CHRIST ELI JK- NIEUWSBL AD HISTORISCH VOOR ZEELAND. J/Ce-L, ES. 1888. No. 77. Donderdag 28 Maart. Tweede Jaargang. COSTUMES. rijten, lIs pakjes op Ide. verschijnt prijs der advertenties: DEN-VLAKE. Onschuld en Misdaad. oefsmidsknecht. 1 G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. ootdienst l ij K s )T DIENST de benoocfjgd een r van de Zondagsrust, ER te Wemeldinge. Van Van Rotterd. Middelt). naar naar Middelb. Rotterd, en Vlissingea V. v. 9,- D 9, 9, 9,- 9, 9, u. m. u. m. 12,30 3,45 I,— 4,15 Woensd. en Zat. 7,30 2,45 7,50 3,05 10,30 II . 6,— 12,30 6,20 12,50. DË ZEEUW, h ELKEN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. P. ijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,026 UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. e vm. 6 en 9. nam. 3. u. 7.35, nam. 1. en 4.45. idienst. i: vm. 7,15 en nm. 1.15. middellijk na aankomst j. vm. en 5,36 u. nam. in en naar het Spoor- rijden IOTDIENST urg en Zierikzee. tzee Spoorweg Goes. April. Van Zierikzee Dinsd. 27'smorg. 7. Woen. 28 7,30 Dond. 29 6, Vrijd. 30 6,30 Zaterd.31 y> 10. Zond. 1 'smorg. 7,30 Maan. 2 7,30 Dinsd. 3 7,30 Woen. 4 7,30 n, Middelburg en •dam. Itrek in Maart. pgea F L-d 28 Maart 1888. Den Haag. De tegenwoordige zitting der r Staten-Generaal werd gisteren middag te 3 1 uren door den minister Heemskerk gesloten. Z.Ex. herinnerde aan de deünitieve behan- deling der Grondwetsherziening, die langer j duurde dan aanvankelijk voorzien en ge- l 'ywenscht was, maar kalm en welberaden geschiedde, terwijl de tegelijk monarchale en vrijheidlievende instellingen, dierbaar aan het Nederlandsche volk, onaangetast en onveranderd bleven. Moge aanzienlijke uit breiding van het kiesrecht en het wegnemen van een aantal belemmeringen voor den gewonen wetgever rijke en rijpe vruchten dragen voor 's lands welzijn. Na een herinnering aan de overige be handelde ontwerpen, wordt 's konings dank aan de kamers gebracht voor hunne ijverige plichtsbetrachting. Middelburg. Bij een heden alhier ge houden stemming ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad werden uitge bracht 722 stemmen. Gekozen werd de heer Mr. J. A. van Hoek met 633 stemmen. De heer B. Meilink 19, Dronkers 3, W. A. de Rijcke 5, en op verschillende anderen 1 stem, 16 briefjes waren blanco. Uit het twaalfde jaarverslag der Coöperatieve Voorschotvereeniging met Spaarbank te Middelburg blijkt dat er een zuivere winst is van f'503,685 Het bestuur stelt voor dit bedrag uit te keeren aldus lo. voor administratiekosten f251,84 2o aan de leden van 4 p. Ct. op de stortingen 1183,60 en 3o. tot storting in het reserve fonds f68,245. Raadsverslag van lerseke 27 Maart. Tegenwoordig 7 leden. Do notulen der FEUILLETON. i NACHTELIJKE STILTE. Het was middernacht en de stad lag in diepe rust gedompeld. De zwarte schadu wen vielen op de leege straten evenals duistere droomen op hare bewoners. Buiten ademde alles vrede, maar hoe menigeen worstelde op zijn bed tegeneen afschuwe lijke ziekte terwijl een kille dood zich van 'I liem meester maakteDe rust werd niet verbroken door des moordenaars wapen, - geen noodkreet werd gehoord, en toch werd misschien menige moord begian. Hadden de sterren die Gods heiligheid verkondigden •j bare blikken door de menigte van daken kunnen dringen, zij waren stille getufgen geweest van onreine vreugde, afzichtelijke uitspattingen, misdaad van allérlei aard, vertwijfeling, doch ook hier en daar van de ziete rust der onschuld. Zulk een rust genoot Aleida Graylynn. Haar kamer was een der vriendelijkste vertrekken in het aanzienlijke woonhuis ft **xan de rijke weduwe Westerly. Aleida was ,een "uuerlnoze nicht en in den huiselijken kiing opgenomen, ongeveer vijf jaar voor g den tijd, waarop ons verhaal begint. De lamp brandde slechts flauw op haar I marmeren voetstuk, en verlichtte de wanden met dan ten halve, doch liet niettemin toe, de voorwerpen om zich heen duidelijk te onderscheiden, als schrijfgereedschap, een vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. De voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken, die alle voor kennis geving worden aangendmen. Uit een ingekomen schrijven van Gede puteerden blijkt, dat 12 lotelingen aan den militieplicut moetei. voldoen uit deze ge meente. De voorzitter zegtin de treurige noodzakelijkheid gekomen te zijn den per soon van Christiaan Lokerse te doen ver voeren naar 't krankzinnigengesticht te Delit, daar hij voor de samenleving gevaarlijk werd. De kosten voor verpleging in ge noemd gesticht bedragen f270 Isjaars, waarvan door de provincie f 75 en door 't rijk f 40 betaald wordt. Het restant f 155 komt op rekening van de gemeente. De voorzitter stelt voor aan 't ai mbestuur te verzoeken of het die kosten op zich wil nemen, daar deze vereeniging toch geroepen is om uit hare fondsen de mogelijke kosten voor minvermogenden in dergelijke gevallen te dekken. Dit voorstel wordt met alge- meene stemmen aangenomen. De voorzitter zegt, dat de openbare ver gadering is afgeloopen en dat ze, ter be spreking van den hoofdelijken omslag in eene geheime zitting overgaat. De heerP. deBruijne, Rijksambtenaar (commies) 2de klasse wordt met Mei a. s. overgeplaatst van Heinkenszand naar IJzen- dijke. De Heer W. Haverkorn, Rijksambte naar 1ste klasse idem van Hansweert naar Heinkenszand. De commi'sie voor de nieuwejaars- collecte te Krnlningen heeft bij hare jongste oproeping de som van f250 gecollecteerd voor een extra bedeeling aan de armen, noodig geworden door de barheid van het jaargetijde. briefje netjes geschreven doch onopgevou- wen, een kanten smaakvol bewerkte kraag en mouwen en een paar handsel:oenen. Naast de tafel stond een koffer met een of twee pakjes op het gesloten deksel, als ware hij daar geplaatst even vóór de sla pende zich ter ruste begaf. De meubels van de kamer waren sierlijk, schoon en niet opzichtig. De omtrek van een marmeren schoorsteenmantel stak hel der af tegen den donkeren haard, en rechts stond een bed, waarop Aleida Graylynn in een zachter» en vreedzamer) slaap gedom peld lag. Op een stoel, aan het voeteneinde van het bed, lag een grijs reisgewaad, zorg vuldig opgevouwen, om het tegen kreukelen en plooien te bewaren. Alles saamgenomen deed vermoeden, dat de bevallige slaapster alle toebereidselen voor een reis gemaakt had. De inhoud van het briefje luidde als volgt «Lieve De Wit. Oom Henri heeft mij verzocht om te komen, en zal van geen weigering willen hooren. Wanneer gij dezen ontvangt vóór het einde van deze week, kom mij dan in Melville niet opzoeken; tante is ziek en gedrukt, en heeft mijne hulp noodig, om haar wat op te beuren en te helpen. Aleida Graylynn Het licht van de lamp viel op het bescheiden briefje. Het was echter niet de lamp, die Aleida gewoonlijk naar hare kamer medeaam, wanneer zij zich ter ruste begaf; zij was waarschijnlijk even Stavenisse, 27 Maart 1888. Heden is aan den polder Oud-Kempenshofstede een oever- afschuiving voorgekomen, waarbij een ge deelte van het oostelijke zink'tuk van 1885 mede afgeschoven is, de aanzienlijke lengte en breedte was heden morgen niet met juistheid op te geven, doordien de afschui ving nog in werking was. Te Breskens is tot lid van den raad gekozen de heer J. Mulder. Bij kon. besluit van 12 dezer is de heer Jacob Wilkens te Ylissïngen erkend en toegelaten als consul van Uruguay. Dej 528 milliciens der lichting 1888 uit de provincie Zeeland zullen worden in gedeeld als volgt60 bij het regiment gre nadiers en jagers, 400 bij het derde regi inent infanterie, 50 bij het derde regiment veld-artillerie, 5 bij het korps pontonniers, 4 bij het korps torpediste'n en 9 bij het kor -', genietroepen. Bij het korps pontonniers zullen zooveel mogelijk schippers worden ingedeeldverder bij voorkeur visschers, zeevarenden en ketel smeden. De schippers moeten eenè lengte hebben van 1.62. De minister van oorlog heeft bepaald dat aan de lotelingen der lichting 1888, die in het bezit zi,n van een diploma waaruit blijkt dat zij den practischen en theoreti seren cursus in den wapenhandel met vol doenden uitslag hebben bijgewoond, bij de indeeling verlof wordt verleend tot 15 Mei indien zij voor dien datum worden ingelijfd, om daardoor onder de wapenen te blijven tot 15 September d. a. v. Alleen de jongelieden, die dit jaar geloot te voren binnen gebracht. In de duistere kamer was ter sluiks iemand binnengekomen. In de geopende deur vertoonde zich een schoon, doch verwilderd meisjesgelaat, dat behoedzaam naar binnen zag. Het haar werd door een karn bijeengehouden, maar eenige halt gekrulde lokken hingen langs den hals over de blanke schouders. Hare groote, gloeiende oogen waren op Aleida's bed gevestigd. Haar geopend nachtgewaad liet haar hals ontbloot en hing zorgeloos over haar schoongevormde leden, en vreemd genoeg, een ketting van schitterende steenen was bevestigd aan het ceintuur harer japon. Haar eene hand rustte tegen den stijl van de deur, met de andere hield zjj de deur zelve openzoo stond zij in de opening te staren en te luisteren, door de duisternis als in een wolk gehuld. Eindelijk naderde zij uiterst behoedzaam. Haar witte en ontbloote voet zonk in het zachte vloerkleed en verbrak de stilte niet. De zonderling flikkerende diamanten schit terden in de duisternis, terwijl zij liep, en steeds waren haar oogen vreesachtig op het bed gevestigd. Maar het gezichtje op het kussen bewoog zich nietde hand werd niet teruggetrokken, want Aleida sliep vast, doch een droevige onheilspellende blik scheen over het gelaat var» de slapende verspreid en hare zachte lippen huiverden tusschen- beiden. De schuldige indringster had einde lijk de tafel bereikt en een spottende glim lach lag op haar lippen, toen haar gloeiend oog het eenvoudige briefje gewaar werd. Zachtjes nam zij een sleutel uit de voor hebben, komen in aanmerking voor zoodanig getuigschrift. Te Amersfoort is tot lid der Tweede Kamer verkozen mr. A. baron Mackay (a) met 1440 stemmen. Van Boetzelaer (1) had 890. Te Rotterdam stemden ruim 5100 kiezers, dat is 900 minder dan bij de vorige stemming. Gekozen werd de heer G. H. Hintzen. Mr. U. H. Huber heett voor Steen wijk bedankt, wijl hij zitting neemt voor Dokkum. De heer C. J. de Raad te Tilburg, deurwaarder bij 's rijks belastingen, heeft als zoodanig tegen 1 Mei a. eervol ontslag aangevraagd. Bij koninklijk besluit zijn benoemd tot commissarissen van afmonstering van uit de koloniën teruggekeerde militairen, te Rotterdam de gepensioneerde kapitein der infanterie van het leger in Nederlandsch- Indië G. Lammers, en te Amsterdam de gepensioneerde le luitenant der infanterie van gemeld leger G. P. Wijnmalen, thans burgemeester van Veere. Af. C. De hr. F, Domela Nieuwenhuis plaatste in Recht voor Allen de volgende advertentie «Mijn dank voor de talrijke en hartelijke bewijzen van sympathie per telegraaf en per post, zoowel uit binnen- als buitenland, bij gelegenheid mijner verkiezing tot lid der Tweede Kamer. Mijn dank ook voor de smaad- en scheld brieven, die bewijzen hoe men vrees schijnt te hebben voor mijn optreden. Men verwachte echter niet te veel van mij, daar ik alleen onmachtig ben tegenover werpen op tafel en, terwijl zij naast den koffer knielde, was zij op het punt dezen te openen. Eerst echter zette zij de lamp voorzichtig ter zijde, zoodat het volle licht niet op haar kon vallen toen stak zij met bevende hand den sleutel in den koffer, en na eer.ige po gingen gelukte het haar zonder geraas het slot te openenzij schoof de pakjes op het deksel ter zijde, richtte dat op en nadat zjj de netjes opgevouwen kleedingstukken ver wijderd had, opende zjj een sierlijk penne- mes en sneed de voering in den koffer los. Nadat zij voorzichtig op den grond was gaan zitten, maakte zij den ketting van haar nachtkleed los, haalde een pakje bankbiljet ten te voorschijn en borg deze tusschen de voering en den koffer, bedekte de plaats we der zorgvuldig met de kleederen en sloot de kist. Een oogenbllk slechts deed angst haar aarzelen doch toen zij opstond, wierp zij nog eens een blik op het briefje naast de lamp, terwijl een hoog roode kleur haar gelaat bedekte en een blik vol haat in haar oog te lezen was. Haar werk scheen echter nog niet gedaan te zijn. Zij keerde zich naar het bed, wierp nogmaals een angstigen blik op de slapende, sloop toen naar het grijze reiskleed, en liet iets in een der zak ken glijden: met bevende hand greep zij daarop de lamp, en spoedde zich uit het vertrek zij durfde niet meer naar de sla pende zien, vlood over het portaal en kroop, harer schuld bewust, diep ondar hare zijden dekens, - doch niet om te slapen. (Wordt vervolgd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 1