NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH 1888. No. 74. Donderdag 22 Maart. Tweede Jaargang. VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES BIJVOEGSEL. DE ZEEUW, elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Pi ijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,025 UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 centi Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zij die zich met 1 April aan staande op „de Zeeuw" abonneere.i, ontvangen van nu af tot 1 April ons blad gratis. Wij herinneren er aan, dat de eerste worjaars-veemarkt te Goes zal ge houden worden DINSDAG 10 APRIL a. De minderheid. De liberalen hebben thans in de Kamer 45 of 46 vertegenwoordigers. Zij zijn dus in de minderheid, een minderheid die ech ter nog veel te groot is. Moesten de kamerzetels naar de verhou ding der partijen verdeeld worden, dan be hoorde men te hebben 36 roomschen, en stellig niet meer dan 36 liberalen. Deze laatsten hebben dan ongeveer een tiental afgevaardigden meer dan hun eerlijk toekomt. De roomschen daarentegen hebben er tien te weinig. Was nu bij de verdeeling der districten alles eerlijk ingericht geworden waren er geen overloopers uit de anti-liberale partijen geweesthadden de liberalen overal met eerlijke wapenen gestreden; dan zou deze verhouding in stemmencijfer vrijwel bereikt zijn. De liberalen hebben echter gezorgd, dat zij het nog een heel eind, zij het ook al niet langs den weg der eerlijkheid, konden sturen. Zij lieten de groote steden ongesplitst. Zoo zender» zij nu voor Amsterdam 9 leden naar de Tweede Kamer; dat is 4 te veel. Voor Rotterdam 5; dat is 2 te veel. Voor Gro ningen en Utrecht 4 dat is 2 te veel. Samen 8 leden hunner partij, die onrecht matig hun zetel bezetten. Voeg hierbij het volgende In Leiden werd de liberaal gekozen ten gevolge van afval van «Synodale» vrienden. Ook in den Haag. In Enschede zegevierde de liberaal met 10 stemmen meerderheid door ongeoorloofde pressie van fabrikanten op, hunne arbeiders. In Dordrecht hielp de pastoor der oud- catholisken hen op het paard. In Schiedam en Breukelen zegevierde de haat tegen de roomschen. Beide districten zijn overwegend anti-liberaal. Ongeoorloofde verkiezingsmanoeuvres konden hen daar doen zegevieren. In al deze districten werkten Bronsveld, v. Leeuwen en Buitendijk er niet weinig toe mede hun de zege te bezorgen. Zon der dezer steun, en zonder de meervou dige districten hadden zij het stellig tot niet hooger dan 30 leden gebracht. Lezer, onthoud het welzelfs deze min derheid der «liberale» partij is een geroofde. Zij bezetten 14 zetels, waarvan wij niet kunnen beweren dat zij er zoo strikt eerlijk aan gekomen zijn. Domela Niouwenhuis. Domela Nieuwenhuis gaat dus naar de Kamer. Niemand der onzen had dit ver moed. Of nog enkele antirevolutionairen hem hielpen, is niet uit te maken. Een vorig maal had hij 769 stemmen. Thans 361 meer. Er waren echter de en de ou de zij vorige maal 524 thuisblijvers, die thans wel kunnen zijn opgetrommeld. Bovendien kreeg Heldt nog 26 stemmen minder dan de eerste maal. Nu had bij eerste stemming de antirevolutionaire candidaat 567 stem men, maakt met de thuisblijvers van toen, en de liberale overloopers (zoo die 26 stemmen van Heldt op Nieuwenhuis overgingen) te zamen 1119 stemmen. Toch kreeg Nieu wenhuis slechts 361 stemmen meer. Zoo er dus antirevolutionaire stemmen op hem overgegaan zijn, is dit zeker niet veel geweest. Nu wij toch over Domela Nieuwenhuis spraken, zij nog even in herinnering gebracht, wat wij Maandag schreven over zijne candidatuur: snelst werkend maar gevaarlijkst minst gewenscht middel zijn om liberale partij in ontbinding en vormende democratische- of volkspartij kracht te brengen. De kerkdijken verkregen de meerderhei (naar een zwakke meerderheid, bijna te zwa om te regeereu. Zij hebben alle recht weigeren de regeering ,te aanvaarden; w zij minstens 6 zetels missen, die hun ve de groote steden toekomen, en de Eers Kamer tegen alle recht en reden in duo de liberalen «lilaeraal» gehouden werd. E nemen zij, ondanks die door de liberale, telf in den weg geplaatste hinderpalen, tocl le portefeuilles op, dan, zal nie* "Eet "welHeldt werd mak gemaakt. Wie weet of ook D. N. niet hetzelfde zuiverings proces doormaakt. Ook de socialisten te Berlijn werden mak. Met het oog daarop, en daarop alleen, zouden wij Nieuwenhuis'verkiezing wenschen. En nu roept de Goesche Courant uit: o, onfatsoenlijke Zeeuwgij wenscht zelfs de verkiezing van een koningshater! Met 'U geen redeneeren meer. Hapert hier niet wat aan Of heeft men hier opzettelijk slecht gelezen? De lezer oordeele nu zelf, hoe ver ons wenschen dat Domela Nieuwenhuis verkozen wierd, strekte. Hebben wij van Domela Nieuwenhuis iets in het belang van het recht te ver wachten Op elk terrein des levens is Nieuwenhuis onze principiëele tegenstander, even zoo goed als zijne (liberale) vaders. Maar op één enkel punt is er iets van hem te hopen. Lees slechts het hier volgende citaat uit een zijner werkjes: y>Daar een neutrale schoolwaaraan men T>den onzinnigen eisch der Grondwet stelt y>dat zij onderwijs verstrekt met eerbie y>diging van ieders godsdienstige begrippen, terwijl die godsdienstige begrippen elkan- y>der niet eerbiedigen,eenvoudig een onding, Deen onmogelijkheid is, ja niets anders dan een uit staatskosten betaalde moderne Dsecteschool, daarom is de tegenstand daar- Dtegen alleszins gewettigd en gegrond. Er moet geen gebruik kunnen worden ge smaakt van een kleine meerderheid in de skamer om een school op te dringen die strijdig is met hel geweten van zeer velen.-» Iets verder zegt de heer D. N. dat indien de staat slechts zorg draagt dat alle kinderen onderwijs kunnen ontvangen van bevoegde personen de staat zijn plicht heeft ge daan(l) Wat dunkt u? Op schoolgebied is dan toch van dezen gehaten socialist misschien nog wel iets meer te verwachten dar. van de liberalen. En nu is het wel gemakkelijk, dezen heer aan het «denkend deel» voor te stellen als iemand die niets anders kan dan «den Koning haten»; dit gaat echter niet op. Ook in zijn tegenstander erkenne men het goede, al is het niet veel. Zien wij op wat deze verfoeilijke man wil, op elk ander terrein dan dat der school, dan moeten ook wij zijn optreden in de Kamer betreuren. Nu hij echter gekozen is, hebbe men den nuchteren moed dezen boeman in de oogen te zienook de Goesche Courant doe het. Misschien raakt zij nog wel met het schrikkelijke Schoterlandsche feit verzoend. Vooral als zij bedenkt: a. dat de liberalen van '48 de voorbe reiders voor het socialisme waren b. dat de leer van Heldt en v. Houten al even verderfelijk is als die van Nieuwenhuis alleen maar hebben die heeren, als zij bij den Koning komen, nog den deftigen hoogen hoed op, terwijl Nieuwenhuis er de roode muts op na houdt c. dat van de denkbeelden over de rechten van het Koningschap, zooals b. v. Van Houten die opvat, ook geen al te beste reuke afgaaten eindelijk d. dat de liberalen van alle eeuwen, niet het minst die van onzen tijd, er steeds naar gestreefd hebben het gezag des Konings te besnoeien. Wat toch hebben deze heeren van onzen Koning gemaakt? Ter gelegener tijd zullen wij de heeren Van Houten, en andere liberalen daarop het antwoord laten geven. Niet opdat men van de tegenpartij er notitie van nememaar opdat het volk wete, dat de leer van Heldt en de zijnen, niet minder gevaarlijk en verfoeielijk is dan die van den ook door ons niet minder ge- vreesden sociaal-democraat. HPlltt s. geneeiè partij' aansprakëlij Als op Zuid-Beveland een paar beginsel looze liberalen uit bijoogmerken op Lohmai gestemd hebben, en nog wel bij eerst stemming, is daarvoor dan de geheele liberal partij aansprakelijk Kom, 't is toch al te dol 1 De heeren gelooven het dan ook zelve niet. Zij speelden slechts wat comedie 1 Y Domela Nieuwenhuis. Dat wij in ons oordeel, naar aanleidinj van de verkiezing van dezen socialist nie alleen staan blijkt uit onderstaande, dat wi uit een roomsch blad, Het Centrum, over nemen. De verkiezing van den sociaal-democraat den heer Domela Nieuwenhuis te Sclioterland is zeer zeker geen verblij dend verschijnsel. Als men echter in aan merking neemt, dat de vrucht van hei liberalisme niets anders dan het socialisme zijn kan dat Domela Nieuwenhuis stond tegenover zijn vroegeren medestander den voorstander van het twee kinderstel sel Hel d tdat Domela Nieuwen huis als lid der Tweede Kamer bepaald feller, wind wilde het dier zich van den wind afdraaien. Zoo kwamen kar en paard in de haven terecht. Het mocht enkele mannen gelukken het paard met den kop boven water te houden, en de kar los te maken. Paard en kar werden gelukkig op het droge gebracht. Uit Krabbendijke vertrekken welhaast drie huisgezinnen, samen 18 personen sterk naar Amerika. De vorige week verliet een vader van een talrijk gezin mede deze plaats echter zonder orde op zijne zaken te stellen. Heinkenszand. Een 23jarige oppassende jongeling C. v. 't W. alhier verliet Maan dagmorgen de woning zijner stiefmoeder om zijn werk te verrichten op de hotstede van den landbouwer J. Vermue. Hij werd plotseling ongesteld, j en stierf kort daarop. De ongelukkige was de kostwinner van zijn stiefmoeder, die met nog vijf kinderen haar gemis diep gevoelt en betreurt. Vlissingen. Woensdag overleed alhier in den ouderdom van 97 jaren en 6 weken, de heer Carel Goeree, een van de weinig overgeblevenen, die in 1812 Napoleon I moesten volgen bij zijn beruchten veldtocht tegen de Russen. Goeree werd den 4 Februari 1791 te Goes geboren. Hij was de oudste ingezetene van Vlissingen. Ellewontsdijb. Het detachement vesting artillerie, dat 14 November 1887 alhier aankwam, vertrok 19 Maart jl. naar den Helder. Het heeft onder leiding van den len luitenant J. Van der Veen boven op het fort 2 zware stukken geschut geplaatst en in het fort de daarvoor bestemde am munitie aangevoerd. Eenige jaren geleden is hetzelfde gebeurd, doch later werd het fort weer ontruimd. G. C. Bij een veiling van beestiaal op een hofstede in den Groot Baarnzandepolder te Groede werden besteed voor paarden tusschen f310 en f350. Voor koeien f130 tot f170. Aan het politiebureau te Amsterdam had dezer dagen een aardigheid plaats, die vermelding verdient. Eenige studenten waren in den laten avond in de Kal verstraat bezig -de straatlantaarns uit te draaien. Een der daders werd op heeterdaad betrapt door een politieagent. Een oud heertje, die juist bezig was zijn hondje te luchten, mengde zich in het gesprek dat tusschen de studenten en den politieagent gevoerd werd naar aanleiding van de arrestatie van den dader, die althans op dit oogenblik een lantaarn uitdraaide. Het oude mannetje beweerde dat de student het niet gedaan had en nam zich voor met den agent mee naar het «bereau» te gaan om de onschuld van zijn gevangene te bewijzen. En zoo wandelden de agent met den student en het oude mannetje met zijn hondje aan een touwtje met zich naar het bureau, gevolgd door vele belangstellenden. Aan het politiebureau gekomen, verzocht het heertje aan een der omstanders even zijn hondje vast te houden, hij zelf ging met den student en den polietieman binnen. Doch de hond rukte zich los en volgde zijn meester. Het gevolg was, d(it de student bekeurd werd wegens straatschenderij, en het heertje wiens getuigenis ten gunste van den misdadiger zooveel als niets beteekende, werd ook bekeurd en wel omdat het bleek dat hij zich als eigenaar van zijn hondje

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 5