijen, mits hij er maar wel bij vaart. Een ander blad schrijft: «Wilt gij een zucht ontlokken aan eene mummie. Gij kunt het evenmin, als een republikeinsche verklaring aan den generaal. Hij behoort aan niemand. Hij is de man van allen, of liever: hij is zichzelf. Zijn naam is vol doende. Zijn naam omvat, in al zijn omvang den vrede, den oo. log, de dictatuur. Monck of Bonaparte, de orde of de verwarring. Welk een slaadje, lieve vrienden De Noordewind zei eens tot den Zuide- wind«ik heb alle weerhanen voor mij.» «Ik ook», antwoordde de ander. Wie weet niet dat Bonaparte, voordat hij eerste consul werd en later keizer, de Jacobijnenmuts droeg en bevriend was met Robespièrre Een ander zegt: «Maar die man, al is hij over het paard gelild, al is hij gevaarlijk, is toch een kracht, omdat hij een aanta] van onze volksvereenigingen en een deej van onze jeugd voor zich heeft.» Toen Boulanger generaal was in Tunis, trad hij in een openlijken strijd met de burgerlijke overheden, toen hij minister van oorlog was, mengde hij zich in partij twisten. En toen hij als minister was af getreden, zag men hein pronken voor den grooten hoop, door wien hij zich liet be- wierooken, ten schande voor het leger, dat hij vertegenwoordigde. Daarna zag men hem ongehoorzaam worden aan zijne meerderen en de krijgstucht ondermijnen. En thans verlaagt hij zich tot de ellendige rol van een opzweeper, die voor het algemeen stemrecht wordt gebracht door de onder nemers van een volksstemming. Er gaat kracht uit van Boulanger, zeer zeker. Maar een kracht die te Parijs reeds belachelijk is en in Europa verachtelijk wordt gevonden. Ook Boulanger overleeft zijn roem. Wat de Bismarck-crisis betreft, deze kan men als geüindigd beschouwen. Eergisteren had de rijkskanselier een sameuspreking van een uur met den keizer, waarop 's avonds laat nog een briefwisseling gevolgd is. Gis teren had Bismarck opnieuw een onderhoud met den Keizer, en toen had de eigenlijke beslissing plaats. Keizerin Victoria heeft aan al de bezwaren van Bismarck toegegeven, zoodat het huwelijksvoornemen van Alexan der van Battenberg, oud-vorst van Bulgarjje en neef van Rusland's keizer, met de prinses Victoria voorloopig is uitgesteld. Aan Alexander werd uit Charlottenburg te verstaan gegeven dathij zijn voorgenomen reis naar Berlijn om het aanzoek naar de hand van de prinses voor goed heeft te laten varen. De keizer had in den laatsten tijd slechte nachten. Zijn toestand is echter nog nieJ zorgelijk. 13 April '88. Op het program van werkzaamhede voor de 35e algemeene vergadering dei vereen, van Chr. Ondewijzers en Ónder wjjzeressen in Nederland, op 22 en 2- Mei te Arnhem komen o. a. de volgend punten voor Benoeming van een lid van het hootd bestuur. Aan de orde van aftreden is| d heer H. Bjjleveld. Het volgende viertal i opgemaakt; H. Bjjleveld, J. Klein, H. B van Lummel en J. Smelik. Voorstel van de afd. Dordrecht, dat d vereen, bij de regeering aanhoude tot weg neming van den vaccine-dwang. Voorstel van de afd. Groningen, om he hoofdbestuur met een te vermeerderen, te voorkoming van staking der stemmen DrietalJ. Breetveld te Groningen, J. Hasper. te Bedum en A. C. W. Scheffer te Harlingen Namens het hoofdbestuur werd den Maart aan Prof. J. Woltjer een schrijve gezonden om hem dank te betuigen voo den uitnemenden dienst, door hem aan d Chr. School bewezen, in de uitgave va de studie over het doel van het Ch Nationaal onderwijs. Prof. Woltjer ze in zijn antwoord dank voor de belangste ling en hoopt een handboek der J Ch paedagogiek voor Nederl. onderwijzers schrijven,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 1