Buitenland. Kerk- en Schoolnieuw s. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Districts schoolopziener, die in sommige dis- tircten trouw, in andere zeer ongeregeld de scholen bezotkt. 4. den Arrondisse- mentssenoolepziener, die tweemaal per jaar elke school moet bezoeken, maar het soms wel eens vergeet. 5. de leden der plaatse lijke schoolcommissie, die ook minstens tweemaal per jaar moeten komen op elke school, maar het ook wel eens vergeten. 6. den Burgemeester en Wethouders der gemeente. 7. den Inspecteur van het ge neeskundig staatstoezicht. Zeker zal menig huisvader bij het lezen van dit lijstje wel ui'roepen: «Gelukkig, dat die Heeren zoo slecht gebruik maken van hunne bevoegdheid, anders kwam er stellig van het onderwijs mijner kinderen niets terecht Zou er in deze bureaucratische huishou ding geen vereenvoudiging mogelijk zijn Wat is toch het Liberalisme? De Graafschapper zegt Wat is toch hel Liberalisme? vraagt vooral in deze dagen menigeen, die met belang stelling de teekenen der tijden gadeslaat. Het afdoend antwoord op deze hoogst belangrijke vraag gaf reeds in 1855 de Heer Mr. Groen van Prinsterer in zijn Nederlandermet deze woorden «Het is de worsteling van de onge- looyige wetenschap tegen God». Volgens berichten uit Charlotter.burg heeft Keizer Frederik een nieuw onderzoek aan het strottenhoofd ondergaan. De uitslag daarvan luidt gunstig. De toestand des Keizers blijft bevredigend. Verdere aan- woekeringen in de keel hebben niet plaats gehad. Luidens offieiëele berichten van de Philip- pijnen hebben de Spanjaarden in den Soeloe- archipel verscheidene overwinningen behaald. Zij namen veel grondgebied in bezit en vernielden eenige forten. Hunne verliezen bedroegen 15 dooden en 60 gekwetsten, die der inlanders waren aanzienlijker. Het nieuwe fransche ministerie-Floquet zal het niet lang maken, naar men meent. De groote republikeinsche pers overlaadde het met schimp en smaad. Groote radicale hervormingen zal het zeker niet tot stand brengen daar de behoudende republikeinen, die veel overeenkomst hebben met onze «contente» liberaler., in verbinding met de vijanden der republiek, die tevens vijanden van radicale verbeteringen zijn, die her vormingen ongetwijfeld zullen tegenhouden. Een ministerie, dat blijvend het vertrou wen der verschillende partijgroepen zich weet te verzekeren, moet nog geboren worden. Ook in Duitschland heeft men verschillende partijen, doch dezen worden beheerscht door één man, door Bismarck. Frankrijk mist zulk een groot man. Het kan tegenover Europa's grootsten Staatsman niemand anders stellen, dan den kinderachtigen, onbekwa- men Boulanger, die slechts jaagt naar volks gunst en tot verbetering van Frankrijks dooi en door kranken toestand van niets anders weet, dan van een oorlog met Duitschland, liefst tot tei ugneming van Lotharingen en den Elzas. Van het huwelijk tusschen Alexander van Battenberg. den held van Tirnova, den verguisden oud-vorst van Bulgarije, met de üuitsche prinses Victoria, komt voorloopig niets. Het plan was hem op den dag zijner verloving een vorstentitel en nog eenige aanzienlijke ambten te geven. Prins Bismarck heeft zijne bezwaren daar tegen uiteengezet in een brief van dertig bladzijden; en eigenhandig dien brief aan Keizer Frederik ter hand gesteld. Tegelijk overhandigde hij den Keizer een brief, waarin zijne aanvraag om ontslag voorkwam. De Keizerin had eerst in een samenkomst met den keizer en Bismarck verklaard, dat zij het bezwaar tegen de verloving, zoo niet inzag. En toen zij nu daarop de zaak toch doorzette en zelfs op 4 April Vorst Alexander te Berlijn verwacht werd, kon Bismarck hef niet langer uithouden en overhandigde bovengenoemde brieven. Hoe 't nu verder gaan zal, is niet bekend. De Keizerin Victoria laat niet los. Birmarck houdt ook vast. De Keizer wil het belang van zijn dochter niet tegenwerken; maar toch ook niet met den trouwen raadsman zjjns vaders van meening .verschillen of met Ruslands Czaar in onmin geraken over zulk een schijnbaar geringe zaak. Nu tracht men te weten te komen, of de verbolgenheid van Iluslands Keizer mis schien niet te bezweren ware, wanneer Yor. """""gander plechtig belooft, nooit meer een voet in Bulgarije le zullen zetten, f echter deze laatste zelve daarin treden 'i, U twijfelachtig; althans zoo zijn roerei afscheidswoord aan Bulgarije en de B) gareu hein indertijd ernst is geweest. 9 April '88. De kiesvereeniging «Gemeen tebelan te Woltertsdijk, heeft met het oog op d gewijzigde kieswet en het daardoor ontstaa.j vermeerderd getal kiezers hare statute! merkelijk gewijzigd en herzien. ünder anderen komt daarin voor «Het bestuur bestaat uit vijf leden.» «Contributie wordt niet geheven, doch de te maken kosten worden door vrij willige bijdragen gedekt.» «Personen, het belang der vereeniging bevorderende, doch niet woonachtig in deze gemeente, kunnen als buitengewone leden der vereeniging worden opgenomen «Elk lid wordt gratis een exemplaar der statuten uitgereikt.» Het geheel der statuten bevat 23 arti kels. De vereeniging bedraagt thans 40 leden. Deze vereeniging zal ook hare medewerking verleenen tot liet benoemen van Leden voor de 2e kamer dt r Staten Generaal en voor de Provinciale Staten, en desnoods een of meer sprekers uit an dere Gemeenten uitnoodigen in het publiek te spreken tot het bevorderen van het welslagen der gestelde candidaten. Een ieder die het belang der gemeente zoekt zal zeker de goede bedoelingen van deze gunstig werkende vereeniging met de meeste bereidwilligheid trachten te steunen en als lid tol deze vereeniging toetreden. Te Breda is Zaterdag overleden jhr. mr. B. M. de Jonge van Ellemeet, oud 45 jaren, president der arr. rechtbank aldaar. De Staats-Ct. bevat de statuten der vereenigingen Unilas te Vlissingen en IJs club \\alcheren te Middelburg. Het nieuwe Kon. besluit betreffende de veeziekten bepaalt, dat voor besmettelijk moeten worden gehouden: lo. De veepest der herkauwende dieren 2o. de longziekte (pleuro-pneuinonia contagi osa) der runderen; 3o. het mond- en klauw zeer (besmettelijke blaaruitslag van den mond en de klauwen) bij de herkauwende dieien en de varkens; 4o. de kwade droes en huidworm bij de eenhoevige dieren; 5o. ié schurft (sarcoptes-schut ft en derinatocopts- schurft) bij tie eenhoevige dieren en a schapen; öo. de schaapspokken bij schapni de bokken en de geiten: 7o. de varkens ziekte (namelijk de besmettelijke riekziektt en de besmettelijke borstziekte der varkens) 8o. de trichinenziekte bij de vark ais; 9o.' het miltvuur bij alle vee; lOo. dë honds- dolh id bij alle vee. gevonden, terwijl het zeker de stille bede der gemeente was dat het den geliefden Leeraar nog lang moge gegwen zijn als de knecht des Heeren daarin werkzaam te zijn. Wegens vertrek naar Indië hield ds. P. J. Israel le Sas van Gent gisteren zijn afscheidsrede naar aanleiding van Hand. 20 vers 32. Een groote schai e van elders woonde deze plechtigheid bij. Al mocht ZEerw. niet lang in de gemeente zijn, (9 maanden) toch had hij er zich bemind weten te maken. ZEerw. werd door de gemeente toegezongen Ps. 131 3. Benoemd tot onderwijzer te Beesd dhr. P. J. Kousemaker te Msse. De navolgende onderwijzers zullen in den loop van dit jaar hun 25jarig jubilé als hoofd eener school vieren: A. Hubregtse te .ietranchement, K. De Graat te Waterland- erkje, P. Schouten te Hontenisse fafd. -luordstr.uit), A. II. De Vries te Zaamslag, Kruysse te K ittendijke en M. Polder- nans te Ellemeet. De Minister van Binnenl. Zaken brengt er kennis van belanghebbenden dat op September e. k. bij de rijkskweekscholen -oor onderwijzers te 's-Hurtogenbosch, Nfj- negen, Haarlem, Middelburg, Deventer, Gro- ïingen en Maastricht, kweekelingen kunnen ivorden geplaatst. Zij, die voor plaatsing in aanmerking willen tomen, moeten zich vóór 15 Juni e. k. aan- nelden bij den directeur der kweekschool lie zij wenschen te bezoeken. (Per Tel) Middelburg. Heden werden eëxainineerd voor de acte lager onderwijs vrouwelijke candidaat die slaagde, mej. W. Baggerman te Middelburg. Voorts 1 mannelijke candidaten. Afgewezen 2; geslaagd de heeren J. Bouwens, A. Buijze n P. Dijkhuis, allen te Middelburg; F. v. I. Broeke te Oostburg, J. J. van Doezelaar le Hoek, en G. B. v. Dijk te Tholen. Ned. Herv. Keik. Bedankt voor St. Philrpsland door H. Yisch te Her wijnen. Chr. Ger. Kerk. Heinkenszaiid. Beroepen Ds. C. Steketee van Veere. Acte examens Middelburg. Geslaagd voor onderwijzeres de dames A. VV. van den Berge, van BruiriisseM. F. Blok van Tolen A. Muller van Zierikzee; J. M van Opdorp van SchoondiikeP. C. J. Vor«t- heuvel Labiand, van Zierikzee M. II. Dron- kers, vnn Middelburg S. J. van den Berge, A. C. Ramondt en L. M. van der Weele van Goes, en voor onderwijzer de heeren J. S. van den Berge en K. Boer van Mid delburg. Middelburg. Zondagmorgen werd door Ds. P. J. Klaai hamer de Noorderkerk alhier ingewijd.ZWEerw. deed reeds in het w oord dat hij ter inlei ling sprak uitkomen dat de Ger. Kerk van Middelburg niet ter feestviering was opgegaan en dat men ook thans geen Geuzenkost in Paapschenschotel van hem moest verwachten.De leeraar sprak zijn invvijdings. ede uit naar aanleiding van Hosea 6:1 en wees er op hoe in die woorden voor de Kerk des Heeren een gepaste belijdenis is, hoe zij spreken van een onafwijsbare daad en wijzen op een welgegronde verwachting.- Spreker toonde aan hoe de Kerk was afgeweken van den Heere, boe zij door Hem is geslagen en thans doolelijk krank is. Een groote menigte woonde deze bediening des Woords bij en zeer velen stemden in met des Leeraars bede dat de Noorderkerk tot in lengte van dagen een buis moge wezen, waarin niemand groot is dan de Heere alleen en waarin de zuivere bediening des Woords en der Sacrement^n steeds mocht worden Arrondissement»-Rechtbank ie Middelburg Ter openbare terechtzitting van heden, Maandag9April 1888 zijn veroordeeld wegens mishandeling: J. I. M., 27 j., arbeider te Biervliet, tot f l'J b. s. 7 d. li J. W., 20 j., winkelbediende te Vlis singen, tot 7 d. gev.; G. N., 29 j., polderwerker te Hontenisse, tot 7 d gev. F. V., 22 j., werkman te Sluis, tot 112 b. s. 14 d. h.J. B., 21 j., dijk werker te Cortgene, tot 7 d. gev.; vernieling van eens anders goed: I. de N., 19 j., arbeider te Cad- zand, tot 3 d. gev.: M. J. R., 19 j., vrachtrijder te Hi.edekenskerke tot 15 b. s. 10 d. h.en J. V. (K. T.,) 21 j arbeider te Cadzand, tot 3 d. gev. beleediging van een ambte naar: P. v. d. W., 23 j., opperman te Domburg, tot f10 b. s. 8 d. li. huisvredebreuk: Pb. J. v. d. M., 22 j., werkman te Sluis tot f3 b. s.3. d. h. Op Vrijdag 27 April 1888 zal voor de openbare terechtzitting der arrondise- ments rechtbank te Middelburg terechtstaan: P. K. huisvrouw van H. de V. 34 jaren, zonder beroep, geboren te Cats, wonende te Wdhelminadorp (Kattendijke) ter zake dat zij in den namiddag van 5 Februari '1888 omstreeks vijf uur te Wilhelmiuadorp (Kattendijke) opzettelijk brand heelt ge-ticlit in de schuur, die één geheel uitmaakt met liet door haar en haren man bewoonde huis en evenzoo met het huis bewoond loor baren buurman D van der Schraaf, lie dezelfde schuur mede in gebruik heeft sn daarin onder anderen zijn vee stalt. Goes. Zondagavond omstreeks half 12 ontstond er een vechtpartij tusschen eenige burgerjongens en een korporaal van de Mineurswaarbij laatstgenoemde aan zekeren H. eenige slagen met zijn sabel toebrachtdoor het rumoer kwamen 2 agenten van politie toesnellen waarop genoemde Korporaal roet de blanke sabel ia de hand het hazenpad koos en de gewonde H. naar het politiebureau werd gedragen. Goes. In een gezin alhier zijn weder mazelen uitgebroken. Dit is nu het tweede geval. Naar de M. C. verneemt is een vee houder te Ellewoudsdijk begonnen met het doen grazen van het vee in de weide. Te Kruiningen heeft zich een geval van mazelen voorgedaan bij een kind dat in N. Brabant school gaat en gedurende de vacantie bij zijn ou Iers te Kruidingen was. Heinkcnszand. Naar men verzekert is D. C. alhier woonachtig (Donderdag met de Noorderzon waarschijnlijk naar Amerika vertrokken, juist den dag voor zijn ver oordeeling tot twee maanden gevangenis straf, terwijl hij nog twee processen op zijn boekje heeft, en ook een dienstplichtig nonimer heeft getrokken, waarvoor een ander ingezetene nu zal opmoeten. In Mei zullen weder vier bekwame leerlooiersknechts naar Pretoria (Transvaal) vei trekken, voor rekening van de Zuid- afrikaansche Maatschappij lot bereiding van leder, gevestigd te Amsterdam. De Maat schappij betaalt aan die gezellen f24 per week met vrijen overtocht en vrij wonen aan de looierijen te Prtoria behalve nog een gratificatie van f 3 per week, die staan blijft, tot de drie jaren, waarvoor zij aangenomen zijn, verstreken zijn. Woensdag ontstond te Breda tusschen de werklieden It. en in een lucifersfabriek geschil over het doen van eenige kleine werkzaamheden, die de een op den ander wilde schuiven en omgekeerd. Den daarop- volgenden dag ontstond daarover weder twist, waarop S. door den meesterknecht in bet ongelijk werd gesteld. Dit zette wrok bij S. en bij dreig'le 11. hem wel te zullen vinden. H. vertelde dit ties mid dags tehuis en yroegaau zjn zoons, waarvan er een bij de vestiiigarlilerie te Utrecht diende en dien dag met verlof bij zijne ouders was, of zij beu aan de fabriek widen afhalen, dewijl S. zijne bedreigingen wel eens zou kunnen utvoeren. De beide zoons voldeden daaraan. Des avonds 9 uur stonden beiden aan de fabriek. H. ging met hen naar huis, op len voet gevolgd door S. Onderweg U eerde de oudste zoon, de soldaat zich om, en zroeg aan S. wat zijn vader hem toch in den weg gelegd had, dut liij hem zoo neigde. Zonder iets te zeggen, trok daar» 8. zijn mes en gaf dcu soldaat een shek in liet linkeroog. Het mes drong door tit diep in de hersenen en de arme jongen wad voor dood weg gedragen. Na eenige iren overleed hij. De moordenaar, vader vin zeven kii deren, sloeg op de vlucht dich werd gegrepen. Hij beweert slechts m;t een mes te hebben heen en weder gestoaen en dat de jonge H. daarvan bet slachtdier werd. Onlangs kwam 6 Kempenhof zekere J. Lose een gewezen smid, aan, die jaren geleden, wegens iubratk in een grafgewelf en diefstal van een mperen ljkkist, tot verbanning naar Sibei'.ë werd veroordeeld. De terugkomst van Lo6e was een merk waardige gebeurtenis, want de man had intusscben de reis om de wereb gemaakt. I Lose werd naar de oostkust vai Siberië gebracht, waar h(j werd ingedeei bij een troep, die belast was met het mderzoek van de zee langs de kusten. Een vreesel(jke storm echter deed de booten vergaan. Lose dreef met twee an deren ver de zee in, tot zij ten sotte half uitgehongerd, door een Amerikaancli schip worden opgenomen. Volgens eene Jussische wet behoorde iedere ontvluchte rrestant binnen korten tijd naar zijne stafplaats terug te worden gezonden, maar car Lose met zyn makkers ternauwernood tot be wustzijn waren gekomen en het sein intus scben koers zette naar Amerika, wrden de arrestanten naar een Amerikaanse!) haven stad gebracht, waar zij allen in het zic.enhuis werden opgenomen. De terugzendig werd tot later verschoven. Na zijne genezing kreeg Lose vdof een smederij op te richten. Het ging hu zeer goed, maar hij gevoelde een krachti heim wee naar zijn vaderland en besloot ïst lan ger in Amerika te blijven, maar te bepeven, of hij het land der Letten bereike kon. Rondzwervend door Noord-Amerik ont moette hij lieden uit Lijfland die vromer te Ramkau hadden gewoond, en thus in Amerika in goeden dóen leefden. B. hen bleef hij een tijd lang. Maar het heimwï liet hem geen rust. Hij begaf zich naar Engand, waar hij zich uit geldgebrek zes marden ophield, en met vele bezwaren te kaïpon had. Eindelijk werd hij in de gelegenheid geeld zijn reis voort te zetten. Hij bereikte Lijfhd, kwam te Riga aan bij z(jn bloedverwanteen vrienden, maar de vreugde van het weeien was van korten duur. De man werd in hih- tenis genomen en naar Biberië teruggezond. Ken monster. Een tnan, die zie moeder vermoord, en deswege 17 jaare- vangen gezeten had, werd uit de gevangds ontslagen en keerde in zijn geboortepias, Illava (Hongarije) terug. Uit wraak gg hij naar de woning van den rechter e bein veroordeeld had en schoot op bi- Het schot was echter mis. Daarop scld bij de vrouw van den rechter dood en cl klerk van den notaris. Twee manni, die hem wilden pakken, wondde I- Daarop ging bij naar zijne woning wiT hij zijn vrouw en kind doodde. Hij ontsnapte en is nog niet gevonden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2