k Kerk- en Schoolnieuw s. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Burjjerlijkt 99 anderen. Het eenige wat ik vermag, is steeds te protesteeren tegen willekeur on onrecht nu in de Kamer, evenals vroeger daarbuiten. Echter mijn plaats moet bovenal blijven onder 't volk en niet onder hen, die een klein deel des volks vertegenwoor digen. Mijn verkiezing heeft bovenal be- teekenis, omdat zij getuigenis aflegt, hoe diep 't socialisme reeds wortel schoot in de burgerij.» Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rotterdam dr. J Riemenste Middelburgte Langezwaag A. J. Brandt te Zierikzee; te Heinkenszand ds. P. F. v. d. Nieuwenhuize te 's Gravenpolder. In de Ned. Hervormde kerken inden ring Axel zullen weldra voor de 7 pre li- kantsplaatsen slechts 3 predikanten beschik baar zijn. [Hoek, Hulst en Terneuzen.] Zondag middag jl. nam ds. J. Dommisse afscheid van zijne gemeente te Gaping»' met een rede naar aanleiding van Hebr. 13 20 en 21De talrijk opgekomen schare, zong den scheidenden leeraar Psalm 134:3 toe. Naar wij vernemen zal de intrede bij zijne nieuwe gemeente te Ootmai sum plaats hebben op Zondag 8 April e. k. en hij bevestigd worden door ds. P. K. DommBse, pred. te Lage Zwaluwe. Het provinciaal kerkbestuur van Zee land heeft ds. F. J. W. Wolf te Axel het lidmaatschap der Nederl. Herv. kerk ontzegd. De heer L. C. Breebaart, te Koog a. d. Zaan heeft de benoeming tot hoofd aan de christelijke school voor meer uitge breid lager onderwijs Bogardstraat te Mid delburg aangenomen. De Hoofdcommissie van de Vereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs heeft in hare vergadering van 14 Maart j. 1. besloten de 110.000 aan de Vereeniging vermaakt door wijlen baron Van Wassenaer, voor de helft te besteden tot verbetering der subsidiën aan de scholen (zoodat die nu f150 kunnen worden) en voor de andere helft voor de opleiding van onderwijzers, zoodat premiën, bijdragen aan normaallessen en aan kweekscholen voor het loopende jaar kunnen blijven voortgaan. ArrondissementS'Reclitbank te Middelburg. Gisteren stond terecht J. v. M. uit Hontenisse. Deze had een dreigbrief ge schreven aan den wethouder Serrarens, waarin hij dezen of een zijner huisgenooten beschuldigde van het plaatsen eener valsche handteekening, en hem aanraadde hem f 100 toe te zenden, zullende hij bij gebreke daarvan de zaak van het plaatsen der va'sche handteekening bij de justitie aangeven. Verschillende getuigm legden voor hem bezwarende getuigenissen af. Tegen hem werd 1 j. gevangenisstraf geëischt. Uitspraak Dinsdag 10 April a. s. Terzelfde zitting zijn veroordeeld wegens: diefstal: J. V., 18 j., arbeider West- kapelle, tot 2 m. gev.; mishandeling: J. B d. 1. L., 19 j., slachter Groede, tot 2 m. gev., en M. S., 23., en G. S., 58 j., beiden St. Nicolaas (België), de le tot 1 in. en de 2e tot 7 d. gev.; meineed: L G., 40 j„ koopman, en A W., 20 j., boerenknecht, beiden Grijps- kerke, ieder tot 1 j. gev.: onttrekken van eenig goed waarop bes lag is gelegd: lo A. L. H., 32 j., landbouwer Clinge (Zeeland), en 2o V. S., 31 j., arbeider H list, de le tot 1 m. en de 2e tot 6 w. gev. Ds. Vlug, predikant te Leiderdorp, is in hooger beroep gekomen van het vonnis der Haagsche rechtbank, waarbij hij ver oordeeld is tot ontruiming der pastorie. Gisterenavond ontstond een begin van brand in de regentenkamer van het Wees huis, die gelukkig tijdig door den weesvader gebluscht werd; De leerlingen der ambachtsschool te Goes brachten heden morgen onder geleide van drie hunner onderwijzers een bezoek aan de werf der maatschappij «De Schelde» te Vlissingen. Men meldt ons uit Zoutelande dd. 26 Maart De bewuste koe van Gebr. Adriaanse verkeert nog altijd in denzelfden toestand, ofschoon er toch eene kleine verandering is waar te nemen. Zij is nu 14 maanden en 10 dagen vruchtdragend en geniet eene goede gezondheid. De vrucht, welke er bij aanwezig is, kan men duidelijk zien dat •nog leeft. Het lichaam heeft een omtrek van 2.55 meter. VI. Crt. Wtmeldinge, 28 Maart 1888. Onze anders zoo stille gemeente is heden morgen opgeschrikt door het vernemen \au het bericht dat er heden nacht van Dinsdag op Woensdag is ingebroten in de consis toriekamer der Ned. Herv. Gem. alhier. De inbreker heeft zich denkelijk in de kerk laten insluiten daar Dinsdagavond de aanneming der lidmaten plaats had in de consistoriekamer. De deur dier kamer was opgebroken en vervolgens het kastje waarin de diakenen hun geld bewaren. Voor de hand lagen slechts voor eenige guldens aan centen, waarop hij geen idéé had, tenminste hiervan zijn er geen ontvreemd. Het papier- en zilvergeld lag in een apart ingesloten ijzeren kastje hetgeen niet is aangeroerd, waarschijnlijk doordat hij ver schrikt is van het een of ander. Door de kerk en vervolgens door de koorkerk is hij weder buiten gekomen. Van het een en ander is proces-verbaal opgemaakt. rijdag a. 30 dezer wordt te 's Gra venpolder een rijkstelegraafkantoor, inge richt met telephoondienst, vo. r het algemeen verkeer geopend. De diensturen zijn geregeld als volgt: op werkdagen, van 9 tot 12 uren voor- en van 2 tot 4 uren namiddags; op Zon- en feest dagen, van 8 tot 9 uren voormiddags. Op het verkeer van dit kantoor met alle overige telegraafkantoren in Nederland is het uniforme bint.enlandsche tarief van toepassing. M. C. De heer J. de Hond, rustend hoofd onderwijzer te Baarland is Zondag te Rot terdam ovei leden. Met hem is weder een der weinige overgebleven oud-strijders uit den Belgischen veldtocht heengegaan. Door den minister van marine is met ingang van '1 April a., de hulpbinnenloods, ter standplaats Vlissingen, J. P. de Groot bevorderd tot binnenloods en als zoodanig door den inspecteur over het loodswezen gedetacheerd bij het Nederlandsch loodswe zen te Antwerpen. Bij het 3e regiment infanterie te Bergen-op-Zoom worden proeven genomen met het africhten van honden voor den velddienst. De weersgesteldheid der laatste weken was inzonderheid zeer onaangenaam voor de bewoners van Schiermonnikoog. De sneeuw lag vele dagen voor de woningen opgehoopt, zoodat de bewoners zich met moeite een weg moes.en banen, wilden zij niet geheel worden ingesloten. De overvaart met het postschip, zelfs per jol was ten eenenmale onmogelijk. Er werden geen couranten en ook geen brie'en ontvangen of verzonden. Enkele ingezetenen van Leeuwarden en Dokkum die voor zaken op het eiland moesten zijn, konden natuurlijk ook niet terugkeeren, en bevonden zich jongstleden Zondag nog aldaar. Zij waren reeds sinds den 13 Maart op hef eiland «gevangen». Bij de viering van 't VlIIe Lustrum van het Delftsche Studentencorps zal op Dinsdagavond 10 Juli een phantastisch ge- costumeerde optocht gehouden worden, voor stellende: Het huwelijk van Mabelia Gras- winckel en Juliaan Van Egmont, baron De Ghiselles, zijnde de hoofdpersonen uit den Delftschen Wonderdokter van mevrouw Bosboom Toussaint. Door het classicaal bestuur van Nij megen is na afgelegd examen, als gods dienstonderwijzer toegelaten een officier van het 5de regiment infanterie. Z. M. de Koning verleende Zaterdag de eerste officieele audiëntie sedeit zijne jongste ong steldheid. Naar men mededeelt, gaf Zr. Ms. nog al tij 1 krachtige gestalte en fiere houding den indruk, dat 's Konings gezondheidstoestand aanmerkelijk verbe terd is. Dit is dan ook inderdaad het geval, hoewel, op aanraden van den geneesheer, Z. M. nog bijzondere voorzorgen wenscht in acht te nemen. De Koning maakte dit den buitengewonen afgezant van den Keizer van Duitschland j kenbaar, ook ter verontschuldiging dat hij niet aan het daarop gevolgde diner ten hove zou verschijnen. Kort voor den aanvang van den maaltijd ontving H. VI. de Koningin den afgevaardigde van Keizer Frederik en zijnen adjudant. Te Arum (Fr.) heeft ei n landbouwer een aurdappelbak vol gestorven vogeltjes opgegaard die in de vruchtboomen, om zijn woning heen, door de koude zijn omgekomen. Zondagavond begaf zich in den ver- schrikkelijken sneeuwstorm een arbeider, wonende tusschen den Wegdam (ambt Del len) en Haaksbergen op weg om een boodschap in de buurt te doen, met het treurig gevolg dat Maandagavond zijn lijk uit de sneeuw werd opgedolven. Een 75jarige vrouw te Zundert (N. Br.) is bij vonnis der rechtbank te Breda tot éen jaar gevangenisstraf verooi deeld, wegens het veroorzaken van brand te Raams lonk, waardoor een boeren- en een arbeiderswoning in de asch werden gelegd. Bij gelegenheid der in de maand Juni a. s. te houden landbouwtentoonstelling te Arnhem, zal de Nederl. Rijnspoorweg-Maat schappij de voorwerpen welke onverkocht daarvan terugkomen, vrachtvrij terug ver voeren, voor zooverre het vervoer daarvan over haar lijn plaats heeft plaats gehad. Te Lisse werd Zaterdag in een stoom- grutterij de machinist, L. de G., die bezig was de in vollen gang zijnde machine te smeren, door het wiel gegrepen, en eenige malen rondgeslingerd. De ongelukkige was terstond doodhij laat een weduwe met vijf .onderen na. De proeftocht met de Dromo is eenige dagen uilgesteld. Gisteren is in de doode Maas bij Heusden een zalm gevangen ruim 20 halve kilo wegende. Te Valkenburg is een dienstmaagd bij het spoelen van waschgoed in de rivier de Geul gevallen en verdronken. Naar-' de Amsterdammer verneemt is te Boksmeer gevonden de bijzondere brief wisseling tusschen koning LodewijkNapoleon van Holland, die van 1800 tot 18K hier regeerde, en zijn machtigen broeder, keizer Napoleon I. Zij is gevonden op den zolder van het huis van mr. Verheven v. Estveld. Hoe deze papieren daar gekomen zij in laat zich verklaren uit het feit dat de grootvader van mr. Verhey'n particulier sect ut aris was van Koning Lodewijk. Vandaar dan ook dat het briefje, waarin dien grootvader de pa pieren door den koning worden toevertrouwd, onder de stukken gevonden is. Een kiezer te Schiedam, die onbekend wenscht te blijven, heeft, uit dankbaarheid over den uitslag der verkiezing in dit dis trict van een lid der Tweede Kamer, aan het diaconiearmbestuur der Hervormde ge meente aldaar eene gift ter hand gesteld van f500, ten behoeve van de armen dier gezindte. Te Dalen had een paar oude lieden het voorrecht, dit jaar hun 70-jarige hu- wel ijksvereeniging te mogen vieren. Onder de gemeente Nieuw-IIelvoet is een vogel geschoten, die herkend is als be- hoorende tot de lepelaars en wel van een soort, dat in ons vaderland hoogst zelden voorkomt. Blijkens eene opgave in de «.St. Cf.» van heden, bestoud de bevolking van Zuid- Holland op 1 Jan. 1888 uit 447,257 in. en 479,952 v., totaal 927,209, tegen 911,534 (439,714 m. en 471,820 v.) op 1 Jan. 1887. Zij is alzoo toegenomen met 7543 m. en 8132 v., totaal 15,675 'sG aver.hage telde op 1 Jan.'1888 149,447, Rotterdam 193,658 Leiden 46,079 inwoners. Als historisch meldt men ons het volgende, dat dezer dagen in een onzer steden voorviel: Ik vroeg aan een jongmensch, dat gis teren werd aangenomen »Wel vriend, wat hebben ze zoo al ge vraagd Antw. Van alles, menheer. Vraag: Van alles, dat is zoo veel waarvan bvb. Antw.Van het boek van Job, menheer, en van de Kerkgeschiedenis. Vraag ZooDe kerkgeschiedenis. Wie was dan Luther Antw. Dat was Luther, Mijnheer. Vraag. Best! Maar wat weet ge van Luther Antw. Die heeft de Sint Pieterskerk in Duitschland gesticht.» Men schrijft uit Drente aan le N. R. C. In sommige gemeenten alhier bestaat nog de oude volksgewoonte om, eenige dagen of slechts een paar weken na de geboorte van een kind, een zoogenaamd kraammaal aan te richten voor familieleden en buren. Dezen komen alsdan in het middaguur den met een nieuwen wereldburger of burgeres gezegendeij landbouwer bezoeken, om er te worden getrakteerd op koffie en Drentsche stoet, beschuiten, eenen welvoorzienen disch, benevens brandewijn met rozijnen. Als tegemoetkoming geven de bezoekers eenig gei l of, volgens zeer oud gebruik, een stuk boter, terwijl ininvei rnogenden een 25 a 59 beschuiten of een pond koffie overhandigen. In min of meer gewijzigden vorm worden zoodanige feesten in de gemeenten Rolde, Zweeloo en elders nog gehouden. In het noorden ran Drente noemt men dit «op kraamvesiet gaan», in zuidelijk Drente «kraamschudden». Vroeger was dit gebruik ook in de gemeente Borger algemeen, en de bezoekers gebruikten bij de intrede dei- woning de daarvoor bepaalde formule: «'k Wensch dei, Grietien, da's doe'n bliede moeder mat's worden 1» In laatstgenoemde gemeente zijn echter \deze kraammalen in de laatste jaren zoodanig gewijzigd, dat zij in eene gewone «naobei wievenbijeenkomst» zijn ontaard,_aan die bij bruiloften of bij de komst in de «naberschap» of buurtschap gelijk. Een heer wandelde met zijnjongsten zoon langs de oevers der Seine. Het kind geraakte te water en zou zeker verdronken zijn, wanneer niet een moedige schippers knecht het gekleed en al was nagesprongen en den jongen had gered. De vader be dankte den man,, «maar», liet hij er op volgen! «ge zult me zeer verplichten, wan neer ge nu ook even de pet van mijn zoon ophaalt. Ge zijt nu toch nat». Uit Spanje komt weer het bericht, van een kloosterschandaal. Een dame, die om gezondhei' sredenen op reis' moest, had met goedvinden van den bisschop haar minderjarige dochter voor drie maanden gebracht in een klooster te Lorca (prov. Miwcia). Toen de driemaanden oin waren, ging zij haar dochter halen, maar de abdis wilde deze niet laten gaan. De moeder deed te vergeefs stappen bij de geestelijke auto riteiten men zeide haar, dat het meisje zeer zwak was en verkoos non te worden. De moeder heeft thans de zaak voor den Mil ister van Justitie gebracht. Een verschrikkelijk ongeluk heeft, door den storm, op den spoorweg van Boulogne sur-mer naar ;Parijs plaats gehad. Op ongeveer een kilometer afstands van Neufchatel wilde een familie van 5 personen over een spoorweg gaan. De tiein No. 21 was aangekondigd en de baanwachter be vond zich aan de overzijde van den spoorweg Hij riep hun toe te blijven staan, maar door het geraas van den storm hoorden zij noch het gerucht van den hein, noch de stem van den baanwachter. Toen de trein voorbij was, stonden nog enkel twee kleine meisjes ongedeerd op den weg; vader, moeder en zoon waren dojr den trein gedood. Hun lij keu lagen verminkt op den weg. Men schrijft uit Londen aan het N. v. d. D. Alles wat een voorwendsel voor Engeland kan worden om in Borneo openlijk op te treden, kan gevaar opleveren voor hei Ne- derlandsch gezag in de Oost-Indische be zittingen. Daarom zijn de laatste berichten uit die gewesten zoo verontrustend. Naar gemeld is, zijn de inwoners van Padas tegen de Britsche Noord-Borneo- maatscbappij in opstand gekomen, en zijn (.aarbij vier politieagenten verraderlijk ver moord en factorijen te Batu Batu platge brand. Ook de stad Mambakuk werd bedreigd, en zij zoude ongetwijfeld zijn vei woest, indien het Britsche oorlogschip Rambler niet een aantal troepen had geland om de plaats te beschermen. Padas is de laatste aanwinst der Britsche Noord-Borneo-maatschappij, die het 3 of 4 jaren geleden verkreeg. Sedert dien tijd zijn de inwoners altijd ontevreden geweest, en de moeilijkheden, die thans uitgebroken zijn waren dus te voorzien. Onmogelijk zou men echter kunnen zeggen hoe het daar mede zal afloopen. Voor Engeland levert het gebeurde eene schoone en reeds long begeerde aanleiding, om het gezag over Noord-Borneo over te nemen, vooral indien er Engelsche onder danen zijn vermoord. Wilson, de schoonzoon van den oud- presi leut der Fransehe republiek, was, zo als- de lezers weten, in staat van beschuldiging gesteld, wegens een onzedelijken handel in ridderordes, die hij voor grof geld aan enkele eerzuehligen had verkocht. De man is vrijgesproken. Te Brussel heeft een knaap van ff jaren zich opgehangen, omdat hij de school niet wilde bezoeken uit was, hing hij zie opOntzettend Te Berlijn kome kelijke berichten in tingen door de ov Elbe. Weichsel en dan 80 plaatsen in IS onder water, en one groote steden die het hebben, zooals Elburc burg. In de lage lan zijn 3000 menschen de Elbe bij Botzei overstroomd. Bij Dam zee, uit welke van 3( nog verheffen. Nog s schoten. In de Karpather minstens 3 voet hoog de bergen verlaten afgedaald. Dorpelingei wilde beren, die doe uitgeput, met behulp Volgens Figaro onderzoek twee puntf tegen Boulanger ovt Clermont Ferrand ve daartoe verlof te heb hij in een document gemaakt op een diens erkend dat zijne eerst nonactiviteit] verdien men hen op nieuw van staatkunde. Hiei uit naam der wet. H( met wie hij morgen willen vechten, hem zijn eenige eerzucht nie Keizer Wilhelm digen van 6 Pausen, 1: en 21 Presidenten de Vier dezer zijn nog in Isabella, de ex-Koniu Koning van Napels en De stad Myingy is bijna geheel door denkt dat die het opzet'15,000 mensch roofd en er ging ve voorraad verloren. T 150 huizen door bram Bij Blackshear stuk van een trein in tief was reeds over d wagon kartelde, wen gescheiden en viel mr de diepte: de brug zi gers werden dadelijk tden men hen uit de werden gewond, 10 licht gewonden behooi Gi.uld en zijn jonge v Een groot deel Teneriffe is afgebrand de brand gebluscht en en kindereu gered. I verkoold gevonden. D x zienlijk. LAATSTEE Goes. Heden iriidda d. P. en de K. het oi plezier een rijtoertje velocipede, aan den de vest le rijden, zij geen verdere ongel met den schrik vrij. Krabbendijke. Indis wordt aan de bouwpla schillende ndministrat bestaat er kans, dat I denkwaardig in de ge: meente zal bekend wo Immers de gemeenti stichten van een geme der Hervormde Gemee nemen, eene nieuwe si behoorende hofstede gisterenavond, in eene gadering van kerkv. e den tegenwoordigen k en een anderen doch de thans aanwezige st vervangenaan de zu ijzeren hek te plaatser met consistorie en ke te verven. Ter bestrijding der 1 goedkeuring van het eene geldleening word< Van 26 28 GOES. Geboren: Gei v. Laurus Willeboer en Louis William Casper en van G. L. van de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2