ihris J. c. DHONT, Dienst op de Wester-Sclielde. i. BIMMEL, Roode Winkel Goes. Zijden Heerenhoeden 1888. WALSOORDEN-VLAKE. Buitenland. Domburg. Middelburg, Woensdag wegens BIDDAG gesloten. Wed. J. C. ioEKKER, bij W. WKLLEMAN te Kapt 11e. K ATOENPIT TENMEEL L. F. P. MAAS, Roode- en Witte Bessenwijn, diverse Likeuren, Siroop van Punch, Cognac, Kuin, Catz Elixer, Polaks Levens Elixer, Van Hasselts Morgendrank. Kerkstraat, GOES. 0NTVAUGE1T: FAISTAIS1EHOEDEN Rechtszaken. Gemengde Berichten. Spoorbootdienst Wagendienst. Stoomboot „TELEGRAAF." MAAR T. woordige betrekking, diè hij niét licht voor een andere zal inruilen, staat hem toe de Kamerzittingen weder getrouw bij te wonen. Trouwens, het is bekend genoeg, dat, èn in de Kamer, èn in de Staten, waar het volksbelang er aan hing, Pompe van Meerder voort steeds trouw op zijn post was. Goed gestemd. Er is op 6 Maart goed gestemd. Maar het kan op 20 Maart nog beter zijn. Velen onzer vrienden op Zuid Beveland bleven tehuis. Laat ieder kiezer in zijn dorp trachten een van die trage kiezers mee naar het stembureau te krijgen. Onder hen zijn vrienden, die nog maar altijd meenen, dat zij moeten stilzitten en niets doen, en Gol alles doen moet. En nu moge het waar zijn, dat God de Heere van alles de eere krijgt, toch is bet ook waar dat Hij werkt door middel van zwakke werktuigen. Kiezers, brengt het toch dien lijdelijken vrienden onder betoog, dat zij ook van deze werktuigen zijn. Hun thuisblijven is zonde tegen het gebod: Al wat uwe hand vindt om te doen, doet dat Het ware geloofsvertrouwen op God grijpt elk middel ter zelfverdediging aan. Maar wij komen op ons onderwerp terug Er is ook op Zuid-Beveland, het district van onzen J. J. Pompe, over 't algemeen goed gestemd. Oudelande vooral hield zich flink. Er bleven daar slechts 4 kiezers tehuis van de 63, dat is even 6 percent. Te Kruininge daarentegen bleven er nog 60 tehuis; te ierseke 58; te Baarland 21; te Ellewoudsdijk en Rilland ieder 19; en te Schore, Borsele, Driewege, Nisse, Ovezande en Hoedekenskerke ieder elf\ Ook in het district Middelburg bleven op enkele plaatsen wat veel kiezers te huis; onder anderen te Nieuw- en St. Joosland 23; te Koudekerke 31; te Souburg 26; te Vlissingen ruim 200. Zal de opkomst beter zijn, nu de keuze slechts staat tusschen twee? Onthoud dit. Tot Hontenisse behoo- ren op Z. Beve'and de navolgende dorpen Biezelinge- Kapelle, Kruiningen, Schore, Krabbendijke, Ierseke, Rilland-Bath, Waarde, Hoedekenskerke, 's Heerenhoek, Oudelande Baarland, Ellewoudsdijk, Nisse, Ovezande, Briewegen en Borsele. DE TWEE KEIZERS. Bijna gelijktijdig heeft te Berlijn Zondag nacht de uittocht van den ouden en de intocht van den nieuwen keizer plaats ge had. Langs den historischen triomfweg, genaamd Onder de Linden, werd met groote staatsie het lijk van keizer Wilhelm over gebracht, om te worden tentoongesteld in den Dom, onder welks gewelven verscheidene Hohenzollerners hunne laatste rustplaats hebben gevonden. En bijna tegelijkertijd am.in het naburige Charlottenburg in 1880 Deleend. 2 rijen fakkeldragers en tusschen de af- deelingeo waren er muziekkorpsen van verschillende wapenen, maar zonder zich te doen hooren. Zoo bewoog zich de stoet over het trotsche plein der Duitsche rijks hoofdstad, binnen welks omtrek zoo menig grijs gebouw een g( denkteeken van groote historische beteekeriis is. Zoodra de stoet den Dom had bereikt, hield het klokgelui op en werd de kist naar binnen gedragen en geplaatst ir. den hoogen katafalk der familie tlohenzollern, die in het midden der kerk was opgericht. En nu de aankomst van den nieuwen keizer. Aan het station Westeinde by Charlot tenburg, waar Z. M. moest aankomen, was eene lange tent opgeslagen, teneinde hij uit den spoortrein stappende, naar het rijtuig kon komen, waarmede hij zich regeirecht naar het Charlottenburger kasteel zou be geven. Hij had vooraf bevel gezonden om aan het station alle plechtstatige ontvangst achterwege te laten. Er stonden aldaar détachementen der garde gereed om zijn rijtuig naar het kasteel te begeleiden, ter wijl eene afdeeling van het 2e regiment der garde de wachtposten had bezet. In middels was prins Bismarck met de Prui sische ministers den keizer tot Leipzig tegemoet gereisd. De trein kwam omstreeks half twaalf aan. De kroonprins, die met zijne gemalin, benevens prins Hendrik en den erfprins van Meiuiugen zijn ouders in het station had opgewacht, stapte onmid- delijk het spoorrijtuig in, omhelsde en kuste hen, zonder in het eerst een woord te kunnen uitbrengen In dat rijtuig zat nog prins Bismarck, daar de andere ministers op de terugreis uit Leipzig reeds vroeger waren ontslagen, terwijl de keizer nog eene poo« met Bismai ck alleen had willen blijven. Na de wederzijdsche begroeting ook van de overige familieleden stapte de keizer af, trok zij n kraag op en ging met snellen tred, de aanwezigen met de hand toewuivende, naar zijn gereedstaande equipage, waarin een zijner geneesheeren bij hem plaats nam. Dit alles ging doodstil en snel. Op den weg van het station naar het kasteel stonden een paar dagen menscheri geschaard, en te midden eener zware sneeuwbui reden de hofrijtuigen hen voorbij. Binnen tien minuten was het aan het station en op den weg naar het kasteel, alsof er niets gebeurd ware( Voorloopig worden omtrent den toestand van Keizer Frederik geen bulletins meer uitgegeven. De artsen verzekeren dat zijn slaap en eetlust goed zijn en zijn gewicht bedraagt 80 kilo. De keizer arbeidt tegen woordig tot 11 uur, eenmaal deed hij het zelfs tot na middernacht. Om 8 uur des morgens staat hij op. Na de plechtigheid der bijzetting van Keizer Wilhelm's stoffelijk overschot op Vrijdag, hoopt het keizerlijk echtpaar terstond naar Wiesbaden te ver trekken. Al R. C, De ondergeteekende bericht zijnen ge- jchten begunstigers dat hij 4 maal per week over trRIJPSKERKE en BOTTIXGE ijdt. BestelhuisMiddelburg ROODE ''OREN. Afrid Domburg 7 uur. Vertrek tiddclburg 's middags 2 uur. Zich minzaam als Vrachtrijder aanbevelende DOMBURG. Bellingstraat, Middelburg. De ondergeteekenden berichten dat vegens den BIDDAG op Woensdag 14 laart a. s. hun Slagerij zal gesloten zijn. C. WOUTERS en C. MEERMAN. Middelburg. 14 Maart 1888. a ƒ4.— PER HONDERD, PRIMA QUALITEIT ƒ8. Per IC 0 K. G. te bekomen bij Middelburg. ■i—i..—i LEVERING NAAR MAAT van alle II eere n- en Jonge heeren KLEEDINGSTUKKEN. P. A. DE LIGNY, Goes. jHXBaaHHamoMBHK i de nieuwste modellen in verschillende kleuren, Bosch te Oegstgoestvoor Breskens (toez.j door W. v. d. Spek te Molkwerum. Benoemd tot onderwijzer aan een openbare lagere school te Amsterdam de heer G. W. van N'ieuwenhuijzen te Sint Maartensdijk. {M. C.) Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Dinsdag zijn o. a. veroordeeld wegens: oplichting T. J,. 18 j, dienstbode, Middelburg, tot 3 m. gev. het dooder. van eens anders dier P. G., 23 j., timmermansknecht, Oostkapeile, tot f8 b. s. 6 d. I)., V r ij g e s p r o k e n. S. B. v. K.23 j. manufacturiersbediende Middelburg, beklaagd van onzedelijkheid. Voor dezelfde rechtbank diende de bekende zaak tegen .T. B., kleinhandelaar in sterken drank, die door het kanton gerecht tot f 10 boete was veroordeeid, om dat hij aan een kind, beneden de 16 jaren, doch met een schriftelijke order van iemand boven den meerderjarigen leeftijd, had medegegeven een halve flesch brandewijn. Ee verdediger, mr. A. C. A. Jacobse Boudewynse, concludeerde tot vrijspraak op grond dat de woorden verkoop en toedienen" hier niet in die beteekenis moes ten opgevat worden, als zoude het gehaalde voor eigen gebruik wezen, maar wel voor anderen, zoodat hier var. toedienen of ver- koopen aan iemand beneden de 16 jaren, geen sprake kan zijn. De officier van justitie was echter van andere meening en vroeg bevestiging van het vonnis van het kantongerecht op grond: dat o. m. de strafbepalingen van de wet op den kleinhandel in sterken drank wei degelijk met het woord toedienen be doelen, dat geen drank onder welken vorm dan ook, aan hen die den gevorderden leeftijd niet hebben bereikt, mag worden versrekt. Uitspraak over 8 dagen. Men schrijft uit Goes aan de V. C. De dag van jongstleden Maandag maakt een ware uitzondering op den gewonen re gel wegens de voorvallen, die hier plaats hadden. Een schoorsteenbrandje dat spoe dig gebluscht werd, ontstond bij den heer d. H. Éen geit viel in de kade maar werd gered. Twee paarden voor een wagen gespannen raakten op holze kwamen echter spoedig tot staan, doordien op den Opril der Groote Mar it de as van een rad tegen een steen kwam. Het rad bekwam daardoor schade. Ongelukken hadden er gelukkig niet bij plaats. Tegen 7 uur waren een drietal personen op het politie bureau, daar ze volgens sommi gen elkaar nit den trein hadden gegooid. Volgens anderen hadden ze ruzie gehad in den trein en waren ze hier aan het station uitgezet. Men schrijft uit Ierseke aan de N. R. C. GOES. spoor van grondijs te bespeuren was. De aldus dooi de vorst aangedane oesters wor den nu ten spoedigste weder in volle zee op de perceelen gebracht, waar zij naar alle waarschijnlijkheid zullen bekomen van hunne ziekte. Of zij dit zoo spoedig doen zullen dat zij dit jaar nog leverbaar worden, is twijfelachtig. Ir, zeer enkele putten had men in het geheel geen schade. Voor zoo verre men op de banken in zee kon nagaan l eeft de vorst aldaar wei nig schade gedaan, wel klokken de oesters wat, maar dit zijn ze in een tiental dagen weder te boven eerst in het gevorderde voorjaar in de maanden Mei en luni kan men pas grondig beoordeelen ot de oesters op de banken veel geleden hebben of niet, zooals de zaken zich nu laten aanzien ge looft men niet aan veel schade onder het jongere goed. De ijsgang beperkte zich trouwens gedurende de strengste vorstdagen tot de oevers der rivier, waar het ijs zich rr.in of meer vast zette, terwijl het midden der rivier vrij van ijs bleef. Er is niets wat de oesters zooveel nadeel doet als de telkens elkander opvolgende «wintertjes» met tusschentijden van dooi- weer; dit maakt de oesters zwak, mager en klokkend alsof ze inwendig droog zijn. Zulke wintertjes nu hadden wij er hier reeds vijf, en zijn ze nu uit zooals te hopen is, dan komen wij er vrij goed af. Ook voor de werkzaamheden van het afsteken der pannen is wat aangenamer en zachter weer zeer gewenscht; de oesterkweekers hebben van het ruwe weder bij de putten en op de dijken voldoende hun deel gehad. Oesterprijzen thans niet hooger dan f 42 voor eerste soort, kleine eerste van t 36 tot 38 en kleinere tweede soorten, zonder geregelde marktprijzen. Naar men meldt, moet Zondagavond tengevolge van den zuidwestenstorm de kapitein der Zierikzeesche Bcot (de ponney) getracht hebben in het Keeten ten anker te komen. Dit is echter niet gelukt. De boot is daarop naar het Zijpe teruggestoomd en heeft daar overnacht, Zaamslag. Aan den calamiteusen Een- drachtpolder ontstond weder een oeveraf- schuiving tusschen peilraai 28 en 29 nabij de onderzeesche oeververdediging. De lengte daarvan bedroeg 70, dé grootste breedte 50 meier. Naar het zich laat aanzien bestaat voor den polder geen gevaar M. C. Naar men zal er Vrijdag a. te VVestcapelle met zekerheid verneemt s. 5 ure in het polderhuis van antirev. zijde eene politieke voordracht wordeu gehouden. Te Zoutelande eveneens des namiddags 2 uur ten huize van M. van Vlaanderen. DAGKLIJKS v. Walsoorden n.Vlake vm.6 en 9. nam. 3. u. Vlake n. Wals. vm. 7.35, nam. I. en 4.45. Hulst n. Walsoorden: vin. 7,45ennm. 1.15. Van Walsoorden onmiddellijk na aankomst der Boot, ongeveer 2 u. vm. en 5,36 u. nam De Wagen zal van en naar het Spoor wegstation te Hulst rijden. Stoomtram VlissingenMiddelburg. Vertrekuren Van Vlissingen Rem. 5, Zeilm. 6.30, 8, 9.30, 11, 12.30 2. 3,30, 5. 6.30 8. 10.15- Van Middelburg: 5 30, 7.15, 8.45, 10,16 1145, 1,15, 2,45, 4.15. 5,45, 7,15 8,45,11 Het driemast stoomschip «Vega» van Bergen,geladen met kopererts en bestemd voor Antwerpen, is op een Ooster, nabij Brouwershaven, gestrand. De equipage, 16 man, is door den loodskotter no 6, schipper Van der Ham, opgenomen en te Hellevoet- sluis aan wal gebracht. oren van vertrek in Maart. Dinsdag Woensd. Donderd. Vrijdag Zaterdag Maandag Dinsdag 13 14 15 16 17 19 20 Van Vlissingen naar Rotter d. Van Middelb. naar Rotterd, v. 9,— 9,— 8,- 8,— 7,30 9,- Van Rotterd. naar Middelb en Vlissingen 9^~ 8,30 Maart. Rotterdam van Antwerpen Dinsd.13 'smorg. 6. van Dinsd. 13 'smorg. 4. Dond. 15 5.30 Zond. 18 6.30 Dinsd. 20 8. Dond. 15 Zond. 18 Dinsd. 2( 8.— 2.30 IN DE BEKENDE LAGE PRIJZEN. Van D a g e l ij k s. Vlissingen naar Breskens, Breskens naar Vlissingen, Vertrek van Vlissingen n. Borselé, Borsele n. Ter-Neuzen, Ter-Neuzen n. Hoedekenskerke Hoedekenskerke n. Ter Neuzen, Ter-Neuzen n. Borsele, Borsele n. Vlissinggen u. m. u. m. u. m. vm 6,— 8,— 10.- nm 6,30 8,30 10.30 Zondag. Maandag, Dinsdag, Dond. en Vrijd. 7,30 2,45 7,50 3,05 6,— 10,30 6,20 10,50 u. m. u. m. 12,30 1,— 3,45 4,15 Woensd. en Zat. 7.30 2.45 7,50 3,05 10,30 11,- - - 6,— 12,30 6,20 12,50

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2