ARIE SMIT. WAT IS LIBERAAL? /ynoodig hebt en gebruiken wilt op het veld of z/in het hof." Onkunde of kwade trouw Het wetsontwerp waarop hier gedoeld wordt bevat woordelijk het volgende tfTen opzichte van veldarbeid van kinderen z/boren tien en beneden twaalf jaren kan z/dit verbod voor iedere gemeente, waar en z/wanneer de belangen van den landbouw dit z/iioodig maken, bij een telkens voor een jaar //geldend besluit worden geschorst door Ge- z/deputeerde Staten op verzoek van den raad z/der gemeente, in dier voege, dat in dat jaar z/de gezamenlijke tijd van schorsing voor een- z/zelfde gemeente niet langer dan acht weken //zij-" Alzoo: de burgemeester staat er geheel buiten. Gedeputeerde Staten kunnen acht weken vrij geven. En het verbod zou niet verder gaan voor dén wldax beid dan 12 jaren tersvijl de fabrieksarbeid voor kinderen bene den 13 jaren verboden zou worden, wordt veldarbeid slechts tot den 12jarigen leeftijd tegengegaan. Wij herhalen was er onkunde of was er kwade (rouw bij den schrijver van het ver- kieziugsnummer van 4 Maart, dat door het bestuur der anti-revolutionaire kiesvereeniging van te voren was aanbevolen z/De Zeeuw" voorspelt dat, wanneer de liberalen de minderheid hebben, zij, voortge stuwd door de radicale elementen in hun midden het program der radicalen Volledige scheiding van Kerk en Staat zullen uitvoeren zeer tot schade van de lIH.ltijnders c. s." Dit overtreft al het voorgaande in onbe schaamdheid. De Standaardmannen hebben samenwerking met de radicalen gezocht en zoeken die thans in het Noorden nóg. .la zelfs de anti-revoluti onairen" zullen i:i Schoterland Domela Nieu- wenhuis steunen, terwijl in Wolvega de ra dicalen den anti-revolutionair zullen steunen. En een hunner organen komt waarschuwen tegen de liberalen, die voortgestuwd worden door de radicale elementen z/Lucasse toch is een van de meest princi- piëele tegenstanders van de Roomsch Katho lieken." Aldus het verkiezingsnummer van „de Zeeuw" van 12 Maart. En toch laat mr. Lucasse zich den steun dier Roomsch Katholieken welgevallen Ook de heer Fabius, lid der Kamer voor Delft, is zeker zoo'n principieel tegenstander, en evenzeer de heer Godin de Beaufort, die voor Gouda zit. En toch zien we dat Fabius de kiezers uitnoodigt in Loosduinen op den ultramontaan van Berckel te stemmen, en dat Godin de Beaufort iu Wijk bij Duurstede stemmen vraagt voor dr. Schaepman. z/Als zij (de Katholieken) ooit iets wilden, wat te Roomsch was en mitsdien niet kon worden toegegeven,dan zouden juist mannen als Lucasse noodig zijn, om daarop de anders onverschillige liberalen attent te maken, teneinde het met hen te voorkomen." Vergeet men dan niet dat, wanneer mr. Lucasse door hulp der Ultramontanen mocht gekozen worden, zijn zetel in hunne macht is En wat dunkt u lezers van de uitdrukking//als zij iets wilden wat te Roomsch is". Kan men dan ook te Calvinistisch zijn //Immers Gods naam mag niet staan bij de onderteekening der wetten, waarbij hetNe- derlandsche volk wordt geregeerd. Het ,/bij de Gratie Gods" mocht er ook volgens den heer Smit niet bij staan". Ook hier weer een scheeve,ja een leugen grootste steden niet in achtige voorstelling. De woorden //bij de Gratie Gods" hebben nooit in de Grondwet ge staan en staan er ook thans niet in. Het behoefde dan ook niet. Doch die woorden hebben steeds gestaan en staan nog aan het hoofd van alle Wetten en Koninklijke besluiten. Voor elke Met of Koninklijk besluit welke sedert 1815 ve rschenen is zonder dat vbij de Gratie Gods" aan het hoofd staat geven wij/25 aan de algemeene armen van Middelburg. Doch wij zouden niet gaarne ƒ25 willen geven voor elke onwaarheid die voorkomt in de verkie zingsnummers van //de Zeeuw" van 4 en 14 Maart. „De Zeeuw" over den kinderarbeid spre kende zegt, dat de liberalen daardoor het recht der ouders willen verminderen. Het staat in kolom 3 van pag. 1 van het nummer van 2 Maart te lezen. En in kol. 4 zegt dat blad zelf „Zie, voor fabrikanten enz. is zulk eene wet met het oog,op de gezondheid noodig." Waar blijft nu dat recht der ouders P Maar men moest immers de liberalen voor stellen als er op uit zijnde om het recht der ouders te verminderen Goede trouw van//de Zeeuw", waar zijt gij te vinden? De Vereenigiug en samenwerking met U1- tramontanen en Radicalen wordt vergoelijkt door er op te wijzen dat hierdoor het „zeer schreiend" onrecht moet gestraft worden der liberalen, die de kiesdistricten hebben willen verdeelen. Wij brengen hier in herinnering dat door mr. Groen van Prinsterer in Juni 1850 een amendement op de kieswet is voorgedragen dat, ware het aangenomen, in 1850 juist het zelfde stelsel zou hebben doen verkrijgen dat in 1887 is ingevoerd. Het amendement-Groen beoogde overal enkele districten behalve in Amsterdam, 1s Ilage en Rotterdam, welke meervoudige districten zouden zijn. Was mr. Groen iu 1850 zoo voor „zeer schreiend"onrecht? ot is het nobele verkiezings nummer hier weer aan 't veroordeelen geweest louter uit partijzucht en geldt hierzoo de waard is vertrouwt hj zijn gasten? of moeten groote woorden tegen de liberalen afleiding verschaffen aan het knagende stemmetje vau binnen, dat eigenlijk een verbond met Ul- tramontanen en Radicalen niet in den haak noemt Het gerucht, 't welk ieder oprecht Nederlan der, die zijnVaderland eirVorstenhuis lief heeft, met afkeer vervulde, het gerucht,dat de anti-re volutionaire, de Christelijk historische partij, die zegt het programma uit te voeren van wijlen den eerbiedwaardigen Groen van Prinsterer,die in isolement zijne kracht zocht,bij de herstem ming zou samengaan met de socialisten, heeft zich, zeker tot ontzetting van het Christenvolk, bewaarheid. De anti-revolutionaire kiesver- eenigingen in het kiesdistrict Schoterland be velen hunne partij aan om stem uit te brengen op Domela Nieiuvenhuis. Ja op Domela Nieu- wenhuis. Op den ma.i die in het openbaar den Koning, onzen 71 jarigen Oranjevorst, met smaad en hoon heeft overladen,het Koningschap tracht te ondermijnen en zoo den weg te banen tot een socialistische republiek. De anti-revolutionairen samenspannende met de revolutionairen! Is een grootere tegenstrij digheid mogelijk? Wie keert niet, al koesterde hij vroeger eenige sympathie voor dr. Kuyper's politiek, voor goed den rug naar zoo'n partij? Wie door ziet nu nog niet, dat de Standaard-politiek ons Vaderland ten verderve zal voeren. Wie toch wacht van socialisten als Domela Nieuwenhuis, heil voor Staat, Kerk en Vorstenhuis. De goddelooze politiek van dr. Kuyper heeft de anti-revolutionairen eerst geworpen in de armen der vijandeu vau de Ned. Herv. Kerk, en eindelijk ook in die der vijanden van het vooral ook door de Zeeuwen zoo geliefde Oran jehuis. Kiezers! zoo ge nog twijfelde in de keuze wis gij zoudt kiezen: ARIE SMIT of LUCASSE, thans zult ge zeker beslist weigeren uwe stem te geven aan den candidaat van de partij, die het onzedelijk verbond met de socialisten sloot. Zoo gij uw Vaderland met zijne instellingen lief hebt, kunt en moogt ge niet anders dan uwe stem uitbrengen op Kiest gij voor U een candidaat, Vraagt niet in welke kerk hij gaat! Onthoudt gij U van dogmatiek, Wees dan ook niet religie-ziek! Maar kijkt, wie in de maatschappij Niet dweept met secte of partij Steeds het belang der goede zaak Beschouwt als zijue levenstaak En in zijn streven, zeer humaan. Wat goed is, altijd voor wil staan. Bedenk toch, dat één enk'le preek, Het werk niet wijst voor heel de week. En geene kanselrede rooft De goede waar uit hart eu hoofd. Het woord modern bewijst ons niet, Dat, wie dien naam draagt, 't helderst riet, En vrij van alle eigenbaat 't Belang bedoelt van Volk en Staat. Maar, waar men wel naar vragen moet: Hoe de persoon zich kennen doet Een man, die daden voegt bq 't woord, En zich aan priesterdwang niet stoort Die in zijn handelingen toont, Dat iu hem 't ware menschzijn woont. Die steeds de zuivre waarheid eert, En goede trouw op 't hoogst waardeert Die vrij van eenig slinksch beleid, Het Vaderland zijn krachten wijdt. Verlangt gij zulk een kamerlid, Stemt dan met mij op Naar men ons bericht, zal de nationale kies vereeniging «Vreest God, eert den Koning", in het kiesdistrict Bodegrave, zich bij de herstemming van het stellen van een caudi- daad onthouden, maar den kiezers als protest tegen het samengaan van katholieken en auti revolutionairen aanbevelen hunne stem uit te brengen op Mr. J. G. Patijn, liberaal. Dat moesten de anti-revolutionairen, iu het kiesdistrict Middelburg, die openlijk gebroken hebben met de Kuyper-Standaard-partij, even eens doen. INGEZONDEN STIKKEN. Mijnheer de Redacteur Iii een open brief aan de M. Ct. van 17 dezer van mr. E. Fokker, lees ik dat ds. Littooy het een wrange vrucht der kweekscholen noemt, dat som mige onderwijzers, die geen plaats kunnen vinden, in ontevredenheid socialisten worden, dus gewenschte bondgenooten van dr. Kuyper c. s. N11, onmogelijk is zoo'n ongewenschte verbastering zeker niet: als een dominee er voor bloot staat (ds. L. gelieve te denken aan zijn collega Domela Nieuwenhuis) waarom zou een onderwijzer er niet vatbaar voor zijn Maar heeft ds. L. al eens zoo'n wrange vrucht geplukt? Niet in de verbeelding, maar in werke lijkheid? Misschien zwijgt ds. Littooy nu om goede «ent. regek man acht nzer ijner sa- ea ge- imen ij ven e af- e le nd is Laat 'OOt wel rkie- ïgen heid .test 1 ate teer elk va ken. Biir oen >be itge is it gie, ten, Li- al uti- ing de zij Li- ing oor >or- stan ian, een ad ira- ud he !QU iti te ciait; oiaieii zeive Zoo als dit collegie nu bestaat is de meerderheid liberaal. Wat dat ge )0 ra urn ai ie ureKeii wai wij mei zooveel j moeten OOK ue maten wurueu 0111. ijver en toewijding onder Gods zegen I gezet en geen liberalen daarheen hebben opgebouwd? Laat ons toch 1 worden gezonden. Geen liberaa^ oen levenden uod te vragen. Da dit bij de behandeling van gewichtig vraagstukken bij benoemingen en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 7