NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH 1888. No. 81. Dinsdag 0 April. Tweede Jaargang. Böleefd Verzoek. VERSCHUW G. M. Rietkerk, te Goes F. P. Dhuj te Middelburg. PRIJS HER ADVERTEWIEV: 11 ZEEUW, elken MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Pry 3 per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers - 0,025 UITjAVE VAN EN van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent- Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. "3K" Herinnering aan debewoneis van Zuid-Beveland dat zij deze inaand moeten zorget vuoor den ijk. Goes. (Ook v<;or Kloetinge, Katten- dijke, 's Heer Hendrikskitrdeien en Wissekerkè) l(i, 11, 12, 13, 14 en 16 April. Wdlaarr,sdijk 17 April. Heinkenszand, ook voor 's Heer Arendskerke. 18 April en 19 April 's morgens. Onzen abonné^s in Zuid- en Noord- Beveland, Staats-Vlaauderen en el- deis, behalve (ten op Walcheren, wordt beleefd vtïzocht het abonne mentsgeld van dit blad, over te ma ken, hetwelk betjraagt Voor ben die Januari betaalden en drie Nos. p. week ontvingen f 0,95. Voor die twee Nos. ontvingen - 0,65 Wie suds October niet voldeden, zijn fl,90 of f 1,30 schuldig. Den 20 April zal over bet bedrag worden teschikt bij hen, die meer dan één kwartaal verschuldigd zijn. Dri alle; geldt niet den abonr.é's in Waltherendezen gelieven alle opgaver en betalingen te doen aan den uit;ever F. P. D'HUIJ te Mid delburg doch alle andere abonné's aan dei Uitgever G. M. KLEMKERK. GoEf, April '88. Tog lang niet klaar. i Wij veten niet of de antirevolutionaire Kiesverenigingen in onze provincie nu de verlezingen voor de 2e Kamer achter den rn; zijn, plan hebben haar winterslaap te gaai slapen. Zooit voornemen echter werkelijk bestaat zouden wij het hun bepaald ontraden. Zoo de Here God ons het leven spaart, komt er var den vierjarigen winterslaap onzer Kiesveeenigingen voorloopig niets. Niemand toch Jeene, dat hij nu genoeg heeft ge daan. 't t waar, wij zijn een heel eind opge- schotinnu wij onze mannen voor de 2e Kami" hebben aangewezen. Opgeschoten ook laardoor, dat wij irede door onzen steun, moeiten bewerken dat de liberale partij, die iu sinds veertig jaar bijna onafgebroken baa; was, van haar kussen werd afgedrongen. Dch daarmede hebben de Kiezers, en VOO al de leiders der Kiesvereenigingen nog mar iets gedaan. if is nog meer te doen. Vant wel ging de tweede Kamer om, doch de eerste kamer is er ook nog, en juiit in die eerste karner beschikken de libijalen over een groote meerderheid. Daar ziten 36 liberalen, 14 roomschen en slechts éen anti-revolutionair. Die Eerste kamer kan nog heel wat verbeteringen tegenhouden en aan de nieuwe anti-liberale meerderheid nog heel wat moeite veroorzaken. En waarom? Omdat de grondwet bepaalt, dat een v. die door de Tweede kamer is aoogenome, terstond naar de Eerste kamer moet vp zonden worden. Eerst dan, wanneer e Eerste kamer zulk eene wet aangenonxi heeft, gaat deze wet door. Verwerpt echji' de Eerste kamer de wet, dan is er niés meer aan te doen, dan verhuist die wt naar de papierenmand. Al zeggen dus honderd leden der Tweef karner, en nog 25 leden der Eerste kam die wet is goeden slechts 26 led dt r Eerste kamer zeggendie wet is ru goed; dan is de wet verworpen. Verwo pen eigenlijk met 26 tegen '125 stemme; Nu willen wij op die Eerste kamer nii al te laag neêrzien. Er kunnen tijde komen, dat zulk eene Eerste kamer bel paald nuttig en onmisbaar is. Vooral waai in de Tweede kamer geen eerste en tweed^ en derde lezing van een wet gelijk in andere landen van Europa is toegestaan. In het roepen van v. Houten en de ra dicalen Ruim die Eerste Kamer op doen dan ook de anti-revolutionairen niet mee. Maar weet gij, waar wij wel tegen opkomen? Dat de Eerste Kamer in hare samenstelling niet beantwoordt aan de wenschen van het volk, aan de uitspraak der kiezers. In de Tweede Kamer hebben de anti liberalen een meerderheid van acht stemm ?n. In de Eerste Kamer moesten zij dus hebben een meerderheid van minstens vier stemmer. En zie, zij hebben er een minderheid van 15, zegge vijftien stemmen. Ieder voelt dat dit niet billijk verdeeld is. Nemen wij b. v. alleen de provincie Zeeland. Deze zendt vijf afgevaardigden r.aar de Tweede Kamer waaronder vier anti-liberalen. Toch zijn alle leden der Eerste Kamer (twee in getal) die voor Zeeland, zitten, liberaal. Waar'em dat dan in zit? Eenvoudig in 'tfeit, dat de verkiezing voor de Tweede Kamer is een rechtstreek- sche verkiezingdie voor de Eerste Kamer daarentegen is een verkiezing met een trap. Dat wil zeggen de leden voor de Tweede Kamer worden rechtstreeks door de kiezers gekozen. De leden voor de Eerste Kamer worden ook wel door de kiezers gekozen, doch door middel van de leden der Pro vinciale Staten. De kiezers kiezen eerst de leden voor de Provinciale Statenen die Provinciale Staten nu kiezen de leden voor de Eerste Karnat'. Kiesvereenigingen in Zeeland, begrijpt gij thans, waar wij heen willen Ziet gij wel dat gij uwe rust nog niet nemen kunt, maar dat integendeel het spel nu slechts pas begint? Aan onze meerderheid in de Tweede Kamer hebben wij niets, zoolang wij ook geen meerderheid hebben in de Eerste Kamer. Die meerderheid in de Eerste Karner is niet te verkrijgen, als wij niet eerst de meer derheid hebben in de Provinciale Staten. En die meerderheid iri de Provinciale Staten, verkrijgt gij evenmin, als gij niet wakker blijft en den kiezers aan het verstand brengt, dat zij voor een verkiezing voor een lid der Provinciale Staten, al even hard te loopen hebben als voor een verkiezing voor een lid der Tweede Karner. AAN ONZE MILICIENS VAN DE LICHTING 1888. Waarde Vrienden In Mei aanstaande gaat gij D. V. voor een jaar of langer naar Mi Idelburg of elders, om uwe dienstplichten te vervullen. Voor zoover gij onderwezen zijt «in de leer en vermaninge des Hteren» zal u daar de zware taak opgelegd zijn, te getuigen voor uwen Heiland. Want in den dienst van uwen aardschen Koning mag de eere van uwen hemehchen Koning niet verzuimd, niet met, voeten getreden worden. Denkt daaraan. Doch bedenkt ook: Dit gaat niet in eigen kracht. Alleen Koning Jezus kan u «terken in den strijd tegen uwe vele binnen- en buitenlandsche vijanden. Zij het woord des Heilands, waarop de patschweek ons weder wees, u in gedurige he'in nering AVaakt en bidt, opdat gij niet in ver zoeking komt.» Nog iets, vrienden Mogelijk zullen uwe officieren u op een dr dagen van uwen recrutentijd laten aintreden voor de kazerne om van daar net een heel gezelschap miliciens naar het nospitaal gebracht te worden, waar de dokter u zal inenten. Let wel op. Geen enkele milicien mag ingeënt worden als liij liet niet hebben wil. Zegt gerust dat gij het niet hebben wilt. Natuurlijk in beleefde termen. Men zal u misschien dreigen met straf, doch laat u dit niet afschrikken. Men zal u niet straffen, om de eenvoudige reden, dat de minister van oorlog in 1883 persoonlijk heeft gezegd dat de Vaccinatie voor den soldaat niet verplichtend is. Bovendien heeft in 1832 de minister aan alle kommandanten het vólgende geschreven- Miliciens bij wie gemoedsbezwaren of andere voor hen overwegende redenen bestaan, om zicü niet aan vaccinatie of revaccinatie te onderwerpen, mogen niet worden gestraft of op ecnige andere wijze worden bemoeilijkt. Ge kunt dit gerust op ons gezag aan al uwe lotgenooten van de lichting 88 mede- deelen. Een dure huishouding. Om de 1300 slachtoffers der liberale «choolliefde te examineeren, zijn in alle pro vinciën eommissiën benoemd, bestaande uit Districts- eu Arrondissements-schhoolop zieners. Districts schoolopzieners genieten een vaste jaarwedde plus vergoeding van reis- en verblijfkostenArrondissementsschoolop zieners krijgen een vaste soin voorreis- en ver blijfkosten. Het grootste gedeelte dezer Ilee- ren zijn echter advocaten en andere meesters in de rechten. Deze kunnen in hun vak zeer knap zijn, maar van het onderwijs weten zij nu juist niet allen heel veel af, want onder hen zijn er velen, die wel lid willen zijn van de examen-commissie en ook de daaraan verbonden gelden willen ontvangen, maar toch niet kunnen examineeren. Daarom worden er dan nog buiten de exainen- commissiën deskundigen benoemd, die dan de eigenlijke examinatoren zijn. Deze des kundig n worden betaald niet door de schoolopzieners, wier werk zij doen; maar ook al uit de schatkist des rijks. Zou er hier niet een zeer eenvoudig middel tot bezuiniging voorde hand liggen n. 1. voort aan alleen schoolopzieners benoemen, die waarlijk met de school bekend zijn, en ook kunnen examineeren Zulke bezuinigingen zijn beter dan die op de tractementen der hulponderwijzers. Nog eens het schrikkelijk feit. De lezer weet, dat te Barendrecht de dijksopzichter B., tegen zijn geweten in, door liberalen gedwongen is den naam van Heemskerk op zijn stembiljet te schrappen en er den naam van den liberalen Van Osenbrugge voor in de plaats te zetten. Voorts dat de man door deze daad van gewetensverkrachting en tirannie tot waan zin gekomen is. In zulk een vlaag kwam hij bij den dominee zeggen, dat deze hem als lid der gemeente moest schrappen, want dat hij zich zelf den vloek had op den hals gehaald. Men heeft heen eenige dagen later zelfs moeten binden. Sinds 19 Maart wordt de man verpleegd op Veldwijk. Nu heeft de liberale pers over dit ver schrikkelijk feit gezwegen. Eén blad slechts had den moed het feit te vermelden, doch er meteen bij te voegen, dat het zoo en zoo niet geschied wa«. De heer Brussaard te Barendrecht heeft dit liberale blad echter terstond tot de orde geroepen met een nadere volledige mede- deeling der feiten, waaruit blijkt, dat alles helaas, juist zoo geschied is, als door hem was medegedeeld. Hij schrijft onder meer «De superieuren van B. zeggen zelf dat vóór 6 Maart geen spoor van krankzinnig heid bij B. aanwezig was. «Te Barendrecht zoudt gij hebben kunnen hooren dat de twee wegen, lar.gs welke B naar het stembureau kon gaan, door liberale handlangers waren afgezet, opdat B. hun njet ontloopen zou. «Dat door een dier trawanten aan B. werd gezegd, dat hij eerst bij de dijkgraven moest komen, waarop B. antwoordde: «Dijkgraven? er is er maar een.» «Niemand der anti-revolutionairen heeft B. vóór de stemming bezocht; men Kende hein te goed; hij behoefde geen aansporing. «Maar in het huis, waar de bode der liberalen hem bracht, werd hem, toer. hij aan de heeren van het dijkbestuur zijn stembriefje r.iet wilde laten zien, toegevoegd «je vreet van ons, als wij je niet te vreten geven, sta je aan den dijk.» En in dat huis is de naam van Mr. Heemskerk, die op het stembiljet stond, doorgehaald, en die van Mr. Osenbruggen ingevuld. «De patient geeft in zijne krankheid'de duidelijkste bewijzen, dat niets anders de aanleiding van zijn toestand kan zijn, dan hex bewuste feit, waardoor zijn consciëntie geweld werd aangedaan. Ook is het waar, dat de liberalen zich eerst op hunne daad beroemden, doch nu barmhartigheid bewij zen. (Spreuken 12 10).» Bureaucratie Een onderwijzer aan eene openbare zoowel, als van een bijzondere school kan be zoek ontvangen van 1 den minister van Binnenland-che zaken, die echter nooit komt. 2. den Inspecteur van het lager onderwijs, die zelden of nooit komt. 3. den

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 1