Buitenland. Kerk- en Schoolnieuw s. Rechtszaken. Landbouw enz. Gemengde Berichten «liberalen» hoofdblad zelfs den moed tot herroepen harer leugens, verloren heeft. Reeds voor eanige weken verspreidde de pers van Nijgh het onware bericht, dat Kuyper c. s. een verbond hadden gesloten met radicalen en socialisten, om op eikaars candidaten te stemmen. Het gerucht toch als zouden de antirevo lutionairen den socialist Nieuwenhuis in Schoterland candidaat gesteld hebben, is reeds Donderdag per advertentie in de Nieu we Rotterdamsche Courant tegengesproken. De redactie van de Nieuwe Rotterdammer heeft evenwel zonder deze advertentie te plaatsen, hare beschuldigingen niet ingetrokken en de kleine liberale pers heeft luide geroepen over een daad van zoo ver regaande beginselloosheid. Gelukkig kunnen wij melden dat noch het centraal comité, noch de antirevolutionaire partij, noch zelfs de kiesvereeniging van Schoterland aan deze canlidatuur had gedacht. Een voorbarige af deeling der centrale vereeniging aldaar had b\j monde van haren voorzitter den heer Nieuwenhuis aanbevolen. Moest daarvoor nu de gansche antirevo lutionaire partij verantwoordelijk gesteld? Of was hier de winst van enkele zetels in de kamer hoofdmotief der verontwaardiging Eindelijk. Thans komt eindelijk dr. v. d. Goes, de voorzitter van de radicale Unie te Amster dam in de Nieuwe Rotterdammer van Zondag den volke meedeelen, dat er noch van roomsche zijde, noch van de zijde \an dr. Kuyper eenig voorstel aan de radicalen gedaan is om met hen samen te werken zoodat dus van het praatje over een bond genootschap tusschen ons en de radicalen welk praatje door de groote en kleine pers was uitgestrooid - niets aan is. Zal men nu ridderlijk herroepen In- tusschen heelt hij de verkiezingen deze leugen weder dienst gedaan. De begrafenis van keizer Wilhelm is Vrijdag in de beste orde afgeloopen. Niet tegenstaande e>- honderdduizenden op de been waren, hebben geen ongelukken van eenige beteekenis plaats gehad. Na afloop van de plechtigheid in den Dom vormde zich de schitterende stoet, die den keizer naar zijn laatste rustplaats zou uit geleide doen. Krooimprins Wilhelm, die zijn vader vertegenwoordigde, ging vlak achter den lijkwagen, gevolgd door de ko ninklijke en vorstelijke bezoekers uit den vreemde. Von de tSiegesallee in het begin van den Thiergarten tut dicht bij Charlot- tenburg werd de lijkwagen alleen begeleid door de gardes du corps en eenige hofbe ambten te paard. Toch waren ook in dit park de toeschouwers in grooten getale aan wezig; duizenden waren, niettegenstaande den feilen, snijdenden wind, in de hooge boomen geklommen en hadden zich daar vastgebonden. Te drie uur kwam de optocht by het Mausoleum te Charlottenburg aan. Keizer Friednch vertoonde zich in de gene raalsuniform aan een der vensters van het paleis, en bleef daar staan, totdat de donder van het geschut verkondigde, dat het lijk was bijgezet. Keizerin Victoria was met de keizerlijke familie en de hooge bezo kers uit het buitenland in het Mausuluëm gegaan. Daar werd door den opperhofprediker Kogel de zegen uitgesproken. Tegen vier uur was alles afgeloopen. Er waren 450,000 men- schen op de been. 19 Maart '88 De «Goesche Ct.» weet medi te dee- len, dat het centraal-comité van antirevo lutionaire kiesvereenigingen dezer dagen schreef: »Voor de districten Winschoten en Schoterland kunnen wij geen advies ge ven. Daar moet gij zeiven beslissen. Slechts tegen éen ding waarschuwen we u: Laat ook daar niemand op den liberaal stemmen. Heldt is in de Kamer een gewone «liberale mijnheer» geworden.» Dit citaat uit een geheim schrijven van dr. Kuyper aan de antirevol. kiesvereeni gingen heeft het blad te danken aan een antirevolutionair, die verontwaardigd is over deze daad zijner partijgenooten en het af keurt, dat dr. Kuyper, in plaats van om den wille van onzen Koning tegen de verkiezing van Domela Nieuwenhuis op te komen, zij delings dezen candidaat steunt. Mogen wij aan de Goesche Courant be leefd verzoeken deze lasterlijke aantijging tegen dr. Kuyper in te trekken? Is de Goesche Courant werkelijk van meening dat de man die haar dit geheim schrijven van dr. K. toezond, een antire volutionair is Zij noeme zijn naam, opdat men wete wat er van dat «antirevolutio nair» in haren nobelen zegsman aan is. Bovendien wat zegt dit citaat tegen dr. K. Immers niets. Er staat toch alleen in, dat het centraal comité de republikeinen in Winschoten en Schoterland niet kan aanbevelen en dat Heldt al evenmin verkieselijk is als Nieuwenhuis; want Heldt is thans een «mijnheer» ge worden. Dit laatste is waar en te bewijzen. Bovendien heeft Heldt in de Kamer open lijk gebroken met zijn oude standpunt in zake kiesrechtopenlijk verdedigd hel on zedelijke tweekinderstelselen is lid van «De Dageraad.» Voor de Goesche Courant die den vromen Six aanbeveelt zeker een gewer.scht candi daat, maar voor ons anti-revolutionairen geenszins. Dat Domela Nieuwenhuis in de Kamer komt, zullen ook wij niet betreuren. De Duitsche socialisten zijn in den Rijksdag allen mak geworden. Ook Heldt, die eenmaal als ambachtsman zoo hard schreeuwde, is thans, eenmaal in het liberaal partijgareel ingezet, de gedweeheid en volgzaamheid z«!ve. Dit laatste feit doet ons zelfs de verkiezing van Nieuwenhuis wenschen, mits en wij leggen daarop met alle anti revolutionairen den vollen nadruk mits hij door zijne partijgenooten in de Kamer gebracht worde. Noch voor Heldt, noch voor Nieuwenhuis mag een christen zich warm maken. Intusschen heeft :e laster van het Goesche blad van Vrijdag zeker zijn uitwerking niet gemisten moest de verkiezing van een gematigd man als P.impe van Meerdervoort zijdelings tegengewerkt met de leugenachtige mededeeling dat de antirevolutionairen voor de sociaaldemocraten zijn, en met hen één lijn trekken. ■•Een partij, die tot leugens de toevlucht neemt, om haar tegenstander te treffen, is dieper gezonken, dan zij zelve ooit zal kunnen gelooven. Krnining'en. Vrijdag avond had alhier in de chri-telijk Gereformeerde kerk eene ver gadering van de anti-revolutionaire kif sver- eeniging «Nederland en Oranje» plaats, die door een zeventigtal personen werd bijge woond. Nadat de voorzitter ds. Lampen de vergadering had geopend, besprak dhr. W. Visscher het belang van de kiezers en maande allen aan Dinsdag trouw op ',-un post te zijn. Ds. Lampen sprak nog eenige woorden over art. 4 van het Program van Actie, spoorde hen nogmaals tot eene trouwe opkomst aan, en sloot daarmee de ver gadering. Het Vaderland beveelt bij de her stemming te Katwijk den heer Donner aan. Zij zpgt van hem«dhr. D. toch is een man, wiens onpartijdig rechtsgevoel wij dikwijls gelegenheid hadden te waardeeren, en die behoort tot de vrijziunigste leden zijner partij.» Verplaatst van Zutfen naar Middelburg de ingenieur van 's rijks waterstaat R. O. v. Manen, om als waarnemend hoofdinge nieur op te ti eden. Bij koninklijk besluit is de hr. H. C. Bergsma benoemd tot concul-generaal der Nederlanden voor de Znidafrikaansche repu bliek met standplaats Pretoria. De le luitenant der inf. J. v. Buuren, van het le regement, is overgeplaatst bij het algemeen depót van discipline te Vlis- singen. - Bij het jongste optreden van Domela Nieuwenhuis te Bakkeveen (district Scho terland) werd, daar de dorpsherberg stamp vol was, door den predikant der hervormde gemeente aldaar aan den spreker het aanbod gedaan, in het kerkgebouw de vergadering te houden. Daar het publiek evenwel niet grooter werd en de herberg dus aan ieder een plaats kon geven, werd van liet aanbod geen gebruik gemaakt. Ten overvloede voegen wij hierbij, dat bedoelde predikant «modern» was. Het Noorden, welks redactie, in strijd met het gevoelen v.in verreweg het grootste deel der antirevolutionaire partij, van meening is dat wij ook in Schoterland op den soci alist mogen stemmen, voegt aandeze uitspraak het volgende toe: In de gegevene omstandigheden zouden wij in geen geval een liberaal kiezen. De liberale partij is geooi deeld door de historie, het geweten en het beginsel. De liberale partij rekent in de laatste jaren alleen met zichzelve en vereenzelvigt bet vaderland met zichzelve. Het vaderland zijn wij 1 en grooter ramp kan er voor een land niet komen als een partij aan *t roer te zien, die met niets anders rekent dan met zich zelve. Daarom ook gaan Ds. Buitendijk en Dr. Bronsveld arm in arm met de liberalen. Ook deze laten geheel het vaderland opgaan in hunne partij. Vele predikanten hebben zich daardo ir laten vei leiden, om de liberalen te steunen, al zijn zij voor zichzelve ook orthodox. Nel. Herv. Kerk. Beroepen (toez.) te Bresken» ds. P. F. v. d Nieuwenhuizer. te s Gravenpolder; te Zuid-Beierland ds. J. B. I. Uugenholtz, te Kattend ij ke. Bedaukt voor Weesp door ds. J. Post te Charlois. Ned. Ger. Kerk. Beroepen te Klundevt J. Feringa te Hien. Goes 19 Maart. Gisterenavond nam onze geliefde' leeraar, ds. Chr. L. Laan, zegenend afscheid van zijne gemeente naar aanleiding van 2 Oor. 43 11. Nadat de rede was beëindigd nam ds. P. Huet het woord, om m bezielende taal zijn ambtgenoot te danken voor wat hij voor de gemeente heeft gedaan, die in hem 'veel ontving, maar nu ook vee verloor, meer dan de scheidende leeraar zeil gevoelt, terwijl hij hein Gods zegen tae- wenscht in zijn nieuwen meer uitgebreulen werkkring. D -. Huet verzocht nude Gemeente staande den vertrekkenden leeraar Ps. 1343 toe te zingen. Het kerkgebouw was stampvol. Arrondissernents Rechtbank te Middelburg. Ter openhare terechtzitting van heden, Maandag 19 Maart 1888 zijn veroordeeld wegens diefstal: E. K„ 18 j-, dienstknecht te Hontenisse, tot '2 m.en M. P. 35 j., arbeider te Krabbcndijke, tot d. gev. m i s h a n e li ngA. M., 30 j., land- bouwer te Rilland Bath, tot f 5 b. s. o d. h..T. S., 22 j., boerenknecht te Wol- fertsdijk, tot f 3 b. s. 3 d. h. A. v. L., 38 i arbeider te Heirikenszand, tot t l b. s. 1 d. h.J. v. H 17 j., arbeider te Goes, tot 6 d. gev. vernieling van een anders goed: F. de R., 23 j., arbeider te Krui- ningen, tot 15 d. gev. Vrijgesproken zijn: A. G. M., 2' j., werkman en bierhuishouder te Rilland-Bath, J. K. 27 j., boerenknecht te Schore, en A. S., 20 j., metselaar te Goes, allen be- k'aaod van mishandeling en H. A. A., «>0 j„ koopman te Middelburg, en M. A. B 19 j kleermaker en pakjesdrager te Goes, beiden beklaagd van diefstal. Niet gedorschen haver is een beter voeder voor paarden dan de korrels alleen, of dan de korrels en het stroo, als beide afzonderlijk, gevoerd worden. Het is veel beter, dat korrels en rauw voeder te zarneii gevreten worden. Wij kunnen hooi snijden (haksel maken), bet met de korrels vermengen en de massa nat maken; maar wij bei eiken hetzelfde doel veel beterkoop, als wij de onge- dorschen haver voederen. Ook de moeite en kosten van het dorschen worden bespaard. Bij deze manier van voederen moet de haver gemaaid worden voordat de korrel geheel rijp is; de haver wordt dan goed droog opgeborgen. Omtrent den brand, die Vrijdagnacht te Amsterdam in de Kalverstraat woedde, meldt het »Hbl.» nog de volgende bijzon derheden. Onder den fraaien winkel van de «bociete des Bronzes» in de Kalverstraat bevindt zich een kelder, waarin pakhooi was opgeborgen. Dit schijnt waarschijnlijk door vuur van het verwarmingstoestel in brand te zijn geraakt. Het vuur, dat in den keider woedde, ontwikkelde een dichten, verstikken- den rook, welke zich spoedig door het ge- lieele huis verspreidde en reeds de slaapka mers gevuld had, waar mevr. Burgers zich met -haar kinderen ophield (de heer Burgers is op het oogenblik buitenslands) en in dreigend gevaar verkeerde. Reeds maakte de vastberaden moeder, die geen anderen uitweg voor haar kinderen, aan wie zij reeds een vochtig sponsje ah middel tegen ver stikking in den mond had gegeven, en zich zelve, zlg zich gereed haar lievelingen door aaneengeknoopte lakens uit het venster te redden, tren de brandweer kwam. De huis deur te openen, door den zwaren rook heen de trap op te stormen, en de in nood ver keerenden te redden, was voor de moedige mannen het werk van een oogenblik. Intusschen woedde de brand voort. Repds was de vloer van den winkel doorgebrand en door het daardoor ontstane gat verhief zich tot aan den zolder een vuurkolom, welke alles om zich heen dreigde te vernielen. De brand eischte gebiedend een krachtig optreden, maar de rook verhinderde der»» winkel binnen te dringen en daar het werk der blussching te beginnen. Toen moesten j de groote ruiten stukgeslagen en door de verkregen openingen de krachtige water stralen op de vlam gelicht worden. De geheele winkel was vol met prachtige beeld groepen en kostbare vazen, die links en rechts tegen den grond vielen. De brand was spoedig gebluscht. De schade is groot. Ds. Buij tend ijk, de man die in 1835 nog zoo sterk voor de roomschen partij trok, beveelt thans iu de districten waar room schen en liberalen in herstemming komen, de liberale candidaten aan. Alleen voor den Haag maakt de man een uitzonderingdaar kan men kiezen wien men w 1, als men maar niet op den roomsche stemt. Dezer dagen zijn te Egmond a/Z bij stevigen W/W. wind en woelige zee door de reddingboot proeven met oliebakken ge nomen. Men bleef' twee uren in zee. Eene bus was half vol rriet mineraal en een ander half met raapolie; doch de proef mislukte, daar de olie niet loopen wil le. Den volgenden dag werd de proef herhaald, en met gun stiger uitslag. Er woei een stevige bries uit het NW.; het weer was buiig en de zee stond hol, zoodat de bemanning niet builen levensgevaar was. De olie torting ging zeer goed en volgens zeggen van den bootsman gaf' de mineraalolie meer slaak dan de raapolie. De boot bleef twee uren in zee. De jongman uit Zevenaar wegende 260 oude ponden, die bij de jongste loting een dienstplichtig nummer trok. is bij de keuring wegens te overvloedige corpu lentie afgekeurd. In een Limburgsche gemeente heeft zich het zeldzame geval voorgedaan dat een veldwachter door het publiek gearresteerd werd wegens dronkenschap. De beterschap van dr. Nuyens blijft aanhouden. Aanstaanden Zaterdag zal hel 40 jaar geleden zijn, dat hij te Utrecht in de geneeekunde promoveerde. Bij een hoop takken onder üldeberkoop is het lijk gevonden eener vrouw, die door kommer en gebrek is omgekomen. j Naar aanleiding van bet verdrinken te Ter A pel van een schoenmakersknecht, heeft het gerecht te Winschoten een onder zoek ingesteld. Het moet gebleken zijn. Jat eenige jongelui van den wal at de schouw waarin zicli de drie personen bevonden (van welke éen verdronken is), door den over- haalketting vast te zetten, hebben doen kantelen, en alstoen het op een loepen gezet hebben, latende de drie drenkelingen aan hun lot over. Men verwacht dat de werkstaking te Almeloo ten gunste der werkstakers spoedig eindigen zal. De goederen door de Alme- loosche firma Scholten af te leveren, worden tegnewoordig te, Enschede op de fabriek van andere heeren Scholten klaar gemaakt. De Enschedésche arbeiders zijn van plan te weigeren dit goed voor de Almeloosche firma voortaan te maken. Er gaan stemmen op om de werkstakers op andere wijze aan werk te helpen. De firmanten hadden de werkstakers tegen Vrijdag uitgenoodigd nog eens te komen praten. Doch er werd besloten dat de firma haar voorstel tot beëindiging van den strijd zou doen aanplakken. Honderden fabrieks arbeiders waren des morgens ter bestemder plaatse aanwezig, doch keerden onverrichter zake terug. Zij wilden het aanplakbiljet niet eens lezen, dewijl zij tegen hun zin door soldaten werden vergezeld. Men meldt aan de «tl aar 1. C r t.» uit De Lemmer van 15 Maart Ons dorp was gisterenavond in opschud ding 1 Eene joelende menigte van misschien wef'iOO personen bewoog zich langs de voornaamste straten, voorafgegaan door twee personen, die een derden tusschen zich ge leidden tot straf. Deze persoon nl. vervolgde een gehuwde vrouw met zijne liefdesbe tuigingen waarop haar man met een kennis den verzoeker dwong een wandeling langs de straat te doen. Dat deze strafoefening de aandacht trok, is te begrijpen. Het dorp was als het ware in opstind en de gal wongen wandela ir was blijde, dat men hem eindelijk de gelegenheid gaf zijn tocht te staken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2