11 f DERMAN. N. GLINDERMAN, NDERMAN, NDERMAN, N. GLINDERMAN. N. GLINDERMAN. N. GLINDERMAN. Openbare Yerkooping Bloemen in Potten. ezers Het doode punt, Welk een som! Den godsdienst er buiten gehouden. Wat heeft Hij dan kwaads gedaan Hoe moet ik mijn stembiljet invullen Een laatste Opwekking. ADVERTENT1EN. TE KOOP: bij W. WELLEMAN te Kap. 11e. op Woensdag 28 Maart 1888, fje in met den naam juist den heer Glin- zeggen. Wij zullen Dorden. derman is in ons dis oor en overal bekend eekblad van dhr. Van lij staat bekend als en man. Vraagt maar Zaamslag, Groede, in Gent, Ede of men niet kent, en men zal emmend antwoorden, nderman is ook be- behoeften van den or zijnen jarenlangen ïen omgang met de rolkomen op de hoogte oden. t hij ook thans bepleit g invoerrecht op de de door deze poging den landbouw op te gedrukten toestand, nderman is voor be is volkomen overtuigd, gen tegenwoordig zeer zijn. Wij weten, hij irerschillende gelegen- nog onlangs betoogd, idering van dien druk it. nderman staat bekend wien men nooit te- aad aangeklopt heeft, •it: wat is uw geloof? waar te helpen viel. r weken spraken wij e hoofdmannen in ons eer Glinderman,» zeide Kis overal geliefd. Heel ht hem en stelt hem js.» Dat zegt nog al niet? nderman is controleur n. 11 zijne betrekking er zijne collega's met Vraagt het maar aan mgersin h 14e district, Glinderman op het stingen is en zij zullen en: «tlij is door en r Dat wil zeggen, een kamer zon der meerderheid brengt stilstand in de zaken des lands. Daar nu waren de liberalen zoo bang voor dat zij, toen ze nog even over de meerderheid waren in de nu nog zittende Kamer, de kiezers bij de liefde tot het Vaderland als bezwoeren, om toch die meerder heid te 'versterken opdat regeeren mogelijk wezen zou. Als zij zich nu gelijk blijven, moeten en zullen zij u aanraden om op te stemmenwant zij kunnen geen meerderheid meer krijgen. Maar door nu een goede meerderheid aan hunne tegenpartij, aan de onzen, te bezorgen, brengen zij het lieve Va derland van het alles doodende doode punt af. We zullen nu eens zien of het 1' hun daarom werkelijk te doen was. Misschien echter was het wel een van 1 de kiesmanoeuvres, waarin zij zeer rijk zijn. inderman is ook be- s district in de tweede tegenwoordigen. Dat uit andere zaken uit leid, dat de liberalen ïrg den heer Glinder- au den raad gekozen hij daardoor tot Wet- Oostburg is benoemd, je licht, dat de libera- revolutionair in den Drengen of hij moet een i man zijn. Daarom, erman bezit alle eigen een vertegenwoordiger j voor ons district. Wie den heer Glinderman in zijn eigen nadeel, us tweemaal voor ge» naam op uw biljet zet. toch en komt uw man zult ge het later wel urs merken. Staat er dere naam op uw hil- hem door en zet de n heer Glinderman in len die nogeemg geloof ten hunne stemmen op ilinderman uitbrengen. Liberalen, Christenen, man op den meest andidaat, den heer Weihouder te Oostburg. biljet wel goedinge- locht dit n et het geval an op louder te Oostburg. Toen een veertigtal jaren geleden, ons land 3 millioen inwoners telde, werd 58 millioen gulden opgebracht; thans nu de bevolking 4 millioen is, brengt de belasting op 115 mil lioen. Onze staatsschuld zoo zegt de Vooruitgang, bedroeg in 1887 dus elf jaren geleden, i 912,000,000 912 millioen, waarvan ruim 26 mil lioen gulden aan rente betaald wordt. In 1888 bedraagt de nation, schuld ruim 1080 millioen. Dus 168 mil lioen meer dan 11 jaar te vo ren. Van eerstgenoemde som moet in dit jaar aan rente betaald worden 31 millioen gulden. Thans heeft ieder inwoner, man nen, vrouwen en kinderen medege- rekend, 1251,25 schuld. Die ontzaglijke vermeerdering van schuld komt grootendeels door het staatsonderwijs. De openbare school heelt gekost van 1857 tot 1886 de som van 156 millioen. Wat is nu een millioen gulden 1 millioen gulden is precies één wagonlading van 10,000 Kilo's. De staatsschuld bedraagt thans 1080 wagonladingen van 10000 kilo's. Daarvan is door de liberalen op elf jaren 168 wagonladingen schuld bij gemaakt. Met deze guldens zou men jen weg beleggen van 27s Meter oreed en ruim 9 uren lang. De guldens op elkander gestapeld met een grondvlak van 1 vierk. Meter, zouden een toren vormen van ruim 240 Meter hoogte. R. vv Dat willen de liberalen- Zij wil len hem bhiten bespreking laten, teneinde ongemerkt en zonderdat gij er tegen opkomt hem buiten de school, ware het hun mogelijk, buiten de kerk en buiten de geheele wet geving en het leven te laten. Daarover loopt juist de quaestie of we al of niet trachten moeten een volk zonder godsdienst te ki ijgen. Wij zeggen, dat de liberalen op staatkundig en de modernen op ker kelijk terrein de Natie meer dan wenschelijk is van God en van zij len dienst hebben vervreemd. Dit vroeg Pontius Pilatus, de Romeinsche Stadhouder, aan deheele en halve ongeloovige Joden; en, helaas, deze vraag zouden wij ook aan de heele en halve ongeloovigen in Nederland kunnen doen. Zij toch schelden ons voor clericalen, alleen omdat wij den Christus der Schriften belijden en omdat wij Gods gezag, als het hoogste op elk gebied, er kennen. De strijd en de vijandschap is niet tegen ons als menschen, maal ais belijders van den Heere Jezus Christustegen Hém is mitsdien de strijd. En wat heeft Hij dan kwaads gedaan? Zoomin nu als toen kan eèn eenige gegronde beschuldiging tegen Hem worden ingebracht. Wat Nederland was en nog is, was en is het door het Evangelie van den Heere Jezus Christus. Hij ging van de 7de en 8e eeuw af het land door, goed doende. De dagen van trouwe belijdenis waren dan ook de meest glorierijke, en die van afval, de jammerlijkste. Wien kiest Gij? vroeg ook toen de Stadhouder. En de Joden riepen: Geef ons Bar-abbas, en ten opzichte van Jezus was net: weg met dezen. Zij wilden van Zijn persoon, van Zijne leer en van Zijnen invloed niet weten, ja daar waren zij bang voor. Dat de Joden, na negentien eeuwen, dit nog roepen en voor het even- genoemde nog bang zijn, is erg; maar dat duizenden, die in den naam van Christus gedoopt zijn, het hierin met de Joden zijn eens ge worden, is nog erger. Hoe is het, zijt gij het met de Joden of met de belijders van den Christus eens? Hoe moet ik mijn stembiljet in vullen Menigeen van onze vrienden, die voor 't eerst stemmen moet, zal dit reeds gevraagd hebben. Ik zal het u zeggen. De burgemeester heeft weder u laten bezorgen een stuk papier, waar op aan den buitenkant staat«Aan den kiezer die en die en die.» In dat groote stuk papier zat een klein brief je, en dat is uw stembiljet. Het groote stuk papier hebt ge niet noodig. Ge moet het kleintje hebben. Vooralle zekerheid zal ik u zeggen wat er op dat kleinste briefje, met andere woorden, wat er op uw stembiljet staat. Van boven staat er met groote letters opStembiljet ter be noeming van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. En van onderen zult go vinden twee stempels. Let wel op, er moeten van on-^. deren staan twee stempels. He eene stempel, daar staat op: Hoofd kiesdistrict Oostburg. En op het andere stempel staat de naam van de gemeente, waar gij woont. A1 s er maar een stempel op uw stembiljet staat, dan is het fout. Gaat dan terstond naar de secretarie en haalt een ander. Dat moeten de heeren u daai geven. En als gij nu zulk een stembiljet hebt, dan schrijft gij daar een naam op, en wel den naam van Let wel, er mag maar éen naam op staan, dat is de naam van den candidaat. Gij moogt er uw naam niet onder zetten, anders heeft uw briefje geen waarde. W. De eerste stemming leidde nog tót geene beslissing. Ofschoon vei - reweg de meeste kiezers trouw op kwamen, bleven er toch zoovelen weg dat de zege nog niet behaald is. Integendeel is daarvoor nog een trouwe opkomst van alle kiezers noodig. Olschoon de beperkte ruimte van ons blad niet toelaat aan den voor avond eener verkiezing alle onder werpen breedvoerig te behandelen, hebben wij toch getracht er op te wijzen waarom de uitslag dezer verkiezing beslissend is voor de toe komst van ons vaderland. Omdat van deze verkiezing zal af hangen in welke richting de Staat kunde in Nederland zal worden voortgestuwd. Voor of tegen de erkenning van den godsdienst, van de ordinantiën Gods, ook op staatkundig gebied. Daartusschen moet gij kiezen. Voor of tegen. En voor denuitslag der verkiezing is ieder uwer verantwoordelijk! leder uwerwant zoo ooit dan hangt thans die uitslag der verkie zing in uw district van ééne stem af. Van één enkele stem. Van uwe stem Beide tegen elkander overstaande richtingen vleien zich met de zege. Indien de geestverwanten maar trouw opkomen. De geestverwanten omtrent een hoofdzaak. Moge Nederland wel bewaard worden, dat terwille van nevenzaken al schijnen die op zich zelf nog zoo belangrijk, de hoofdzaak wordt uit het oog verloren. En wel is hier te voorzien dat ook nu de «liberalen» het mogelijke zullen doen om tweedracht aan te stoken tusschen hunne tegenstanders. Zij toch zullen het mogelijke doen om, waar zij niet de meerderheid in de nieuwe kamer kunnen verkrijgen, de meerderheid hunnertegenstanders zoo klein mogelijk te houden. Zoo gering dat deze niets zullen kunnen tot stand brengen. Van haar standpunt zeer begrijpe lijk. Maar daarom is het even be grijpelijk waarom gij moet toezien, dat hun toeleg niet gelukt. Daarom kiezers, ieder op zijn post. Dat niemand maar tehuis blijve, en daardoor de verantwoordelijkheid op zich laadt dat door z ij n schuld de verkiezing ongunstig afloope. Wij begrijpen dat het velen uwer eene opoffering zal kosten weder naar de stembus te gaan. Maar wij wijzen er u ook nogmaals ophet geld en de inkomsten van uw vaderlandde toekomst uwer kinderen. Nogmaals roepen wij u toe: laat die toekomst u ook een tweeden gang naar de stembus waard zijn en brengt onder onze welbekende leuze: Met God, voo^- Nederland en Oranje, als een man uwe stem uit op den heer Vooral op het laatste oogenblik voor de stemming wil men trachten u onder allerlei voorwendsels van die keuze af te brengen. Stoort er u niet aan. Men zal velen uwer trachten te bewegen «tehuis te blijver». Dat moogt gij niet. Gij moet kiezen vóór of tegen. Tehuis blijven is nooit te ver antwoorden. Kunt gij niet krijgen wien gij het liefste hadt, kiest dan toch Y Heden overleed tot onze diepe droef heid, na eene kortstandige ziekte van enkele dagen, mijn geliefde Echtgenoot, en mijner kinderen zorgdragende Vader, JAN DE KAM Jp.z., in den onderdom van ruim acht en zestig jaren, na eene genoegelijke echtver- eeniging van een en veertig jaren. Uit aller naam CATHARINA JANSE. Oostkapélle, 11 Maart 1888. Algemeene en bijzondere kennisgeving. Y Heden werd ons ouderhart diep ge troffen door het smartelijk overlijden van onzen innigen geliefden oudsten zoon ABRAHAM, in den aanvalligen leeftijd van zes jaar, drie maanden en veertien dagen. De Heere die geen rekenschap geeft van Zijne daden, sterke ons in deze zware beproeving. ABRAHAM MAAS en MAATJE DUVEKOT. Vrouwepolder, den 12 Maart 1888. Y Heden den 11 Maart behaagde het den Heere van leven en dood na eene kortstondige ongesteldheid van enkele dagen van mij en mijne kinderen door den on- verbiddelijken dood weg te nenen mijne geliefde Echtgenoote JOHANNA WISSE, in den ouderdom van 64 jaren en 9 maan den, waarvan ik bijna 28 jaren door den band des huwelijks met haar verbonden was. Dat haar leven Christus was en haar sterven gewin is, dit alleen troost ons in onze diepe rouw en droefheid. Nieuwdorp, 12 Maart 1888. JAN DE JAGER Wz. BASTIAAN DE JAGER Jz. GIL 1.IS DE JAGER Jz. Strekkende tot algemeene en bijzondere kennisgeving. Y Heden morgen overleed tot onze diepe droefheid, mijn geliefde Echtgenoot en der kinderen zorgdragende Vader, ABRA HAM DE SCHIPPER, in den ouderdom van ruim 68 jaren. Dat zijn einde vrede was lenigt onze smart. Uit aller naam JANNETJE DE SCHIPPER— Geelhoed WTemeldinge, 13 Maart 1888. Y Heden overleed in den ouderdom van bijna 75 jaren onze waarde Vader en Be huwd vader, de heer A. CALLIBER. Uit aller naam A. E. CALLIBER. Algemeene kennisgeving. Middelburg, 13 Maart 1888. Y Ondergeteekende betuigt zijnen dank aan allen die belangstelling hebben betoond bij zijne benoeming als Raadslid. Ileinkenszand, 13 Maart 1888. J. DOMINICUS. h f 4.— PER HONDERD, 's morgens te 10 nren, op «'t Slot Ostende» te Goes van Kabinetten, Linnenkasten, Voltaire, Stoelen in soort, Salon-, Uittrek- en Wascbtafels, Spiegels in' soort, Ledikanten met of zon-SÉ der behang, Bedden, Porselein Kris tal, Glas, Aardewerk, Waterfilters, Brittania metaal, Berlijnsch zilver, nieuw zilveren Messen, Lepels, Vor ken, en meer andere goederen. Eene Partij Kijkdag Dinsdag 27 Maart 1888. Voor bij te brengen goederen vervoege men zich bij M. BARTELSE. lnformatiën te bekomen ten kantore van den heer W. PELLE te G o e s.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 3