Kerk- en Schoolnieuus. Rechtszaken. Gemengde Belichten. zoodanig is opgekomen en tevens zijne krachten weder zoo zijn toegenomen, dat de geneesheeren er verbaasd van staan en alle hoop voeden, dat hij de eerstvo'gende cirsis weder zal kunnen doorstaan. Terwijl er nog kort geleden werd gevreesd, dat hij misschien nog slechts eenige weken zou kunnen leven, meent men thans met voldoende zekerheid op een aantal maanden te kunnen rekenen, en laat het zich zelfs aanzien alsof dit jaar nog wel kan voorbijgaan zonder eene beslissende crisis te brengen. De slaap is goed, de eetlust insgelijks, en met eene bewonderenswaardige zielskracht komt hij alle drukkende gevoelsaandoeningen te boven, waarbij het hem goed te pas komt, dat hij zich met vollen ijver aan de regeeringszaken wjjdt, hetgeen zeker ook het beste middel is om den geest vrij te houden van al wat een zwaarmoedig tobben teweegbrengt. Des ochtends wandelt hij in zijn goed verwarmden wintertuin, alwxjar zijne geneesheeren hem vergezellen en tevens consulteeren. Daarna ontvangt hij officieele en vorste lijke personen. Tegen den mi Idag zit hij een poosje te sluimeren, gaat vervolgens met prins Bismarck, of diens zoon, graaf Herbert, de regeeringszaken behandelen en daarna met zijn familie dineeren. Des avonds ten 9 ure wordt hij door de geneesheeren weder onderzocht en tegen 10 ure gaat hij naar bed. Uit zijne kamer loopt een wen teltrap naar die van dr. Mackenzie, zoodat deze steeds onmiddellij v bij de hand is. Gisteren heeft de keizerin weduwe, die zelve zeer ziekelijk i«, haren zoon sinds een jaar voor het eerst weder gezien. Naar het verhaal van ooggetuigen was het een roe rend tooneel. De hoogbejaarde moeder kwam onder het uitroepen van: «Waar is mijn zoon; hoe gaat het met mijn armen zoon hevig schreiende binnen, terwijl de keizer haar tegemoet ijlde en in de armen viel, zacht fluisterende«Lieve, arme moe Ier!» Keizerin Victoria kwam haastig er bij en poogde, ofschoon zelve zeer geagi teerd, uit vrees voor nadeelige gevolgen de aandoeningen bij haren gemaal te temperen. Daarna bleven moeder en zoon nagenoeg een uur alleen, waarna de keizerin, wier zielskracht en opofferende liefde de diepste sympathie wekt, beiden verder gezelschap hield. De keizer spreekt thans meermalen dan in den laatsten tijd het geval was, maar altoos zacht en toon Los. Hij draagt een uniform met hoog opstaanden kraag, waar door het adeinhaling busje, dat in de lucht pijp is gezet, geheel bedekt wordt, en daar bovendien zijn baard er overheen valt, is er niets van te zien. Wanneer hij spreekt, grijpt hrj naar de kraag; hij doet dit alsof het sltehts een toevallige beweging van de hand is, terwijl het eigenlijk schijnt te dienen om het buisje dicht drukken, ten einde te kunnen spreken. Hij loopt nog altoos recht op en heeft een vasten gang. En op zijn gelaat vertoont zich geen ander kenteeken Tan lijden dan dat de oogen dieper liggen en donkere randen hebben, evenals bij iemand die verscheiden nachten den slaap heeft gemist. 26 Maart 1888. Per Tel. Naar men verzekert lieeft het ministerie zijn ontslag ingediend. Uitslag der verkiezingen voor leden der Eerste Kamer in de provinciën Noord Brabant. Herkozen zijn de heeren tnr. J. B. Hengst, mr. P. J. A. Smitz, jhr. mr. J. B. A. J. M. Verheijen mr. J. G. de Bruijn en J. Th. Smits van Oijen. Gekozen is, als nieuw lid, de heer Henry Smits, bierbrouwer te Oosterhout. Zuid Hofland. Herkozen de heeren T. P. Viruly, mr. A. Blussé, I. D. Fransen van de Putte, 11. Muller Szn., J. van den Breggen Azn., en mr. S. A. Vening, Meinesz met 44 a 51 van de 73 stemmen. Gekozenin plaats van den heer Joost van Vollenhoven, die bilankt heeft de heer mr. J. van Gennep, oud lid der Tweede kamer voor Rotterdamen als nieuwe leden de heeren mr. J. B. M. Vlielander Hein te 's Gravenhage, jhr.Jmr. J. Huijde- coper van Maarrsseveen, oud lid der Eerste kamer voor Utrecht, met 61, en mr. H. M. A. baron van der Goes van Dirxsland, niet-herkozen lid der Tweede Kamer voor 's-Gravenhage, met 45 stemmen. Noord Holland. Herkozen de heeren jhr. mr. D. van Akerlaken met 61, mi. G. van Tienhoven met 62, M. H. Insiuger met 60. A. C. Wertheim met 57 en C. Donker met 60 stemmen. G e k o z e n, in plaats van mr Tak van Poortvliet, die in de Tweede kamer zitting zal nemen, de heer mr. J. Kappeyne van de Capello, oudminister, met 37 stemmen. Gekozen, als nieuwe leden, de heeren H. F Bultman te Haarlemmeimeer met 43, mr. M. J. Pijnappel met 46 en J. Prins te Wormerveer met 35 van de 68 geldige stemmen. Utrecht. Herkozen jhr. mr. L. C. C. M. van Nispen met 20 van de 37 stemmen. Gekozen, in plaats van jhr. mr. Elout van So 'terwoude, die bedankt heeft, de heer mr. R. Melvill baron van Lijnden met 25 van de 37 stemmen. Groningen. Herkozen de heer mr. B. van Royen. Gekozen, ter vervanging van den heer mr. W. de Sitter, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, de heer H. F. Ebels te Kroonpolder, en als nieuw lid de heer mr. H. Friq te Leens. Limburg. Herkozen de heeren W. H. Pijls, H. G. L. Regout en L. H. A. Magnee. Friesland. Gekozen: v. Eijsinga (1) v. Swinderen (1) Breuning (1) en Rengers (I) oud-2e Kamerlid. Dronte. Gekozen de Vos van Steen- wijk (1) en mr 11. van Lier (1). Gelderland. Gekozen: Schimmelpenninck van der Oye (c) Coenen (1) Pallmdt van Neer wijnen (c)Thooft (1) Zuylen van Nyevelt (c) en baron Nagel van Armpseu (1) Twee laatsgenoemden met resp. 32 en 31 van de 61 stemmen. Overijsel. Herkozen de drie aftreden de leden, (1). Totaal Uitslag: 35 lii.kerzijde. 15 rech terzijde. De Eerste kamer, vroeger uit 39 leden bestaande, zal nu 50 tellen. Jongstleden Zaterdag werd een buiten gewone vergadeiing der Provinciale Staten van Zeeland gehouden, uitsluitend ter ver kiezing van 2 leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Ingekomen was een schrijven van Jhr. Mr. J. Roëll te 's Gravenhage, die voor eene herbenoeming niet meer in aanmerking wenschte te komen, verruit' hij in het hoofdkiesdistrict Utrecht tot lid der Tweede Kamer was gekozen en hij die benoeming wenschte te aanvaarden. 40 leden waren tegenwoordig, afwezig waren de heeren Fransen van de Putte en Walter. Bij de eerste stemming werd gekozen Mr. J. MOOLENBURGH met 29 stemmen, Verder verkregen de heeren J. W. Vader 8 stemmen, Moolenburg 1 stem. Jhr. Mr. Six 1 Stem, terwijl '1 stem blanco was uitgebracht. Bij de tweede stemming werd gekozen Jhr. Mr. W. SIX, de candidaat der liberalen bjj de jongste verkiezing te Goes, «de streng gods üenstige man, die niet doleert en zjjn kerk getrouw bleef,» zoo als 't heet, met 26 stemmen. Verder waren uitgebracht op de heeren J. W. Vader 7 stemmen, Arie Smit 5 stemmen, in blanco 2 stemmen. Dat de heer Arie Smit niet tot lid der Eerste Kamer gekozen werd, schijnt een zoogenaamde gevoelige les te moeten zijn voor de anti-liberalen. Immers, ware de beer Arie Smit tot lid der Eerste Kamer gekozen dan was de band behouden ge bleven waarop de liberalisten zich zoo lieten voorstaan, die hem aan Zeeland verbond. En dat scheen men nu niet te willen. Want mocht dhr. Smit, te avond of morgen Vlissingen verlaten, dan zal natuurlijk de schuld niet zijn aan de liberaler, die hem geen plaats wilden schenken in de Eerste Kamer, maar uitsluitend aan de anti-liberalen die hem niet ter Tweede Kamer wilden afvaardigen 1 Gemeenteraad van Middelbuzg. Zitting van Zaterdag 3 uur. Afwezig met kennisgeving de heeren De Ligny, Van Hoek en Tak. Voorzitter jhr. mr. L. Schorer. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. Ingekomen een schrijven van den heer Mr. Van Hoek, meldende dat hij voor het lidmaatschap van den raad bedankt. Een request van den heer Gilde, waarin hij vrijstelling vraagt van het verzoek om een beerput op zijn erf te dempen en met een tonnenstelsel te vervangen, het werd gesteld in handen van B. en W. Een proces-verbaal kasrekening gemeente-ontvanger. Tot concierge van het gymnasium werd benoemd P. Febbes. Tot onderwijzeres in de handwerken aan school F mej. A. W. Snijders. Tot leden van het stembureau verkie/ing gemeenteraad voor het 4e onderkiesdi strict de heeren J. H. Snijders en D. Jeras, tot plaatsvervangers de overige leden van den raad Tot voorzitter van h 't 2e onderkiesdistrict de heer W. J. Sprenger en tot zijn plaatsvervanger de heer mr. A. P. Snouck Hurgrorije en de overige leden van den raad en tot leden van dit Bureau de heeren mr. E. P. Schorer en jhr. mr. W. H. Snouck Hurgronje tot plaatsver vangende leden de overige raadsleden. Niets rneer te behandelen zij wie werd de zitting gesloten. Vlissingen. Voor de eerste maal werd Zaterdag de stoommachine van de «Bromo» in werking gebracht en gedurende een groot gedeelte van den dag gemeerd gestoomd. Het voori.emen bestaat morgen bij gun stige gelegenheid voor het eerste proef te varen op de reede, terwijl daarna op Don derdag proeftocht zal plaats vinden. Loopt dit alles goed dan gaat de «tlromo» onmid dellijk ter v-rdeie uitrusting naar Rotter dam. De equipage is bereids daarvoor reeds aangekomen. De heeren C. De Bruijn en A E. Kempees, ingenieurs van den waterstaat, zullen de havenwerken te St. Malo, Havre en Antwerpen gaan bezichtigen. Dit bezoek staat in verband met de uittevoeren werken aan de sluizen te IJmuiden. Ne 1. Herv. Kerk. Aangenomen naar Middelburg door P. J. Roscam Abbing te Silvoorde. Bedankt voor St. Anr.aland door dr Gobius du Sart te Nieuw en St. Joosland. Djor liet provinciaal kerkbestuur van Zeeland werd in eene buitengewone ver gadering aan den lieer F. W. .1. Wolf, gewezen predikant van Odijk, sedert 28 December 11. predikant bij de Ned. geref. gemeente te Axel, het heilig dienstwerk in lie Ned. Hervormde kerk verbodende bevoegdheid tot de uitoefening var. kerkelijke rechten en de aanvaarding van kerkelijke bedieningen ontnomen voor onbepaalden tijd, en het lidmaatschap van de Neder- landsch Hervormde kerk ontzegd. N. R. C. De heer K. Werner, Classikaal oefe naar in de Ger. kerken op Walcheren, heeft een beroep ontvangen als Predikant bij de Ned. Ger. kerk (doleerende) te Ter-Neuzen. Naar wij vernemen zal «Vrijdagavond» de Noorderkerk te Middelburg in gebruik genomen worden. Met het oog op de feest dagen zal de inwijding eerst later plaats hebben. In de Ned. Ger. Kerk (doleerende) te Zaamslag heeft de bevestiging van den ker- keraad, naar de Z. K. verneemt, gisteren plaats gehad. Ook te Grijpskerke wordt een openlijk breken met de N'ed. Herv. kerk voorbereid. Bij de Rijksnormaallessen te Goes zijn bevorderd van de le naar de 2e klasse D. Remijn, D. Moolhuijzen en J. Vreeke. Van de 2e naar de 3e klasseN. Van der Hoeff, J. Arnoldi, W. H. Bakker, J. J. Looijé, J. Coomans en A. Buone. Van de 3e naar de 4e klasseJ. Jonge- pier, J. Kloosterman, M. Griep, P. Van dei- Linde, D. C. Rijstenbil, L. van Melle, F. D. Cliamuleau, J. M. Verlare, M. Nijssen, M. Bakker, C. Kievit, N. H. Laban en C. T. Dieleman. G. C. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden, Maandag zijn o. a. veroordeeld wegens mishandeling A. K. T., 17 j., zonder beroep te Westkapelle, tot 7 d. gev.; M. B., 26 j., arbeider Wenieldinge, tot f 10 b. s. 10 d. h.; A. K., 27 j., varensgezel te Goes, tot 14 d. gev.; oplichting P. C. V.. 54 j., vrouw van J. L., zonder beroep, te Middelburg, tot 1 m. gev. en f10 b. s 6 d. h.; wederspaoniglieid P. J. K., 2 j., drukkers knecht te Middelburg, tot 3 d. gev.; beleedigi ng P. J. W., 23j.. pakjes drager te Middelburg, tol 7 d. gev.; diefstal M. de J., 58 j., werkman te Westkapelle tot 2 m. gev.; Vrijgesproken is: M. de J., 23 j., arbei Ier te Kapelle, beklaagd van vernieling van eens anders goed, en A. Z 20 j., te H insweerd, beklaagd van Terncuzen. De verkil z ng v ui den heer N. GL1NDERMAN tot lid van de 2e K imer S. G. zal den armen alhier nog ten goede komen. Eenige kiezers, gesteund ook door vele giften van anderen 200 gld. zullen Din-dag a.s. eene bedetling hou len van brood aan alle behoeftigen zonder onderscheid. Veere. Naar men vernoemt, is de bur gemeester dezer gemeente tot eene andere betrekking te Amsterdam benoemd, die hij in April hoopt te aanvaarden. Men schrijft ons uit Zeeuwsch-Ylaan- deren Verleden Donderdag was het voor onze partij alhier een heugelijke dag. De heer Glinderman was gekozen, ten spijt van het felle woeden der liberalen. Al wat in den Christus, als Gods Zoon in het vleesch ge openbaard. geloofde, had zich vereenigd om het ongeloof te bestrijden. En Zijn Naam zij geloofd de Heere had zijn volk de overwinning geschonken. Er was gebeden om hulpe in den strijd, er was geroepen oin zegen op liet werk en de Heere had de gebeden verhoord. Daarom rees allereerst uit het hart van velen het danklied ten hemel«Alleen aan God omhoog zij eere Gedachtig aan de helpende genade Go ls. werd het vreugdevolle feit dan ook in alle stilte en kalmte herdacht. Men gevoelde ook, dat het den tegenstanders, waaronder velen op eene triumf hunnerzijds hadden gerekend, onaangenaam zou hebben aange daan, wanneer de overwinningsvreugde zich naar buiten geopenbaard had. Tallooze malen hebben de onzen gevoeld, wat liet is, verslagen te worden en hadden ze nu de nederlaag geleden, het zou hun niet minder diep getroffen hebben. Vooral daarom diep, omdat er naar verzekerd werd, van de tegen partij allerlei voorbereidselen waren gemaakt, om de zege op de meest luidruchtige wijze le vieren. Hier zou liet muziek dienst moeten doen, daar zou een halve ton bier gegeven worden. Op eene andere plaats weer zou de sociëteit weergalmen van de vreugde kreten en zou het publiek vergast worden op vuurwerk. Ginds zou men, opgewekt door den gratis geschonken wijn, in zege tocht en met ontrolde vhg het dirp bin nentrekken. Nu was er gelukkig van dit alles geen sprake. Juist zooals de liberale strooibiljetten doch met eenige wijzi gingen gezegd hadden nu de anti re volutionairen overwonnen hadden, was er geen sprake van opwekkende muziek, van balhuizen, vuurwerk of scliietioge, doch nu werd er ook niet aan het krenken der tegenstanders gedacht,maar er werd gedankt, dat God geholpen had en gebeden voor de tegenstanders, dat de Heere hunne ledig heid met Zijne volheid mocht vervullen. Oostburg, 20 Maart. Heden nacht is bij den heer B. De Die Sr. alhier een poging beproefd om zijne glazen in te gooien. Gelukkig is het opzet ten deele mislukt, want de steen is niet tegen het glas, inaar tegen het kozijn terechtgekomen. De politie, die er mede in kennis gesteld is, zal een scherp onderzoek naar den dader instellen. Hoogstwaaisehijulijk is dat feit toe te senrijven aan de bitterheid der liberalen over de geleden ne Ier- laag. Dat die bitterheid niet gering is en zich voornamelijk tegen den heer de Die uit, blijkt onder meer uit het Weekblad van Zeeuwsch Vlaanderen W. D. No. 000. De heer de Die had verleden Woensdag een Axélschen vriend, die als stembus geleider naar Oostburg kwam, van den tram gehaald. Terwijl die vriend met de stembus op het raadhuis was gegaan, bleet de heer de Die in het voorportaal op zijne terugkomst wachten. Voornoemd Weekblad, het welk zegt nouit te liegen, verdraait dit feit aldus: «Woensdag 11. werden de stembussen te Oost burg aange bracht. En wie stond er bij 'tstad huis? De heer Boudevvijn de Die, vragende aan sommige busdragers om de zegels te zien.» Het blad, dat zeker ook nooit ha telijk is en de liefde jegens den naaste altijd betracht, voegt er de hoogst lielelijke en den steller eer aandoende opmerking bij 'k Weet wel, als hij t mij gevraagd had, dat ik hem eens had laten ruiken, dat hij er zijn oogjes van dicht gekne pen had. Al zulke uit een rein gemoed voortkomende opmerkingen benadee- len echter niet deri heer De Die, maar de partij van het Weekblad zelf, dat door het aanwakkeren van den ingesluimerden vervolgingshaat tegen de afgescheidenen en door het voortdurend beschimpen der dolee-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2