CHRIST ELI JK- NIEUWSBL AD HISTORISCH VOOR ZEELAND. 1888. No. 76. Dinsdag 27 Maart. Tweede Jaargang. VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTEXTIEN: Het wetsvoorstel op den leerplicht. Y Partijdig. Y Beidt gevaarlijker. Buitenland. DE ZEEEW, elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,026 UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zij die zich met 1 April aan staande op „de Zeeuw" abonneere.t, ontvangen van nu af tot 1 April ons blad gratis. III. (Slot.) Zijn aan deze wet ook straffen verbonden Zeker. Overtreders van deze wet, zij zijn ouders, voogden of verzorgers van kinderen worden gestraft (volgen» ariikel 12) voor de eerste maal met een geldboete van f3; voor de tweede maal binnen hetzelfde schooljaar met een boete van ten hoogste f10; voor de verdere overtredingen binnen hetzelfde schooljaar met een geldboete van ten hoogste f 25 en een hechtenis van ten hoogste zeven dagen, te zamen of afzonderlijk. Overigens is ook alle schoolverzuim straf baar, uitgezonderd dat wegens plaatsgebrek op school, wegens ziekte- of sterfgevallen, waarneming van godsdienstplichten, verre afstanden, indien een wet het schoolgaan verbiedt (b. v. de wet op de besmettelijke ziekten) en voor schipperskinderen die geen vaste woonplaats hebben. In artikel 3 tot 5 staat dat alle kinderen van hun zesde tot hun twaafde jaar lager onderwijs moeten ontvangen. Daarna is tot hun zeventiende jaar herhalingsonderwijs verplichtend. Dat herhalingsonderwijs mag ook wel a in huis gegeven worden, maai er moet even zooveel worden geleerd als bij plaatselijke verordening door den Burge meester is aangegeven. In de overige artikelen wordt de taak der onderwijzers en schoolopzieners om schreven. Waarlijk zij behoeven zich allerminst te beklagen als dit leerplichtontwerp in de doos gaat. Tenzij liet salaris dier heeren naar ver houding ware verhoogd geworden, had niemand hunner gaarne de hem daar aan gewezen taak op zich genomen. De hoofden der scholen zouden het leeu wenaandeel ontvangen hebben van dezen arbeid. Artikel 6 toch zegtAlle hoofden van scholen zijn verplicht bij aanneming of ver trek van leerlingen daarvan terstond mede- deeling te doen aan burgemeester en wethouders. Artikel 7. Ieder hoofd der schoolhoudt aanteekei.ing van elke afwezigheid der scho lieren, gedureude iederen schooltijd en van de redenen der afwezigheid in een register, <tin te richten naar een door den minister van binnenlandsche zaken vast te stellen model». Deze bepaling geldt ook voor het herha lingsonderwijs en de onderwijzer mug ook procesverbaal opmaken. Artikel 8. Den eersten dag van iedere maand zendt het hoofd der school eene opgaaf van de namen der leerlingen, die in de afgeloupen maand van zijne school afwezig gebleven zijn, enz. Een niet minder omvangrijke taak wachtte ook den schoolopzieners. Wij zullen hierover echter niet verder uitweiden. Genoeg zij het ons er op ge wezen te hebben, dat het wetsontwerp op den leerplicht, in dien vorm ingediend en uitgevoerd, zeker niet zou hebben bij gedragen om de achting voor den liberalen wetgever te verhoogen. Gelijk menig openbaar onderwijzer en terecht - met de schoolwet van '78 den spot drijft, zoo zon ook dit wetje op den leerplicht, door ouders en onderwijzers, om 't zeerst zijn afgekeurd. Laten de hh. De Kanter c. s. dit onge boren kindeke maar begraven. Komt er nog eens een nieuwe wet op den leerplicht, dan vrage de commissie zich niet af, hoe mooi het wel in het buitenland gaat. Maarzij raadplege in de eerste plaats de natie. Thorbeclte zei het in zijn tijd reeds, dat wij geen volk zijn om in een dwangbuis gestoken te worden. Een wet moet een nationaal karakter hebben, rekening houden met den volks aard; zich schikken naar de vrijheden en rechten op maatschappelijk en kerkelijk gebied, die een volk niet dan na ernstig verweer prijs geeft. Alleen Nederlandsche wetten kunnen geëerbiedigd worden. Bovendien eene wet die den hoofdonder wijzer een veldwachterstaak oplegtis eene bespotting, in de eerste plaats in het oog harer uitvoerdersen zij bezorgt hun maar al te veel hoofdbrekens. Den ouder wijzer, die behoorde op te voeden, dwingt zij tot het maken van allerlei lijsten, al welk knutselwerk bepaald nadeel doet aan het onderwijs. Onderwijs 1 Immers daartoe in de eerste plaats is de onderwijzer geroepen Daartoe immers deed hij examen Moet het den weg op dien dat wetteke op den leerplicht aangeeft, dan zal de Neder- landsehe wetg'ever wijs doen, met de examens af te sehaffenen voortaan aan iederen gepensioneerden sergeant de leiding eener school toe te vertrouwen. Aan dergelijke mannen is het opsporen en tegengaan van het schoolverzuim, en het invullen van lijsten veel beter toevertrouwd dan hun. Nog op een derde bezwaar vestigen wij de aandacht. Reede toonden wij aan, dat het wets ontwerp een onzedelijken, ongeoorloofden dwang in het leven roept, en met het oog op de veelomvattende werkzaamheden der onderwijzers, practisch onuitvoerbaar is. Doch gesteld eens dat wij ons in dit laatste vergisten. Gesteld dat de moeielijkheden aan de uitvoering dezer wet verboden, te overwin nen waren, zouden dan de uitkomsten evenredig zijn aan den arbeid dien men daaraan ten koste legt? Een onzer bladen noemde onlangs de onderwijzers wier hulp deze wet inroept, toekomstige beëedigde onbezoldigde rijks schoolwachters. En terecht! Dat wil de wet van hen maken Zal de arbeid dier schoolwachters het gewenschte gevolg hebben De mannen van Volksonderwijs kennen het volk niet, zoo zij dit beweren. De onderwijzer, de vriend der ouders, de gulle gast en gastheer der dorpelingen, het orakel der landbouwers, de ziel hunner ver gaderingen, de pleiter voor hunne belangen, hij zal bij eede gedwongen worden proces verbaal tegen hen op te maken, als aan klager bij het Openbaar Ministerie tegen hen op te treden. Velen hunner zullen dit nalaten zoolang het kan. Maar ei delijk zal het moeten. En het onderzoek naar de reden van het schoolverzuim? Zal dit gemakkelijk gaan Ook niet. Menig ouder zal de ware reden van het schoolverzuim verbergen: en de onderwijzer zal zich wel wachten een aan- teekening van willekeurig schoolverzuim te geven, waar hij vermoedt, dat er zeer dringende omstandigheden waren, waarbij de wet niet voorziet. Moet alles aan wettelijke bepalingen ge bonden worden, goed mits de aanleiding tot wetsontduiking zoo gering mogelijk zij. Men kan toch moeilijk de ouders een eed laten afleggen dat zij hunne onderwijzers nooit bedriegen zullen. De heiligheid van den eed verbiedt dit. Ouze slotsom is derhalve deze: Ruim dit wetteke op en wacht nog andere drie jaren. Tracht dan een nieuwe wet te maken die beter past in het kader van ons volksleven. Draag die taak nu eens niet aan drie advocaten, maar aan drie school meesters op; aan drie paedagogen, die er meer van weten. Mannen, die de toe standen op het platte land genoegzaam kennen. Y Six. Smit. De liberale bladen en blaadjes noemden het ondankbaar dat Middelburg Smit niet herkoos. Een Middelburgsch blad wees op de mogelijkheid dat men Smit een plaatsje zou gunnen in de eerste kamer, «dat proveniers huis voor impopulair geworden staatslieden.» En zie, ook dit is niet geschied. De heeren hebben blijkbaar zei ven gevoeld: dat van Roëll tot Smit de stap wel wat al te groot was. En daarom koos men niet Smit, maar Six., 't Is ons, antirevolutionairen natuur lijk hetzelfde, wie dier heeren als rad in het logge remmachine, dat men eerste kamer noemt, zitting neemt. Maar waar blijft dan der liberalisten hooggeroemde dankbaarheid? Een anti revolutionair maakt er ons op merkzaam op dat de examencommissies even als alle jaren voor wat Zeeland betreft, zeer partijdig zijn samengesteld. De heeren die examen afnemen zullen, zijn allen liberaal. Zoo is het ook. Deze heeren zijn zoo liberaal, dat zij den buit altijd maar onder hunne vriendjes verdeelen. Onder de chris telijke hoofdonderwijzers zijn zeker geen knappe mannen genoeg, om het tamelijk hooge honorarium aan dezen eervollen arbeid verbonden, te verdienen. Dat heet «.liberaal. O, zij zijn zoo «liberaal», die heeren. Als zij 't maar hebben. Y Vragen en antwoorden. Eerste vraag: «Gij Centraal Comité, is het niet alzoo, dat ge op 15 Maart terstond naar Schoterland getelegrafeerd hebta Her roep uw besluit, o, onvoorzichtigen dat op 16 Maart bericht van herroeping inkwam; en dat gij daarop hebt geplubliceerd, dat zulk een besluit nooit had bestaan?» AntwoordOp zulk een onbeschaamde vraag, aan vijftien mannen uwer tegenpartij gedaan, geeft een Comité, dat zich zelf eert, geen antwoord. Ook hoeft het niet, want ieder, die iets van verkiezingswerk afweet, weet ook hoe volstrekt onmogelijk het zou zijn in 24 uur tjjds de afgevaardigden uit heel Schoterland naar Heerenveen heen te roepen. Ten overvloede ligt de brief, die het tegendeel bewijst, in het archief. Tweede vraag. «Waarom hebt gij de kiesvereer.iging <tDe drie gemeentenniet bevolen haar advertentie in te trekken Antwoord: 1°. Omdat deze. kiesvereni ging niet bjj ons is aangesloten; 2°. omdat, ook al ware ze aangesloten geweest, we aan geen enkele kiesvereniging iets te bevelen hebben; 3". omdat we de Frie zen te goed kennen, om niet het effect te kunnen berekenen, dat zulk schrijven heb ben zou. Derde vraag «Waarom hebt gij uw ad vertentie ook niet in de Friesche bladen gezet?» AntwoordOmdat men op de vergade ring der centrale kiesver. te Heerenveen niet besloten had, Domela Nieuwenhuis te stellen, en er dus in Friesland niets te rectifieeeren viel. Maar wel in Holland en Utrecht, waar een misleidende pers gereed stond, om met een verzonnen gerucht de eenvoudige lieden tegen ons in het harnas te jagen. Heldt is gevaarlijker dan Domela Nieuwen huis. Domela heeft het gezag des Konings aangerand. In vuile termen. Doch in nette termen deed Heldt het ook. Heldt deed in de Tweede Kamer het voorstel om den Koning het recht van oorlog te ontnemenen negen liberalen gingen daarin met hem meê. Hij is evenzeer als de ergste socialist vijand van het gezag bij de gratie Gods. De socialisten bestrijden den persoonlijken eigendom, een der grondslagen van onze maatschappij. Maar wat doet Heldt? Hij bestrijdt en verwoest de reinheid en heilig heid van het huwelijk op een wijze te schandelijk om ze nader aan te duiden. Wat is erger? Een Maatschappij zonder persoonlijk eigendom zou misschien nog kunnen bestaan; maar wat wordt er van de maatschappij, van de zeden, van de opvoe ding, van het huisgezin, van den mensch; als de vrjje liefde en het tweekinderstelsel ingang vinden? Dan blijft er niets over dan bestialiteit. De anti-revolutionaire partij heeft de soci alisten verloochend-, de liberalen daarentegen hebben Heldt geëerd. Delvenaar. De Berlijnsche correspondent der N. R. Crt. dd. 21 Maart het volgende aangaand den gezondheidstoestand van den Duitschen Keizer Voor het oogenblik ligt allerbezorgdheid en spanning opgesloten in de vraag hoe gaat het met keizer Frederik Het is een feit dat de keizer na den laatsten zwa ren aanval zijner kwaal te San Remo, al waar hij erg begon te vervallen, weder

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 1